Opowieści na stulecie Szarej Siódemki i tekst Szwejka o UNDHR
Kraków, 28 grudnia 2017 r.
Z okazji jubileuszu Krakowskiej Szarej Siódemki ukazała się drukiem interesująca książka traktująca o historii tego środowiska będącego członkiem Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej. Pośród wielu zamieszczonych tam opowieści znalazł się także tekst Marka Gajdzińskiego o przyczynach powstania UNNDHR, początkach Unii i udziale w niej Szarej Siódemki. (red)
Zobacz opowieść Szwejka >>>
Wigilia „Grunwaldu”
Warszawa, 22 grudnia 2017 r.
Na dwa dni przed Wigilią Bożego Narodzenia, harcerze „Grunwaldu” i zuchy z „Bractwa Zaginionego Oręża” zorganizowali coroczne spotkanie wigilijne. Po zbiórce pod szkołą nr 23 obie drużyny podzieliły się na cztery mieszane ekipy (zuchy + harcerze) i ruszyły na skwer Sue Ryder, aby wziąć udział w grze. Każda ekipa reprezentowała firmę produkującą zabawki, a jej zadaniem było przekonanie Świętego Mikołaja, żeby to im powierzył tegoroczną produkcję prezentów. Po rozpoczęciu gry każda „firma” łapała elfa i starała się jak najdłużej utrzymać go w swojej fabryce (jak wiadomo, elfy są mistrzami w produkcji zabawek). Po grze zuchy zeszły do sali plastycznej i usiadły do skromnej wieczerzy, a w tym czasie na pierwszym piętrze odbył się apel „Grunwaldu”. W trakcie apelu przyznano prawo do noszenia krajek i kostek i plakietki Drużyny kolejnym 20 harcerzom (12 – KiK, 8 – plakietka). Zakończono również okres próbny zastępów „Kosy” i „Orły” z wynikiem pozytywnym, a chwilę później wyw. Maciej Malec („Kosy”), wyw. Filip Malak („Orły”), wyw. Przemysław Siuciak („Jastrzębie”) otrzymali brązowe sznury zastępowych. Po zuchach do wieczerzy zasiedli harcerze. W jej trakcie rozstrzygnięto coroczny konkurs ciast (przygotowanych przez całe zastępy). Najlepszym ciastem okazał się „3 bit” „Jastrzębi”. Po „zniknięciu” ciast rozeszliśmy się do domów i głowę zaprzątnęły nam już zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, a zaraz po nich - zimowisko. Wesołych Świąt! (BZ)
Świąteczne spotkanie Olimpu
letnia rezydencja rodu Michalaków w Osowcu, 15 grudnia 2017 r.
W piątek po raz kolejny instruktorzy Szesnastki oraz przyboczni realizujący próby instruktorskie spotkali się, by złożyć sobie życzenia świąteczne, podzielić się opłatkiem i skosztować wigilijnych potraw. Z zaproszonych dwudziestu ośmiu dotarło niestety tylko dwudziestu dwóch bohaterów, ale i tak udało się zaśpiewać liczne kolędy, z wielką mocą. W śpiewaniu bardzo pomogły nam wspaniałe śpiewniki kolędowe, przygotowane przez gospodarza - Karola Michalaka, któremu tradycyjnie już w tym miejscu dziękujemy za gościnę. Z kolei podziękowania za niezwykłe jedzenie należą się każdemu z uczestników z osobna - niezwykła obfitość wyjątkowych, oryginalnych i smacznych potraw cieszyła oko i żołądek, szczególnie Szwejka! Po życzeniach, wieczerzy i kolędach, Pawcio i Gierbo zaprezentowali tegoroczną wersję gry o tematyce Szesnastkowej, podczas której mogliśmy wykazać się w rozlicznych rodzajach kalamburów, zgadując słowa, słówka i powiedzonka charakterystyczne dla Drużyny. Niezwykle emocjonującą rozgrywkę, przerywaną salwami śmiechu, zwyciężyła z najmniejszą ilością punktów ekipa Pitera, zaś ostatnie miejsce zajęła ekipa Lecha o niezwykle trudnej, niemożliwej wręcz do zapisania nazwie (za rok spodziewamy się od nich czegoś niezwykłego). Po grze przyszedł czas na swobodne pogawędki, sprzątanie i powroty do domów. Najbardziej wytrwali opuścili rezydencję o godzinie 4:00 rano, pozostawiając na straży Sadka i Kokosza, którzy postanowili zanocować. Dla każdego z nas doroczne świąteczne spotkanie jest momentem, w którym zanurzamy się w świąteczną atmosferę i zanosimy ją do naszych domów - oby tak dalej! Pozostając w radosnym oczekiwaniu, nie składamy jeszcze świątecznych życzeń, ale mrugamy okiem do wszystkich, którzy czekają razem z nami na Tajemnicę Wcielenia! (DZ)
Uczestnicy świątecznego spotkania Olimpu Anno Domini 2017 - od lewej Szwejk, Sadek, Kajtek, Stachu, Leśny, Szwagier, Pawcio, Erazm, Karol, Skasu, Dyzma, Sopel, Kokosz, Gierbo, Mular, Lewy, Piter, Lech, Bruno, Kędzior, Piotrek i Kaczor.
Bieg „Grunwaldu” na KiK oraz plakietkę Drużyny
Warszawa, 9 grudnia 2017 r.
O 8:45 w sobotę, spod LO im. Stanisława Staszica, wystartował tegoroczny KiK (czyli bieg na krajki i kostki) „Grunwaldu”. Odbywał się on tradycyjnie na terenie Starego Miasta. Fabułą biegu był przełom XV i XVI w., okres dynamicznego rozwoju handlu między państwami Europy, Azji i Nowego Świata. Prócz zwykłego zaliczania przeszkód, w trakcie biegu harcerze mogli powiększyć swój dorobek punktowy przez udział w giełdzie. Każda para biegnących (chętny do zdobycia krajki i kostek oraz chętny do zdobycia plakietki) była kupcami należącymi do jednego z mocarstw ówczesnego świata (Polska, Rosja, Turcja itd.). Za punkty zdobyte na danej przeszkodzie (symbolizującej jedno z takich mocarstw) można było uzyskać surowce, które później dawało się spieniężyć z zyskiem na innej przeszkodzie, przy czym w swoim państwie surowce kupowało się po niższej cenie. Między przeszkodami grasowali zbójcy, którzy czyhali na kupców i pozbawiali ich towaru. Bieg zakończył się koło godziny 14:00. W biegu uczestniczyło 20 harcerzy, a przeszkody obstawiało 12 innych. Wyniki zostaną podane podczas Wigilii Drużyny 22 grudnia. (BZ)
Zlot Kadr Najlepszych Gromad
Warszawa-Zalesie, 2-3 grudnia 2017 r.
W weekend odbył się w Warszawie zlot (i turniej) kadr najlepszych gromad zuchów ZHR w minionym roku harcerskim. Niestety, żadna z naszych gromad nie brała udziału - zlot natomiast organizował phm. Marcin Gierbisz, instruktor Szesnastki i aktywny członek referatu zuchowego MChHy. Organizację zlotu wspomogli również instruktorzy, harcerze i Zawiszacy 16WDH: hm. Dyzma Zawadzki, phm. Paweł Huras, phm. Maciej Sadowski, pwd. Stanisław Blicharski, pwd. Erazm Zawadzki, HO Mateusz Kaczkowski, ćw. Jacek Kozłowski oraz Maurycy Kiendziński. Gratulujemy zwycięzcom, kadrze 149 Beskidzkiej Gromady Zuchów, której udało się przegonić pozostałych uczestników w takich konkurencjach jak dwie detektywistyczne gry miejskie, tworzenie sushi, stroje obrzędowe, prezentacje programów politycznych, atak na Carskie Sioło oraz najbardziej spektakularnej: wyścigu kajakami Wisłą do Warszawy. Czuj! (DZ)
Kolejny instruktor w Szczepie
Warszawa, 28 listopada 2017 r.
W najnowszym rozkazie komendanta chorągwi (L17/2017) znajdziemy nie tylko informację o zwolnieniu z funkcji hufcowego phm. Marcina Gierbisza, ale także o zamknięciu pozytywnie próby na stopień przewodnika druhowi Mateuszowi Kaczkowskiemu HO. "Sopel" (bo tak go nazywają) nie skończył jeszcze osiemnastego roku życia, dlatego oficjalnie przewodnikiem będziemy mogli go nazywać dopiero w maju, ale już dziś możemy świętować! Jest to 22 instruktor w naszym Szczepie. Gratulujemy i życzymy sukcesów na instruktorskiej drodze! (KK)
Prace remontowe w siedzibie Szesnastki - spotkanie drugie
Warszawa, 25 listopada 2017 r.
W minioną sobotę odbyły się kolejne prace remontowe w naszej siedzibie. Tym razem skończyliśmy budowę półki na namioty dziesięcioosobowe, które zajęły już przeznaczone dla siebie miejsce w piwnicy. Zaczęliśmy także czyścić i drapać ściany przygotowując je do malowania. W zbiórce wzięło udział 6 harcerzy Szesnastki, w tym trzech instruktorów: pwd. Karol Kaszyński, pwd. Paweł Mularczyk, phm. Maciej Sadowski. (KK)
Wyprawa ZZ-tu „Grunwaldu” w Sudety Środkowe
Wałbrzych i okolice, 24-27 listopada 2017 r.
W piątek wieczorem siedmiu śmiałków (pełny skład zastępu zastępowych) wyruszyło na coroczny wypad ZZ-tu w góry. Tym razem były to Góry Wałbrzyskie i Sowie należące do łańcucha Sudetów Środkowych. Po kilku godzinach podróży pociągiem wylądowaliśmy sobotniego poranka w Wałbrzychu. (Prawie) od razu ruszyliśmy w trasę do schroniska „Andrzejówka”, zwiedzając po drodze cerkiew w Sokołowsku. Do schroniska dotarliśmy wieczorem, a w niedzielę po śniadaniu obraliśmy kurs na Świerki Dolne, z których wróciliśmy pociągiem do Wałbrzycha. Tam spędziliśmy noc u cioci Tymka, a już w poniedziałek byliśmy w pociągu do Warszawy. Podczas tej wyprawy przeszliśmy wiele kilometrów i dane nam było podziwiać naprawdę piękne jesienne Sudety, tak rzadko odwiedzane przez nas góry. (BZ)
Zobacz relację z wyprawy >>>
Zbiórka wyborcza WHH-y "Klucz"
Warszawa, 21 listopada 2017 r.
We wtorek odbyła się zbiórka wyborcza Warszawskiego Hufca Harcerzy "Klucz". Do komisji skrutacyjnej/prezydium zostali wybrani hm. Kajetan Kapuściński w roli przewodniczącego i pwd. Karol Walesiak w roli sekretarza. W czasie zbiórki instruktorzy i funkcyjni z hufca wysłuchali sprawozdania ustępującego hufcowego phm. Marcina Gierbisza i podsumowali miniony okres. Sprawozdanie Gierba zostało przyjęte, a także zostało mu udzielone absolutorium. Komisja skrutacyjna przejęła srebrny sznur hufcowego "Klucza" i rozpoczęły się wybory. Jedynym kandydatem na funkcję hufcowego okazał się phm. Michał Rozbiewski z 123WDH, który po prezentacji i wyczerpujących odpowiedziach na pytania zadawane przez obecnych został wybrany nowym hufcowym. Na przyjęty przez obecnych wniosek formalny pwd. Henryka Skrzyńskiego (123WDH) do głosowania nad wyborem hufcowego upoważnieni zostali tylko drużynowi/p.o. drużynowych z hufca. Na 9 głosujących druh Michał Rozbiewski otrzymał 4 głosy poparcia (plus jeden błędnie wypełniony). Gratulujemy nowemu hufcowemu i liczymy na owocną współpracę! A phm. Marcinowi Gierbiszowi serdecznie dziękujemy za służbę, którą pełnił od kwietnia 2014 roku. To był wspaniały czas dla "Klucza". Klawboys! (KK)
Przekazanie komendy nad „Strażnikami Czasu”
Warszawa, 19 listopada 2017 r.
Po powrocie ze „Zlotu Gromad Zuchowych 11.XI” miało miejsce uroczyste przekazanie komendy nad 16 Warszawską Gromadą Zuchów „Strażnicy Czasu”. Po ponad pięciu latach phm. Maciej "Sadek" Sadowski przekazał błękitny sznur Mateuszowi „Soplowi” Kaczkowskiemu HO. Mateusz zamknął próbę na stopień przewodnika, jednak pełnoprawnym instruktorem zostanie dopiero po ukończeniu 18-stego roku życia. W uroczystym przekazaniu wzięli udział rodzice zuchów, kadra szczepu oraz hufca, a także przyjaciele gromady. (MSS)
Kolejna jesienna wyprawa weteranów
Przysucha-Samsonów-Niekłań-Łączna, 18-19 listopada 2017r.
Jedynie trzech śmiałków w wieku 48+ wzięło udział w kolejnej w tym roku jesiennej wyprawie weteranów. Byli do dwaj instruktorzy Szesnastki (Lesław Kuczyński i Lech Najbauer) oraz Zawiszak (Adam Lenarcik). Wyprawa rozpoczęła się od zwiedzenia Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze oraz wycieczki na pobliską górę Gózdek i do zamkniętej kopalni glinki ceramicznej „Zapniów”. Po noclegu w PTSM-ie w Kielcach wyruszono na zwiedzanie Samsonowa i okolic oraz Niekłania, gdzie po morderczym przejściu po zalanym wodą szlaku, naszym śmiałkom udało się w zapadającym szybko zmroku wdrapać na skałki zwane Piekłem pod Niekłaniem. Ostatni dzień wyprawy poświęcono z kolei na okolice Łącznej oraz wejście na Bukową Górę. Po sutym obiedzie weterani powrócili do Warszawy. (LN)
Prace remontowe w siedzibie Szesnastki - spotkanie pierwsze
Warszawa, 18 listopada 2017 r.
W sobotę ruszyły prace remontowe w naszej siedzibie. Zaczęliśmy od wyniesienia sprzętu z piwnicy, postawienia rusztowania na czas remontu, zmontowania regałów na mniejsze rzeczy i rozpoczęcia budowy półki na namioty 10-cio osobowe (projekt autorstwa pwd. Karola Kaszyńskiego). Odwiedzili nas także nasi Zawiszacy-elektrycy, którzy sprawdzili stan instalacji elektrycznej i pomogli wymienić magazynowe halogeny na bardziej przyjazne, domowe światło. W zbiórce wzięły udział kadry i starsi zastępowi ze wszystkich drużyn Szczepu (w sumie 11 harcerzy, w tym 4 instruktorów: pwd. Karol Kaszyński, pwd. Paweł Mularczyk, pwd. Bruno Zawadzki, hm. Kajetan Kapuściński). Cel - inauguracja programowa i otwarcie pierwszej izby już w styczniu!(KK)
Zlot Gromad Zuchowych 11.XI
Warszawa, 17 - 19 listopada 2017 r.
W tydzień po Święcie Niepodległości odbył się doroczny Zlot Gromad Zuchowych referatu Dynamity MulgiKapsad. Szesnastkę reprezentowały obie gromady szczepu: 16 WGZ „Bractwo Zaginionego Oręża” pod wodzą pwd. Karola „Kędziora” Walesiaka oraz 16 WGZ „Strażnicy Czasu” pod wodzą Mateusza „Sopla” Kaczkowskiego HO. W zlocie wzięło udział niemal 200 osób z 12 gromad zuchowych oraz członkowie kursu przewodnikowskiego-zuchmistrzowskiego Północno-Wschodniej Chorągwi Harcerzy. Tytuł najdzielniejszej gromady oraz szablę marszałka Józefa Piłsudskiego zdobyła 82 WGZ „Łapacze Wiatru” pod wodzą pwd. Stefana Żmigrodzkiego. Nasze gromady uplasowały się w połowie stawki. (MSS)
Uroczystości z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości na Ochocie
Warszawa, 11 listopada 2017 r.
Reprezentacja Szesnastki składająca się z 12 harcerzy „Grunwaldu” wzięła udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanych na terenie Ochoty. Szesnastka wystawiła swój sztandar oraz pełniła służbę liturgiczną podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Po Mszy wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych, a o godz. 15.00 wzięliśmy udział w złożeniu kwiatów pod pomnikiem Gabriela Narutowicza, gdzie również wystawiliśmy sztandar i ustawiliśmy szpaler. Obchody zakończyły się przemówieniem pani Burmistrz Dzielnicy Ochota. Warto zaznaczyć, że zarówno podczas Mszy (odprawiając ją) jak i pod pomnikiem towarzyszył nam posługujący w parafii ks. phm. Radosław Jurewicz, kapelan Okręgu Mazowieckiego ZHR. W ten sposób Szesnastka rozpoczęła obchody roku Stulecia Odzyskania Niepodległości. (BZ)
Instruktorzy Szczepu odwiedzili mogiły Zawiszaków
Warszawa, 4 listopada 2017r.
W sobotni poranek trzech instruktorów Szczepu: hm. Kajetan Kapuściński, phm. Piotr Drzazga i pwd. Karol Kaszyński "Kokosz" wybrali się na Powązki Wojskowe, aby oddać hołd poległym Zawiszakom. W czasie swojego spaceru odwiedzili sześć mogił: Felicjana Lotha, braci Skinderów, braci Platerów, Andrzeja Włodarkiewicza, Zygmunta Przewłockiego "Jacka" i Janusza Gaładyka. Kokosz, który przygotował trasę i treść spotkania opowiedział historię każdego z tych Zawiszaków i trzeba przyznać - niejedna z nich nadawałaby się na scenariusz filmu. Na każdym z grobów został złożony znicz. Cześć ich pamięci! (KK)
Wybory szczepowego Szesnastki
Warszawa, 26 października 2017r.
W siedzibie Szesnastki na Baśniowej odbyła się zbiórka instruktorska poświęcona zakończeniu upływającej kadencji szczepowego, hm. Kajetana Kapuścińskiego, oraz wyborom szczepowego na nową kadencję. Na zbiórce stawiło się 15 instruktorów i jeden pełniący obowiązki plutonowego (przyszły drużynowy). Kajtek rozpoczął od krótkiego przypomnienia upływającej kadencji (obszerniejsze podsumowanie miało miejsce w czasie zbiórki 12 października), a następnie zaproponował zgłaszanie kandydatur. Zgłoszono jego kandydaturę, a wobec wyrażenia zgody na kandydowanie, przystąpiono do głosownia, w którym wzięli udział wyłącznie drużynowi. Kajtek otrzymał cztery głosy za swoją kandydatura, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się, wobec czego został szczepowym Szesnastki na kolejną, dwuletnią kadencję. Po przeprowadzeniu wyborów odbyła się gorąca dyskusja poświęcona planom działania i strukturze szczepu, w której - tym razem z pełnym prawem głosu - uczestniczyli wszyscy obecni. Zbiórka zakończyła się po około trzech godzinach odśpiewaniem „Bratniego słowa”. Dziękujemy Kajtkowi za dwa lata ofiarnego i skutecznego pełnienia funkcji szczepowego i cieszymy się na kolejną kadencję. Powodzenia! Szesnastka - klaw boys! (LN)
Msza za Zawiszaków
Warszawa, 19 października 2017 r.
Na tradycyjnej Mszy Świętej w kościele pw. św. Jacka przy ul. Freta 10 nasz Szczep wystawił delegację złożoną z pocztu sztandarowego, czterech ministrantów oraz 48 harcerzy. Jak co roku przybyli także Zawiszacy oraz rodzice naszych harcerzy. Po Mszy udaliśmy się do poświęconej Szesnastce tablicy w lewej nawie kościoła (aktualnie częściowo zasłoniętej przez rusztowanie), aby odśpiewać Modlitwę Harcerską. Następnie na placu przed kościołem odbył się apel, w którego trakcie przyznano nowe funkcje w drużynach i gromadach. Po apelu oraz zawiązaniu kręgu z wszystkimi obecnymi, kadra Szczepu udała się na zaplanowane wcześniej spotkanie, podczas którego ustaliliśmy m.in. datę wyborów szczepowego. (KKW)
Jesienna wyprawa weteranów
Masyw Śnieżnika, 14-16 października 2017 r.
Dwóch instruktorów Szesnastki (Lesław Kuczyński i Lech Najbauer) oraz pięciu Zawiszaków (Wojciech Iwan, Artur Baczyński, Adam Lenarcik, Wojciech Talacha i Robert Borzęcki) wzięło udział w jesiennej wyprawie weteranów - tym razem w masywie Śnieżnika. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Międzygórzu, skąd przeszliśmy przez Przełęcze pod Smrekowcem i Śnieżnicką do schroniska na Hali pod Śnieżnikiem. Rankiem następnego dnia przemaszerowaliśmy przez Mały Śnieżnik i Goworek na Przełęcz Puchacz, skąd skierowaliśmy się ku Dzikim Zboczom i czerwonym szlakiem weszliśmy na szczyt Śnieżnika. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie i dużej przejrzystości powietrza mogliśmy podziwiać Sudety nie tylko ze szczytu ruin wieży, która do 1973 roku stała na polskim Śnieżniku, ale także z resztek schroniska po czeskiej stronie (oglądając m.in. słynny „pomnik słonia”). Po kolejnej nocy spędzonej w schronisku na Hali pod Śnieżnikiem zeszliśmy z gór Żmijowcem ku Jaworowej Kopie, skąd udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej pod Igliczną, a następnie wróciliśmy do Międzygórza. Podobno kolejna wyprawa - już w listopadzie. (LN)
Złaz Instruktorów ZHR w Krakowie
Kraków, 13-15 października 2017 r.
Delegacja Szesnastki wzięła udział w Złazie Instruktorów ZHR w Krakowie rozpoczynającym rok obchodów Stulecia Niepodległości. W skład delegacji weszli: hm. Kajetan Kapuściński, hm. Marek Gajdziński, pwd. Stanisław Blicharski, pwd. Bruno Zawadzki i phm. Karol Kaszyński oraz phm. Marcin Gierbisz, który był jednym z organizatorów sobotniej gry terenowej. W rozpoczętej w sobotni poranek grze brał udział tylko nasz szczepowy, Kajtek, w tym samym czasie bowiem Stachu i Bruno reprezentowali Chorągiew Mazowiecką ZHR na turnieju piłkarskim (którego co prawda nie wygrali, ale też nie przegrali). Po grze i turnieju odbyły się zajęcia modułowe (m.in. zwiedzanie niedostępnych zazwyczaj miejsc Krakowa czy Teatru im. Słowackiego od kulis), a po obiedzie wysłuchaliśmy debaty „Polaków Drogi do Niepodległości”. Wieczorem Naczelnicy przedstawili programy „Skry Niepodległości” i „Drużyna Niepodległej” przeznaczone dla harcerek i harcerzy w trakcie roku obchodów. Po tych zajęciach część naszej delegacji musiała opuścić Kraków, pozostawiając na miejscu Szwejka i Gierba, którzy wzięli udział w niedzielnej Mszy Św. w Katedrze na Wawelu z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Do Warszawy wróciliśmy pełni wrażeń po zwiedzeniu pięknego Krakowa oraz zawiązaniu nowych znajomości z wieloma instruktorami ZHR, ale także - co najważniejsze - przygotowani do przeżywania obchodów Stulecia Niepodległości. (BZ)
Egzekutywa Szczepu
Warszawa, 12 października 2017 r.
W czwartkowy wieczór, na Baśniowej, spotkaliśmy się by podsumować dwa lata kadencji obecnej kadry Szczepu i omówić plany na przyszłość. Kajtek, Kokosz, Sadek i Pawcio, a także reszta zgromadzonych wypowiedziała się m.in. w zakresie planów jednostek, planów dotyczących naszej nowej siedziby oraz programu Szczepu. Niestety, nie udało się ustalić kto zrobi kluski z makiem na tegoroczne spotkanie świąteczne instruktorów, nie udało się także ustalić miejsca tegoż spotkania (choć Sadek zarzeka się, że to zrobi). Mimo uchybienia tym najważniejszym punktom programu, spotkanie należy uznać za udane. (DZ)
Przejście zuchów z „Bractwa Zaginionego Oręża" do „Grunwaldu"
Laski, 23 września 2017 r.
Dziewięciu zuchów: Tadek, Tomek, Szymek, Gargamel, Tymek, Mikołaj, Hubert, Mateusz i Marek, opuściło szeregi „Bractwa Zaginionego Oręża” i przeszło do „Grunwaldu”. Nowi harcerze znaleźli się w zastępie "Kosy" Macieja Malca. Obrzęd przejścia z krainy zuchów do krainy harcerzy miał miejsce podczas wyjazdu zuchów wraz z kadrą zuchmistrzowską do Lasek. W pozostałościach Centrum Dowodzenia Atomowego chłopcy przeszli ostateczną próbę dzielności, po czym uroczyście zostali przekazani zastępowemu. Miały wówczas miejsce takie wydarzenia, jak ich pierwszy harcerski apel, pierwsza harcerska musztra oraz pierwsze harcerskie pomopowanie za ociąganie się w trakcie zbiórki. Po apelu odbyła się krótka gra zorganizowana przez Maćka, a po niej poszliśmy na uroczysty, regeneracyjny posiłek do pizzerii. Oby wychowankowie naszej gromady przynosili na turniejach i obozach zarówno chwałę „Grunwaldowi”, jak i wywoływali dumę reszty „Bractwa Zaginionego Oręża! Czuj i Czuwaj! (KKW)
Uroczystości 78. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę
Warszawa, 17 września 2017 r.
W 78. rocznicę agresji ZSRS na Polskę, 16 WDH Grunwald pełniła służbę w trakcie trzech głównych uroczystości w Warszawie. O 9:00 braliśmy udział w obchodach pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, asystując Prezydentowi RP składającemu wieniec. W południe uczestniczyliśmy we Mszy Świętej na terenie Muzeum Katyńskiego, wystawiając poczet sztandaru chorągwi, aby na koniec znów przybyć pod pomnik na ul. Muranowskiej, gdzie o 17:00 w trakcie głównych uroczystości pełniliśmy ponownie służbę w poczcie sztandarowym chorągwi, a także trzymając wartę honorową przy pomniku. Mimo, że pogoda nie dopisała, udało się nam w ciągu dnia wystawić jedenastu harcerzy, przy czym wyw. Przemysław Siuciak, Franciszek Uliński, Ludwik Zawadzki i mł. Stanisław Uliński oraz autor tekstu (Bruno Zawadzki), brali udział we wszystkich trzech uroczystościach. Znów pokazaliśmy, że można na nas polegać! (BZ)
Zobacz fragment relacji telewizyjnej w TVN24 >>>
Biwak 16 WGZ „Strażnicy Czasu” i przejście zuchów do „Sulimy”
Szymanówek, 16-17 września 2017 r.
Dziesięciu zuchów z 16 WGZ „Strażnicy Czasu” rozpoczęło nowy rok harcerski pierwszym w historii gromady samodzielnym biwakiem. Na biwaku zuchy poznawały tajniki ziół i roślin w towarzystwie wiedźmina Geralta i elfa Edwarda. Biwak poprowadził i przygotował przyboczny ćw. Mateusz „Sopel” Kaczkowski przy wsparciu wodza phm. Macieja „Sadka” Sadowskiego. Po biwaku odbyło się uroczyste przejście sześciu zuchów - Damiana Lagodzkiego, Aleksandra Glinki, Stanisława Mieleszkiewicza, Marcina Gajdzińskiego, Marcina Czyżewskiego oraz Karola Majewskiego (a także nieobecnych: Adama Krzaka i Kacpra Jankowskiego) - z gromady do drużyny harcerzy. Nowi harcerze 16 WDH „Sulima” utworzyli dwa zastępy pod wodzą Piotrka Michalaka (dawnego zucha gromady) oraz Krzysia Smolińskiego. (MSS)
„Sulima" walczy na Turnieju Drużyn Puszczańskich
Czerwińsk, 15-17 września 2017 r.
W Czerwińsku nad Wisłą miał miejsce tegoroczny Turniej Drużyn Puszczańskich. Nie mogło na nim zabraknąć reprezentacji Szesnastki, w zmaganiach wzięła więc udział 16 WDH "Sulima" pod wodzą pwd. Jakuba Romańskiego (ps. Szwagier), w sile dwudziestu jeden harcerzy. Choć harcerze w krajkach i kostkach zajęli 11ste miejsce na 18 startujących drużyn, jesteśmy dumni - gdyż poziom współzawodniczących był naprawdę wysoki! Tytuł Drużyny Rzeczypospolitej zdobyli Poznaniacy z 6 PDH "Siklawa" - wielkie gratulacje! (DZ)
Artur się żeni!
Warszawa, 16 września 2017 r.
W sobotę, w warszawskim kościele pw. Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu zebrało się wielu gości, w tym liczni instruktorzy Szesnastki oraz Zawiszacy, by złożyć najlepsze życzenia z okazji ożenku Arturowi Piątkowi, podharcmistrzowi i Zawiszakowi, wieloletniemu harcerzowi 16 WDH oraz jego żonie Marcie. Warto podkreślić, że z Szesnastką niełatwo się rozstać, Artur bardzo starannie wybrał godzinę ślubu - oczywiście 16:00. Ceremonia była piękna, wielu z nas, przeżywającym wspólne przygody z Arturem, zakręciła się w oku łezka - niech nam żyją Państwo Młodzi! (DZ)
Otwarcie nowej siedziby Szesnastki
Warszawa, 10 września 2017 r.
W niedzielę odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Szesnastki (ul. Rokosowska 4, wejście od placu zabaw na Baśniowej). Jest to duża przestrzeń, wynajmowana od Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. Poza harcerzami Szesnastki (ok. trzydziestu, w tym sześciu instruktorów) na otwarcie przybyło wielu gości, którzy chcą wesprzeć urządzenie tego miejsca. Byli więc rodzice, Zawiszacy i lokalni działacze. Przybył również Wiceburmistrz Ochoty, p. Grzegorz Wysocki. Z okazji otwarcia naszej siedziby uruchomiono harcerską kawiarenkę, wydano nowy numer „Sulimczyka” z motywem przewodnim dotyczącym kwatermistrzostwa, a goście mogli zobowiązać się do pomocy Szesnastce w określony przez siebie sposób (od materiałów budowlanych i wkładu finansowego, po nauczenie harcerzy technik prac remontowych). Zbieraliśmy również pomysły na to, jak ma się nazywać nasza siedziba, jak zostanie urządzona i jakie działania będą w niej prowadzone. Atmosfera była bardzo miła, otrzymaliśmy już nawet pierwsze prezenty - piękny obraz autorstwa dziadka Szymona Majewskiego (zainspirowany obozem Szesnastki na palach w 1982 roku), roślinkę doniczkową od p. Szabelskiej (przewodniczącej rady rodziców w szkole podstawowej nr 61) i trochę słodyczy od p. Barbary Laszczkowskiej (reprezentującej lokalnych działaczy). Liczymy na to, że uda się tę atmosferę utrzymać. Chcemy jak najszybciej przeprowadzić prace remontowe tak, aby miejsce to mogło nam służyć jako magazyn, harcówka, czy archiwum. Pragniemy również, aby było otwarte dla mieszkańców i żeby odbywało się tam wiele wartościowych wydarzeń. Spisujemy pomysły i będziemy informować o dalszych krokach. Jeszcze raz - dziękujemy! (KK)
Zobacz okolicznościowy numer Sulimczyka >>>
Barykada Września
Warszawa, 8 września 2017 r.
Jak co roku, w rocznicę rozpoczęcia oblężenia Warszawy przez Niemców, obie drużyny szczepu, "Grunwald" i "Sulima", reprezentowały Szesnastkę na obchodach pod pomnikiem Barykady Września 1939. Z parku im. Marii Skłodowskiej-Curie wymaszerowaliśmy ze sztandarem Szesnastki i w asyście bębnów, przechodząc ulicami Ochoty pod pomnik u zbiegu Grójeckiej, Banacha i Opaczewskiej. Podczas godzinnej uroczystości nasi harcerze pełnili wartę przy pomniku, zapalili znicz i złożyli wieńce. Wystawiliśmy ponad 30-stu harcerzy. Była to kolejna okazja do uczczenia pamięci obrońców Warszawy z 1939 roku. (BZ)
Podziękowania Marszałka Województwa Mazowieckiego za służbę w Lotyniu
Warszawa, 5 września 2017 r., Lotyń, 15-17 sierpnia 2017 roku
Reprezentacja harcerek i harcerzy z Okręgu Mazowieckiego ZHR wzięła udział w spotkaniu z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, Panem Adamem Struzikiem. Marszałek dziękował wszystkim harcerkom, harcerzom i wolontariuszom, którzy pełnili służbę na terenach dotkniętych sierpniowymi nawałnicami. Spotkanie odbyło się przy okazji podpisania umów o przekazaniu przez Sejmik Województwa Mazowieckiego wsparcia finansowego dla czterech poszkodowanych gmin. Szesnastkę reprezentowali ćw. Szymon Kotański oraz phm. Maciej "Sadek" Sadowski. (MSS)
Spontaniczna służba na terenach dotkniętych nawałnicami
Lotyń, 15-17 sierpnia 207 roku
W drugiej połowie sierpnia 19 uczestników pierwszego obozu metodycznego „Majstersztyk”, odbywającego się w ramach kształcenia instruktorskiego „Cech Instruktorski”, rozpoczęło swoje szkolenie od pełnienia służby na terenach województwa pomorskiego dotkniętych skutkami katastrofalnych wichur i burz. Obóz miał rozbić się na Płaskiej Bindudze nad Czarną Hańczą. Jednak na 10 godzin przed wyjazdem komendanci kursu - phm. Wiktor Maracewicz i phm. Maciej "Sadek" Sadowski - podjęli decyzję o zmianie planów: 23 osobowa załoga wyruszyła na Pomorze do miejscowości Lotyń. W nocy z 11 na 12 sierpnia mieszkańcy Lotynia ruszyli z pomocą harcerzom obozujących w Suszku, którzy ucierpieli w czasie nawałnicy, mimo że sami zostali dotknięci skutkami wichury. Kadra kursu zdecydowała o przyjściu z pomocą mieszkańcom tej miejscowości i w przez dwa dni wraz z uczestnikami szkolenia pomagała mieszkańcom w cięciu i usuwaniu zwalonych drzew zalegających na polach i drogach oraz w spiętrzonej Brdzie. Harcerze opuścili Lotyń po skończeniu prac na lądzie, natomiast w trakcie prac nad czyszczeniem koryta rzeki zostali zluzowani przez wojsko. Z Szesnastki służbę pełnili Maciej Sadowski „Sadek” oraz przyboczny 16 WGZ BZO - ćw. Szymon Kotański. (MSS)
„Bój pod Pęcicami” - Rajd pieszy Ochota - Pęcice
Warszawa-Pęcice, 5-6 sierpnia 2017r.
W ciepły sierpniowy weekend odbył się pierwszy rajd pieszy „Bój pod Pęcicami” współorganizowany przez Szesnastkę i Urząd Dzielnicy Ochota. Rajd był inicjatywą kierowaną do mieszkańców dzielnicy i sympatyków historii. Założeniem było odtworzenie przez uczestników trasy, którą przebyli powstańcy w nocy z 1 na 2 sierpnia 1944 r. kiedy to wycofywali się z Ochoty, aby przegrupować się w lasach sękocińskich i chojnowskich. Po drodze doszło do starcia z Niemcami, w którym poległo i zostało rannych wielu powstańców, w tym harcerze konspiracyjnej Szesnastki. W kolumnie rajdu maszerowało ponad 60 osób cywilnych, a kilkunastu harcerzy Szesnastki (w tym sześciu instruktorów) zajęło się organizacją przedsięwzięcia. Na uczestników czekał ciepły posiłek z kuchni polowej, baza biwakowa i ognisko, przy którym spędzili wspólnie sobotni wieczór. W czasie ogniska wygłoszono gawędy (w tym słowo od Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ochoty, Grzegorza Wysockiego). Każda z organizacji, która brała udział w rajdzie (tj. Strzelec, grupa rekonstrukcyjna Szare Szeregi, Mundurowy Klub Motocyklowy „Smoking Barrels” i my, harcerze 16 WDH), opowiedziała po krótce o swojej działalności. W niedzielę wszyscy uczestnicy wzięli udział we Mszy Świętej i oficjalnych uroczystościach upamiętniających wydarzenia sprzed 73. lat. Po wszystkim harcerze Szesnastki spotkali się z Michałem Grocholskim (ps. „Biskup”), harcerzem konspiracyjnej 16WDH, który przeżył bój pod Pęcicami. W podzięce za opowieść i słowo z przesłaniem dla dalszej pracy harcerskiej druh Grocholski otrzymał od harcerzy pełne umundurowanie polowe Szesnastki. Było nam niezmiernie miło móc współorganizować to wydarzenie dla mieszkańców dzielnicy. Mamy nadzieję, że będziemy mieli więcej tego typu okazji w przyszłości. (KK)
73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 1 sierpnia 2017r.
"Pierwszego sierpnia w całej Warszawie się rozpoczęła ogromna draka" brzmią słowa powstańczej piosenki. Co roku Warszawiacy upamiętniają tysiące powstańców i cywilów poległych w czasie Powstania Warszawskiego. Także harcerze Szesnastki włączają się w obchody. Już o godzinie 9:00 szesnastoosobowa reprezentacja Szczepu wraz ze sztandarem spotkała się pod kamieniem Szesnastki na placu Narutowicza, by przejść na ul. Filtrową 68. Tam wzięła udział w uroczystości złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela ps. „Monter”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. W południe nasi harcerze wystawili poczet sztandarowy na terenie kampusu centralnego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie upamiętniono atak oddziałów Grupy Bojowej „Krybar” na budynki uniwersyteckie. Kluczowym punktem obchodów jest zawsze godzina W (17:00). Harcerze Szczepu od kilku lat włączają się w akcję zatrzymania miasta rozkręcając syreny alarmowe. W tym roku uruchomiliśmy je przy stacji metra Wilanowska, na rogu aleja Krakowskiej i ul. 1 sierpnia, warszawskich Powązkach oraz Rondzie Waszyngtona. Wieczorem harcerze i rodzice spotkali się przy kamieniu Szesnastki, aby wspomnieć poległych w Powstaniu Zawiszaków, a następnie wziąć udział w koncercie Warszawiacy Śpiewają (nie)zakazane Piosenki na placu Piłsudskiego. Chór harcerzy, rodziców i przyjaciół z zapałem włączył się w śpiewanie popularnych powstańczych marszów oraz ballad. (MSS)
Przekazanie funkcji drużynowego Grunwaldu i powołanie plutonu
Jez. Linowe, 29 lipca 2017r.
Ostatniego dnia obozu Grunwaldu pod Dzwonowem doszło do ważnego wydarzenia. Dotychczasowy drużynowy, pwd. Stanisław Blicharski, podzielił i przekazał Drużynę w ręce swoich przybocznych. Pwd. Bruno Zawadzki objął funkcje drużynowego Grunwaldu, natomiast ćw. Stefan Kozłowski został oddelegowany do utworzenia plutonu z zamiarem przekształcenia go w samodzielną drużynę. W skład Grunwaldu będą wchodziły zastęp działające przy szkole podstawowej nr 23 i dawnym gimnazjum im. S. Staszica, natomiast w plutonie znajdą się zastępy, których zbiórki odbywają się przy szkole podstawowej nr 265 i szkole podstawowej nr 154. Niezależnie od tych zmian kontynuowana będzie praca zastępu wędrowniczego, pod dowództwem h.o. Stanisława Otowskiego, który w przyszłości ma stać się pełnoprawną drużyną.(SB)
Obóz samodzielny Grunwaldu 2017
Dzwonowo, 7-29 lipca 2017 r.
16 Warszawska Drużyna harcerzy "Grunwald" jak rok temu wybrał się na obóz samodzielny. Tym razem drużyna obozowała w powiecie wałeckim niedaleko Człopy nad jeziorem Linowym. Na obozie stawiło się 45 harcerzy Grunwaldu, podzielonych na 6 zastępów, zastęp wędrowniczy pod wodzą HO Stanisław Otowskiego oraz kadrę. Warto zaznaczyć, że wszystkie funkcje organizacyjne i programowe pełnili harcerze Grunwaldu. Jedyną osobą spoza drużyny był ratownik wodny. Funkcje komendata pełnił drużynowy pwd Stanisław Blicharski HO, kwatermistrzem był przyboczny ćw. Stefan Kozłowski, funkcję oboźnego sprawował ćw. Aleksander Foks, natomiast instruktorem programowym był pwd Bruno Zawadzki HO. Podczas obozu odbyły się biegi na stopnie, zwiady, chatki, wiele gier i wycieczek, wyjazd ZZtu, odwiedziny harcerek 50 WDHek, podchody, a także Święto Obozu (podczas którego nad jeziorem Linowym zagościli rodzice oraz instruktorzy szczepu). We współzawodnictwie obozowym zwyciężył zastęp "Dziki", pod wodzą ćw. Pawła Pruszko.(SB)
Obóz Sulimy 2017
Rakowo, 5-28 lipca 2017 r.
16 Warszawska Drużyna Harcerzy „Sulima” odbyła swój samodzielny obóz stały nad jeziorem Komorze nieopodal Rakowa na Pojezierzu Drawskim. Funkcję komendanta pełnił drużynowy pwd. Jakub Romański HO, a kwatermistrzostwem zajął się ćw. Adam Skaskiewicz. Na obóz pojechało 33 uczestników i dwóch instruktorów. Harcerze byli zgrupowani w pięciu zastępach: – „Szczeżuje”, „Jeże” (zastęp pierwszoroczny), „Lodówki” (zastęp pierwszoroczny), „Kiełbie” oraz „Sokoły” (zastęp starszy). Po zaciętych bojach, a nawet dyskwalifikacji jednego z zastępów ("Sokoły" zbyt szybko osiągnęły bardzo dużą liczbę punktów), zwycięzcami obozowej rywalizacji zostały „Kiełbie” (zastępowy wyw. spi. Tadeuszem Kuczyńskim). Podczas obozu odwiedzili nas szczepowy, hm. Kajetan Kapuściński oraz phm. Maciej „Sadek” Sadowski. Drużyna poczyniła ogromne postępy, jeśli chodzi o stopnie i sprawności – wszyscy szeregowi zdobyli stopnie młodzika, a najlepszym okazał się mł. Witold Ambroziak. Wszyscy posiadający ten stopień i dyspozycyjni podczas biegu zdobyli z kolei stopnie wywiadowcy (najlepszy wynik osiągnął wyw. Jan Kossacki). Odbył się także bieg na stopień ćwika, który zaliczyli wywiadowcy, choć stopni jeszcze nie przyznano z powodu nieukończenia zadań śródrocznych. Z dniem zakończenia obozu cała drużyna śle podziękowania oraz pozdrowienia dla okolicznych mieszkańców, w szczególności Pana Jarka - właściciela działki, który udostępnił nam ją jako parking, Pana Wonsa z Nadleśnictwa, Pani Kudełka z Leśnictwa, Pani z Agroturystyki niedaleko Rakowa, która swoim autem pomogła wyciągnąć obozowego forda fiestę oraz pana Bramowicza. (TC)
Zobacz statystyki obozu 16 WDH "Sulima" >>>
Kolonia Superbohaterowie Marvela - 16 WGZ Bractwo Zaginionego Oręża
Ocypel, 1-14 lipca 2017 r.
W tajnym ośrodku szkoleniowym dla Super Bohaterów o kryptonimie „Ocypel” dwudziestu ośmiu zuchów z gromad „Bractwo Zaginionego Oręża” oraz „Rycerze Czarnego Orła” zdobywało super moce, które pozwoliły im stać się pełnoprawnymi Super Bohaterami oraz uratować świat przed genialnym złoczyńcą – Red Skullem. Szkolili ich zaprawieni w bojach Bohaterowie: ćw. Szymon Kotański, ćw. Tomasz Bursztyński, wyw. Mateusz Beczek, wyw. Grzegorz Stankiewicz, mł. Filip Zagoździński, a nad wszystkim czuwał ich przywódca, pwd. Karol Walesiak HO. Dla szóstki naszych bohaterów była to ostatnia taka przygoda w tym gronie, a czterech z obecnych otrzymało znaczki. Towarzyszyły nam Polinezyjki z 169 Warszawskiej Gromady Zuchenek „Mieszkanki Tęczowej Doliny", Indianki z 1 Siedleckiej Gromady Zuchenek „Słoneczne Pszczółki" oraz 18 Warszawskiej Gromady Zuchenek „Poszukiwaczki Zaginionej Krainy", a także Detektywi z 16 Jedlińskiej Gromady Zuchów „Gwardia Mroku". Rolę komendantki pełniła hm. Hanna Turowska HR. (KKW)
Kolonia Odkrywcy Mitów - 16 WGZ Strażnicy Czasu
Ząbie, 26 czerwca - 9 lipca 2017r.
W pierwszych tygodniach wakacji odbyła się letnia kolonia zuchowa, w której udział wzięło dziewiętnastu zuchów z 16 Warszawskiej Gromady Zuchów Strażnicy Czasu. W ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym ZHR w Ząbiu zuchy spotkały Jana Parandowskiego, z którym odkrywały sekrety greckiej mitologii. Podczas przygód przewodzili im przyboczni gromady - ćw. Mateusz „Sopel” Kaczkowski oraz ćw. Tomasz Filipiuk. Wódz gromady, phm. Maciej „Sadek” Sadowski, pełnił funkcję komendanta zgrupowania. Czterech nowych zuchów zdobyło znaczki zucha, a dla ośmiu zuchów idących do piątej klasy była to ostatnia kolonia przed przejściem do drużyny harcerzy. Na kolonii towarzyszyły nam zuchenki z 299 WGZ-ek „Poszukiwacze Kwiatu Paproci”, 301 WGZ-ek „Włóczykije z Krainy Legend” oraz zuchy z 44 WGZ „Wschodnia Gwardia” i 123 WGZ „Podróżnicy z Prastarego Lasu". (MS)
Zawiszackie relikwie w Muzeum Warszawy
Warszawa, 3 lipca 2017r.
Po zakończonym niedawno gruntowym remoncie Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta (dawniej Muzeum Historyczne m. st. Warszawy) wznowiło swoją działalność wystawą pt. „Rzeczy warszawskie”. Wśród eksponatów znajdujących się w tzw. Gabinecie Relikwii, znalazła się wzruszająca pamiątka po harcerzu Szesnastki, Andrzeju Wojno. Jest nią futerał na okulary, z przylepionym krwią obrazkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Według opisu na stronie Muzeum (), futerał znaleziono przy szczątkach Andrzeja Wojno podczas jednej z powojennych ekshumacji. Wyw. Andrzej Wojno był harcerzem Szesnastki (przedwojennym zastępowym m.in. zastępu „Łosi III”) i żołnierzem 1 kompanii 3 Batalionu Pancernego Armii Krajowej „Golski”. Poległ w Powstaniu Warszawskim 19 sierpnia 1944 roku w obronie gmachu Politechniki. W tym dniu, gasząc pożar pobliskiego domu przy Noakowskiego 10, poległo jeszcze dwóch harcerzy 16 WDH, Zygmunt Przewłocki „Jacek” i Aleksander Plater „Dziadek”, a trzech innych zostało rannych (więcej: 16WDH w Powstaniu Warszawskim). Zachęcamy do odwiedzin Muzeum Warszawy. Być może wśród zbiorów znajdziemy nie jedną jeszcze zawiszacką pamiątkę. (ML, LN)
Kolejny instruktor w Szesnastce
Warszawa, 25 czerwca 2017r.
Rozkazem L9/2017 z dnia 25 czerwca 2017 roku Komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy przyznał Brunowi Zawadzkiemu, przybocznemu 16 WDH "Grunwald" pierwszy stopień instruktorski - przewodnika! Gorąco gratulujemy zarówno Brunowi, jak i opiekunowi próby - czyli pwd. Stanisławowi Blicharskiemu. Bruno wstąpił do "Grunwaldu" w 2008 roku, Przyrzeczenie Harcerskie złożył w 2009 roku. Był członkiem zastępu "Łosie", prowadzonego przez przyszłego drużynowego, Pawła Mularczyka, później w zastępie "Wilki", prowadzonym przez Alberta Budnego, następnie, od 2011 roku prowadził zastęp "Bobry". Od 2014 roku do dziś pełni funkcję przybocznego. Czekamy na dalsze osiągnięcia! (DZ)
Ślub Kajtka i Doroty
Warszawa, 24 czerwca 2017r.
Nasz obecny Szczepowy (a w latach 2009-2014 drużynowy 16WDH „Sulima”) hm. Kajetan Kapuściński zawarł związek małżeński z hm. Dorotą Kosińską ze Szczepu 23 WDHiGZ „Pomarańczarnia”. Oboje poznali się na wspólnym obozie w 2013 roku. W uroczystości, która odbyła się w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego na ul. Senatorskiej w Warszawie, wzięli udział liczni harcerze oraz instruktorzy naszego Szczepu. Harcerze utworzyli długi szpaler, którym przeszła młoda para. Potem wszyscy ustawili się w ogromnej kolejce w pobliskim Ogrodzie Saskim, aby złożyć najserdeczniejsze życzenia. Kajtkowi i Dorocie życzmy wszelkiej pomyślności oraz szczęścia na nowej drodze życia, a także aby byli dla nas ciągle najlepszym przykładem. (PH)
Biwak kończący turniej zastępów "Sulimy"
Warszawa, 9-11 czerwca 2017 r.
Po całorocznych zmaganiach zastępy Sulimy zebrały się na biwaku, by stoczyć ostateczne starcie o tytuł "Najlepszego zastępu 16WDH "Sulima" 2017". Drużyna nie stawiła się licznie, jednak z każdego zastępu był co najmniej jeden przedstawiciel. Zmagania rozpoczęły się szybką grą sprawnościową, zaś w nocy drużyna została wybudzona ze snu na grę nocną. Wprowadzona została fabuła obozowa. W tym roku drużyna buduje statki, by podbić nimi nieznany ląd po drugiej stronie Atlantyku. Zastępy prześcigały się w zdobywaniu punktów przy każdej okazji. Ostatecznie najwięcej punktów w finalnym rozrachunku zdobył zastęp "Kiełbie" prowadzony przez mł. Tadeusza Kuczyńskiego. Na biwaku wręczone zostały nagrody i trofea. Życzymy dalszych sukcesów na drodze harcerskiej! (JR)
Spływ Kajakowy Grunwaldu
Rawka Skierniewice, 15 czerwca 2017r.
W piątek popołudniu rozpoczął się spływ ZZtu Grunwaldu Rawką, tym razem towarzyszyły nam harcerkami z 50WDH Pole. W sumie 16 osób, po 8 z każej drużyny.Pierwszy wieczór i noc spędziliśmy wraz z harcerkami w ich harcówce. Trasę kajakową zaczęliśmy w sobotę z samego rana w Dolecku, pierwszego dnia pełnego wrażeń, udało nam się przepłynąć połowę trasy. Drugiego dnia naszym celem była wieś, gdzie mieściła się wypożyczalnia kajaków czyli Budy Grabskie. Wszystkim szczęśliwe udało się dopłynąć. W wspaniałej atmosferze wróciliśmy do domów bogatsi o nowe znajomości. (FM)
Czy Rycerze Czarnego Orła jeszcze powrócą?
Warszawa, 5 czerwca 2017 r.
W poniedziałek hufcowy WHH-y "Klucz", phm. Marcin Gierbisz wydał rozkaz L2/2017, którym zwolnił z funkcji drużynowego 16 Warszawskiej Gromady Zuchów "Rycerze Czarnego Orła" im. Zawiszy Czarnego pwd. Grzegorza Stója, a także rozwiązał ww. gromadę. Dziękujemy Grzegorzowi za długie lata pracy, dzięki którym powstała zupełnie nowa jednostka, działająca w szkole KZE na Woli przez 6 lat, początkowo jako zastęp Wilczków, następnie jako pełnoprawna gromada, odbywając liczne kolonie i zimowiska. Niestety nie udało się nam w określonym czasie spełnić wymogów, by Grzegorz mógł przekazać gromadę następcy posiadającemu stopień instruktora ZHR. Dziękując Grzegorzowi i Michałowi za pełną poświęceń służbę, patrzymy z nadzieją w przyszłość i liczymy, że wkrótce znów zobaczymy Rycerzy Czarnego Orła. (DZ)
Biwak Grunwaldu
Pilica 27-28 maja 2017 r.
Tym razem drużyna w liczbie 23 osób udała się w malownicze miejsce, nad rzeką Pilicą. Cały wyjazd miał charakter turnieju zastępów, walka toczyła się o miano najlepszego zastępu na biwaku. W rywalizacji wzięło udział 5 zastępów. Były one sprawdzane pod kątem min. technik harcerskich które, zastępy ćwiczyły wspólnie w trakcie roku harcerskiego. Jednym z ciekawszych zadań było pływanie kajakiem pod prąd czy przyrządzanie obiadu wg określonej kuchni świata. Najlepszymi okazały się Ibisy na czele z zastępowym wyw. Frankiem Ulińskim.(SB)
Zmarł harcerz Szesnastki i żołnierz Szarych Szeregów śp. Jan Moes
Warszawa, 20 maja 2017 r.
Na Wieczną Wartę odszedł śp. Jan August Moes, harcerz konspiracyjnej 16 WDH oraz żołnierz Szarych Szeregów. Jan, urodzony 3 czerwca 1928 roku, jako uczestnik tajnych, staszicowych kompletów, wstąpił do zastępu "Jeleni" konspiracyjnej Szesnastki w 1941 roku, jego zastępowym był Zdzisław Szeliski. W 1943 roku odbył kurs zastępowych, już jako zastępowy brał udział w konspiracyjnym obozie letnim w 1944 roku, a następnie w Powstaniu Warszawskim. Pogrzeb odbył się w dniu 29 maja 2017 roku na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Młynarskiej 54/56 w Warszawie. Cześć Jego pamięci! (DZ)
Czterdzieści pięć lat minęło!
Pociecha, 14 maja 2017 r.
Czterdzieści pięć lat temu Przyrzeczenie Harcerskie złożyli dwaj najstarsi wciąż czynni instruktorzy Szesnastki, Marek Gajdziński i Lesław Kuczyński. Z tej okazji dziewięcioosobowa delegacja instruktorów Szczepu, harcerz Sulimy oraz żona Lesława, Alicja Kuczyńska, wraz z jeszcze jednym bohaterem pamiętnego wydarzenia z 1972 roku, byłym harcerzem Szesnastki, Tadeuszem Witkowskim, zebrali się pod Krzyżem Jerzyków w Puszczy Kampinoskiej, nieopodal wsi Pociecha. Po zapaleniu zniczy, zrobieniu pamiątkowej fotografii i krótkiej gawędzie Lesława (czemu sprzyjały chmary komarów) oraz uzupełnieniu wspomnień przez Szwejka i Tadka, przeszliśmy na pobliską polanę Pociecha, a stamtąd wróciliśmy do domów. Za pięć lat w miejscu historycznego wydarzenia ma się odbyć szczególnie podniosła uroczystość, połączona z rekonstrukcją złożenia przyrzeczenia w strojach z epoki, piknikiem gastronomicznym oraz konferencją naukową z udziałem najwyższych czynników. (LN)
Zlot św. Jerzego
Modlin, 5-7 maja 2017 r.
Zaraz po majówce odbyły się zmagania o włócznie Świętego Jerzego. Przez 3 dni 7 drużyn rywalizowało o tytuł najlepszej drużyny na Mazowszu. Zlot zakończył się uroczystym apelem w twierdzy Modlin. Włócznie ponownie otrzymała 2 mazowiecka drużyna „Oleandry”, a razem z nimi na podium stanęła 16 Warszawska drużyna harcerzy im. Zawiszy Czarnego „Sulima”. W zlocie wzięło udział 14 harcerzy i 1 instruktor. (MJ)
Obchody 3 maja
Warszawa, 3 maja 2017 r.
W środowy poranek 16 WDH „Grunwald” na prośbę naczelnika Roberta Kowalskiego, reprezentował ZHR na obchodach 3 maja. Uroczystości rozpoczęła Msza święta w bazylice archikatednej św. Jana Chrzciciela. Następnie po krótkim przemarszu odbyły się główne obchody na placu Zamkowym. Uczestniczyły w nich najważniejsze osoby w Państwie min. prezydent Andrzej Duda oraz Pani premier Beatą Szydło. Delegacja Grunwaldu liczyła 20 osób, jednym z przydzielanych nam zadań podczas uroczystości, była obstawa pocztu ZHRu, stanęli w nim druhowie wyw. Stanisław Malec, wyw. Ludwik Zawadzki oraz ćw. Piotr Aulak. Po zakończeniu uroczystości przewodniczący ZHR Grzegorz Nowik złożył podziękowania za służbę na ręce drużynowego. (SB)
Turniej Hufca
Białobrzegi, 22 kwietnia 2017 r.
W sobotę popołudniu zakończył się Turniej zastępów Hufca "Klucz". Mimo że nie wszystkie drużyny hufca odważyły się stanąć do rywalizacji, była ona bardzo zacięta. Po całym dniu zmagań najlepszym zastępem okazały się "Jastrzębie" na czele z zastępowym Tymoteuszem O'Neill z Grunwaldu. Oprócz tego na podium stanęły jeszcze "Czajki" również z Grunwaldu oraz „Sokoły” z Sulimy.(SB)
Rocznica Katastrofy Smoleńskiej
Warszawa 10 kwietnia 2017 r.
Reprezentacja Szczepu w składzie: pwd. Karol Walesiak, ćw. Adam Skaskiewicz, szer. Jan Biernacki i szer. Krzysztof Chrynkiewicz, pełniła służbę w trakcie uroczystości upamiętniających katastrofę smoleńską na Krakowskim Przedmieściu oraz na Placu Piłsudskiego. (KKW)
Rada ZZtu Grunwaldu
Warszawa 10 kwietnia 2017 r.
W ramach cotygodniowej poniedziałkowej rady ZZ-tu Grunwaldu, udaliśmy się do Escape Room Bank (znajduje się on w bardzo klimatycznej przedwojennej kamienicy na ulicy Senatorskiej - podziemia dawnego banku i koszar Wermachtu w czasie PW) . Tam mieliśmy do wyboru dwa pokoje: jeden łatwiejszy "Generał" i trudniejszy (z którego podobno wychodzi tylko 15% ekip) "Tajemnice Warszawy". Podzieliliśmy się odpowiednio na dwie ekipy: Stachu, Foks, Ludwik, Aulak, Zago i Bruno, Stefan, Tymek, Kwadrat, Wiktor, Franek. Pierwsza żeby wydostać się z pokoju generała Wojska Ludowego musiała zniweczyć jego plan rozpętania wojny nuklearnej. Druga zatrzasnęła się w pokoju znanego varsovianisty z którego żeby się wydostać trzeba rozwiązać mnóstwo zagadek związanych z Warszawą. Obie drużyny poradziły sobie bardzo dobrze i opuściły pokoje przed upływem godziny. Całe wyjście zorganizował ćw. Tymek O'Neill. (BZ)
Harcerska droga krzyżowa
Warszawa, 8 kwietnia 2017 r.
W kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na Pl. Narutowicza odbyła się coroczna Harcerska Droga Krzyżowa. Całość rozpoczęła się o 15, a procesję z krzyżem prowadził (jak co roku zresztą) "Suła". Po drodze krzyżowej odbyła się msza święta której przewodniczył proboszcz ks. Henryk Bartuszek. Na tradycyjnej agapie w sali św. Faustyny podzieliliśmy się światecznym jajekiem z Zawiszakami i harcerzami z Hufca Ochota który tego dnia obchodził swoje 60 lecie (w tym hufcu kiedyś przez wiele lat działała Szesnastka). Obecnych było dwunastu harcerzy Szesnastki i wielu Zawiszaków. Tym miłym akcentem rozpoczęliśmy tegoroczny Wielki Tydzień. (BZ)
Gra Grunwaldu
Warszawa, 8 kwietnia 2017 r.
O 16:30 w piątek rozpoczęła się kolejna gra "Grunwaldu" tym razem sprawdzająca wiedzę z zakresu historii (drużyny, Szesnastki, Polski). Pierwsze punkty znajdowały się w okolicy skweru Sue Ryder, a następnie gra przeniosła się na Pola Mokotowskie. Tam miała miejsce główna część gry (zorganizowanej przez wyw. Aleksandra Foksa) która polegała na zdobywaniu kolejnych pól na planszy. Surowce potrzebne do walki o terytorium mógł zdobyć każdy członek zastępu. Na początku każdej rundy Stefan krzyczał np. C1! i wtedy wszyscy ruszali do kartek symbolizujących kopalnie/hute/stocznie, sprawdzał jaka data jest na polu C1 i biegł do Bruna/Stacha/Aulaka żeby powiedzieć co ona oznacza- jeśli dobrze odpowiedział dostawał surowiec. Całą grę wygrał zastęp "Jastrzębie" (aktualną punktację można zobaczyć na naszej stronie https://grunwald.waw.pl/ ). Na zbiórce stawiło się 28 harcerzy, co jest dobrym prognostykiem przed następną zbiórką drużyny, czyli Biwakiem Hufca. Tam już zastępy będą walczyć z innymi drużynami o tytuł najlepszych w Hufcu. Powodzenia! (BZ)
Szymon Majewski opowiada w Aletei o tym jak zakochał się w Szesnastce
Warszawa, 7 kwietnia 2017 r.
W magazynie internetowym Aleteia Szymon Majewski ujawnia swoje uczucia do Szesnastki.
Zobacz wspomnienia Szymona >>>
Gra przybocznych Szczepu - Operacja "Pierwsza Stacja"
Warszawa, 7 kwietnia 2017 r.
Noc z piątku na sobotę minęła kadrze Szczepu bardzo intensywnie! Przyboczni wcielili się w agentów Urzędu Ochrony Państwa i przenieśli do 1995 roku, aby udaremnić próbę zniszczenia warszawskiego metra w dniu jego otwarcia (7.04.1995r.). Gra z elementami szpiegowskimi wymagała od przybocznych nie lada zaangażowania, czujności i pomysłowości. Śledzenie nieznanych agentów, rozwiązywanie zagadek, podkładanie nadajników czy sprawdzanie odcisków palców - to tylko kilka z czynności, które musieli podjąć. Akcja zakończyła się sukcesem, a otwarcie metra przebiegło pomyślnie - pogratulował nam sam prezydent! Po grze kadra udała się na wspólne oglądanie filmów i rozmowy w siedzibie Stowarzyszenia Harcerskiego przy ulicy Hożej. W zbiórce wzięło udział 12 przybocznych, wszyscy drużynowi i część kadry Szczepu (razem 7 instruktorów). (KK
Lekcja żywej historii w dawnej szkole Staszica
Warszawa, 5 kwietnia 2017 r.
W środowe przedpołudnie, na zaproszenie nauczycieli Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 w Warszawie, Włodzimierz (Dusza) Dusiewicz oraz vice-szczepowy phm. Maciej (Sadek) Sadowski spotkali się z uczniami klasy pierwszej, by opowiedzieć o historii Drużyny i swojej harcerskiej działalności. W budynku przy ulicy Noakowskiego 6 funkcjonowało przed II wojną światową Gimnazjum i Liceum im. S. Staszica. W gmachu mieściła się izba harcerska Drużyny, a wielu uczniów szkoły było harcerzami i instruktorami Szesnastki. (MSS)
Rozkaz L4/2017
Warszawa, 31 marca 2017 r.
Nowy rozkaz komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy zawiera całkiem sporą ilość informacji o harcerzach Szesnastki. W wyjątkach z rozkazu Przewodniczącego ZHR znalazła się informacja oraz podziękowania dla phm. Macieja Sadowskiego za reprezentowanie ZHR w czasie obchodów Dnia Myśli Braterskiej u Prezydenta RP oraz zaangażowanie w przygotowanie prezentacji Związku. W wyjątku z rozkazu Naczelnika Harcerzy czytamy z kolei o otwarciu przez Sadka próby na stopień harcmistrza. Komendant zaliczył służbę za rok 2016 oraz wpisał na listę czynnych instruktorów niemal wszystkich instruktorów Szczepu. (MSS)
Zbiórka Staropolskiego Kursu Podharcmistrzowskiego
Warszawa, 25-26 marca 2017 r.
W weekend, w Domu Polonii w Warszawie odbyła się zbiórka kursu, którego organizatorami są instruktorzy Staropolskiej Chorągwi Harcerzy, skupiającej jednostki z południowego Mazowsza i Kielecczyzny. Ze względu na dobre kontakty i stare skautowe przyjaźnie, jednym z uczestników kursu jest drużynowy 16 WDH-y "Grunwald", pwd. Stanisław Blicharski. Trzymamy kciuki, by udało mu się kurs ukończyć! Podczas zbiórki zajęcia prowadzili także instruktorzy Szesnastki - phm. Paweł Huras z zakresu psychologii rozwojowej oraz hm. Kajetan Kapuściński z zakresu narzędzia metodycznego, jakim są sprawności harcerskie. (DZ)
Święto Szczepu "Watra"
Zalesie Dolne, 25 marca 2017 r.
Od piątku do niedzieli w Zalesiu Dolnym odbywało się święto szczepu Watra z Zalesia - naszych dobrych przyjaciół. Harcerze, harcerki, zuchy, wędrowniczki i wędrownicy z zalesiańskich drużyn obchodzili dwudzieste trzecie urodziny. Życzymy im stu lat owocnego działania! Jako reprezentant 16 WDH, Zalesie odwiedził w urodziny ćw. Bruno Zawadzki, przyboczny "Grunwaldu". (DZ)
Aresztowanie „Rudego”
Warszawa, 23 marca 2017 r.
Warszawa, 23 marca 1943. Była godzina 4:30, gdy do mieszkania państwa Bytnarów przy al. Niepodległości 159 wkroczyło gestapo i aresztowało Stanisława (ojca) i Jana - ps. "Rudy". W 74tą rocznice tego wydarzenia, ponad 60 harcerek i harcerzy z różnych organizacji zebrało się o tej samej godzinie, pod tym samym adresem, aby upamiętnić preludium słynnej "Akcji pod Arsenałem". Trzy dni później "Rudy" został odbity przez przyjaciół. Zmarł kilka dni potem, 30 marca, wskutek ran odniesionych podczas przesłuchania. Zgromadzeni wspólnie oddali hołd Janowi Bytnarowi, zapalili znicze, odśpiewali hymn państwowy oraz Bratnie Słowo. Nie zabrakło obecności harcerzy z Szesnastki. (MSS)
Gra Grunwaldu
Warszawa, 18 marca 2017 r.
W sobotę odbyła gra Grunwaldu sprawdzająca umiejętność w zakresie samarytanki. Mimo skromnego składu czuło się dużą rywalizację. Gra rozpoczynała się na Ochocie, natomiast kończyła w Łazienkach Królewskich. Po za umiejętnościami z zakresu samarytanki, popisać też trzeba było się biegłością w posługiwania mapy. Zwycięstwo odniósł zastęp Jastrzębie (zastępowy Tymek O'Niell Chupacabra ) (LZ)
Rada Chorągwi
Warszawa, 16 marca 2017 r.
W czwartek komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, hm. Jan Pastwa, zwołał radę chorągwi, w związku z półmetkiem kadencji obecnych władz oraz w związku z powstaniem (wydzieleniem) nowej chorągwi harcerzy ZHR, Północnowschodniej ChH-y. W spotkaniu wzięli udział - hm. Kajetan Kapuściński jako szef Mazowieckiej Szkoły Instruktorów, phm. Marcin Gierbisz jako hufcowy hufca "Klucz", phm. Andrzej Karwan jako pełnomocnik ds. reprezentacji i hufców służbowych, phm. Paweł Huras jako redaktor naczelny "Harcerskiego Mazowsza" oraz hm. Dyzma Zawadzki jako referent wędrowników w Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. Podczas spotkania omówiono działania Chorągwi w okresie sprawozdawczym, a także dyskutowano nad systemem hufców służbowych i proponowaną zmianą w kształceniu instruktorów. (DZ)
Wybory hufcowego Warszawskiego Hufca Harcerzy „Klucz”
Warszawa, 15 marca 2017 r.
W środowy wieczór instruktorzy Warszawskiego Hufca Harcerzy „Klucz” spotkali się w siedzibie Chorągwi Mazowieckiej Harcerzy (ul. Ursynowska 36/38) na zbiórce sprawozdawczo-wyborczej. Stawiło się trzech instruktorów środowiska 123 – phm. Bartłomiej Bajda, phm. Michał Rozbiewski, pwd. Henryk Skrzyński, drużynowy 270 WDH „Ostoja”, pwd. Jakub Jabłoński, oraz liczna grupa instruktorów Szesnastki – hm. Kajetan Kapuściński (szczepowy), phm. Marcin Gierbisz, phm. Paweł Huras, phm. Maciej Sadek Sadowski, pwd. Stanisław Blicharski, pwd. Erazm Zawadzki, pwd. Karol Walesiak. Na początku zebrani wysłuchali sprawozdania dotychczasowego hufcowego – phm. Marcina Gierbisza – z trzyletniej kadencji. Następnie żywo dyskutowali nad planami na rozwój hufca. Spotkanie zakończyło się przeprowadzeniem wyborów, w których jedynym kandydatem był phm. Marcin Gierbisz. Gierbo przyjął funkcję na skróconą, roczną kadencję, biorąc za zastępcę phm. Bartłomieja Bajdę. (MSS)
Instruktor Szesnastki w reprezentacji ZHR na ScoutNet
Holandia, 3-9 marca 2017 r.
W dniach od 3 marca do 9 marca w Delft (Holandia) odbył się międzynarodowy zjazd scautowy "ScoutNet", na którym jako jeden z reprezentantów ZHR (i ogólnie Polski) był nasz instruktor i wódz zuchowy - pwd Karol Walesiak HO, wódz Bractwa Zaginionego Oręża. Poza reprezentacją Polski były też reprezentacje z Niemiec, Anglii, Hiszpanii, Litwy, Rosji oraz oczywiście Holandii. Przez prawie tydzień integrowali się, wymieniali w harcerskim gronie doświadczeniami, pomysłami oraz dyskutowali nad różnicami w naszych organizacjach. Ustalono też, że następny ScoutNet odbędzie się w Gdyni, w 2018 roku. (KKW)
Dzień Myśli Braterskiej w Pałacu Prezydenckim
Warszawa, 22 lutego 2017 r.
W Dzień Myśli Braterskiej protektor organizacji harcerskich, Prezydent RP Andrzej Duda, przyjął delegację harcerzy i harcerek w Pałacu Prezydenckim. Każda delegacja prezentował swój roczny dorobek. Z ramienia ZHR występowała hm. Teresa Fijałkowska. Hm. Adam Niemkiewicz podsumował działania członków HOPR w czasie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 oraz zapowiedział udział w ŚDM w Panamie w 2019 roku. Następnie prezydent wręczył odznaczenia dla harcmistrzów którym przyznano stopień w minionym roku. Uroczystości zakończył krąg i odśpiewanie „Bratniego Słowa” przy ognisku na dziedzińcu Pałacu. W delegacji ZHR znaleźli się harcerze Szesnastki – ćw. Grzegorz Stankiewicz i ćw. Bruno Zawadzki, oraz dwójka instruktorów – pwd. Karol Walesiak, oraz z ramienia Biura Prasowego ZHR – phm. Maciej Sadek Sadowski (MSS)
Zimowisko Grunwaldu i BZO
Durbaszka 11-18 lutego 2017 r.
W sobotę zakończyło się LXVII zimowisko Szesnastki w wykonaniu "Grunwaldu" i zuchów z 16 WGZ-ów BZO. Towarzyszyły nam harcerki z drużyn 18 WDH-ek "Przestrzeń" im. Cecylii Rozwadowskiej i 1 WDH-ek "Elenion", w sile łącznie 20 harcerek. "Grunwald" utrzymał poziom z poprzedniego zimowiska i wystawił 38-osobowy skład, zaś zuchów na stawiło się 20stu. Zimowisko odbyło się w schronisku położonym na północnym stoku Durbaszki w Małych Pieninach, na wysokości 834 (sic!) m. n.p.m. (być może ktoś pamięta to miejsce z 2010 roku). To co zapamiętamy po tym zimowisku, to niesamowity klimat gór, który poczuliśmy już pierwszego dnia, gdy trzeba było wejść bardzo stromym szlakiem 40 minut w górę. Na "szczycie" czekała na nas jednak nagroda w postaci śniegu do kolan i widoków, które zapamiętamy na długo. "Grunwald" na te 7 dni zmienił się w oddział fińskich żołnierzy broniących swojej ojczyzny przed radzieckim agresorem w 1939/40 roku. Bractwo z kolei brało udział w wyprawie na biegun północny. Najlepszym zastępem "Grunwaldu" na zimowisku okazały się być "Dziki" pod wodzą wyw. Pawła Pruszko i w składzie: wyw. Filip Malak i Przemysław Siuciak, mł. Maciej Malec i Józef Paczesny. Na zimowisku mieliśmy wielu gości: ZZ "Sulimy", harcerki z 50 WDH-ek i wędrowników z 44 WDW-ów, którzy skręcili do nas na trasie swoich zimowych wędrówek. Tydzień minął nam bardzo szybko na grach, śpiewankach, wędrówkach, bitwach i sankach. Z żalem wracaliśmy do Warszawy, ale jak mówią słowa piosenki: "Kiedyś na pewno wrócimy tu znów...". Teraz pozostało nam czekać z niecierpliwością na obóz! Komendantem zimowiska był pwd. Paweł Mularczyk HO. Towarzyszył nam również w roli pielęgniarki niezawodny Piotr Rosochacki. (BZ)
Zimowa kolonia zuchowa 16 WGZ "Strażnicy Czasu"
Biały Dunajec, 11-18 lutego 2017 r.
W dniach 11-18 lutego odbyła się zuchowa kolonia zimowa 16 WGZ "Strażnicy Czasu". Towarzystwa dotrzymywała nam 44 WGZ "Wschodnia Gwardia" i gromada zuchenek 277 UGZ-ek "Poszukiwaczki Atlantydy". Cały wyjazd lokalizował się w Białym Dunajcu. Obrzędowością chłopaków była chińska szkoła walki mistrza Pad Thaia (w tej roli prowadzący program połączonych męskich gromad pwd. Łukasz Benedykciński), któremu musieliśmy pomóc obalić złego cesarza. Wszystkich adeptów wraz z kadrą było 21. Chłopaki poradzili sobie świetnie, pomimo wielu przeciwności losu. Byle by takich wyjazdów było więcej, bo jest co wspominać. Program gromady współtworzyli przyboczni - ćw. Mateusz Sopel oraz ćw. Tomasz Filipiuk. Podharcmistrz Maciej Sadek Sadowski obiął funkcję vice-komendanta odpowiedzialnego ze program chłopaków. (MSo)
Zimowisko Sulimy
Beskid Sądecki 10-17 lutego 2017 r.
Tegoroczne zimowisko Sulimy przybrało postać nieznaną już od wielu lat. W zimowisku uczestniczył ZZ wraz z Karolem „Kokoszem” Kaszyńskim, naszym komendantem, był to wyjazd wędrowny, a zwieńczono go jazdą na nartach (ewentualnie snowboardach). Ekipa wyruszyła z dworca Centralnego w piątek 10.02 o 23:20. W kolejne dni przemierzali Beskid Sądecki zaliczając po drodze takie miejsca jak Hala Łabowska, Cyrla i Przechyba. 14.02 dotarli do Grunwaldu, którzy mieli zimowisko stacjonarne na Durbaszce. Ostatniego dnia zanocowali w schronisku Orlicy i poszli pozjeżdżać z Palenicy. W zimowisku uczestniczyło 9 osób, w tym 2 instruktorów. (JR)
Choinka Szesnastki
Warszawa, 5 lutego 2017 r.
W niedzielę, w Szkole Podstawowej nr 61 przy ul. Białobrzeskiej, na dorocznej Choince spotkali się harcerze, zuchy, Zawiszacy i rodzice. Uroczystość poprzedziła gra gromad zuchowych oraz uroczysta Msza Święta w kościele parafii św. Jakuba przy placu Narutowicza w Warszawie, celebrowana przez kapelana Okręgu Mazowieckiego ZHR, ks. phm. Radka Jurewicza. Podczas Choinki odbył się apel, do którego stanęło 112 harcerzy, zuchów i instruktorów (tych ostatnich było trzynastu). Odczytano rozkazy Szczepu oraz drużyn, przyznano odznaki Stulecia nadania Numeru oraz Krajki i Kostki, wręczono sznury nowym funkcyjnym i powołano zastępy. Ponadto wiceburmistrz Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy, Pan Grzegorz Wysocki, przekazał podziękowania dla harcerzy Szesnastki, na ręce pwd. Stanisława Blicharskiego, za ofiarną służbę podczas wszystkich uroczystości organizowanych przez Urząd Dzielnicy. Wiecburmistrz stwierdził, że nie ma Ochoty bez Szesnastki i nie ma Polski bez harcerstwa. Po apelu miała miejsce gra, podczas której harcerze zbierali od Zaiwszaków relacje na temat ich służby w 16WDH, a także poczęstunek. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyła galeria zdjęć z ubiegłego roku oraz oczywiście najnowszy numer "Sulimczyka". (DZ)
Zobacz choinkowy numer Sulimczyka >>>
Zakończenie działalności "Fidesu", "Kompanii Braci" i "Włóczykijów"
Warszawa, 5 lutego 2017 r.
Podczas Choinki Szesnastki odczytano rozkaz hufcowego Warszawskiego Hufca Harcerzy "Klucz", phm. Marcina Gierbisza, którym oficjalnie zostały rozwiązane trzy jednostki Szczepu. Każda z nich zasługuje na osobną notkę w kronice.
Pierwszą była 16 Warszawska Drużyna Harcerzy "Fides", która powstała pierwotnie jako pluton "Grunwaldu" jeszcze w 2010 roku. Jej założycielem i drużynowym był pwd. Karol Kaszyński "Kokosz", drużyna działała w Kazuniu Polskim. Jej harcerze odbyli łącznie pięć obozów: w 2011 roku z "Grunwaldem", w 2012 i 2013 roku samodzielnie, w 2014 roku znów z "Grunwaldem" i wędrowny w 2015 roku wraz z "Kompanią Braci".
Drugą rozwiązaną jednostką była 16 Warszawska Drużyna Wędrowników "Kompania Braci", założona jesienią 2013 roku przez pwd. Karola Michalaka, gromadziła wędrowników wywodzących się z 16 WDH-y "Sulima". Odbyła dwa obozy, w 2014 roku do Norwegii (rejs "Warszawską Nike" oraz w 2015 roku, od Beskidu po jez. Trzemeszno.
Trzecia rozwiązana jednostka to Samodzielny Patrol Wędrowników "Włóczykije", powstały 2 września 2012 roku, którego drużynowym był phm. (hm.) Dyzma Zawadzki, grupujący wędrowników wywodzących się z 16 WDH-y "Grunwald". "Włóczykije" odbyły 3 obozy (w Wenecji Euganejskiej, na Litwie i Łotwie oraz na Lubelszczyźnie i Podlasiu), a także dwa zimowiska (w Pieninach i Beskidzie Niskim).
Wszystkie trzy drużyny bardzo długo były miejscem, w którym harcerze i wędrownicy Szesnastki zdobywali stopnie i doświadczenie, rozwijając swoje umiejętności i ćwicząc charakter. Ich działalność przyniosła wiele dobrego i dobrze się zapisały w historii Szesnastki. Klawboys! (DZ)
Kurs przewodnikowski - zuchmistrzowski NABOJE 698!
Murzasichle, Kraków, Zalesie Górne, 26 grudnia 2016 r. - 5 lutego 2017 r.
Na przełomie roku 2016-2017 odbył się kurs przewodnikowski Naboje 698! W trakcie trzech wyjazdów (Murzasichle 26-30.12.2016; Kraków 20-22.02.2017; Zalesie Górne 03-05.02.2017), dwunastu zuchmistrzów z Mazowsza (8), Dolnego Śląska (3) oraz Pomorza-Zachodniego (1) szkoliło się w trudnej sztuce przewodzenia gromadom zuchowym. W ramach kursu odbyły się nie tylko zajęcia poświęcone wychowaniu, ale również szczegółowe zapoznanie kursantów z metodyką zuchową. Szesnastka miała swój bogaty udział w organizacji kursu. Komendantem był phm. Maciej (Sadek) Sadowski. Pwd. Karol Walesiak dołączył do kadry, a dwóch podharcmistrzów – Marcin Gierbisz i Paweł Huras - prowadziło zajęcia. Krajkę i kostki można było też dostrzec wśród kursantów – nosił je ćwik Mateusz Kaczkowski – przyboczny 16 WGZ „Strażnicy Czasu”. (MSS)
Jeszcze jeden przyboczny chce zostać instruktorem
Warszawa, 31 stycznia 2017 r.
We wtorek przed Komisją Instruktorską Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy stanął kolejny posiadacz zielonego sznura z 16 WDH-y "Grunwald", ćw. Stanisław Otowski. I tym razem w roli opiekuna wystąpił drużynowy "Grunwaldu", pwd. Stanisław Blicharski. Było to drugie spotkanie Leśnego z Komisją, tym razem udane - udało mu się otworzyć próbę przewodnikowską. Życzymy powodzenia! (DZ)
Kurs Kadry Kształcącej
Warszawa, 28-29 stycznia 2017 r.
W ostatni weekend stycznia odbył się Kurs Kadry Kształcącej I i II stopnia, organizowany przez Mazowieckie Chorągwie Harcerek i Harcerzy. Kursy te mają na celu przygotować insturktorów do prowadzenia zajęć na kursach instruktorskich (KKK I) i kierowania nimi w roli komendanta (KKK 2). Komendantem kursu był hm. Kajetan Kapuściński, a wśród prowadzących zajęcia pojawili się także phm. Marcin Gierbisz i phm. Paweł Huras. (KK)
Pogrzeb śp. Barbary Suragi
Warszawa, 27 stycznia 2017 r.
W chłodne piątkowe popołudnie pożegnaliśmy zmarłą 13 stycznia 2017 roku śp. Barbarę Suragę – wieloletnią działaczkę KPH przy Szesnastce, uczestniczkę Powstania Warszawskiego, działaczkę środowisk kombatanckich oraz „archiwistkę” powstańczej historii. Przez lata była stałym gościem na corocznym spotkaniu choinkowym. Pani Barbara była związana z Szesnastką za sprawą brata - harcerza Szesnastki przed wojną – oraz syna, który do drużyny dołączył w latach pięćdziesiątych. W pogrzebie udział wzięło 4 harcerzy Szczepu – ćw. Tomasz Chmielewski, ćw. Bruno Zawadzki, wyw. Leon Zieliński i wyw. Jakub Jędrych, którzy wystawili poczet sztandarowy, oraz vice-szczepowy, phm. Maciej Sadek Sadowski. Wielka przyjaciółka Szesnastki spoczęła na Warszawskich Powązkach. (MSS)
Kolejna otwarta próba przewodnikowska
Warszawa, 19 stycznia 2017 r.
W czwartek przed Komisją Instruktorską Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy stanął przyboczny 16 WDH-y "Grunwald", ćw. Piotr Aulak, pod opieką pwd. Stanisława Blicharskiego. W wyniku posiedzenia Komisji próba Piotrka została zaakceptowana, w związku z czym rozpoczął proces zdobywania pierwszego stopnia instruktorskiego. Życzymy powodzenia! (DZ)
Gra Grunwaldu
Warszawa, 14 stycznia 2017 r.
W styczniową sobotę, na terenie dzielnicy Ochota odbyła się gra drużyny sprawdzająca znajomość szyfrów. Gra rozpoczęła się o godz. 9:00 a zakończyła o godz. 14:00. Podczas gry zastępy musiały min. zebrać dokument złożony z kilku zaszyfrowanych kartek, odebrać wiadomość nadaną alfabetem Morse'a oraz szyfrować krótkie hasła. Grę wygrał zastęp Ibisy (zastępowy wyw. Franciszek Uliński). Całą zbiorkę przygotował przyboczny, ćw. Piotr Aulak. (PA)
Odznaka Kadry Kształcącej dla Sadka
Warszawa, 8 stycznia 2017 r.
Rozkazem z dnia 8 stycznia br., L1/2017, Komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy przyznał phm. Maciejowi "Sadkowi" Sadowskiemu Odznakę Kadry Kształcącej II stopnia. Oznacza to potwierdzenie faktu, że Sadek jest kolejnym instruktorem w naszym Szczepie mogącym prowadzić kursy instruktorskie w Chorągwi. Gratulujemy! (DZ)
Nowa strona "Grunwaldu"
Warszawa, 8 stycznia 2017 r.
8 stycznia miała swoją premierę nowa strona internetowa 16 WDH-y "Grunwald" - znaleźć ją można pod adresem www.grunwald.waw.pl (ta strona już nie działa 2021 r.). (DZ)
Kurs podharcmistrzowski "HD"
Zalesie Górne, 5-8 stycznia 2017 r.
W Zalesiu rozpoczęła się kolejna edycja kursu podharcmistrzowskiego "HD", której uczestnikiem jest wódz 16 WGZ-ów "Bractwo Zaginionego Oręża", pwd. Karol Walesiak. Szesnastka miała też swój wkład w organizację kursu - zajęcia prowadzili m.in. phm. Paweł Huras, phm. Marcin Gierbisz i hm. Kajetan Kapuściński. Przed nami jeszcze dwa biwaki kursu! (DZ)