Górska wyprawa ZZ-tu 16 WDH „Sulima”
Karkonosze, 26-31 grudnia 2018r.

W ostatni dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia późnym wieczorem, zastępo zastępowych „Sulimy” ruszył na swoja górską wyprawę. W Karkonosze pojechało nas jedenastu: drużynowy Tomasz „Chmielu” Chmielewski, komendant Jakub „Szwagier” Romański oraz dziewięciu zastępowych. Nasza trasa planowo miała prowadzić głównym szlakiem sudeckim, lecz w trakcie wędrówki, przede wszystkim w trosce o nasze bezpieczeństwo, byliśmy zmuszeni ją zmienić. Pierwszego dnia dotarliśmy do schroniska „Szrenica”', gdzie w pocie czoła przygotowaliśmy obiad. Niestety następnego dnia Szwagier wraz z jednym zastępowym musieli nas opuścić i wrócić do Warszawy ze względu na stan zdrowia Ignacego. Nie zmieniło to jednak naszych planów i w okrojonym składzie wyruszyliśmy dalej, chcąc dotrzeć do schroniska „Odrodzenie”, niecałe 12 km od „Szrenicy”. Po wydłużonej wędrówce spowodowanej trudnymi warunkami pogodowymi i niedyspozycją jednego z harcerzy, po zmroku i wielu wyrzeczeniach dotarliśmy wreszcie do schroniska. Dobrze przespana noc pozwoliła nam w dobrych nastrojach wyruszyć z powrotem w kierunku schroniska „Szrenica” i odpoczywających tam naszych dwóch harcerzy Tadka i Ignacego. Następnego dnia właściwie zjeżdżając ze schroniska dotarliśmy do Szklarskiej Poręby, z której pociągiem pojechaliśmy do Jeleniej Góry.  Tam dobrze zjedliśmy oraz obejrzeliśmy film w kinie, a wieczorem wsiedliśmy do pociągu w kierunku Warszawy. I tak oto nasza wyprawa dobiegła końca. (KW)

Spotkanie opłatkowe „Grunwaldu” i „Bractwa Zaginionego Oręża”
Warszawa, 21 grudnia 2018 r.

Piątkowe spotkanie opłatkowe rozpoczęliśmy prostą grą, w trakcie której połączonymi siłami "Grunwaldu" oraz "BZO" uratowaliśmy Święta przed Grinchem, a zuchy oraz harcerze mogli sprawdzić swoją gotowość do poświęceń w imię rodzinnych świąt! W trakcie uroczystego i długiego apelu "Grunwald" rozdał zdobyte podczas biegu Krajki i Kostki, zawiązał nowe zastępy, rozwiązał stare - w tym samym czasie zuchy zdążyły zbudować ulepić bałwana, zaatakować bałwana, odbudować bałwana, rzucać się śnieżkami, zbudować fort, zgubić bałwana, znaleźć bałwana. Innymi słowy obie ekipy nie próżnowały i po krótkich życzeniach drużynowych jednostek, czyli pwd Bruna Zawadzkiego oraz pwd Karola Walesiaka, szybkim przełamaniu się opłatkiem rozpoczęliśmy nieoficjalną część spotkania, na którą co głodniejsi z utęsknieniem czekali. (KKW)

Spotkanie opłatkowe „Sulimy” i „Strażników Czasu”
Warszawa, 19 grudnia 2018 r.

W środowy wieczór niemal 60 zuchów, harcerzy i rodziców zebrało się na spotkaniu opłatkowym 16 WDH „Sulima” oraz 16 WGZ „Strażnicy Czasu”. Po wspólnym apelu, podczas którego 12 harcerzy otrzymało tradycyjne krajki i kostki (najlepszy wynik osiągnął szer. Maciej Kalbarczyk), a siedmiu plakietkę Szesnastki (najlepszy wynik osiągnął mł. Aleksander Andrasiak), rozegrano grę na Placu Baśniowym.  Następnie przeszliśmy do naszej siedziby, gdzie drużynowy pwd. Tomasz Chmielewski złożył wszystkim życzenia. Każdy miał okazję przełamać się opłatkiem z kolegami i rodzicami. Nie zabrakło też różnego rodzaju autorskich i kupnych smakołyków. (MSS)

Kurs Zastępowych WHH-y „Klucz”
Zalesie Górne, 14 - 16 grudnia 2018 r.

W piątkowy wieczór na Dworcu Zachodnim w Warszawie zebrało się 20 kursantów i siedmiu członków kadry kursu (w tym czterech „wykładowców”). Po dotarciu na miejsce kursu (którym był budynek "przedszkola” w Zalesiu Górnym) i podzieleniu kursantów na trzy zastępy, ruszyła gra przygotowana przez ćw. Przemysława Siuciaka. Po krótkiej, ale intensywnej grze, przyszedł czas na kominek, a po nim na kolacjęi zregenerowanie sił. W sobotę rano po apelu, na którym zostali mianowani oboźny oraz kwatermistrz (kolejno: ćw. Przemek Siuciak i Filip Malak - zastępowi z 16 WDH „Grunwald”), odbyły się pierwsze zajęcia. O zasadach dobrej zbiórki mówił pwd. Tomek Chmielewski, a o obrzędowość zastępu pwd. Michał Stelmaski (drużynowy 123 WDH). Po zajęciach odbyła się krótka gra przygotowana przez ćw. Tadka Kuczyńskiego, dzięki której mógł później opowiedzieć o idealnej grze na zbiórce zastępu. Po obiedzie sprzątnęliśmy miejsce noclegu i ruszyliśmy na dworzec w Zalesiu, skąd wyruszyliśmy do Warszawy pociągiem o 16:16. Do zobaczenia na kolejnej zbiórce! Komendantem Kursu jest pwd. Bruno Zawadzki.! (BZ)

Spotkanie wigilijne Olimpu
Warszawa, 16 grudnia 2018 r.

Tak jak i w ubiegłych latach instruktorzy Szesnastki oraz przyboczni realizujący próby instruktorskie spotkali się, aby wspólnie podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia na spotkaniu wigilijnym Olimpu. W tym roku odbyło się ono w naszej harcówce przy Placu Baśniowym, co wymagało szybkiej aranżacji wnętrza. Wspólna wieczerza miała miejsce na stołach zbudowanych ze skrzyń i obozowych blatów, ale wspaniałe, przygotowane przez uczestników potrawy i dekoracje pozwoliły poczuć się jak przy domowym stole. Na spotkanie dotarło dwadzieścia osób. W tym roku do naszego grona dołączył ks. hm. Radosław Jurewicz, który od dłuższego czasu służy w parafii pw. św. Jakuba na Placu Narutowicza. Spotkanie wypełniało kolędowanie, próbowanie świątecznych potraw, śmiech i rozmowy. Zamiast prezentów w tym roku instruktorzy otrzymali kartki z życzeniami dla rodzin i najbliższych, którzy wspierają nas w harcerskiej służbie. Tradycyjnie ostatnim punktem programu był konkurs wiedzy szesnastkowej, w czasie którego podzieleni na zespoły rywalizowaliśmy o naprawdę dużą stawkę - tysiące Szwejkodolarów. Zaciętą rozgrywkę wygrała ekipa "Poniżej pasa", której serdecznie gratulujemy. Najmłodszy z nich - Bruno - został zobowiązany do zorganizowania przyszłorocznej konkurencji. (KK)

Wspólne ubieranie choinki w harcówce Szesnastki
Warszawa, 15 grudnia 2018 r.

W przeddzień wigilijnej wieczerzy Olimpu spotkaliśmy się w naszej siedzibie, aby wspólnie ubrać choinkę. Dla wielu osób była to również pierwsza okazja do zobaczenia naszej harcówki po pierwszej fazie remontu. Uczestnicy spotkania mogli przynieść z domu własne dekoracje, a także przygotować własnoręcznie nowe z materiałów przyniesionych przez harcerzy. Całości dopełniały słodki poczęstunek, kawa, herbata i miłe rozmowy. W wydarzeniu wzięło udział wielu zuchów, harcerzy i instruktorów Szesnastki, a także rodzice i Zawiszacy. Pięknie udekorowana choinka na pewno dodała domowego klimatu naszej harcówce. Dziękujemy wszystkim za obecność i pomoc! (KK)

Kolejny przyboczny otwiera próbę przewodnikowską
Warszawa, 10 grudnia 2018 r.

W dzisiejszym rozkazie (Rozkaz L19/2018) Komendanta Chorągwi - hm. Wiktora Maracewicza - dowiadujemy się o staraniach przybocznego "Bractwa Zaginionego Oręża", Grzegorza Stankiewicza. Pod opieką pwd. Karola Walesiaka otworzył on swoją próbę instruktorską i przez najbliższy rok będzie się starał zostać przewodnikiem. Trzymamy kciuki zarówno za kandydata jak i za opiekuna. Klawboys!

Bieg na krajki i kostki oraz plakietkę Szesnastki
Warszawa, 8 grudnia 2018 r.

Tradycyjnie w początkach grudnia na Starym Mieście odbył się bieg na krajki i kostki oraz plakietkę Szesnastki. Był to bieg wyjątkowy, bo wzięły w nim udział obie drużyny harcerzy: „Sulima” (29 harcerzy) oraz „Grunwald” (38 harcerzy). Odpowiedzialni za organizację byli: ćw. Maciej Malec, wyw. Stanisław Malec, a pomagali im drużynowi. Tym razem biorący udział w biegu nowi harcerze Szesnastki wcielili się w powstańców wielkopolskich. Wszystko zaczęło się o godzinie 8:30 przed gimnazjum i liceum im. Stanisława Staszica, gdzie uczestnicy wysłuchali przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego z okien poznańskiego hotelu „Bazar” (w tej roli wystąpiło okno LO im. Stanisława Staszica), a następnie ruszyli na Stare Miasto. Tam czekało ich wiele zadań i wyzwań, między innymi musieli wykazać się wiedzą o historii Polski, ukrywać się przed niemieckimi patrolami i pobrać nauki w tajnej polskiej szkole. W międzyczasie można było uzyskać dodatkowe punkty od spacerujących instruktorów Olimpu (Kajtek, Gierbo, Kokosz i Sadek), którzy dzielili się ciekawostkami na temat Szesnastki. Po biegu uczestnicy (łącznie 39 osób) udali się pod pomnik Nike, gdzie stoczyli wyczerpującą potyczkę z Niemcami (28 obstawiających + kadra „Bractwa Zaginionego Oręża” w sile dwóch osób). Oczywiście - zwycięską dla powstańców! Po bitwie zmęczeni, ale szczęśliwi, udali się do domów. Wyniki biegu zostaną podane w trakcie spotkań wigilijnych w drużynach. (PS)

Tegoroczne mikołajki instruktorzy Szczepu spędzili na rozmowach dotyczących przyszłości Szesnastki. Spotkaliśmy się w naszej siedzibie, aby wspólnie podjąć kilka bardzo ważnych decyzji dotyczących przyszłości drużyny wędrowniczej, KPH i kadry Szczepu - o wszystkim poinformujemy podczas przyszłorocznej Choinki Szczepu. W spotkaniu wzięło udział 12 instruktorów. (KK)

Wypad ZZ-tu 16 WDH „Grunwald” w Sudety Zachodnie
Świeradów Zdrój - Karpacz, 29 listopada - 2 grudnia 2018 r.

W pierwszy weekend grudnia zastęp zastępowych „Grunwaldu” ruszył na trzydniową trasę Świeradów Zdrój - Karpacz w Sudetach Zachodnich, liczącą 50 kilometrów, a czasowo prawie 18 godzin! Piękna zimowa aura, wielu ciekawych ludzi w schroniskach oraz przede wszystkim wielkie wyzwanie - to wszystko ośmiu śmiałków zapamięta na długo. Uczestnikami zimowej wędrówki byli: drużynowy pwd. Bruno Zawadzki, przyboczny ćw. Tymek O’Neill oraz zastępowi - ćw. Przemek Siuciak („Szopy”), ćw. Filip Malak („Orły”), wyw. Benio Zawadzki („Jelenie”), wyw. Jan Zmysłowski („Wilki”), wyw. Wojtek Krawczyk („Lisy”) i wyw. Kacper Data („Puszczyki”). Zabrakło tylko Staśka, Maćka i Mateusza, którzy musieli zostać w Warszawie. Pierwszą noc spędziliśmy w pociągu, ale drugą już schronisku „Na Hali Szrenickiej”. Kolejnego dnia przeszliśmy trasę do schroniska w „Domu Śląskim” pod Śnieżką. W niedzielę rano wcześnie wstaliśmy z zamiarem zdobycia najwyższego szczytu Sudetów, jednak przeszkodziły nam w tym naprawdę złe warunki pogodowe. Nasz smutek nie trwał długo, bo już parę godzin później zjeżdżaliśmy po oblodzonym szlaku kierując się na busa, a następnie na pociąg do Warszawy. Już niedługo relacje debiutantów tegorocznego wyjazdu! (BZ)

16 WGZ "Strażnicy Czasu" najdzielniejsi na Mazowszu
Podkowa Leśna, 16-18 listopada 2018 r.

Z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości odbył się (jak co roku) turniej Mazowieckiego Referatu Zuchowego o miano „Najdzielniejszej Gromady na Mazowszu” oraz „O Szablę Józefa Piłsudskiego”. W zmaganiach brało udział 11 gromad. W tym roku uczestnicy musieli pomóc Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu we wprowadzeniu w życie jego planu czteroletniego. Trzecie miejsce zajęła 22 WGZ „Marynarze Wędrowca do Świtu” prowadzona przez Krzysztofa Kowalczyka, a drugie miejsce zajęła 1001 WGZ „Księżycowy Legion” pod wodzą pwd. Grzegorza Zachary. Zaszczytne pierwsze miejsce po raz pierwszy uzyskała 16 WGZ „Strażnicy Czasu” pod przewodnictwem pwd. Mateusza Kaczkowskiego, którego wspierali ćw. Michał Jędrzejczyk i ćw. Janek Kuźmiński. Przez najbliższy rok szabla należy do nich. W ścisłej kadrze zlotu był wódz BZO pwd Karol Walesiak (vice komendant), a kadrę wspierał phm. Maciej Sadek Sadowski, były drużynowy „Strażników Czasu”, aktualnie Referent Zuchowy. (MSK)

Udział Szesnastki w państwowych uroczystościach Stulecia Odzyskania Niepodległości
Warszawa, 11 listopada 2018 r.

W niedzielę 11 listopada odbyła się kulminacyjna część uroczystości związanych z setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Szesnastkę i cały ZHR reprezentowała 16 WDH „Grunwald”, Drużyna RP. Swoją służbę rozpoczęliśmy od zbiórki o godz. 7:00 na Placu Narutowicza, na która stawiło się 25 harcerzy.  Już o 9:00 wzięliśmy udział, wraz z Prezydentem, Premierem, Prezydent Warszawy i innymi władzami, we Mszy Świętej odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.  Nasi harcerze stanowili poczet sztandarowy (wyw. Stanisław Malec, ćw. Filip Malak, ćw. Przemysław Siuciak). Po Mszy, wraz z dwoma innymi drużynami (6 KDHek „Źródło” - najlepsza drużyna OH-ek ZHR i  301 WDH-y „Knieja”) przejechaliśmy autokarem na Plac Piłsudskiego.  Tam odbyła się dalsza część obchodów. Równo o 12:00 zabrzmiał hymn Polski odśpiewany przez wszystkie reprezentacyjne jednostki wojskowe. Podczas apelu poległych, salwy armatniej, składania kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przemówienia Prezydenta, harcerze „Grunwaldu” dzielnie stali w pierwszym szeregu, reprezentując naszą organizację. Najwięcej emocji dała wszystkim defilada (wraz z żołnierzami) przed Prezydentem RP, Andrzejem Dudą. Reprezentacja ZHR (prowadzona przez pwd. Bruna Zawadzkiego) została doceniona brawami samego Prezydenta! Po przemarszu szybko powróciliśmy na Ochotę i dołączyliśmy do reszty Szczepu w trakcie obchodów dzielnicowych przy Pomniku Gabriela Narutowicza. Za udział w uroczystości 16 WDH "Grunwald" otrzymała podziękowania od Przewodniczącego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, hm. Grzegorza Nowika. (TO, BZ)
Zobacz rozkaz Przewodniczącego ZHR >>>

Dzielnicowe obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości
Warszawa, 11 listopada 2018r. 

Oficjalne obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości zaczęły się  na Ochocie uroczystą Mszą Świętą odprawioną w kościele pw. Św. Jakuba na Placu Narutowicza. Szesnastka wystawiła swój sztandar, a we Mszy uczestniczyła również 16 WDH „Sulima” pod wodzą swojego drużynowego, pwd. Tomasza Chmielewskiego. Po Mszy odbył się koncert pieśni patriotycznych, po którym nastąpił przemarsz pod pomnik Gabriela Narutowicza. Tam władze dzielnicy i kombatanci złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Wzdłuż prowadzącej do pomnika alejki stali w dwuszeregu harcerze „Sulimy” i „Grunwaldu”, a pod pomnikiem wystawiliśmy nasz sztandar. Tuż po zakończeniu uroczystości dzielnicowych obie nasze drużyny wraz z przedstawicielami władz dzielnicy i rodzicami przemaszerowały pod pobliski głaz upamiętniający setną rocznicę założenia Szesnastki, gdzie odbył się uroczysty apel Szczepu. Nasz szczepowy, hm. Kajetan Kapuściński, odczytał okolicznościowy rozkaz specjalny i wraz z obecnymi drużynowymi (pwd. Brunem Zawadzkim, pwd. Karolem Walesiakiem i pwd. Tomaszem Chmielewskim) złożył pod głazem wieniec od Szczepu i Zawiszaków. Następnie, w obecności sztandaru oraz harcerzy, instruktorów i gości, pwd. Tomasz Chmielewski złożył, na ręce szczepowego, zobowiązanie instruktorskie. Apel Szczepu zakończyliśmy w kręgu przed godziną 16:00. (LN)
Zobacz rozkaz specjalny szczepowego >>>

Kominek Stulecia Niepodległości
Warszawa, 9 listopada 2018r.

W piątkowy wieczór, na dwa dni przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, zastępowi oraz Zawiszacy wspólnie rozpoczęli świętowanie tego ważnego wydarzenia. Spotkaliśmy się na kominku w świeżo odremontowanej siedzibie Szesnastki na Placu Baśniowym. Swoje gawędy wygłosili hm. Marek Gajdziński i hm. Kajetan Kapuściński. Rozmawialiśmy o dążeniu Polski do niepodległości i o tym jaka powinność w związku z tym spoczywa na nas, harcerzach, odwołując się między innymi do słów Jerzego Wądołkowskiego, naszego pierwszego drużynowego i hm. Grzegorza Nowika, aktualnego przewodniczącego ZHR. W uroczystym kominku, oprócz zastępowych i Zawiszaków, wzięli udział niespodziewani goście: hm. Wiesław Turzański, Sekretarz Generalny Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, a także hm. Robert Rospędzichowski, Przewodniczący ZHP- Świat. Obydwaj podzielili się z nami krótkimi refleksjami, życząc owocnej pracy i służby w przyszłości. (TC)

Instruktor Szesnastki na zlocie CES`18
Belgia, 27 - 28 Października 2018r.

Na tegorocznym zlocie CES ZHR wystawił delegację 5 instruktorów, w tym pwd Karola Walesiaka HR, który wziął udział w tym wydarzeniu. W trakcie zlotu wybrano nowego przewodniczącego CES, dh Woutera z Holandii (KKW)

Kurs przybocznych zuchowych „Strzały”
Brwinów, 12-14 października 2018 r., Góry Świętokrzyskie 2-4 listopada 2018 r.

W ostatni weekend października i pierwszy weekend listopada odbył się kurs zuchowych przybocznych „Strzały”, zorganizowany przez Mazowiecki Referat Zuchowy. Uczestnicy zagłębiali tajniki pracy z gromadami. Jednocześnie musieli uratować polską historię wcielając się w postacie tajnej organizacji podróżującej w czasie. Jednym z zadań była m. in. wędrówka po Górach Świętokrzyskich. Wódz 16 WGZ „Strażnicy Czasu”, pwd. Mateusz Kaczkowski HO, był jednym z organizatorów kursu. Komendantem „Strzał” był pwd. Henryk Skrzyński z 123 WGZ „Podróżnicy z Prastarego Lasu”, a pomagali mu pwd. Antoni Kutyło (60 Brwinowska Gromada Zuchów „Rycerze z Zaczarowanego Lasu”) oraz ćw. Jakub Kryla (44 WGZ „Wschodnia Gwardia”. Gościnnie zajęcia prowadził phm. Maciej Sadek Sadowski, Referent Zuchowy. (MSK) 

Msza Św. za Zawiszaków
Warszawa, 24 października 2018 r.

Tradycyjnie, jak co roku w październiku, w kościele pw. św. Jacka na ul. Freta w Warszawie odprawiona została Msza Święta w intencji zmarłych Zawiszaków i harcerzy 16 WDH. We Mszy uczestniczyły delegacje obu drużyn harcerzy wchodzące w skład naszego Szczepu („Grunwald” i „Sulima”) oraz kilku instruktorów i Zawiszaków.  Po Mszy i kilku słowach wygłoszonych przez szczepowego pod tablicą Szesnastki, przed kościołem odbył się apel, w trakcie którego został odczytany rozkaz drużynowego 16 WDH „Grunwald”. Z funkcji zastępowych zostali zwolnieni wyw. Jędrzej Rosłan („Czajki”), ćw. Adrian Hekner („Żubry), ćw. Ludwik Zawadzki („Szopy”) i wyw. Franciszek Uliński („Ibisy”). Wszyscy czterej przechodzą teraz pod skrzydła patrolu wędrowników tworzącego się przy Szczepie. Zastępy „Czajki” i „Żubry” zostały rozwiązane, a „Szopy” i „Ibisy” uzyskały nowych zastępowych (odpowiednio: ćw. Przemysław Siuciak oraz ćw. Mateusz Aleksandrowicz). Powołane zostały również cztery próbne zastępy. Uroczystość zakończyliśmy w kręgu, śpiewając „Bratnie słowo”. (LN, BZ)

Kurs Podharcmistrzowski Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy
Warszawa,  22 czerwca; Niewierszyn k. Sulejowa, 24-26 sierpnia; Karniewo 27-30 września; Warszawa, 13-14 października 2018 r.

Na tegorocznym kursie podharcmistrzowskim Chorągwi nie mogło zabraknąć naszych instruktorów. Hm. Kajetan Kapuściński prowadził kurs w roli jego komendanta, phm. Marcin Gierbisz prowadził na nim zajęcia, a pwd. Bruno i Erazm Zawadzcy wzięli w nim udział jako uczestnicy szykujący się do zdobycia wyższych stopni. Kurs składał się z 4 zbiórek (w tym dwóch wyjazdowych) i zadania do wykonania podczas Harcerskiej Akcji Letniej. W ramach kursu instruktorzy uczyli się między innymi o tym jak być lepszym drużynowym, opiekunem przyszłych instruktorów harcerskich, a także jak budować wielopoziomowe środowisko harcerskie zapewniające pełną ścieżkę wychowania - od Zucha do Wędrownika. Poza treściami merytorycznymi instruktorzy spędzili dużo czasu na poznawaniu Polski i jej społeczeństwa, a także rozważaniu co harcerstwo może z siebie jeszcze dać, jak wyjść z działaniami na zewnątrz. Trzymamy kciuki za Bruna i Erazma i szybkie zdobycie przez nich stopni podharcmistrza. (KK)

Dobre Praktyki Kształceniowa - konferencja kształceniowa ZHR
Warszawa, 6 października 2018 r.

W sobotę, 6 października odbyła się konferencja kształceniowa Organizacji Harcerek i Organizacji Harcerzy - Dobre Praktyki Kształceniowe. W czasie konferencji instruktorki i instruktorzy z całej polski wymieniali się doświadczeniami i pomysłami na to jak efektywniej i lepiej prowadzić kształcenie instruktorskie. Czy to w ramach realizowanych krusów czy prób instruktorskich. W konferencji brał udział nasz Szczepowy - hm. Kajetan Kapuściński w roli Szefa Mazowieckiej Szkoły Instruktorskiej. Poza nim na konferencji pojawił się także phm. Paweł Huras, który prowadził blok poświęcony ewaluacji kształcenia w roli eksperta, a także hm. Marek Gajdziński, który wraz z instruktorami z Organizacji Harcerzy dyskutował o tym co oznaczają stopnie instruktorskie i jakie kompetencje tak naprawdę się za nimi kryją. (KK)

„Tędy przeszła Warszawa”- Marsz Pamięci Warszawa-Pruszków
Warszawa, 30 września 2018 r.

Marsz Pamięci Warszawa-Pruszków to uroczystość upamiętniająca około 650.000 mieszkańców stolicy, którzy latem i jesienią 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz tych, którzy zostali wypędzeni do przejściowego obozu Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie przewiezieni do obozów koncentracyjnych w Niemczech i na terenie okupowanej Polski. Czterech harcerzy 16 WDH „Grunwald”, ćw. Tymoteusz O’Neill, pwd. Bruno Zawadzki, ćw. Przemysław Siuciak oraz wyw. Jędrzej Rosłan, podjęło się pomocy w organizacji marszu. Nasza drużyna została o to poproszona przez komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy (w tym samym czasie odbywał się bowiem Turniej Drużyn Leśnych naszej chorągwi). Najpierw uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej, a następnie w imieniu organizatorów złożyliśmy wieniec oraz zapaliliśmy znicze. Podczas gdy grupa rekonstruktorów szła ulicami Warszawy, roznosiliśmy ulotki informacyjne i zachęcaliśmy przechodniów do wzięcia udziału w akcji. Wrażenie zrobił na nas niezwykły realizm rekonstrukcji i szacunek dla obecnych weteranów. Mamy nadzieję, że marsz zostanie spopularyzowany wśród warszawiaków i stanie się istotnym wydarzeniem w kalendarzu stolicy. (JR)

Turniej Drużyn Leśnych - "Sulima" na podium
Ponurzyca, 28-30 września 2018 r.

W lasach nieopodal wsi Ponurzyca (okolice Celestynowa) odbył się Turniej Drużyn Leśnych, w którym brała udział 16 WDH „Sulima” w składzie 20 harcerzy pod wodzą drużynowego - pwd. Tomasza Chmielewskiego HO. Turniej rozpoczęło ognisko i nocna gra zastępów zastępowych (ZZ-tów). Następnego dnia miały miejsce gra kadr drużyn i gra zastępów. Po zakończeniu zmagań uczestnicy przygotowali obiad, a po posiłku rozpoczęła się gra drużyn. Poranek kolejnego dnia poświęcono na zakończenie turnieju i apel. „Sulima” zajęła trzecie miejsce w końcowej punktacji turnieju, tuż za 169 WDH „Wikingowie” i zwycięską 265 WDH „Czata”. Gratulujemy zwycięzcom! A my szlifujemy już nasze umiejętności przed przyszłorocznym TDP. (WA)

16 WDH "Grunwald" Drużyną Rzeczypospolitej!
Pola Lednickie, 14-16 września 2018 r.

W piątkowy poranek 32 harcerzy „Grunwaldu” wyruszyło  po wielka przygodę, aby wziąć udział w trwającym trzy dni Turnieju Drużyn Puszczańskich. Szesnaście (i gdzie tu był przypadek?) najlepszych drużyn z całej Polski zebrało się na Polach Lednickich, aby rywalizować o tytuł najlepszej. Pierwszego dnia miała miejsce gra drużyn, po niej odbyło się ognisko, które poprowadził Naczelnik Organizacji Harcerzy ZHR. Na tym jednak dzień się nie skończył, przynajmniej dla ZZ-tów, które rywalizowały ze sobą podczas gry nocnej. Następnego dnia odbyła się wielka gra zastępów, podczas której kadry Drużyn Puszczańskich nabywały i przygotowywały produkty na obiad (jeden rower i 40 minut do sklepu). Po południu drużynowi opuścili swoje drużyny i sprawdzili się na strzelnicy, a przyboczni wraz zastępami prezentowali wcześniej przygotowane stoiska na targach zastępów. W sobotni wieczór punktacja została zamknięta (prócz wymienionych elementów programu, na ostateczną sumę punktów składała się też prezencja, terminowość i obozowisko drużyny), a nam pozostało tylko wyczekiwać na wyniki. W niedzielny poranek zwinęliśmy obozowisko i pojechaliśmy autokarami na Mszę Św. w poznańskiej farze. Następnie drużyny przemaszerowały na plac Adama Mickiewicza, gdzie miał się odbyć apel. Przed apelem jako jedna z dwóch drużyn (obok 5 Wodzisławskiej DH-y) zostaliśmy wybrani do zaprezentowania swojego pokazu musztry. Potem przyszedł czas na meldowanie drużyn, odśpiewanie hymnu  i wreszcie najważniejsze – rozkaz z wynikami turnieju. Gdy odczytano kto zajął pierwsze miejsce, po całym placu rozniosło się gromkie: „Szesnastka – Klawboys!”. Nagrody, przekazanie buławy Drużyny Rzeczypospolitej, zdjęcia, okrzyki - wszystko zadziało się bardzo szybko. Lotem błyskawicy ZHR obiegła wiadomość o nowej Drużynie Rzeczpospolitej – 16 WDH „Grunwald”! Powrót do Warszawy upłynął nam na świętowaniu. TDP zakończyliśmy w najbardziej odpowiednim miejscu, przy kamieniu Szesnastki na placu Narutowicza.  Oto zastępy tworzące zwycięski skład „Grunwaldu” w trakcie TDP 2018: „Kosy” – 4 osoby (ćw. Maciej Malec), „Jastrzębie” – 5 osób (ćw. Przemysław Siuciak), „Orły” – 4 osoby (ćw. Filip Malak), „Szopy” – 6 osób (ćw. Ludwik Zawadzki), „Ibisy” – 6 osób (ćw. Bartosz Plesiewicz), „Puchacze” – 5 osób (ćw. Adrian Hekner), kadra – wyw. Stanisław Malec, ćw. Timothy O’Neill i pwd. Bruno Zawadzki HO (drużynowy). Szesnastka już po raz czwarty została Drużyną Rzeczypospolitej! Warto również podkreślić, że był to ósmy występ „Grunwaldu” na TDP, a drugi zakończony zdobyciem najwyższego lauru. (BZ)

Końcowa punktacja (podium):

  • 16 WDH „Grunwald” – 261 pkt.
  • 2 PDH „Czantoria” – 252 pkt.
  • 5 WDH „Wilki” - 243 pkt.

Uroczystości pod pomnikiem „Barykada Września 1939” i odznaczenie Szesnastki medalem „Pro Patria”
Warszawa, 8 września 2018 r.

W 79-tą rocznicę rozpoczęcia niemieckiego oblężenia Warszawy obie drużyny Szczepu, „Grunwald” i „Sulima”, w sile około 30 harcerzy i instruktorów, reprezentowały Szesnastkę na obchodach pod pomnikiem Barykady Września 1939. Z parku Sue Rider wymaszerowaliśmy ze sztandarem Szesnastki, przechodząc w asyście bębnów ulicami Ochoty pod pomnik u zbiegu Grójeckiej, Banacha i Opaczewskiej. Podczas uroczystości nasi harcerze pełnili wartę przy pomniku, zapalili znicz i złożyli wieńce. Była to kolejna okazja do uczczenia pamięci obrońców Warszawy z 1939 roku. Szczególnym elementem tej uroczystości było uhonorowane szesnastki medalem „Pro Patria”.  Uzasadnieniem odznaczenia naszego szczepu były „szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Oznaczenie wręczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Jan Józef Kasprzyk, który udekorował nim nasz sztandar. (SB)

Obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP
Warszawa, 1 września 2018r.

Trzech naszych harcerzy, pwd. Bruno Zawadzki, ćw. Przemysław Siuciak i ćw. Maciej Malec, wystawiło sztandar ZHR w trakcie głównych obchodów 79-tej rocznicy napaści Niemiec na Polskę (w przeddzień Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP).  Uroczystość odbyła się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. W obecności Prezydenta RP i kombatantów reprezentowaliśmy Związek wraz z druhami ze środowisk głubczyckiego i głuchołaskiego. Wydarzenie poprzedziła długa próba z wojskiem w piątek, która odbyła się na placu ćwiczebnym Batalionu Reprezentacyjnego WP na Okęciu (ul. Hynka). Uroczystości zakończył przemarsz pododdziałów przed trybuną z kombatantami i władzami państwowymi, w którego trakcie poczet złożony z harcerzy Szesnastki otwierał maszerująca kolumnę harcerską. (BZ)

Piknik na Placu Baśniowym
Warszawa, 1 września 2018r.

Na Placu Baśniowym, przy którym znajduje się nasza siedziba, odbył się piknik dla mieszkańców. Oficjalnie zaproszony Szczep 16 WDHiGZ reprezentowało trzech harcerzy z „Sulimy”: pwd. Tomasz Chmielewski HO, wyw. Mateusz Beczek oraz wyw. Tomasz Dąbrowski. Przy naszym stoliku można było spróbować swoich sił w rozwiązywaniu szyfrów oraz udzielaniu pierwszej pomocy. Mimo konkurencji w postaci dmuchanej zjeżdżalni zdołaliśmy przyciągnąć uwagę wielu młodych uczestników pikniku. Co ciekawe naszą obecnością zainteresowali się ludzie w każdym przedziale wiekowym – najmłodsi walczyli z „czekoladką” i „flagą brytyjską”, młodzi dorośli pochłonięci byli resuscytacją, a starsi chętnie słuchali historii Warszawskiej Szesnastki i w podzięce dzielili się własnymi opowieściami. (TC)

Kurs "Majstersztyk 2018" 
Niewierszyn k. Sulejowa, 15 - 30 sierpnia 2018r.

Podczas tegorocznej edycji kursu "Majstersztyk" dwudziestu kursantów nie tylko z Mazowsza, ale też i innych wojewódzctw zdobywało wiedzę niezbędną do prowadzenia drużyn harcerskich i gromad zuchowych. Kursanci zostali podzieleni na mieszane zastępy zuchowo - harcerskie, w ramach których odbywali służby kuchenne, porządkowe oraz kronikarskie. Niestety, żaden z uczestników nie mógł się pochwalić szesnastkową krajką, gdyż nikt z naszego szczepu nie pojechał na kurs, ale za to wystawiliśmy reprezentację w kadrze kursu - dh phm Maciej "Sadek" Sadowski pełnił rolę komendanta i organizatora, a dh pwd Karol "Kędzior" Walesiak był odpowiedzialny za metodykę zuchową oraz nadzorowywanie przygotowywania posiłków bez kursantów, coby nie przekroczyli budżetów i się nie potruli. Kurs odwiedził też Kurs Podharcmistrzowski, w którym uczestniczyło dwóch naszych instruktorów - Bruno i Erazm Zawadzcy. Uczestnicy kursu podharcmistrzowskiego zorganizowali zajęcia organizacyjne dla uczestników Majstersztyku oraz usmażyli dużo naleśników. (KKW)

Wielka Defilada Niepodległości
Warszawa, 15 sierpnia 2018r.

W dniu Święta Wojska Polskiego trzech harcerzy naszego Szczepu wzięło udział w Wielkiej Defiladzie Niepodległości, która przeszła Wisłostradą. Defiladę poprzedziły dwie próby z udziałem wojska: pierwsza - 8 sierpnia na lotnisku Bemowo, druga - w nocy z soboty na niedzielę, 12 sierpnia, już na Wisłostradzie. Pwd. Bruno Zawadzki, ćw. Ludwik Zawadzki i ćw. Przemysław Siuciak stanowili poczet sztandaru ZHR i przeszli całą trasę zamykając wraz z innymi pocztami harcerskimi (ZHP i FSE) pierwszą część defilady pieszej. Było to duże wyzwanie, biorąc pod uwagę wymienione wcześniej próby i wagę tego wydarzenia, ale sprostaliśmy wyzwaniu. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy wziąć udział w tym historycznym wydarzeniu i reprezentować w jego trakcie nasz Związek. (BZ)
(warto zaznaczyć, że wśród rekonstruktorów w defiladzie maszerował również instruktor Szesnastki, pwd. Grzegorz Stój - red.)

Drugi Rajd Pieszy do Pęcic
Warszawa-Pęcice, 4 sierpnia 2018r.

W pierwszą sobotę przypadającą po 2 sierpnia odbył się Drugi Rajd Pieszy na trasie Ochota-Pęcice, upamiętniający bój wycofujących się z Warszawy powstańców z Niemcami, który rozegrał się pod wsią Pęcice, nieopodal Komorowa. W rajdzie, którego współorganizatorem jest Szesnastka (mi.in. z Dzielnicą Warszawa-Ochota), wzięło udział około 60 uczestników, w tym 10 harcerzy i sześciu instruktorów naszego szczepu (plus jeden Zawiszak w zespole kwatermistrzowskim) oraz hufcowy naszego hufca, a także przedstawiciele władz dzielnicy, grupa edukacyjno-rekonstrukcyjna „Szare Szeregi” (w strojach z epoki), przedstawiciele Strzelca oraz mieszkańcy Ochoty.  Po Mszy Świętej w kaplicy św. Faustyny, obok budynku kościoła parafii pw. Św. Jakuba na Placu Narutowicza, którą odprawił kapelan Okręgu Mazowieckiego ZHR oraz krótkiej gawędzie jednego z weteranów walk na Ochocie, rozpoczęliśmy wędrówkę. Trasa wiodła opodal pomnika Reduty Kaliskiej, przez Park Szczęśliwicki, wzdłuż Alej Jerozolimskich do stacji WKD Salomea (gdzie inny weteran wygłosił swoją gawędę), a stamtąd wzdłuż torów kolejki i dalej polnymi drogami do szosy prowadzącej do Pęcic. Po oddaniu hołdu padłym w boju, wśród których byli także harcerze Szesnastki, ruszyliśmy na łąkę za parafialnym kościołem, gdzie odbyło się ognisko. Następnego dnia po wspólnym śniadaniu, w obozowisku zorganizowanym przez harcerzy naszego Szczepu, uczestnicy Rajdu wzięli udział w oficjalnych uroczystościach państwowych - koncercie patriotycznym, Mszy Świętej i apelu poległych pod zbiorową mogiłą. (LN&KK)

Obóz 16WDH „Grunwald"
Jezioro Psarskie - Psie Głowy, 9-31 lipca 2018 r.

Tegoroczny obóz „Grunwaldu” odbył się nieopodal miejscowości Czaplinek, nad Jeziorem Psarskim, nad którym Szesnastka obozowała już w roku 2006. Po dwóch latach samotności, dwóch obozach samodzielnych wszyscy byli mile zaskoczeni towarzystwem drużyn harcerek, 40 GDH-ek „Źródło” i 20 GDH-ek „Przestworza”. W obozie wzięło udział 43 naszych harcerzy pod wodzą drużynowego pwd. Bruna Zawadzkiego i oboźnego wyw. Stanisława Malca. Przez tydzień pomagał też jako przyboczny wyw. Janek Ostrowski. Podczas obozu miały miejsce biegi na stopnie, które charakteryzowały się dużą zdawalnością. Siedem osób otrzymało stopień ćwika, sześć wywiadowcy, a wszyscy biegnący na młodzika zaliczyli go otrzymując krzyże harcerskie. Nie zabrakło również jednodniowych manewrów, rajdów do Szczecina, Kołobrzegu i Mielna oraz licznych ognisk z harcerkami (dzięki czemu przypomnieliśmy sobie wszystkie dawno niepraktykowane pląsy). W rywalizacji obozowej zwyciężył zastęp „Jastrzębie” (zastępowy ćw. Przemek Siuciak), który wyprzedził pod koniec obozu zastęp pierwszoroczny „Kosy” (zastępowy ćw. Maciek Malec). Gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów. Ankieta poobozowa zrobiona przez kadrę wykazała, że obóz wszystkim się podobał, chociaż każdy już myśli o TDP. (SM)

Obóz 16WDH „Sulima"
Jezioro Stręgiel - Ogonki, 6-30 lipca 2018 r.

W tegorocznym obozie „Sulimy” nad jeziorem Stręgiel (koło Ogonek, nieopodal Giżycka), wzięło udział 35 harcerzy zgrupowanych w sześciu zastępach oraz kadra drużyny. Komendantem podobozu „Sulimy” był pwd. Jakub Romański, a oboźnym ćw. Mateusz Gut. Wspólnie z nami obozowali 58 ZDH „Phoenix”, 60 MDH „Łowcy”, 60 MDH „Szarża” oraz 63 KDH „Husaria”. Podczas obozu zdobyto 12 stopni młodzika, pięć wywiadowcy oraz dwa ćwika. Ciekawszymi wydarzeniami obozowymi były rajdy do Olsztyna i zorganizowane przez kadrę kino letnie. Nie można zapomnieć również o druhnach z Zielonki, wszystkich wspólnych śpiewankach i grach, które zmieniały naszą obozową rutynę w nieprzewidywalną przygodę. Najlepszym zastępem na obozie został zastęp „Kiełbie” (zastępowy ćw. Tadeusz Kuczyński). Warto wspomnieć, że zastęp ten zwyciężył w rywalizacji drugi rok z rzędu. Humorystycznym akcentem można nazwać spór harcerzy Szesnastki z komendantką zgrupowania o „bełta”, w wyniku którego powstała „Ballada o bełcie”. Ważnym elementem obozu była również zmiana na funkcji drużynowego - podczas święta obozu pwd. Jakub Romański przekazał drużynę pwd. Tomaszowi Chmielewskiemu. Powodzenia Chmielu! Wszyscy harcerze z pewnością potwierdzą, że nie mogą doczekać się nadchodzących biwaków, turniejów, zimowiska i oczywiście obozu za rok. (TK)
Zobacz relację dotyczącą pewnego konfliktu na obozie >>>

Przekazanie Sulimy
Jezioro Stręgiel - Ogonki, 22 lipca 2018 r.

Podczas dnia odwiedzin na obozie nad jeziorem Stręgiel miało miejsce uroczyste przekazanie komendy nad 16 Warszawską Drużyną Harcerzy „Sulima”. Po czterech latach pwd. Jakub „Szwagier” Romański przekazał granatowy sznur pwd. Tomaszowi „Chmielowi” Chmielewskiemu. W uroczystym przekazaniu wzięli udział rodzice harcerzy, kadra szczepu oraz hufca oraz członkowie Olimpu. Gratulujemy i życzymy powodzenia na nowej funkcji. (JR)

Nowy przewodnik w Szesnastce
Warszawa, 13 lipca 2018 r.

Rozkazem nr L14/2018 z 13 lipca 2018 r. Komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy przyznał stopień przewodnika HO Tomaszowi Chmielewskiemu. Opiekunem próby Chmiela był pwd. Jakub Romański. Nowy instruktor zasili szeregi kadry Sulimy i obejmie funkcję drużynowego. Wcześniej Chmielu był przybocznym w 16 WDH „Sulima”. Gratulujemy i życzymy wiele radości z pełnienia funkcji instruktorskiej w naszym Szczepie. Szesnastka - klawboys! (LN+JR)

Kolonia zuchowa 16 WGZ Bractwo Zaginionego Oręża i 16 WGZ Strażnicy Czasu
Strękowizna, 24.06-8.08.2018 r.

W ośrodku Leśnik III, nieopodal jeziora Białego Augustowskiego odbyła się kolonia zuchowa, w której brały udział dwie nasze gromady. „Strażnicy Czasu”, zgodnie ze swoją misją wyrażoną w nazwie, cofnęli się w czasie, aby pomóc Benedyktowi Polakowi w bezpiecznym dotarciu na tereny dzisiejszej Mongolii. Natomiast „Bractwo Zaginionego Oręża” tym razem dołączyło do Bałtyckiej Hanzy kupieckiej. Kadrę gromad Szesnastki stanowili h.o. Mateusz Kaczkowski, ćw. Michał Jędrzejczyk (16 WGZ SC) oraz pwd. Karol Walesiak h.o. ćw. Szymon Kotański, ćw. Grzegorz Stankiewicz  (16 WGZ BZO). Komendantem wyjazdu był phm. Maciej Sadowski HR. Towarzyszyły nam trzy żeńskie gromady: 7 Mazowiecka Gromada Zuchenek „Elfy z Krainy Uśmiechu”, 277 Warszawska Gromada Zuchenek „Poszukiwaczki Atlantydy” oraz 299 Warszawska Gromada Zuchenek „Poszukiwacze Kwiatu Paproci”. Łącznie w kolonii wzięły udział 82 osoby, z czego po 16 zuchów i kadry z każdej gromady naszego Szczepu. Podczas kolonii chłopcy zdobyli gwiazdki, wiele nowych sprawności oraz niektórzy - upragnione znaczki zucha. (MK)

Instruktorzy Szesnastki w Komisji Harcmistrzowskiej i Głównej Kwaterze Harcerzy OH-y ZHR
Warszawa, 28 czerwca 2018r.

W nowym rozkazie Naczelnika Harcerzy znajdują się punkty dotyczące naszych instruktorów. Hm. Marek Gajdziński wszedł w skład nowej Komisji Harcmistrzowskiej, hm. Kajetan Kapuściński został powołany do Wydziału Harcerzy jako szef zespołu ds. sprawności, a phm. Marcin Gierbisz został powołany jako członek zespołu Wydziału Zuchowego. Naszym instruktorom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na nowych funkcjach! (KK)

Parada Niepodległości na Ochocie
Warszawa, 17 czerwca 2018 r.

W słoneczną niedzielę harcerze naszego Szczepu wzięli udział w Wielkiej Ochockiej Paradzie Niepodległości, organizowanej przez Urząd Dzielnicy ku czci 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Była to okazja do manifestacji patriotycznej dzieci i młodzieży ze szkół i placówek kultury Ochoty z udziałem kombatantów i organizacji pozarządowych w formie inscenizacji historycznej. Parada rozpoczęła się o godz. 12:00, a następnie przeszła ulicami Ochoty (Białobrzeską, Opaczewską, Bohaterów Września, Drawską) i zakończyła się w Parku Szczęśliwickim. W paradzie wzięło udział 20 harcerzy z „Grunwaldu”, jeden „Sulimy” oraz dwóch instruktorów (bracia Bruno i Erazm Zawadzcy). Reprezentacja Szesnastki przeszła w kolumnie dwójkowej przy akompaniamencie werbla i bębna pod komendą drużynowego „Grunwaldu”, Bruna, zaczynając marsz od skrzyżowania Białobrzeskiej z Częstochowską. Harcerze odłączyli się od kolumny Parady Niepodległości na wysokości skweru Dobrego Maharadży. Ci, którzy nie rozeszli się do domów po męczącym biwaku, wspólnie rozdawali ulotki promujące nadchodzący wielkimi krokami sierpniowy Rajd do Pęcic. W wydarzeniu wzięło udział kilka tysięcy mieszkańców dzielnicy Ochota. (EZ)

Biwak Turnieju Zastępów "Grunwaldu"
Wesoła, 15-17 czerwca 2018 r.

Piątkowym popołudniem rozpoczął się coroczny biwak „Grunwaldu” zamykający punktację śródroczną zastępów. Oprócz pucharu dla najlepszego zastępu w roku harcerskim 2017/18 można było również zdobyć puchar dla najlepszego zastępu na biwaku Drużyny. W piątek zastępy samodzielnie dojeżdżały na miejsce biwaku i od razu wzięły udział w grze na terenie Wesołej. W sobotę odbyła się gra główna, gotowanie obiadu w zastępach i gra ekonomiczna. W trakcie gry nocnej zastępowi mieli jeszcze okazję rywalizować między sobą, walcząc o dodatkowe punkty dla zastępów. W niedziele, po dwóch pełnych gier i rywalizacji dniach, zostali wyłonieni dwaj triumfatorzy: zastęp „Kosy” zwyciężył w punktacji śródrocznej (zastępowy wyw. Maciej Malec), natomiast zastęp „Szopy” został najlepszym zastępem biwaku (zastępowy wyw. Ludwik Zawadzki). Po porannym apelu i śniadaniu szybko złożyliśmy obóz i udaliśmy się do Warszawy, aby zdążyć na Ochocką Paradę Niepodległości. W biwaku wzięło udział 25 harcerzy, stawiło się pięć zastępów i trzyosobowa kadra. Gratulujemy zwycięzcom! (BZ)

Spływ ZZ-tu 16 WDH "Grunwald"
Rzeka Liwiec, 31 maja - 2 czerwca 2018 r.

Pięknego popołudnia, w Boże Ciało, ZZ Grunwaldu w sile pięciu osób (Bruno, Maciek, Filip, Przemek i Ludwik) udało się na wiosenny spływ rzeką Liwiec. Z dworca Ochota dojechaliśmy do miejscowości Mrozy, skąd czekało nas jeszcze 27 kilometrów przejazdu rowerami do miejscowości Pierzchały, niedaleko Wyszkowa. Trasę przebyliśmy w nieco ponad półtorej godziny i koło 18:00 jedliśmy już kolację przy rozstawionych namiotach. W sobotę rano dostawca kajaków wywiózł nas do Kisielan i tam zaczęliśmy nasz ośmiogodzinny spływ Liwcem. Z jednej strony - cieszyliśmy się piękną i spokojną rzeką, w której co któryś zakręt zażywały kąpieli pasące się krowy, a z drugiej - klimat był niemal pustynny z niemiłosiernym słońcem w roli głównej. Wieczorem, po oddaniu kajaków, znów rozstawiliśmy swoje namioty niedaleko Pierzchał i tam zjedliśmy zasłużoną obiadokolację. Rano zrezygnowaliśmy z kolejnej, pięciogodzinnej trasy kajakami (z powodu „ran” odniesionych od wcześniej wspomnianego słońca) i ruszyliśmy na rowerach do wsi Sosnowe, na stację kolejową. Tak zakończyła się tegoroczna edycja spływu ZZ-tu, na której pomimo okrojonego składu, bawiliśmy się naprawdę dobrze. Organizatorem był zastępowy Filip Malak. (BZ)

Dzień Dziecka w SP 61
Warszawa, 30 maja 2018 r.

W środowe przedpołudnie w szkole podstawowej nr 61 odbył się festyn dla uczniów z okazji Dnia Dziecka. Każdy wychowawca przygotował jedno ze stanowisk, na którym można było zdobyć słodkie nagrody. Na prośbę Dyrekcji i przewodniczącej Rady Rodziców nasz Szczep przygotował stanowisko, które poprowadził HO Tomasz Chmielewski oraz phm. Maciej Sadek Sadowski. Odwiedzający mieli okazje zmierzyć się z szyfrem HALO TU REKINY oraz alfabetem Morse’a. Punkt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników. Była to świetna okazja do zaprezentowania się uczniom oraz spotkania z Dyrekcją, której bardzo spodobał się „umysłowy” charakter punktu. (MSS)

Azymut - nowe harcerskie medium
Warszawa, 10 maja 2018 r.

W czwartek swoją premierę miał nowy harcerski portal internetowy - Azymut - jak piszą autorzy, pismo instruktorów ZHR o wielu drogach, które prowadzą do dobrej, harcerskiej pracy w gromadach i drużynach. Wieść gminna niesie, że w jego tworzenie zaangażowani są nasi ludzie - na Azymucie można już znaleźć 7 artykułów instruktorów (i nie tylko) Szesnastki. A zasób wiedzy tam zgromadzonej ma się powiększać z tygodnia na tydzień! (DZ)

Wieczór pamięci hm. Stanisława Korwina-Szymanowskiego
Warszawa, 10 maja 2018 r.

W siedzibie Komendy Chorągwi Stołecznej ZHP odbył się kominek poświęcony instruktorowi Szesnastki, hm. Stanisławowi Korwinowi-Szymanowskiemu, którego niektórzy być może jeszcze pamiętają jako „Staszka”, „Komendanta” lub „Dziadka”. Kominek został zorganizowany przez Komisję Historyczną ZHP, a udział wzięli w nim liczni byli instruktorzy harcerscy, w tym siedmiu Zawiszaków, a także dwóch czynnych instruktorów naszego Szczepu. Druh Staszek (tak najczęściej nazywali go uczestnicy spotkania) urodził się w sierpniu 1926 roku, a odszedł na wieczną wartę dziesięć lat temu - w marcu 2008. Od 1957 roku był członkiem komendy hufca ZHP Warszawa-Ochota (jako wice-komendant, a potem komendant), a w latach 1963-1981 był drużynowym i szczepowym Szesnastki. Także później pozostawał bardzo blisko zawiszackich spraw, odwiedzając obozy, wspomagając początkujących drużynowych i wspierając wydawanie „Sulimczyka”. Krótkie gawędy na temat Druha Staszka wygłosili m.in. Włodzimierz Dusiewicz, Stefan Kwil, Andrzej i Jerzy Marczakowie oraz Marek Gajdziński. (LN)
Zachęcamy do zapoznania się z biogramem Staszka w naszym Panteonie

Majówkowy Grill Kadr Szesnastki
Warszawa, 29 kwietnia 2018 r.

W piękną, ostatnią kwietniową niedzielę instruktorzy Szczepu i kadry drużyn spotkali się przy wspólnym grillu w harcerskim domku na Jazdowie. Spotkanie miało charakter czysto towarzyski. W jego trakcie odbyło się wiele rozmów, krótki trening frisbee, a także pokaz tresury psa w wykonaniu jednego z instruktorów (Lechu, cały czas nie możemy wyjść z podziwu!). Wydarzenie zostało zorganizowane przez pwd. Bruna Zawadzkiego, a pwd. Karol Kaszyński przygotował mięso w wyborny sposób czym podniósł nam wszystkim majówkową poprzeczkę bardzo wysoko. W czasie spotkania odbyło się również symboliczne pożegnanie hm. Dyzmy Zawadzkiego, który rozkazem z 13 kwietnia zakończył swoją służbę instruktorską (o czym w newsie niżej). W wydarzeniu wzięło udział szesnastu druhów, w tym ośmiu instruktorów. (KK)

Zlot Świętego Jerzego - Szesnastka dwa razy na podium!
Zalesie Górne, 20-22 kwietnia 2018 r.

Tegoroczny Zlot Świętego Jerzego (Zlot Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy) okazał się bardzo udany dla Szesnastki. W zlocie wzięły udział obie drużyny harcerzy z naszego Szczepu: 16 WDH Grunwald w sile 28 harcerzy oraz 16 WDH Sulima w sile 24 harcerzy. W sobotni poranek rozpoczęła się rywalizacja zastępów, podczas gdy drużynowi i przyboczni wzięli udział w wykładzie o nowym systemie sprawności, prowadzonym przez naszego szczepowego, hm. Kajetana Kapuścińskiego. Po obiedzie, przygotowanym samodzielnie przez zastępy, toczyła się rywalizacja w kręgach stopni w formie torów przeszkód dla szeregowych, młodzików, wywiadowców i ćwików. Z kolei po ognisku na grę nocną wyruszyły ZZ-ty drużyn. W niedzielę rozegrany został ostatni etap turnieju - wielka bitwa. Na zakończenie zlotu komendant chorągwi przedstawił wyniki turnieju, w którym 16 WDH „Sulima” zajęła trzecią lokatę, a najwyższe miejsce na podium przypadło 16 WDH „Grunwald” (drugie miejsce zajęła 7 UDH „Gniazdo”). Ukoronowaniem apelu było przekazanie drużynowemu „Grunwaldu” Włóczni Świętego Jerzego, symbolu najlepszej drużyny Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. W rywalizacji zastępów oraz indywidualnej także odnieśliśmy sukcesy: zastęp „Lodówki” z 16 WDH „Sulima” (zastępowy wyw. Szymon Wysocki) został najlepszym zastępem turnieju, ćwik Wojtek Ambroziak z „Sulimy” uzyskał tytuł najlepszego ćwika, a młodzik Kacper Data z „Grunwaldu” zwyciężył w rywalizacji biszkoptów i młodzików. Gratulacje!  I dziękujemy za wspaniałą rywalizację i walkę do końca! (BZ)
Zobacz relację ze zlotu >>>

Dyzma Zawadzki - Zawiszakiem
Warszawa, 13 i 29 kwietnia 2018 r.

W czasie ostatniego Zjazdu ZHR odczytano rozkaz Naczelnika Harcerzy z 13 kwietnia 2018 r., zgodnie z którym hm. Dyzma Zawadzki został na własną prośbę skreślony z listy instruktorów ZHR. Dyzma nie zamierza zerwać z harcerstwem, ani tym bardziej z Szesnastką, ponieważ ma plan napisania monografii 16 WDH i temu chce poświęcić najbliższe miesiące, a może i lata. Motywacja jak najbardziej szlachetna, a dla nas inicjatywa Dyzmy szczególnie cenna. I choć oczywiście żałujemy, że liczba czynnych instruktorów zmniejsza się, to jednak z zadowoleniem odnotowujemy zarówno zwiększenie grona Zawiszaków, jak i to, że Dyzma nie zapomina i (jak sądzimy) nie zapomni o Szesnastce. My zresztą będziemy, od czasu do czasu, przypominać mu o sobie. I jego sobie również. Ot, choćby przypomnimy sobie, że Dyzma wstąpił do Szesnastki w roku 2003 i był na 11 obozach stałych i 10 zimowiskach. Zaczynał w zastępie Żubry, następnie Kruki, potem jako zastępowy Bobrów, a następnie przyboczny 16 WDH „Grunwald”. W roku 2009 został drużynowym „Grunwaldu”, a w roku 2012 założył Samodzielny Patrol Wędrowniczy „Włóczykije” (rozwiązany w roku 2017).  Stopień przewodnika zdobył w roku 2010, podharcmistrza w roku 2012, a harcmistrzem został w roku 2016. Był komendantem obozów stałych (2013, 2016), organizatorem kursów i szkoleń (Agricola, Wyprawa), turniejów harcerskich (m.in. Turniej Ćwików „Talvisota” 2012, TDP 2013) oraz licznych wypraw (m.in. trzy obozy wędrowne „Włóczykijów”). Był także aktywnym poszukiwaczem i wytrwałym archiwizatorem licznych wiadomości z dziejów Szesnastki, które umieszczał na naszej stronie internetowej (choćby benedyktyńskie zestawienie kwater zmarłych i poległych Zawiszaków czy skany „Sulimczyków”), jak również dociekliwym kronikarzem i popularyzatorem zawiszackiego dorobku (vide opublikowany w najnowszym numerze „Krakowskiego Rocznika Historii Harcerstwa” artykuł o „Sulimczyku”). Koniecznie trzeba też wspomnieć, że Dyzma zaszczepił szesnastkową pasję swoim braciom: Erazmowi, Brunowi, Ludwikowi, Bernardowi, Augustowi i Kornelowi. W niedzielę, 29 kwietnia 2018 r., uścisnęliśmy dłoń Dyzmy i podziękowaliśmy za lata służby w mundurze Szesnastki, zobowiązując do kolejnych lat służby wśród Zawiszaków. Wręczyliśmy mu pamiątkowe pióro z wygrawerowanym napisem: „Bo Szesnastka w życiu bracie to jest właśnie to!” Powodzenia, Dyzmo! I trzymamy Cię za słowo! (KK, LN)

Szesnasty Zjazd ZHR za nami
Warszawa, 13-15 kwietnia 2018 r.

Już po raz szesnasty (jaki piękny okrągły numer!) instruktorki i instruktorzy ZHR zebrali się na swoim zjeździe, odbywanym co dwa lata. Jak zawsze był on poświęcony podsumowaniu upływającej kadencji władz naczelnych, wybraniu nowych władz oraz powzięciu ważnych dla ZHR uchwał, w tym zmieniających statut naszego związku. I jak zwykle instruktorzy Szesnastki nie tylko brali w nim udział jako delegaci (hm. Lech Najbauer i phm. Andrzej Karwan - z urzędu, a hm. Kajetan Kapuściński, phm. Marcin Gierbisz i phm. Maciej Sadowski - z wyboru), ale także włączyli się w jego organizację. Kajtek był przewodniczącym Komisji Skrutacyjnej, której zadaniem było m.in. ogłaszanie wyników wyborów, a „Sadek” zasiadał w Komisji Wyborczej, zbierającej i sprawdzającej pod względem formalnym kandydatury do władz naczelnych. Lech z kolei był wiceprzewodniczącym prezydium zjazdu. W zjeździe w roli obserwatora wziął także udział hm. Marek Gajdziński, a w uporządkowanie miejsca zjazdu (gmach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przy Placu Trzech Krzyży) włączyła się delegacja „Grunwaldu” pod wodzą pwd. Bruna Zawadzkiego. Przewodniczącym ZHR został na kolejną kadencję hm. Grzegorz Nowik (bratnia Dwudziesta Druga), Naczelniczką Harcerek hm. Dominika Romanowicz (bratnia Czarna Trzynastka Krakowska), a Naczelnikiem Harcerzy hm. Michał Markowicz (instruktor Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej). Spośród instruktorów Szesnastki do władz naczelnych kandydował i został wybrany hm. Lech Najbauer (Sąd Harcerski). (LN)

Harcerska Droga Krzyżowa
Warszawa, 24 marca 2018 r.

Jak co roku reprezentacja Szesnastki wzięła udział w Harcerskiej Drodze Krzyżowej w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy Placu Narutowicza. Drogę poprowadził kapelan Okręgu Mazowieckiego, ks. hm. Radosław Jurewicz, posługujący w parafii. Po nabożeństwie ks. „Radek” odprawił Mszę Świętą, a po niej udaliśmy się na „śniadanie wielkanocne” do sali św. Faustyny obok kościoła, wraz z Zawiszakami i harcerzami z Hufca Ochota ZHP. Dziesięcioosobowa delegacja 16 WDH „Grunwald” wystawiła Sztandar Szesnastki i pełniła służbę liturgiczną, pomagając zarówno podczas Mszy Św. jak i w trakcie nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Obecny byli również (jak co roku) Szesnastkowi Zawiszacy: „Suła” i „Dusza”. Wielki Tydzień zaczynał się dopiero następnego dnia, ale na koniec symbolicznie podzieliliśmy się jajkiem wielkanocnym. (BZ)

Jubileusz 100-lecia Parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie
Warszawa, 17 marca 2018 r.

Niecałe siedem lat po naszym Stuleciu swój okrągły jubileusz obchodziła tak mocno związana z Ochotą i Szesnastką parafia św. Jakuba Apostoła w Warszawie. To w kościele na Placu Narutowicza odprawiona została jubileuszowa Msza Święta w roku 2011, to tu w trakcie dorocznych uroczystości Dnia Niepodległości nasz Szczep wystawia poczet sztandarowy. W tym kościele pełni również posługę kapelan Okręgu Mazowieckiego ZHR ks. hm. Radosław Jurewicz, wielki przyjaciel naszego Szczepu. Dlatego w uroczystościach nie mogło zabraknąć reprezentacji Szesnastki, choć z obiektywnych przyczyn była ona skromna (godzinę przed jubileuszową Mszą Świętą zakończył się Turniej Hufca „Klucz”). W trakcie uroczystej liturgii, której przewodniczył ks. Kardynał Kazimierz Nycz, Szesnastkę reprezentował poczet ze sztandarem w składzie: wyw. Filip Malak, Bernard i Ludwik Zawadzcy oraz pwd. Bruno Zawadzki. Życzymy „Jakubowi”, kolejnych stu lat na Ochocie! (BZ)

Zlot hufca "Klucz"
Warszawa, 16-17 marca 2018 r.

W piątkowy wieczór wszyscy zastępowi przyjechali do miejscowości Kampinos, aby wziąć udział w tegorocznym zlocie naszego hufca. Po zakwaterowaniu w szkole zastępowi rozpoczęli zmagania o tytuł „Kluczowego Zastępowego”. Przeszkody sprawdzały umiejętności z zakresu podstawowych technik harcerskich, siły i sprawności fizycznej, a nawet umiejętności układania rymu do podanego słowa (w czasie poniżej 10 sekund). Po podchodach, które zakończyły grę, zastępowi udali się na szybką kolację i regenerację przed czekającym ich Turniejem Zastępów. W sobotę dojechały zastępy wraz z drużynowymi i od razu ruszyły na grę po pięknie ośnieżonym Kampinosie. Po wyczerpującej grze, sprawdzającej poziom współpracy w zastępach i harcerską wiedzę, wróciliśmy do Warszawy. Zlot Hufca zakończył apel na którym poznaliśmy wyniki. „Kluczowym Zastępowym” został wyw. Ludwik Zawadzki (16 WDH Grunwald, zastęp „Szopy”); drugie miejsce zajął wyw. Bernard Zawadzki (16 WDH Grunwald, zastęp „Jastrzębie”), a trzecie miejsce - Adam Roszak (270 WDH Ostoja). Najlepszym Zastępem Hufca „Klucz” zostały „Jastrzębie” z 16 WDH Grunwald (w składzie: wyw. Bernard Zawadzki, Wojtek Krawczyk, Kamil Malak, mł. Łukasz Koszyk i szer. Maks Materkowski - bez kontuzjowanego zastępowego Przemka!), drugie miejsce zajęły „Szopy” (również z Grunwaldu), a trzecie - “Lisy” (270 WDH Ostoja). Gratulujemy zwycięzcom! (BZ)

Zjazd Okręgu Mazowieckiego, wybory delegatów na XVI Zjazd ZHR oraz nowego Komendanta Chorągwi
Warszawa, 10-11 marca 2018 r.

W gmachu głównym Politechniki Warszawskiej odbyły się zjazd Okręgu Mazowieckiego ZHR, połączony z Okręgową Konferencją Wyborczą (sobota), a następnie wybór nowego komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy i członków komisji instruktorskiej (niedziela). W obu zbiórkach uczestniczyli instruktorzy Szesnastki - w sobotę 15, a w niedzielę 12. Po przyjęciu sprawozdania i udzieleniu absolutorium ustępującemu zarządowi okręgu, wybrano nowy w składzie (tymczasowo) czteroosobowym oraz komisję rewizyjną okręgu, a następnie przystąpiono do wyboru delegatów na zaplanowany na kwiecień Zjazd ZHR (będzie to szesnasty zjazd Związku!). Wśród wybranych znaleźli się instruktorzy naszego szczepu: hm. Kajetan Kapuściński, phm. Marcin Gierbisz i phm. Maciej Sadowski; dodatkowo w zjeździe wezmą udział jako delegaci z urzędu hm. Lech Najbauer i phm. Andrzej Karwan. Niedzielna zbiórka poświęcona została w całości sprawom chorągwi. Ustępujący komendant, hm. Jan Pastwa, po uzyskaniu absolutorium, przekazał komendę nad chorągwią phm. Wiktorowi Maracewiczowi.  Wybrano także trzech członków komisji instruktorskiej. (LN)

Egzekutywa Szczepu
Warszawa, 6 marca 2018 r.

We wtorek odbyła się egzekutywa Szczepu. Instruktorzy omówili aktualną sytuację Szczepu, jednostek, remontu siedziby, a także sposobu podziału pracy i realizacji zadań. Omówione zostały również zbliżające się wybory Okręgu i Chorągwi. Było to bardzo owocne spotkanie, ustalone zostały priorytety w pracy środowiska. Instruktorzy zadeklarowali również swój wkład w działania, zobowiązując się do realizacji wybranych zadań. W egzekutywie wzięło udział 12 instruktorów Szczepu. (KK)

Gra Grunwaldu z terenoznawstwa i sygnalizacji
Warszawa, 3 marca 2018 r.

W pierwszą marcową sobotę odbyła się gra terenowa 16 WDH „Grunwald”. Pomimo minusowych temperatur i padającego śniegu, stawiło się na nią 25 harcerzy, w tym kadra. Do tego trzeba doliczyć dwóch zastępowych – Franka i Przemka – którzy mając kontuzje kończyn (pierwszy chore kolana, drugi złamaną nogę), pomogli obstawić grę. Gra zaczęła się o 10:30. Najpierw zastępy rozwiązały szyfr „czekoladka” pod szkołą podstawową nr 23; rozwiązanie zaprowadziło ich do harcówki „Grunwaldu” znajdującej się w Staszicu. Następnie, w drugiej fazie gry, zastępy musiały uporać się z alfabetem Morse’a, mierzeniem wysokości drzewa, chodzeniem według azymutów oraz ogólnie - terenoznawstwem. Gra zakończyła się na Polach Mokotowskich około godziny 14:00. Wszystkie zastępy dzielnie walczyły o miano najlepszego, a odstępy w punktacji były minimalne. Oto punktacja: 5 miejsce - „Jastrzębie” (8 punktów), 4 miejsce - „Orły” (10 punktów), 3 miejsce - „Ibisy” (14 punktów), 1 miejsce - ex aequo „Szopy” oraz „Kosy” (po 16 punktów). Warto też zaznaczyć, że na początku zbiórki został pokazany puchar dla „Najlepszego zastępu Grunwaldu”, który to od trzech lat leżał pod fortepianem w domu jednego z byłych drużynowych. Jest to o tyle ważne, że przez te ostatnie trzy lata szukaliśmy go, a odnaleziony w końcu trafi do najlepszego zastępu po rozliczeniu punktacji śródrocznej. Gra z terenoznawstwa i sygnalizacji była pierwszą zaliczaną do tej punktacji. Wszystkim zastępom gratulujemy postawy podczas gry i życzymy dalszych sukcesów! (MM)

Instruktor Szesnastki organizatorem ScoutNet 2018 w Gdyni
Gdynia, 2-4 marca 2018 r.

Po ubiegłorocznym udziale w ScoutNet`17 (Zlot Scoutleaderów z Europejskich Organizacji Scoutowych zrzeszonych w organizacji CES) nasz instruktor, pwd Karol Walesiak podjął się organizacji tegorocznego wydarzenia. 29 scoutów z Niemiec, Holandii, Litwy, Hiszpanii oraz Angli poznało Trójmiasto za pomocą gry miejskiej, uczestnicy poznali namiastkę czasów PRL dzięki wariacjii gry ekonomicznej, odbyli służbę przygotowywując i rozdając posiłki dla bezdomnych. Następny Soutnet decyzją rady Scoutnetowej Rodziny ordbędzie się na Majorce!   (KKW)

Warsaw Scout Cup - Zima 2018
Warszawa-Wesoła, 24 lutego 2018 r.

Sobotnim rankiem rozpoczęła się kolejna edycja harcerskiego turnieju piłkarskiego „Warsaw Scout Cup”. Odbywał się on tradycyjnie na hali w Wesołej. Historia występów naszej reprezentacji na tym turnieju sięga roku 2015 i pełna jest wzlotów i upadków. Po dwóch brązowych medalach zdobytych zimą 2015 i latem 2016, przeżyliśmy drobny kryzys. W tym roku jednak pojawił się promyk nadziei na powrót do złotych (brązowych) czasów. Wystawiliśmy dwie drużyny w kategoriach „Junior” (do III klasy gimnazjum) i „Open” (powyżej III klasy gimnazjum). Drużynę w pierwszej kategorii tworzyli: Mateusz Beczek (bramkarz), Benio i Ludwik Zawadzcy (obrońcy), Władek Cywiński i Maciek Malec (pomocnicy), Bartek Plesiewicz (napastnik). Natomiast w skład drużyny drugiej kategorii weszli: Mular (bramkarz), Kocur i Kisiel (obrońcy), Bruno i Janosik (pomocnicy), Stachu, Beczek i Plesiewicz (napastnicy). I właśnie ta drużyna zajęła wysokie (jak na nasze ostatnie występy) czwarte miejsce na osiem drużyn – przegraliśmy mecz o trzecie miejsce z „Lubelskimi Kozakami”. Nasz bilans to cztery przegrane i dwie wygrane, 10 straconych bramek i sześć strzelonych. Bramki strzelali: po dwie – Plesiewicz i Stachu i po jednej Kisiel i Bruno. Z kolei w kategorii „Junior” nasza reprezentacja nie pozostawiła złudzeń co do zwycięzcy turnieju. Najpierw pokonaliśmy reprezentację „270” osiągając wynik 4:1, a potem 12(sic!):0 zwyciężyliśmy zespół „145” (ten wynik to chyba rekord wszechczasów. jeśli chodzi o Scout Cup). Bilans meczowy dał naszej młodej drużynie pierwsze złote medale w ich karierze. Oprócz nagrody drużynowej juniorzy otrzymali dużo nagród indywidualnych: Bartek i Maciek wspólny puchar dla najlepszego strzelca turnieju (po osiem bramek), a Ludwik puchar dla „Tytanowego Defensora” – najlepszego obrońcy. Podsumowując: było naprawdę dobrze, a mając taką młodzież, z optymizmem możemy patrzeć w przyszłość. Gratulujemy juniorom! (BZ)

Obchody 76 rocznicy utworzenia Armii Krajowej
Warszawa, 14 lutego 2018 r.

W  Środę Popielcową odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą pierwszego przywódcę i Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”. Tablica znajduje się na ścianie kamienicy przy ul. Spiskiej 14. W uroczystości wzięli udział  m.in.: zastępca burmistrza, przedstawiciele władz i organizacji społecznych. Szesnastkę reprezentowała delegacja ze sztandarem w składzie: pwd. Bruno Zawadzki i wywiadowcy Maciej Malec, Przemysław Siuciak i Filip Malak. Po okolicznościowych przemówieniach zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze. Doniosłości wydarzeniu dodawał fakt, że właśnie w tym miejscu (półtora roku po założeniu AK) został aresztowany Stefan Rowecki „Grot”. (PS)

Choinka Szesnastki
Warszawa, 11 lutego 2018 r.

W ostatnią niedzielę odbyła się tradycyjna Choinka Szczepu 16 WDHiGZ, rozpoczęta Mszą Świętą o godzinie 14:00 w kościele parafii św. Jakuba przy placu Narutowicza. Mszę celebrował kapelan Okręgu Mazowieckiego, nasz serdeczny przyjaciel i od niedawna mieszkaniec Ochoty, ks. hm. Radek Jurewicz. Następnie zuchy, harcerze oraz goście przeszli do Szkoły Podstawowej nr 61, gdzie odbył się uroczysty apel Szczepu, do którego stanęło 91 zuchów, harcerzy i instruktorów (28 z "Grunwaldu", 16 z plutonu i 18 z "Sulimy", a także czterech wędrowników, dwóch gości, siedmiu zuchów i Olimp). Podczas apelu odbyło się między innymi mianowanie zastępowych oraz nowego przybocznego "Grunwaldu" - Tymka O'Neilla. Wśród gości, którym złożyliśmy podziękowania za wsparcie w ostatnim roku, znalazła się Pani Dyrektor SP nr 61 oraz Pan Burmistrz Grzegorz Wysocki. Po apelu 16 WDH "Grunwald" zaprezentował program artystyczny, składający się z recytacji czytanej poematu "Reduta Ordona" oraz pieśni "Hej Strzelcy Wraz!", w nawiązaniu do rozpoczętych już, całorocznych obchodów stulecia odzyskania Niepodległości. Choinka zakończyła się czasem na kawę, ciastko, pogawędki z Zawiszakami, a także na lekturę najnowszego numeru "Sulimczyka". (DZ)
Zobacz rozkaz szczepowego >>>
Zobacz choinkowy numer Sulimczyka >>>

Noc Styczniowa na Mazowszu
Ponurzyca, 2-3 lutego 2018 r.

Już w piątek rozpoczęła się kolejna edycja Mazowieckiej Nocy Styczniowej, tym razem z dopiskiem „A.D. 2018”. Szesnastkę reprezentował na niej Bruno Zawadzki, choć do samej wsi Ponurzyca dowoził go samochodem wraz z żywnością Kokosz (później odjechał). Wieczorem przy ognisku odbyła się dyskusja o Powstaniu Styczniowym, która prowadził profesor historii. Po niej wszyscy udali się na tradycyjne „nocowanie na mrozie” w lesie. Rano czekało na „powstańców” wiele atrakcji, takich jak: kucie żelaza pod kierunkiem kowala, strzelanie z broni czarnoprochowej, musztra z rekonstruktorami itd. Sobotni program trwał do godziny 15. Wtedy mieliśmy przyjemność skosztowania prawdziwie tradycyjnej kazuńskiej i katolickiej potrawy Kokosza. Po pysznym obiedzie około piętnastu śmiałków, na rozkaz Jakuba „Rolnika” Jabłońskiego (niegdyś instruktor w WHH „Klucz”), rozeszło się do domów. Było to prawdziwie wędrownicze wydarzenie, ale też wspaniałe doświadczenie chociaż ułamka powstańczych losów. Było to szczególnie istotne w obliczu zbliżającego święta Stulecia Odzyskania Niepodległości. Obszerna relacja z tego wydarzenia znajduje się w tegorocznym „Sulimczyku”. (BZ)

Karol się żeni!
Warszawa, 27 stycznia 2018 r.

W warszawskim kościele oo. dominikanów pw. Św. Dominika wielu instruktorów Szesnastki, wzięło udział we Mszy Świętej, w czasie której przewodnik i wieloletni harcerz 16 WDH „Sulima” Karol Michalak zawarł związek małżeński z Magdaleną Rogosz. Wbrew przewidywaniom (lub obawom), obrączki nie zostały wykonane z drewna. Po pięknej ceremonii wielu instruktorów wzięło udział w weselu, pijąc oranżadę za zdrowie Młodej Pary.  Niech nam żyją Państwo Młodzi! (MSS)

Zimowisko Grunwaldu, plutonu i BZO
Zwierzyń, 13-20 stycznia 2018 r.

W tym roku 16 WDH „Grunwald” spędziła pierwszy tydzień ferii z nowopowstałym plutonem i zuchami z „Bractwa Zaginionego Oręża”. Pojechaliśmy pociągiem do Rzeszowa, a stamtąd autokarem do małej wioski Zwierzyń pod Uhercami Mineralnymi. Zgrupowanie liczyło ponad 60 osób: „Grunwald” - 28 harcerzy, pluton - 13, BZO - 12 zuchów, a kadrę tworzyły trzy osoby (Karol „Junior” Wieteska, jako kwatermistrz, Stachu i Mular w roli komendanta); ponadto był z nami trzyosobowy patrol wędrowniczy (pod dowództwem Pawła „Kwadrata” Pruszko). Przez siedem dni przeżyliśmy wiele przygód. Zuchy trenowały, by zostać pełnoprawnymi Jedi, walczącymi po jasnej stronie mocy. Pluton prowadził wewnętrzną rywalizację między wywiadowcami i młodzikami. Wędrownicy... wędrowali po górach i przygotowali grę nocną dla ZZ-tów. „Grunwald” natomiast pojechał w tym roku w roli oddziału AK mającego obronić miejscową ludność przed atakami ze strony UPA, wycofujących się wojsk niemieckich i innych przeciwności losu targającymi tą krainą na przełomie 1944 i 45 roku. Nie zapominaliśmy też o rzeczach oczywistych. Były więc sprawdzane porządki, odbywały się gry terenowe, kręgi stopni, poranne apele, słuchaliśmy niesamowitych historii na kominkach, biegaliśmy po (niestety niezaśnieżonych) pagórkach i górach i ćwiczyliśmy do występu na Choince – nie było chwili bezproduktywnego siedzenia/stania/leżenia (prócz LB oczywiście). Warto zaznaczyć że zastępy „Grunwaldu” w tym roku, zostawiły po sobie wiele potu, łez i czasami krwi w okolicznych lasach. Świadczy o tym bardzo wyrównana punktacja, w której do ostatniej sekundy nie było wyróżniających się faworytów. Zastępy osiągnęły następujące liczby punktów (kolejność od końca): „Orły” - 72, „Kosy - 95, „Szopy” - 106, „Jastrzębie” - 107 i najlepsze „Ibisy” - 115 (zastępowy wyw. Franciszek Uliński, w składzie: mł. Stanisław Broda, mł. Tadeusz Rosłan, mł. Władysław Cywiński). Z kolei pluton wystawił dwa zastępy (wywiadowców i młodzików), a wewnętrzną rywalizację wygrał mł. Kacper Data. Choć zimowiska są zazwyczaj podobne do siebie, to podobieństwo bywa złudne, gdyż każde ma swój niepowtarzalny klimat. Zwierzyń zapamiętamy dzięki pięknym, niezbyt wyniosłym górom, mostowi na Sanie, bunkrowi tuz za pierwszym zakrętem w lewo i zapachowi dymu z kominów okolicznych domów, jaki unosił się każdego poranka podczas rozgrzewki. I choć świat zasypany na biało było dane widzieć tylko zastępowym, gdy zdobywali Połoninę Caryńską i wędrownikom podczas ich wypraw, to jednak na pewno długo nie zapomnimy tego zimowiska. (BZ)

Agenci i Powstańcy w Beskidach
Zawoja, 13-20 stycznia 2018 r.

W tym roku 16 WDH „Sulima” i 16 WGZ „Strażnicy Czasu” wraz z 44 MGZ-ek „Ogród Marzeń”, 44 MDH „Sokół”, 23 WDH-ek „Przełęcz” i 82 WDH-ek „Żywioły” wyruszyli na wspólne zimowisko do Zawoi, najdłuższej wsi w Polsce leżącej u stóp Babiej Góry. Komendantem wyjazdu był phm. Maciej Sadowski. Szesnastkę na zimowisku reprezentowało 33 osoby: 12 dzielnych zuchów wraz ze swoją dwuosobową kadrą oraz 21 harcerzy: po czterech z zastępów „Jeże” i „Dziki”, po pięciu z „Lodówek” i „Kiełbi” oraz trzy osoby kadry. Na zimowisku harcerze przenieśli się do roku 1863, aby rozniecić Powstanie Styczniowe. Zuchy zaś otrzymały za zadanie złapać między-wymiarowego agenta, który zagraża bezpieczeństwu naszego wymiaru. Podczas wyjazdu zarówno zuchy jak i harcerze zdobyli wiele doświadczeń. Sprawdzili też swoje umiejętności i rywalizowali ze sobą o cenne trofea. Najlepszym agentem/zuchem na zimowisku został Adam Murawski, a najlepszym przyszłym młodzikiem w „Sulimie” okazał się szer. Krzysztof Kossacki. Punktację zastępów wygrał zastęp „Kiełbie”. Dziękujemy wszystkim drużynom i gromadom za wspólne zimowisko i gratulujemy zwycięzcom rywalizacji! (GA)