Opłatek Drużyny
Warszawa, 19.12. 2001 r.

W dniu 19 grudnia o godz.19.00 w izbie harcerskiej odbył się opłatek Drużyny. W zbiórce obok harcerzy uczestniczyło kilku rodziców. Śpiewano kolędy przy akompaniamencie akordeonu (Piotr Drzazga) i gitary (kto popadnie). Degustowano wypieki wykonane przez zastępy. (LN)

Spotkanie korespondentów UNDHR
Łódź, 15.12. 2001 r.

Delegacja Szesnastki wzięła udział w corocznym spotkaniu korespondentów i drużynowych Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej. Spotkanie odbyło się w Łodzi, a uczestniczyli w nim przedstawiciele 5 KDH „Wichry", 6 KDH „Leśni Ludzie", 7 KDH „Szara Siódemka", Czarnej Trzynastki Krakowskiej, Poznańskiej Czternastki, XV ŁDH (gospodarze spotkania) oraz 16 WDH. Spotkanie prowadził Marszałek UNDHR, Grzegorz Brzeziński (CTK). Omawiano aktualną sytuację w drużynach i szczepach oraz ustalono termin majowego Zlotu UNDHR (11 – 12 maja w Warszawie, organizatorami są 16 WDH i Szczep 22 WDH). (LN)

Spotkanie rodzinne Zawiszaków
Sulejów, 8,9.12. 2001 r.

W dniach 8 i 9 grudnia 2001 r. odbyło się Spotkanie Rodzinne Zawiszaków. Goszczono w opactwie Cystersów w Sulejowie. Ponad 15 stopniowy mróz ostudził zapały krajoznawcze uczestników, zwłaszcza rodziców, którzy pojawili się wraz ze swoimi pociechami. Czas wypełniły więc zabawy w basenie, ping-pong i bilard. (MG)

II Edycja Kursu Zastępowych "Źródło"
Puszcza Kampinoska, 24,25 listopada 2001 r.

24 i 25.11.2001 r. Odbył się biwak Kursu Zastępowych 'Źródło 2'. W kursie bierze udział 7 uczestników. Kadrę kursu stanowią 3 absolwenci pierwszej edycji. Komendantem jest hm. Marek Gajdziński.  Biwak w którym uczestniczyło 11 harcerzy, miał bardzo intensywny program szkolenia. Przeplatające się wzajemnie wykłady i ćwiczenia terenowe zajęły w sumie 20 godzin. (MG)

Obchody 11 listopada
Warszawa, 11 listopada 2001 r.

W dniu 11 Listopada Reprezentacja Drużyny wraz ze Sztandarem wzięła udział w zbiórce Okręgu Mazowieckiego ZHR z okazji Święta Niepodległości. Między innymi poczet sztandarowy obecny był na mszy w kościele św. Jacka jako jedyny sztandar drużyny. (MG)

Około jubileuszowe publikacje prasowe
Warszawa, 10-13 listopada 2001 r.

W Rzeczpospolitej, w Życiu i W Trybunie ukazały się artykuły poświęcone Szesnastce i obchodom jubileuszu 90-lecia (MG)
Zobacz - Piszą o nas - Rzeczpospolita - Nienahalna lekcja historii >>>
Zobacz - Piszą o nas - Życie - Chcieliśmy być jak gwardia - wywiad z Bohdanem Tomaszewskim >>>
Zobacz - Piszą o nas - Trybuna - Jubileusz Szesnastki >>>

Jubileusz 90-lecia 16WDH
Warszawa, 10 listopada 2001 r.

W dniu 10 listopada 2001 r. obchodziliśmy uroczystość 90-lecia istnienia 16WDH.
W programie obchodów znalazły się między innymi:
# Gra harcerska pt. Rozbrajanie Niemców
# Msza Św. w intencji Drużyny oraz poległych i zmarłych Zawiszaków,
godz. 15.00 - kościół pw. św. Jacka ul. Freta 10
#Spotknie Pokoleń
godz. 17.00 - Gimazjum Staszica przy ul. Nowowiejskiej 37A
Zobacz szczegółową relację z Jubileuszu >>>
Zobacz jubileuszowy numer Sulimczyka >>>

Za pomoc w organizacji naszego jubileuszu (druk zaproszeń i Sulimczyka, wykonanie tablic informacyjnych oraz rekwizytów do gry terenowej) dziękujemy firmie "Efekt", prowadzonej przez Zawiszaków, Dariusza Orłowskiego i Tomasza Krzymowskiego, a w szczególności jej pracownikom: Dariuszowi Filipowiczowi oraz Tomaszowi Gwizdkowi.  (LN)

16WDH ponownie w ZHR
Warszawa, 13 października 2001 r.

W dniu 13 października, rozkazem Komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, Szesnastka została ponownie przyjęta do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Decyzję o przejściu do ZHR podjęła jednogłośnie cała drużyna na ostatnim obozie.  (MG)
Zobacz list pożegnalny drużynowego do hufca ZHP Warszawa - Ochota >>> 

Akcja Poborowa
Warszawa, 1 - 6 października 2001 r.

Akcja poborowa w szkołach podstawowych nr 9 i 23 oraz w Gimnazjum im. St. Staszica nie przyniosła znaczącego sukcesu. W czwartek 2 października, zbiórkę chętnych, na której odbyła się gra w dwa proporce, przekreśliła silna ulewa. W sobotę 6.10 o odbyła się  wycieczka do Lasów Nadarzyńskich. W wyniku, tych przedsięwzięć stan drużyny powiększył się zaledwie o 4 kandydatów. Akcja zostanie powtórzona pod koniec października. (MG)

Piknik Dziennikarze Powodzianom
Puszcza Kampinoska, 16 września 2001 r.

Na prośbę Szymka Majewskiego, Drużyna zorganizowała mini bieg harcerski dla dzieci uczestniczących w pikniku dziennikarzy. Bez fałszywej skromności, można stwierdzić, że była to największa atrakcja tej imprezy, z której dochód (ok. 40.000 PLN) został przeznaczony na potrzeby dzieci poszkodowanych w czasie letnich powodzi.  (MG)

Wyprawa Wakacyjna
Karkonosze, 27 sierpnia - 3 września 2001 r.

Starszyzna drużyny wybrała się na coroczna wyprawę wakacyjną w Karkonosze. Jednym z ważnych punktów programu był udział w I Mistrzostwach Karkonoszy w Płukaniu Złota. (MG)

Szesnastka Powodzianom
Warszawa, 31 lipca - 4 sierpnia 2001 r.

Po powrocie obozu, Drużyna od razu włączyła się w akcję pomocy powodzianom. Przez tydzień pracowano na punkcie zbiórki darów organizowanym przez PCK i Radio WAWA, na Placu Bankowym, oraz w magazynach PCK przy załadunku TIR-ów wożących pomoc na zalane tereny.  (MG)

Obóz Letni
Bory Tucholskie, 7-29 lipca 2001 r.

Zakończył się kolejny LXXII obóz stały Szesnastki. Nasze namioty były rozbite w dniach 7-29 lipca 2001 r. nad jeziorem Rybno Duże koło miejscowości Lipinki, gmina Warlubie, powiat Świecie, woj. kujawsko-pomorskie.
Na naszych stronach prezentujemy liczne relacje z obozu.  (MG)
Zobacz Obozowe Obrazki cz.1 >>>
Zobacz Obozowe Obrazki cz.2 >>>
Zobacz Obozowe Obrazki cz.3 >>>
Zobacz Obozowe Obrazki cz.4 >>>

Manewry Drużyna kontra weterani
Puszcza Bolimowska, 9-10 czerwca 2001 r.

Tradycyjne manewry mające pokazać kto lepszy - obecni harcerze czy weterani odbyły się w Puszczy Bolimowskiej. Gra nie została jednak rozstrzygnięta. (MG)
Zobacz relację >>>

XIX Zlot UNDHR
Niepołomice, 18-20 maja 2001 r.

Kolejny zlot Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej, odbył się w Niepołomicach pod Krakowem i połączony był z jubileuszem 90-lecia 6 KDH. W zlocie wzięła udział reprezentacja Szesnastki w sile 3-ech harcerzy i 2-ch Zawiszaków. (LN)
Zobacz relację ze zlotu >>>

Szesnastka wraca do Gimnazjum Staszica
Warszawa, 02 luty 2001 r.

Szesnastka powstała w 1911r. przy Szkole Realnej im. Staszica. Do 1949r. działała nieprzerwanie przy tej szkole. Gdy po okresie stalinowskiego terroru reaktywowano Szesnastkę, Staszica już nie było. Szkoła została rozwiązana. Od tej pory drużyna błąka się tu i tam. W zeszłym roku w wyniku reformy szkolnictwa reaktywowano gimnazjum Staszica. Od lutego rozpoczynamy tam akcję poborową. Miejmy nadzieję, że nasze drogi znów się spotkają.  (MG)

Zimowisko
Zakopane, 20-28 stycznia 2001 r.

Tegoroczne zimowisko Szesnastki odbyło się w Zakopanem, a konkretnie w Kirach w dniach 20-28.1.2001 r. W programie wiele wspaniałych, zimowych wycieczek m.in. do Doliny Kościeliskiej i Chochołwskiej. Przede wszystkim na zimowisku rozpoczęła się pierwsza edycja Kursu Zastępowych "Źródło". Uczestniczyło 13 harcerzy i 2 instruktorów. Na zimowisku rozpoczęliśmy pierwszą edycję kursu zastępowych "Źródło". W przyszłości planujemy odbywać co najmniej dwie edycje tego kursu rocznie. Chcemy ze wszystkich sił dążyć do tego by w drużynie prawidłowo funkcjonował system zastępowy i by zastępy miały prawdziwych wodzów. To zawsze był i mamy nadzieję, że dalej będzie klucz do sukcesów Szesnastki. Jest to pierwszy etap przewidzianego na siedem lat programu naprawczego drużyny.  (MG)

Choinka
Warszawa, 19 stycznia 2001 r.

Tradycyjna Choinka nie należała do najweselszych. Drużynę reprezentowało zaledwie 14 harcerzy. Po raz pierwszy zaprezentowano publicznie nowopowstałą stronę internetową Szesnastki. (MG)
Zobacz choinkowy numer Sulimczyka >>>

Pierwszy dzień funkcjonowania serwisu www.16wdh.pl
Warszawa, 18 stycznia 2001 r.

W przeddzień tradycyjnej Choinki nastąpiła inauguracja internetowego serwisu Szesnastki. Pomysłodawcą, webmasterem (sieciomistrzem) i szefem serwisu jest Zawiszak Marek Gajdziński. Tego dnia w Internecie pojawił się szkielet serwisu i tego samego autorstwa opracowanie historii Szesnastki pt. "90 lat w służbie".
Z założenia serwis ma być żywą tablicą informacyjną o pracach i zamierzeniach Drużyny oraz miejscem publikacji materiałów historycznych: relacji, wspomnień, opracowań, fotografii, polemik itp. Jednym z pierwszoplanowych zamierzeń jest opracowanie i opublikowanie obszernej kroniki Szesnastki. Prace mają być zakończone do 95 lecia. (MG)