"Kluczowa wyprawa" – wędrowniczy wyjazd hufca
Góry Sowie, 26-31 grudnia 2019 r.
Już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, tuż po zjedzeniu świątecznego serniczka, 12 śmiałków z hufca "Klucz" wyjechało nocnym pociągiem w stronę Wałbrzycha. Warszawską Szesnastkę reprezentowało trzech uczestników i trzech instruktorów: ćw. Tomasz Dąbrowski, ćw. Krzysztof Smoliński i ćw. Jakub Borysik oraz pwd. Tomasz Chmielewski, pwd. Mateusz "Sopel" Kaczkowski i pwd. Adam Skaskiewicz. Dolny Śląsk przyjął nas bardzo ciepło i zaprezentował skrawek siebie, który nie każdy turysta może zobaczyć. Odwiedziliśmy i poznaliśmy historię takich miejscowości jak Walim, Ludwikowice Kłodzkie, Nowa Ruda, czy wspomniany Wałbrzych. Zobaczyliśmy zamknięte kopalnie, schrony i linie kolejowe wybudowane przez Niemców w czasie wojny, "najchudszego" strażaka, najszybszego sołtysa oraz Wielką Sowę (taka góra, nie żaden ptak). W Ludwikowicach Kłodzkich mieliśmy szansę odwdzięczyć się za gościnność: tam właśnie nasza ekipa utwardziła nawierzchnię na przykościelnym parkingu. Bez dwóch zdań wyprawa była bardzo inspirująca; każdy wędrownik powinien móc przeżyć podobny wyczyn. (TC)
Wigilia "Sulimy" i "Strażników Czasu"
Warszawa, 20 grudnia 2019 r.
W ostatni piątek przed świętami harcerze 16 WDH "Sulima" i zuchy z 16 WGHZ "Strażnicy Czasu" odbyli swoją wigilijną zbiórkę w szkole podstawowej nr 61. Uroczystość rozpoczęła się od gry polegającej na uratowaniu świąt – uczestnicy mieli za zadanie odwiedzić punkty, gdzie stały pomocne elfy i zbierać prezenty, na których umieszczono szyfrowane wiadomości. Kulminacją gry było rozszyfrowanie tych wiadomości. Po uratowaniu świat odbył się apel, na którym sznury zastępowych oddali: ćw. Tomasz Dąbrowski i ćw. Krzysztof Smoliński, a otrzymali je mł. Damian Łagodzki oraz mł. Krzysztof Hrynkiewicz. Po apelu harcerze i zuchy podzielili się opłatkiem, a następnie przystąpili do delektowania się poczęstunkiem. (TD)
Spotkanie wigilijne 16 WDH "Grunwald" i 16 WGZ "BZO"
Warszawa, 20 grudnia 2019 r.
Zbiórka wigilijna 16 WDH "Grunwald" oraz 16 WGZ "Bractwo Zaginionego Oręża" zgromadziła w piątkowe popołudnie 58 harcerzy oraz 14 zuchów i trzyosobową kadrę. Zbiórka rozpoczęła się od krótkiej gry w patrolach (zuchy+harcerze), po której przyszedł czas na wspólny apel (stawiło się nań aż75 osób!). Był to pierwszy apel dla wielu w nowej roli zastępowych zastępów próbnych. W trakcie apelu przyznano prawo do noszenia krajek i kostek 23 druhom, 13 uzyskało plakietki Drużyny. Oprócz tego Zastęp Zastępowych wzbogacił swój skład o czterech oficjalnych zastępowych: wyw. Janka Czerskiego (zast. "Świstaki"), wyw. Stanisława Ulińskiego (zast. "Bobry"), wyw. Mikołaja Kaczora (zast. "Rysie") i wyw. Łukasza Rosłana ("Orły"). Tym samym z wynikiem pozytywnym zakończył się okres próbny zastępów "Świstaki", "Bobry" i "Rysie". Powołano także nowego proporcowego Drużyny - wyw. Marka Kuchtę. Na koniec otwarto punktację śródroczną zastępów w sezonie 2019/20. Po apelu uczestnicy zbiórki udali się do sali, aby podzielić się opłatkiem i biesiadować wigilijnie. Za organizację zbiórki odpowiedzialny był ćw. Ludwik Zawadzki. Kto wygrał konkurs ciast? Jak wygląda podium biegów i punktacji śródrocznej? Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! (SU)
Zobacz relację >>>
Wigilia Olimpu
Warszawa, 15 grudnia 2019 r.
Nieco nietypowo, bo w niedzielę, odbyła się coroczna zbiórka wigilijna instruktorów Szesnastki. W tym roku zebrało się nas jedenastu, a miejscem spotkania była nasza harcówka na Placu Baśniowym. Podzieliliśmy się opłatkiem, a następnie wszyscy obecni zasiedli do wigilijnego stołu. W trakcie zbiórki śpiewaliśmy kolędy i przyozdobiliśmy nieco naszą siedzibę. Każdy z uczestników przyniósł ze sobą jakąś potrawę, więc świątecznych smakołyków nie zabrakło. Nic tylko czekać na kolejne spotkanie już w grudniu 2020. (MSK)
KiK "Sulimy"
Warszawa, 8 grudnia 2019 r.
Stare Miasto przyjęło nas bardzo ciepło. Pomimo groźnych zapowiedzi pogoda była po naszej stronie. Umożliwiło to biegnącym skupienie się na biegu. Za przygotowanie tegorocznego bieg na krajki i kostki odpowiadał ćw. Tomasz Dąbrowski, pod czujnym okiem drużynowego "Sulimy" pwd. Tomasza Chmielewskiego. Grupa siedemnastu osób zajmowała się biegiem od strony organizacyjnej, w tym: kadra, wędrownicy oraz zaproszeni goście z innych drużyn. To duża liczba biorąc pod uwagę liczebność biegnących. Było ich dziesięciu. W tym roku harcerze wcielili się w walczącą z niemieckim okupantem Szesnastkę z czasów drugiej wojny światowej. Chodząc po Starym Mieście musieli uważać na liczne nieprzyjacielskie patrole. Wszyscy ukończyli bieg, a krajki i kostki zostaną wręczone podczas Wigilii. Podsumowując tegoroczny KiK należy przyznać, że umiejętności harcerzy stoją na wysokim poziomie. Rokuje to świetlistą przyszłość i wiele przygód, które wspólnie przeżyjemy. Teraz "Sulimie" pozostaje wypatrywanie pierwszej gwiazdki, a później zbliżającej się wielkimi krokami Choinki. (TK)
KiK "Grunwaldu"
Warszawa, 7 grudnia 2019 r.
W sobotę 51 harcerzy "Grunwaldu" (35 biegnących i 16 z obstawy) dzielnie stawiło czoła mroźnej i brzydkiej pogodzie podczas tradycyjnego biegu "na krajkę i kostki" oraz plakietkę Drużyny, znanego również jako KiK. Zbiórka przed biegiem, zorganizowanym przez ćw. Jędrzeja "Jędrycha" Rosłana, wyw. Janka "Zmysła" Zmysłowskiego (zast. zastępu "Wilki") i wyw. Maksa "Matera" Materkowskiego (zast. zastępu próbnego "Susły"), miała miejsce o godzinie 9:00 na Placu Politechniki. Stamtąd biegnący musieli przedostać się na Stare Miasto, gdzie zorganizowano przeszkody. Bieg trwał pełne wrażeń sześć godzin, a zakończył się ok. 15:00 na Wybrzeżu Gdańskim. Warto dodać, że do tak sprawnego przeprowadzenia i organizacji biegu przyczynili się dwaj goście, należący obecnie do drużyny wędrowników: ćw. Mateusz "Seba" Aleksandrowicz oraz wyw. Tomek Dąbrowski, byli zastępowi z "Grunwaldu" i "Sulimy". Obu bardzo dziękujemy za pomoc, a biegnącym życzymy jak najlepszych wyników, które poznamy już 20 grudnia w trakcie Wigilii Drużyny! KLAWBOYS! (BerZ)
Zobacz relację z biegu >>>
"Jestem przyzwoitym instruktorem" - Złaz Instruktorów OHy ZHR
Gdańsk, 29 listopada - 1 grudnia 2019 r.
W chłodny listopadowo-grudniowy weekend 51 instruktorów Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy wzięło udział w Złazie Programowo-Metodycznym Organizacji Harcerzy ZHR pn. "Jestem przyzwoitym instruktorem", który odbywał się w Gdańsku. W piątkowy wieczór cześć instruktorów zwiedzała Gdańsk, a pozostali wzięli w turnieju piłkarskim, w którym drużyna "Mazowsze" zajęła I miejsce uzyskując Puchar Naczelnika. Sobotę spędziliśmy w panelach złazowych w budynku gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej. Panele stały się okazją do wielu inspiracji, rozważań i dyskusji dotyczących Prawa Harcerskiego. Uczestnicy mogli też wziąć udział w porannym morsowaniu oraz zwiedzić muzeum. Niedziela z kolei była czasem dalszych dyskusji oraz podsumowań w kręgach stopni. Od lat tak wielu instruktorów z MChH-y nie wzięło udziału w złazie. Byliśmy najliczniej reprezentowaną chorągwią, stanowiąc niemal 1/3 uczestników. Podczas złazu Szesnastkę reprezentowało siedmiu instruktorów: harcmistrzowie Marek Gajdziński, Marcin Gierbisz, Kajetan Kapuściński i Maciej Sadowski oraz przewodnicy Bruno Zawadzki, Tomasz Chmielewski i Mateusz Kaczkowski. Złaz charakteryzował się także kilkoma szesnastkowymi akcentami. W jego trakcie rozkolportowano pierwszy papierowy numer pisma instruktorskiego "Azymut", którego twórcy i redaktorzy wywodzą się z Szesnastki. Kapitanem zwycięskiej drużyny piłkarskiej był hm. Kajetan Kapuściński, a królem strzelców turnieju okazał się pwd. Bruno Zawadzki. Ponadto podczas złazu zaprezentowano projekt nowego Regulaminu Sprawności; jego tworzeniem zajmował się zespół pod wodzą hm. Kajetana Kapuścińskiego, wspomaganego przez instruktorów Szesnastki: Marka Gajdzińskiego, Marcina Gierbisza, Dyzmę Zawadzkiego, Macieja Sadowskiego, Pawła Hurasa i Karola Kaszyńskiego. (MSS)
Wypad ZZ-tu 16 WDH "Grunwald" w Beskid Sądecki
Szczawnica - Piwniczna-Zdrój, 21-24 listopada 2019 r.
Dziewięciu zastępowych (Benio, Kapi, Zmysło, Stasiek, Jasiek, Kaczor, Tadek, Antek i Mater), dwóch przybocznych (Ludwa, Jędrych) oraz drużynowy (Bruno) 16 WDH "Grunwald" udało się na jesienna wyprawę w Beskid Sądecki. Po dotarciu koleją do Nowego Sącza wędrowcy pojechali do Szczawnicy, gdzie rozpoczęła się wspinaczka. Pierwszego dnia po przejściu 17 km harcerze dotarli do Schroniska PTTK na Przehybie. Następnego dnia koło godziny 7:30 wyruszyli w trasę przez Rytro. Po ponad 20 km przez góry, wsie i lasy doszli do Schroniska Łabowiec na Hali Łabowskiej. Ciekawostką był tymczasowy brak prądu w schronisku, co tylko dodało klimatu wieczornemu wypoczynkowi. W niedzielę uczestnicy wyprawy wzięli udział we Mszy Świętej w Piwnicznej-Zdroju, a następnie udali się autokarem do Krakowa, gdzie spędzili trzy godziny zwiedzając miasto. O 19:37 pociąg powrotny wyruszył w kierunku Warszawy, tym samym kończąc wypad. Mimo braku śniegu uczestnicy wspominają wyjazd bardzo dobrze - przeszli ponad 46 kilometrów w prawie 17 godzin. Organizatorami wyjazdu byli zastępowi wyw. Kacper Data (trasa, noclegi, przejazd) i wyw. Bernard Zawadzki (kwatermistrz wyjazdu). Relację z wyjazdu autorstwa pierwszorocznych zastępowych. (JZ)
Zobacz relację z wyprawy >>>
Turniej Kadr Gromad Tropu Wilka
Łódź, 15-17 listopada 2019 r.
Dwóch zuchmistrzów z 16 WGZ "Strażnicy Czasu" (pwd. Mateusz Kaczkowski i HO Michał Jędrzejczyk) wzięło udział w turnieju Kadr Gromad Tropu Wilka, który w tym roku odbył się w Łodzi. W zmaganiach uczestniczyła jeszcze jedna kadra z naszego mazowieckiego referatu – "Podróżnicy z Prastarego Lasu". Mieliśmy za zadanie rozpracować gang ślepego Maksa, który rządził łódzkim półświatkiem. Nasze działania były ściśle tajne, więc można zdradzić jedynie kilka drobnych szczegółów, takich jak zajęcia na ściance wspinaczkowej, zwiedzanie łódzkich teatrów i muzeów, a nawet elektrowni oraz hotelu "Savoy". W programie turnieju znalazło się także tropienie różnych osób, otwieranie zamków bez użycia kluczy czy odnalezienie rogu. Po długich zmaganiach turniej wygrała kadra 1 Lubelskiej Gromady Zuchów "Gildia Zdobywców Artefaktów". Nasza kadra zajęła piąte miejsce na 10 startujących patroli. Turniej dostarczył nam wiele niezapomnianych wspomnień i przeżyć - mamy nadzieję wziąć w nim udział za rok. W organizację turnieju jak i całej kategoryzacji zaangażowany był nasz instruktor - hm. Marcin Gierbisz. (MJ)
Zlot Szabli 2019
Brwinów 15-17 listopada 2019 r.
Jak co roku Mazowieckiego Referat Zuchowy był gospodarzem zlotu Najdzielniejszej Gromady na Mazowszu oraz turnieju o "Szablę Marszałka Józefa Piłsudskiego". Rywalizację podjęło dziewięć gromad. W tym roku uczestnicy poznali życiorysy polskich działaczy z różnych dziedzin między innymi Aleksandra Kamińskiego. Odwiedzili Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, a na koniec rozegrali turniej piłki nożnej. Komendantem zlotu był nasz instruktor hm. Maciej Sadek Sadowski. Szesnastkę na zlocie reprezentowało "Bractwo Zaginionego Oręża" pod wodzą pwd. Szymona Kotańskiego, które zajęło drugie miejsce. Gratulujemy zwycięzcy, 153 MGZ "Kohorta Pogromczyni Smoka". (SZK)
Górska wyprawa ZZ-tu "Sulimy"
Beskid Sądecki, 7-11 listopada 2019 r.
Siedmiu zastępowych 16 WDH "Sulima" wraz z jednym przybocznym oraz dwoma instruktorami (pwd. Tomasz Chmielewski HO i pwd. Mateusz Kaczkowski HO) zakończyło zeszłotygodniowa naukę nieco wcześniej niż zwykle, bo już w czwartek wieczorem, wsiadając do autobusu zdążającego do Muszyny w Beskidzie Sądeckim. Dzięki temu mogliśmy wędrować przez pełne trzy dni, podczas których przeszliśmy górami 48 kilometrów. Na naszej trasie znalazły się: Jaworzyna Krynicka, Wierchomla Mała, schronisko "Łabowiec", Runek, Przysłop i Krynica Zdrój. W piątek i sobotę cieszyliśmy się pięknymi widokami górskich szczytów, a w niedzielę sprawdzaliśmy swoją wytrwałość wędrując w deszczu. Podczas wyprawy udało się też zdobyć dziewięć sprawności (kwatermistrza, fotografa i łazika). (TC)
101-sza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
Warszawa, 11 listopada 2019 r.
W dniu święta odzyskania niepodległości 16 WDH "Grunwald" wzięła udział w ochockich obchodach 101-szej rocznicy tego wydarzenia. We Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP na Placu Narutowicza, wzięło udział 27 harcerzy. Po Mszy harcerze asystowali w uroczystościach przy pomniku Garbiela Narutowicza. W imieniu Szczepu pwd. Bruno Zawadzki złożył kwiaty pod pomnikiem pierwszego prezydenta. Obecny był również poczet sztandarowy Szesnastki. Dzień zakończyliśmy zbiórką w harcówce przy Placu Baśniowym, gdzie wraz z przybyłymi przyjaciółmi Szesnastki śpiewaliśmy piosenki niepodległościowe (obecnych było dziewięciu harcerzy, w tym nasz szczepowy). (JR)
Biwak "Strażników Czasu"
Leszno, 26-27 października 2019 r.
W ostatnią sobotę i niedzielę października odbył się zuchowy biwak 16 WGZ "Strażnicy Czasu" w okolicach Leszna w Puszczy Kampinoskiej. Dwudziestu śmiałków – uczestników biwaku – poszukiwał ostatnich dwóch fragmentów pewnego zaginionego kodeksu. Zuchy zdobyły dwie nowe sprawności, a niektórym rozpisano próby na gwiazdki. W skład kadry biwaku weszli ćw. Michał Jędrzejczyk, ćw. Jan Kuźmiński i wódz gromady Mateusz Kaczkowski. (MK)
Msza za Zawiszaków
Warszawa, 24 października 2019 r.
W czwartkowy wieczór odprawiona została w kościele pw. św. Jacka na ul. Freta coroczna Msza Św. za harcerzy Szesnastki poległych w latach 1914-1945. W uroczystości wzięło udział 45 harcerzy Szczepu, rodzice i Zawiszacy. Następnie udaliśmy się na rynek Nowego Miasta, gdzie odbył się apel i zawiązaliśmy krąg. Z rozkazu dowiedzieliśmy się o rozwiązaniu trzech zastępów w "Grunwaldzie", zmianie dwóch zastępowych i powołaniu pięciu próbnych zastępów. Dodatkowo pwd. Mateusz Kaczkowski HO i pwd. Szymon Kotański HO złożyli zobowiązanie instruktorskie, otrzymując zarazem swoje lilijki. (MK)
Jesienny biwak "Sulimy"
Leszno, 18-20 września 2019 r.
W piękny wrześniowy week-end 16 WDH "Sulima" odbyła swój jesienny biwak w okolicach Leszna w Puszczy Kampinowskiej. W jego trakcie pięć zastępów stanęło do rywalizacji o miano "Najlepszego zastępu jesieni 2019". Podczas biwaku stawialiśmy czoła wyzwaniom takim, jak gra nocna czy INO. Zdobyliśmy łącznie 15 sprawności (m.in. kuchcika, obserwatora czy terenoznawcę). Dodatkowo jednemu z naszych 23 harcerzy udało się zdobyć stopień młodzika. Punktację zastępów wygrał zastęp "Rysie" z wyw. Ignacym Dylakiem na czele, a cała drużyna wróciła do Warszawy zadowolona. (ID)
Konferencja zuchmistrzowska „Konkret”
Celestynów, 18-20 października 2019 r.
W październikowy weekend odbyła się konferencja „Konkret”, w której wzięło udział 22 zuchmistrzów, w tym trzech z Szesnastki: hm. Marcin Gierbisz, hm. Maciej Sadowski, ćw. Michał Jędrzejczyk, a także szef wydziału phm. Michał Narzelski. Komendantem wyjazdu był phm. Jakub Borkowski. Burza mózgów uczestników konferencji doprowadziła do stworzenia podstaw pod publikację podręcznika dla zuchmistrzów. Zebraliśmy i uporządkowaliśmy swoją wiedzę na temat zuchów, która zostanie wykorzystana do stworzenia opracowań na zajęcia kursowe oraz wykorzystana w podręczniku. (MJ)
Zbiórka instruktorów WHH "Klucz"
Warszawa, 1 października 2019 r
W pierwszy wieczór października odbyła się zbiórka sprawozdawczo-wyborcza Warszawskiego Hufca Harcerzy "Klucz", w której wzięło udział 13 instruktorów hufca, w tym 5 instruktorów Szesnastki (phm. Karol "Kędzior" Walesiak, pwd. Tomasz "Chmielu" Chmielewski, pwd. Mateusz "Sopel" Kaczkowski, pwd. Bruno Zawadzki i hm. Maciej "Sadek" Sadowski) oraz komendant chorągwii hm. Wiktor Maracewicz. Sadek podjął się funkcji przewodniczącego prezydium. Po wysłuchaniu i przyjęciu sprawozdania hufcowego, został zgłoszony jeden kandydat, tj. ustępujący hufcowy. Po serii pytań do kandydata odbyło się głosowanie, do którego dopuszczeni zostali instruktorzy pełniący funkcję drużynowego. Wydano 9 kart do głosowania, oddano 7 ważnych głosów: 5 za, 2 przeciw. Zbiórka instruktorska hufca będzie wnioskować do komendanta Chorągwi o powołanie hufcowego na kolejną kadencję. Zbiórka odbyła się w harcówce Szesnastki. (MSS)
Ślub Sadka i Asi
Warszawa, 14 września 2019 r.
W minioną sobotę miała miejsce uroczystość zaślubin naszego instruktora hm. Macieja "Sadka" Sadowskiego z hm. Joanną Łuką (Zalesiański Szczep "Watra"). Młodej parze w tym ważnym dniu towarzyszyła m.in. liczna reprezentacja zuchów, harcerzy, instruktorów oraz Zawiszaków Szczepu. Sadek i Asia powiedzieli sobie sakramentalne "tak" w kościele św. Augustyna przy ulicy Nowolipki w Warszawie. Po uroczystości cała reprezentacja Szczepu złożyła młodym tradycyjne życzenia, a Szwejk w tradycyjnej mowie przyjął w naszym imieniu Joannę do naszej szesnastkowej rodziny! Nowożeńcom życzymy szczęścia i radości na wspólnej drodze! (KK)
Szesnastka na uroczystościach pod Barykadą Września
Warszawa, 8 września 2019 r.
W 80-tą rocznica zbudowania barykady na ulicy Grójeckiej, która do 27 września stanowiła zaporę przeciwko niemieckim atakom na Warszawę we wrześniu 1939 roku, odbyła się uroczystość oddania hołdu obrońcom stolicy. Obecni na uroczystości kombatanci zostali odznaczeni przez władze Ochoty za zasługi dla Warszawy. Jak co roku nie zabrakło także reprezentacji Szesnastki wraz z drużynowymi, pwd. Brunem Zawadzkim i pwd. Tomaszem Chmielewskim. Stawiliśmy się w liczbie ponad 40-tu harcerzy, z których dwóch pełniło wartę honorową przy pomniku Barykady Września. W uroczystości asystowała orkiestra wojskowa oraz pododdziału reprezentacyjny wojsk lądowych. Pod pomnikiem kwiaty złożyły reprezentacje ochockich organizacji i szkół. Po zakończeniu przeszliśmy do naszej siedziby na Placu Baśniowym. (IHO)
Uroczysta odprawa wart z okazji 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej
Warszawa, 1 września 2019 r.
Jedną z ostatnich służb 16 WDH "Grunwald" jako Drużyny Rzeczypospolitej (przed tegorocznym Turniejem Drużyn Puszczańskich) było wystawienie starszyzny drużyny do służby 1 września na Placu Piłsudskiego, podczas głównych uroczystości państwowych związanych z 80-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej. Dziewięciu harcerzy Szesnastki pod wodzą drużynowego, który koordynował reprezentacją ZHR-u na tej uroczystości (łącznie w liczbie 13 osób), pełniło służbę na trybunach z VIP-ami. Służba polegała na opiece nad kombatantami i rozdawaniu wody (pięć osób) oraz roznoszeniu okolicznościowego wydania "Polski Zbrojnej" (cztery osoby). Mieliśmy okazję zobaczyć wszystkie najważniejsze osoby w państwie i gości z całego świata. Najbardziej zapadającymi w pamięć wydarzeniami podczas uroczystości były przemówienia Prezydenta RP, Prezydenta RFN i wiceprezydenta USA. Poza wspomnieniami po naszej służbie pozostało zdjęcie pod pamiątkowym dzwonem z napisem "Pamięć i Przestroga". (BZ)
Kurs "Majstersztyk 2019"
Nowa Wieś Zarębska, 16 - 31 sierpnia 2019 r.
Podczas tegorocznej edycji kursu przewodnikowskiego "Majstersztyk" trzydziestu kursantów nie tylko z Mazowsza, ale też i innych chorągwi zdobywało wiedzę niezbędną do prowadzenia drużyn harcerskich i gromad zuchowych. Kursanci zostali podzieleni na mieszane zastępy, w których odbywali służby kuchenne, wartownicze oraz medialne. W kursie wzięło udział 8 harcerzy Szesnastki (ćw. Wojciech Ambroziak; ćw. Tadeusz Kuczyński; ćw. Michał Jędrzejczyk; ćw. Grzegorz Stankiewicz; ćw. Ludwik Zawadzki; ćw. Stanisław Malec; ćw. Jędrzej Rosłan; ćw. Adrian Hekner). W kadrze kursu był nasz szczepowy, phm. Karol „Kędzior” Walesiak, który nadzorował prace warty kuchennej oraz oceniał co wieczór gawędy kursantów. Kurs odwiedzili (by poprowadzić zajęcia) także inni instruktorzy 16 WDH: hm. Kajetan Kapuściński, hm. Maciej Sadowski, hm. Marcin Gierbisz, pwd. Mateusz Kaczkowski, pwd. Bruno Zawadzki, pwd. Szymon Kotański i pwd. Tomasz Chmielewski. (WA)
Wizytacja i spacer po górach
Beskid Sądecki, 17-18 sierpnia 2019 r.
W sierpniowy weekend trzech instruktorów Szesnastki - pwd. Mateusz Sopel Kaczkowski, pwd. Tomasz Chmielewski oraz hm. Maciej Sadek Sadowski - udało się do Krynicy Zdroju, aby wódz 16 WGZ „Strażnicy Czasu” (Sopel) mógł odwiedzić i pomóc w kategoryzacji 3 Pruskiej Gromady Zuchów „Korpus Zwiadowców”. Zadanie to było ostatnim brakującym mu do uzyskania najwyższej kategorii - tropu Wilka - dla swojej gromady. Po kilku godzinach spędzonych na kolonii, w czasie których cała trójka wcieliła się w przedstawicieli indiańskiego plemienia, wyruszyli na szlaki Beskidu Sądeckiego. W czasie 28 godzin pokonali blisko 60 kilometrów, odwiedzając Przysłup, Bacówkę nad Wierchomlą, Wierchomlę, Siodło pod Parchowatką, Jaskinię Grzybiarzy, Schronisko Łabowiec, Runek oraz Jaworzynę Krynicką. Wspólna wędrówka była okazją do wielu ciekawych i twórczych rozmów. (MSS)
Ślub Piotra Drzazgi z Zuzanną Baranowską
Warszawa, 17 sierpnia 2019 r.
W ubiegłą sobotę liczna reprezentacja instruktorów szczepu oraz Zawiszaków miała przyjemność uczestniczyć w uroczystości zaślubin phm. Piotra Drzazgi z Zuzanną Baranowską, która odbyła się w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Warszawie. Złożyliśmy na ręce młodej pary tradycyjne życzenia, przyjmując Zuzannę do naszej szesnastkowej rodziny! Raz jeszcze życzymy szczęśliwym nowożeńcom życia pełnego wspólnych, pięknych przygód! (DZ)
Uroczystości 74-tej rocznicy zakończenia walk powstańczych na Ochocie
Warszawa, 12 sierpnia 2019 r.
W kościele Św. Jakuba przy placu Narutowicza odbyła się uroczysta Msza Święta za dusze poległych i pomordowanych żołnierzy IV Obwodu Armii Krajowej Warszawa-Ochota upamiętniająca 75-tą rocznicę zakończenia walk powstańczych na Ochocie. Szesnastka od zawsze ściśle związana z Ochotą nie mogła nie stawic się do służby w trakcie tak ważnej uroczystości. Szczep reprezentował poczet sztandarowy pod przewodnictwem przybocznego "Sulimy" ćw. Tadeusza Kuczyńskiego. W poczcie byli również ćw. Tomasz Dąbrowski oraz mł. Marcin Gajdziński. We Mszy Świętej uczestniczyła duża grupa mieszkańców Ochoty oraz kombatanci. (TK)
Szesnastka na Zlocie XXX-lecia ZHR
Rybaki koło Olsztyna, 2-11 sierpnia 2019 r.
Delegacja 16 WDH "Grunwald" pod wodzą pwd. Bruna Zawadzkiego w liczbie 23 harcerzy wzięła udział w zlocie zorganizowanym dla uczczenia 30-tej rocznicy powstania Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Zlot odwiedziło także kilku instruktorów Szesnastki; jeden z nich, hm. Marek Gajdziński, prowadził jedną z dwóch części międzynarodowej konferencji instruktorskiej zorganizowanej w ramach zlotu, prowadził zajęcia na kursie instruktorskim, organizował warsztaty z rozstawiania tipi, a z kolei inny, hm. Kajetan Kapuściński - kierował zdobywaniem odznaki zlotowej oraz programem sprawności harcerskich na zlocie (zdobyto ich ponad 10 tysięcy sprawności!). Szesnastka osiągnęła również sukcesy w rywalizacji zlotowej: wyw. Bernard Zawadzki zajął trzecie miejsce w zlotowym turnieju wywiadowców, a ćw. Przemysław Siuciak osiągnął pierwsze miejsce w rywalizacji ćwików. Do laurów harcerskich udało się dołożyć także sportowe. I tak reprezentacja młodzieżowa Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy (złożona głownie z harcerzy Szesnastki) zajęła drugie miejsce w turnieju piłki nożnej, a ćw. Ludwik Zawadzki i ćw. Przemysław Siuciak zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce w biegu dokoła jeziora Długiego w Olsztynie. Jako Drużyna Rzeczypospolitej "Grunwald" miał zaszczyt układania pierwszego ogniska Zlotu XXX-lecia (przy którym pełniliśmy później wartę); ognisko rozpalał pwd. Bruno Zawadzki (wraz z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim) jako jeden z reprezentantów najstarszych środowisk ZHR. Ogrom Zlotu (koło sześć tysięcy harcerzy i harcerek), rywalizacja, całkowicie nowe harcerskie doświadczenia i przede wszystkim mnóstwo nowych przyjaźni - te 10 dni było wyjątkowe i zdecydowanie trzeba to powtórzyć za 10 lat! Pozdrawiamy braci z gniazda Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy (razem prawie 100 harcerzy) i wszystkich nowo poznanych przyjaciół! "Szukajcie przyjaciół!" - Bi-Pi (BZ)
Szesnastka na obchodach 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 31 lipca - 1 sierpnia 2019 r.
W czasie obchodów upamiętniających 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego harcerze 16 WDHiGZ obecni byli w wielu miejscach i uczestniczyli w wielu uroczystościach. Obchody rozpoczęliśmy już 31 lipca, gdy pięciu harcerzy brało udział w uroczystościach na Placu Krasińskich, podczas których ćw. Ludwik Zawadzki składał wieniec pod pomnikiem Powstańców Warszawy w imieniu harcerzy. W głównym dniu obchodów, 1 sierpnia:
- o godzinie 9:00 reprezentacja 16 WDH Grunwald w sile 12 harcerzy wzięła udział w złożeniu kwiatów i uroczystościach pod tablicą upamiętniającą wydanie rozkazu o rozpoczęciu Powstania, znajdującą się przy ul. Filtrowej 68;
- w ciągu dnia ćw. Filip Malak uczestniczył w złożeniu kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej, zaś ćw. Maciej Malec pełnił taką samą służbę pod pomnikiem Polegli i Niepokonani (przy Cmentarzu Wolskim);
- o godzinie 14:00 reprezentacja Szesnastki w składzie phm. Karol Walesiak, pwd. Szymon Kotański, ćw. Ludwik Zawadzki, ćw. Adrian Hekner, wyw. Jakub Jędrych, wyw. Stanisław Uliński oraz ćw. Jakub Borysik wzięła udział w uroczystościach pod tablicą (Al. Jerozolimskie 21) upamiętniającą cywili i powstańców warszawskich (z batalionów "Kiliński" oraz "Bełt"), budowniczych barykady, którą jako jedną z nielicznych utrzymano do końca Powstania;
- o godzinie 18:45 na pl. Narutowicza, przy kamieniu 16 WDH odbyło się spotkanie harcerzy, rodziców i Zawiszaków upamiętniające Szesnastaków walczących i poległych w Powstaniu;
- o godzinie 19:00 w parku Saskim odbył się uroczysty apel 16 WDH Sulima, ponadto drużyna odwiedziła wojskowe Powązki, by oddać cześć poległym.
Wreszcie wieczorem wielu harcerzy Szczepu oraz kilku Zawiszaków wzięło udział w wydarzeniu "Warszawiacy śpiewają (Nie)zakazane Piosenki" na placu Piłsudskiego, co było okazją do chwili zadumy, ale także miłego spotkania. (MS)
Obóz 16 WDH "Grunwald"
Fenton (Wielka Brytania), 8-26 lipca 2019 r.
W tym roku "Grunwald" w ramach nagrody za wygranie TDP 2018 pojechał na obóz zagraniczny do Wielkiej Brytanii. Rozbiliśmy obóz w Stanicy Harcerskiej ZHP w Fenton. Pod przewodnictwem pwd. Bruna Zawadzkiego chłopaki spędzili trzy tygodnie pełne przygód i nowych doświadczeń. Prawą ręką Bruna byli: oboźny ćw. Ludwik Zawadzki oraz instruktor programowy ćw. Stanisław Malec. Jako opiekunowie pojechali z nami również (na całość lub część wyjazdu): hufcowy WHH-y "Klucz"(komendant obozu/kierownik wypoczynku), a także instruktorzy Szesnastki: pwd. Grzegorz Stój, hm. Marcin Gierbisz (naczelny fotoreporter), pwd. Stanisław Blicharski oraz Zawiszak Erazm Zawadzki.
Na obóz pojechało 43 harcerzy (nie licząc kadry zgrupowania). Działo się wiele: gry terenowe, ogniska, wycieczki do Londynu, Calais czy Manchesteru, Premier League, gra kulinarna, zwiady (zwłaszcza te dwa ostatnie elemnty programu zapewniły najwięcej wspomnień - kto z nas wcześniej prosił o produkty na obiad czy przeprowadzał wywiad po angielsku!), wreszcie biegi na stopnie. Tegoroczne próby na młodzika i wywiadowcę nie były proste, jednak wyłoniły najlepszych biegnących, którym gratulujemy zdobytych stopni. Mianowano 7 nowych wywiadowców, wśród których najlepszym okazał się wyw. Stanisław Uliński z zastępu "Szopy". Stopień młodzika, a co za tym idzie zaszczyt złożenia Przyrzeczenia i Krzyż Harcerski zdobyli wszyscy biegnący, zaś najlepszym "młotem" został mł. Mikołaj Kucharczyk z zastępu "Orły". Nie mniej zaciętą i wymagającą była rywalizacja zastępów. Ostatecznie puchar za pierwsze miejsce podniósł zastęp "Orły" (zastępowy ćw. Filip Malak). Na drugim miejscu uplasował się zastęp "Szopy" (zastępowy ćw. Przemysław Siuciak). Podium zamknął zastęp "Ibisy" (zastępowy ćw. Mateusz "Seba" Aleksandrowicz). Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów. Warto też wspomnieć, że dzięki gościnności "Sulimy", ostatnie dni mieliśmy okazję spędzić odwiedzając obóz chłopaków nad pięknym polskim jeziorem! Sądząc po opinii wszystkich uczestników wyjazd można podsumować jedynym słusznym zdaniem: "to było fe, to było fe, to było fenomenalne, fantastyczne no i Fenton!" (MM)
Obóz 16 WDH "Sulima"
Psarskie, 7-28 lipca 2019 r.
W tym roku 16 WDH "Sulima" obozowała nad jeziorem Psarskim pod Pniewami, w malowniczych lasach pojezierzy wielkopolskich. W obozowaniu towarzyszyły nam harcerki z 22-ego szczepu "Watra" im. hm. Kazimierza Skorupki, z 22 WDH-ek "Brzezina". W wyjeździe wzięło udział 41 harcerzy z "Sulimy" oraz 18 harcerek, w tym kadry obu drużyn w łącznej liczbie ośmiu osób. Komendantem obozu był instruktor Szesnastki, hm. Maciej Sadowski, komendantem podobozu "Sulimy" pwd. Tomasz Chmielewski, zaś oboźnym ćw. Wojciech Ambroziak.
Pomimo początkowych trudności wywołanych opóźnieniem prac pionierkowych, cały obóz nie stracił swojego harcerskiego klimatu. Między innymi odbyły się wszystkie biegi na stopnie harcerskie, dzięki którym w szeregach "Sulimy" pojawiło się dziewiętnastu nowych młodzików, dwóch wywiadowców, oraz dwóch ćwików. Jednocześnie harcerzom na obozie udało się zdobyć łącznie 48 sprawności. Do sukcesów należy też zaliczyć nawiązane z harcerkami z "Brzeziny" przyjaźnie.
Wyjątkowym wydarzeniem były odwiedziny specjalnych gości podczas święta obozu, pojawili się m. in. ćw. Szymon Majewski, hm. Lesław Kuczyński czy hm. Lech Najbauer. W trakcie ogniska z rodzicami, Szymon Majewski wraz z Lesławem Kuczyńskim opowiedzieli gawędę o przyjaźni i starych dobrych czasach.
Nie był to obóz łatwy dla debiutującej w większości kadry "Sulimy", jednak ciężka praca oraz współdziałanie całego obozu spowodowało, że 28 lipca wróciliśmy do domów z uśmiechami na twarzy i wspaniałami wspomnieniami z obozu! (TK)
Kolonia zuchów 16WDHiGZ
Lidzbark Welski, 16-27 lipca 2019 r.
Podczas tegorocznej letniej kolonii 16 WGZ „Strażnicy Czasu” i 16 WGZ „Bractwo Zaginionego Oręża” towarzyszyły nam 277 UGZ-ek „Poszukiwaczki Atlantydy”, 169 WGZ-ek „Mieszkańcy z Tęczowej Doliny”, 123 WGZ „Podróżnicy z Prastarego Lasu” i 299 WGZ-ek „Poszukiwacze Kwiatu Paproci”. Na kolonii stawiło się 16 Strażników oraz 15 Braci. Podczas tych 11 dni zuchy ze Strażników Czasu wcieliły się w dzielne elfy, hobbity oraz krasnoludy i wyruszyły do Śródziemia, aby wraz z Elrondem i Radagastem szukać zaginionego czarodzieja Gandalfa. Dzięki ich niezwykłej odwadze i kreatywności udało im się zdobyć aż 5 sprawności: krawca, cukiernika, eskulapa, łamigłowę oraz sprawność regionalną. Natomiast zuchy z Bractwa Zaginionego Oręża zostały prawdziwymi zdobywcami dzikiego zachodu, zbudowały własne miasteczko, dzielnie stawiając czoła trudom eksploracji, spotkały dzikie plemiona indian, aby na koniec zdobyć zaginiony skarb. Mimo wielu niezwykłych i ekscytujących przygód, wróciliśmy do swoich domów cali i zdrowi! Już nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu! (JK, SK)
Otwarcie prób podharcmistrzowskich
Warszawa, 16 lipca 2019 r.
Rozkazem z dnia 16 lipca 2019 roku (L12/2019) komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy otworzył próby podharcmistrzowskie naszym instruktorom: Mateuszowi Kaczkowskiemu (opiekun próby hm. Maciej Sadowski) i Brunowi Zawadzkiemu (opiekun próby hm. Kajetan Kapuściński). Trzymamy za nich kciuki, by zdobyli zielone podkładki! (DZ)
Obóz wędrowników 16 WDW
Estonia-Łotwa, 1-11 lipca 2019 r.
Nasi wędrownicy postanowili odbyć swój pierwszy obóz w wielkim stylu - nie dość, że za granicą, to jeszcze na rowerach. Razem z 2 MDH "Fulminata" stanowiliśmy grupę 15 osób, które poznawały piękno estońskich i łotewskich lasów. Aż ośmiu wędrowników z Szesnastki pod wodzą szczepowego phm. Karola Walesiaka, wraz z siedmioma wędrowniczkami, pokonało łącznie 360 km w dziewięć dni, zaczynając swoją przygodę w Tallinnie, a kończąc ją w Rydze. Oczywiście nie obyło się bez kilku awarii, ale koniec końców wszyscy daliśmy radę i śmiało możemy polecić taki wyczyn każdemu zainteresowanemu. (KKW)
Procesja Bożego Ciała – wędrownicy w służbie
Warszawa, 20 czerwca 2019 r.
Wędrownicy pod wodzą drużynowego phm. Karola Walesiaka zabezpieczali parafialną procesję Bożego Ciała, która przeszła ulicami Ochoty. Służbę pełniło pięciu wędrowników: ćw. Tomasz Bursztyński, ćw. Jedrzej Rosłan, ćw. Ludwik Zawadzki, ćw. Adrian Hekner oraz ćw. Tymoteusz O'Neil. W trakcie służby roznosiliśmy wodę oraz we współpracy z policją zamykaliśmy pochód, aby każdy miał szansę przejść ulicami wokół kościoła bezpiecznie. (KKW)
Spotkanie UNDHR w Poznaniu
Poznań, 16 czerwca 2019 r.
Na tegorocznym zlocie 100-lecia "Błękitnej Czternastki" z Poznania, członka Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej, odbyło się spotkanie mające na celu ponowne poznanie się środowisk Unii oraz dyskusję nad wyznaczeniem jej nowego kursu. Poza Szesnastką, którą reprezentował szczepowy, phm. Karol Walesiak, na spotkaniu stawiły się: 3 KDH, 5 KDH, 23 WDHek, 15 ŁDH, 62 WDH "Gaudium" oraz 4 WDH. Obecni zobowiązali się do wykonania szeregu zadań mających wznowić prężne działanie Unii. Nasz szczepowy przystał także na propozycję obecnego Marszałka Unii, Rafała Przybylskiego, aby zlot 40-lecia UNDHR odbył się (zgodnie zresztą z tradycją założycielską) na naszym zlocie 110-lecia przypadającym w 2021 roku. (KKW)
Biwak kończący śródroczną rywalizację zastępów w "Sulimie"
Truskawka, 15-16 czerwca 2019 r.
Tuż przed zakończeniem roku szkolnego (i harcerskiego) 16 WDH "Sulima" udała się na ostatni biwak przed obozem. Odbył się on w miejscowości Truskawka w Puszczy Kampinoskiej, w ośrodku jeździeckim, który prowadzi Zawiszak, Paweł Burakowski. Drużyna stawiła się w składzie 29 harcerzy wraz z drużynowym pwd. Tomaszem Chmielewskim. Mimo upału wszyscy bez większych trudów dali radę przejść aż 7 km w każdą stronę. Po na niełatwej wędrówce dotarliśmy na miejsce biwakowe. Rozstawiliśmy namioty i zabraliśmy się za tę ciekawszą część biwaku: GRY. Podzieliśmy się na dwa zespoły, aby zmierzyć się w zdobywaniu kopalń, a po obiedzie, który sami przyrządziliśmy w warunkach terenowych, odbyła się gra we flagi. Zmęczeni po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na ognisko, aby wysłuchać ciekawej gawędy o Zawiszy Czarnym przygotowanej przez przybocznych. Nieświadomi niczego poszliśmy spać, ale po kilku godzinach kadra obudziła nas na grę nocną. Zadaniem drużyny było podejście proporców pilnowanych przez zastęp zastępowych (ZZ). Po godzinie wszystkie proporce były zdobyte i mogliśmy wreszcie wrócić do naszych namiotów. Następnego dnia spakowaliśmy cały sprzęt i wzięliśmy udział w apelu kończącym turniej śródroczny zastępów. Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco: III miejsce ,,Świstaki" (zast. wyw. Ignacy Hofmokl-Ostrowski), II miejsce ,,Dziki" (zast. wyw. Krzysztof Smoliński) i wreszcie I miejsce ,,Wilki" (zast. wyw. Tomasz Dąbrowski). Po rozdaniu nagród i wspólnym zdjęciu, z plecakiem nowych doświadczeń wróciliśmy do domu. (TD)
Kolejny podharcmistrz w Szesnastce!
Warszawa, 15 czerwca 2019 r.
W dniu 15 czerwca 2019 roku komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy wydał rozkaz L9/2019, którym na wniosek Komisji Instruktorskiej zamknął próbę i przyznał Karolowi Walesiakowi stopień podharcmistrza (opiekunem próby był nasz były Szczepowy hm. Marcin Gierbisz)! Naszczemu szczepowemu serdecznie gratulujemy zdobycia zielonej podkładki! (DZ)
Biwak Turnieju Zastępów "Grunwaldu"
Urle, 14-16 czerwca 2019 r.
Rzeka Liwiec, 35 stopni w cieniu, goście z innych drużyn, komary i racjonowanie zapasów wody - tak w paru słowach, można opisać kolejny Biwak Drużyny 16 WDH "Grunwald" w Urlach, który odbył się w ten weekend! Pogoda, mimo że piękna, potrafiła dopiec i szybko pozbawiła nas wody (trzeba było regularnie uzupełniać jej zapasy). Zastępy stanęły do trzydniowej rywalizacji by wyłonić ten najlepszy. Odbyła się półdzienna gra zastępów, gra ekonomiczna, gra nocna zastępowych, gotowanie obiadu. Na biwaku stawiło się 26 harcerzy w 6 zastępach. Po dwa puchary (Najlepszy Zastępy w roku 2018/19 i Najlepszy Zastęp na Biwaku Drużyny) sięgnął zastęp "Szopy" (zast. ćw. Przemysław Siuciak) - gratulacje! Choć może to wyglądać na dominację "Szopów", reszta zastępów dotrzymywała im kroku i aż do odczytania wyników wygrana była niewiadomą. Gościł u nas ZZ-t 8 Aleksandrowskiej DH (w ramach próby na HO jednego z chłopaków) i ćw. Dawid Kurek z 2 Bytomskiej DH "Rajza" (również w ramach zadania na HO). Była to dobra "rozgrzewka" przed obozem, a przygotowane obiady przez zastępy zostaną wykonane jeszcze raz na obozie (z małymi poprawkami). (BZ)
Test wytrzymałościowy wędrowników
Puszcza Kampinoska, 2 czerwca 2019 r.
W upalną niedzielę nasi wędrownicy wraz z wędrowniczkami z 12 MDW "Fulminata" sprawdzili, czy są już gotowi na rowerową wyprawę do Estonii. Żeby nie trzymać Was w niepewności oznajmiamy - tak, jesteśmy gotowi! Przebyliśmy ponad 80 km po duktach Puszczy Kampinoskiej, odwiedziliśmy Palmiry, przemknęliśmy przez Truskaw, Kazuń i inne puszczańskie miejscowości. Wyprawę organizowała sam. Klara Szular oraz ćw. Tadeusz Kuczyński, a prowadzili ją phm. Marianna Kijowska oraz pwd. Karol Walesiak. (KKW)
Kolejny instruktor w Szczepie!
Warszawa, 30 maja 2019 r.
W rozkazie komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy nr L8/2019 wyczytać mogliśmy decyzję o przyznaniu stopnia przewodnika HO Adamowi Skaskiewiczowi! Adam jest 30 instruktorem 16 WDH w XXI wieku, a dołączył jako 24 do grona naszych czynnych instruktorów. Zaczął swoją harcerską drogę w 16 WDH "Sulima". Szybko został przybocznym u boku pwd. Jakuba Romańskiego, pod którego opieką zamknął próbę przewodnikowską. Aktualnie wspiera pwd. Karola Walesiaka w pracy wędrowników. Gratulujemy i życzymy powodzenia! (MSS)
Szesnastka na Ochockim Dniu Dziecka
Warszawa, 29 maja 2019 r.
Na kilka dni przed 1 czerwca na Placu Baśniowym, tuż obok siedziby szczepu 16 WDHiGZ, odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Wydarzenie przyciągnęło dużą grupę dzieci z Ochoty i innych dzielnic. Wśród licznych atrakcji nie mogło zabraknąć tych przygotowanych przez harcerzy z Szesnastki. Pod wodzą szczepowego, Karola Walesiaka oraz z pomocą przybocznego "Sulimy" ćw. Tadeusza Kuczyńskiego, nasi harcerze (łącznie z kadrą w liczbie 12 osób), wystawili dwa stanowiska. Na pierwszym z nich serwowano watę cukrową (nie bez problemów technicznych - maszyna w pewnym momencie przestała działać, jednak dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji szczepowego wszystko skończyło się dobrze). Oczywiście punkt ten był oblegany przez wielu uczestników festynu. Drugie stanowisko prowadzone przez ćw. Tadeusza Kuczyńskiego było torem przeszkód. Mierząc czas pokonania przeszkód stworzyliśmy tabelę najlepszych wyników. Rywalizacja na torze cieszyła się niemalejącym zainteresowaniem. Najlepszych biegaczy harcerze nagradzali m.in. pamiątkowymi znaczkami. Wszyscy świetnie się bawili, a więc akcję z pewnością można zaliczyć do udanych. Miejmy nadzieje, że będziemy mieli więcej możliwości wykonywania tego rodzaju służby. (TK)
Najlepsi ratownicy z "Sulimy"
Warszawa, 22 maja 2019 r.
Dwaj harcerze z zastępu "Wilki" z 16 WDH "Sulima", Tomasz Dąbrowski (zastępowy) oraz Jan Szymański, wzięli udział w międzyszkolnych zawodach z pierwszej pomocy na Kamionku reprezentując XLVIII LO im. Edwarda Dembowskiego z oddziałami gimnazjalnymi nr 14. Zawody zorganizowane przez Sanitarną Służbę Szkolną składały się z symulacji najróżniejszych wypadków, przy których uczestnicy musieli udzielić pierwszej pomocy. Po wielu skutecznych interwencjach, udało im się wywalczyć pierwsze miejsce. GRATULUJEMY! Zajęcia z samarytanki nie poszły w las! Warto też dodać, że drużyna przygotowywała się do zawodów między innymi w naszej siedzibie na placu Baśniowym! (TD/MSS)
Reprezentacja Szesnastki na uroczystościach 75 rocznicy bitwy pod Monte Cassino
Monte Cassino, 18 maja 2019 r.
18 maja 1944 roku żołnierze II Korpusu Polskiego zatknęli biało-czerwoną flagę na murach klasztoru Monte Cassino. Odegrany w samo południe hejnał mariacki, ogłosił zdobycie wzgórza i twierdzy. Dokładnie 75 lat później reprezentacja ZHR wzięła udział w uroczystościach upamiętniających tamte wydarzenia. Ze strony Szesnastki służbę na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino pełnił ćw. Jędrzej Rosłan z drużyny wędrowników. Jednym z żołnierzy, którzy spoczywają na cmentarzu, jest kpr. podchr. Andrzej "Zośka" Silberberg (ur. 6 lipca 1918 r., zm. 20 maja 1944 r.) z 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich”, przedwojenny harcerz 16 WDH, oboźny na ostatnich przed wybuchem wojny obozach (XIX i XX), który poległ w bitwie pod Piedimonte. Jędrzej w imieniu Szesnastki (podobnie jak pięć lat temu harcerze 16 WDH "Grunwald") postawił znicz, zmówił modlitwę i oddał honory przed grobem dh. Andrzeja. Cześć Jego Pamięci! Dziękujemy Jędrzejowi za służbę i godne reprezentowanie Szesnastki na Półwyspie Apenińskim! (KKW)
Biwak 16 WDH "Sulima" i 22 WDH-ek "Brzezina"
Celestynów, 17-18 maja 2019 r.
Wspólny biwak harcerzy z "Sulimy" i harcerek z "Brzeziny" został zorganizowany przez sam. Weronikę Chmielewską celem zapoznania i integracji drużyn planujących wspólny obóz letni. W biwaku uczestniczyło 23 harcerzy pod wodzą pwd. Tomasza Chmielewskiego i 11 harcerek z drużynową pwd. Karoliną Toczewską na czele. W świetnych humorach udaliśmy się na miejsce biwakowe w Celestynowie pod Otwockiem i już w pociągu każdy zastęp dostał zadanie przygotowania własnej scenki lub piosenki do wieczornego ogniska, przy którym gościliśmy wyjątkową postać. Odwiedził nas bowiem drużynowy 1 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej "Skaut". Następnego dnia musieliśmy przeczekać poranną burzę - śpiewaliśmy więc piosenki z dedykacjami dla nowo poznanych osób. Główną atrakcją dnia była jednak gra terenowa. Po burzy podzieliliśmy się więc na mieszane patrole i rozpoczęliśmy rywalizację. Polegała ona na udzielaniu pomocy przybyszom z obcej planety. Wisienką na torcie było zadanie dla naszych harcerzy polegające na poznaniu imion co najmniej ośmiu harcerek z "Brzeziny". Każdy wykonał je śpiewająco, zatem cel można uznać za osiągnięty. (TD)
Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja
Warszawa, 3 maja 2019 r.
Piękna pogoda w piątkowy poranek zapowiadała wyjątkowe obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. ZHR reprezentowały 16 WDH "Grunwald" (jako Drużyna Rzeczypospolitej) w sile 15 harcerzy oraz żeńska 1 KDH "Ogrody" im. Joanny Skwarczyńskiej. Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza. Godzinę później miała miejsce uroczystość na Placu Zamkowym, gdzie Prezydent Andrzej Duda, wygłosił okolicznościowe przemówienie. Odczytano również historyczny tekst Konstytucji 3 Maja. Na koniec zagrała wojskowa orkiestra i oddano salut armatni. Po uroczystości wzdłuż Wisłostrady przemaszerowała defilada oddziałów wojskowych, którą obserwowaliśmy z naprawdę dobrych miejsc. W trakcie obchodów nasi harcerze (ćw. Mateusz Aleksandrowicz i ćw. Ludwik Zawadzki) pełnili służbę w poczcie sztandarowym ZHR, a pozostali harcerze brali udział w roznoszeniu flag, asystowali kombatantom i pełnili wartę przy trybunach honorowych. Warto wspomnieć, że zostaliśmy także zaproszeni na obiad do Pałacu Prezydenckiego! (MA)
Zobacz relację >>>
Setna rocznica pierwszych wolnych obchodów święta Konstytucji 3 Maja
Warszawa, 2 maja 2019 r.
W dniu Święta Flagi, poprzedzającym uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przy Kamieniu i Krzyżu w parku im. Romualda Traugutta nieopodal Cytadeli odprawiono uroczystą mszę świętą, upamiętniającą setną rocznicę pierwszych w wolnej Polsce obchodów trzeciomajowych. We mszy wzięło udział wielu polityków, przedstawicieli organizacji patriotycznych, klas mundurowych i pocztów sztandarowych. Byli tam również nasi harcerze z 16 WDH "Grunwald". W poczcie sztandarowym ZHR stanęli ćw. Ludwik Zawadzki, ćw. Przemysław Siuciak i wyw. Bernard Zawadzki. Delegacją Szesnastki dowodził pwd. Bruno Zawadzki. Pomimo zimna pogody i dość długich przemówień nasi harcerze dzielnie wypełnili swoją służbę. (PS)
Zlot św. Jerzego – zastępy 16 WDH „Sulima” opanowały podium
Loretto koło Kamieńczyka, 26-28 kwietnia 2019 r.
Tegoroczny Zlot Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, zwany Zlotem św. Jerzego, odbył się nieopodal Kamieńczyka, w miejscowości Loretto. Turniej polegał na rywalizacji zastępów w zakresie technik harcerskich, w tym terenoznawstwa. Wszystkie trzy „medalowe” miejsca przypadły zastępom 16 WDH „Sulima”. I tak: I miejsce zajął zastęp „Wilki” (zast. wyw. Tomasz Dąbrowski), II miejsce „Bobry” (zast. wyw. Szymon Wysocki), III miejsce „Rysie”(zast. wyw. Ignacy Dylak). Nagrodami były szpadel, piła ręczna oraz siekiera. Gratulujemy! (MZ i LN)
Zobacz z relację ze zlotu >>>
Biwak zastępów 16 WDH „Grunwald” i turniej o Włócznię św. Jerzego
Truskawka, 26-27 kwietnia 2019 r.
Jako że tegoroczny Zlot św. Jerzego odbywał się w formie, która nie przewidywała turnieju drużyn i zastępów, 16 WDH „Grunwald” postanowiła zorganizować samodzielny biwak i rozstrzygnąć, który zastęp będzie dzierżył Włócznię świętego Jerzego przez kolejny rok. W piątek zastępy musiały stawić się o konkretnej godzinie pod pomnikiem w miejscowości Truskaw w Puszczy Kampinoskiej. Pierwszym etapem rywalizacji było dojście do miejsca biwaku (a było to prawie 10 kilometrów w Puszczy Kampinoskiej); liczył się czas, a po drodze trzeba było zaliczyć pierwsze przeszkody. Po dotarciu na miejsce odbyło się rozkładanie namiotów na czas i przygotowanie do ogniska. W nocy zastępowi zostali zbudzeni na grę nocną, a kilka godzin później całą drużynę wyrwał ze snu gwizdek oboźnego i alarm ciężki dla wszystkich zastępów. Rozpoczęła się gra główna, trwająca pół dnia. Po jej zakończeniu pozostało jedynie czekać na apel. Do rywalizacji stanęło osiem zastępów, a łącznie z kadrą drużyna liczyła 38 osób. Najlepszym zastępem okazały się „Ibisy” (zast. ćw. Mateusz Aleksandrowicz, członkowie zastępu: wyw. Tadeusz Rosłan, mł. Łukasz Rosłan, mł. Władysław Cywiński, mł. Antoni Popiel). Srebrny medal przypadł „Orłom”, a podium zamknęły „Kosy”. Mimo, że biwak trwał tylko dwa dni, był bardzo intensywny, a rywalizacja między zastępami zacięta. Zapamiętamy z niego piękną Stajnię „Truskawka” i ogromną liczbę kilometrów, które musieliśmy pokonać. Gratulacje dla zwycięzców! (BZ)
Wyprawa Rowerowa Wędrowników
Rybienko Leśne, 30-31 marca 2019 r.
W ten weekend udaliśmy się do Rybienka Leśnego, dzielnicy Wyszkowa, aby sprawdzić swoje umiejętności kolarskie oraz przeprowadzić Pierwszą Kontrolę Kondycyjną (planujemy Rowerową Wyprawę Letnią do Estonii, przygotowywujemy się!). W Wyprawie brał udział nasz Komendant Wyjazdu, czyli Karol Walesiak oraz następujący wędrownicy: Adam Skaskiewicz, Jedrzej Rosłan, Adrian Hekner, Ludwik Zawadzki oraz Franciszek Popiel. Pierwszego dnia wyruszyliśmy w podróż rowerową przejeżdżając ok 50km, tego dnia zaplanowane mieliśmy odwiedzenie trzech grobów, zaznajomienie sie z ich historią oraz zwiedzenie okolicznych lasow. W trakcie przejazdki spotkalismy sprzatajacych mieszkańców Rybienka ktorym jednogłośnie postanowiliśmy pomóc. Wyprawa twała do godziny 18, wrociliśmy zmęczeni, głodni, ale szczęśliwi. Wieczór spedzilismy przy ognisku na spiewankach i dyskusjach o tym "Co to znaczy być wędrownikiem". Niedzielny poranek zaczęliśmy wspólnym śniadaniem oraz mszą, następnie skończyliśmy nasze zajęcia i powróciliśmy do Warszawy. (AH)
Wyprawa ZZ-tu „Sulimy” na Szyndzielnię
Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Szyndzielnia, 29-31 marca 2019 r.
Zastęp Zastępowych „Sulimy” wraz z ZZ-tem 58 ZDH-ek „Phoenix” wybrał się na pierwszy wiosenny biwak w Beskidy. Rozpoczęliśmy od przyjazdu do naszej bazy wypadowej i noclegu. W sobotę ok. 8.00 rano miała miejsce pobudka, ale nie taka zwykła. Polegała ona na wyrecytowaniu fragmentu „Reduty Ordona” oraz przemaszerowaniu w takt muzyki batalistycznej. Po śniadaniu rozpoczęła się nasza wędrówka, podczas której wspięliśmy się na Szyndzielnię. Nie było łatwo, ale daliśmy radę. Do Bielska-Białej zeszliśmy na obiad, a następnie pojechaliśmy do bazy wypadowej w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie czekaliśmy na naszych gości (chociaż tak naprawdę to gospodarzy). Tymi „gośćmi” byli bowiem harcerze z 1 Beskidzkiej Drużyny Harcerzy. Wspólnie zorganizowaliśmy kominek, podczas którego opowiedzieli nam o Bielsku-Białej i okolicach oraz o swojej drużynie. Po kominku zaprosili nas do harcówki jednego z zastępów. Harcówka zrobiła na nas duże wrażenie. Zaraz po zwiedzeniu rozstaliśmy się z harcerzami i poszliśmy spać. Kolejny dzień był może nie aż tak emocjonujący, ale na pewno było w nim o wiele więcej poezji. Zagraliśmy w grę polegającą na wykonywaniu zadań w terenie połączonych z rozwiązywaniu poetyckich zagadek. Był to bardzo udany biwak. Dziękujemy za udział druhnom z „Pheonixa” i za gościnę harcerzom z „Jedynki”. Mamy nadzieje, że nasza znajomość szybko się nie skończy. (ID)
Reprezentacja Szesnastki w Kręgu Harcmistrzów
Gaśno koło Gostynina, 30 marca 2019 r.
W domku letniskowym „Casa del Campo” w Gaśnie koło Gostynina spotkało się 18 harcmistrzów z całej Polski, aby wziąć udział w spotkaniu w Kręgu Harcmistrzów. Omawiano najważniejsze z ważnych rzeczy trapiących nasz Związek i Organizację Harcerzy. W spotkaniu wzięło udział dwóch reprezentantów Szesnastki - hm. Marek Gajdziński i hm. Marcin Gierbisz. W trakcie zbiórki hm. Marcin Gierbisz odebrał z rąk Naczelnika Harcerzy czerwoną podkładkę oraz lilijkę i tym samym został oficjalnie przyjęty do Kręgu Harcmistrzów. (MG)
Maciej Sadowski kolejnym harcmistrzem Szesnastki!
Warszawa, 29 marca 2019 r.
Rozkazem Naczelnika Organizacji Harcerzy ZHR z dnia 29 marca 2019 roku (L4/2019), Maciej Sadowski, znany szeroko jako "Sadek", został po pozytywnym przeprowadzeniu i zamknięciu próby mianowany harcmistrzem! Sadek rozpoczął swoją harcerską karierę w 16 WDH w 2004 roku, w zastępie "Lisy", następnie był m.in. zastępowym zastępu starszoharcerskiego "Orły", przybocznym 16 WGZ-ów "Bractwo Zaginionego Oręża", a wreszcie twórcą i pierwszym drużynowym 16 WGZ-ów "Strażnicy Czasu", którą przekazał 19 listopada 2017 roku. Prócz tego Sadek jest zaangażowany w prace komendy Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy jako referent zuchowy oraz jako komendant kursów przewodnikowskich "Majstersztyk", był także komendantem licznych obozów i kolonii. Jesteśmy dumni i gratulujemy mu z całego serca, życząc wielu kolejnych sukcesów! Klawboys! (DZ)
II zbiórka Kursu Zastępowych WHH-y „Klucz”
Warszawa, 23 marca 2019 r.
W sobotni poranek 11 kandydatów na przyszłych zastępowych zameldowało się pod siedzibą Szesnastki na Placu Baśniowym na zbiórce rozpoczynającej drugą część kursu zastępowych. Pierwsza gra kursowa rozpoczęła się o 9:00 w Parku Szczęśliwickim. Polegała na sprawdzeniu umiejętności uczestników w zakresie technik harcerskich i indywidualnej rywalizacji. Po dwóch godzinach zaciętej rywalizacji podsumowaliśmy grę i wyciągnęliśmy z niej wnioski. Po grze udaliśmy się do siedziby Szesnastki, gdzie po krótkich zajęciach z zakresu „pierwszej zbiórki” (które prowadził ćw. Ludwik Zawadzki) przyszedł czas na ciepły obiad (przypominał zawiniętego naleśnika z mięsem). Po tym ostatnie zajęcia tej części kursu poprowadził ćw. Tadeusza Kuczyńskiego na temat „problematycznych sytuacjach w zastępie”, a Bruno mógł rozdać materiały podsumowujące kurs oraz zobowiązać uczestników do napisania konspektów zbiórek. Wkrótce stanęliśmy w kręgu i odśpiewaliśmy „Bratnie Słowo”. Teraz pozostało nam już tylko czekać na patenty zastępowych! (TR i BZ)
Warsztaty Przywództwa Sytuacyjnego w Wędromku
Warszawa, 23 marca 2019 r.
W Wędromku na Jazdowie odbyły się niezwykle ciekawe warsztaty przybliżające uczestnikom Teorię Blancharta, czyli Przywództwa Sytuacyjnego. W warsztatach wziął udział szczepowy Szesnastki, Karol Walesiak, a także liderzy z kilku organizacji pozarządowych, które działają w sąsiedztwie Wędromku. W ramach warsztatów uczestnicy mieli za zadanie m.in. zarządzać w parach winnicą, dbając o PR oraz Innowacje, ale przede wszystkim dbając o zatrudnienie i wyszkolenie nowych pracowników! W relacji Karola "Dużo lepsze niż Monopoly, chcę zagrać w nią jeszcze raz!" Warsztaty okazały się niezwykle ciekawe, bardzo z satysfakcjonujące i na pewno podniosły kwalifikacje wszystkich uczestników. (KKW)
Watrzańska wiosna - święto szczepu „Watra” z Zalesia Górnego i okolic
Pod Dębem, Nowiki, 22 marca 2019 r.
W pierwszy wiosenny i wyjątkowo ciepły weekend odbyło się 24-te doroczne święto szczepu „Watra” z Zalesia Górnego i okolic. Spotkanie środowiska odbywa się w rocznicę pierwszej zbiórki harcerskiej w Zalesiu Górnym, zorganizowanej przez hm. Grzegorza Nowika w 1995 roku. Wszystkie piony metodyczne biorą udział w grach, po których odbywa się wspólny apel. W tym roku miał on wyjątkowy wyraz, ponieważ założyciel środowiska i obecny przewodniczący ZHR uroczyście przekazał buławę szczepowego w symbolicznej sztafecie swojemu następcy - Łukaszowi „Kamykowi” Kamińskiemu oraz aktualnemu szczepowemu, hm. Janowi Kamińskiemu. W święcie szczepu jako fotograf uczestniczył instruktor Szesnastki phm. Maciej Sadek Sadowski. (MSS)
Zlot WHH „Klucz” - sukces zastępów Szesnastki
Leszno, 15-16 marca 2019 r.
Tegoroczny zlot Warszawskiego Hufca Harcerzy „Klucz” odbył się w Lesznie, na skraju Puszczy Kampinoskiej. Organizatorem był pwd. Tomasz Chmielewski, a formuła zlotu przewidywała tym razem rywalizację między zastępowymi i zastępami, a nie drużynami. W zlocie wzięło udział ponad stu harcerzy z sześciu drużyn naszego hufca, w tym 26 harcerzy z 16 WDH „Sulima” (drużynowy pwd. Tomasz Chmielewski) i 34 harcerzy z 16 WDH „Grunwald” (drużynowy pwd. Bruno Zawadzki). Turniej rozpoczęła gra zastępowych rozegrana w piątkowy wieczór i noc. Celem gry było wyłonienie najlepszego zastępowego hufca. Następnego dnia z samego rana, po dotarciu na miejsce zlotu pozostałych harcerzy, rozegrano grę zastępów. Gra była bardzo emocjonująca, zwłaszcza, że deszcz nie ułatwiał przemieszczania się po puszczy. Po wyczerpującej rywalizacji przyszedł czas na obiad - kiełbaski z ogniska. Zlot zakończył się apelem, w którego trakcie ogłoszono wyniki rywalizacji. Szesnastka znów stanęła na podium. Najlepszym zastępowym został ćw. Przemysław Siuciak z 16 WDH „Grunwald”, a zastępem dzierżącym hufcowe trofeum - stalowy klucz - będą przez najbliższy rok „Wilki” z 16 WDH „Sulima” (zastępowy wyw. Tomasz Dąbrowski). To już kolejny tak udany dla Szesnastki zlot hufca. (TD)
Instruktorzy Szesnastki w kadrze kursu harcmistrzowskiego
Warszawa, 9-10 marca 2019 r.
Organizacja Harcerzy ZHR wznowiła szkolenia przeznaczone dla przyszłych harcmistrzów. Pierwsza zbiórka, poświęcona kształceniu, odbyła się w Warszawie. Wśród kadry znaleźli się harcmistrzowie z Szesnastki: Marek Gajdziński (komendant zbiórki), Kajetan Kapuściński i Marcin Gierbisz (prowadzący warsztaty dla uczestników). Na razie w kursie nie bierze jeszcze udziału żaden słuchacz z naszego szczepu, ale wszystko przed nami. Tymczasem cieszymy się, że naszym instruktorom powierzono prowadzenie zajęć i że ich uczestnicy mogli zapoznać się z koncepcjami metodycznymi i kształceniowymi sprawdzonymi m. in. w Szesnastce. (LN)
Gra 16 WDH "Grunwald" z historii, terenoznawstwa i szyfrów
Warszawa, 2 marca 2019 r.
W sobotę, dzień po Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbyła się gra „Grunwaldu” osadzona w fabule walk z komunistami po 1945 roku. Sprawdzała ona umiejętności z zakresu terenoznawstwa, alfabetu Morse’a oraz historii Polski i Drużyny. Gra odbyła się na terenie warszawskiego Mokotowa. Wzięło w niej udział 33 harcerzy z 8 zastępów: „Lisów” (1 osoba - pomagała w obstawie), „Szopów” (5 osób), „Jeleni” (5 osób), „Ibisów” (4 osoby), „Kosów” (4 osoby), „Orłów” (2 osoby), „Wilków” (2 osoby) i „Puszczyków” (5 osób) oraz dwie osoby kadry i trzech wędrowników. Harcerze w zastępach musieli, wykonując po drodze zadania z zakresu wymienionych technik, odbić z rąk ubeków i NKWD rotmistrza Witolda Pileckiego. Szczególnego klimatu grze nadawała okolica, w której się odbywała - bliskość m.in. ulicy Rakowieckiej, przy której znajduje się słynne więzienie, gdzie również przetrzymywany był sam rtm. Pilecki (jak również nasz Zawiszak, Tadeusz „Tadek” Sułowski). Pozwalało to mocno wczuć się w fabułę. Gra zakończyła się ok. 13:30, po ponad czterogodzinnych zmaganiach.
Ostateczna klasyfikacja miejsc na podium wyglądała następująco: 1. miejsce – „Ibisy” – 20 punktów, 2. miejsce – „Szopy” – 19 punktów, 3. miejsce – „Kosy” – 18 punktów. (BZ)
ScoutNet 2019 Majorka
Mallorca, 1 - 5 marca 2019 r.
Na słonecznej Majorce odbyło się kolejne spotkanie liderów grup skautowych z wielu krajów Europy. Po raz trzeci jednym z delegatów był instruktor z naszego Szczepu, pwd. Karol Walesiak HR, który rok wcześniej działał w ścisłej kadrze ScoutNetu w Gdańsku. Tym razem członkinie i członkowie OHE (hiszpańska organizacja quasi-skautowa) zorganizowali spotkanie w Parku Narodowym na Majorce. Skauci z Niemiec, Anglii, Litwy, Holandii oraz Polski mieli do dyspozycji piękny, kamienisty brzeg w odległości dwóch minut marszu od wyjścia z hotelu; tuż za ośrodkiem zaczynał się górski szlak. W trakcie pięciu dni zorganizowano mnóstwo zajęć integracyjnych i nawiązano wiele nowych znajomości, które z pewnością ułatwią organizowanie wyjazdów zagranicznych. Następny ScoutNet zorganizuje ekipa z Niemiec. (KKW)
Marcin Gierbisz kolejnym harcmistrzem 16 WDH
Warszawa, 22 lutego 2019 r.
W Dniu Myśli Braterskiej ukazał się rozkaz Naczelnika Harcerzy ZHR L2/2019, na mocy którego Marcin Gierbisz, instruktor naszego szczepu, został mianowany harcmistrzem, wieńcząc tym samym ścieżkę swojego instruktorskiego rozwoju jako czwarty instruktor Szesnastki w XXI wieku! Wielkie gratulacje!
Dla tych, którzy Go nie znają, lub chcą sobie przypomnieć Jego dokonania: Gierbo dziś pełni funkcję członka Wydziału Zuchowego Głównej Kwatery Organizacji Harcerzy ZHR, opracowywał między innymi nową kategoryzację gromad zuchowych, równolegle pełni funkcję redaktora pisma instruktorskiego Azymut. Wcześniej był wieloletnim szczepowym 16 WDHiGZ, hufcowym WHH-y "Klucz", członkiem komendy chorągwi Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, wodzem 16 WGZ-ów "Bractwo Zaginionego Oręża", przybocznym 16 WDH "Grunwald", zastępowym i harcerzem 16 WDH od 2002 roku. (DZ)
Mamy nowego szczepowego
Warszawa, 17 lutego 2019 r.
Podczas Choinki Szczepu nastąpiło uroczyste przekazanie legendarnego sznura szczepowego - hm. Kajetan Kapuściński po dwóch kadencjach ustąpił z funkcji szczepowego. Kajtek (wcześniej drużynowy 16 WDH "Sulima") był szczepowym od października 2015 roku (pełniąc równolegle funkcje w komendzie Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy oraz Głównej Kwaterze Harcerzy), przez ten czas doprowadził między innymi do uzyskania i wyremontowania izby Szesnastki przy placu Baśniowym oraz do powrotu tradycji numeru "szesnastego" w otokach rogatywek. Dziękujemy Kajtkowi za ofiarną służbę i życzymy mu dalszych sukcesów w harcerskiej pracy i nie tylko!
Jednocześnie, na mocy rozkazu komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy (L3/2019, noszącego datę 12 marca 2019 roku), na wniosek zbiórki wyborczej instruktorów Szczepu, która odbyła się w Mikołajki ubiegłego roku, do pełnienia funkcji szczepowego został powołany pwd. Karol "Kędzior" Walesiak. Karol wstąpił do 16 WDH "Grunwald" w 2009 roku, na pierwszy obóz pojechał w 2010 roku wraz z zastępem "Łosie". Później był wędrownikiem w ramach patrolu "Włóczykije", przybocznym 16 WGZ "Bractwo Zaginionego Oręża", a następnie, przejąwszy sznur z rąk pwd. Erazma Zawadzkiego, jej wodzem. Dziś, prócz funkcji szczepowego, prowadzi również zalążek drużyny wędrowniczej złożonej z harcerzy 16 WDH. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia! (DZ)
Choinka Szczepu 16WDHiGZ
Warszawa, 17 lutego 2019 r.
Tegoroczna Choinka miała miejsce, po raz pierwszy od dawna, w Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Reja. Licznie stawili się rodzice, Zawiszacy i przyjaciele drużyny (w tym komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, hm. Wiktor Maracewicz, oraz hufcowy Warszawskiego Hufca Harcerzy "Klucz"). Jednostki szczepu wystawiły łącznie 106 zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów ("Sulima" i "Grunwald" stawiły się w równej sile, po 36 harcerzy w każdej z drużyn). Podczas apelu szczepowy, hm. Kajetan Kapuściński odczytał rozkaz zawierający m.in. zwolnienie z funkcji kwatermistrza Szczepu wraz z podziękowaniem za ofiarną służbę pwd. Karolowi Kaszyńskiemu, a także wyjątki z rozkazów przełożonych dotyczące powołania drużyny wędrowniczej przy szczepie (i mianowania jej drużynowym pwd. Karola Walesiaka) oraz zmiany na funkcji szczepowego, o czym więcej w newsie powyżej. Prócz apelu podczas Choinki można było podziwiać występ artystyczny przygotowany przez harcerzy 16 WDH "Sulima", a także nabyć 300. numer "Sulimczyka", po czym posilić się słodyczami i ciepłymi napojami. Po oficjalnej części odbyło się również spotkanie Koła Przyjaciół Harcerstwa przy Szczepie. (DZ)
Zobacz choinkowy numer Sulimczyka >>>
Zobacz rozkaz szczepowego >>>
Pogrzeb premiera RP Jana Olszewskiego
Warszawa, 15 lutego 2019 r.
Ten dzień miał być zwykłym „dniem zbiórkowym”. Jednak w czwartek pojawiła się informacja, że na dzień przed pogrzebem (zaplanowanym na sobotę), odbędzie się uroczyste przeniesienie trumny z ciałem śp. Jana Olszewskiego (zm. 7 lutego) z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na ul. Świętojańskiej. Potrzebna była reprezentacja ZHR, więc zamiast na zbiórki udaliśmy się w Aleje Ujazdowskie. Około godz. 19:00 stawiły się: 16 WDH „Grunwald””(25 osób), 16 WDH „Sulima” (8 osób) oraz harcerze i harcerki z 82 WDH (około 10 osób). Do pocztu sztandarowego Związku zostali wyznaczeni: ćw. Ludwik Zawadzki, ćw. Przemysław Siuciak i ćw. Filip Malak. Reszta harcerzy i harcerki zamykały kondukt. Trasa przemarszu wiodła Traktem Królewskim. Po około godzinie, ze względu na późną porę i niską temperaturę, młodsi harcerze zostali zwolnieni do domów. Pozostali natomiast brali udział w uroczystościach do około godziny 22. Po zakończeniu służby zawiązaliśmy krąg, a za naszą pomoc podziękował nam Sekretarz Generalny ZHR hm. Wiesław Turzański. Dla nas było to wielkie wyróżnienie i zaszczyt, że mogliśmy towarzyszyć w ostatniej drodze przedwojennego harcerza, powstańca, członka Szarych Szeregów i działacza antykomunistycznej opozycji, Premiera Polski Jana Olszewskiego. (PS)
Obchody rocznicy powołania Armii Krajowej
Warszawa, 14 lutego 2019 r.
W rocznicę powołania Armii Krajowej odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą przy ulicy Spiskiej 14 upamiętniającą generała Stefana „Grota” Roweckiego (w tym właśnie domu został on aresztowany 30 czerwca 1943). Wzięli w niej udział przedstawiciele Dzielnicy Ochota, a także poczty sztandarowe szkół oraz Szesnastki. W trakcie uroczystości został odczytany list Wiceprezydenta Warszawy. Przemówienie wygłosiła również bratanica gen. Roweckiego, prof. Krystyna Rowecka-Trzebnicka. Przypomniała o tym, jak ważne jest zachowanie w pamięci wydarzeń przełomowych w naszej historii. Na końcu uroczystości pochyliliśmy sztandar przed tablicą, a delegacje złożyły pod nią kwiaty. Przez ten moment zwykłe miejsce obok boiska stało się przypomnieniem historii, jaką przeżyli w młodości nasi dziadkowie i pradziadkowie. Szesnastkę reprezentowali harcerze 16 WDH „Grunwald”: ćw. Przemysław Siuciak, ćw. Filip Malak i wyw. Kacper Data. (FM)
Nowy drużynowy 16 Warszawskiej Gromady Zuchów "Bractwa Zaginionego Oręża"
Zawoja, 9 lutego 2019 r.
Tuż po zakończeniu zimowiska 16 WGZ „Bractwo Zaginionego Oręża” oraz 16 WDH „Grunwald” swoją funkcję wodza zuchowego złożył pwd. Karol Walesiak (nasz obecny szczepowy). Karol „Kędzior” Walesiak pełnił służbę jako przyboczny, a następnie drużynowy gromady od lipca 2016 roku (formalnie od 7 września 2016 roku). Błękitny sznur drużynowego gromady zuchów trafił w ręce świeżo upieczonego instruktora Szesnastki, pwd. Szymona Kotańskiego. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów. (BZ, LN)
LXIX Zimowisko 16 WDH "Grunwald" i 16 WGZ "Bractwa Zaginionego Oręża"
Zawoja, 2-9 lutego 2019 r.
„Co się odwlecze, to nie uciecze” - wyjątkowo w tym roku 16 WDH „Grunwald” i 16 WGZ „Bractwo Zaginionego Oręża” rozpoczęły zimowisko w drugim tygodniu ferii zimowych. Zgrupowanie liczyło 77 osób, skupionych w czterech jednostkach: 16 WDH „Gunwald” (36 harcerzy pod wodzą pwd. Bruna Zawadzkiego), 16 WGZ „BZO” (14 zuchów pod wodzą pwd. Karola Walesiaka); 22 WDH „Olszyna” (17 harcerek pod wodzą pwd. Anny Matusiak) oraz 22 WGZ „Świetliki z Olchowego Lasu” (7 zuchenek pod wodzą pwd. Alicji Sawczyn). Komendantem zgrupowania był pwd. Paweł Mularczyk, kwatermistrzem ćw. Karol Wieteska, a ratownikiem medycznym pwd. Grzegorz Stój. Zimowisko obfitowało w gry, wycieczki, służby, było także wiele możliwości poznania miejscowych zwyczajów i mieszkańców najdłuższej wsi w Polsce. W trakcie zimowego obozu odbył się bieg na wywiadowcę (nowi wywiadowcy: Maksymilian Materkowski i Radosław Sosnowski), zorganizowany podczas wycieczki do schroniska na Babiej Górze (złe warunki atmosferyczne uniemożliwiły wejście na szczyt). W tym samym czasie reszta drużyny podzielona na dwie ekipy pod wodzą przybocznych (ćw. Stanisław Malec, oboźny oraz ćw. Tymoteusz O'Neill, instruktor programowy) wybrały się do Wodospadu Mosorne i na przełęcz Kolędówki. Harcerze obrali obrzędowość powstania styczniowego. Unikanie branki, odbijanie dowódców z Cytadeli i przygotowania do wyzwolenia Ojczyzny były więc na porządku dziennym, a ukoronowaniem było odwzorowaniem bitwy w Sosnowcu (6-7 lutego 1863 r.). Poza zwykłymi atrakcjami zimowiska (takimi jak apele czy kominki), przeprowadziliśmy również próbny bieg na młodzika i wywiadowcę. Jak co roku, zastępy rywalizowały w punktacji zimowiskowej, w której po zaciętej walce zwyciężył zastęp „Szopy” pod wodzą ćw. Przemysława Siuciaka zdobywając 172 punkty (zaledwie o jeden mniej, niż drugie na podium „Kosy”). Strome podejścia, halny wiatr, miłe harcerki i pyszne obiady - to zapamiętamy z tego zimowiska! A także to, że już na pierwszym apelu zielony sznur otrzymał ćw. Stanisław Malec. (BZ)
Wyprawa wędrownicza
Beskid Niski, 29 stycznia - 2 lutego 2019 r.
W pierwszych dniach ferii odbył się wyjazd wędrowników Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, w którym wzięli udział harcerze 16 WDH: Tomasz Bursztyński, Tadeusz Kuczyński, Jędrzej Rosłan i Ludwik Zawadzki. Wyjazd był jedną z wypraw wędrowniczych organizowanych przez referat wędrowników w ramach Cechu Instruktorskiego. Mimo ujemnej temperatur uczestnikom dwukrotnie udało im się spędzić noc w namiotach pośród śnieżnych zasp, spali także dwa razy w tzw. "Chacie Kangura" w Nowicy oraz w starej stodole na pierwszym odcinku trasy. W trakcie wyprawy podziwiali liczne zabytkowe cerkwie oraz kilka łemkowskich wsi. (LZ)
LXIX Zimowisko "Sulimy" i "Strażników Czasu"
Suche, 26 stycznia - 2 lutego 2019 r.
W tym roku wspólne zimowisko „Strażników Czasu” i „Sulimy” odbyło się na Podhalu, nieopodal Poronina. Komendantem zimowiska był pwd. Karol Kaszyński HR, a gromadę zuchów i drużynę harcerzy prowadzili odpowiednio pwd. Mateusz Kaczkowski HO i pwd. Tomasz Chmielewski HO. Podczas tygodniowego obozu zimowego „Strażnicy Czasu” pomagali zbierać informacje o galaktyce samemu Obi Wanowi Kenobiemu, a harcerze z „Sulimy” wcielili się w obrońców mroźnej, mistycznej krainy. Zimowisko obfitowało w przygody i wycieczki, w tym do pobliskiego Zakopanego (zuchy - autokarem, a harcerze - w pieszej wędrówce). W zimowisku wzięło udział 10 zuchów, harcerzy zaś było 36. Duża liczba uczestników sprawiła, że przyznano pięć znaczków zucha; ponadto zyskaliśmy jednego wywiadowcę (Aleksandra Andrasiaka), a wiele prób na stopnie zostało pomyślnie otwartych. (JK, TC)
Nowy instruktor w Szczepie
Warszawa, 25 stycznia 2019 r.
W piątkowym rozkazie komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy L1/2019 wyczytać mogliśmy przyznanie stopnia przewodnika HO Szymonowi Kotańskiemu! Szymon jest 29 instruktorem 16 WDH w XXI wieku, a dołączył jako 24 do grona czynnych instruktorów. Zaczął swoją harcerską drogę w 16 WDH "Grunwald", by zostać wędrownikiem w "Włóczykijach", a następnie przybocznym 16 WGZ "Bractwo Zaginionego Oręża" u boku pwd. Karola Walesiaka, pod którego opieką zamknął próbę przewodnikowską. Gratulujemy i życzymy powodzenia! (DZ)
Wędrownicy pomogli weteranom Armii Krajowej
Warszawa, 14 - 18 stycznia 2019 r.
Od przez cztery dni wędrownicy z obu drużyn Szesnastki pomagali Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej w remoncie siedziby Związku przy ulicy Zielnej 39 (budynek PASTy) w Warszawie. Związek otrzymał niespodziewaną dotację na wymianę mebli, a że poprzednie pamiętały jeszcze odbudowę Warszawy, kombatanci skorzystali z okazji i wezwali warszawskie drużyny do pomocy. Nasi wędrownicy jako pierwsi podjęli się zadania i wynieśli wiele starych mebli, skręcili mnóstwo nowych i położyli panele w pomieszczeniach siedziby. To była pierwsza akcja naszych wędrowników w tym roku (i na pewno nie ostatnia). (KKW)
Wspólne kolędowanie harcerzy, rodziców i przyjaciół Szesnastki
Warszawa, 13 stycznia 2019 r.
W niedzielny wieczór ponad czterdzieści osób - harcerzy, zuchów, rodziców i przyjaciół Szesnastki - zebrało się na wspólne kolędowanie w siedzibie naszego Szczepu na Placu Baśniowym. Przy herbacie i smakołykach (w tym wybornym domowym cieście mamy naszego szczepowego) mieliśmy okazję pośpiewać kolędy oraz porozmawiać z bliskimi. Szczególne podziękowanie kierujemy na ręce druha Jerzego Nowakowskiego, który nauczył nas swojej autorskiej pastorałki pt. „Kantyczka na wszystkie dzwonki” (śpiewanej z wykorzystaniem przyniesionych przez druha Jerzego janczarów). Z pewnością wejdzie ona do naszego świątecznego śpiewnika. Nasza siedziba spisuje się wybornie i liczymy, że już wkrótce ponownie będziemy mieli okazję spotkać się w jeszcze szerszym gronie. (MSS)