Wyszukiwanie zaawansowane
Historia
do końca stronydo strony głównej
2018-01-01 | Warszawa | Redakcja
Rok 2018

Obchody 76 rocznicy utworzenia Armii Krajowej

Warszawa, 14 lutego 2018 r.

 Środę Popielcową odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą pierwszego przywódcę i Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”. Tablica znajduje się na ścianie kamienicy przy ul. Spiskiej 14. W uroczystości wzięli udział  m.in.: zastępca burmistrza, przedstawiciele władz i organizacji społecznych. Szesnastkę reprezentowała delegacja ze sztandarem w składzie: pwd. Bruno Zawadzki i wywiadowcy Maciej Malec, Przemysław Siuciak i Filip Malak. Po okolicznościowych przemówieniach zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze. Doniosłości wydarzeniu dodawał fakt, że właśnie w tym miejscu (półtora roku po założeniu AK) został aresztowany Stefan Rowecki „Grot”. (PS)

 

Choinka Szesnastki!

Warszawa, 11 lutego 2018 r.

W ostatnią niedzielę odbyła się tradycyjna Choinka Szczepu 16 WDHiGZ, rozpoczęta Mszą Świętą o godzinie 14:00 w kościele parafii św. Jakuba przy placu Narutowicza. Mszę celebrował kapelan Okręgu Mazowieckiego, nasz serdeczny przyjaciel i od niedawna mieszkaniec Ochoty, ks. hm. Radek Jurewicz. Następnie zuchy, harcerze oraz goście przeszli do Szkoły Podstawowej nr 61, gdzie odbył się uroczysty apel Szczepu, do którego stanęło 91 zuchów, harcerzy i instruktorów (28 z "Grunwaldu", 16 z plutonu i 18 z "Sulimy", a także czterech wędrowników, dwóch gości, siedmiu zuchów i Olimp). Podczas apelu odbyło się między innymi mianowanie zastępowych oraz nowego przybocznego "Grunwaldu" - Tymka O'Neilla. Wśród gości, którym złożyliśmy podziękowania za wsparcie w ostatnim roku, znalazła się Pani Dyrektor SP nr 61 oraz Pan Burmistrz Grzegorz Wysocki. Po apelu 16 WDH "Grunwald" zaprezentował program artystyczny, składający się z recytacji czytanej poematu "Reduta Ordona" oraz pieśni "Hej Strzelcy Wraz!", w nawiązaniu do rozpoczętych już, całorocznych obchodów stulecia odzyskania Niepodległości. Choinka zakończyła się czasem na kawę, ciastko, pogawędki z Zawiszakami, a także na lekturę najnowszego numeru "Sulimczyka" - który już wkrótce będzie dostępny online. (DZ)

 

Noc Styczniowa na Mazowszu
Ponurzyca, 2-3 lutego 2018 r.
Już w piątek rozpoczęła się kolejna edycja Mazowieckiej Nocy Styczniowej, tym razem z dopiskiem „A.D. 2018”. Szesnastkę reprezentował na niej Bruno Zawadzki, choć do samej wsi Ponurzyca dowoził go samochodem wraz z żywnością Kokosz (później odjechał). Wieczorem przy ognisku odbyła się dyskusja o Powstaniu Styczniowym, która prowadził profesor historii. Po niej wszyscy udali się na tradycyjne „nocowanie na mrozie” w lesie. Rano czekało na „powstańców” wiele atrakcji, takich jak: kucie żelaza pod kierunkiem kowala, strzelanie z broni czarnoprochowej, musztra z rekonstruktorami itd. Sobotni program trwał do godziny 15. Wtedy mieliśmy przyjemność skosztowania prawdziwie tradycyjnej kazuńskiej i katolickiej potrawy Kokosza. Po pysznym obiedzie około piętnastu śmiałków, na rozkaz Jakuba „Rolnika” Jabłońskiego (niegdyś instruktor w WHH „Klucz”), rozeszło się do domów. Było to prawdziwie wędrownicze wydarzenie, ale też wspaniałe doświadczenie chociaż ułamka powstańczych losów. Było to szczególnie istotne w obliczu zbliżającego święta Stulecia Odzyskania Niepodległości. Obszerna relacja z tego wydarzenia znajduje się w tegorocznym „Sulimczyku”. (BZ)


Karol się żeni!

Warszawa, 27 stycznia 2018 r.

W warszawskim kościele oo. dominikanów pw. Św. Dominika wielu instruktorów Szesnastki, wzięło udział we Mszy Świętej, w czasie której przewodnik i wieloletni harcerz 16 WDH „Sulima” Karol Michalak zawarł związek małżeński z Magdaleną Rogosz. Wbrew przewidywaniom (lub obawom), obrączki nie zostały wykonane z drewna. Po pięknej ceremonii wielu instruktorów wzięło udział w weselu, pijąc oranżadę za zdrowie Młodej Pary.  Niech nam żyją Państwo Młodzi! (MSS)

 

Zimowisko Grunwaldu, plutonu i BZO
Zwierzyń, 13-20 stycznia 2018 r.
W tym roku 16 WDH „Grunwald” spędziła pierwszy tydzień ferii z nowopowstałym plutonem i zuchami z „Bractwa Zaginionego Oręża”. Pojechaliśmy pociągiem do Rzeszowa, a stamtąd autokarem do małej wioski Zwierzyń pod Uhercami Mineralnymi. Zgrupowanie liczyło ponad 60 osób: „Grunwald” - 28 harcerzy, pluton - 13, BZO - 12 zuchów, a kadrę tworzyły trzy osoby (Karol „Junior” Wieteska, jako kwatermistrz, Stachu i Mular w roli komendanta); ponadto był z nami trzyosobowy patrol wędrowniczy (pod dowództwem Pawła „Kwadrata” Pruszko). Przez siedem dni przeżyliśmy wiele przygód. Zuchy trenowały, by zostać pełnoprawnymi Jedi, walczącymi po jasnej stronie mocy. Pluton prowadził wewnętrzną rywalizację między wywiadowcami i młodzikami. Wędrownicy... wędrowali po górach i przygotowali grę nocną dla ZZ-tów. „Grunwald” natomiast pojechał w tym roku w roli oddziału AK mającego obronić miejscową ludność przed atakami ze strony UPA, wycofujących się wojsk niemieckich i innych przeciwności losu targającymi tą krainą na przełomie 1944 i 45 roku. Nie zapominaliśmy też o rzeczach oczywistych. Były więc sprawdzane porządki, odbywały się gry terenowe, kręgi stopni, poranne apele, słuchaliśmy niesamowitych historii na kominkach, biegaliśmy po (niestety niezaśnieżonych) pagórkach i górach i ćwiczyliśmy do występu na Choince – nie było chwili bezproduktywnego siedzenia/stania/leżenia (prócz LB oczywiście). Warto zaznaczyć że zastępy „Grunwaldu” w tym roku, zostawiły po sobie wiele potu, łez i czasami krwi w okolicznych lasach. Świadczy o tym bardzo wyrównana punktacja, w której do ostatniej sekundy nie było wyróżniających się faworytów. Zastępy osiągnęły następujące liczby punktów (kolejność od końca): „Orły” - 72, „Kosy - 95, „Szopy” - 106, „Jastrzębie” - 107 i najlepsze „Ibisy” - 115 (zastępowy wyw. Franciszek Uliński, w składzie: mł. Stanisław Broda, mł. Tadeusz Rosłan, mł. Władysław Cywiński). Z kolei pluton wystawił dwa zastępy (wywiadowców i młodzików), a wewnętrzną rywalizację wygrał mł. Kacper Data. Choć zimowiska są zazwyczaj podobne do siebie, to podobieństwo bywa złudne, gdyż każde ma swój niepowtarzalny klimat. Zwierzyń zapamiętamy dzięki pięknym, niezbyt wyniosłym górom, mostowi na Sanie, bunkrowi tuz za pierwszym zakrętem w lewo i zapachowi dymu z kominów okolicznych domów, jaki unosił się każdego poranka podczas rozgrzewki. I choć świat zasypany na biało było dane widzieć tylko zastępowym, gdy zdobywali Połoninę Caryńską i wędrownikom podczas ich wypraw, to jednak na pewno długo nie zapomnimy tego zimowiska. (BZ)

 

Agenci i Powstańcy w Beskidach!

Zawoja, 13-20 stycznia 2018 r.

W tym roku 16 WDH „Sulima” i 16 WGZ „Strażnicy Czasu” wraz z 44 MGZ-ek „Ogród Marzeń”, 44 MDH „Sokół”, 23 WDH-ek „Przełęcz” i 82 WDH-ek „Żywioły” wyruszyli na wspólne zimowisko do Zawoi, najdłuższej wsi w Polsce leżącej u stóp Babiej Góry. Komendantem wyjazdu był phm. Maciej Sadowski. Szesnastkę na zimowisku reprezentowało 33 osoby: 12 dzielnych zuchów wraz ze swoją dwuosobową kadrą oraz 21 harcerzy: po czterech z zastępów „Jeże” i „Dziki”, po pięciu z „Lodówek” i „Kiełbi” oraz trzy osoby kadry. Na zimowisku harcerze przenieśli się do roku 1863, aby rozniecić Powstanie Styczniowe. Zuchy zaś otrzymały za zadanie złapać między-wymiarowego agenta, który zagraża bezpieczeństwu naszego wymiaru. Podczas wyjazdu zarówno zuchy jak i harcerze zdobyli wiele doświadczeń. Sprawdzili też swoje umiejętności i rywalizowali ze sobą o cenne trofea. Najlepszym agentem/zuchem na zimowisku został Adam Murawski, a najlepszym przyszłym młodzikiem w „Sulimie” okazał się szer. Krzysztof Kossacki. Punktację zastępów wygrał zastęp „Kiełbie”. Dziękujemy wszystkim drużynom i gromadom za wspólne zimowisko i gratulujemy zwycięzcom rywalizacji! (GA)

©2000 - 2018  16WDH