Brakuje newsów - KiK, Wigilia, Wyprawa ZZ-tów "Grunwaldu", Kolonia 16 WGZ BZO (redakcja)

Ferajna - kurs przewodnikowski
Jura Krakowsko-Częstochowska/Gołdapia, 27 - 31 grudnia 2013 r.

Rozkaz L18/2013 komendanta Chorągwi powołał do życia kurs przewodnikowski Ferajna, którego komendantem mianował phm. Kajetana Kapuścińskiego HR. W skład komendy kursu wszedł również phm. Paweł Huras HR i pwd. Karol Kaszyński HO. W kursie, który trwa od listopada, bierze udział dwóch przybocznych Szesnastki - ćw. Jakub Romański i ćw. Jakub Mieleszkiewicz. W czasie przerwy świątecznej odbyły się dwie wyprawy kursu - połowa kursantów powoziła psimi zaprzęgami na Suwalszczyźnie, a druga - spała 250m pod ziemią w kopalni soli Bochnia. Przed kursantami jeszcze trochę pracy, ale wszystko wskazuje na to że nasza kadra instruktorska niebawem się powiększy. (KK)

Wigilia kadr Szesnastki
Warszawa, 20 grudnia 2013 r.

Instruktorzy oraz kadry drużyn Szesnastki spotkali się w prywatnym mieszkaniu jednego z drużynowych w piątek 20.12, by po raz kolejny przełamać się opłatkiem i wspólnie spędzić czas na uroczystości przedwigilijnej. Do stołu uginającego się pod ciężarem przyniesionych przez uczestników potraw zasiadły 22 osoby. (MGi)

Wigilia "Sulimy"
Warszawa, 20 grudnia 2013 r.

W piątek 20.12, w KZE, harcerze z Sulimy zebrali się na tegoroczne uroczystości wigilijne. Biesiadę poprzedzała krótka gra przedstawianiem świątecznych haseł. Grę zwyciężył zastęp "próbny1 z KZE" pod wodzą Adama Czerskiego. Następnie odbył się długo wyczekiwany konkurs ciast, w którym brały udział wszystkie zastępy. Wszystkie byływyborne, jednak najlepsze okazało się ciasto cytrynowe mistrza wypieków, mł. Tomasza Gabrylewicza. Po skonsumowaniu części darów Bożych udaliśmy się na kolędowanie. Wspomagane publiką zastępy prezentowały swoje przygotowane wcześniej piosenki Bożonarodzeniowe. Podczas spotkania odbył się również Apel, na którymzostała zameldowana drużyna w składzie 35 osób (w tym 1 instruktor), a mł. Mateusz Kaczkowski otrzymał zasłużony, brązowy sznur! (JR)

Wigilia "Fidesu"
Kazuń Polski, 20 grudnia 2013 r.

W piątek tj. 20 grudnia harcerze Fidesu po raz pierwszy spotkali się by wspólnie przełamać się opłatkiem. Świetna świąteczna atmosfera, klimatyczna gierka przygotowana przez druha Piotra Kołodziejskiego sprawiła, że spędzili piątkowy wieczór doskonale się przy tym bawiąc. Do Wigilijnego stołu gdzie tradycyjnie było 12 potraw zasiadło 14 harcerzy. (PR)

Kolejny instruktor Szesnastki
Warszawa, 15 grudnia 2013 r.

Komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy wydał rozkaz L18/2013, w którym przyznał pierwszy stopień instruktorski harcerzowi Szesnastki h.o. Karolowi Michalakowi.  Gratulujemy Karolowi osiągnięcia szlifów przewodnika i liczymy na rychłe zdobycie kolejnego stopnia. (MGi)

Gra „Fidesu”
Kazuń Polski, 14 grudnia 2013 r.

W sobotnie popołudnie tj. 14 grudzień odbyła się ostatnia w 2013 roku gra Kazuńskiej drużyny „Fides”. Podczas niej harcerze mogli podszlifować swoją znajomość znaków topograficznych, chodząc z mapą od punktu do punktu. Kazuńska gra, więc i Kazuńska tradycja – sobotni deszcz, akurat na grę. W spotkaniu wzięło udział 8 harcerzy. (PR)

Bieg na Krajki i Kostki "Sulimy"
Warszawa, 7 grudnia 2013 r.

Dnia 7.12, na Placu Zamkowym, w godzinach porannych Sulima zebrała się, by przeprowadzić bieg na krajki i kostki. Poszczególne przeszkody obstawiali szeregowi, zastępowi, a nawet jeden przyboczny. Zamaskowani Wędrownicy byli ukryci po całym polu gry, a za ich znalezienie można było dostać bonusowe punkty. W zbiórce uczestniczyło 19 harcerzy i 1 instruktor. Wszyscy ukończyli bieg pomyślnie - Gratulujemy!. (JR)

Dreszczyk '13
Warszawa/Żyrardów, 29 listopada 2013 r.

W piątek, 29.11, odbyła się całonocna gra terenowa organizowana przez Stowarzyszenie Harcerskie. Nie mogło nas tam zabraknąć! Siedmiosobowa reprezentacja wzięła udział w grze tworząc patrol wraz z dziewczynami z 50WDH-ek "Pole". Gra dzieliła się na dwa etapy - leśny, w kampinosie oraz miejski w Żyrardowie. Mimo deszczu, i obsuwy czasowej zabawa była przednia, a nasz patrol zajął 3cie (ex aequo) miejsce! Dziękujemy dziewczynom za zaproszenie! (KK)

ZZty Szczepu w Górach
Beskid Mały, 8-11 listopada 2013 r.

8 listopada w godzinach wieczornych ZZ Sulimy i Fidesu wyjechał w poszukiwanie przygód do Beskidzkich lasów. Równolegle na zbiórce wyjazdowej znaleźli się wędrownicy w 4 osobowym składzie, jednak starsza ekipa wyjechała w nieco inne miejsce, albowiem kiedy ZZ zmierzał ku Suchej Beskidzkiej, wędrownicy wyczekiwali stacji "Bielsko Biała". Na godzinę przed końcem trasy od ZZ Sulimy odłączył się Fidesowy patrol. Wszystkie ekipy spotkały się w schronisku Leskowiec, gdzie phm. Paweł Huras HR przeprowadził zajęcia z zakresu prowadzenia zastępu. W wyjeździe brało udział łącznie 20 harcerzy, w tym 2 instruktorów. (JR)

Wędrownicy "Sulimy" podbijają Beskidy
Beskid Śląski i Makowski, 8-11 listopada 2013 r.

W weekend (9-11.11) odbyła się pierwsza w tym roku zbiórka patrolu wędrowniczego Sulimy. Ekipa (w składzie: Kuba, Paweł, Michał i Karol) wyruszyła w Beskid Śląski i Makowski. Ich celem stał się Leskowiec (859 m. n. p. m.), gdzie mieli się spotkać z resztą ekip ( ZZ-tów Sulimy i Fidesu oraz oddziałem instruktorów szczepu). Trasa została zmodyfikowana z powodu zajętych miejsc w jednym z schronisk , a zrealizowanie jej zostało się dla nas nie lada wyzwaniem. Nie zabrakło: promieni słońca, deszczu, mgły, śniegu, spania na stołach, zakwasów, bezbłędnego obiadu Lenerta, głupich żartów, ostrych podejść no i pięknych widoków! 
Trasa: Bielsko-Biała, Szyndzielnia (1022), Klimczok (1065), Szczyrk (514), Skrzyczne (1239), Szczyrk-Czernichów, Potrójna (868), Leskowiec (859), Wadowice. (KM)
Zobacz relację z wyprawy >>>

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości
Warszawa, 11 listopada 2013 r.

Przewodnicząca Z H R 15 listopada 2013 r. Rozkaz L. 11/2013 (…) 5.4. Dziękuję (...) 16 Warszawskiej Drużynie Harcerzy „Grunwald”(drużynowy pwd. Paweł Mularczyk HO) (...) za reprezentowanie ZHR podczas oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2013r. w Warszawie. (…) Grunwald jako drużyna reprezentacyjna Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, pełnił honory podczas obchodów Święta Niepodległości w Warszawie. Na zbiórkę stawiło się 26 harcerzy w tym 2 instruktorów. Harcerze podczas obchodów roznosili kotyliony, flagi oraz gazety okolicznościowe, następnie odbyła się defilada ulicami Warszawy gdzie pod koniec trasy (ćw. Jakub Mieleszkiewicz i ćw. Stanisław Blicharski) pełnili wartę honorową pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu. Na zakończenie całej uroczystości harcerze ZHR i ZHP zawiązali wspólny krąg i zaśpiewali bratnie słowo. Dziękujemy dziewczynom z Krakowa za trud, który włożyły w to żebyśmy wspólnie mogli reprezentować naszą organizację!  (PM)

Zbiórka Sulimy
Warszawa, 5 listopada 2013 r.

We wtorek, 5 listopada, o godzinie 17:00 harcerze Sulimy zebrali się pierwszą zbiórkę Turnieju Zastępów 2013/2014. Rozpoczęła się ona apelem drużyny, w którym wzięły także udział zuchy. Powołane zostały nowe, próbne zastępy, a ćw. Maurycy Chronowski został mianowany przybocznym (powodzenia na nowej funkcji!). Po apelu rozpoczęła się gra terenowa, w czasie której harcerze musieli odnaleźć grobowiec Mutanhamona. Potrzebne były im do tego umiejętności z zakresu szyfrów i terenoznawstwa. Całość zakończyły zmagania w starożytną odmianę "dwóch proporcy". Muflonom gratulujemy zwycięstwa, a resztę zastępów zachęcamy do walki! W zbiórce wzięło udział 23 harcerzy Sulimy, na apelu stawiło się dodatkowo 7 zuchów z drużynowym. (KK)
Zobacz relację >>>

Gra "Grunwaldu" z 301 WDH-ek "Na Szlaku"
Warszawa, 26 października 2013 r.

26 października odbyła się połączona poobozowa gra „Grunwaldu” i „Na Szlaku”, celem gry było szukanie ukrytych informacji na polach mokotowskich, które razem tworzyły szyfr do walizki. Dodatkowo patrole musiały wymieniać się „zacnymi osobistościami” z obozu w celu zdobywania dodatkowych punktów wykorzystując siłę swojej perswazji. Na grę stawiło się 30 harcerzy w tym jeden instruktor. Dodatkowo odwiedził nas komendant i vc-e komendant obozu. Po grze odbył się apel na którym zostały powołane próbne zastępy oraz uroczyste rozdanie długo wyczekiwanych plakietek obozowych. Wszyscy rozeszliśmy się z uśmiechem oraz masą wspomnień w głowie :) (PM)

Msza za Zawiszaków
Warszawa, 17 października 2013 r.

W czwartek, 17 października, odbyła się tradycyjna Msza Święta w intencji zmarłych i poległych Zawiszaków. Harcerze, instruktorzy, Zawiszacy i przyjaciele drużyny wspólnie modlili się w kościele Św. Jacka na warszawskim Starym Mieście. We mszy wzięło udział 47 harcerzy Szczepu (w tym 7 instruktorów). (KK)

Dzień Papieski 2013
Warszawa, 13 października 2013 r.

Tak jak rok temu Grunwald wziął udział w (już 13!) Dniu Papieskim. Harcerze obstawili grę sprawdzającą wiedzę o pontyfikacie papieża polaka, łącznie trasa liczyła 9 punktów i wiodła po naszej dzielnicy. Całość poprzedziła wspólna Msza Święta, którą odprawił Ks. Andrzej Sikorski. Łącznie w organizację gry zaangażowało się 12 harcerzy oraz jeden instruktor szczepu. (PM)

Wycieczka Sulimy
Pęcice, 5 października 2013 r.

W sobotę, 5 października odbyła się wycieczka naborowa Sulimy. Naszym celem były podwarszawskie Pęcice. W wycieczce brało udział 16 harcerzy (to nie przypadek :-)). Po dotarciu do Pęcic, poznaliśmy historię tego miejsca, gdzie w  1944 r. odbyła się potyczka oddziałów niemieckich z wracającymi z Warszawy powstańcami.Następnie odbyły się dwie gry terenowe, po których nie mogło nas ominąć obowiązkowe pieczenie kiełbasek na ognisku. (KM)

Światła Pamięci
Warszawa, 2 października 2013 r.

W środę, 2 października, Szesnastka wzięła udział w organizowanej przez Stowarzyszenie Harcerskie akcji - Światła Pamięci. Z okazji rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego harcerzy zapalali wraz z mieszkańcami znicze wzdłuż ulic biegnących nad kanałami, którymi poruszali się Powstańcy. W zbiórce wzięło udział 25 harcerzy Szesnastki, w tym 3 instruktorów. Serdecznie dziękujemy druhnom z SH za zaproszenie! (KK)

Szesnastka triumfuje! - TDP 2013
Modlin/Kosewo, 20-22 września 2013 r.

Grunwald i Sulima zdobywając w tym roku kategorię Puszczańską zyskały prawdo do wzięcia udziału w Turnieju Drużyn Puszczańskich - współzawodnictwa o miano drużyny Rzeczpospolitej, najlepszej drużyny w Polsce. Obie drużyny spisały się znakomicie! Po weekendowych zmaganiach, z dniem 22 września, Grunwald stał Drużyną Rzeczpospolitej, najlepszą drużyną harcerzy w Polsce (do czterech razy sztuka), natomiast Sulima zajęła drugie miejsce. Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że był to debiut Sulimy na TDP. Tegoroczny Turniej Drużyn Puszczańskich miał miejsce na Mazowszu, wzięło w nim udział 11 drużyn z całej Polski. Odbyło się wiele gier i konkurencji mających na celu sprawdzić zaradność i wprawienie harcerskie wszystkich drużyn. Pojawiły się zadania dla zastępów, kadr, a nawet indywidualna rywalizacja drużynowych. Komendantem Turnieju był phm. Dyzma Zawadzki, w organizację włączyli się także inni instruktorzy i funkcyjni Szczepu (pwd Karol Kaszyński, phm Marcin Gierbisz, ćw. Piotr Kołodziejski, pwd Grzegorz Stój). W wyjeździe wzięło udział 48 harcerzy z naszych drużyn (26 z "Grunwaldu", 22 z "Sulimy").

Punktacja:

  1. 16 WDH "Grunwald" - 836 punktów
  2. 16 WDH "Sulima" - 526 punktów
  3. 36 GDH - 524 punkty
  4. pozostałe drużyny puszczańskie

(JR&KK&MG)
Zobacz relację z turnieju >>>

Barykada Września
Warszawa, 8 września 2013 r.

Jak co roku, na 8 września, drużyna spotkała się pod pomnikiem barykady, żeby uczcić pamięć obrońców Warszawy podczas najazdu III Rzeszy. Oprócz harcerzy z naszego szczepu, na obchodach znalazło się miejsce również dla reprezentantów szkół ochockich, a także Wojska Polskiego. Tak jak my, wystawili oni poczty sztandarowe swoich szkół. Szesnastka nie była także jedyną harcerską jednostką. Na obchodach pojawili się również harcerze ZHP z hufca „Ochota”. Uczestnicy mieli okazję posłuchać wierszy i piosenek powstańczych, złożyć kwiaty pod pomnikiem, a jeden z harcerzy 16WDH wciągał flagę podczas hymnu narodowego. Razem z armią wystawiona przez drużynę została warta honorowa. W uroczystości uczestniczyło łącznie 32 harcerzy Szesnastki (w tym 4 instruktorów). Cześć pamięci poległych w walce za Ojczyznę! (JR)

10 Spływ Drzewiczką
Ulaski Gostomskie, 30 sierpnia -1 września 2013 r.

Już po raz dziesiąty spotkaliśmy się w Chacie Buraka na tradycyjnym spływie Drzewiczką. W tym roku przyjechało aż 48 osób! W tym harcerze ze wszystkich ZZtów Szczepu, 23WDH-ek "Skała", 1001 WDH-ek "Strumień", 34MDH-ek "Sokolica", Zawiszacy, przyjaciele i rodzina gospodarzy. Trasa, od Odżywołu, nie sprawiła uczestnikom większych problemów (no może poza mieliznami na Pilicy), zaskoczył ich jedynie wysoki poziom rzeki podczas piątkowej przeprawy pieszej. Dziękujemy Burakom za organizację wspaniałego wyjazdu. Za rok płyniemy całość, od Drzewicy! (KK)
Zobacz relację ze spływu >>>

Agricola 2013
jez. Seksty, sierpień 2013 r.

Tegoroczny kurs przedinstruktorski Agricola skupił wokoł siebie wielu harcerzy i instruktorów Szesnastki. W samym kursie wzięło udział trzech naszych harcerzy (Karol Walesiak, Tomasz Bursztyński, Paweł Hrynkiewicz), a ośmiu funkcyjnych (w tym 6 instruktorów) zaangażowało się w jego organizację. Trzech z nich zajęło miejsce w kadrze kursu, pozostała piątka prowadziła zajęcia. Kurs podzielony był na trzy części: Harcerską, Zuchową i Wędrowniczą, pokazywał chłopakom jak wygląda prawidłowa praca z każdym z pionów. Miejmy nadzieję, że już niedługo wszyscy nasi tegoroczni kursanci wezmą udział także w kursie przewodnikowskim! (KK)

84 Obóz Szesnastki
Borne Sulinowo, Kołacz, 5-28 lipca 2013 r.

Jak co roku w lipcu odbył się obóz - tym razem w nieco odmiennej formie ponieważ Szesnastka obozowała w trzech różnych miejscach: "Grunwald" (komendant zgrupowania phm. Dyzma Zawadzki, komendant podobozu pwd. Paweł Mularczyk HO) wraz z żeńską 301 WDH-ek „Na szlaku” swój obóz rozbił nad jeziorem Lubicko Wielkie, "Sulima" (komendant podobozu phm. Kajetan Kapuściński) razem z 23 WDH-ek „Skała” nad jeziorem Pile, a "Fides" (komendant podobozu pwd. Karol Kaszyński HO) razem z 1001 WDH-ek „Strumień” nad jeziorem Zimnym. Ponadto wędrownicy z "Grunwaldu" odbyli wyprawę do Berlina. Podczas obozu odbyły się biegi na stopnie, rajdy, wiele gier terenowych, zajęć praktycznych i teoretycznych oraz ognisk. Mimo obozowania w różnych miejscach udało się zorganizować wspólne 24 godzinne manewry, a także grę "Grunwaldu" i "Sulimy" z okazji 603 rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Zdobyto wiele nowych stopni i sprawności. Obozy odwiedził szczepowy - pwd. Marcin Gierbisz HO, biorąc udział w zajęciach i pomagając przy organizacji manewrów. W trakcie obozu "Grunwald" i "Sulima" były wizytowane przez kierownika wydziału harcerzy phm. Filipa Bisztygę i uzyskały kategorię puszczańską, uprawniającą obie drużyny do walki o tytuł Drużyny Rzeczpospolitej.

Ponadto w obozie "Grunwaldu" i "Na Szlaku" uczestniczyło 13 dziewcząt i chłopców o polskich korzeniach, obywateli Federacji Rosyjskiej. Dzięki współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej w Moskwie oraz wytypowaniu obozu "Grunwaldu" właśnie, uczestnicy mieli możliwość poznać harcerskie życie, zwiedzić kraj swoich przodków oraz przyswoić sobie język polski. Podczas obozu nawiązano również serdeczne przyjaźnie. Mamy nadzieję kontynuować tę niezwykle cenną współpracę w przyszłości. (KKsz)
Zobacz statystyki obozu 16WDH "Sulima" >>>

Biwak Szczepu
Kazuń Polski, 14-16 czerwca 2013 r.

W ostatni weekend na terenie szkoły w Kazuniu Polskim odbył się biwak, w którym uczestniczyły wszystkie jednostki szczepu - trzy drużyny: Grunwald, Sulima i Fides, oraz gromada zuchowa i dwa zastępy wilczków – w sumie 18 zuchów, 26 harcerzy oraz 5 instruktorów szczepu. W trakcie biwaku odbyła się gra terenowa – zuchy i harcerze wcielili się w postacie mieszkańców Śródziemia z tolkienowskiej trylogii i musieli wykonać różne zadania aby dotrzeć do Barloga i uniemożliwić mu przejście. W sobotę popołudniu odbył się turniej piłkarski harcerzy, który zakończył się meczem drużynowi kontra przyboczni (1:2). Wieczorem odbyło się ognisko na które dojechało trzech instruktorów Olimpu. W niedzielę rano odbył się finał gry terenowej który miał zręcznościowy charakter. Biwak zakończył się apelem i uczestnictwem we Mszy Świętej w miejscowym kościele. W trakcie biwaku odczytano rozkaz komendanta chorągwi nadający stopień podharcmistrza drużynowemu Sulimy - przewodnikowi Kajetanowi Kapuścińskiemu, oraz został wręczony granatowy sznur przewodnikowi Karolowi Kaszyńskiemu.  (KKsz)

Trzecia drużyna w Szczepie
Warszawa, 5 czerwca 2013 r.

Wraz z dzisiejszym rozkazem hufcowego WHHy "Klucz" (phm. Pawła Hurasa HR) została powołana trzecia drużyna w naszym Szczepie. Dzięki wytężonej i sumiennej pracy pwd. Karola Kaszyńskiego HO pluton harcerzy z Kazunia przerodził się w 16 Warszawską Drużynę Harcerzy im. Zawiszy Czarnego "Fides". Chłopakom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w ich harcerskiej pracy! Pierwszy sprawdzian czeka ich już za miesiąć - organizują swój własny obóz :) (KK)
Zobacz rozkaz hufcowego >>>

Spływ Kajakowy ZZtu "Sulimy"
Wda, 29 maja - 2 czerwca 2013 r.

Zastęp zastępowych Sulimy wrócił w tym roku do tradycji spędzania święta Bożego Ciała na kajakach. Wraz z ZZtem 40 Gdyńskiej Drużyny Harcerek "Źródło" udał się na spływ kajakowy malowniczą rzeką Wdą. Trasa wiodła od Lipusza do Czarnej Wody, cztery dni przygody na długo pozostaną im w pamięci. W wyjeździe wzięło udział 9 harcerzy szczepu (w tym 3 instruktorów) i 7 harcerek. Dziewczynom z Czterdziestki serdecznie dziękujemy za wspaniały wyjazd! (KK)

Msza Szarych Szeregów
Warszawa, 26 maja 2013 r.

W niedzielę 26 maja odbyła się coroczna msza Szarych Szeregów w intencji odbudowy Ducha Świętego Narodu Polskiego w archikatedrze św. Jana. Nasi harcerze pomagali przy wystawieniu pocztów kombatanckich, oraz wystawili sztandar szczepu. W całej akcji wzięło udział 7 harcerzy Szesnastki w tym jeden instruktor. (TB)

Szesnastka tryumfuje na zlocie św Jerzego!
Zalesie Górne, 17-19 maja 2013 r.

W piątkowy wieczór, 17 maja, siedemnastu harcerzy z Grunwaldu i szesnastu z Sulimy wyruszyło na turniej Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, aby powalczyć o włócznie świętego Jerzego. Mimo małej liczby drużyn, które stawiły się na Turnieju Św. Jerzego rywalizacja była zacięta. W sobotę odbyła się całodniowa gra terenowa. Szesnastka powtórzyła sukces sprzed dwóch lat zajmując pierwsze dwa miejsca. Grunwald zwyciężył cały turniej i zdobył Włócznie Św. Jerzego (po rocznej przerwie), Sulima zajęła drugie miejsce. Sukces także odniosły zastępy: z Grunwaldu Bobry zajęły drugie, a Wydry piąte miejsce, natomiast z Sulimy Cietrzewie (Bażanty z Krogulcami) uplasowały się na trzecim miejscu. W przygotowaniu zlotu brał udział pwd Marcin Gierbisz, dwóch innych instruktorów szczepu pomagało na miejscu w obstawie gry. Cały zlot upłynął w braterskiej atmosferze. Zlot zakończył się w niedzielę rano mszą św i apelem. (KKsz)
Zobacz relację ze zlotu >>>

Rowerowe Hapu Hapu
Warszawa, 5 maja 2013 r.

Majówka, jest to okres wyjazdów i chwil odcięcia się od męczącej codzienności. Z tego powodu w niedzielę 5 maja, ZZ-ty całego szczepu wybrały się na wypad rowerowy połączony z grillem. Spotkali się na placu Narutowicza i razem przyjechali do Lasu Kabackiego. Cały dzień spędzony został na łonie natury i zabawą z freezby, a także grą w piłkę. Nasi harcerze spotkali także kilku cenionych artystów polskiej muzyki. Jednak to nie koniec ciekawych spraw, ponieważ odbyła się także kapituła Harcerza Orlego. Gratulujemy ćw. Stanisławowi Blicharskiemu oraz ćw. Piotrkowi Kołodziejskiemu otwarcia prób i życzymy im owocnych osiągnięć! W całym wyjeździe wzięło udział 13 harcerzy w ty 3 instruktorów. (TB)

Wiosenne porządki w magazynie
Warszawa, 27 kwietnia 2013 r.

W sobotę 27 kwietnia w naszym magazynie przy ulicy Niemcewicza odbyły się pracę porządkowe. Był to jeden z etapów przygotowania do zbliżającego się szybkimi krokami obozu. Podczas prac
została przeprowadzona inwentaryzacja oraz sprawdzono stan sprzętu. W zbiórce wzięło udział ponad 25 harcerzy szczepu (w tym 5 instruktorów). (KKsz)

Śpiewanki z Zawiszakami
Warszawa, 24 kwietnia 2013 r.

W środę, 24 kwietnia, na warszawskiej Ochocie odbyło się spotkanie harcerzy Szesnastki z seniorami Warszawskiego Hufca Harcerzy "Ochota". Celem spotkania dla naszych harcerzy było nauczenie się starych, przedwojennych piosenek śpiewanych przez naszych prekursorów podczas ich ognisk i wyjazdów harcerskich. W spotkaniu wzięło udział 7 harcerzy Szesnastki - w tym dwóch instruktorów - oraz 4 seniorów - w tym Zawiszak, któremu zawdzięczamy organizację całego przedsięwzięcia - Włodzimierz Dusiewicz. Za miło spędzony czas serdecznie dziękujemy! (KK)

Zbiórka ZZ-tu plutonu z Kazunia
Warszawa, 20 kwietnia 2013 r.

W sobotę, 20 kwietnia, odbyło się ognisko ZZ-tu plutonu z Kazunia. Przy dźwiękach gitary i przy
blasku ognia śpiewano tradycyjne harcerskie piosenki, całość przypominała obozowy klimat. W
zbiórce wzięło udział 5 harcerzy ZZ-tu. (PR)

Zbiórka "Sulimy" z zakresu terenoznawstwa
Warszawa, 14 kwietnia 2013 r.

W niedzielę, 14 kwietnia, odbyła się kolejna zbiórka turnieju zastępów "Sulimy". Pomimo burzy poprzedzającej całe wydarzenie na placu Narutowicza pojawiło się 12 harcerzy, którzy sprawdzili swoją wiedzę i umiejętności z zakresu terenoznawstwa - szkic terenu, znaki patrolowe, posługiwanie się mapą, wyznaczanie azymutów itd. Była to czwartka zbiórka z cyklu turnieju zastępów. (KK)

Gra plutonu z Kazunia
Kazuń Polski, 13 kwietnia 2013 r.

W sobotę 13 kwietnia, odbyła się gra z terenoznastwa plutonu. Na zbiórce stawiło się tylko 9 harcerzy. Mimo niesprzyjającej aury sporządzili oni szkice bunkrów, oraz poradzili sobie z rozpaleniem ognia. Całość zakończył się bitwą śnieżną. (KKsz)

Nowy Instruktor Szczepu
Warszawa, 29 marca 2013 r.

Rozkazem nr L06/2013 komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, HO Grzegorz Stój otrzymał stopień przewodnika i został kolejnym czynnym instruktorem naszego Szczepu.  Grzegorz prowadzi zalążek gromady zuchowej w KZE przy ulicy Bema (zostanie ona powołana w najbliższej przyszłości). Serdeczne gratulacje! Życzymy Grzegorzowi wiele sukcesów i nie ustawania na drodze rozwoju instruktorskiego. (LN)

70 rocznica Akcji pod Arsenałem
Warszawa, 24 marca 2013 r.

Dnia 24 marca odbyły się centralne obchody 70 rocznicy Akcji pod Arsenałem na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie mogło tam zabraknąć tam harcerzy Szesnastki, którzy pełnili służbę reprezentacyjną przy sztandarze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Łącznie można było dostrzec sześciu harcerzy w krajkach, w tym jednego instruktora. Po obchodach na placu nastąpił uroczysty przemarsz kolumną defiladową pod Arsenał, wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego. (PM)

Zbiórka ZZ-tu i Wędrowników "Sulimy"
Warszawa, 24 marca 2013 r.

W niedzielę, 24 marca, odbyła się zbiórka ZZ-tu i Wędrowników z Sulimy. W czasie zbiórki chłopaki przenieśli się do Warszawy z 1935 roku. Ich pierwszym zadaniem było udanie się w wylosowane miejsca (Dworzec Wiedeński, Plac Napoleona, Hale Mirowskie, Pałac Saski), stworzyć szkic terenowy aktualnej infrastruktury i poznać historię i wygląd miejsca w czasie dwudziestolecia międzywojennego. Po sprawnym wykonaniu zadań udali się do kina na film "Warszawa 1935", w czasie którego mogli zobaczyć jak te miejsca wyglądały ponad 80 lat temu. W zbiórce wzięło udział 7 harcerzy (w tym drużynowy), Maurycy Chronowski otrzymał specjalnym rozkazem stopień ćwika. Gratulacje! (KK)

Kadra Sulimy pogrywa w kręgle
Warszawa, 17 marca 2013 r.

Może nie warto o tym pisać w kronice ale w zasadzie czemu nie. Kadra Sulimy wybrała się na kręgle. Tyle! (MG)
Zobacz relację >>>

Harcerska Droga Krzyżowa
Warszawa, 16 marca 2013 r.

Już po raz piąty w kościele parafii św. Jakuba przy placu Narutowicza odbyła się harcerska Droga Krzyżowa organizowana przez związane z ZHP Stowarzyszenie Harcerzy-Seniorów "Okęcie". Szesnastka po raz kolejny pojawiła się, by wesprzeć organizatorów. Obecnych było 14 harcerzy oraz 3 instruktorów. W uroczystości udział wzięli Zawiszacy, dh. Marek Wronkowski oraz dh. Tadeusz Sułowski. Ten ostatni podjął się niesienia krzyża podczas procesji. (MGi)

Gra "Grunwaldu" z 23WDH-ek "Skała"
Warszawa, 16 marca 2013 r.

Dnia 16 marca 2013 roku odbyła się połączona gra 16WDH „Grunwald” oraz 23WDH-ek „Skała”. Na grze stawiło się 13 harcerzy w krajkach. Gra miała na celu zintegrowanie drużyn. Głównym zadaniem patroli było dostanie się na statek, którym mieli dostać się do wymarzonego domu, tak gra była obsadzona w obrzędowości filmu Madagascar. Jednak taką wyprawę trzeba wcześniej przygotować przygotować, dlatego patrole musiały stawić czoła wielu trudnościom. W końcu wszystkim udało się zabrać na statek i powrócić do NY. Grę przygotowali ćw. Albert Budny ZZZZ, ćw. Tomasz Bursztyński oraz wyw. Bruno Zawadzki wraz z zastępowymi Skały. (PM)

Manewry WHH-y "Klucz"
Twierdza Modlin, 9 marca 2013 r.

W sobotę 9 marca 2013 roku odbyły się manewry Warszawskiego Hufca Harcerzy "Klucz". Pomimo ciężkich warunków pogodowych w turnieju o najlepszy zastęp wzięło udział razem z organizatorami ok 70 harcerzy (w tym 35 z Szesnastki). W ramach turnieju odbyły się dwie gry, niestety ze względu na ciężkie warunki manewry musiały zostać skrócone. Na koniec podczas apelu został odczytany rozkaz, podczas którego najlepszym zastępem hufca został zastęp Gronostaje z 16WDH "Grunwald", otrzymując tym samym klucz przypinany do proporca, drugie miejsce zajął zastęp Krogulce z 16WDH "Sulima". Konkurs na najlepszą przeszkodę wygrał pwd. Michał Kalenik obecnie z 194 WDH "Puchacze" - wychowanek i instruktor Szesnastki. Turniej został zorganizowany przez drużynowych. (PH)
Zobacz relację >>>

Gra Grunwaldu z zakresu szyfrów
Warszawa, 2 marca 2013 r.

Dnia 2.03.2013 roku odbyła się gra „Grunwaldu” z szyfrów. Na grę, pomimo zimowej pogody stawiło się obrzędowo 16 osób, w 3 zastępach. Gra polegała na odszyfrowywaniu ukrytych wiadomości, liczyła się szybkość i spostrzegawczość zastępu, nowatorskie było zastosowanie systemu sms-ów do wysyłania odpowiedzi, za które dostawało się litery do hasła głównego. Grę wygrał zastęp Bobry, gratulację należą się ćw. Albertowi Budnemu, za bardzo dobre wyniki. Grę przygotował ćw. Jakub Mieleszkiewicz. (PM)

Zbiórka ZZ-tu Plutonu z Kazunia
Kazuń Polski, 1 marca 2013 r.

W piątkowy wieczór miała miejsce zbiórka ZZ-tu plutonu z Kazunia, podczas której zastępowi mieli okazję odkryć w sobie zdolności kulinarne. Kuchnia Piotrka (o dziwo!) przetrwała zajęcia, a harcerze spożyli samodzielnie upieczone ciasto podczas seansu filmowego. W zbiórce wziął udział cały zastęp zastępowych (6 osób). (PR

Kurs Pisania CV
Warszawa, 26 lutego 2013 r.

We wtorek, 26.02 odbyło się drugie (końcowe) spotkanie Szesnastkowego Kursu Pisania CV. W czasie szkolenia uczestnicy dowiedzieli się jak formułować poprawne Curriculum Vitae, jak wybierać treści, które się na nim znajdą, a także jak poprawnie reagować na ogłoszenia pracodawców. Kurs prowadzili profesjonaliści, których jak się okazało mamy na wyciągnięcie ręki - (Zawiszak) Jakub Skrzyński doglądał naszych poczynań od strony potencjalnego pracodawcy, a (Zawiszanka) Agnieszka Kalbarczyk doradzała nam jak najefektywniej tego pracodawcę przekonać. W kursie wzięło udział łącznie 9 harcerzy Szesnastki (w tym 3 instruktorów). Dziękujemy organizatorom za wspaniałe zajęcia! (KK)

Choinka Szczepu
Warszawa, 24 lutego 2013 r.

W niedzielę, 24 lutego, odbyła się kolejna, tradycyjna Choinka Szesnastki. O godzinie 17:16 cały Szczep, Zawiszacy i rodzice stawili się na apelu inaugurującym całe wydarzenie. W szeregu stało prawie 90 harcerzy i zuchów (w tym 11 instruktorów!). Ponad dwudziestu harcerzy otrzymało krajki, zostały przyznane stopnie (HO dla Macieja Sadowskiego i HR dla Kajetana Kapuścińskiego), a także powołana została próbna gromada zuchowa "Strażnicy Czasu", na czele której stanie HO Maciej Sadowski pod patronatem pwd. Marcina Gierbisza HO [Gratulujemy!]. Po apelu rodzice i Zawiszacy mogli obejrzeć wystawę zdjęć, zająć się lekturą nowego (292) numeru Sulimczyka czy rozmową z harcerzami, którzy usilnie próbowali wyciągnąć od Zawiszaków historie z ich harcerskich czasów. Spotkanie odbyło się w gimnazjum im. Stanisława Staszica. (KK)
Zobacz choinkowy numer Sulimczyka >>>

Gra Sulimy z zakresu samarytanki
Warszawa, 24 lutego 2013 r.

W niedzielę, 24 lutego, tuż przed Choinką Szczepu odbyła się druga gra Turnieju Zastępów "Sulimy". Podczas zmagań harcerze musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy, w czasie gry napotykali 'ofiary' różnych przypadłości, od ataku padaczki po złamania i rozcięcia. W grze wzięło udział 22 harcerzy drużyny, najlepszym okazał się zastęp Bażantów. (KK)

Gra Plutonu (Kazuń) z zakresu szyfrów
Kazuń Polski, 23 lutego 2013 r.

W sobotę, tj. 23.02, odbyła się gra plutonu w Kazuniu. Harcerze zebrali się na skraju puszczy i w czasie przeprowadzonego turnieju zapoznali się z postacią Baden Powella. Sprawdzili także swoją wiedzę i umiejętności związane z szyframi i terenoznawstwem. W grze wzięło udział 12 harcerzy (w tym jeden instruktor). Zmagania zwyciężył zastęp "Orły". (PR)

Dzień Myśli Braterskiej w Szesnastkowym stylu
Warszawa, 22 lutego 2013 r.

W piątek, 22.02 (z okazji Dnia Myśli Braterskiej) odbyła się harcerska 'impreza' organizowana przez instruktorów szczepu. W zabawie wzięły udział ZZty Grunwaldu, Sulimy i kilku zaprzyjaźnionych drużyn (w szczytowym momencie ponad 60 osób!). Program święta obejmował poczęstunek, gry planszowe, zajęcia 'barmańskie' ale przede wszystkim tańce :) Dziękujemy za świetną zabawę i wszystkie życzenia jakie dotarły do nas z okazji DMB! (KK)
Zobacz relację >>>

Gra ZZ Plutonu z Kazunia
Kazuń Polski, 15 lutego 2013 r.

W piątek wieczorem odbyła się gra ZZ-etu plutonu z Kazunia. Tym razem zastępowi zdobywali forty. Po zmaganiach z groźnym zwiadowcą zdobyli informacje o ukrytych artefaktach, po ich odnalezieniu (i zgubieniu paru swoich rzeczy) rozeszli się do domów. W zbiórce wziął udział cały zastęp zastępowych (6 osób). (PR)

63 Zimowisko Szesnastki
Wybrzeże koło Dubiecka, 28 stycznia - 3 lutego 2013 r.

Za nami kolejne (63) zimowisko Szesnastki. W tym roku odbyło się ono w malowniczej miejscowości Wybrzeże (koło Dubiecka) na podkarpaciu. W zimowisku wzięły udział wszystkie jednostki szczepu, a także harcerki i zuchenki z 337 WDHiGZ. W czasie wyjazdu (oprócz intensywnego programu drużyn) odbyła się wycieczka autokarowa do Przemyśla (po drodze uczestnicy zobaczyli zaporę na Solinie), gra terenowa zgrupowania i kinderbal wieńczący tygodniową przygodę. W zimowisku wzięło udział 47 harcerzy i 12 zuchów oraz 5 instruktorów Szesnastki. Komendantem wyjazdu był nasz szczepowy - pwd. Marcin Gierbisz HO. (KK)

Noc Styczniowa 1863-2013
Polana na Białej, 18-19 stycznia 2013 r.

Z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Organizacja Harcerzy ZHR, wzorując się na mazowieckim pierwowzorze z 2007 roku, przeprowadziła ogólnopolską akcję Noc Styczniowa 1863-2013. Z tej okazji w całym kraju oddziały powstańcze spędziły noc na śniegu, oraz przybliżały uczestnikom powstańcze dzieje. Szesnastka oczywiście znalazła się w dywizji mazowieckiej - najliczniejszej, bo niemal 70-osobowej. Wędrownicy, bo oni to byli, wybrali się w pięć osób - na tyle szalonych, by nie przestraszyć się mrozów - byli to phm Dyzma Zawadzki, pwd Daniel Wieteska, ćw Erazm Zawadzki, ćw Grzegorz Brzostek i wyw Krzysiek Matejak. Oprócz nich na Białej stawił się też ćw. Piotrek Kołodziejski - przyboczny z Kazunia. Co więcej, Naczelnikiem mazowieckiej partii powstańczej został pwd Marcin Gierbisz - on odpowiadał za organizację i program całej imprezy. Zawdzięczamy mu wszystkie niesamowite atrakcje tych dwóch dni. Pomógł też i odwiedził obozowisko phm Lesław Kuczyński, oczywiście z 16WDH. Więcej o samej imprezie już niedługo w relacji! (DZ)

Pierwsza zbiórka Turnieju Zastępów 16WDH "Sulima"
Warszawa, 9 stycznia 2013 r.

W środę, 9 stycznia, odbyła się pierwsza, noworoczna zbiórka Turnieju Zastępów "Sulimy". Gra sprawdzała umiejętności i wiedzę chłopaków z zakresu szyfrów i sygnalizacji. W zbiórce (mimo przenikliwego mrozu i późnej pory) wzięło udział 14 harcerzy, zmagania zwyciężył zastęp Krogulce. (KK)