Wyszukiwanie zaawansowane
Roczniki
do końca stronydo strony głównej
2019-01-01 | Warszawa | Redakcja
Rok 2019

Ślub Piotra Drzazgi z Zuzanną Baranowską

Warszawa, 17 sierpnia 2019 r.

W ubiegłą sobotę liczna reprezentacja instruktorów szczepu oraz Zawiszaków miała przyjemność uczestniczyć w uroczystości zaślubin phm. Piotra Drzazgi z Zuzanną Baranowską, która odbyła się w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Warszawie. Złożyliśmy na ręce młodej pary tradycyjne życzenia, przyjmując Zuzannę do naszej szesnastkowej rodziny! Raz jeszcze życzymy szczęśliwym nowożeńcom życia pełnego wspólnych, pięknych przygód! (DZ)

 

Otwarcie prób podharcmistrzowskich

Warszawa, 16 lipca 2019 r.

Rozkazem z dnia 16 lipca 2019 roku (L12/2019) komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy otworzył próby podharcmistrzowskie naszym instruktorom: Mateuszowi Kaczkowskiemu i Brunowi Zawadzkiemu. Trzymamy za nich kciuki, by zdobyli zielone podkładki! (DZ)

 

Procesja Bożego Ciała – wędrownicy w służbie

Warszawa, 20 czerwca 2019 r.

Wędrownicy pod wodzą drużynowego phm. Karola Walesiaka zabezpieczali parafialną procesję Bożego Ciała, która przeszła ulicami Ochoty. Służbę pełniło pięciu wędrowników: ćw. Tomasz Bursztyński, ćw. Jedrzej Rosłan, ćw. Ludwik Zawadzki, ćw. Adrian Hekner oraz ćw. Tymoteusz O'Neil. W trakcie służby roznosiliśmy wodę oraz we współpracy z policją zamykaliśmy pochód, aby każdy miał szansę przejść ulicami wokół kościoła bezpiecznie. (KKW)

 

Spotkanie UNDHR w Poznaniu

Poznań, 16 czerwca 2019 r.

Na tegorocznym zlocie 100-lecia "Błękitnej Czternastki" z Poznania, członka Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej, odbyło się spotkanie mające na celu ponowne poznanie się środowisk Unii oraz dyskusję nad wyznaczeniem jej nowego kursu. Poza Szesnastką, którą reprezentował szczepowy, phm. Karol Walesiak, na spotkaniu stawiły się: 3 KDH, 5 KDH, 23 WDHek, 15 ŁDH, 62 WDH "Gaudium" oraz 4 WDH. Obecni zobowiązali się do wykonania szeregu zadań mających wznowić prężne działanie Unii. Nasz szczepowy przystał także na propozycję obecnego Marszałka Unii, Rafała Przybylskiego, aby zlot 40-lecia UNDHR odbył się (zgodnie zresztą z tradycją założycielską) na naszym zlocie 110-lecia przypadającym w 2021 roku. (KKW)

 

Biwak kończący śródroczną rywalizację zastępów w "Sulimie"

Truskawka, 15-16 czerwca 2019 r.

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego (i harcerskiego) 16 WDH "Sulima" udała się na ostatni biwak przed obozem. Odbył się on w miejscowości Truskawka w Puszczy Kampinoskiej, w ośrodku jeździeckim, który prowadzi Zawiszak, Paweł Burakowski. Drużyna stawiła się w składzie 29 harcerzy wraz z drużynowym pwd. Tomaszem Chmielewskim. Mimo upału wszyscy bez większych trudów dali radę przejść aż 7 km w każdą stronę. Po na niełatwej wędrówce dotarliśmy na miejsce biwakowe. Rozstawiliśmy namioty i zabraliśmy się za tę ciekawszą część biwaku: GRY. Podzieliśmy się na dwa zespoły, aby zmierzyć się w zdobywaniu kopalń, a po obiedzie, który sami przyrządziliśmy w warunkach terenowych, odbyła się gra we flagi. Zmęczeni po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na ognisko, aby wysłuchać ciekawej gawędy o Zawiszy Czarnym przygotowanej przez przybocznych. Nieświadomi niczego poszliśmy spać, ale po kilku godzinach kadra obudziła nas na grę nocną. Zadaniem drużyny było podejście proporców pilnowanych przez zastęp zastępowych (ZZ). Po godzinie wszystkie proporce były zdobyte i mogliśmy wreszcie wrócić do naszych namiotów. Następnego dnia spakowaliśmy cały sprzęt i wzięliśmy udział w apelu kończącym turniej śródroczny zastępów. Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco: III miejsce ,,Świstaki"  (zast. wyw. Ignacy Hofmokl-Ostrowski), II miejsce ,,Dziki" (zast. wyw. Krzysztof Smoliński) i wreszcie I miejsce ,,Wilki" (zast. wyw. Tomasz Dąbrowski). Po rozdaniu nagród i wspólnym zdjęciu, z plecakiem nowych doświadczeń wróciliśmy do domu. (TD)

 

Kolejny podharcmistrz w Szesnastce!

Warszawa, 15 czerwca 2019 r.

W dniu 15 czerwca 2019 roku komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy wydał rozkaz L9/2019, którym na wniosek Komisji Instruktorskiej zamknął próbę i przyznał Karolowi Walesiakowi stopień podharcmistrza! Naszczemu szczepowemu serdecznie gratulujemy zdobycia zielonej podkładki! (DZ)

 

Biwak Turnieju Zastępów "Grunwaldu"

Urle, 14-16 czerwca 2019 roku

Rzeka Liwiec, 35 stopni w cieniu, goście z innych drużyn, komary i racjonowanie zapasów wody - tak w paru słowach, można opisać kolejny Biwak Drużyny 16 WDH "Grunwald" w Urlach, który odbył się w ten weekend! Pogoda, mimo że piękna, potrafiła dopiec i szybko pozbawiła nas wody (trzeba było regularnie uzupełniać jej zapasy). Zastępy stanęły do trzydniowej rywalizacji by wyłonić ten najlepszy. Odbyła się półdzienna gra zastępów, gra ekonomiczna, gra nocna zastępowych, gotowanie obiadu. Na biwaku stawiło się 26 harcerzy w 6 zastępach. Po dwa puchary (Najlepszy Zastępy w roku 2018/19 i Najlepszy Zastęp na Biwaku Drużyny) sięgnął zastęp "Szopy" (zast. ćw. Przemysław Siuciak) - gratulacje! Choć może to wyglądać na dominację "Szopów", reszta zastępów dotrzymywała im kroku i aż do odczytania wyników wygrana była niewiadomą. Gościł u nas ZZ-t 8 Aleksandrowskiej DH (w ramach próby na HO jednego z chłopaków) i ćw. Dawid Kurek z 2 Bytomskiej DH "Rajza" (również w ramach zadania na HO). Była to dobra "rozgrzewka" przed obozem, a przygotowane obiady przez zastępy zostaną wykonane jeszcze raz na obozie (z małymi poprawkami). (BZ)

 

Test wytrzymałościowy wędrowników

Puszcza Kampinoska, 2 czerwca 2019 r.

W upalną niedzielę nasi wędrownicy wraz z wędrowniczkami z 12 MDW "Fulminata" sprawdzili, czy są już gotowi na rowerową wyprawę do Estonii. Żeby nie trzymać Was w niepewności oznajmiamy - tak, jesteśmy gotowi! Przebyliśmy ponad 80 km po duktach Puszczy Kampinoskiej, odwiedziliśmy Palmiry, przemknęliśmy przez Truskaw, Kazuń i inne puszczańskie miejscowości. Wyprawę organizowała sam. Klara Szular oraz ćw. Tadeusz Kuczyński, a prowadzili ją phm. Marianna Kijowska oraz pwd. Karol Walesiak. (KKW)

 

Kolejny instruktor w Szczepie!

Warszawa, 30 maja 2019 r. 

W rozkazie komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy nr L8/2019 wyczytać mogliśmy decyzję o przyznaniu stopnia przewodnika HO Adamowi Skaskiewiczowi! Adam jest 30 instruktorem 16 WDH w XXI wieku, a dołączył jako 24 do grona naszych czynnych instruktorów. Zaczął swoją harcerską drogę w 16 WDH "Sulima".  Szybko został przybocznym u boku pwd. Jakuba Romańskiego, pod którego opieką zamknął próbę przewodnikowską. Aktualnie wspiera pwd. Karola Walesiaka w pracy wędrowników. Gratulujemy i życzymy powodzenia! (MSS)


Szesnastka na Ochockim Dniu Dziecka
Warszawa, 29 maja 2019 r.

Na kilka dni przed 1 czerwca na Placu Baśniowym, tuż obok siedziby szczepu 16 WDHiGZ, odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Wydarzenie przyciągnęło dużą grupę dzieci z Ochoty i innych dzielnic. Wśród licznych atrakcji nie mogło zabraknąć tych przygotowanych przez harcerzy z Szesnastki. Pod wodzą szczepowego, Karola Walesiaka oraz z pomocą przybocznego "Sulimy" ćw. Tadeusza Kuczyńskiego, nasi harcerze (łącznie z kadrą w liczbie 12 osób), wystawili dwa stanowiska. Na pierwszym z nich serwowano watę cukrową (nie bez problemów technicznych - maszyna w pewnym momencie przestała działać, jednak dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji szczepowego wszystko skończyło się dobrze). Oczywiście punkt ten był oblegany przez wielu uczestników festynu. Drugie stanowisko prowadzone przez ćw. Tadeusza Kuczyńskiego było torem przeszkód. Mierząc czas pokonania przeszkód stworzyliśmy tabelę najlepszych wyników. Rywalizacja na torze cieszyła się niemalejącym zainteresowaniem. Najlepszych biegaczy harcerze nagradzali m.in. pamiątkowymi znaczkami. Wszyscy świetnie się bawili, a więc akcję z pewnością można zaliczyć do udanych. Miejmy nadzieje, że będziemy mieli więcej możliwości wykonywania tego rodzaju służby. (TK)


Najlepsi ratownicy z "Sulimy"
Warszawa, 22 maja 2019 r.

Dwaj harcerze z zastępu "Wilki" z 16 WDH "Sulima", Tomasz Dąbrowski (zastępowy) oraz Jan Szymański, wzięli udział w międzyszkolnych zawodach z pierwszej pomocy na Kamionku reprezentując XLVIII LO im. Edwarda Dembowskiego z oddziałami gimnazjalnymi nr 14. Zawody zorganizowane przez Sanitarną Służbę Szkolną składały się z symulacji najróżniejszych wypadków, przy których uczestnicy musieli udzielić pierwszej pomocy. Po wielu skutecznych interwencjach, udało im się wywalczyć pierwsze miejsce. GRATULUJEMY! Zajęcia z samarytanki nie poszły w las!  Warto też dodać, że drużyna przygotowywała się do zawodów między innymi w naszej siedzibie na placu Baśniowym! (TD/MSS)


Reprezentacja Szesnastki na uroczystościach 75 rocznicy bitwy pod Monte Cassino

Monte Cassino, 18 maja 2019 r.

18 maja 1944 roku żołnierze II Korpusu Polskiego zatknęli biało-czerwoną flagę na murach klasztoru Monte Cassino. Odegrany w samo południe hejnał mariacki, ogłosił zdobycie wzgórza i twierdzy. Dokładnie 75 lat później reprezentacja ZHR wzięła udział w uroczystościach upamiętniających tamte wydarzenia. Ze strony Szesnastki służbę na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino pełnił ćw. Jędrzej Rosłan z drużyny wędrowników. Jednym z żołnierzy, którzy spoczywają na cmentarzu, jest kpr. podchr. Andrzej "Zośka" Silberberg (ur. 6 lipca 1918 r., zm. 20 maja 1944 r.) z 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich”, przedwojenny harcerz 16 WDH, oboźny na ostatnich przed wybuchem wojny obozach (XIX i XX), który poległ w bitwie pod Piedimonte. Jędrzej w imieniu Szesnastki (podobnie jak pięć lat temu harcerze 16 WDH "Grunwald") postawił znicz, zmówił modlitwę i oddał honory przed grobem dh. Andrzeja. Cześć Jego Pamięci! Dziękujemy Jędrzejowi za służbę i godne reprezentowanie Szesnastki na Półwyspie Apenińskim! (KKW)


Biwak 16 WDH "Sulima" i 22 WDH-ek "Brzezina"

Celestynów, 17-18 maja 2019 r.

Wspólny biwak harcerzy z "Sulimy" i harcerek z "Brzeziny" został zorganizowany przez sam. Weronikę Chmielewską celem zapoznania i integracji drużyn planujących wspólny obóz letni. W biwaku uczestniczyło 23 harcerzy pod wodzą pwd. Tomasza Chmielewskiego i 11 harcerek z drużynową pwd. Karoliną Toczewską na czele. W świetnych humorach udaliśmy się na miejsce biwakowe w Celestynowie pod Otwockiem i już w pociągu każdy zastęp dostał zadanie przygotowania własnej scenki lub piosenki do wieczornego ogniska, przy którym gościliśmy wyjątkową postać. Odwiedził nas bowiem drużynowy 1 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej "Skaut". Następnego dnia musieliśmy przeczekać poranną burzę - śpiewaliśmy więc piosenki z dedykacjami dla nowo poznanych osób. Główną atrakcją dnia była jednak gra terenowa. Po burzy podzieliliśmy się więc na mieszane patrole i rozpoczęliśmy rywalizację.  Polegała ona na udzielaniu pomocy przybyszom z obcej planety. Wisienką na torcie było zadanie dla naszych harcerzy polegające na poznaniu imion co najmniej ośmiu harcerek z "Brzeziny". Każdy wykonał je śpiewająco, zatem cel można uznać za osiągnięty.  (TD)

 

Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja
Warszawa, 3 maja 2019 r.
Piękna pogoda w piątkowy poranek zapowiadała wyjątkowe obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. ZHR reprezentowały 16 WDH "Grunwald" (jako Drużyna Rzeczypospolitej) w sile 15 harcerzy oraz żeńska 1 KDH "Ogrody" im. Joanny Skwarczyńskiej. Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza. Godzinę później miała miejsce uroczystość na Placu Zamkowym, gdzie Prezydent Andrzej Duda, wygłosił okolicznościowe przemówienie. Odczytano również historyczny tekst Konstytucji 3 Maja. Na koniec zagrała wojskowa orkiestra i oddano salut armatni. Po uroczystości wzdłuż Wisłostrady przemaszerowała defilada oddziałów wojskowych, którą obserwowaliśmy z naprawdę dobrych miejsc. W trakcie obchodów nasi harcerze (ćw. Mateusz Aleksandrowicz i ćw. Ludwik Zawadzki) pełnili służbę w poczcie sztandarowym ZHR, a pozostali harcerze brali udział w roznoszeniu flag, asystowali kombatantom i pełnili wartę przy trybunach honorowych. Warto wspomnieć, że zostaliśmy także zaproszeni na obiad do Pałacu Prezydenckiego! (MA)

relacja ze zdjęciami dostępna tutaj

 

Setna rocznica pierwszych wolnych obchodów święta Konstytucji 3 Maja
Warszawa, 2 maja 2019 r.
W dniu Święta Flagi, poprzedzającym uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przy Kamieniu i Krzyżu w parku im. Romualda Traugutta nieopodal Cytadeli odprawiono uroczystą mszę świętą, upamiętniającą setną rocznicę pierwszych w wolnej Polsce obchodów trzeciomajowych. We mszy wzięło udział wielu polityków, przedstawicieli organizacji patriotycznych, klas mundurowych i pocztów sztandarowych. Byli tam również nasi harcerze z 16 WDH "Grunwald". W poczcie sztandarowym ZHR stanęli ćw. Ludwik Zawadzki, ćw. Przemysław Siuciak i wyw. Bernard Zawadzki. Delegacją Szesnastki dowodził pwd. Bruno Zawadzki. Pomimo zimna pogody i dość długich przemówień nasi harcerze dzielnie wypełnili swoją służbę. (PS)


Zlot św. Jerzego – zastępy 16 WDH „Sulima” opanowały podium
Loretto koło Kamieńczyka, 26-28 kwietnia 2019 r.
Tegoroczny Zlot Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, zwany Zlotem św. Jerzego, odbył się nieopodal Kamieńczyka, w miejscowości Loretto. Turniej polegał na rywalizacji zastępów w zakresie technik harcerskich, w tym terenoznawstwa. Wszystkie trzy „medalowe” miejsca przypadły zastępom 16 WDH „Sulima”. I tak: I miejsce zajął zastęp „Wilki” (zast. wyw. Tomasz Dąbrowski), II miejsce „Bobry” (zast. wyw. Szymon Wysocki), III miejsce „Rysie”(zast. wyw. Ignacy Dylak). Nagrodami były szpadel, piła ręczna oraz siekiera. Gratulujemy! Relacja Maćka Zioło tutaj. (MZ i LN)

 

Biwak zastępów 16 WDH „Grunwald” i turniej o Włócznię św. Jerzego
Truskawka, 26-27 kwietnia 2019 r.
Jako że tegoroczny Zlot św. Jerzego odbywał się w formie, która nie przewidywała turnieju drużyn i zastępów, 16 WDH „Grunwald” postanowiła zorganizować samodzielny biwak i rozstrzygnąć, który zastęp będzie dzierżył Włócznię świętego Jerzego przez kolejny rok. W piątek zastępy musiały stawić się o konkretnej godzinie pod pomnikiem w miejscowości Truskaw w Puszczy Kampinoskiej. Pierwszym etapem rywalizacji było dojście do miejsca biwaku (a było to prawie 10 kilometrów w Puszczy Kampinoskiej); liczył się czas, a po drodze trzeba było zaliczyć pierwsze przeszkody. Po dotarciu na miejsce odbyło się rozkładanie namiotów na czas i przygotowanie do ogniska. W nocy zastępowi zostali zbudzeni na grę nocną, a kilka godzin później całą drużynę wyrwał ze snu gwizdek oboźnego i alarm ciężki dla wszystkich zastępów. Rozpoczęła się gra główna, trwająca pół dnia. Po jej zakończeniu pozostało jedynie czekać na apel. Do rywalizacji stanęło osiem zastępów, a łącznie z kadrą drużyna liczyła 38 osób. Najlepszym zastępem okazały się „Ibisy” (zast. ćw. Mateusz Aleksandrowicz, członkowie zastępu: wyw. Tadeusz Rosłan, mł. Łukasz Rosłan, mł. Władysław Cywiński, mł. Antoni Popiel). Srebrny medal przypadł „Orłom”, a podium zamknęły „Kosy”. Mimo, że biwak trwał tylko dwa dni, był bardzo intensywny, a rywalizacja między zastępami zacięta. Zapamiętamy z niego piękną Stajnię „Truskawka” i ogromną liczbę kilometrów, które musieliśmy pokonać. Gratulacje dla zwycięzców! (BZ)

 

Wyprawa Rowerowa Wędrowników

Rybienko Leśne, 30-31 marca 2019 r.

W ten weekend udaliśmy się do Rybienka Leśnego, dzielnicy Wyszkowa, aby sprawdzić swoje umiejętności kolarskie oraz przeprowadzić Pierwszą Kontrolę Kondycyjną (planujemy Rowerową Wyprawę Letnią do Estonii, przygotowywujemy się!). W Wyprawie brał udział nasz Komendant Wyjazdu, czyli Karol Walesiak oraz następujący wędrownicy: Adam Skaskiewicz, Jedrzej Rosłan, Adrian Hekner, Ludwik Zawadzki oraz Franciszek Popiel. Pierwszego dnia wyruszyliśmy  w podróż rowerową przejeżdżając ok 50km, tego dnia zaplanowane mieliśmy odwiedzenie trzech grobów, zaznajomienie sie z ich historią oraz zwiedzenie okolicznych lasow. W trakcie przejazdki spotkalismy sprzatajacych mieszkańców Rybienka ktorym jednogłośnie postanowiliśmy pomóc. Wyprawa twała do godziny 18, wrociliśmy zmęczeni, głodni, ale szczęśliwi. Wieczór spedzilismy przy ognisku na spiewankach i dyskusjach o tym "Co to znaczy być wędrownikiem". Niedzielny poranek zaczęliśmy wspólnym śniadaniem oraz mszą, następnie skończyliśmy nasze zajęcia i powróciliśmy do Warszawy. (AH)


Wyprawa ZZ-tu „Sulimy” na Szyndzielnię 
Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Szyndzielnia, 29-31 marca 2019 r.

Zastęp Zastępowych „Sulimy” wraz z ZZ-tem 58 ZDH-ek „Phoenix” wybrał się na pierwszy wiosenny biwak w Beskidy. Rozpoczęliśmy od przyjazdu do naszej bazy wypadowej i noclegu. W sobotę ok. 8.00 rano miała miejsce pobudka, ale nie taka zwykła. Polegała ona na wyrecytowaniu fragmentu „Reduty Ordona” oraz przemaszerowaniu w takt muzyki batalistycznej. Po śniadaniu rozpoczęła się nasza wędrówka, podczas której wspięliśmy się na Szyndzielnię. Nie było łatwo, ale daliśmy radę. Do Bielska-Białej zeszliśmy na obiad, a następnie pojechaliśmy do bazy wypadowej w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie czekaliśmy na naszych gości (chociaż tak naprawdę to gospodarzy). Tymi „gośćmi” byli bowiem harcerze z 1 Beskidzkiej Drużyny Harcerzy. Wspólnie zorganizowaliśmy kominek, podczas którego opowiedzieli nam o Bielsku-Białej i okolicach oraz o swojej drużynie. Po kominku zaprosili nas do harcówki jednego z zastępów. Harcówka zrobiła na nas duże wrażenie. Zaraz po zwiedzeniu rozstaliśmy się z harcerzami i poszliśmy spać. Kolejny dzień był może nie aż tak emocjonujący, ale na pewno było w nim o wiele więcej poezji. Zagraliśmy w grę polegającą na wykonywaniu zadań w terenie połączonych z rozwiązywaniu poetyckich zagadek. Był to bardzo udany biwak. Dziękujemy za udział druhnom z „Pheonixa” i za gościnę harcerzom z „Jedynki”.  Mamy nadzieje, że nasza znajomość szybko się nie skończy. (ID)

 

Reprezentacja Szesnastki w Kręgu Harcmistrzów

Gaśno koło Gostynina, 30 marca 2019 r.

W domku letniskowym „Casa del Campo” w Gaśnie koło Gostynina spotkało się 18 harcmistrzów z całej Polski, aby wziąć udział w spotkaniu w Kręgu Harcmistrzów. Omawiano najważniejsze z ważnych rzeczy trapiących nasz Związek i Organizację Harcerzy. W spotkaniu wzięło udział dwóch reprezentantów Szesnastki - hm. Marek Gajdziński i hm. Marcin Gierbisz. W trakcie zbiórki hm. Marcin Gierbisz odebrał z rąk Naczelnika Harcerzy czerwoną podkładkę oraz lilijkę i tym samym został oficjalnie przyjęty do Kręgu Harcmistrzów. (MG)

 

Maciej Sadowski kolejnym harcmistrzem Szesnastki!

Warszawa, 29 marca 2019 r.

Rozkazem Naczelnika Organizacji Harcerzy ZHR z dnia 29 marca 2019 roku (L4/2019), Maciej Sadowski, znany szeroko jako "Sadek", został po pozytywnym przeprowadzeniu i zamknięciu próby mianowany harcmistrzem! Sadek rozpoczął swoją harcerską karierę w 16 WDH w 2004 roku, w zastępie "Lisy", następnie był m.in. zastępowym zastępu starszoharcerskiego "Orły", przybocznym 16 WGZ-ów "Bractwo Zaginionego Oręża", a wreszcie twórcą i pierwszym drużynowym 16 WGZ-ów "Strażnicy Czasu", którą przekazał 19 listopada 2017 roku. Prócz tego Sadek jest zaangażowany w prace komendy Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy jako referent zuchowy oraz jako komendant kursów przewodnikowskich "Majstersztyk", był także komendantem licznych obozów i kolonii. Jesteśmy dumni i gratulujemy mu z całego serca, życząc wielu kolejnych sukcesów! Klawboys! (DZ)

 

II zbiórka Kursu Zastępowych WHH-y „Klucz”

Warszawa, 23 marca 2019 r.

W sobotni poranek 11 kandydatów na przyszłych zastępowych zameldowało się pod siedzibą Szesnastki na Placu Baśniowym na zbiórce rozpoczynającej drugą część kursu zastępowych. Pierwsza gra kursowa rozpoczęła się o 9:00 w Parku Szczęśliwickim. Polegała na sprawdzeniu umiejętności uczestników w zakresie technik harcerskich i indywidualnej rywalizacji. Po dwóch godzinach zaciętej rywalizacji podsumowaliśmy grę i wyciągnęliśmy z niej wnioski. Po grze udaliśmy się do siedziby Szesnastki, gdzie po krótkich zajęciach z zakresu „pierwszej zbiórki” (które prowadził ćw. Ludwik Zawadzki) przyszedł czas na ciepły obiad (przypominał zawiniętego naleśnika z mięsem). Po tym ostatnie zajęcia tej części kursu poprowadził ćw. Tadeusza Kuczyńskiego na temat „problematycznych sytuacjach w zastępie”, a Bruno mógł rozdać materiały podsumowujące kurs oraz zobowiązać uczestników do napisania konspektów zbiórek. Wkrótce stanęliśmy w kręgu i odśpiewaliśmy „Bratnie Słowo”.  Teraz pozostało nam już tylko czekać na patenty zastępowych! (TR i BZ)

 

Warsztaty Przywództwa Sytuacyjnego w Wędromku
Warszawa, 23 marca 2019 r.
W Wędromku na Jazdowie odbyły się niezwykle ciekawe warsztaty przybliżające uczestnikom Teorię Blancharta, czyli Przywództwa Sytuacyjnego. W warsztatach wziął udział szczepowy Szesnastki, Karol Walesiak, a także liderzy z kilku organizacji pozarządowych, które działają w sąsiedztwie Wędromku. W ramach warsztatów uczestnicy mieli za zadanie m.in. zarządzać w parach winnicą, dbając o PR oraz Innowacje, ale przede wszystkim dbając o zatrudnienie i wyszkolenie nowych pracowników! W relacji Karola "Dużo lepsze niż Monopoly, chcę zagrać w nią jeszcze raz!" Warsztaty okazały się niezwykle ciekawe, bardzo z satysfakcjonujące i na pewno podniosły kwalifikacje wszystkich uczestników. (KKW)

 

Watrzańska wiosna - święto szczepu „Watra” z Zalesia Górnego i okolic 

Pod Dębem, Nowiki, 22 marca 2019 r.

W pierwszy wiosenny i wyjątkowo ciepły weekend odbyło się 24-te doroczne święto szczepu „Watra” z Zalesia Górnego i okolic. Spotkanie środowiska odbywa się w rocznicę pierwszej zbiórki harcerskiej w Zalesiu Górnym, zorganizowanej przez hm. Grzegorza Nowika w 1995 roku. Wszystkie piony metodyczne biorą udział w grach, po których odbywa się wspólny apel. W tym roku miał on wyjątkowy wyraz, ponieważ założyciel środowiska i obecny przewodniczący ZHR uroczyście przekazał buławę szczepowego w symbolicznej sztafecie swojemu następcy - Łukaszowi „Kamykowi” Kamińskiemu oraz aktualnemu szczepowemu, hm. Janowi Kamińskiemu. W święcie szczepu jako fotograf uczestniczył instruktor Szesnastki phm. Maciej Sadek Sadowski. (MSS)


Zlot WHH „Klucz” - sukces zastępów Szesnastki

Leszno, 15-16 marca 2019 r.

Tegoroczny zlot Warszawskiego Hufca Harcerzy „Klucz” odbył się w Lesznie, na skraju Puszczy Kampinoskiej. Organizatorem był pwd. Tomasz Chmielewski, a formuła zlotu przewidywała tym razem rywalizację między zastępowymi i zastępami, a nie drużynami. W zlocie wzięło udział ponad stu harcerzy z sześciu drużyn naszego hufca, w tym 26 harcerzy z 16 WDH „Sulima” (drużynowy pwd. Tomasz Chmielewski) i 34 harcerzy z 16 WDH „Grunwald” (drużynowy pwd. Bruno Zawadzki). Turniej rozpoczęła gra zastępowych rozegrana w piątkowy wieczór i noc. Celem gry było wyłonienie najlepszego zastępowego hufca. Następnego dnia z samego rana, po dotarciu na miejsce zlotu pozostałych harcerzy, rozegrano grę zastępów.  Gra była bardzo emocjonująca, zwłaszcza, że deszcz nie ułatwiał przemieszczania się po puszczy. Po wyczerpującej rywalizacji przyszedł czas na obiad - kiełbaski z ogniska.  Zlot zakończył się apelem, w którego trakcie ogłoszono wyniki rywalizacji. Szesnastka znów stanęła na podium. Najlepszym zastępowym został ćw. Przemysław Siuciak z 16 WDH „Grunwald”, a zastępem dzierżącym hufcowe trofeum - stalowy klucz - będą przez najbliższy rok „Wilki” z 16 WDH „Sulima” (zastępowy wyw. Tomasz Dąbrowski). To już kolejny tak udany dla Szesnastki zlot hufca. (TD)


Instruktorzy Szesnastki w kadrze kursu harcmistrzowskiego
Warszawa, 9-10 marca 2019 r.

Organizacja Harcerzy ZHR wznowiła szkolenia przeznaczone dla przyszłych harcmistrzów. Pierwsza zbiórka, poświęcona kształceniu, odbyła się w Warszawie. Wśród kadry znaleźli się harcmistrzowie z Szesnastki: Marek Gajdziński (komendant zbiórki), Kajetan Kapuściński i Marcin Gierbisz (prowadzący warsztaty dla uczestników). Na razie w kursie nie bierze jeszcze udziału żaden słuchacz z naszego szczepu, ale wszystko przed nami. Tymczasem cieszymy się, że naszym instruktorom powierzono prowadzenie zajęć i że ich uczestnicy mogli zapoznać się z koncepcjami metodycznymi i kształceniowymi sprawdzonymi m. in. w Szesnastce. (LN)


Gra 16 WDH "Grunwald" z historii, terenoznawstwa i szyfrów

Warszawa, 2 marca 2019 r.

W sobotę, dzień po Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbyła się gra „Grunwaldu” osadzona w fabule walk z komunistami po 1945 roku. Sprawdzała ona umiejętności z zakresu terenoznawstwa, alfabetu Morse’a oraz historii Polski i Drużyny. Gra odbyła się na terenie warszawskiego Mokotowa. Wzięło w niej udział 33 harcerzy z 8 zastępów: „Lisów” (1 osoba - pomagała w obstawie), „Szopów” (5 osób), „Jeleni” (5 osób), „Ibisów” (4 osoby), „Kosów” (4 osoby), „Orłów” (2 osoby), „Wilków” (2 osoby) i „Puszczyków” (5 osób) oraz dwie osoby kadry i trzech wędrowników. Harcerze w zastępach musieli, wykonując po drodze zadania z zakresu wymienionych technik, odbić z rąk ubeków i NKWD rotmistrza Witolda Pileckiego. Szczególnego klimatu grze nadawała okolica, w której się odbywała - bliskość m.in. ulicy Rakowieckiej, przy której znajduje się słynne więzienie, gdzie również przetrzymywany był sam rtm. Pilecki (jak również nasz Zawiszak, Tadeusz „Tadek” Sułowski). Pozwalało to mocno wczuć się w fabułę. Gra zakończyła się ok. 13:30, po ponad czterogodzinnych zmaganiach.
Ostateczna klasyfikacja miejsc na podium wyglądała następująco: 1. miejsce – „Ibisy” – 20 punktów, 2. miejsce – „Szopy” – 19 punktów, 3. miejsce – „Kosy” – 18 punktów.
 (BZ)


ScoutNet 2019 Majorka

Mallorca, 1 - 5 marca 2019 r.

Na słonecznej Majorce odbyło się kolejne spotkanie liderów grup skautowych z wielu krajów Europy. Po raz trzeci jednym z delegatów był instruktor z naszego Szczepu, pwd. Karol Walesiak HR, który rok wcześniej działał w ścisłej kadrze ScoutNetu w Gdańsku. Tym razem członkinie i członkowie OHE (hiszpańska organizacja quasi-skautowa) zorganizowali spotkanie w Parku Narodowym na Majorce. Skauci z Niemiec, Anglii, Litwy, Holandii oraz Polski mieli do dyspozycji piękny, kamienisty brzeg w odległości dwóch minut marszu od wyjścia z hotelu; tuż za ośrodkiem zaczynał się górski szlak. W trakcie pięciu dni zorganizowano mnóstwo zajęć integracyjnych i nawiązano wiele nowych znajomości, które z pewnością ułatwią organizowanie wyjazdów zagranicznych. Następny ScoutNet zorganizuje ekipa z Niemiec. (KKW)


Marcin Gierbisz kolejnym harcmistrzem 16 WDH!

Warszawa, 22 lutego 2019 r.

W Dniu Myśli Braterskiej ukazał się rozkaz Naczelnika Harcerzy ZHR L2/2019, na mocy którego Marcin Gierbisz, instruktor naszego szczepu, został mianowany harcmistrzem, wieńcząc tym samym ścieżkę swojego instruktorskiego rozwoju jako czwarty instruktor Szesnastki w XXI wieku! Wielkie gratulacje!

Dla tych, którzy Go nie znają, lub chcą sobie przypomnieć Jego dokonania: Gierbo dziś pełni funkcję członka Wydziału Zuchowego Głównej Kwatery Organizacji Harcerzy ZHR, opracowywał między innymi nową kategoryzację gromad zuchowych, równolegle pełni funkcję redaktora pisma instruktorskiego Azymut. Wcześniej był wieloletnim szczepowym 16 WDHiGZ, hufcowym WHH-y "Klucz", członkiem komendy chorągwi Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, wodzem 16 WGZ-ów "Bractwo Zaginionego Oręża", przybocznym 16 WDH "Grunwald", zastępowym i harcerzem 16 WDH od 2002 roku. (DZ)

 

Mamy nowego szczepowego!

Warszawa, 17 lutego 2019 r.

Podczas Choinki Szczepu nastąpiło uroczyste przekazanie legendarnego sznura szczepowego - hm. Kajetan Kapuściński po dwóch kadencjach ustąpił z funkcji szczepowego. Kajtek (wcześniej drużynowy 16 WDH "Sulima") był szczepowym od października 2015 roku (pełniąc równolegle funkcje w komendzie Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy oraz Głównej Kwaterze Harcerzy), przez ten czas doprowadził między innymi do uzyskania i wyremontowania izby Szesnastki przy placu Baśniowym oraz do powrotu tradycji numeru "szesnastego" w otokach rogatywek. Dziękujemy Kajtkowi za ofiarną służbę i życzymy mu dalszych sukcesów w harcerskiej pracy i nie tylko!

Jednocześnie, na mocy rozkazu komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy (L3/2019, noszącego datę 12 marca 2019 roku), na wniosek zbiórki wyborczej instruktorów Szczepu, która odbyła się w Mikołajki ubiegłego roku, do pełnienia funkcji szczepowego został powołany pwd. Karol "Kędzior" Walesiak. Karol wstąpił do 16 WDH "Grunwald" w 2009 roku, na pierwszy obóz pojechał w 2010 roku wraz z zastępem "Łosie". Później był wędrownikiem w ramach patrolu "Włóczykije", przybocznym 16 WGZ "Bractwo Zaginionego Oręża", a następnie, przejąwszy sznur z rąk pwd. Erazma Zawadzkiego, jej wodzem. Dziś, prócz funkcji szczepowego, prowadzi również zalążek drużyny wędrowniczej złożonej z harcerzy 16 WDH. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia! (DZ)

 

Choinka Szczepu 16WDHiGZ

Warszawa, 17 lutego 2019 r.

Tegoroczna Choinka miała miejsce, po raz pierwszy od dawna, w Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Reja. Licznie stawili się rodzice, Zawiszacy i przyjaciele drużyny (w tym komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, hm. Wiktor Maracewicz, oraz hufcowy Warszawskiego Hufca Harcerzy "Klucz", phm. Michał Rozbiewski). Jednostki szczepu wystawiły łącznie 106 zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów ("Sulima" i "Grunwald" stawiły się w równej sile, po 36 harcerzy w każdej z drużyn). Podczas apelu szczepowy, hm. Kajetan Kapuściński odczytał rozkaz zawierający m.in. zwolnienie z funkcji kwatermistrza Szczepu wraz z podziękowaniem za ofiarną służbę pwd. Karolowi Kaszyńskiemu, a także wyjątki z rozkazów przełożonych dotyczące powołania drużyny wędrowniczej przy szczepie (i mianowania jej drużynowym pwd. Karola Walesiaka) oraz zmiany na funkcji szczepowego, o czym więcej w newsie powyżej. Prócz apelu podczas Choinki można było podziwiać występ artystyczny przygotowany przez harcerzy 16 WDH "Sulima", a także nabyć 300. numer "Sulimczyka", po czym posilić się słodyczami i ciepłymi napojami. Po oficjalnej części odbyło się również spotkanie Koła Przyjaciół Harcerstwa przy Szczepie. (DZ)

 

Pogrzeb premiera RP Jana Olszewskiego

Warszawa, 15 lutego 2019 r.

Ten dzień miał być zwykłym „dniem zbiórkowym”. Jednak w czwartek pojawiła się informacja, że na dzień przed pogrzebem (zaplanowanym na sobotę), odbędzie się uroczyste przeniesienie trumny z ciałem śp. Jana Olszewskiego (zm. 7 lutego) z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na ul. Świętojańskiej. Potrzebna była reprezentacja ZHR, więc zamiast na zbiórki udaliśmy się w Aleje Ujazdowskie. Około godz. 19:00 stawiły się: 16 WDH „Grunwald””(25 osób), 16 WDH „Sulima” (8 osób) oraz harcerze i harcerki z 82 WDH (około 10 osób). Do pocztu sztandarowego Związku zostali wyznaczeni: ćw. Ludwik Zawadzki, ćw. Przemysław Siuciak i ćw. Filip Malak. Reszta harcerzy i harcerki zamykały kondukt. Trasa przemarszu wiodła Traktem Królewskim. Po około godzinie, ze względu na późną porę i niską temperaturę, młodsi harcerze zostali zwolnieni do domów. Pozostali natomiast brali udział w uroczystościach do około godziny 22. Po zakończeniu służby zawiązaliśmy krąg, a za naszą pomoc podziękował nam Sekretarz Generalny ZHR hm. Wiesław Turzański. Dla nas było to wielkie wyróżnienie i zaszczyt, że mogliśmy towarzyszyć w ostatniej drodze przedwojennego harcerza, powstańca, członka Szarych Szeregów i działacza antykomunistycznej opozycji, Premiera Polski Jana Olszewskiego. (PS)

 

Obchody rocznicy powołania Armii Krajowej

Warszawa, 14 lutego 2019 r.

W rocznicę powołania Armii Krajowej odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą przy ulicy Spiskiej 14 upamiętniającą generała Stefana „Grota” Roweckiego (w tym właśnie domu został on aresztowany 30 czerwca 1943). Wzięli w niej udział przedstawiciele Dzielnicy Ochota, a także poczty sztandarowe szkół oraz Szesnastki. W trakcie uroczystości został odczytany list Wiceprezydenta Warszawy. Przemówienie wygłosiła również bratanica gen. Roweckiego, prof. Krystyna Rowecka-Trzebnicka. Przypomniała o tym, jak ważne jest zachowanie w pamięci wydarzeń przełomowych w naszej historii. Na końcu uroczystości pochyliliśmy sztandar przed tablicą, a delegacje złożyły pod nią kwiaty. Przez ten moment zwykłe miejsce obok boiska stało się przypomnieniem historii, jaką przeżyli w młodości nasi dziadkowie i pradziadkowie. Szesnastkę reprezentowali harcerze 16 WDH „Grunwald”: ćw. Przemysław Siuciak, ćw. Filip Malak i wyw. Kacper  Data. (FM)

 

Nowy drużynowy 16 Warszawskiej Gromady Zuchów "Bractwa Zaginionego Oręża"

Zawoja, 9 lutego 2019 r.

Tuż po zakończeniu zimowiska 16 WGZ „Bractwo Zaginionego Oręża” oraz 16 WDH „Grunwald” swoją funkcję wodza zuchowego złożył pwd. Karol Walesiak (nasz obecny szczepowy). Karol „Kędzior” Walesiak pełnił służbę jako przyboczny, a następnie drużynowy gromady od lipca 2016 roku (formalnie od 7 września 2016 roku). Błękitny sznur drużynowego gromady zuchów trafił w ręce świeżo upieczonego instruktora Szesnastki, pwd. Szymona Kotańskiego. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów. (BZ, LN)

 

LXIX Zimowisko 16 WDH "Grunwald" i 16 WGZ "Bractwa Zaginionego Oręża"

Zawoja, 2-9 lutego 2019 r.

„Co się odwlecze, to nie uciecze” - wyjątkowo w tym roku 16 WDH „Grunwald” i 16 WGZ „Bractwo Zaginionego Oręża” rozpoczęły zimowisko w drugim tygodniu ferii zimowych. Zgrupowanie liczyło 77 osób, skupionych w czterech jednostkach: 16 WDH „Gunwald” (36 harcerzy pod wodzą pwd. Bruna Zawadzkiego), 16 WGZ „BZO” (14 zuchów pod wodzą pwd. Karola Walesiaka); 22 WDH „Olszyna” (17 harcerek pod wodzą pwd. Anny Matusiak) oraz 22 WGZ „Świetliki z Olchowego Lasu” (7 zuchenek pod wodzą pwd. Alicji Sawczyn). Komendantem zgrupowania był pwd. Paweł Mularczyk, kwatermistrzem ćw. Karol Wieteska, a ratownikiem medycznym pwd. Grzegorz Stój. Zimowisko obfitowało w gry, wycieczki, służby, było także wiele możliwości poznania miejscowych zwyczajów i mieszkańców najdłuższej wsi w Polsce. W trakcie zimowego obozu odbył się bieg na wywiadowcę (nowi wywiadowcy: Maksymilian Materkowski i Radosław Sosnowski), zorganizowany podczas wycieczki do schroniska na Babiej Górze (złe warunki atmosferyczne uniemożliwiły wejście na szczyt). W tym samym czasie reszta drużyny podzielona na dwie ekipy pod wodzą przybocznych (ćw. Stanisław Malec, oboźny oraz ćw. Tymoteusz O'Neill, instruktor programowy) wybrały się do Wodospadu Mosorne i na przełęcz Kolędówki. Harcerze obrali obrzędowość powstania styczniowego. Unikanie branki, odbijanie dowódców z Cytadeli i przygotowania do wyzwolenia Ojczyzny były więc na porządku dziennym, a ukoronowaniem było odwzorowaniem bitwy w Sosnowcu (6-7 lutego 1863 r.). Poza zwykłymi atrakcjami zimowiska (takimi jak apele czy kominki), przeprowadziliśmy również próbny bieg na młodzika i wywiadowcę. Jak co roku, zastępy rywalizowały w punktacji zimowiskowej, w której po zaciętej walce zwyciężył zastęp „Szopy” pod wodzą ćw. Przemysława Siuciaka zdobywając 172 punkty (zaledwie o jeden mniej, niż drugie na podium „Kosy”). Strome podejścia, halny wiatr, miłe harcerki i pyszne obiady - to zapamiętamy z tego zimowiska! A także to, że już na pierwszym apelu zielony sznur otrzymał ćw. Stanisław Malec. (BZ)


LXIX Zimowisko "Sulimy" i "Strażników Czasu"

Suche, 26 stycznia - 2 lutego 2019 r.

W tym roku wspólne zimowisko „Strażników Czasu” i  „Sulimy” odbyło się na Podhalu, nieopodal Poronina. Komendantem zimowiska był pwd. Karol Kaszyński HR, a gromadę zuchów i drużynę harcerzy prowadzili odpowiednio pwd. Mateusz Kaczkowski HO i pwd. Tomasz Chmielewski HO. Podczas tygodniowego obozu zimowego „Strażnicy Czasu” pomagali zbierać informacje o galaktyce samemu Obi Wanowi Kenobiemu, a harcerze z „Sulimy” wcielili się w obrońców mroźnej, mistycznej krainy. Zimowisko obfitowało w przygody i wycieczki, w tym do pobliskiego Zakopanego (zuchy - autokarem, a harcerze - w pieszej wędrówce). W zimowisku wzięło udział 10 zuchów, harcerzy zaś było 36. Duża liczba uczestników sprawiła, że przyznano pięć znaczków zucha; ponadto zyskaliśmy jednego wywiadowcę (Aleksandra Andrasiaka), a wiele prób na stopnie zostało pomyślnie otwartych. (JK, TC)

 

Nowy instruktor w Szczepie!

Warszawa, 25 stycznia 2019 r. 

W piątkowym rozkazie komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy L1/2019 wyczytać mogliśmy przyznanie stopnia przewodnika HO Szymonowi Kotańskiemu! Szymon jest 29 instruktorem 16 WDH w XXI wieku, a dołączył jako 24 do grona czynnych instruktorów. Zaczął swoją harcerską drogę w 16 WDH "Grunwald", by zostać wędrownikiem w "Włóczykijach", a następnie przybocznym 16 WGZ "Bractwo Zaginionego Oręża" u boku pwd. Karola Walesiaka, pod którego opieką zamknął próbę przewodnikowską. Gratulujemy i życzymy powodzenia! (DZ)


Wędrownicy pomogli weteranom Armii Krajowej

Warszawa, 14 - 18 stycznia 2019 r.

Od przez cztery dni wędrownicy z obu drużyn Szesnastki pomagali Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej w remoncie siedziby Związku przy ulicy Zielnej 39 (budynek PASTy) w Warszawie. Związek otrzymał niespodziewaną dotację na wymianę mebli, a że poprzednie pamiętały jeszcze odbudowę Warszawy, kombatanci skorzystali z okazji i wezwali warszawskie drużyny do pomocy. Nasi wędrownicy jako pierwsi podjęli się zadania i wynieśli wiele starych mebli, skręcili mnóstwo nowych i położyli panele w pomieszczeniach siedziby. To była pierwsza akcja naszych wędrowników w tym roku (i na pewno nie ostatnia). (KKW)


Wspólne kolędowanie harcerzy, rodziców i przyjaciół Szesnastki

Warszawa, 13 stycznia 2019 r.

W niedzielny wieczór ponad czterdzieści osób - harcerzy, zuchów, rodziców i przyjaciół Szesnastki - zebrało się na wspólne kolędowanie w siedzibie naszego Szczepu na Placu Baśniowym. Przy herbacie i smakołykach (w tym wybornym domowym cieście mamy naszego szczepowego) mieliśmy okazję pośpiewać kolędy oraz porozmawiać z bliskimi. Szczególne podziękowanie kierujemy na ręce druha Jerzego Nowakowskiego, który nauczył nas swojej autorskiej pastorałki pt. „Kantyczka na wszystkie dzwonki” (śpiewanej z wykorzystaniem przyniesionych przez druha Jerzego janczarów). Z pewnością wejdzie ona do naszego świątecznego śpiewnika. Nasza siedziba spisuje się wybornie i liczymy, że już wkrótce ponownie będziemy mieli okazję spotkać się w jeszcze szerszym gronie. (MSS) 

©2000 - 2019  16WDH