Spotkanie wigilijne "Grunwaldu"
Warszawa, 28 grudnia 2012 r.

W czwartek 20 grudnia odbyła się wigilia 16 WDH „Grunwald”. Miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 152, przy której działa jeden z zastępów drużyny. Stawiło się 26 harcerzy, 2 zuchmistrzów z 9-oma zuchami oraz reprezentacja drużyny wędrowniczej w sile 2 harcerzy i jednego instruktora - łącznie było zatem 40 osób. Całość poprzedziła gra którą przygotował ćw. Jakub Mieleszkiewicz. Po grze odbył się apel, na którym został zatwierdzony skład drużyny na rok 2012/2013. Następnie był czas na składanie życzeń, ocenianie ciast zastępów i swobodne pogawędki. (PM)

Spotkanie wigilijne "Sulimy"
Warszawa, 18 grudnia 2012 r.

We wtorek, 18 grudnia odbyła się wigilia 16 WDH „Sulima”. Zbiórka wigilijna odbyła się przy KZE im. Piotra Skargi przy ulicy Bema. W zbiórce wzięło udział 35 osób, w tym 9 zuchów i 2 zuchmistrzów. Po wyczerpującej grze terenowej, w czasie której zastępy zbierały prezenty zgubione przez mikołaja odbyły się konkursy kolęd i świątecznych wypieków. Całość zakończyła bardzo przyjemna "uczta" poprzedzona świątecznymi życzeniami i łamaniem się opłatkiem. Z naszej strony życzymy wesołych świąt, do zobaczenia w nowym roku! :) (KK)
Zobacz relację >>>

Wędrownicy w Akcji Paczka
Żytomierz, 14-16 grudnia 2012 r.

W weekend wędrownicy z naszego Szczepu wzięli udział w organizowanej przez ZHR Akcji Paczka - mającej na celu dotarcie do Polaków mieszkających na Ukrainie i złożenie im świątecznych życzeń, oraz wręczenie drobnych podarunków. Akcja wiązała się nie tylko z wyjazdem na wschód, wcześniej wędrownicy zorganizowali zbiórkę darów w Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica - przez tydzień poprzedzający wyprawę. Tą ostatnią organizował zaprzyjaźnony Szczep 44, z Szesnastki do autokaru wsiadło łącznie 6 wędrowników - w tym pwd Daniel Wieteska (reszta składu: Michał, Karol, Maks, Erazm, Paweł). Oprócz służby (rozdano łącznie aż 150 paczek), wyjazd miał również walor poznawczy - odwiedzono między innymi zamek w Łucku. Oczywiście nie obyło się bez problemów organizacyjnych, ale niewątpliwie Akcja była ciekawą przygodą. (DZ)

Wizyta harcerzy ze Lwowa
Pułtusk, 15 grudnia 2012 r.

Do Pułtuska przyjechały na weekend szarże Harcerstwa Polskiego na Ukrainie. W sobotę, specjalnie dla nich mazowieccy instruktorzy organizowali warsztaty na temat harcerskiego systemu wychowawczego. Zajęcia odbyły się w bibliotece zamku biskupów płockich. Jednym z prowadzących był phm. Dyzma Zawadzki z naszego Szczepu, co ciekawe wszyscy przygotowujący zajęcia instruktorzy MChH-y posiłkowali się książką pióra jeszcze jednego naszego instruktora - hm. Marka Gajdzińskiego, zatytułowaną "Harcerski System Wychowawczy". (DZ)

KiK "Grunwaldu"
Warszawa, 8 grudnia 2012 r.

W sobotę, 8 grudnia br. odbył się bieg na krajki i kostki oraz plakietkę drużyny, który przygotował ćw. Albert Budny. W biegu wzięło udział 37 harcerzy Grunwaldu oraz jeden przedstawiciel wędrowników. Na plakietkę biegło 7 harcerzy, a o krajki i kostki walczyło kolejnych 14. Chłopaki poruszali się w dw-u i trzyosobowych patrolach. Całość rozpoczęła się pod gimnazjum Staszica, główna część gry odbyła się na Starym Mieście. Najlepszymi KiK-owcami okazali się ex aequo szer. Tymoteusz O’Neill i szer. Marcel Kajzer, za to najlepszy wynik spośród sięgających po plakietkę najlepszy był mł. Paweł Pruszko. Wszystkim gratulujemy podjęcia wyzwania i stawienia się pomimo mrozu. Po zakończeniu biegu zawiązaliśmy krąg, zaintonowaliśmy Bratnie Słowo, oraz świętowaliśmy urodziny Pawła Sabiłło i Mulara. Wszystkiego Najlepszego chłopaki!!! (PM)

KiK "Sulimy"
Warszawa, 1 grudnia 2012 r.

W sobotę, 1 grudnia, odbył się tegoroczny bieg na Krajki i Kostki w "Sulimie". W zbiórce wzięło udział 24 harcerzy, z czego 8 zdobywało KiK a 4 Plakietkę Drużyny. Całość odbyła się w formie gry na terenie starego miasta, harcerze poruszając się w dwu-osobowych patrolach zaliczali przeszkody sprawdzające wiedzę dotyczącą historii i tradycji drużyny. Wszyscy biegnący wykazali się wystarczającą wiedzą i zaliczyli bieg, najlepsi okazali się Leon Zieliński (KiK) i Jakub Kanabus (Plakietka). Gratulujemy zdobycia nowych elementów umundurowania! Zbiórkę drużyny zakończył apel drużyny. (KK)
Zobacz relację z biegu >>>

Święto "Pomarańczarni"
Warszawa, 24 listopada 2012 r.

W sobotę reprezentacja Szczepu w sile 3 instruktorów i 5 harcerzy uczestniczyła w obchodach 92 rocznicy założenia 36WDH, późniejszej 23WDH, czyli słynnej "Pomarańczarni". Połączeni więzami przyjaźni zawiązanymi na tegorocznym, pierwszym w historii wspólnym obozie zostaliśmy mile ugoszczeni. Odbył się uroczysty apel, poczęstunek, kominek i wiele innych atrakcji. Solenizantom gratulujemy i życzymy dalszej, równie owocnej pracy! (DZ)

Wyprawa ZZ-tu "Grunwaldu"
Gorce, 8-11 listopada 2012 r.

W dniach 8-11 listopada odbyła się wyprawa ZZ-u Grunwaldu w Gorce. Pojechaliśmy w 6 osobowym składzie (tylko połowa...). Wędrowaliśmy z Rabki Zdrój przez Stare Wierchy na Bene, a na koniec do Nowego Targu. Podczas wędrówki odwiedziliśmy obserwatorium astronomiczne położone przy zielonym szlaku, i uczestniczyliśmy w lekcji astronomii. Jedną z ciekawszych rzeczy był nocleg na Bene w chacie w której nie ma prądu i całe schronisko oświetlone jest świeczkami, oraz lampami naftowymi. Oby jak najwięcej takich wypraw! (PM)

Zuchowy zlot "11.XI"
Podkowa Leśna, 9-11 listopada 2012 r.

W dniach, 9-11 Listopada w Podkowie Leśnej odbył się zuchowy zlot 11.XI, w którym gromady rywalizowały o Szablę Marszałka i tytuł najdzielniejszej Gromady Mazowsza. Pojawiło się kilkanaście drużyn z całego Mazowsza. Szesnastka była reprezentowana przez 7 zuchów z 16 WGZ „Rycerze Czarnego Orła” pod wodzą Grzegorza Stója, w wyjeździe wzięli udział także członkowie kadry zuch mistrzowskiej szczepu oraz szczepowy, Marcin Gierbisz. Nasze zuchy nie wróciły może z szablą, ale za to Grzesiek otrzymał "lont" i stał się pełnoprawnym zuchmistrzem. (MS)

Obchody Święta Niepodległości na Ochocie
Warszawa, 11 listopada 2012 r.

Z okazji Święta Niepodległości w kościele św. Jakuba odbyła się msza święta w obecności wielu pocztów sztandarowych (w tym 16WDH, nasi harcerze wspierali także poczty sztandarowe IV Obwodu AK oraz Związku Sybiraków) oraz koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu młodych artystów. Po koncercie uczestniczący w mszy wspólnie przemaszerowali pod pomnik Gabriela Narutowicza (pierwszego prezydenta RP) gdzie słowo wygłosił wice-burmistrz Ochoty Piotr Żbikowski. Całość zakończyło żłożenie pod pomnikiem wieńców przez cztery delegacje (w tym również Szesnastki). Po wszystkim zebraliśmy się pod kamieniem drużyny i wysłuchaliśmy krótkiej gawędy Lesława, a także Piotra Żbikowskiego, który z uśmiechem opowiedział harcerzom o czasach kiedy sam zasilał szeregi Szesnastki. W zbiórce wzięło udział 13 harcerzy i 4 instruktorów szczepu. (KK)

Msza Święta Szarych Szeregów
Warszawa, 10 listopada 2012 r.

W sobotę ćw. Karol Walesiak oraz wyw. Bruno Zawadzki wzięli udział we mszy świętej w Katedrze Polowej WP ku pamięci Harcerzy i Harcerek Szarych Szeregów, a w szczególności Zawiszaków. Karol pełnił funkcję lektora, natomiast Bruno wsparł jeden z pocztów sztandarowych. Po liturgii odbyło się uroczyste przyznanie stopni Harcerza Rzeczypospolitej. Całość uroczystości z ramienia Chorągwi koordynował phm Andrzej Karwan. (KW) Wielkie dzięki za obecność!

Pożegnanie Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego
Warszawa, 3 listopada 2012 r.

W sobotę, w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie odbyły się uroczystości powtórnego pochówku Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie Tu-154 pod Smoleńskiem. Wśród zebranych było również wielu harcerzy, dla których dh Kaczorowski był ważny również jako instruktor harcersk (otrzymał tytuł Harcmistrza Rzeczypospolitej). Również Szesnastka wystawiła reprezentację liczącą 18 harcerzy (w tym pięciu instruktorów). Harcerze 16WDH pełnili posługę podczas liturgii godzin, którą celebrował ks. kard. Kazimierz Nycz, oraz wystawili wartę honorową. Wzięliśmy też udział w apelu Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. Całość imprezy koordynował phm. Andrzej Karwan, oczywiście z 16WDH. (DZ)

Gra "Sulimy"
Warszawa, 31 października 2012 r.

Przyszedł czas i na nas! Ostatnimi czasy do Sulimy doszło sporo rekrutów i w środę odbyła się gra integracyjna naszej drużyny. Grę poprzedzał apel, na którym Kajtek odczytał najdłuższy, jak uważa, rozkaz w swoim życiu, którego wysłuchało 22 harcerzy (tylu stawiło się oprócz drużynowego). Ustanowione zostały zastępy, stopnie i funkcje w drużynie. Zaraz po części oficjalnej przystąpiliśmy do konkurencji opierającej się na tradycyjnych "kopalniach". Zastęp, któremu kopalnia została odbita musiał przekazać informację o jednym członku zastępu, która przydawała się przy odradzaniu. Zmagania trwały 30 minut i zaraz po nich zebraliśmy się w kręgu, podziękowaliśmy wszystkim za przybycie. Nie zabrakło przemówienia Karola, dotyczącego święta Wszystkich Świętych. Całej drużynie (a zwłaszcza nowym chłopakom, a przecież o to w tym chodziło) się podobało i miejmy nadzieje, że przyszłe spotkania będą odbywać się z podobnym powodzeniem. W zbiórce wzięło udział 24 harcerzy w tym dwóch instruktorów. (JR)
Zobacz relację >>>

Wędrujemy... 
Beskid Żywiecki 27-28 października 2012 r.

W piątek, a właściwie w sobotę o 1 w nocy, na Dworcu Zachodnim spotkało się pięciu śmiałków, którzy mieli wyruszyć na Babią Górę. Owa piątka to zalążek drużyny wędrowniczej, jaka ma powstać przy naszym hufcu, obejmując harcerzy wywodzących się z 194WDH i 16WDH. Niestety wyjazd, który w założeniu miał być inauguracją działań drużyny, zepsuła słaba frekwencja (cała piątka rzecz jasna pochodziła z Szesnastki). Mimo to świetnie się bawiliśmy wchodząc na Babią Górę i wędrując po Beskidzie, a częśc niedzieli spedzając w Krakowie. (DZ)

Gra "Grunwaldu"
Warszawa, 26 października 2012 r.

W piątek odbyła się gra 16WDH "Grunwald", oraz apel tejże drużyny. Stawiło się łącznie 40 harcerzy, oprócz tego apel odwiedzili pwd Marcin Gierbisz i phm Dyzma Zawadzki. Drużynowy, pwd Paweł Mularczyk mianował przybocznymi ćw. Stanisława Blicharskiego i ćw. Jakuba Mieleszkiewicza, a ZZZZ (Zastępcą Zastępowego Zastępu Zastępowych) ćw. Alberta Budny. Następnie odbyła się gra, przygotowana przez ćw. Stanisława Blicharskiego. Nowomianowanym funkcyjnym życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za podobną frekwencję w przyszłości! (DZ)

Tradycyjna Msza Święta za Zawiszaków
Warszawa, 22 października 2012 r.

W poniedziałek odbyła się msza św. w intencji poległych i zmarłych Zawiszaków oraz tragicznie zmarłego w ubiegłym roku dh Adama Bojanko. W mszy w kościele św. Jacka przy ulicy Freta wzięło udział 32 harcerzy oraz dziesięciu instruktorów Szesnastki wraz z wielopokoleniową grupą Zawiszaków. Po mszy krótką gawędę wygłosił dh Włodzimierz Dusiewicz. (KK)

Instruktor Szesnastki hufcowym "Klucza"!
Warszawa, 13 października 2012 r.

W sobotę w harcówce 16WDH "Grunwald" odbyła się zbiórka wyborcza Warszawskiego Hufca Harcerzy "Klucz". Stawiło się łącznie 11 instruktorów hufca, oraz referent harcerzy, hm Robert Chalimoniuk z kurtuazyjną wizytą. Na spotkaniu ustępujący hufcowy, phm Krzysztof Sikorski rodem z 194 WDH "Puchacze" złożył sprawozdanie ze swojej kadencji, ktora trwała od 15 IV 2009 roku. Chcemy tu ponownie podziękować Sikorowi za podniesienie hufca na poziom jednego z najlepszych, jeśli nie najlepszego hufca w naszej chorągwi. I za to Sikorowi należą się wielkie gratulacje. Po sprawozdaniu odbyły się wybory. Jedynym kandydatem został phm Paweł Huras, rodem oczywiście z 16WDH. Został wybrany jednogłośnie - otrzymał z rąk refernta srebrny sznur. Życzymy mu sukcesów na nowej funkcji, jak twierdzą nasi instruktorzy pierwszy raz w historii wodzem hufca, do którego należymy, jest ktoś z Szesnastki. Powodzenia Pawcio! (DZ)

Szesnastkowa Kapituła HR
Warszawa, 10 października 2012 r.

We wtorek odbyło się inauguracyjne posiedzenie Kapituły Harcerza Rzeczypospolitej w naszym Szczepie. Jest ona jedną z dwóch pierwszych środowiskowych kapituł HR w MChH-y (druga działa przy Piaseczyńskim HH-y "Watra"). Obie ww kapituły zostały powołane rozkazem L14/2012 Komendanta Chorągwi z dnia 10 września b.r. Tym samym w Szesnastce wreszcie można odbyć pełną drogę przez system stopni harcerskich. Przewodniczącym naszej Kapituły został hm Marek Gajdziński, w składzie znaleźli się instruktorzy Szczepu. Na pierwszym posiedzeniu stawiło się dwóch kandydatów otwierających stopień - jeden spoza naszego Szczepu. Życzymy sobie wielu wspaniałych HR-ów wypromowanych przez Kapitułę. (DZ)

Kurs Zastępowych WHH-y "Klucz"
Biała k. Leszna, 6-7 października 2012 r.

W pierwszy weekend października odbył się pierwszy biwak kursu zastępowych hufca „Klucz”. Komendantem biwaku był pwd. Paweł Mularczyk HO, zajęcia na kursie prowadziła liczna kadra Szesnastki, m.in. ćw. Kuba Mieleszkiewicz, ćw. Stanisław Blicharski, ćw. Albert Budny oraz pwd. Kajetan Kapuściński HO i pwd. Karol Kaszyński HO. Na biwak stawiło się 11 kursantów, w tym 6 z 16WDH. Tematem licznych zajęć było wtajemniczenie w trudną sztukę prowadzenia zastępu harcerzy. Kursanci - pamiętajcie o zadaniach! I oczywiście o następnym biwaku. (PM)

Turniej Drużyn Leśnych
Biele k. Głoskowa, 28-30 września 2012 r.

W piątek, 28.09 odbyła się zbiórka wyjazdowa Sulimy na Turniej Drużyn Leśnych. Stawiło się na niej 10 harcerzy najwytrwalsi  z najwytrwalszych. Wyruszyliśmy do gajówki Biele, nieopodal miejscowości Głosków, gdzie miał odbyć się Turniej. Już pierwszej nocy, przy blasku ognia mogliśmy wczuć się w żołnierzy rodzących się oddziałów Szarych Szeregów. Rywalizacja drużyn przebiegała w duchu ćwiczeń oddziałów harcerskich, które to w najbliższej przyszłości miały stawić czoło niemieckiemu najeźdźcy. Były przeprawy na linie, testy sprawnościowe i zręcznościowe, nauka szyfrów i strzelania, zmiana przestrzelonego koła w samochodzie na czas i wiele innych przeszkód na których mogliśmy sprawdzić się na tle innych drużyn. Całość zmagań zakończyła gra po zmierzchu przygotowana przez phm Dyzmę Zawadzkiego. Przed samą grą odbyło się ognisko na temat Szarych Szeregów prowadzone przez prof. hm Grzegorza Nowika. Po porannej Mszy na apelu zostały odczytane wyniki. Drużyna Orlą została 1 WDH im. Romualda Traugutta "Czarna Jedynka". (KM)

Otwarcie Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni
Bykownia p. Kijowem, 21 września 2012 r.

W czwartek z Warszawy do Bykowni ruszyła autokarem reprezentacja Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, mająca podczas uroczystości przyjąć rolę jednego z organizatorów. W jej składzie, jako zdobywcy drugiego miejsca na TDP, znaleźli się również harcerze z 16 WDH "Grunwald" (oprócz nas 40GDH-ek, 3ZDH-y, 36GDH-y i 63pGDHy). Było nas 12, w tym dwóch instruktorów. Po długiej podróży autokarem dotarliśmy do Kijowa, gdzie nocowaliśmy w katolickim klasztorze. W piątek rano rozpoczęły się uroczystości, podczas których prezydenci Polski i Ukrainy otworzyli pomniki ofiar zbrodni, część ukraińską i polską. Pełniliśmy służbę honorową, a także rozmaite pomocnicze funkcje. Ćw. Tomasz Bursztyński podawał Prezydentowi RP znicz, którym głowa państwa uhonorowała poległych. Po zakończeniu uroczystości zwiedziliśmy kawałek stolicy Ukrainy, po czym rozpoczęliśmy powrót do Warszawy, do której dotarliśmy w sobotę rano. Szesnastka wsparła reprezentację również organizacyjnie, oboźnym wyjazdu został phm Dyzma Zawadzki. Podziękowania za służbę dla każdego z reprezentantów pojawiły się w rozkazie L9/12 Naczelnika Harcerzy. (DZ)

Wycieczka naborowa "Grunwaldu"
Kanie Helenowskie, 15 września 2012 r.

W sobotę odbyła się wycieczka naborowa 16WDH "Grunwald" dla szkół podstawowych nr 152 i 264. Pomimo złej pogody stawiło się ośmiu harcerzy oraz sześciu szeregowych. Podczas wycieczki do Kani Helenowskich odbyły się dwie gry terenowe (dwa proporce oraz lotnik/zwiadowca), ognisko z kiełbaskami oraz wiele krótszych gier (trzy patyki, słoń, pif-paf). Wróciliśmy niezwykle zadowoleni! W wyżej wymienionych szkołach udało nam się utworzyć trzy próbne zastępy. Życzymy wszystkim sukcesów w dalszej pracy i szybkiego zdobycia puszczańskiej nazwy, oraz proporca! Tymczasem akcja naborowa trwa nadal, będziemy informować na bieżąco. (PM)

Barykada Września
Warszawa, 8 września 2012 r.

Wzorem lat ubiegłych Szesnastka odbyła swoją pierwszą w nowym roku harcerskim zbiórkę pod Barykadą Września na ul. Grójeckiej, biorąc udział w uroczystościach związanych z 73 rocznicą obrony Warszawy. Delegacja Drużyny w sile 25 harcerzy oraz 5 instruktorów przemaszerowała pod pomnik Barykady Września 1939 na ulicy Grójeckiej, w rytmie bębnów oraz ze sztandarem, budząc duże zainteresowanie przechodniów. Harcerze Szesnastki składami wieńce pod pomnikiem, pełnili służbę przy kombatantach oraz rozdawali ulotki przybliżające historie tamtych czasów. Ćw. Albert Budny podawał do rozpalenia znicz upamiętniający obrońców Warszawy, wśród których znalazło się wielu Zawiszaków. Po zakończeniu uroczystości powróciliśmy do parku Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie wyw. Piotr Kochański (16WDH "Sulima") otrzymał brązowy sznur. Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszej drodze Ridik. Na koniec pożegnaliśmy się w kręgu. (PM)

Zjazd Nadzwyczajny ZHR
Jasna Góra, 8 września 2012 r.

W sobotę 8 września, w dniu gdy na Jasną Górę dotarła doroczna pielgrzymka harcerska, odbył się Nadzwyczajny (XIII) zjazd ZHR, który zwołany został między innymi w celu uchwalenia przystąpienia do PROM. W Zjeździe uczestniczyło 3 instruktorów 16WDH: hm Lech Najbauer (referujący Zjazdowi korzyści wynikające z przystąpienia do PROM), phm Andrzej Karwan i phm Dyzma Zawadzki. (DZ)

Turniej Drużyn Puszczańskich Pomorze 2012
Pomorze, 31 sierpnia - 2 września 2012 r.

W miniony weekend "Grunwald" wziął udział w TDP 2012, walcząc z 8 innymi drużynami o tytuł Drużyny RP. Drugi raz z rzędu zajęliśmy drugie miejsce, tym razem za 36 Gdyńską Drużyną Harcerzy - gratulacje! Szesnastkę reprezentowało 23 harcerzy (ze wszystkich zastępów "Grunwaldu"), oraz trzech instruktorów. Podczas Turnieju odbyła się gra miejska w Gdańsku, tuż po niej turniej musztry paradnej. Następnie przejechaliśmy pod Twierdzę Wisłoujście, gdzie rozbiliśmy biwak i odbyliśmy ognisko. Uczestniczyliśmy też w oficjalnych uroczystościach na Westerplatte - historycznych, ponieważ ostatni obrońca placówki zmarł w tym roku. W sobotę miały miejsce trzy gry - przybocznych, oraz dwie zastępów. Oceniano też obiad, oraz grę nocną ZZtów. W niedzielę sprawdzano sprawność zwijania obozowiska, umundurowanie oraz prędkość marszu. Turniej zakończył się uroczystą Mszą Św. w ogrodach Pałacu Przebendowskich i apelem na wejherowskim rynku. Następnie pojechaliśmy do Gdyni, gdzie spędziliśmy miło czas z kadrą zaprzyjaźnionej 40GDH-ek "Rzeka" (jedząc ciasto, otrzymane dzięki uprzejmości harcerek, zresztą nie pierwsze tego dnia). Otrzymaliśmy też wiele wyrazów uznania od obecnych na Turnieju instruktorów, przede wszystkim od Naczelnika Harcerzy.

Wcześniej, po apelu miała jeszcze miejsce ważna dla Szesnastki uroczystość. Nowym drużynowym 16WDH "Grunwald" został pwd. Paweł Mularczyk - życzymy mu powodzenia na nowej funkcji! Paweł wstąpił do Drużyny w 2005 roku, był zastępowym od roku 2008. Od 2010 roku był przybocznym - ma więc za sobą długą harcerską drogę, zdobycie instruktorskich szlifów i wielkie doświadczenie. Trzymamy kciuki! (DZ)

Obchody 68 rocznicy zakończenia walk powstańczych na Ochocie
Warszawa, 11 sierpnia 2012 r.

W sobotę 11 sierpnia br. wzięliśmy udział w obchodach rocznicy zakończenia walk powstańczych na Ochocie. Po uroczystej mszy w parafii św. Jakuba Apostoła przy pl. Narutowicza wraz z uczestnikami walk odwiedziliśmy miejsca związane z Powstaniem Warszawskim słuchając wspomnień kombatantów, pomagaliśmy też nosić wieńce oraz znicze. W uroczystościach uczestniczyło trzech harcerzy i dwóch instruktorów Szesnastki. (MGi)

Pogrzeb Zawiszaka ś.p. Ryszarda Ogonowskiego
Cmentarz Bródnowski, 8 sierpnia 2012

W środę, 8 sierpnia o godzinie 12:00 w drewnianym kościele na cmentarzu na Bródnie odbyła się Msza Św. Żałobna, a następnie pogrzeb zawiszaka - ś.p. Ryszarda Ogonowskiego, byłego przybocznego Szesnastki. W pogrzebie, oprócz wielu zawiszaków, wzięło udział pięciu harcerzy drużyny, w tym dwóch instruktorów. Wystawiony został także sztandar szczepu. (KK)

Letnie kursy Mazowieckiej Szkoły Instruktorów
jez. Wikaryjskie, sierpień 2012

W sierpniu rokrocznie odbywają się kursy podnoszące kwalifikacje instruktorów, a także kandydatów na instruktorów. Tak było również teraz - harcerze 16WDH wzięli udział w dwóch z nich: kursie przbocznych Agricola 2012 i kursie podharcmistrzowskim Jakobstaf. Ten pierwszy odbywa się w dniach 5-22 sierpnia, nad jez. Wikaryjskim nieopodal Włocławka. Z 23 kursantów trzech pochodzi z naszzego szczepu: ćw. Stanisław Blicharski i ćw. Grzegorz Brzostek (16WDH "Grunwald"), oraz ćw. Piotr Kołodziejski (pluton w Kazuniu). Życzymy im powodzenia i ukończenia kursu z jak najwyższym wynikiem. Wsparliśmy również Agricolę siłą trzech instruktorów: phm. Dyzmy Zawadzkiego (oboźny części harcerskiej), pwd. Marcina Gierbisza (oboźny części zuchowej) i pwd. Karola Kaszyńskiego (wsparcie podczas kursowego biegu). Drugim z kursów jest sierpniowa zbiórka Jakobstafu. Wziął w niej udział pwd. Daniel Wieteska (16WDH "Grunwald") - wraz z pozostałymi kursantami odbył długą podróż kajakami z Warszawy do Czerwińska, a następnie rowerami nad jez. Wikaryjskie, by poprowadzić na Agricoli zajęcia. W kadrze kursu tradycyjnie znalazł się hm. Marek Gajdziński. (DZ)

Obchody 68 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 1 sierpnia 2012 r.

W tym roku Szesnastka uczciła powstańców Warszawy na dwa sposoby. W środę najpierw spotkaliśmy się o 19:00 pod kamieniem upamiętniającym Stulecie Szesnastki, by uhonorować ponad 80 poległych podczas wojny i powstania harcerzy 16WDH. Wraz z Zawiszakami i w asyście sztandaru odśpiewaliśmy hymn i złożyliśmy kwiaty. Następnie Szczep w sile ok. 30 harcerzy i instruktorów udał się na Kopiec Powstania Warszawskiego, by wziąć udział w uroczystościach oficjalnych. Tam wystawiliśmy poczet sztandarowy Szczepu, a także Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Szesnastka wspomogła również delegacje składające wieńce, a całość obchodów koordynował phm. Andrzej Karwan. (DZ)
Zobacz refleksje Marcina Gierbisza na temat obchodów >>>

83 obóz Szesnastki
jez. Gim, 8-30 lipca 2012 r.

W lipcu odbył się kolejny, 83 już obóz Szesnastki. Tym razem obozowaliśmy ze Szczepem 23WDHiZ "Pomarańczarnia", im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Na zgrupowanie, liczące łącznie ok 170 osób składało się 8 podobozów. Z Pomarańczarni: 23WDH-ek "Turnia", 23WDGH-ek "Jutrzenka" (ZHP), 23WDH-ek "Skała", 23WDH-ek "Przełęcz", 23WDH-y "Puszcza" (ZHP). Szesnastka wystawiła trzy podoobozy: 16WDH-y "Sulima" (18), komendant pwd. Kajetan Kapuściński, 16WDH-y - zalążek drużyny z Kazunia (10), komendant pwd. Karol Kaszyński, oraz 16WDH-y "Grunwald" (39), phm. Dyzma Zawadzki (wraz z pwd. Pawłem Mularczykiem i pwd. Danielem Wieteską). Harcerzy 16WDH było na tym obozie zatem ponad 70, wliczając kadrę zgrupowania, złożoną z: pwd. Marcina Gierbisza (wicekomendant), HO Karola Michalaka (kwatermistrz), phm. Pawła Hurasa (nieoceniona nieoficjalna pomoc), oraz wielu innych członków kadry Szczepu (ćw. Maciej Sadowski, ćw. Erazm Zawadzki, ćw. Grzgorz Stój) i młodszch Zawiszaków (tu warto wymienić Piotra Maślankiewicza, Łukasza Juszkiewicza i Zbyszka Michalaka), przyjeżdżających kilkakrotnie aby wspomóc organizację obozu. Ponadto Szesnastka wystawiła większość kwaterki, odbywającej się od 1 lipca pod wodzą pwd. Kajetana Kapuścińskiego. Komendantem całości był wódz "Pomarańczarni", phm. Antoni Morawski. Podczas obozu miały miejsce manewry, biegi na stopnie, gry terenowe, watra, wędrówki. oraz ognisko Szczepu. Odwiedziła nas Przewodnicząca ZHR wraz z Wiceprzewodniczącą (szczególnie zachwycone innowacyjną instalacją paneli słonecznych w podobozie "Sulimy"), niemal wszyscy instruktorzy Szczepu, a także Zawiszacy (m.in. Tadeusz Sułowski, Edward Sudwoj, Roman Markiewicz, Marek Wronkowski, Janusz Pac, Paweł Burakowski). Podobóz 16WDH-y "Grunwald" odwiedziła także wizytacja z ramienia Naczelnika Harcerzy - hm. Sławomir Kużaj, zaś 16WDH-y "Sulima" z ramienia MCh-Hy - hm. Robert Chalimoniuk. Szczepowy Szesnastki odczytał też okolicznościowy list od Józefa Przewłockiego "Placka". (DZ)
Zobacz statystyki obozowe 16 WDH "Sulima" >>>
Zobacz relację patrolu wędrowniczego "Włóczykije" >>>

Instruktor Szesnastki chorążym sztandaru ZHR. oraz wiceprzewodniczącym komisji RN
Warszawa, 15 lipca 2012 r.

Rozkazem nr L.7/2012 z 15 lipca br. Przewodnicząca ZHR, hm. Ewa Borkowska-Pastwa, powołała phm. Andrzeja Karwana na fukcję Chorążego Sztandaru Związku. Warto dodać, że Szesnastka była jednym z fundatorów nowego sztandaru ZHR, wręczonego podczas pierwszego dnia obrad XII Zjazdu ZHR. Tym samym rozkazem Przewodnicząca ZHR poinformowała,  że hm. Marek Gajdziński, członek Rady Naczelnej, został wiceprzewodniczącym komisji Rady ds. bdania funkcjonowania Związku, reformy organizacyjnej, oraz strategi. (LN)

Dwóch nowych przewodników i kolejny podharcmistrz w Szesnastce
Warszawa, 30 czerwca 2012 r.

Rozkazem L11/2012 z 30 czerwca 2012 roku Komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy przyznał stopień przewodnika HO Danielowi Wietesce i HO Arturowi Wołoszko, przybocznym 16 WDH "Grunwald".  Ponadto, tym samym rozkazem pwd. Dyzma Zawadzki, drużynowy "Grunwaldu", został promowany do stopnia podharcmistrza, a także otrzymał stopień Harcerza Rzeczypospolitej.  Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejnych instruktorów Szesnastki. (LN)

Obchody 220 rocznicy ustanowienia Orderu Wojennego Virtuti Militari
Warszawa, 18 czerwca 2012 r.

W poniedziałek 9 harcerzy i 2 instruktorów Szesnastki uczestniczyło w obchodach 220 rocznicy ustanowienia przez króla Stanisława Augusta Orderu Wojennego Virtuti Militari. Całość obchodów ze strony ZHR organizował phm. Andrzej Karwan, koordynując reprezentantów z 16stki, 2MDH, 4WDH i 270WDH, oraz poczet sztandarowy MChH-y. Uroczystości rozpoczęły się mszą w Katedrze Polowej WP przy ul. Długiej, celebrowaną przez JE Biskupa Polowego J. Guzdka. Następnie odbyła się uroczysta zmiana waty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oraz uroczysta defilada Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej WP, oraz pocztów sztandarowych. Po przemarszu, na dziedzińcu Pałacu Namiestnikowskiego Prezydent RP wygłosił okolicznościowe przemówienie do zgromadzonych żołnierzy, weteranów, dam i kawalerów VM (wśród których znalazł się Zawiszak, Wojciech Świątkowski, żołnierz Batalionu "Parasol", uhonorowany tym odznaczeniem). Oprócz Wojtka, wg. źródeł zgromadzonych na naszej stronie, jeszcze co najmniej 7 Zawiszaków zostało odznaczonych VM (J. Boguski, J. Rudnicki, P. Olewiński, Z. Przewłocki, J. Wądołkowski, J. i T. Meissnerowie), a jeden dodatkowy (Z. Stok) przedstawiony do tego wyróżnienia.

Głowa państwa pozdrowiła również zgromadzonych na dziedzińcu harcerzy. Po wszystkim można było zwiedzić wystawę na temat VM w holu Pałacu, oraz zjeść co nieco w ogrodach. Nasi harcerze pełnili funkcję reprezentacyjną, ale pomagali też roznosić wodę, parasole i krzesełka wśród uczestników.  W uroczystościach uczestniczyły reprezentacje jednostek wojskowych odznaczonych VM, m.in. "Błyskawicy", a także delegacje miast udekorowanych tym orderem (Warszawa, Lwów, Verdun). Uroczystości odbywałay się od 9:00 do ok. 14. (DZ)

Biwak Turnieju Zastępów 16WDH "Grunwald"
Warszawa, Ossów, 16-17 czerwca 2012 r.

W weekend 16-17 czerwca odbył się biwak podsumowujący roczną pracę Grunwaldu. W ciągu dwudniowej rywalizacji zastępy walczyły o puchar najlepszego zastępu biwaku, oraz o punkty do punktacji śródrocznej. W sobotę odbyła się ekonomiczna gra miejska na Starówce, następnie zastępy przejechały do Ossowa, gdzie sprawdzały swoje umiejętności techniczne. Oczywiście trzeba było też obejrzeć mecz Polska-Czechy. Najlepszym zastępem biwaku został zastęp Wilki prowadzony przez wyw. Alberta Budnego, a najlepszym zastępem w ciągu roku Żubry. Puchary zostaną wręczone na obozie. (PM)

Spływ ZZ-tu 16WDH "Grunwald"
Wel, 6-10 czerwca 2012 r.

Wznawiając przerwaną rok temu tradycję, ZZt "Grunwaldu" w Boże Ciało wybrał się na spływ kajakowy. Trasa wiodła malowniczą rzeką Wel, płynęliśmy przez 4 dni, pokonując ok 60-70 km. W spływie co prawda wzięło udział tylko 6 osób z zaproszonych kilkunastu, ale atmosfera była niesamowita i nieobecni mogą żałować. Oczywiście nie mogliśmy przegapić meczu otwarcia Euro 2012, który obejrzeliśmy w Lidzbarku Welskim. (DZ)

Pożegnanie Adama Bojanko
Warszawa, 12 czerwca 2012 r.

We wtorek 12 czerwca reprezentacja 16WDH wzięła udział w pogrzebie Zawiszaka Adama Bojanko - naszego druha i przyjaciela, członka kadry 16WDH "Sulima", który odszedł na wieczną wartę w nocy z 28 na 29 maja br. Uroczystości odbyły się na Cmentarzu Bródnowskim, stawiło się 8 instruktorów i kilkunastu harcerzy. W Mszy Św. i pogrzebie wziął udział poczet sztandarowy Szczepu. Oprócz czynnych harcerzy w pożegnaniu Adama tłumnie wzięli udział Zawiszacy z lat dwutysięcznych. (DZ)
Zobacz treść rozkazu specjalnego Szczepowego >>>

"STRES" czyli Sulimowy TuRniEj Sportowy
Warszawa, 18 maja 2012 r.

W piątek, 18 maja odbył się STRES czyli Sulimowy TuRniEj Sportowy. Zastępy zmagały się na boisku o miano najlepiej grającego w piłkę nożną. W zbiórce wzięło udział 18 harcerzy w tym 2 instruktorów Szesnastki. Najlepszymi piłkarzami okazali się harcerze z Borsuków, w ostatecznym starciu pokonali nawet kadrę :) (KK)

Gra "Grunwaldu"
Warszawa, 18 maja 2012 r.

W piątek zastępy "Grunwaldu" wzięły udział w grze zorganizowanej przez kadrę w ramach turnieju zastępów. Stawiło się ponad dwudziestu harcerzy. Gra odbywała się na terenie parku Sue Ryder. Niestety obnażyła słabości techniczne sporej części harcerzy (a nawet zastępowych), co powinno stać się bodźcem do nadrobienia zaległości. (DZ)

Urodziny Lesława
Warszawa, 13 maja 2012 r.

13 Maja, w Lesznie odbyły się długo oczekiwane przez wszystkich harcerzy jak i zawiszaków urodziny Lesława. Impreza odbyła się w gospodarstwie na Białej. Oprócz wyśmienitych poczęstunków, pysznego grilla i ciekawych rozmów na uczestników czekała główna atrakcja - mecz piłkarski Harcerze kontra Zawiszacy. Najchętniej przemilczałbym wynik, ale redaktorska etykieta nakazuje mi ograniczać subiektywizm. Zawiszacy w wyrównanym (do momentu) starciu wygrali 3:1 czym udowodnili, że doświadczenie więcej znaczy od młodzieńczego zapału. Po meczu długo trwały jeszcze rozmowy między pokoleniami, wspominano dawne dzieje i planowano daleką przyszłość. Dziękujemy za wspaniała imprezę i liczymy na rewanż na obozie! (KK)
Zobacz relację >>>

Proporzec zastępu  Bobry
Warszawa, 3 maja 2012 r.

Zastęp Bobry otrzymał od Zawiszaka - Jerzego Szeflera historyczny proporzec Bobrów z przed 50 lat.
Zobacz relację >>>

XII Zjazd ZHR
Warszawa, 20-22 kwietnia 2012 r.

W weekend odbył się dwunasty Zjazd ZHR. Stawiło się na nim 173 delegatów i delegatek, w tym 3 instruktorów 16WDH - hm. Marek Gajdziński (członek ust. Rady Naczelnej), hm. Lech Najbauer (ust. vice-przewodniczący) i pwd. Dyzma Zawadzki (delegat z wyboru). Szesnastka podjęła się wraz z 22WDH organizacji służby zlotowej, którą dowodził phm. Andrzej Karwan. Ustępujący przewodniczący, hm. Michał Butkiewicz, w podziękowaniach wymienił Szesnastkę, phm. Andrzeja Karwana i pwd. Marcina Gierbisza. Nasi harcerze prowadzili też kawiarenkę zlotową, z której dochód przeznaczony będzie na tegoroczny obóz. Kawiarenką kierowali instruktorzy, pwd. Marcin Gierbisz, pwd. Karol Kaszyński i pwd. Kajetan Kapuściński. Kawę z kawiarenki chwalono na nieoficjalnym blogu relacjonującym Zjazd. Podczas obrad dokonano wyboru nowych władz, Przewodniczącą ZHR została hm. Ewa Borkowska-Pastwa (Okręg Pomorski), Naczelniczką Harcerek hm. Katarzyna Bieroń (Okręg Małopolski), a Naczelnikiem Harcerzy hm. Sebastian Grochala (Okręg Łódzki). Do Rady Naczelnej został wybrany hm. Marek Gajdziński, a do Komisji Rewizyjnej phm. Andrzej Karwan.

Odbyło się też rozstrzygnięcie konkursu "Ostatni Świadkowie", w którym pierwsze miejsce zajęła 16WDH "Grunwald". Drużyna wzięła w nim udział kręcąc wywiad z p. Leonem Chróścickim, więźniem obozu w Jaworznie. W imieniu drużyny nagrodę (kamerę) odebrał drużynowy, pwd. Dyzma Zawadzki. (DZ)

Zlot Św. Jerzego
Regut, 14-15 kwietnia 2012 r.

Od soboty do niedzieli trwał zlot św. Jerzego - zlot wszystkich drużyn Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. Wzięły w nim udział obie drużyny 16WDHiGZ - "Sulima", pod wodzą pwd. Karola Kaszyńskiego, i "Grunwald", pod wodzą pwd. Dyzmy Zawadzkiego. Łącznie było to niemal 40 harcerzy Szczepu, w tym trzech instruktorów. Wśród organizatorów (jako oboźny) znalazł się kolejny instruktor 16WDH, phm. Paweł Huras. W wyniku zlotowej rywalizacji "Grunwald" zajął drugie miejsce (4 pkt. za 2MDH, obecną Drużyną Włóczni), a "Sulima" miejsce 10. Instruktorzy Szesnastki przygotowali też niedzielną grę zastępów. (DZ)

Nasze dwa filmy wyróżnione na Harcerskim Festiwalu Filmowym
Warszawa, 14 kwietnia 2012 r.

W sobotę 14 kwietnia w Gdyni odbył się Harcerski Festiwal Filmowy. Szesnastce zostały przyznane dwa wyróżnienia - w kategorii film komediowy Odejdź. To moja odpowiedź, a w kategorii film fabularny Kaczor: Pierwsza krew (MG)

Manewry Zastępów Hufca "Klucz"
Warszawa, 31 marca 2012 r.

W sobotę, 31 marca w Janówku pod Warszawą odbyły się manewry zastępów hufca "Klucz" organizowane przez instruktora Szesnastki. W Manewrach wzięło udział 11 zastępów w tym 7 z naszego szczepu. Całodniowe współzawodnictwo sprawdzało wiedzę i umiejętności harcerskie. Po podliczeniu wszystkich punktów i wykluczeniu niektórych zastępów (łączonych) z punktacji najlepszym zastępem hufca został zastęp "Niedźwiedzie" z 16WDH "Grunwald". Warto dodać, że od tego roku klucz przy proporcu będzie nosić nie drużyna, a właśnie najlepszy zastęp! Gratulujemy! (KK)

Harcerska Droga Krzyżowa
Warszawa, 24 marca 2012 r.

W sobotę, w kościele parafii św. Jakuba przy placu Narutowicza odbyła się już po raz czwarty harcerska Droga Krzyżowa. Przewodniczył jej ososbiście proboszcz parafii św. Jakuba, ks. Henryk Bartuszek. W procesji uczestniczyli przedstawiciele ZHP ze Stowarzyszenia Harcerzy-Seniorów "Okęcie" - jako główni organizatorzy, oraz harcerze Hufca ZHP Ochota. Reprezentowana była również Szesnastka, przez 12 harcerzy (w tym 2 instruktorów), oraz 2 zuchów. Trzynastym był Zawiszak, dh. Tadeusz Sułowski. Także wśród uczestników nieumundurowanych znalazło się kilku byłych harcerzy 16WDH. (DZ)

Pogrzeb śp. por. Eugeniusza Wawrzyniaka
Warszawa, 20 marca 2012 r.

We wtorek, 20 marca, drużynowy "Grunwaldu", pwd. Dyzma Zawadzki i wyw. Albert Budny uczestniczyli w pogrzebie śp. por. Eugeniusza Wawrzyniaka VM. Harcerze 16WDH wystawili poczet sztandarowy 25 p.p. AK, wraz z druhem Tadkiem Sułowskim, Zawiszakiem - na jego prośbę. Ceremonia odbyła się na cmentarzu na Wawrzyszewie, w asyście oddziału reprezentacyjnego WP i okrkiestry wojskowej. (DZ)

XIII Zjazd Okręgu Mazowieckiego ZHR
Warszawa, 17 marca 2012 r.

W sobotę odbył się kolejny, trzynasty już zjazd Okręgu Mazowieckiego, w czasie którego, między innymi, wybierano zarząd okręgu. Chwilę później odbyły się zbiórki wyborcze obu mazowieckich chorągwi, podczas których ustąpiły dotychczasowe zespoły. Komendantem Chorągwi Harcerzy na kolejną kadencję został hm. Andrzej Jaworski z 22WDH. Wedle mazowieckiego zwyczaju obierano również członków Kapituły HR, jednym z nich został hm. Marek Gajdziński z 16WDH. Szesnastka pojawiła się też w Komisji Instruktorskiej, w postaci hm. Lecha Najbauera. Kadencja nowo wybranych władz potrwa dwa lata. (DZ)

Trzynasty instruktor 16WDH
Warszawa, 17 marca 2012 r.

Podczas XIII Zjazdu Okręgu Mazowieckiego ZHR odbył się apel Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. W rozkazie odczytanym podczas tego apelu, komendant Chorągwi, hm. Andrzej Jaworski, przyznał HO Pawłowi Mularczykowi stopień przewodnika - pierwszy stopień instruktorski. Paweł jest już 13. instruktorem naszego Szczepu, gratulujemy! Życzymy pozostałym aspirującym aktualnie do tego stopnia (w liczbie 4), aby poszło im równie dobrze, jak Pawłowi. (DZ)

Kolejni HO w Szesnastce
Warszawa, 14 marca 2012 r.

Na wniosek kapituły Harcerza Orlego przy Szczepie 16WDHiGZ, hufcowy WHH-y "Klucz", phm. Krzysztof Sikorski przyznał dwóm harcerzom 16WDH "Grunwald" stopnie HO. Są to Artur Wołoszko i Paweł Mularczyk - gratulujemy! Spotkanie kapituły odbyło się po choince, 10 marca, obradowała w składzie: phm. Piotr Drzazga, phm. Michał Lewandowski, pwd. Marcin Gierbisz, pwd. Kajetan Kapuściński i pwd. Dyzma Zawadzki. W środę odbyło się również posiedzenie Komisji Instruktorskiej, podczas którego HO Paweł Mularczyk zdawał sprawę ze swojej próby przewodnikowskiej - spodziewamy się zamknięcia próby w najbliższym czasie, po ostatecznym wykonaniu zadań. (DZ)
Zobacz rozkaz hufcowego >>>

Próba na ćwika Maksymiliana Jabłeckiego ... w Hiszpanii
Palamos, 10 marca 2012 r

Jeden wywiadowców Szesnastki odbył nietypową probę końcową na stopień Ćwika wykonując swoje zadanie w Hiszpanii.
Zobacz relację >>>

Choinka Szczepu 16WDHiGZ
Warszawa, 10 marca 2012 r.

W sobotę mieliśmy okazję po raz kolejny spotkać się z Zawiszakami i rodzicami na tradycyjnej Choince. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Rozpoczęliśmy apelem, na którym zameldowano Szczep w liczbie 52 osób. Program obejmował m.in. grę dla harcerzy, podczas której mieli zrobić coś na kształt wywiadu z obecnymi Zawiszakami. Funkcjonowała również kawiarenka, oraz punkt, w którym można było nabyć Sulimczyka, znaczek lub plakietkę Stulecia, oraz kalendarz na 2012 rok. Zakończyliśmy spotkanie wspólnym zdjęciem i odśpiewaniem w kregu "Bratniego Słowa". (DZ)
Zobacz choinkowy numer Sulimczyka >>>

Kolejny podharcmistrz w Szesnastce
Warszawa,  5 marca 2012 r.

Rozkazem z dnia 5 marca komendant Mazowieckiej Choragwi Harcerzy, hm. Andrzej Jaworski przyznał instruktorowi 16WDH, Michałowi Lewandowskiemu stopień Harcerza Rzeczypospolitej i podharcmistrza. Lewemu gratulujemy osiągnięcia tak wysokich szlifów i czekamy na kolejnych śmiałków! (DZ)

Harcerz Szesnastki najlepszym ćwikiem!
Warszawa,  3 marca 2012 r.

W sobotę odbyła się zbiórka uczestników Turnieju Ćwików, na której wyniki ogłosił komendant Turnieju, pwd. Dyzma Zawadzki. W zbiórce  oprócz ćwików i komendanta uczestniczył komendant Chorągwi. Pierwsze miejsce ex aequo zajął ćw. Stanisła Blicharski z "Grunwaldu", wraz z ćw. Mateuszem Grzybem z 2MDH "Oleandry". Drugi reprezentant 16WDH, ćw. Jakub Mieleszkiewicz zajął 5 miejsce. Jest to kolejny sukces Szesnastki w tym samym Turnieju - poprzednim najlepszym ćwikiem był obecny przyboczny "Grunwaldu", HO Daniel Wieteska. Oprócz tego komendant podziękował 16stce za organizację i obstawienie Turnieju. (DZ)

Wybory delegatów na zjazd ZHR
Warszawa, 25 lutego 2012 r.

Na Okręgowa Konferencję Wyborczą, która odbyła się w Galerii Porczyńskich na pl. Bankowym, stawili się wszyscy (dwunastu) instruktorzy Szesnastki.  W czasie konferencji wybierano delegatów, którzy będą reprezentować Okręg Mazowiecki ZHR na zjeździe.  W wyniku głosowania delegatem z wyboru został drużynowy "Grunwaldu", pwd. Dyzma Zawadzki.  Oprócz niego w zjeździe wezmą udział dwaj delegaci z urzędu, członek Rady Naczelnej hm. Marek Gajdziński i członek Naczelnictwa hm. Lech Najbauer.  Zjazd zaplanowano na 20-22 kwietnia 2012 roku w Warszawie. (LN)

Gra "Grunwaldu"
Warszawa, 24 lutego 2012 r.

W piątek odbyła się gra 16WDH "Grunwald", na której stawiło się 21 harcerzy. Grę przygotował ćw. Olek Andreas, jej trasa wiodła od ul. Wiejskiej aż do Galerii Zachęta, gdzie uczestnicy mieli ochronić prezydenta Narutowicza przed zamachem. Po drodze odwiedzili przeszkody na placu Trzech Krzyży, przy pomniku de Gaulle'a i na Uniwersytecie. Grę zakończyliśmy zbiórką w kręgu i odśpiewaniem "Bratniego słowa". (DZ)

Pogrzeb śp. phm. Kamila Kulczyckiego
Zielonka, 22 lutego 2012 r.

W środę o 12:00, w kościele parafialnym w Zielonce rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. Kamila Kulczyckiego, który odszedł na wieczną wartę 9 lutego. Wśród niezwykle licznych harcerzy, instruktorów obu mazowieckich chorągwi, pocztów sztandarowych i pozostałych gości, szczelnie wypełniających kościół, znalazło się także 19 harcerzy i 9 instruktorów Szesnastki, wraz ze sztandarem Drużyny. Po Mszy Świętej uczestnicy przejechali autokarami na cmentarz, gdzie odbyło się ostatnie pożegnanie Kamila. Następnie dwóch instruktorów Szczepu, phm. Andrzej Karwan i phm. Lesław Kuczynski, uczestniczyło we wspomnieniu o Kamilu w pobliskim hotelu. Wcześniej, podczas Mszy Św.,  w specjalnym rozkazie komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy przyznał śp. Kamilowi Kulczyckiemu stopień Harcerza Rzeczypospolitej i podharcmistrza. Będzie nam brakować serdecznego przyjaciela wielu z nas. (DZ) 

Pogrzeb śp. hm. Konrada Obrębskiego
Warszawa, 17 lutego 2012r. 

Delegacja Szczepu, w tym dwóch instruktorów, wzięła udział w pogrzebie śp. hm. Konrada Obrębskiego.  Po Mszy Świętej odprawionej w kościele przy cmentarzu na Bródnie, trumna w asyście m.in. harcerskich pocztów sztandarowych oraz dużej grupy obecnych i byłych instruktorek i instruktorów ZHR, została odprowadzona na miejsce spoczynku i złożona do grobu.  Kapituła Krzyża Honorowego ZHR przyznała pośmiertnie śp. hm. Konradowi Obrębskiemu krzyż "Semper Fidelis", co ogłosił w trakcie uroczystości Przewodniczący ZHR, hm. Michał Butkiewicz. (LN)

Turniej Ćwików MChH-y
Puszcza Kampinoska, 11 lutego 2012 r.

W sobotę odbył się Turniej Ćwików Mazowieckiej Choragwi Harcerzy. komendantem Turnieju był pwd. Dyzma Zawadzki, a obstawiało go 9 harcerzy "Grunwaldu" i 16WGZ. Na Turnieju obecny był obecny również referent harcerzy na Mazowszu, hm. Robert Chalimoniuk. W zmaganiach o tytuł Najlepszego Ćwika na Mazowszu wzięło udział 9 ćwików z: 1UDH "Żagiew", 265WLDH "Skrzydła", 123WDH, 2MDH "Oleandry" i 16WDH "Grunwald" (Stanisław Blicharski i Jakub Mieleszkiewicz). Niestety musieliśmy przerwać bieg, ponieważ przeprawa na nartach biegowych przez Puszczę zajeła uczestnikom więcej czasu niż organizatorzy przypuszczali. Wyniki już wkrótce! (DZ)

Żałoba w Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy
Warszawa, 10-12 lutego 2012 r.

W nocy z 9 na 10 lutego odeszło na wieczną wartę dwóch instruktorów Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy: hm. Konrad Obrębski i pwd. Kamil Kulczycki. Konrad był komendantem Mazowiekiej Chorągwi Harcerzy, kiedy Szesnastka wstępowała do ZHR w 2001 roku; był także członkiem Głównej Kwatery Harcerzy i Komendantem III Narodowego Zlotu harcerzy w 2004 roku.  Zmarł po ciężkiej chorobie.  Kamil był drużynowym 58 ZDH-y "Cichociemni", szczepowym 58 Szczepu w Zielonce, hufcowym Warszawskiego Hufca Harcerzy "El Dorado", autorem filmów "11 listopada" i "Dachau".  Zginął tragicznie w wypadku samochodowym.  Komendant chorągwi zarządził miesięczną żałobę. Harcerze i instruktorzy Szesnastki wzięli udział w Mszach Świętych odprawionych za dusze zmarłych instruktorów w piątek, sobotę i niedzielę. (LN)

Zimowisko Szczepu 16WDHiGZ, oraz 1001WDH-ek "Strumień"
Polana Głodówka, 21-28 stycznia 2012 r.

W ostatnim tygodniu stycznia odbyło się kolejne, 62. już zimowisko Szesnastki. Towarzyszyły nam harcerki z 1001WDH-ek "Strumień", poznane na obozie w 2010 roku. Funkcję komendanta pełnił phm. Piotr Drzazga, vicekomendanta pwd. Marcin Gierbisz, w zimowisku wzięło udział 41 harcerzy z Sulimy i Grunwaldu (w tym trzech instruktorów - pwd. Kajetan Kapuściński, pwd. Karol Kaszyński i pwd. Dyzma Zawadzki), 11 zuchów i 3 zuchmistrzów, oraz 12 harcerek (w tym jedna intruktorka, pwd. Gosia Kozłowska). Na długo zapamiętamy piękną panoramę Tatr, którą mogliśmy podziwiać z naszego schroniska. Oprócz gier, kominków, biegów odbyła się również wycieczka do Zakopanego, oraz projekcja filmu (i spotkanie z reżyserem) "Oni szli Szarymi Szeregami" - w którym rozpoznaliśmy 3 harcerzy Szesnastki, walczących z okupantem podczas II Wojny Światowej. (DZ)
Zobacz relację z zimowiska Sulimy >>>