Kolejny podharcmistrz w Szesnastce
Warszawa, 30 grudnia 2020 r.
Dawno, dawno temu, we wtorkowy wieczór 25 lutego 2020 roku, pwd. Mateusz „Sopel” Kaczkowski, ówczesny wódz 16 Warszawskiej Gromady Zuchów “Strażnicy Czasu”, a aktualnie vice-hufcowy Warszawskiego Związku Drużyn “Zawrat”, stanął przed komisją instruktorską Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, aby zdać sprawę z wykonania próby podharcmistrzowskiej. Po weryfikacji raportu oraz wnikliwym kolokwium, komisja pozytywnie zamknęła próbę na drugi stopień instruktorski. Przyznanie nastąpiło 10 miesięcy później rozkazem Komendanta Chorągwi nr L21/2020 z dnia 30 grudnia 2020 roku. Długie oczekiwanie na przyznanie stopnia instruktorskiego wynikało z konieczności zdobycia przez „Sopla” stopnia Harcerza Rzeczypospolitej. Został on przyznany rozkazem komendanta Związku Drużyn nr L3/2020 z dnia 22 grudnia 2020 roku. Opiekunem obu prób był hm. Maciej Sadek Sadowski. (MSS)
Wigilia "Grunwaldu"
Warszawa, 21 grudnia 2020 r.
Zbiórka wigilijna 16 WDH "Grunwald" odbyła się w formie live’a na Facebooku. Rozpoczęła się quizem wiedzy o naszej drużynie, po którym pokazano "blok reklamowy", polegający na prezentacji filmików zastępów reklamujących świąteczne wypieki, który był przeplatany degustacją tychże oraz rozmowami z gośćmi programu. Rozmowy, w których brali udział byli drużynowi "Grunwaldu", przeprowadził obecny drużynowy pwd. Bruno Zawadzki. Po uczcie nadszedł czas na galę "Złotych Mikołajów". "Złotego Mikołaja" otrzymywali harcerze, którzy zwyciężyli w rywalizacji w danej kategorii (a było ich aż 10, m.in. "Czyścioszek" , "Komandos" , "Przodownik pracy" itd.). Po wyłonieniu zwycięzców nadszedł czas na zadawanie pytań w ramach czatu prowadzonego na żywo. Zbiórkę zakończył apel. Za jej organizację odpowiadała kadra w pełnym składzie: ćw. Mateusz Aleksandrowicz, ćw. Filip Malak, ćw. Stanisław Malec, ćw. Ludwik Zawadzki, HO Jędrzej Rosłan oraz pwd. Bruno Zawadzki. (MK)
Wigilia online 16 WDH „Sulima”
Warszawa, 19 grudnia 2020 r.
Poprzedni rok był wyjątkowy pod wieloma względami: lockdown, zdalne nauczanie czy wspólny obóz obu drużyn Warszawskiej Szesnastki to tylko niektóre z niezapomnianych zdarzeń, które miały miejsce. Jednak mimo pandemii oraz niezwykłych warunków udało się zrealizować kilka stałych punktów w kalendarzu drużyny, takich jak zbiórki turnieju zastępów czy wigilia. To ostatnie wyzwanie przysporzyło kadrze „Sulimy” nieco kłopotów, ale daliśmy radę zrobić to jak najlepiej. Nasza zbiórka wigilijna rozpoczęła się o godzinie 18:30 za pomocą połączenia kadry i harcerzy drużyny na serwerze Discord. Miała ona formę popularnego w wielu kręgach harcerskich „kinderbalu” tzn. festynu talentów. Zastępy po kolei przedstawiały wiersze, piosenki, kolędy lub scenki, a kadra pełniła funkcje prowadzących i jury. Dodatkowo odbyła się premiera filmu „tańczący ZZ”, który już niedługo będzie dostępny dla wszystkich. Po zaciętej rywalizacji i burzliwych dyskusjach jury postanowiło ogłosić werdykt. Wygrał zastęp „Świstaki”, który nagrał piosenkę pod tytułem „Świstakowy rap”. Wigilia była ciekawym przeżyciem, jak i wyzwaniem dla całej drużyny. Miejmy nadzieje, że w nowym 2021 roku uda nam się spotkać, zaśpiewać kolędy i podzielić opłatkiem. Tego nam wszystkim życzę - powrotu do normalności. Klaw boys! (ID)
Gra terenowa 16 WDH „Grunwald”
Warszawa, 12 grudnia 2020 r.
O godzinie 8:45 rano dnia 12 grudnia rozpoczęła się gra 16 WDH „Grunwald”. Kilka osób z każdego zastępu przemieściło się do Parku Szczęśliwickiego. Zastępowi natomiast obserwowali grę na żywo na kanale YouTube, za pomocą którego uzyskali dalsze instrukcje. Otrzymali zadanie jak najszybszego dotarcia do Fortu Szczęśliwice. Gdy już się tam znaleźli, zostali schwytani przez „terrorystów”. Tymczasem osoby wydelegowane z poszczególnych zastępów, które na początku gry znalazły się w Parku Szczęśliwickim, po wykonaniu szeregu zadań, miały na końcu odbić swojego zastępowego. W grze brało udział około 30 osób, a zorganizowali ją: ćwik Mateusz Aleksandrowicz oraz ćwik Stanisław Malec. (AK)
Drugi Otwarty Grochowski Turniej WoT – "Grunwald" na podium
Warszawa, 20 listopada 2020 r.
Druga edycja Grochowskiego Turnieju "World of Tanks" przygotowana przez 82 WDH "Zbroja" zebrała w szrankach dziewięć drużyn harcerskich, które zostały podzielone na cztery ekipy: "Pancerny Luj Napszuta", "OP KOXY", "Orły z Krainy Wikingów" i "Upiory spod Studzianek". W skład ostatniej z ekip weszli harcerze 16 WDH "Grunwald". I to właśnie "Upiory spod Studzianek", wygrywając dziewięć z dwunastu starć, zajęły pierwsze miejsce w turnieju. A oto lista graczy zwycięskiej ekipy: goscix (16 WDH "Grunwald") jako dowódca, Franc2001 (16 WDH "Grunwald"), spLee_ (16 WDH "Grunwald"), suli_kier (16 WDH "Grunwald"), KotekGruby (16 WDH "Grunwald"), KaksMania (82 pWGZ "Podniebny Batalion") oraz loko_2017 (7 WDH "Koh-i-Noor"). Gra trwała od 18:30 do 20:50, lecz po zakończeniu rozgrywek odbyły się jeszcze dwie bitwy specjalne. (TR)
Pogrzeb Michała Grocholskiego
Warszawa, 11 grudnia 2020 r.
Harcerze “Grunwaldu” i “Sulimy” pożegnali na warszawskich Powązkach Wojskowych Zawiszaka, Michała Grocholskiego, dyplomatę, żołnierza Armii Krajowej i ostatniego żyjącego harcerza Szesnastki uczestniczącego w boju pod Pęcicami 2 sierpnia 1944 roku. Był zawsze blisko spraw Drużyny - na tabliczce upamiętniającej Michała Grocholskiego umieszczono informację o jego przynależności do 16 WDH. Harcerzem pozostał do końca. Poczet sztandarowy oraz reprezentację stanowiła piątka harcerzy Szesnastki: ćw. Tadeusz Kuczyński, HO Jędrzej Rosłan, ćw. Tadeusz Rosłan, ćw Stanisław Uliński oraz hm. Maciej Sadowski. Michał Grocholski spoczął w kwaterze D18 KOL LEWA A Rząd 8 Grób 5. (TR)
Złaz Instruktorski OH-y 2020 r.
Polska, 28-29 listopada 2020 r.
W ostatni weekend listopada odbył się Złaz Instruktorski Organizacji Harcerzy ZHR. Złaz odbywał się w formie zdalnej konferencji podzielonej na dwie ścieżki tematyczne: Wychowanie oraz Zarządzanie. Każda z nich składała się z czterech wykładów prowadzonych przez zaproszonych gości, a następnie z pracy w grupach roboczych. Celem działania grup było wypracowanie nowych narzędzi metodzycznych w odniesieniu do poszczególnych zagadnień. W złazie uczestniczyło około 180 instruktorów (w zależności od punktu programu). Wiele do życzenia pozostawia poziom przygotowanych wystąpień, jednak niezawodni instruktorzy dali upust swoim przemyśleniom w tradycyjnych już memach. Szesnastkę reprezentował hm. Maciej Sadowski, który koordynował pracę grupy roboczej pięciu zuchmistrzów w ścieżce Wychowanie. Złaz odwiedził także hm. Kajetan Kapuściński, przedstawiając pokrótce plany wydziału Harcerzy Głównej Kwatery. (MSS)
Msza za Zawiszaków, nowy szczepowy i powstanie WZD "Zawrat"
Warszawa, 22 października 2020 r.
Jak co roku harcerze i Zawiszacy spotkali się na Mszy Świętej w intencji zmarłych harcerzy 16 WDH. W tym roku, modliliśmy się szczególnie za zmarłego w ostatnich tygodniach Tadeusza Sułowskiego. Po Mszy odbył się kameralny (ze względu na sytuacje epidemiczną), apel, podczas którego komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy odczytał swój rozkaz LS7/2020 z dnia 22 października 2020 rok, którym powołał Warszawski Związek Drużyn "Zawrat". Jest to samodzielna jednostka równa hufcowi, która zrzesza drużyny noszące numer "16" oraz instruktorów Warszawskiej Szesnastki. W jego skład wchodzą: 16 Warszawska Gromada Zuchów "Bractwo Zaginionego Oręża", 16 Warszawska Gromada Zuchów "Strażnicy Czasu", 16 Warszawska Drużyna Harcerzy "Grunwald" i 16 Warszawska Drużyna Harcerzy "Sulima". Komendantem Związku Drużyn został hm. Maciej "Sadek" Sadowski. Tym samym rozkazem komendant chorągwi powołał Sadka na szczepowego Szczepu 16 Warszawskich Drużyn Harcerzy i Gromad Zuchów. Dziękujemy za dwa lata służby Karola "Kędziora" Walesiaka na tej funkcji. (MSS)
Kolejny pandemiczny numer "Sulimczyka" – teraz Olimp!
Warszawa, 20 października 2020 r.
Rok 2020 to rok wyjątkowy pod wieloma względami. Między innymi dlatego, że w jednym roku pojawiły się aż trzy numery "Sulimczyka", w tym dwa tzw. pandemiczne. Po "Grunwaldzie" wyzwanie podjęli instruktorzy Szesnastki, czyli Olimp. Na kartach numeru 303 pod redakcją Sadka (hm. Macieja Sadowskiego) można przeczytać artykuły Szwejka (hm. Marka Gajdzińskiego) o pewnych tajemniczych drzwiach, Lecha (hm. Lech Najbauer) o przygodzie wywołanej przez magazynową konserwę oraz Kędziora (phm. Karol Walesiak), Kajtka (hm. Kajetan Kapuściński), Sopla (pwd. Mateusz Kaczkowski), Chmiela (pwd. Tomasz Chmielewski), Yetiego (pwd. Michał Jędrzejczyk), Bruna (pwd. Bruno Zawadzki), Gierba (hm. Marcin Gierbisz) i Dyzmy (ex-hm. Dyzma Zawadzki). Numer opatrzono wieloma fotografiami. Zapraszamy do lektury. (MSS)
Zobacz Sulimczyk nr 303 >>>
Turniej Św. Jerzego 2020 – podwójny sukces drużyn Szczepu
Warszawa, 10 października 2020 r.
W tegorocznym turnieju Św. Jerzego wzięło udział niemal 700 harcerzy z 29 drużyn Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, w tym 16 WDH "Grunwald" i 16 WDH "Sulima". Szesnastka odniosła na turnieju wielki, bo podwójny sukces! Po zaciętej rywalizacji 16 WDH "Sulima" (22 harcerzy) została najlepszą spośród drużyn polowych, zdobywając tytuł Drużyny Sokolej, a 16 WDH "Grunwald" (32 harcerzy) wygrała rywalizację drużyn leśnych, sięgając po miano Drużyny Orlej. Ponadto "Grunwald" zwyciężył w klasyfikacji generalnej, otrzymując tytuł Drużyny Włóczni - najlepszej drużyny Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. Turniej miał formę zdalną i całkowicie bezpieczną (cały czas w maseczkach!). Podczas pierwszej gry drużyny wykonywały zadania w swojej okolicy i wysyłały stosowne informacje mailem do sztabu turnieju. Drużynowi obu drużyn naszego Szczepu (pwd. Tomasz Chmielewski i pwd. Bruno Zawadzki) rozdzielali między zastępy zadania, które "kupowali" przyboczni (ćw. Tadeusz Kuczyński i ćw. Ludwik Zawadzki) w sztabie turnieju mieszczący się na ul. Łazienkowskiej 14. Pełnili oni rolę dyplomatów w trakcie "wojny" toczonej między drużynami na wirtualnej planszy. Po grze drużyn, w której "Sulima" zajęła trzecie miejsce, a "Grunwald" w klasyfikacji zastępów również zajął tę samą lokatę, nadszedł czas na grę ZZ-tów. Sprawdzała ona współpracę, umiejętność podziału zadań oraz klasyczne techniki harcerskie, a odbywała się na terenie Starego Miasta, Powiśla i Starej Pragi (przydały się rowery!). Zadania miały zarówno formę zdalną, jak i klasycznych przeszkód. Najlepszy okazał się ZZ-t "Grunwaldu". Turniej zakończył się apelem drużynowych na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą - wzięło w nim udział również dwóch naszych harcmistrzów, którzy wchodzą w skład Komendy Chorągwi - hm. Kajetan Kapuściński i hm. Maciej Sadowski. Relację na żywo obejrzały wspólnie oba ZZ-ty zebrane w siedzibie Szesnastki na Placu Baśniowym – dopiero wówczas harcerze poznali ostateczne wyniki punktacji. Ogromne gratulacje należą się wszystkim naszym harcerzom, a przed wszystkim zastępowym, którzy wzięli udział w 12-godzinnym maratonie turniejowym. (BZ)
Pożegnanie phm. Tadeusza Sułowskiego "Suły"
Józefów-Michalin, 5 października 2020 r.
Na cmentarzu w Józefowie spoczął zmarły 29 września 2020 roku Zawiszak, instruktor i drużynowy Szesnastki, phm. Tadeusz Sułowski, którego znaliśmy jako "Sułę". Złożenie szczątków naszego druha poprzedziła Msza Święta w kościele parafialnym w Józefowie odprawiona przez proboszcza. W trakcie uroczystości żałobnych głos zabrała córka zmarłego, a na cmentarzu w imieniu Szesnastki i wszystkich harcerzy przemawiał hm. Marek Gajdziński. Obecna była także 22-osobowa delegacja szczepu wraz z pocztem sztandarowym oraz liczni Zawiszacy. Konduktowi towarzyszyła asysta wojskowa oraz przedstawiciele stowarzyszeń, których śp. Tadeusz Sułowski był członkiem, a nawet założycielem. W trakcie uroczystości dodarła do nas również wiadomość od mieszkającego za granicą "Placka", Józefa Przewłockiego, który wspominał zmarłego: "Smucimy się z wszystkimi, którzy Go znali i kochali. Pokój Jego Duszy. Wspaniały i życzliwy i pogodny mimo trudności, jakich życie mu nie szczędziło. Myślą i sercem łączymy się dzisiaj z Wami. Placek i żona Bożena." Phm. Tadeusz Sułowski "Suła" spoczął w kwaterze SC 12/15. (LN)
Spotkanie Głównej Kwatery Harcerzy
Warszawa-Józefów, 26 września 2020 r.
W ostatnią sobotę września odbyło się kolejne spotkanie Głównej Kwatery Harcerzy. Naczelnik rozmawiał z komendantami chorągwi o nowopowstającym programie ROZWÓJ, który stawia konkretne cele dla Organizacji Harcerzy na najbliższe lata. Uczestnicy obradowali przede wszystkim w józefowskim klasztorze franciszkanów, ale odwiedzili także PGE Narodowy, na którym gościli w studiu relacjonującym Turniej Drużyn Puszczańskich. Nie zabrakło bogatej reprezentacji Szesnastki tj. trzech naszych harcmistrzów. Kajetan Kapuściński (szef Wydziału Harcerzy) prezentował plany wydziału oraz udzielał transmitowanego na żywo wywiadu dla widzów TDP, Marek Gajdziński opowiadał o sukcesach i sposobie działania kursów judymowych, zaś Maciej (Sadek) Sadowski reprezentował Mazowiecką Chorągiew Harcerzy w zastępstwie komendanta chorągwi. (MSS)
Harcerze Warszawskiej Szesnastki na Turnieju Drużyn Puszczańskich
Warszawa i Bojano, 25-27 września 2020 r.
Tegoroczny Turniej Drużyn Puszczańskich odbył się, co prawda, bez udziału naszych drużyn, ale nie zabrakło na nim naszych harcerzy. Trzyosobowa ekipa w składzie pwd. Mateusz Kaczkowski HO (lider obserwatorów), HO Jędrzej Rosłan (media), ćw. Grzegorz Stankiewicz (kwatermistrz i kierowca) udała się do podgdyńskiej miejscowości Bojano, gdzie przez trzy dni doglądała realizacji przez jedną z drużyn turniejowego zadania. Polegało ono m. in. na poprowadzeniu piątkowego ogniska, budowaniu w harcerzach poczucia ogólnopolskiej rywalizacji, pilnowania fairplay, utrzymaniu kontaktu z głównym sztabem w Lublinie i przekazywaniu bieżących informacji, relacjonowaniu swoich działań za pomocą filmów i zdjęć oraz dostarczeniu produktów do gry i jedzenia. Forma turnieju została zmieniona ze względów sanitarnych, przez co każdej drużynie, która brała udział w turnieju, towarzyszył trzy- lub czteroosobowy patrol obserwatorów w miejscu, w którym drużyna realizowała zadania (nie było typowego dla TDP zgrupowania drużyn turniejowych). Dodatkowym szesnastkowym akcentem podczas sobotniego livestreama w studiu na Stadionie Narodowym był wywiad, którego udzielił hm. Kajetan Kapuściński. Mówił między innymi o reformie sprawności oraz o tym, jak jego pasja umożliwiła mu podjęcie pracy dla dużej firmy tworzącej gry komputerowe i konsolowe. (MK)
Otwarcie wystawy poświęconej Helenie Marusarzównie w SP nr 175
Warszawa, 23 września 2020 r
W Szkoły Podstawowej nr 175 otwarto wystawę oświęconą patronce szkoły, Helenie Marusarzównie, polskiej kurierce w czasie II wojny światowej. Wystawa została opracowana przez Kółko Historyczne działające przy szkole, prowadzone przez Ewę Ciosek, dawną instruktorkę ZHR. Członkami kółka są m.in. harcerze 16 WDH "Sulima", mł. Tomasz Zalewski i szeregowy Ryszard Pasela, a także harcerki z 22. WDH-ek "Brzezina" z ZHR oraz 224 WDH-ek "Zeta" im. Haliny Grabowskiej z ZHP. Prace nad wystawą trwały cały przez cały rok szkolny 2019/20, a każdy członek kółka zbierał materiały na konkretny temat. Podczas otwarcia musiał też opowiedzieć o przygotowanej przez siebie tablicy. Uroczyste otwarcie wystawy zaszczycili swoją obecnością Pani Burmistrz Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy Katarzyna Łęgiewicz, pan Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Ochota Krzysztof Grochowski oraz Pani Dyrektor SP 175 Jolanta Zan-Szantroch. (TZ)
Zobacz relację z otwarcia wystawy >>>
Pierwsza zbiórka plutonu, a wkrótce samodzielnej 5 WDH
Warszawa, 19 września 2020 r.
W sobotnie przedpołudnie odbyła się pierwsza zbiórka plutonu formowanego przy 16 WDH "Sulima", który ma niebawem przekształcić się w nową drużynę harcerzy. W zbiórce wzięli udział kandydaci z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Piotra Skargi (przy której kiedyś działała "Sulima"), a także harcerze oraz wędrownicy Szesnastki jako wsparcie. Łącznie w zbiórce uczestniczyło 30 osób. Prowadzony przez ćw. Wojciecha Ambroziaka i ćw. Tomasza Dąbrowskiego pluton zostanie wydzielony jako samodzielna drużyna – 5 WDH. Drużyna będzie nawiązywać do tradycji przedwojennej 5 Warszawskiej Drużyny Harcerzy, tzw. Złotej Piątki. Trzymamy kciuki za wiele harcerskich sukcesów i gratulujemy owocnego naboru! (MSS)
Zakończenie kursu podharcmistrzowskiego Sikalafą
Jura Krakowsko-Częstochowska, 11-13 września 2020 r.
W drugi weekend września oficjalnie zakończył się kurs podharcmistrzowski Sikalafą, w którym uczestniczyli nasi instruktorzy, pwd. Mateusz Kaczkowski oraz pwd. Tomasz Chmielewski, a współprzygotowywali go m.in. hm. Kajetan Kapuściński oraz hm. Marcin Gierbisz. Kurs rozpoczął się w marcu, chwilę po wprowadzeniu obostrzeń związanych z pandemią, więc większość zajęć prowadzona była przez internet w formie regularnych, cotygodniowych zajęć. Kursanci po raz pierwszy mieli szansę spotkać się wszyscy razem podczas biwaku kończącego, który odbywał się na trasie Jaskinia na Dupce - Ostrężnik - Jaskinia Trzebniowska - Kostkowice - Okiennik Rzędkowicki - Częstochowa. W biwaku uczestniczył m.in. pwd. Mateusz Kaczkowski, a zajęcia prowadził hm. Marcin Gierbisz. (GRB)
Szesnastka na uroczystościach pod Barykadą Września
Warszawa, 8 września 2020 r.
W 81-szą rocznicę rozpoczęcia obrony południowej granicy Warszawy i wzniesienia barykady u zbiegu ulic Grójeckiej i Opaczewskiej, która do 27 września stanowiła zaporę przeciwko niemieckim atakom we wrześniu 1939 roku, odbyła się uroczystość, w której trakcie oddano hołd obrońcom stolicy. Jako co roku nie zabrakło na niej reprezentacji Szesnastki wraz z drużynowym 16 WDH "Grunwald", pwd. Brunem Zawadzkim. Stawiliśmy się w liczbie 25 harcerzy (wszyscy w maseczkach), z których dwóch pełniło wartę honorową przy pomniku Barykady Września. (BZ)
Zobacz relację >>>
Szesnastka w walce z pandemią
Warszawa, luty-sierpień 2020 r.
Można chyba uznać, że pierwsza fala zakażeń wirusem SARS-Cov 2 już za nami, coraz silniej wzbiera natomiast fala druga. Z pewnością instruktorzy i harcerze Szesnastki włączą się w miarę możliwości w działania związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków tej drugiej fali tak, jak robili to podczas trwania pierwszej. Od marca (a niektórzy nawet od lutego) staraliśmy się pełnić służbę zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz ZHR. Czasem była to służba wymuszona naturą wyjątkowego w skali Polski i świata kryzysu zdrowotnego. Czasem podejmowaliśmy się zadań, które co prawda byłyby prowadzone także gdyby pandemii nie było, jednak z pewnością w innej formie. Dla potrzeb kronikarskich przygotowaliśmy krótkie zestawienie opisów służby podjętej przez Szesnastkę w trakcie pierwszej fali pandemii, o której uzyskaliśmy informacje. Wiele innych wydarzeń z tego okresu dokumentują oczywiście informacje na naszej stronie internetowej. (LN)
Zobacz zestawienie służb >>>
Harcerze w wojnie polsko-bolszewickiej
Warszawa, 15 sierpnia 2020 r.
W 100 rocznicę bitwy warszawskiej ukazała się broszura IPN pt. "Harcerze w wojnie polsko-bolszewickiej", w której znajdziemy m.in. zdjęcia Zawiszaków i biogram Tadeusza Gutowskiego.
Zobacz broszurę >>>
Obóz Warszawskiej Szesnastki
Jezioro Czarne Sosnowickie, 10-30 sierpnia 2020 r.
Tegoroczny obóz Szesnastki zgromadził w Sosnowicy nad jez. Czarnym (Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie) obie drużyny harcerzy naszego szczepu: 16 WDH "Grunwald" i 16 WDH "Sulima". W obozie wzięło udział 80 harcerzy Szesnastki z kadrą obozową włącznie. Harcerze zgrupowani byli łącznie w 12 zastępach, z których 7 kwaterowało w podobozie "Grunwaldu", a 5 w podobozie "Sulimy". Komendantem zgrupowania był pwd. Bruno Zawadzki wspierany przez wice-komendanta pwd. Tomasza Chmielewskiego oraz kwatermistrza pwd. Adama Skaskiewicza. W trakcie obozu zdobyto 24 stopnie młodzika, 9 stopni wywiadowcy i 8 stopni ćwika, a także wiele sprawności z nowej książeczki, opracowanej m.in. przez instruktora szesnastki, hm. Kajetana Kapuścińskiego. Fabułą obozu "Sulimy" było szerzenie ziemskiej kultury w przestrzeni kosmicznej, natomiast "Grunwald" przypominał historię „Cudu nad Wisłą”, czyli Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Było to pierwsze od lat zgrupowanie obu drużyn, dlatego każda wspólna aktywność miała dla harcerzy szczególne, integracyjne znaczenie. Turnieje zastępów w poszczególnych podobozach wygrały "Żbiki" z "Sulimy" oraz "Świstaki" z "Grunwaldu". W trakcie obozu zachowywano wszystkie zalecenia służb epidemiologicznych oraz władz harcerskich, a obóz podlegał niezbędnym rygorom sanitarnym. Na szczęście nie zanotowano żadnych zachorowań. (TC)
Instruktor Szesnastki komendantem półkolonii 7 MGZ-ek "Elfy z Krainy Uśmiechu"
Zalesie Górne, 5-14 sierpnia 2020 r.
Hm. Maciej Sadowski był komendantem i współorganizatorem półkolonii zaprzyjaźnionej z Szesnastką 7 Mazowieckiej Gromady Zuchenek "Elfy z Krainy Uśmiechu". Wzięło w niej udział 12 zuchenek pod wodzą pwd. Aleksandry Chmielewskiej. W trakcie kolonii uczestniczki podróżowały pociągiem po Indiach, poznając tamtejszą kulturę i zdobywając takie sprawności jak: Wiewiórka, Fryzjerka i Dama. (MSS)
Zbiórki letnie 16 WGZ "Bractwa Zaginionego Oręża" i 16 WGZ "Strażników Czasu"
Warszawa, 3-11 sierpnia 2020 r.
W tym roku, z uwagi na panującą sytuację epidemiczna, nie zorganizowaliśmy standardowej kolonii, lecz cykl zbiorek w Warszawie. W zbiórkach wzięło udział 14 zuchów oraz 6 członków kadr obu gromad. Zuchy dwóch szesnastkowych gromad połączyły siły, aby pomóc ludowi Demaci w odzyskaniu z rąk Noxusu kryształu zwanego Sercem Demaci. W trakcie zbiórek zachowywano wszystkie zalecenia służb epidemiologicznych oraz władz harcerskich ZHR. Na szczęście nie zanotowano zachorowań. Zuchy z niecierpliwością czekają teraz na powrót zbiórek we wrześniu i kolejne wyjazdy. (SZK)
Obchody 76-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 1 sierpnia 2020 r.
Szesnastka wzięła aktywny udział w obchodach upamiętniających 76-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W głównym dniu obchodów, 1 sierpnia o godzinie 9:00, reprezentacja Szesnastki w liczbie 21 harcerzy wystawiła sztandar podczas uroczystości złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydanie rozkazu o rozpoczęciu Powstania znajdującą się przy ul. Filtrowej 68. W kolejnych uroczystościach Szczep wystawił warty podpomnikiem „Mokotów Walczący 1944” w Parku im. gen. Orlicz-Dreszera (wywiadowcy Antoni Popiel i Stanisław Uliński, od godz. 9:45), pod obeliskiem poświęconym poległym 119 Powstańcom na ul. Dworkowej (HO Jędrzej Rosłan i wyw. Tadeusz Rosłan, od godz. 11:00), pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK obok Sejmu i Senatu RP (pwd. Bruno Zawadzki oraz wyw. Bernard Zawadzki, wyw. Mikołaj Kaczor i wyw. Stanisław Uliński, od godz. 13:10) i pod tablicą poświęconą obronie barykady przy Alejach Jerozolimskich 23 (wyw. Ignacy Hofmokl-Ostrowski i wyw. Ignacy Dylak, od godz. 14:00). O godzinie "W" rozkręciliśmy syreny na Wilanowie (sześciu harcerzy i dwóch instruktorów) oraz na skrzyżowaniu Targowej z Kijowską (czterech harcerzy). W tym samym czasie pozostali (14 harcerzy i dwóch instruktorów) wraz z Zawiszakami i rodzicami uczcili pamięć poległych powstańców minutą ciszy oraz odśpiewaniem hymnu – uroczystość odbyła się przy kamieniem Szesnastki na placu Narutowicza. O godzinie 17:15 harcerze udali się na grę, której celem było odwiedzenie miejsca związanych z Powstaniem i harcerzami Szesnastki na terenie Ochoty. Po grze chętni spotkali się pod naszą siedzibą na placu Baśniowym na śpiewanie piosenek powstańczych (trzech instruktorów, jeden zuch i ponad 20 harcerzy). Na zakończenie dnia uroczystych obchodów, o godzinie 21:00, ćw. Ludwik Zawadzki wziął udział w sztafecie pokoleń. (MSS, BZ)
Pierwsza praca naukowa o "Sulimczyku"
Warszawa, 20 lipca 2020 r.
Bodajże po praz pierwszy w historii Szesnastki (a więc i świata) powstała praca naukowa poświęcona w całości pismu 16 WDH - "Sulimczykowi". Jej autorem jest były instruktor Szesnastki, hm. Dyzma Zawadzki. Praca magisterska pt. "Sulimczyk" – pismo 16. Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego w latach 1930 - 1939" powstała w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dra hab. Pawła Skibińskiego. Nie trzeba, rzecz jasna, wspominać, że została obroniona! Dzieje naszego pisma ukazano na tle początków istnienia, a następnie żywiołowego rozwoju harcerstwa i wydawnictw harcerskich aż do wybuchu II wojny światowej. Imponująca kwerenda przeprowadzona przez autora pozwoliła nie tylko na ukazanie fenomenu "Sulimczyka", jako wydawanego regularnie (przez dekadę!) magazynu jednego środowiska, ale także zaowocowała zestawieniami, zawierającymi niezwykle cenne informacje dla badaczy przedwojennego harcerstwa oraz biogramy redaktorów czasopisma, wśród których znajdziemy wielu zasłużonych Zawiszaków. Praca nie może być na razie udostępniona szerszemu gronu czytelników, ale miejmy nadzieję, że wkrótce autor uzyska zgodę na jej upublicznienie. Serdecznie gratulujemy mgr hm. Dyźmie Zawadzkiemu i liczymy na to, że nasi obecni lub byli harcerze zainspirują się dziejami Szesnastki w swoich naukowych badaniach. (LN)
Spotkanie Głównej Kwatery OHy oraz nowy szef Wydziału Harcerzy z Szesnastki
Jezioro Czyste, Wdzydze Tucholskie, 18 lipca 2020 r.
W sobotni poranek, w pierwszych promieniach wschodzącego słońca, hm. Kajetan Kapuściński oraz hm. Maciej Sadowski wyruszyli ku kaszubskiej ziemi. Towarzyszył im hm. Jan Kamiński oraz przechwycony z Łodzi phm. Jakub Borkowski. Wspólnie udali się na spotkanie Głównej Kwatery Organizacji Harcerzy ZHR. Naczelnik Harcerzy spotkał się z komendantami chorągwi, aby podsumować pracę w mijającej kadencji oraz przedstawić plany na przyszłość. Znalazł się też czas na rozmowę o finansach, zbliżającym się Turnieju Drużyn Puszczańskich oraz Złazie Instruktorskim w Katowicach. Janek i Sadek reprezentowali Mazowiecką Chorągiew Harcerzy w zastępstwie komendanta, Kuba zastępował szefa Wydziału Zuchów, zaś Kajtek... Kajtek został nowym Szefem Wydziału Harcerzy! Jednocześnie, zakomunikował oddanie do druku nowych książeczek sprawności, których publikacja wieńczy pięcioletnią pracę nad reformą sprawności w Organizacji Harcerzy. Gratulujemy i czekamy na kolejne krajki na tak zaszczytnych funkcjach! (MSS)
Nowy HO w "Grunwaldzie"
Warszawa, 7 czerwca 2020 roku
Niedziela taka jak każda. Siedziba tak jak zawsze. Można by pomyśleć, że to tylko kolejne, zwykłe posiedzenie kapituły stopnia harcerza orlego. Miało ono jednak w sobie coś wyjątkowego - było to pierwsze spotkanie "maseczką w maseczkę" od początku pandemii. Zaaferowani tym faktem, stworzyliśmy pokaźne grono w składzie: pwd. Bruno Zawadzki, pwd. Tomasz Chmielewski, HO Michał Jędrzejczyk, hm. Maciej Sadowski i hm. Marcin Gierbisz, który przyjął funkcję przewodniczącego i pokierował strumieniem pytań do kandydata: ćw. Jędrzeja Rosłana, przybocznego 16 WDH "Grunwald". Po ponad godzinnej rozmowie, kapituła jednogłośnie podjęła decyzję o zakończeniu próby kandydata na stopień HO z wynikiem pozytywnym i wniosła do drużynowego o przyznanie stopnia rozkazem. Jędrych czeka już tylko na najbliższy apel drużyny - gratulacje! (BZ)
Szesnastkowe Wyzwanie, czyli hot16challenge
Warszawa-Internet, 25 maja 2020 r.
Od dłuższego czasu w internecie pojawiały się kolejne utwory muzyczne, powstające w ramach Szesnastkowego Wyzwania, dla niepoznaki zwanego w języku Albionu "hot16challenge". Instruktorzy 16WDH nie mogli nie odpowiedzieć na tak oczywiste zaczepki skierowane w stronę Szesnastki i postanowili stanąć w jednym rzędzie z Krzysztofem Krawczykiem, Marylą Rodowicz, Januszem Korwin-Mikke i innymi znanymi muzykami. I tak właśnie, jako owoc współpracy Tomasza Chmielewskiego, Mateusza Kaczkowskiego i Bruna Zawadzkiego (przy pomocy Zawiszaka, Aleksandra Foksa), warszawskiej publiczności szerzej znanych jako "WS Squad", powstał wpadający w ucho kawałek, który możecie znaleźć w serwisie YouTube. Podczas tworzenia teledysku nie ucierpiała i nie trafiła do piachu żadna postronna osoba, a twórcy zapewniają, że przyświeca im niezmiennie trzeci punkt Prawa Harcerskiego. (DZ)
Zobacz teledysk na YouTube >>>
Pierwsze miejsce Sulimy w turnieju CS:GO ZHR
Warszawa-Internet, 18 maja 2020 r.
Przez ostatnie półtora miesiąca odbywał się, organizowany przez 2 pUDW, „Turniej Corona Strike: Global Offensive” o miano najlepszej drużyny w ZHR. Zespół z 16 WDH „Sulima” wystąpił w składzie: Tadeusz Kuczyński, Mateusz Kaczkowski, Adam Sulik, Eryk Dacz oraz Tomasz Chmielewski i nie przegrawszy ani jednego meczu dostał się do finału rozgrywek. W meczu o tytuł mistrzowski nasi harcerze w pięknym stylu pokonali grupę z Trójmiasta o nazwie „Digimkekw” i z wynikiem 2:0 zapewnili sobie pierwsze miejsce w turnieju. (TC)
Turniej dla graczy World of Tanks organizowany przez „Sulimę”
Warszawa-Internet, 3-4 maja 2020 r.
Na pierwszym europejskim serwerze 16 WDH „Sulima” zorganizowała turniej w grze „World Of Tanks” o miano najlepszych czołgistów. W zmaganiach wzięło udział dziewięć ekip, pragnących wykazać swoja? dominację na polu wirtualnej bitwy pancernej. Najpierw, 3 maja, odbyła się faza grupiwa, a kolejnego dnia - faza pucharowa. Starcie finałowe pozwoliło na wyłonienie zwycięskich pancerniaków, czyli 2. Gwardyjski Pluton Czołgo?w im. KPH, którzy w emocjonuja?cym starciu pokonali „Kolosalne leichttraktor” stosunkiem punktów 2:0. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów! (AS)
Specjalny (pandemiczny) numer „Sulimczyka”
Warszawa, 30 kwietnia 2020 r.
Początek kwietnia tego roku był czasem trudnym dla całego kraju i każdej drużyny. Jednak właśnie takie chwile wyzwalają w harcerzach Szesnastki poukrywane wcześniej pokłady energii i kreatywności. I tak oto trafił nam się pierwszy - wydany przede wszystkim wirtualnie - pandemiczny numer „Sulimczyka” (numer 302 według historycznej kolejności). W pewnych kręgach przyjął on konspiracyjną nazwę „Grunwaldczyk”, ponieważ został całkowicie opracowany (z redakcyjną pomocą Dyzmy i Sadka) przez kadrę, zastępowych i szeregowych harcerzy 16 WDH „Grunwald”. Tematem przewodnim (choć różnie interpretowanym) były najlepsze harcerskie wspomnienia. Oprócz tego pojawiły się także wskazówki kadry skierowane do zastępowych na temat tego, jak prowadzić zbiórki nie wychodząc z domu. Nie zabrakło kartki z kalendarza przypominającej wydarzenia z kwietnia 2010 roku oraz rozstrzygnięcia konkursu memów. Wszystko to, żebyście Wy, Czytelnicy, choć na chwilę oderwali się od codziennych trosk i wirusowych wiadomości, a przenieśli tam, gdzie żadne kłopoty nas się nie imają - do naszego, Szesnastkowego świata! (BZ)
Zobacz Sulimczyk nr 302 >>>
Nadzwyczajny e-Zjazd ZHR
Warszawa, 18 kwietnia 2020 r.
W gmachu Ministerstwa Rozwoju w Warszawie odbyła się część "realna" nadzwyczajnego zjazdu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, zwołanego celem zmiany Statutu ZHR, przedłużenia kadencji obecnych władz naczelnych, władz okręgów i obwodów, a także przesunięcia daty kolejnego zjazdu na kwiecień 2021 roku. W zjeździe nadzwyczajnym uczestniczyli delegaci z wyboru na poprzedni, XVI zjazd ZHR, w tym z Szesnastki: hm. Marcin Gierbisz, hm. Kajetan Kapuściński oraz hm. Maciej Sadowski. Delegatki i delegaci brali w udział w zjeździe nadzwyczajnym za pośrednictwem platformy do głosowania rada24. W skład prezydium zjazdu, które obradowało w gmachu Ministerstwa Rozwoju, wszedł delegat z urzędu, hm. Lech Najbauer, który objął funkcję przewodniczącego. Nadzwyczajny zjazd podjął wszystkie przewidziane porządkiem obrad uchwały, a dzięki łączom internetowym możliwy był także czat delegatek i delegatów z osobami prowadzącymi obrady. Spotykamy się na kolejnym, XVII zjeździe ZHR, najszybciej, jak to możliwe, najpóźniej 30 kwietnia 2021 roku. (LN)
Turniej szchowy organizowany przez Sulimę
Warszawa, 14 kwietnia 2020 r.
Tuż po Świętach Wielkanocnych odbył się internetowy turniej szachowy zorganizowany przez zespół wywiadowców z 16 WDH "Sulimy": Adama Sulika, Ignacego Hofmokla-Ostrowskiego i Ignacego Dylaka. O godzinie 17:00 ruszyły pierwsze partie zwane blitz, grane w tempie 5 na 5. Turniej odbył się w systemie szwajcarskim z wykorzystaniem strony internetowej chess.com. W czwartej rundzie wyw. Adam Sulik pokonał pwd. Mateusza Kaczkowskiego, co miało ostatecznie przesądzić o zajęciu przez niego pierwszego miejsca w turnieju. Po ponad 50 minutach zaciętej gry rywalizacja dobiegła końca. Na podium uplasowali się odpowiednio: miejsce III: mł. Jan Drużdżel, miejsce II pwd. Mateusz Kaszkowski i miejsce I. wyw. Adam Sulik. Ogółem w turnieju wzięło udział 18 uczestników, także spoza Szesnastki. (AS)
Instruktorzy Szesnastki w Mazowieckiej Komisji Instruktorskiej i Kapitule HR
Warszawa, 30 marca 2020 r.
W ostatnim rozkazie komendanta chorągwi (Rozkaz L6/2020) - hm. Witkora Maracewicza - zostały powołane Komisja Instruktorska i Kapituła Harcerza Rzeczypospolitej przy naszej Chorągwi. W składzie komisji znalazło się trzech instruktorów Szesnastki: hm. Maciej Sadowski w roli wiceprzewodniczącego ds. organizacyjnych, hm. Kajetan Kapuściński w roli wiceprzewodniczącego ds. mediacji, a także phm. Piotr Drzazga w roli sekretarza. Dodatkowo do centralnej Kapituły Harcerza Rzeczypospolitej został włączony hm. Marcin Gierbisz z racji na pełnioną funkcję przewodniczącego KHR przy naszym Szczepie. Wszystkim druhom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na nowo podjętych funkcjach. (KK)
Pierwszy Otwarty Grochowski Turniej w WoTa – "Grunwald" na podium
Himmelsdorf – Studzianki - Kopalnie, 27 marca 2020 r.
Piątek, godzina 20:00. O tej porze większość z nas grzałaby się w domach po kolejnej zbiórce zastępu. Jednak nie w czasie kwarantanny! Teraz każdy harcerz szuka sposobów na zastąpienie terenowych zbiórek, gier, biegów i... turniejów. Na wirtualnych mapach gry “World of Tanks - Himmelsdorf, Studzianki i Kopalnie” w walce o tytuł najlepszej pancernej drużyny, w żelazne szranki stanęli czołgiści z drużyn: 82 WDH “Zbroja” (organizatorzy), 265 WDH “Czata”, 265 WLDH “Skrzydła”, 20 WDH “ Oczeret”, 1002 “Dęby”, 2 MDH “Oleandry” i oczywiście 16 WDH “Grunwald” (ćw. Jędrzej Rosłan i wywiadowcy Tadeusz Rosłan, Mikołaj Kaczor, Stanisław Uliński, Antoni Popiel, Antoni Górski, wędrownik Jan Zmysłowski i dwóch stranieri z 82 WDH “Zbroja”). Końcowa klasyfikacja (drużyny często się składały z harcerzy z różnych jednostek, więc nazwy są nieoficjalne):
- miejsce – “2. Pancerny Pluton im. Kokosia”, kapitan: Kubasupertank007 (9 pkt)
- miejsce – “Zbrojny Grunwald je Wafle”, kapitan: goscsix - ćw. Jędrzej Rosłan (6 pkt)
- miejsce – “Orły z Krainy Wikingów”, kapitan: Konrad13386 (3 pkt)
- miejsce - “Drużyna 201002”, kapitan: kakos102 (0 pkt).
Walka była zacięta i równa. Pomimo problemów natury technicznej wszyscy uczestnicy turnieju byli zadowoleni z rywalizacji. Po turnieju odbyła się dodatkowa bitwa: “Zbroja (ze wsparciem)” contra “Reszta Świata”, którą wygrali „Zbrojarze”. Mam nadzieję, że następny turniej odbędzie się najpóźniej w kwietniu, bo jako uczestnik świetnie się bawiłem. Ochocka ekipa godnie zaprezentowała się na grochowskim polu bitewnym. Z pancernym fartem, czołgiści! (TR)
Odznaka Pogotowia Harcerek i Harcerzy oraz zestaw sprawności harcerskich na czas pandemii
Warszawa, 25 marca 2020 r.
W środę, 25 marca w Organizacji Harcerzy ZHR został uruchomiony specjalny program na czas pandemii. Znajduje się w nim regulamin odznaki Pogotowia Harcerek i Harcerzy 2020, którą może zdobyć każdy członek ZHR (od zuchów po instruktorów), a jej wymagania dotyczą profilaktyki zdrowotnej i służby na rzecz społeczeństwa w tym trudnym czasie. Dodatkowo powstała specjalna książeczka sprawności, które można realizować w domu podczas przymusowej przerwy szkolnej. Obydwa projekty powstały pod kierownictwem hm. Kajetana Kapuścińskiego, a przy ich tworzeniu udzielało się także kilku instruktorów Szesnastki. Wszystkie materiały są dostępne na stronie http://sprawnosci.zhr.pl/ . (KK)
Okręgowa Konferencja Wyborcza i Zjazd Okręgu – wybrani instruktorzy Szesnastki
Warszawa, 7-8 marca 2020 r.
W gmachu zespołu szkół im. Konarskiego w Warszawie odbyła się w sobotę pierwsza część Zjazdu Okręgu Mazowieckiego ZHR. W jej trakcie skwitowano ustępujące władze okręgu i wybrano nowe. Następnie instruktorzy Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy przenieśli się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbyły się wybory delegatów na kwietniowy Zjazd ZHR. W wyniku tajnego głosowania wybrano 15 delegatów, w tym trzech instruktorów naszego szczepu: hm. Kajetana Kapuścińskiego, hm. Macieja Sadowskiego i pwd. Mateusza Kaczkowskiego. W niedzielę odbyła się z kolei, również w gmachu muzeum, zbiórka sprawozdawczo-wyborcza naszej chorągwi. Swoją służbę na funkcji szefa Mazowieckiej Szkoły Instruktorów zakończył hm. Kajetan Kapuściński, a hm. Maciej Sadowski złożył obowiązki Referenta Zuchów. Ci sami instruktorzy zostali następnie wybrani do Komisji Instruktorskiej naszej chorągwi na najbliższą kadencję. Gratulujemy wybranym! W konferencji wyborczej, zjeździe okręgu i zbiórce chorągwi uczestniczyło ogółem 11 instruktorów Szesnastki i jeden drużynowy gromady zuchowej (bez stopnia instruktorskiego). (LN)
Zakończenie obchodów 30-lecia ZHR
Warszawa, 29 lutego 2020 r.
Czterech instruktorów Szesnastki wzięło udział w konferencji historycznej oraz uroczystej gali kończącej rok obchodów 30-lecia ZHR. W sali znajdującej się w budynku Stadionu Narodowego odbyła się z tej okazji konferencja historyczna, w której trakcie instruktorki i instruktorzy oraz goście wygłaszali gawędy na temat początków i teraźniejszości ZHR. Nie zabrakło akcentów szesnastkowych: hm. Marek Gajdziński, wraz z pozostałymi obecnymi na konferencji współzałożycielami Związku, otrzymał pamiątkowy znaczek przygotowany przez uczestniczki kursu instruktorskiego, a w kontekście współczesnej działalności ZHR wymieniono HOPR, którego był założycielem i pierwszym Komendantem Głównym. Po konferencji i obiedzie uczestnicy spotkania zebrali się w budynku Reduty Banku Polskiego na ul. Bielańskiej, gdzie miała miejsce wieńcząca obchody gala połączona z koncertami zespołów harcerskich i pokazami filmów. Gala zakończyła się uroczystą kolacją. (LN)
Marek Gajdziński odznaczony przez Prezydenta RP
Warszawa, 22 lutego 2020 r.
W Dniu Myśli Braterskiej, w trakcie uroczystego spotkania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z przedstawicielami organizacji harcerskich, Prezydent wyróżnił instruktora Szesnastki, hm. Marka Gajdzińskiego, zwanego Szwejkiem, Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości. Odznaczenie to nadawane jest za wybitne zasługi dla Niepodległej. Szwejk był jednym z 27 instruktorów uhonorowanych medalem w Pałacu Prezydenckim w Dniu Myśli Braterskiej. W trakcie uroczystości harcerze Szesnastki pełnili służbę strażników ognia przy watrze rozpalonej na dziedzińcu pałacu prezydenckiego. Szesnastka-Klawboys! (KKW)
Przekazanie funkcji wodza gromady "Strażnicy Czasu"
Warszawa, 15 lutego 2020 r.
W dniu powrotu z zimowiska, w scenerii dworca kolejowego Warszawa Zachodnia, odbyło się przekazanie funkcji wodza 16 Warszawskiej Gromady Zuchów "Strażnicy Czasu". Po około dwuipółletniej służbie instruktorskiej pwd. Mateusz "Sopel" Kaczkowski przekazał błękitny sznur Michałowi Jędrzejczykowi HO. Do swoich 18-tych urodzin i osiągnięcia pełnego statusu instruktora ZHR, co ma nastąpić we wrześniu, Michał będzie pełnił funkcję drużynowego pod okiem opiekuna. W uroczystości wzięli udział rodzice harcerzy i zuchów (to dlatego przekazanie odbyło się na dworcu kolejowym), harcerze z "Sulima" i zuchy ze "Strażników Czasu", kadra naszego hufca oraz przyjaciele gromady. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na harcerskiej drodze Michałowi i Soplowi. Szesnastka - Klawboys! (MK)
Zimowisko 16 WDH "Sulima" i 16 WGZ "Strażnicy Czasu"
Karpacz, 9-15 lutego 2020 r.
Ferie szybko minęły harcerzom z 16WDH "Sulima", zuchom z 16WGZ "Strażnicy Czasu" oraz harcerkom z 58 ZDH-ek "Phoenix". Podczas zimowiska można było doliczyć się 35 harcerzy i 16 zuchów z Warszawskiej Szesnastki oraz dwojga instruktorów - pwd. Tomasza Chmielewskiego i pwd. Mateusza Kaczkowskiego. W trakcie zimowiska w Karkonoszach utworzyliśmy oddziały polskie walczące ramię w ramię z Napoleonem o utworzenie Księstwa Warszawskiego i podczas marszu na Moskwę. Każdego dnia podejmowaliśmy nowe wyzwania, aby wreszcie powrócić do odrodzonej i niepodległej Polski. W zdobywaniu nowych umiejętności i sprawności towarzyszyły nam widoki majestatycznych gór. Harcerze poznali historię okolic, wykonując przy okazji służbę na rzecz lokalnej społeczności. Nie narzekaliśmy na nudę: zbiórki, gry, sprawności, a niektórzy powtarzali wiedzą potrzebną na bieg, który mógł się odbyć każdego dnia. Ten dzień w końcu nastąpił, a stopnie wywiadowcy zdobyli Janek Biernacki i Damian Łagodzki. Najlepszym zastępem zimowiska okazały się "Lodówki" (p.o. zastępowego wyw. Witek Ambroziak). Wracając do Warszawy zabraliśmy ze sobą wiele wspomnień, przyjaźni i całą masę sprawności. Teraz już tylko szykujemy się na kolejną przygodę - obóz letni. (TD)
LXX Zimowisko 16 WDH “Grunwald” i 16 WGZ “Bractwo Zaginionego Oręża”
Jabłonki, 8-15 lutego 2020 r.
W tym roku “Grunwald” (44 harcerzy wraz z kadrą) i “BZO” (11 zuchów wraz z kadrą) udały się na zimowisko do malowniczych Bieszczad. Komendantem zimowego obozu oraz widzem harcerzy był pwd. Bruno Zawadzki, zuchami dowodził pwd. Szymon Kotański, a ratownikiem medycznym został pwd. Grzegorz Stój. Ćw. Ludwik Zawadzki pełnił funkcję instruktora programowego, a ćw. Jędrzej Rosłan debiutował w roli oboźnego. Kwatermistrzostwem dowodził ćw. Tomasz Bursztyński. W trakcie zimowiska rolę wychowawcy pełnił również hm. Marcin Gierbisz. Zimowisko odbyło się w pięknej okolicy (która obfitowała w śnieg!). Fabuła dla harcerzy skupiała się na akcjach Straży Granicznej działającej na bieszczadzkiej granicy, zuchy zaś były tajnymi agentami i pomocnikami samego agenta 007 - Jamesa Bonda z MI6. Podczas zimowiska bieg na stopień wywiadowcy odbyli wyw. Antoni Górski oraz mł. Michał Rogowski. W klasyfikacji zastępów zwyciężyły “Puszczyki” (zast. wyw. Kacper Data, wyw. Marek Kuchta, mł. Robert Wiejak, mł. Antoni Suszko, szer. Franciszek Wieteska), drugie miejsce zajęły “Jelenie” (zast. wyw. Bernard Zawadzki), a podium zamknęły pierwszoroczne (sic!) “Świstaki” (zast. wyw. Jan Czerski). Zwycięskiemu zastępowi - gratulujemy! Nie zapominajmy także o mianowaniu dwóch nowych zastępowych: wyw. Tadeusza Rosłana (“Krogulce”) i wyw. Antoniego Popiela (“Kosy”) oraz o nowym przybocznym, którym został ćw. Jędrzej Rosłan. (AP)
Udział instruktora Szesnastki w zimowisku Szczepu "Watra"
Otryt, 9-15 lutego 2020 r.
W czasie ferii zimowych instruktorzy Szesnastki aktywnie brali udział nie tylko w wyjazdach Szczepu. Harcmistrz Maciej Sadek Sadowski udał się wraz z tworzącymi Szczep "Watra" zalesiańskimi drużynami, 4 MDH-ek "Połoniny" oraz 2 MDH-y "Oleandry", na zimowisko w Paśmie Otrytu, a dokładniej w Chacie Socjologa. Opalane drewnem schronisko bez prądu położone w malowniczych Bieszczadach Zachodnich, było okazją do wykorzystania zdolności kulinarnych Sadka, który pełnił funkcję kwatermistrza i kucharza dla trzydziestoosobowej załogi. (MSS)
Choinka 2020
Warszawa, 19 stycznia 2020 r.
Tegoroczna Choinka Szesnastki rozpoczęła się od Mszy Świętej w kościele św. Jakuba na Placu Narutowicza. Następnie drużyny harcerskie i gromady zuchowe wraz z rodzicami przemaszerowały do szkoły podstawowej nr 61 na apel Szczepu. W uroczystości uczestniczyli również Zawiszacy. Po apelu rozpoczęła się gra dla wszystkich uczestników Choinki. Na rywalizację składały się różnorodne konkurencje, np. przeciąganie liny, a uczestnicy świetnie się bawili. Następnie odbyła się projekcja filmu przygotowanego przez 16 WDH "Grunwald" pt. "Discurrere". Jest to film dokumentalny o obozie harcerzy "Grunwaldu" za granicą, w angielskiej wsi Fenton (i okolicach). Podczas Choinki można było również skorzystać z kawiarenki z pysznościami przygotowanymi przez harcerzy i rodziców, a także zakupić najnowszego "Sulimczyka". Mamy nadzieję, że każdy dobrze się bawił i że ta Choinka zapadnie nam długo w pamięć. (MM)