Bieg na KiK "Grunwaldu"
Warszawa, 13 grudnia 2014 r.

W sobotę, na Polach Mokotowskich i w Alejach Ujazdowskich odbył się bieg na krajkę i kostki 16 WDH "Grunwald". Bieg przygotował ćw. Bruno Zawadzki, który oparł przebieg biegu na Zamachu na Kutscherę. Krajkę i kostki zdobywało 14 harcerzy, plakietkę kolejnych 7 - łącznie z obstawą w zbiórce uczestniczyło 31 harcerzy. Zwycięzcą wśród KiK-owców został szer. Przemek Siuciak, zdobywając 17 punktów na 22 możliwe, zaś wśród biegnących na plakietkę mł. Ludwik Zawadzki, zdobywając 23 punkty na 25 możliwych! (BZ)
Zobacz szczegółową punktację biegu >>>

Turniej Ćwików Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy
Jedlnia-Letnisko, 29-30 listopada 2014 r.

W weekend odbył się kolejny Turniej Ćwikó MChH-y, mający wyłonić najlepszego na Mazowszu ćwika, mistrza technik harcerskich. W Turnieju uczestniczyli: ćw. Bruno Zawadzki z 16 WDH "Grunwald" i ćw. Maciej Michalak z 16 WDH "Sulima". Turniej, organizowany przez pwd Pawła Szulca z jedleńskiego środowiska ZHR, składał się z gry miejskiej, całodniowej gry terenowej i dwóch gier nocnych - zaś fabułą były działania Żołnierzy Wyklętych. W rywalizacji odnieśliśmy spory sukces - Bruno zajął II miejsce (ustępując ćwikowi z Jedlni), zaś Maciek IV - tuż za podium. Ciekawym aspektem Turnieju była służba podczas gry miejskiej, a także zadania związane ze stosunkiem do płci pięknej. (BZ)

Gra Fidesu
Kazuń Polski, 29 listopada 2014 r.

W sobotę 29.11 o godzinie 10:30 w Kazuniu Polskim wystartowała gra Fidesu. Harcerze wcieli się w rolę żołnierzy, którzy musieli odnaleźć spadochroniarza posiadającego tajne dokumenty. Na swojej drodze spotykali przeszkody, które utrudniały im to zadanie - musieli wykazać się zarówno zręcznością jak i kreatywnością. Zbiórka zakończyła się apelem. Gra została przygotowana przez wyw. Patryka Roszyka. Pojawiło się na niej 15 harcerzy Fidesu. Wygrał zastęp naborowy wyw. Piotra Połcia. (DO)

Zuchowy Zlot 11 Listopada
Brwinów, 14-16 listopada 2014 r.

W dniach 14-16 Listopada 14 zuchów z 16 WGZ BZO oraz 10 z 16 WGZ SC wyruszyło do Brwinowa by wziąć udział w Zlocie XI Listopada, gdzie razem z 14 innymi gromadami walczyły o tytuł najdzielniejszej gromady na Mazowszu. Na czas zlotu zuchy dołączyły do dywizji pancernej generała Maczka i pod jego dowództwem wykonały tajną misję "Tajemne Kręgi". Wodzowie naszych gromad, Erazm i Sadek, zdobyli lonty zuchmistrzowskie. Konkurencja była bardzo wyrównana - Strażnicy Czasu zajęli drugie miejsce (75 punktów), a Bractwo Zaginionego Oręża piąte (71,5 punkta) (MS)

Wyprawa Włóczykijów w Tatry
Tatry, 9-11 listopada 2014 r.

W długi świąteczny weekend patrol wędrowników wybrał się na kolejną swoją wyprawę górską - tym razem w Tatry.
Zobacz relację >>> 

Kolejny podharcmistrz
Warszawa,10 listopada 2014 r.

Mocą rozkazu komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy z dnia 10 listopada 2014 roku (L16/2014) nasz szczepowy i jednocześnie hufcowy, Marcin Gierbisz, znany jako "Gierbo", po pozytywnym zamknięciu próby otrzymał stopień podharcmistrza! (DZ)

Operacja Kampinos
Warszawa - Kampinos, 25 października 2014 r.

W sobotę 25 października odbyła się Operacja Kampinos, w której stawką był tytuł Naczelnego Skauta ZHR. W czasie 24 godzin, praktycznie bez snu, uczestnicy mieli do pokonania niemal 55 km pieszo, 40 km kajakiem, a na przeszkodach musieli wykonać łącznie około 200 pompek. W operacji wzięło udział 4 harcerzy Szesnastki: Max Jabłecki z "Włóczykijów", Jakub Q Kuzminski, Jakub Szwagier Romanski i Maciej Sadek Sadowski. Na trasie w Narodowym Parku Kampinowskim czekało ich siedem przeszkód będących sprawdzianem ich siły i determinacji. Wszyscy ukończyli trasę w wyznaczonym czasie. Max Jabłecki zajął 2 miesjce w turnieju. (MS)
Zobacz relację >>>

Spotkanie Wydziału Zuchowego GK ZHR
Warszawa, 25 października 2014 r.

W siedzibie Naczelnictwa w sobotni poranek zebrali się reprezentanci referatów zuchowych z całej Polski, by rozmawiać o przyszłości ruchu zuchowego w ZHR, o kursach zuchmistrzowskich oraz o systemie kategoryzacji. Wypracowane na spotkaniu wnioski pomogą w modernizowaniu programów dla ruchu zuchowego. Wraz z Michałem Narzelskim, referentem zuchowym z Mazowsza, w spotkaniu wziął udział m.in. phm Marcin Gierbisz HR. (MGi)

Szkoła Zastępowych WHH-y „Klucz”
Warszawa Wesoła, 24-26 października 2014 r.

W czwarty weekend października odbyła się hufcowa szkoła zastępowych. W tym roku kurs składa się z dwóch biwaków, zadania dodatkowego oraz spotkania noworocznego. Na pierwszym biwaku pojawiło się aż 8 kursantów z Szesnastki. Rozwiązywali problemy związane z elementami dobrej zbiórki, pomysłami na fabułę oraz radzeniu sobie w sytuacjach, gdy przychodzi na zbiórki przychodzi mało chłopaków. W listopadzie przed nimi jeszcze drugi biwak, w ramach którego będą mogli zdobyć efektywną wiedzę prowadzenia zastępu. Komendantem tegorocznej szkoły zastępowych w hufcu został drużynowy Grunwaldu pwd. Paweł Mularczyk HO, komendantem pierwszego biwaku był pwd. Bartek Bajda HO (drużynowy 123 WDH). (PM)

Turniej Wywiadowców Mazowsza
Leszno, 24-25 października 2014 r.

W miniony weekend października odbył się turniej wywiadowców Chorągwi Mazowieckiej Harcerzy, którego celem było wyłonienie najlepszego z najlepszych. Każdy z hufcy mógł wystawić tylko określoną ilość osób, co sprawiało że rywalizacja toczyła się na najwyższym poziomie. Fabułą było wprowadzenie stanu wojennego ,a dokładnie noc przed zmianą. Zadaniem każdego z osobna było wydostanie się z Warszawy, co jak się okazało nie było takie proste .Komendantem turnieju został pwd. Paweł Mularczyk HO. Nasz hufiec (WHH-y „Klucz”) reprezentowało dwóch wywiadowców, wyw. Piotr Aulak (16WDH”Grunwald”) oraz wyw. Mateusz Kaczkowski (16WDH”Sulima”), łącznie w obstawie brało udział 5 harcerzy Szesnastki. W klasyfikacji ogólnej wygrał wyw. Mateusz Kaczkowski, który uzyskał 95punktów (18 punktów przewagi nad 2-gim miejscem!), Piotrek zajął 4 miejsce uzyskując 64punkty. Soplowi gratulujemy zdobytego tytułu, Szesnastka Klawy Boys! (PM)

XIV Dzień Papieski z Jakubem
Warszawa, 12 października 2014 r.

W niedzielę 12 października w parafii Świętego Jakuba Apostoła na Ochocie odbyła się gra rodzinna z okazji 14-ego ogólnopolskiego Dnia Papieskiego pod hasłem "Jan Paweł 2 - Świętymi Bądźcie". Sprawdzała ona wiedzę na temat Papieża Polaka oraz zgranie i sprawność fizyczną rodziny. Została zorganizowana przez harcerzy 16WDH "Grunwald", a przeznaczona była dla rodzin z parafii. Wzięło w niej udział 11 rodzin, niestety z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych ukończyło 8. W obstawie brało udział 7 harcerzy Grunwaldu, w tym 1 instruktor. (JM)

Zlot Zuchmistrzowski „Morze Inspiracji”
Gdynia, 10-12 października 2014 r.

Nikt by nie uwierzył! A jednak, dwóch naszych nieustraszonych zuchmistrzów z Gromady 16 BZO, Erazm i Kędzior, udali się 10 października na XVIII Zlot Zuchmistrzowski „Morze inspiracji” w Gdyni. Reprezentując wraz z innymi zuch-menami Mazowiecki Referat Zuchów "Dynamity MulgiKapsad", mięli okazję spędzić 2 dni w gronie przybyłych z całej Polski wodzów i przybocznych gromad zuchowych oraz uczestniczyć w wielu warsztatach i grach, które zainspirowały ich do dalszej pracy. (EZ)

Turniej Drużyn Puszczańskich
Oborniki Śląskie, Wrocław, 3-5 października 2014 r.

W pierwszy weekend października odbył się Turniej Drużyn Puszczańskich, którego stawką jest tytuł Drużyny Rzeczpospolitej. Na turniej przybyło 21 drużyn z całej Polski. Ze naszego szczepu na turnieju pojawiły się "Sulima" i "Grunwald". W zmaganiach wzięło udział 20 harcerzy z "Sulimy" i 26 z "Grunwaldu". Zwycięską drużyną okazała się 3 Drużyna Harcerzy im. Gen. Wł. Andersa z Ostrzeszowa. "Grunwald" zajął 2 miejsce (zdobywając 566 punktów), a "Sulima" 12 (zdobywając 368 punktów). (PL)

Kurs przedinstruktorski „Agricola”
jez. Sajno koło Augustowa, 4-21 sierpnia 2014 r.

Minione wakacje to nie tylko czas odpoczynku, beztroskich zabaw ale także chwila abyśmy czegoś mogli się nauczyć, co pomoże nam stawić nam czoła zbliżającym się wyzwaniom oraz problemom podczas najbliższego roku. W tym roku tak jak w poprzednich latach kurs miał formę obozu stałego, nad jeziorem Sajno pod Augustowem. Podczas takiego przedsięwzięcia nie mogło zabraknąć również nas. W ramach kadry zasiadało 4 instruktorów Szesnastki, prowadzili zajęcia na części zuchowej oraz harcerskiej. Wśród kursantów znalazło się 2 harcerzy Szesnastki - wyw. Jerzy Rozwadowski, przyboczny 16 WGZ-ów "Strażnicy Czasu" i ćw. Bruno Zawadzki, przyboczny 16 WDH-y "Grunwald". (PM)

Letnia kolonia zuchowa Szesnastki
Lipnica, 16 - 30 lipca  2014 r.

W tym roku kolonia zuchowa odbyła sie w Zespole Szkół w Lipnicy pod Bytowem. Szesnastu zuchow 16 WGZ Bractwo Zaginionego Oreza dołączyło do Rzymskiego Legiinu pod wodza Erazma Zawadzkiego. Obok nich sześciu członków 16 WGZ "Rycerze Czarnego Orła" i trzech z 16 WGZ "Strażnicy Czasu" pod wodzą Grzegorza Stója i Macieja Sadowskiego odbudowała galijska wioskę. Na kolonii towarzyszyła nam 58 ZGZ "Wędrowniczki z Narnii". Kolonia została zorganizowana przez harcerzy Szesnastki - Grzegorz Stój był jej komendantem, a Maciej Sadowski kwatermistrzem. (MS)

Spotkanie drużyny z Józkiem Przewłockim - Plackiem
Warszawa, 1 sierpnia 2014 r.

W dniu 1 sierpnia 2014 roku, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zaraz po uroczystym apelu Okręgu Mazowieckiego ZHR na rynku Nowego Miasta, wszyscy obecni tam harcerze Szesnastki spotkali się z Plackiem - dh. Józkiem Przewłockim - legendarnym drużynowym 16 WDH podczas 63 dni powstania. Część spotkania została uwieczniona na filmie. (MG)
Warto posłuchać słów Placka >>>

Nietypowe pytanie do powstańców - pouczający film nakręcony przez harcerzy Szesnastki
Warszawa, 1 sierpnia 2015 r.

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego miała miejsce premiera filmu dokumentalnego nakręconego przez harcerzy Szesnastki (reżyser - Marcin Gierbisz). Kilku powstańcom - harcerzom Szarych Szeregów postawiono pytanie  - co dziś byście zrobili, gdybyście znów mieli 20 lat? Po chwili zaskoczenia padają odpowiedzi, które każdemu powinny dać do myślenia. (MG)
Zobacz film >>>

Letnia wyprawa wędrowników Sulimy
Polska - Norwegia, 9 - 22 lipca  2014 r.

W lipcu patrol wędrowniczy Sulimy z gościnnym udziałem phm. Marcina Gierbisza ruszył z obozu Szczepu na podbój Skandynawii. Podróż zaczęła się od lotu z Gdańska do Stavanger, gdzie przez 3 dni zwiedzali okolicę (nie zabrakło eksplorowania fiordów), aby móc w końcu wsiąść na słynny harcerski jacht Warszawska Nike i wyruszyć na morze. Po mocy przygód i wysłuchaniu wielu morskich opowieści zawinęli spowrotem do Stavanger. Potem wyruszyli południowym wybrzeżem Norwegii do Oslo, aby wrócić do Gdańska a stamtąd na obóz. Nie zabrakło wielu (czasem zaskakujących) przygód, mnóstwa żartów oraz dobrego humoru. Jeden z wędrowników, Michał, z powodu poważnej kontuzji nie mógł uczestniczyć w wyprawie. Aby, choć trochę, wynagrodzić mu miesiące spędzone w domu bez ruszania ręką powstał krótki filmik z wyprawy. (KM)
Zobacz film >>>

85. Obóz Szesnastki
Ostrowiec, 7 lipca - 4 sierpnia 2014 r.

85 obóz Szesnastki odbył się nad jeziorem Tupadły w pobliżu miejscowości Ostrowiec. Szesnastka wystawiła dwa podobozy: „Grunwaldu” którego komendantem był pwd Paweł Mularczyk, oboźnym ćw Stanisław Blicharski, w kadrze obozu byli również ćw Jakub Mieleszkiewicz i HO Piotr Kołodziejski. Podobóz liczył ponad 40 osób, oprócz siedmiu zastępów „Grunwaldu” znajdowały się tam dwa zastępy „Fidesu”; Drugi podobóz wystawiła Sulima komendantem obozu był phm Kajetan Kapuściński HR, oboźnym ćw Maurycy Chronowski, w kadrze był również pwd Jakub Romański HO. W podobozie oprócz zastępów młodszych gościli wędrownicy, którzy odwiedzili obóz w drodze na wyprawę do Norwegii. Wraz z Szesnastką obozowały dwie drużyny żeńskie - 61 WDH-ek Rivendell i 50 WDH-ek Pole im Alicji Sikorskiej „Wacki” ze Stowarzyszenia Harcerskiego. Podczas obozu odbyły się biegi na stopnie, wiele gier terenowych, zajęć praktycznych i teoretycznych oraz ognisk, wspólne manewry zgrupowania oraz duszochwaty. W trakcie rajdów chłopaki mieli okazję poznać kilka bliższych i dalszych miast m.in. Poznań, Bydgoszcz, Toruń. W tym roku wyjątkowo obóz nie zakończył się wraz z opuszczeniem leśnej polany, ale ostatnie cztery dni uczestniczyliśmy w zlocie „Jutro Powstanie” z okazji siedemdziesiątej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Komendantem obozu był pwd Karol Kaszyński HO, a kwatermistrzem pwd Karol Michalak HR. Obóz wizytował Szczepowy pwd Marcin Gierbisz HR, odwiedził nas również były drużynowy Szesnastki Hm Lech Najbauer, oraz wielu innych Zawiszaków i przyjaciół drużyny. W trakcie obozu miało miejsce ważne wydarzenie dla całego Szczepu, phm Kajetan Kapuściński przekazał sznur granatowy pwd Jakubowi Romańskiemu, kończąc tym samym prawie pięcioletnią służbę na funkcji drużynowego Sulimy. (KKsz)

Obóz Włóczykijów we Włoszech
Italia, 1-16 lipca 2014 r.

Na swoją kolejną letnią wyprawę Włóczykije wybrali się autostopem do Włoch. 
Zobacz relację >>>

Kolejny Instruktor w Szczepie!
Warszawa, 26 czerwca 2014 r.

Podczas czwartkowej Komisji Instruktorskiej HO Jakub Romański pozytywnie zamknął swoją próbę na stopień przewodnikowski. Jest to Szesnasty instruktor Szesnastki (sic!)! Gratulujemy i życzymy sukcesów na instruktorskiej drodze! Stopień przyznany rozkazem komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy z dnia 9 lipca 2014 roku (L12/2014). (KK)

Biwak Turnieju Zastępów "Grunwaldu"
Urle, 20-22 czerwca 2014 r.

W dniach 20-22 czerwca odbył się biwak na którym to został wyłoniony najlepszy zastęp Grunwaldu podczas biwaku, wszystkie punkty za biwak wliczają się do punktacji śródrocznej. Podczas biwaku w którym brało udział 18 harcerzy (w tym jeden instruktor), udało się przeprowadzić zwiady okolicy, grę z technik harcerskich, zadania rywalizacyjne dla zastępów oraz wyłoniliśmy dwóch najlepiej wymusztrowanych Grunwaldczyków. Po dwóch dniach rywalizacji, wstaliśmy rano do apelu kończącego biwak nad brzegiem Liwca. Najlepszym zastępem na biwaku został zastęp „Jelenie” zastępowemu ćw. Brunowi Zawadzkiem gratulujemy ‘obronionego’ tytułu, coś takiego zdarzyło się drugi raz w historii Grunwaldu! (PM)

Biwak Turnieju Zastępów "Sulimy"
Urle, 14-15 czerwca 2014 r.

W dniach 14-15 czerwca odbył się biwak podsumowujący turniej zastępów Sulimy w roku harcerskim 2013/2014. Wzięło w nim udział czternastu harcerzy, do tego gościnnie pojawił się też Piotrek Kołodziejski – przyboczny w kadrze Fidesu. Biwak miał miejsce w lesie nieopodal wsi Urle, nad rzeką Liwiec, a w trakcie odbyło się kilka gier, które pomogły wyłonić zwycięski zastęp. O tytuł najlepszego w Sulimie walczyły trzy zastępy, spośród których najlepiej spisały się prowadzone przez wyw. Macieja Michalaka Muflony. Zwycięzcy zdobyli Puchar Wikingów – trofeum, które od lat wędruje pomiędzy najlepszymi zastępami Szesnastki – a także komplet kociołków biwakowych. Drugiego dnia biwaku odbył się również turniej piłkarski. Królem strzelców został mł. Mateusz Kaczkowski, zastępowy Kormoranów. (MC)

Festyn w Szkole Podstawowej nr 152 im. Marii Dąbrowskiej
Warszawa, 11 czerwca 2014 r.

W zeszłym tygodniu odbył się festyn w szkole podstawowej numer 152, gdzie swoje zbiórki odbywa zastęp Jeże. Pomimo poprawkowego terminu wśród wszystkich uczniów, udało nam się zebrać skromną dwuosobową reprezentacją (w tym jeden instruktor), która przeprowadziła serię gier dla dzieci z klas 1-3. Cały festyn trwał nie spełna dwie godziny, mając już wizję całej imprezy i znając wstępny termin postaramy się za rok uderzyć ze z szesnastowioną siłą. (PM)

Pogrzeb Pani Doroty Głowacz
Warszawa, 6 czerwca 2014 r.

31 maja zmarła P. Dorota Głowacz - Dyrektor SP 61 przy której działa "Sulima". Jest to wielka strata zarówno dla szkoły, drużyny i bliskich. Jeden z instruktorów Szesnastki wspomina ją w ten sposób: "P. Dorota byla zawsze przyjaźnie nastawiona na wszelkie działania Sulimy przy szkole. I chyba nie było dzieciaka, który by jej nie szanował i podziwiał.". 6 czerwca odbył się pogrzeb, w którym wzięła udział reprezentacja Sulimy wspierana przez jednego instruktora Szczepu.  (KK)

50 rocznica śmierci Jerzego Wądołkowskiego
Milanówek, 1 czerwca 2014 r.

W pół wieku po odejściu na Wieczną Wartę jednego z założycieli Szesnastki, zebraliśmy się w Milanówku, miejscu, w który został pochowany, aby oddać cześć Jerzemu Wądołkowskiemu. Niemal 103 lata temu, wraz z Piotrem Olewińskim i Januszem Rudnickim, powołał do życia drużynę skautową, przekształconą wkrótce w istniejącą do dziś Warszawską Szesnastkę.  Uroczystości rocznicowe w Milanówku rozpoczęły się od gry miejsko-terenowej dla harcerzy, poświęconej postaci Jerzego Wądołkowskiego.  O godz. 12:30 została odprawiona Msza św. w kościele pw. św. Jadwigi w Milanówku za duszę śp. Jerzego Wądołkowskiego.  Jest to ten sam kościół, w którym żegnano Go 50 lat temu.  Po Mszy, w której uczestniczyła 40-stoosobowa delegacja naszego Szczepu wraz ze sztandarem, goście ze Stowarzyszenia Harcerskiego, licznie zebrani Zawiszacy oraz rodzina Druha Jerzego, przemaszerowaliśmy nad milanowski cmentarz.  Na łączce nieopodal głównej  bramy odbył się apel, w którego trakcie Szczepowy odczytał uroczysty rozkaz a Druh Włodzimierz Dusiewicz wygłosił okolicznościową gawędę.  Na zakończenie apelu kadra szczepu wręczyła zebranym pamiątkowe odznaki przygotowane specjalnie dla uczczenia rocznicy.  Dwa znaczki specjalne otrzymali Lesław Kuczyński i Alicja Kuczyńska, którzy byli pomysłodawcami i głównymi organizatorami tego spotkania. Następnie zebrani przemaszerowali na cmentarz i złożyli wieńce i wiązanki oraz zapalili znicze na mogile naszego założyciela.  Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości ponownie przemaszerowaliśmy do centrum Milanówka.  W restauracji „Villa Borówka” odbyło się spotkanie zawiszackich pokoleń, harcerzy i rodziny, w czasie którego serwowano obiad. Z okazji uroczystej zbiórki wydano dwa zbiory tekstów poświęconych Jerzemu Wądołkowskiemu oraz Zygmuntowi „Zygowi” Wierzbowskiemu, które otrzymali wszyscy jej uczestnicy.  Uroczystości zakończyły się około godziny 18:00. (LN)

Festyn w Szkole Podstawowej nr 23 im. Edwarda Szymańskiego
Warszawa, 31 maja 2014 r.

W minioną sobotę odbył się festyn w Szkole Podstawowej numer 23 im. Edwarda Szymańskiego, obecnie działają tam 3 zastępy (Bociany, Żubry, Żbiki). Podczas festynu odbył się bieg niepodległościowy dla uczenia 70 rocznicy Powstania Warszawskiego, oraz rywalizacja par w postaci toru przeszkód (w trzech kategoriach: Koleżeństwo, Rodzina oraz Rodzeństwo). Całość obstawiał ZZ Grunwaldu w sile 8 harcerzy, a w tym jednego instruktora. Wśród uczestników dało dojrzeć się mnóstwo znajomych twarzy harcerzy oraz rodziców. Po festynie kadra Grunwaldu odbyła naradę obozową.  (PM)

Gra Grunwaldu
Warszawa, 30 maja 2014 r.

Pod gimnazjum Staszicem Grunwald w stanie 26 harcerzy (w tym jeden instruktor) o 16:30 stawił się na grę drużyny. Harcerze musieli odnaleźć się w realiach spółek akcyjnych w 20-leciu między wojennym, musieli dopasować opisy firm do ich nazw taki jak Wedel czy H. Cegielskiego. Następnie odbyła się walka zastępów jako akcjonariuszy na giełdzie. Gratulacja dla zastępu Żbiki (zast. mł. Aleksander Foks) za zajęcie pierwszego miejsca, szczegółowe wyniki są umieszczone na forum w najbliższym czasie. Podziękowania dla Dyzmy, Kokosza i Kisiela, że znaleźli czas i pomogli nam obstawić grę. Grę przygotował ćw. Jakub Mieleszkiewicz. (PM)

Odszedł przyjaciel Szesnastki
Warszawa, 22 maja 2014 r.

Hm. Robert Chalimoniuk, którego nazywaliśmy „Orłem”, zmarł w Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie.  Był przyjacielem Szesnastki i osobą, na którą zawsze mogliśmy liczyć.  Pełen pomysłów, zawołany metodyk i wzorowy szkoleniowiec kadry instruktorskiej, wielu z nas zachęcił do włączenia się w szereg działań programowych i kursowych.  Będziemy pamiętać Go, jako oddanego harcerstwu wychowawcę i serdecznego druha.  Czuwaj, Orle!  Uroczystości pogrzebowe odbędą się we środę, 28 maja 2014 roku w Warszawie.  Od 11:30 trumna będzie wystawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego na ul. Długiej 13/15, a o 12:00 rozpocznie się Msza Święta.  O godzinie 14:00 trumna zostanie złożona w grobie w Alei Zasłużonych Komunalnego Cmentarza Północnego.  Komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy zarządził miesięczną żałobę w chorągwi.  (LN)

Zbiorka wędrowników na Świerszcza 2
Warszawa, 22 maja 2014 r.

Patrol wędrowniczy Szesnastki przeprowadzili zwiad historyczny w miejscu, gdzie historia pozostawiła ślady komunistycznych zbrodni. Niemal w sąsiedztwie.
Zobacz relację >>>

Grunwald na Monte Cassino
Monte Cassino,  15-20 maja 2014 r.

Reprezentacja Grunwaldu (jako drużyna Rzeczpospolitej) w sile 20 harcerzy (w tym jeden instruktor), wzięła udział w obchodach 70 rocznicy zdobycia Klasztoru Benedyktynów na Monte Cassino przez 2 Korpus Polski pod dowództwem gen. broni Władysława Andersa. Podczas uroczystości centralnych, na których obecny był premier Polski Donald Tusk oraz książę Harry z Wielkiej Brytanii, harcerze Grunwaldu pełnili wartę honorową przy krzyżach Polaków poległych za wolność Ojczyzny, stali w szpalerze powitalnym oraz wystawili dodatkowo patrol HOPR-u. Po zakończeniu uroczystości odwiedzili grób Zawiszaka - kpr. pchor. Andrzeja Silberga z 6 pułku pancernego, na którym zapalili znicz, a drużynowy wygłosił gawędę. W ramach rekompensaty za trudy podróżowania autokarem (który miał stosunkowo słabą klimatyzację ;p) odwiedzili krzywą wieżę w Pizie oraz Wenecję. Niebawem na naszej stronie znajdzie się obszerniejsza relacja oraz zdjęcia z tego wydarzenia. (PM)

Sulima na "Powstaniu Warszawskim"
Warszawa,  17 maja 2014 r.

Na sobotę 17.05 zapowiadała się fatalna pogoda. Pierwotnie Sulima miała wybrać się na wycieczkę do Pogorzeli Warszawskiej, jednak z kadra zadecydowała o odwołaniu jednodniowego wyjazdu. Zamiast tego drużyna wybrała się na film historyczny pt. „Powstanie Warszawskie”. Po filmie nastąpiła wymiana opinii i faktów na temat tego wydarzenia. W zbiórce uczestniczyło 16 osób, w tym 1 instruktor. (JR)

Gra Turnieju Zastępów "Sulimy"
Warszawa,  10 maja 2014 r.

10 maja o godzinie 9:00 pod pomnikiem gen. Józefa Sowińskiego zebrała się Sulima. Na zbiórce odbyła się 3-częściowa gra sprawdzająca hart ducha, techniczne uzdolnienie i kreatywność harcerzy. Zbiórkę zwyciężył zastęp Muflony osiągając wynik 29 pkt. Tuż za nimi Kormorany, 28 pkt, następnie Zastęp pr.1 (16 pkt). W wydarzeniu uczestniczyło 11 harcerzy, w tym 1 instruktor. (JR)

Biała Służba ‘14
Warszawa,  27 kwietnia 2014 r.

18 harcerzy (w tym 2 instruktorów), wzięło udział w obchodach centralnych na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Zadaniem patroli było m.in. kierowanie ruchem, pomoc osobom starszym w dotarciu pod scenę, roznoszenie wody oraz specjalnego wydania gościa niedzielnego poświęconemu Janowi Pawłowi II. Pomimo służby każdy z nas znalazł chwilę na przemyślenia oraz włączenie się w dziękczynną Mszę Świętą, która byłą odprawiona zaraz po transmisji z Watykanu. Warto dodać, że do Watykanu pojechał nasz szczepowy pwd. Marci Gierbisz HO. (PM)

Majówkowy wypad ZZ-tu Grunwaldu
Kanie Helenowskie,  12-13 kwietnia 2014 r.

Zastępowi, przyboczni wraz z drużynowym (w sumie 6 rowerzystów) spotkali się, jak stosunkowo młoda tradycja nakazuje, przed kamieniem drużyny. Ich celem było odwiedzenie okolic Otrębus oraz Kanni Helenowskich w celu przeprowadzenia wycieczki drużyny w naborowej przyszłości. Po zwiedzeniu terenów leśnych udali się na zasłużonego grill-a do Wujka dh. ćw. Kuby Mieleszkiewicza (przyboczny) w Pruszkowie. Podczas całej wyprawy endomondo naliczyło prawie 80km jednak kilkukrotnie się wyłączało, więc zakładają że granicę 100km przekroczyli. (PM)

Włóczykije na zlocie wędrowników Mazowsza
Góra Kalwaria, 12-13 kwietnia 2014 r.

Patrol wędrowników Wlóczykije wziął udział w zlocie wędrowników Mazowsza. 
Zobacz relację >>>

30. Zlot UNDHR
Poznań,  12-13 kwietnia 2014 r.

W miniony weekend, w Poznaniu, odbył się 30. zlotu Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej. W zlocie wzięły udział ZZty Grunwaldu i Sulimy w sile 10 osób (w tym 2 instruktorów). Odbyła się tam bardzo ciekawa gra miejska (w czasie której oprócz zmagań na punktach można było poznać miasto), kominek środowisk, zajęcia w poziomach (harcerze/wędrownicy/instruktorzy), a także spotkanie korespondentów. Nowym Marszałkiem UNDHR został phm. Maciej Górski z "Czarnej Jedynki". Gratulujemy zarówno nowemu Marszałkowi jak i organizatorom zlotu, dziękując za owocnie spędzony weekend! (KK)
Zobacz relację >>>

Wyborcza Zbiórka WHH-y "Klucz"
Warszawa,  7 kwietnia 2014 r.

Dnia 7 kwietnia o godz. 19:00 w bunkrze 270WDHy spotkała się zbiórka wyborcza naszego hufca. Stawiło się na niej 12 osób (w tym 8 z Szesnastki [6 instruktorów]). Ustępujący hufcowy, phm. Paweł Huras HR, jednogłośnie otrzymał absolutorium, a jego sprawozdanie zostało przyjętę. Na nowego hufcowego wybrany został nasz Szczepowy - pwd. Marcin Gierbisz, który podjął się piastowania obu funkcji - gratulujemy i życzymy sukcesów! Po wyborach odbyła się krótka rada hufca, w czasie której wymieniliśmy się pomysłami na nową kadencję. (KK)

XIV Zjazd ZHR
Gdańsk,  4-6 kwietnia 2014 r.

W pierwszy weekend kwietnia, w Gdańsku, odbył się XIV Zjazd ZHR. Jest to najwyższa forma władzy w naszym związku. W czasie trzydniowych obrad delegaci z całej Polski wybierają najwyższe władze związku i podejmują uchwały (w tym nawet statutowe!). W XIV Zjeździe ZHR uczestniczyło aż 5 instruktorów Szesnastki (2 delegatów, 2 'z urzędu' i jeden obserwator). Phm. Dyzma Zawadzki oraz phm. Kajetan Kapuściński znaleźli się w składzie komisji skrutacyjnej - ich obowiązkiem było przeprowadzenie oraz zaprotokołowanie wyborów władz związku. Przewodniczącą Zwiazku po raz kolejny została hm. Ewa Borkowska-Pastwa, hm. Sebastian Grochala pozostał na funkcji Naczelnika Harcerzy. Nasz instruktor - phm. Andrzej Karwan - został członkiem Komisji Rewizyjnej. Nowym władzom gratulujemy i życzymy owocnej pracy przez najbliższe dwa lata! (KK)

Harcerska Droga Krzyżowa
Warszawa,  5 kwietnia 2014 r.

Dnia 5 kwietnia o godzinie 15:00 w parafii Św. Jakuba Apostoła przy placu Narutowicza wystartowała harcerska droga krzyżowa, która już od wielu lat łączy harcerzy kilku pokoleń oraz organizacji na wspólnej modlitwie z terenów Ochoty. Reprezentacja Szesnastki liczyła 5 harcerzy, którzy podczas przemarszu nieśli świece oraz trzymali krzyż, na zmianę z znany wszystkim Zawiszakiem Tadeuszem ‘Sułą’ Sułowskim. Po drodze krzyżowej udaliśmy się na wspólne spotkanie z kołem harcerzy seniorów, na którym odbyło się spotkanie przed-wielkanocne oraz śpiewanki. (PM)

Gra "Grunwaldu"
Warszawa, 5 kwietnia 2014 r.

Dnia 5 kwietnia 2014roku odbyła się gra Grunwaldu, podczas której stawiło się 19 harcerzy (w tym jeden instruktor) oraz Marcin który od jakiegoś czasu przygląda się naszej drużynie (Perspektywa założenia nowego środowiska). Gra opierała się na fabule wojny polsko-bolszewickiej z lat 20-stych minionego stulecia. Podczas pierwszego etapu harcerze musieli wykazać się znajomością wielu technik harcerskich m.in. znajomości alfabetu morse’a, rysowania szkiców terenowych czy mierzenia wysokości drzewa. Końcowym etapem gry było znalezienie i doprowadzenie rosyjskiego generała do polskiego obozu. Znając z czego jesteśmy słabi możemy spokojnie przygotowywać się do następnej zbiórki drużyny. Do zobaczenia już niebawem! (PM) 

Gra ZZtu "Sulimy" z ZZ-tem 50WDHek "Pole" [SH]
Warszawa, 30 marca 2014 r.

W niedzielne popołudnie ZZ "Sulimy" spotkał się z ZZtem "Pola". Zbiórkę rozpoczęła gra terenowa/integracyjna, w czasie której harcerze i harcerki (podzieleni na pary) musieli wykonać szereg zadań na zaradność i pomysłowość - od rozwiązywania krzyżówek po wspinanie się w możliwie wysokie miejsce (jeden patrol wylądował aż na księżycu!). Po grze spotkaliśmy się w siedzibie SH gdzie odbył się turniej gier planszowych. Zbiórkę uważamy za bardzo udaną, dziękujemy dziewczynom za wspólną zabawę! (KK)
Zobacz relację >>>

30 rocznica szczepu SH „Szaniec”
Warszawa, 30 marca 2014 r.

W miniony weekend reprezentacja Szesnastki udała się na święto szczepu „Szaniec”, które miało miejsce w Ogrodzie Saskim, na łonie natury. Całość odbywała się w rodzinnej i piknikowej atmosferze. Na gości czekało wiele ciekawych stoisk m.in. malowanie z zamkniętymi oczami w akompaniamencie muzyki, układanie drzewa genealogicznego (przeszłość) oraz towrzenie waty cukrowej. Głównym celem naszej wizyty był mecz jaki rozegraliśmy z reprezentacją "Szańca" - niestety tym razem przegraliśmy na wyjeździe 0:3 (czekamy na rewanż na naszym stadionie!). Po meczu odbył się apel oraz konsumpcja urodzinowego tortu. Szesnastkę reprezentowało 11 harcerzy w tym 3 instruktorów. (PM)

Zbiórka Okręgu Mazowieckiego - Instruktor Szesnastki nowym Komendantem Chorągwi
Warszawa, 15 marca 2014 r.

W sobotę odbyła się zbiórka sprawozdawczo-wybiorcza Okręgu Mazowieckiego ZHR. W czasie zbiórki instruktorzy i instruktorki z Mazowsza wybierali nowe władze Okręgu, a także obu Chorągwi. W zbiórce uczestniczyło 13 instruktorów Szesnastki. Wszystkie sprawozdania zostały przyjęte, a ustępujące władze otrzymały absolutorium (dziękujemy hm. Andrzejowi Jaworskiemu (22WDH) za 4 lata ciężkiej i owocnej służby!). Nasi instruktorzy również postanowili zasilić szeregi władz chorągwi - hm. Lech Najbauer został wybrany do Komisji Instruktorskiej, a hm. Marek Gajdziński został nowym komendantem chorągwi! Nowym władzom serdecznie gratulujemy i życzymy jak największych sukcesów na nowych funkcjach! (KK)

Gra Turnieju Zastępów "Sulimy"
Warszawa, 8 marca 2014 r.

W sobotę, 8 marca, odbyła się kolejna zbiórka Turnieju Zastępów "Sulimy". Tym razem harcerze znaleźli się w świecie nękanym tajemniczą chorobą, na której temat musieli znaleźć jak najwięcej informacji. Zbiórka sprawdzała wiedzę i wprawienie w szyfrach i sygnalizacji. Grę przygotowywał kursant "Ferajny" [kursu przewodnikowskiego], Jakub Matyas z 44WDH "Stanica". W zbiórce wzięło udział 20 harcerzy, w tym jeden instruktor. (KK)

64. Zimowisko Szczepu
Węgierska Górka, 15-21 lutego 2014 r.

Za nami kolejne (64) zimowisko Szesnastki. Odbyło się ono (po szybkiej akcji wymagającej zmiany miejsca w ostatniej chwili) w Węgierskiej Górce. W zimowisku wzięły udział wszystkie drużyny harcerskie i gromady zuchowe Szczepu. W czasie zimowiska poza samodzielnym programem drużyn odbyła się wycieczka autokarowa całego Szczepu. W zimowisku wzięło udział 79 harcerzy i zuchów oraz 8 instruktorów Szesnastki. Komendantem wyjazdu był phm. Kajetan Kapuściński HR, drużynowy "Sulimy". (KK) 

Spotkanie choinkowe
Warszawa, 9 lutego 2014 r.

W niedzielę, 9 lutego, w Katoliockim Zespole Edukacyjnym im. Piotra Skrargi harcerze, rodzice, przyjaciele Szesnastki oraz Zawiszacy spotkali się na corocznym, tradycyjnym spotkaniu choinkowowym. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16:00 uroczystą Mszą w przyszkolnym kościele. Podczas Choinki zostały wręczone krajki, harcerze zaprezentowali zrobione przez siebie ciasta w kawiarence, odbyła się gra drużyny i Zawiszaków oraz krótki koncert piosenek Szesnastkowych. Zaprezentowaliśmy też wystawę zdjęć i pokaz filmów oraz kolejne wydanie „Sulimczyka”.
Zobacz choinkowy numer Sulimczyka >>>

Zbiórka wyborcza Okregu Mazowieckiego
Warszawa, 8 lutego 2014 r.

W sobotę, 8 lutego, w Centralnej Bibliotece Wojskowej przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie odbyła się zbiórka wyborcza Okręgu Mazowieckiego ZHR, której celem był wybór delegatów i delegatek Mazowsza na Zjazd ZHR, który odbędzie się w kwietniu br. w Gdańsku. Wśród ponad 200 instruktorek i instruktorów znalazło się również 13 reprezentantów 16stki (w tym pwd Michał Kalenik, obecny drużynowy 194 WDH-y). Oznacza to, ze zabrakło jedynie 3 spośród nas - na co nasi przyjaciele zareagowali licznymi wyrazami uznania. Ponadto w wyborach delegatów męskiej Chorągwi kandydowali z sukcesem phm Kajetan Kapuściński i phm Dyzma Zawadzki. Prócz nich, na Zjeździe pojawią się hm Marek Gajdziński oraz phm Andrzej Karwan (jako delegaci z urzędu). (DZ)

Gra "Sulimy" - historia kina
Warszawa, 25 stycznia 2014 r.

W sobotę, 25 stycznia, odbyła się gra Sulimy inaugurująca turniej zastępów. Wszystko miało miejsce 28 grudnia 1895 roku kiedy to bracia Lumiere postanowili pokazać swój kinematograf światu. Harcerze musieli zdobyć fundusze, a także kupić bilety na pierwszy pokaz filmowy, który zakończył zbiórkę. Mimo przejmującego chłodu (ok. -17 stopni) na zbiórce stawiło się jedenastu harcerzy (w tym jeden instruktor). (KK)