Wyszukiwanie zaawansowane
Roczniki
do końca stronydo strony głównej
2020-01-01 | Warszawa | Redakcja
Rok 2020

Okręgowa Konferencja Wyborcza i Zjazd Okręgu – wybrani instruktorzy Szesnastki

Warszawa, 7-8 marca 2020 r.
W gmachu zespołu szkół im. Konarskiego w Warszawie odbyła się w sobotę pierwsza część Zjazdu Okręgu Mazowieckiego ZHR. W jej trakcie skwitowano ustępujące władze okręgu i wybrano nowe. Następnie instruktorzy Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy przenieśli się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbyły się wybory delegatów na kwietniowy Zjazd ZHR. W wyniku tajnego głosowania wybrano 15 delegatów, w tym trzech instruktorów naszego szczepu: hm. Kajetana Kapuścińskiego, hm. Macieja Sadowskiego i pwd. Mateusza Kaczkowskiego. W niedzielę odbyła się z kolei, również w gmachu muzeum, zbiórka sprawozdawczo-wyborcza naszej chorągwi. Swoją służbę na funkcji szefa Mazowieckiej Szkoły Instruktorów zakończył hm. Kajetan Kapuściński, a hm. Maciej Sadowski złożył obowiązki Referenta Zuchów. Ci sami instruktorzy zostali następnie wybrani do Komisji Instruktorskiej naszej chorągwi na najbliższą kadencję. Gratulujemy wybranym! W konferencji wyborczej, zjeździe okręgu i zbiórce chorągwi uczestniczyło ogółem 11 instruktorów Szesnastki i jeden drużynowy gromady zuchowej (bez stopnia instruktorskiego). (LN)

 

Zakończenie obchodów 30-lecia ZHR

Warszawa, 29 lutego 2020 r.

Czterech instruktorów Szesnastki wzięło udział w konferencji historycznej oraz uroczystej gali kończącej rok obchodów 30-lecia ZHR. W sali znajdującej się w budynku Stadionu Narodowego odbyła się z tej okazji konferencja historyczna, w której trakcie instruktorki i instruktorzy oraz goście wygłaszali gawędy na temat początków i teraźniejszości ZHR. Nie zabrakło akcentów szesnastkowych:  hm. Marek Gajdziński, wraz z pozostałymi obecnymi na konferencji współzałożycielami Związku, otrzymał pamiątkowy znaczek przygotowany przez uczestniczki kursu instruktorskiego, a w kontekście współczesnej działalności ZHR wymieniono HOPR, którego był założycielem i pierwszym Komendantem Głównym. Po konferencji i obiedzie uczestnicy spotkania zebrali się w budynku Reduty Banku Polskiego na ul. Bielańskiej, gdzie miała miejsce wieńcząca obchody gala połączona z koncertami zespołów harcerskich i pokazami filmów. Gala zakończyła się uroczystą kolacją. (LN)

 

Marek Gajdziński odznaczony przez Prezydenta RP

Warszawa, 22 lutego 2020 r.

W Dniu Myśli Braterskiej, w trakcie uroczystego spotkania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z przedstawicielami organizacji harcerskich, Prezydent wyróżnił instruktora Szesnastki, hm. Marka Gajdzińskiego, zwanego Szwejkiem, Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości. Odznaczenie to nadawane jest za wybitne zasługi dla Niepodległej. Szwejk był jednym z 27 instruktorów uhonorowanych medalem w Pałacu Prezydenckim w Dniu Myśli Braterskiej. W trakcie uroczystości harcerze Szesnastki pełnili służbę strażników ognia przy watrze rozpalonej na dziedzińcu pałacu prezydenckiego. Szesnastka-Klawboys! (KKW)


Przekazanie funkcji wodza gromady "Strażnicy Czasu"

Warszawa, 15 lutego 2020 r. 

W dniu powrotu z zimowiska, w scenerii dworca kolejowego Warszawa Zachodnia, odbyło się przekazanie funkcji wodza 16 Warszawskiej Gromady Zuchów "Strażnicy Czasu". Po około dwuipółletniej służbie instruktorskiej pwd. Mateusz "Sopel" Kaczkowski przekazał błękitny sznur Michałowi Jędrzejczykowi HO. Do swoich 18-tych urodzin i osiągnięcia pełnego statusu instruktora ZHR, co ma nastąpić we wrześniu, Michał będzie pełnił funkcję drużynowego pod okiem opiekuna. W uroczystości wzięli udział rodzice harcerzy i zuchów (to dlatego przekazanie odbyło się na dworcu kolejowym), harcerze z "Sulima" i zuchy ze "Strażników Czasu", kadra naszego hufca oraz przyjaciele gromady. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na harcerskiej drodze Michałowi i Soplowi. Szesnastka - Klawboys! (MK)

 

Zimowisko 16 WDH "Sulima" i 16 WGZ "Strażnicy Czasu"

Karpacz, 9-15 lutego 2020 r.

Ferie szybko minęły harcerzom z 16WDH "Sulima", zuchom z 16WGZ "Strażnicy Czasu" oraz harcerkom z 58 ZDH-ek "Phoenix". Podczas zimowiska można było doliczyć się 35 harcerzy i 16 zuchów z Warszawskiej Szesnastki oraz dwojga instruktorów - pwd. Tomasza Chmielewskiego i pwd. Mateusza Kaczkowskiego. W trakcie zimowiska w Karkonoszach utworzyliśmy oddziały polskie walczące ramię w ramię z Napoleonem o utworzenie Księstwa Warszawskiego i podczas marszu na Moskwę. Każdego dnia podejmowaliśmy nowe wyzwania, aby wreszcie powrócić do odrodzonej i niepodległej Polski. W zdobywaniu nowych umiejętności i sprawności towarzyszyły nam widoki majestatycznych gór. Harcerze poznali historię okolic, wykonując przy okazji służbę na rzecz lokalnej społeczności. Nie narzekaliśmy na nudę: zbiórki, gry, sprawności, a niektórzy powtarzali wiedzą potrzebną na bieg, który mógł się odbyć każdego dnia. Ten dzień w końcu nastąpił, a stopnie wywiadowcy zdobyli Janek Biernacki i Damian Łagodzki. Najlepszym zastępem zimowiska okazały się "Lodówki" (p.o. zastępowego wyw. Witek Ambroziak). Wracając do Warszawy zabraliśmy ze sobą wiele wspomnień, przyjaźni i całą masę sprawności. Teraz już tylko szykujemy się na kolejną przygodę - obóz letni. (TD)

 

LXX Zimowisko 16 WDH “Grunwald” i 16 WGZ “Bractwo Zaginionego Oręża”
Jabłonki, 8-15 lutego 2020 r.
W tym roku “Grunwald” (44 harcerzy wraz z kadrą) i “BZO” (11 zuchów wraz z kadrą) udały się na zimowisko do malowniczych Bieszczad. Komendantem zimowego obozu oraz widzem harcerzy był pwd. Bruno Zawadzki, zuchami dowodził pwd. Szymon Kotański, a ratownikiem medycznym został pwd. Grzegorz Stój. Ćw. Ludwik Zawadzki pełnił funkcję instruktora programowego, a ćw. Jędrzej Rosłan debiutował w roli oboźnego. Kwatermistrzostwem dowodził ćw. Tomasz Bursztyński. W trakcie zimowiska rolę wychowawcy pełnił również hm. Marcin Gierbisz. Zimowisko odbyło się w pięknej okolicy (która obfitowała w śnieg!). Fabuła dla harcerzy skupiała się na akcjach Straży Granicznej działającej na bieszczadzkiej granicy, zuchy zaś były tajnymi agentami i pomocnikami samego agenta 007 - Jamesa Bonda z MI6. Podczas zimowiska bieg na stopień wywiadowcy odbyli wyw. Antoni Górski oraz mł. Michał Rogowski. W klasyfikacji zastępów zwyciężyły “Puszczyki” (zast. wyw. Kacper Data, wyw. Marek Kuchta, mł. Robert Wiejak, mł. Antoni Suszko, szer. Franciszek Wieteska), drugie miejsce zajęły “Jelenie” (zast. wyw. Bernard Zawadzki), a podium zamknęły pierwszoroczne (sic!) “Świstaki” (zast. wyw. Jan Czerski). Zwycięskiemu zastępowi - gratulujemy! Nie zapominajmy także o mianowaniu dwóch nowych zastępowych: wyw. Tadeusza Rosłana (“Krogulce”) i wyw. Antoniego Popiela (“Kosy”) oraz o nowym przybocznym, którym został ćw. Jędrzej Rosłan. (AP)

 

Udział instruktora Szesnastki w zimowisku Szczepu "Watra" 

Otryt, 9-15 lutego 2020 r.

W czasie ferii zimowych instruktorzy Szesnastki aktywnie brali udział nie tylko w wyjazdach Szczepu. Harcmistrz Maciej Sadek Sadowski udał się wraz z tworzącymi Szczep "Watra" zalesiańskimi drużynami, 4 MDH-ek "Połoniny" oraz  2 MDH-y "Oleandry", na zimowisko w Paśmie Otrytu, a dokładniej w Chacie Socjologa. Opalane drewnem schronisko bez prądu położone w malowniczych Bieszczadach Zachodnich, było okazją do wykorzystania zdolności kulinarnych Sadka, który pełnił funkcję kwatermistrza i kucharza dla trzydziestoosobowej załogi. (MSS)

 

Choinka 2020

Warszawa, 19 stycznia 2020 r.

Tegoroczna Choinka Szesnastki rozpoczęła się od Mszy Świętej w kościele św. Jakuba na Placu Narutowicza. Następnie drużyny harcerskie i gromady zuchowe wraz z rodzicami przemaszerowały do szkoły podstawowej nr 61 na apel Szczepu. W uroczystości uczestniczyli również Zawiszacy. Po apelu rozpoczęła się gra dla wszystkich uczestników Choinki. Na rywalizację składały się różnorodne konkurencje, np. przeciąganie liny, a uczestnicy świetnie się bawili. Następnie odbyła się projekcja filmu przygotowanego przez 16 WDH "Grunwald" pt. "Discurrere". Jest to film dokumentalny o obozie harcerzy "Grunwaldu" za granicą, w angielskiej wsi Fenton (i okolicach). Podczas Choinki można było również skorzystać z kawiarenki z pysznościami przygotowanymi przez harcerzy i rodziców, a także zakupić najnowszego "Sulimczyka". Mamy nadzieję, że każdy dobrze się bawił i że ta Choinka zapadnie nam długo w pamięć. (MM)

©2000 - 2020  16WDH