Górska wyprawa wędrowników
Gorce-Beskid Sądecki, 27-31 grudnia 2021 r.
W przerwie świątecznej 16 WDW „Oldboys” wyruszyła w Gorce i Beskid Sądecki. W trakcie wyprawy wędrownicy wspięli się m.in. na Turbacz i Wielką Przehybę. Oprócz zdobywania górskich szczytów znaleźli także czas na posiedzenie kapituły stopnia HO, gawędy, dyskusje i rozmowy o nadchodzącym roku. Młodsza część drużyny dowiedziała się w jaki sposób zdobywa się naramiennik wędrowniczy. Wyprawa zakończyła się wspólną pizzą w Rytrze; stamtąd powróciliśmy do Warszawy. W górskiej eskapadzie wzięło udział ośmiu śmiałków. Była to z pewnością wspaniała i niezapomniana przygoda, także dlatego, że wszyscy uczestnicy po raz pierwszy przecierali szlak idąc w śniegu po kolana. (MK)
Wigilia „Grunwaldu” i „BZO”
Warszawa, 22 grudnia 2021 r.
W środę, w SP 23 imienia Edwarda Szymańskiego w Warszawie, odbyły się uroczystości wigilijne harcerzy z 16 WDH „Grunwald” oraz zuchów 16 WGZ „Bractwo Zaginionego Oręża”. Najpierw odbyła się wspólna gra na terenie Skweru Sue Ryder. Harcerze i Zuchy zostali podzieleni na kilka mieszanych patroli, dzięki czemu mieli okazję się bliżej poznać oraz wspólnie porywalizować przez dwie godziny. Fabuła gry dotyczyła historii Bożego Narodzenia, wcielaliśmy się w pastuszków szukających stajenki w Betlejem. Na naszej drodze spotkaliśmy również Św. Mikołaja dokarmiającego nas czekoladkami (w tej roli wystąpił drużynowy "Grunwaldu"- Jędrzej Rosłan), oraz Trzech Króli, za których złapanie można było zdobyć aż 15 punktów! Następnie odbył się apel z przyznaniem KIK-u i Plakietek z biegu, który odbył się dwa tygodnie wcześniej, oraz sprawności zdobyte podczas obozu. Po apelu odbyło się świętowanie i dzielenie opłatkiem z harcerskimi życzeniami. W uroczystości udział wzięli także wędrownicy z patrolu „Old Boys”. Oczywiście, zostały zachowane wszelkie zasady sanitarne. (JD)
Udana Kapituła Stopnia Harcerza Orlego
Warszawa, 12 grudnia 2021 r.
W ostatnią niedzielę, w siedzibie, odbyło się spotkanie Kapituły Stopnia Harcerza Orlego w składzie hm. Maciej Sadowski HR, phm. Mateusz Kaczkowski HR, pwd. Szymon Kotański HO, pwd. Tadeusz Kuczyński HO. Podczas spotkania odbyły się aż cztery Kapituły, zamknęliśmy z wynikiem pozytywnym próby na stopień Harcerza Orlego druhom ćwikom Karolowi Astrachancewowi, Ludwikowi Zawadzkiemu, Przemysławowi Siuciakowi oraz otworzyliśmy próbę druhowi ćwikowi Janowi Zmysłowskiemu. Wyżej wymienionym druhom życzymy wielu sukcesów na drodze rozwoju harcerskiego! (SzK)
Akcja Paczka 2021
Szepietówka, 10-12 grudnia 2021 r.
W ramach Akcji Paczka dwóch wędrowników z 16 WDW "Oldoys" (ćw. Stanisław Uliński i ćw. Kacper Data) wraz z kilkunastoma harcerzami i harcerkami z Ursynowskiego Szczepu 277 WDHiZ im. Janka Bytnara "Rudego" ruszyli autokarem w kierunku Ukraińskiego miasta Szepietówka w celu dostarczenia darów mieszkańcom dawnych kresów Rzeczypospolitej. Dary te składały się głównie z zebranych wcześniej produktów żywnościowych zapakowanych dzień przed wyjazdem w harcówce Ursynowskiego Szczepu. Autokar przekroczył granicę w nocy, a do Szepietówki dojechał około godziny 8:00 czasu lokalnego. Na miejscu harcerze zapakowali gotowe paczki z życzeniami i mogli ruszać, aby rozwieźć je do odbiorców. Ta część służby zakończyła się w godzinach popołudniowych. Harcerze mogli wówczas zjeść obiad w hostelu, a następnie kolację. Następnego dnia po Mszy Św. w lokalnym kościele przyszedł czas na drogę powrotną. Autokar pojechał w stronę granicy kończąc swoją trasę w Warszawie 12 grudnia późnym wieczorem. (KD)
Bieg na Krajki i Kostki "Grunwaldu"
Warszawa, 8 grudnia 2021 r.
W sobotę odbył się bieg na Krajki i Kostki. Całość zaczęła się około godziny 8:00 ale ja z innymi punktowymi wyruszyliśmy wcześniej, o 7:30 aby dotrzeć na punkty. Był rześki, grudniowy poranek. Biegnących było około 20 lub 25. Na czas biegu przenieśliśmy się w realia Powstania Wielkopolskiego i walk na terenie Poznania. Kiedy na nasz punkt przybyli pierwsi uczestnicy biegu, widać było, że są podekscytowani. Zapisywaliśmy wraz z kolegą jak im poszło. O 13:00 poszliśmy w miejsce zaplanowane przez kadrę, gdzie miała odbyć się tak zwana "klepa", czyli w skrócie bitwa punktowych z biegnącymi. Oczywiście biegnący wygrali ten pojedynek! Na koniec zawiązaliśy krąg i wspólnie wróciliśmy na plac Narutowicza. Tegoroczny bieg na pewno można zaliczyć do udanych. (FB)
Spotkanie ZZ-tu “Grunwaldu” z ZZ-tem 50 WDH-ek “Pole”
Warszawa, 29 listopada 2021 r.
W poniedziałek, 29 listopada, około godziny 18:30, radę ZZ-tu “Grunwaldu” odwiedziły zastępowe z 50 WDH-ek “Pole”- drużyny należącej do Stowarzyszenia Harcerskiego. Podczas zajęć, ZZ-ty dowiedziały się wiele na temat swoich organizacji- było to jedno z zadań Michaliny, drużynowej 50-tek, w próbie na stopień przewodniczki. Spotkanie miało miejsce w Siedzibie na placu Baśniowym i zakończyło się około godziny 20. (AS)
Wypad ZZ-tu “Grunwaldu” w Gorce
Gorce, 25- 28 listopada 2021 r.
W miniony weekend, w dniach od 25 (czwartek) do 28 (niedziela) listopada, ośmiu zastępowych i dwóch członków kadry “Grunwaldu”, udało się na kilkudniowy wypad w Gorce, zorganizowany przez ćwików Tadka Rosłana i Marka Kuchtę. Wyruszyli w czwartek, około godziny 22:30, z dworca Warszawa Centralna. W piątek, po drodze z Rabki - Zdrój, zdobyli Turbacz (1310 m n.p.m) i spędzili noc w pobliskim schronisku. Drugiego dnia, zeszli z Turbacza w okolice Rabki, gdzie czekał na nich kolejny nocleg. Wrócili do Warszawy w niedzielę, o godzinie 19:30. Podczas wyprawy przeszli łącznie aż 46 kilometrów! (TR)
Zobacz relację z pierwszego dnia wyprawy >>>
Zobacz relację z drugiego dnia wyprawy >>>
Zobacz relację z trzeciego dnia wyprawy >>>
Pogrzeb Aleksandra "Olka" Žiski
Warszawa, 25 listopada 2021 r.
We czwartek w klasztorze ojców bernardynów przy ul. Czerniakowskiej pożegnaliśmy ś.p. Aleksandra "Olka" Žiskę. W latach 1961-1963 "Olek" był drużynowym drużyny starszoharcerskiej "Oldboye" działającej przy liceum im. H. Kołłątaja. Na pogrzebie stawiła się reprezentacja Szesnastki złożona z harcerzy "Grunwaldu" i "Sulimy" oraz wędrowników "Oldboys" wraz ze sztandarem. Warto wspomnieć, że nazwa naszej drużyny wędrowniczej nawiązuje wprost do nazwy drużyny "Olka" sprzed 60 lat. Po pogrzebowej Mszy Świętej nastąpiło złożenie ciała Aleksandra Žiski do grobu na Cmentarzu Wolskim w kwaterze 8-12-15. (TK)
Wyjazd ZZ-tu "Sulimy’" do Krakowa
Kraków, 10-14 listopada 2021 r.
Przez cztery dni listopada zastęp zastępowych 16 WDH ",Sulima" przebywał w Krakowie. W wyprawie wzięło udział ośmiu zastępowych, trzech przybocznych i drużynowy (łącznie 12 osób). Spaliśmy w harcówce Szczepu "Huragan" im. Obrońców Westerplatte z Krakowa (bardzo dziękujemy za gościnę!). W Święto Niepodległości 11 listopada, wzięliśmy udział we Mszy Świętej w Kościele Mariackim. Następnie spotkaliśmy się z harcerkami z 29-tej KDH "Brzask" i wzięliśmy udział w jubileuszowej zbiórce drużyny obchodzącej swoje czwarte urodziny. Wieczorem śpiewaliśmy patriotyczne piosenki w harcówce "Huraganu" wraz z wędrowniczkami tego szczepu. W piątek, 12 listopada, podzieleni na trzyosobowe patrole ruszyliśmy na zwiady po Krakowie wypełniając rozmaite zadania. Z kolei w sobotę spotkaliśmy się z zastępem zastępowych 5-tej WDH "Złota Piątka" i razem przeżyliśmy kolejne krakowskie przygody. Do Warszawy wróciliśmy w niedzielę przed północą. Wyjazd ten uważam za wspaniale spędzony czas i oby w przyszłości było takich więcej. (MK)
Wycieczka rowerowa 16 WDW “Oldboys”
Milanówek, 11 listopada 2021 r.
Święto Niepodległości wędrownicy z nowopowstałej 16 WDW "Oldboys" uczcili wycieczką rowerową. O 8:00 drużyna pod wodzą phm. Mateusza "Sopla" Kaczkowskiego, w składzie: ćw. Jan Czerski, ćw. Kacper Urban, ćw. Kacper Data, ćw. Ludwik Zawadzki oraz ćw. Antoni Górski, udała się do Milanówka. Celem wyprawy rowerowej było odwiedzenie miejsca spoczynku jednego z założycieli Szesnastki, Jerzego Wądołkowskiego. Wędrownicy odmówili modlitwę, a następnie na mogile Jurka złożyli kwiaty i zapalili znicze. Po przejechaniu łącznie około 50 kilometrów powrócili na Ochotę około 15:00. (AG)
110 lat Warszawskiej Szesnastki i wiele nowości
Warszawa, 7 listopada 2021 r.
Co to był za dzień! W niedzielne listopadowe przedpołudnie rozpoczęliśmy obchody 110-ciolecia istnienia Szesnastki! Na początek odbyła się gra, w której udział wzięły zuchy, harcerze, rodzice i zaprzyjaźnione harcerki. Mieliśmy okazję, między innymi, przypomnieć sobie tradycje Szesnastki oraz zdjęcia z jej historii. O godzinie 13:16 zebraliśmy się na boisku szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi im. Juliana Przybosia na wspólny apel, na którym ogłoszono ważne wydarzenia zawarte w trzech rozkazach. W pierwszym pełniący obowiązki drużynowego 16 WDH „Grunwald” HO Jędrzej Rosłan powołał na funkcje przybocznego ćw. Bernarda Zawadzkiego. Następnie hm. Maciej (Sadek) Sadowski odczytał rozkaz Warszawskiego Związku Drużyn „Zawrat” nr L7/2021, w którym powołał nową jednostkę, 16 Warszawską Drużynę Wędrowników „Oldboys”, mianując na funkcję drużynowego phm. Mateusza Kaczkowskiego. Po wręczeniu sznura Sadek odczytał rozkaz specjalny Komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy nr LS8/2021, w którym WZD „Zawrat” został przekształcony w Warszawski Hufiec Harcerzy „Zawrat”, zaś Sadek został mianowany jego hufcowym. Prócz tego, komendant chorągwi przyznał stopień przewodnika HO Jędrzejowi Rosłanowi, który złożył zobowiązanie instruktorskie i stał się pełnoprawnym, szóstym już drużynowym „Grunwaldu”. Po apelu zebraliśmy się na wspólne śpiewanki oraz rozmowy w kawiarence. Poza jubileuszowym numerem „Sulimczyka” swoje stanowisko przygotowało nowopowstającego Koło Przyjaciół Harcerstwa przy Szesnastce, które dystrybuowało okolicznościowe „cegiełki”. W jubileuszu uczestniczyli Zawiszacy, liczne grono rodziców oraz zaprzyjaźnione drużyny: 7 WDH-ek „Ruczaj” (7+1 osób), 22 WDH-ek „Brzezina” (10 osób), 32 MDH-ek „Blask” (6 osób), 4 WDH „Wyspa” (2 osoby) oraz 5 WDH „Złota Piątka” (2 osoby). Na apelu zameldowały się łącznie 123 osoby - 95 z Szesnastki oraz 28 gości. Jubileusz został przygotowany przez drużynowych i przybocznych Szesnastki. Na szczególne podziękowania zasługują koordynatorzy: pwd. Szymon Kotański HO i HO Mateusz Aleksandrowicz, a także redaktor odpowiedzialny „Sulimczuka” ćw. Ignacy Hofmokl-Ostrowski. Obchody rozpoczęły zdobywanie odznaki 110-ciolecia Szesnastki - zachęcamy wszystkich do realizacji zadań i cieszenia się pamiątkową naszywką (tu znajdziesz regulamin) . (MSS)
Szesnastkowy Kurs Zastępowych
Zalesie Górne, 30-31 października 2021 r.
W ostatni weekend października odbył się kurs zastępowych dla harcerzy naszego Szczepu. Na zbiórce w sobotę o 8:00 na stacji Warszawa Ochota pojawiło się 16 harcerzy z "Sulimy" i "Grunwaldu" (w tym 11 uczestników kursu). Stamtąd pojechaliśmy do Zalesia Górnego, w gościnę do zaprzyjaźnionego Szczepu "Watra", gdzie odbył się kurs dla przyszłych zastępowych Szesnastki. Zajęcia prowadziła kadra Szczepu i starsi zastępowi (siedem osób oraz gościnnie nasz Szczepowy). Harcerze poznawali zasady dobrej zbiórki i tworzenia atmosfery w zastępie, a także dowiedzieli się dlaczego konspekt wcale nie jest taki straszny, jak go malują i wtajemniczyli się w wiele innych przydatnych technik. Powrót nastąpił w niedzielę.Była to pierwsza edycja kursu zastępowych w tym roku harcerskim, kolejne wkrótce. (AS)
Noc filmowa wędrowników
Warszawa, 22-23 października 2021 r.
W piątkowy wieczór wędrownicy Warszawskiej Szesnastki spotkali się w domu jednego z nich na Okęciu na wieczorny seans filmowy. Oglądaliśmy dwa filmy: "Krew Boga" i "Jack Strong". Po obejrzeniu filmów dyskutowaliśmy na temat ich przesłania w kontekście pierwszego punktu Prawa Harcerskiego. Następnie rozegraliśmy grę planszową. Nocna zbiórka trwała do godz. 8.00 w sobotę. Choć zaczynaliśmy w składzie dziewięciu osób, do sobotniego ranka dotrwały tylko cztery, która po zbiórce udały się do siedziby Szesnastki celem wykonania potrzebnych prac magazynowych. (JC)
Msza Święta za Zawiszaków
Warszawa, 21 października 2021 r.
Jak co roku w trzeci czwartek października, harcerze naszego Szczepu stawili się o godzinie 18:00 w kościele pw. św. Jacka na Mszy Świętej odprawionej za dusze zmarłych i poległych harcerzy Szesnastki. Poza 16 WDH "Grunwald" i 16 WDH "Sulima", w uroczystości wzięli również udział wędrownicy pod wodzą phm. Mateusza Kaczkowskiego oraz kadra Szczepu - łącznie około 40 osób. Po Mszy Świętej odbył się apel, na którym, zamiast rozkazu, nasz szczepowy hm. Maciej "Sadek" Sadowski wygłosił krótką gawędę. Uroczystość zakończyliśmy pod kamieniem Szesnastki na Placu Narutowicza. (TR)
Biwak 16 WDH "Grunwald"
Uwieliny, 15-16 października 2021 r.
W piątek o godzinie 17:00 spotkaliśmy się pod kamieniem Szesnastki na Placu Narutowicza, aby wyruszyć na jesienny biwak. Na zbiórce wyjazdowej stawiło się 26 harcerzy. Ze stacji kolejowej Warszawa-Ochota przejechaliśmy do Uwielin, niedaleko Prażmowa. Przenocowaliśmy w remizie lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej. W nocy odbyła się niespodziewana gra. Następnego dnia rano strażacy zaprezentowali nam swój nowy wóz bojowy. Po 11:00 wyruszyliśmy na trzygodzinną grę zastępów do pobliskiego lasu. Po grze zjedliśmy obiad, a następnie odbył się apel kończący biwak, po którym wróciliśmy do Warszawy. W punktacji biwakowej zwyciężył jeden z nowo utworzonych zastępów (jeszcze bez nazwy) składający się z byłych zuchów naszego Szczepu (zastępowy wyw. Marcin Mądrzak). (MK)
Zobacz relację >>>
“Sulima” zwycięska na Turnieju Drużyn Leśnych 2021
Loretto, 15-16 października 2021 r.
Turniej Drużyn Leśnych, to niezwykle ważne wydarzenie dla wszystkich drużyn z naszej chorągwi, które zdobyły kategorię Drużyny Leśnej. Zwycięstwo wiąże się z nadaniem miana Drużyny Orlej oraz przekazaniem symbolu tego miana w postaci zabytkowej szabli. Tegoroczny turniej odbył się w miejscowości Loretto pod Wyszkowem. W poprzednim roku tytuł zdobyła 16 WDH “Grunwald”. W tym roku przed możliwością przejęcia zaszczytu z rąk swoich braci stanęła “Sulima”. W turnieju wzięło udział pięć drużyn harcerzy z naszej chorągwi: 58 ZDH “Cichociemni”, 60 MDH “Łowcy”, 1 UDH “Żagiew”, 1002 WDH “Dęby” oraz 16 WDH “Sulima” (w składzie 19 harcerzy). Rywalizacja opierała się na grze ZZ-tów oraz na grze drużyn. Poza tym można było zdobyć punkty dzięki prezentacji, punktualności i wielu innym podlegającym ocenie elementom. Dzięki ciężkiej pracy oraz zaangażowaniu każdego harcerza (w szczególności zastępowych) udało się zdobyć tytuł Drużyny Orlej. “Sulima” wywalczyła go zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji turniejowej. Tak oto szabla nie opuściła Warszawskiej Szesnastki. Raczej pozostała w dobrych rękach i tak będzie co najmniej przez najbliższy rok. (TK)
Pie(rw)sza wędrówka reaktywowanego plutonu wędrowniczego
Kampinoski Park Narodowy, 10 października 2021 r.
W niedzielę odbyła się pierwsza zbiórka reaktywowanego plutonu wędrowniczego w formie pieszej wyprawy do Puszczy Kampinoskiej. Trzyosobowy patrol w składzie: ćw. Przemysław Siuciak, mł. Bartosz Kulpa i szer. Stanisław Jazownik, pod przewodnictwem phm. Mateusza Kaczkowskiego, o godz. 08:00 wyruszył autobusem do miejscowości Mariew. Stamtąd, idąc puszczańskimi szlakami i podziwiając przyrodę, wędrownicy dotarli do cmentarza w Palmirach. Po chwili zadumy uczestnicy wyprawy udali się na polanę rekreacyjną "Pociecha", zahaczając po drodze o kamień podch. Edmunda Orlika i krzyż upamiętniający bitwę powstańczego oddziału specjalnego "Jerzyki" z formacją RONA, w której brał udział harcerz Szesnastki, Zbigniew Stok. Na polanie, zajadając kiełbaski z ogniska, wędrownicy zgłębiali temat naramiennika wędrowniczego i stopni harcerskich. Najedzeni i pełni energii na resztę dnia ruszyli w drogę powrotną do przystanku autobusowego w miejscowości Truskaw. (PS)
Jubileusz 22 WDH-ek "Brzezina"
Warszawa, 9 października 2021 r.
Tuż po zbiórce przygotowującej harcerzy do udziału w Turnieju Drużyn Leśnych, "Sulima" wzięła udział w jubileuszu 10-ciolecia zaprzyjaźnionej z nami 22 WDH-ek "Brzezina". Zbiórka harcerek odbyła się w Parku Szczęśliwickim i połączona została z przekazaniem granatowego sznura nowej drużynowej – Weronice Chmielewskiej. Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu przygód i wspólnych chwil - z Szesnastką, oczywiście.
Zbiórka “Sulimy” przygotowująca do TDL
Warszawa, 9 października 2021 r.
Zbiórek i ich rodzajów jest wiele. Tym razem zbiórce 16 WDH “Sulima” w parku Szczęśliwickim przyświecał jeden cel: przygotować harcerzy do rywalizacji podczas Turnieju Drużyn Leśnych. Na zbiórce stawiło się ponad 30 harcerzy "Sulimy". Zastępy rywalizowały ze sobą w grze terenowej, która sprawdzała ich umiejętności i zaangażowanie – z pewnością niezbędne na turnieju. Najlepiej ze wszystkich wypadł pierwszoroczny zastęp “Muflony”. Trzymamy kciuki za to, żeby po takim przygotowaniu udało się zwyciężyć w TDL. (TK)
Zbiórka ponaborowa "Grunwaldu"
Warszawa, 2 października 2021 r.
W nowym ponaborowym składzie 16 WDH "Grunwald" spotkała się przy kamieniu Szesnastki na Placu Narutowicza. Po apelu, podczas którego odczytano rozkaz drużynowego przedstawiający nową strukturę Drużyny oraz zawierający decyzje o zwolnieniach i powołaniach na funkcje, harcerze udali się na Pole Mokotowskie, aby podczas gry terenowej ocalić swój statek kosmiczny i tysiące zahibernowanych śpiących Ziemian. W zbiórce wzięło udział 40 harcerzy oraz goście: HO Janek Mycielski z 2 MDH "Oleandry" i kadra zuchowa z Bractwa Zaginionego Oręża. Gra zakończyła się kręgiem około godziny 13:10. (TR)
Spotkanie ZZ-tów "Grunwaldu" i "Ruczaju"
Warszawa, 29 września 2021 r.
Zastęp zastępowych z dobrze nam znanej 7 WWDH-ek "Ruczaj" zaprosił zastępowych 16 WDH "Grunwald" na wspólny spacer oraz wypad do kina. Przed spacerem kadry obu drużyn udały się do pobliskiej pączkarni, aby skosztować ochockich pyszności. Następnie obejrzeliśmy film opowiadający historię Grzegorza Przemyka w reżyserii Jana Matuszyńskiego pt. "Żeby nie było śladów"; seans odbył się w kinie "Luna". Na pewno nie był to ostatni wspólny wypad i wszyscy nie mogą doczekać się powtórki. (MK, JR)
Szesnastka na święcie Wojsk Obrony Terytorialnej
Warszawa, 26 września 2021 r.
Harcerstwo to nie tylko gry i biwaki. To również służba reprezentacyjna, której podejmujemy się, gdy zajdzie taka potrzeba. Tak było również w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Naczelnictwo ZHR poprosiło nas o reprezentowanie Związku na tej uroczystości wraz ze sztandarem. Na placu Piłsudskiego w Warszawie 16 harcerzy z “Sulimy” i “Grunwaldu”, pod wodzą pwd. Tadeusza Kuczyńskiego, reprezentowało ZHR u boku ponad 500 żołnierzy WOT-u. Akcję zakończyła wspólna defilada, w której ramię w ramię harcerze Szesnastki maszerowali obok wojskowych. Oby więcej takich akcji, dzięki którym Szesnastka pokaże się w Warszawie. (TK)
Akcja liczenia wiernych w parafii św. Jakuba
Warszawa, 26 września 2021 r.
Wzorem lat ubiegłych także w tym roku pojawiła się okazja, aby nasi harcerze wsparli parafię św. Jakuba przy placu Narutowicza. Sześciu harcerzy z “Sulimy” oraz “Grunwaldu” pomagali księżom w corocznej akcji liczenia wiernych. Na pewno harcerze z chęcią pomogą naszej parafii jeszcze nie raz. (AM)
Wycieczka ponaborowa “Sulimy”
Warszawa, 25 września 2021 r.
Rok harcerski uważamy za rozpoczęty! Harcerze 16 WDH “Sulima” spotkali się na pierwszej w tym roku zbiórce drużyny. Odbyła się ona po akcji naborowej, a jej celem było przekonanie nowych chłopaków do pozostania w drużynie. Na zbiórkę, będącą wycieczką drużyny, pojechaliśmy do znanego nam już rezerwatu przyrody “Łosiowe Błota” koło Babic. Pojawiło się tam ponad 30 harcerzy z czego trzy zastępy składały się z chętnych do wstąpienia na harcerską ścieżkę. W trakcie grze terenowej przyszli harcerze Szesnastki mogli zobaczyć “z czym to się je” i obserwować doświadczonych druhów w akcji. Najlepiej na zbiórce wypadł pierwszoroczny zastęp “Jeże”. Miejmy nadzieję, że to pierwsza z wielu zbiórek i początek długiej harcerskiej przygody. (TK)
Scoutnet 2021
Berlin, 24-28 września 2021 r.
P.o. drużynowego 16WDH "Grunwald", HO Jędrzej Rosłan, przez pięć dni obecny był w Berlinie jako jedna z 16 (sic!) osób reprezentujących Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej na międzynarodowym zlocie skautów europejskich "Scoutnet". Skauci i harcerze z Litwy, Polski, Łotwy, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii mogli w trakcie zlotu wymienić się doświadczeniami, zwiedzić stolicę Niemiec, szkolić języki obce w rozmowach, poznawać zagraniczne piosenki harcerskie i skautowe, uczyć się europejskich tańców i przede wszystkim dyskutować o ekologii i zrównoważonym rozwoju. Nie zabrakło czasu na spływ kajakowy i imprezowanie! Co ciekawe, Scoutnet odbywał się głównie w dzielnicy Berlina noszącej dumną nazwę "Grunewald". Organizatorem ze strony ZHR-u był phm. Paweł Joński. (JR)
Szesnastka na zlocie 40-lecia UNDHR
Warszawa, 17-19 września 2021 r.
Przez trzy dni września w Warszawie trwał zlot w 40-lecia powstania Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej. Uczestnikami zlotu z ramienia naszego szczepu byli funkcyjni 16 WDH "Grunwald": p.o. drużynowego HO Jędrzej Rosłan i przyboczny HO Mateusz Aleksandrowicz. Reprezentanci Szesnastki obecni byli na zlocie w sobotę i w niedzielę. Sobota upłynęła na merytorycznych dyskusjach na temat różnorodnych problemów i rozwiązań stosowanych w drużynach i szczepach z różnych regionów Polski. Podczas kominka reprezentanci środowisk żywiołowo rozmawiali również o sensie i celu istnienia UNDHR. Marszałkiem Unii na kolejną kadencję wybrany został phm. Rafał Przybylski, a obecni na zlocie zadecydowali, że do końca 2022 roku UNDHR określi cel swojego istnienia wraz z kryteriami przystępowania nowych środowisk. Kolejny zlot zaplanowano na marzec 2022 r. W niedzielę odbył się apel na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie wraz z ceremonią ślubowania oraz podpisania na nowo tekstu zawiązania Unii przez delegatów. Następnie wzięliśmy udział we Mszy Świętej w kościele pw. św. Benona. Na zlocie obecni byli drużynowi i przyboczni z następujących środowisk: Szczep 5 KDH "Wichry", XV ŁDH "Zielony Płomień", Szczep Czwórka Warszawska, Szczep 16 WDHiZ, Szczep 21 WDH "Żar" (ZHP), 22 Szczep "Watra", Szczep 23 WDHiZ "Pomarańczarnia" (ZHP i ZHR), 62 Szczep "Polanie" (ZHP) oraz 62 Szczep "Gaudium". (JR)
XXXIX Pielgrzymka ZHR na Jasną Górę
Częstochowa 10-12 września 2021 r.
W drugi weekend września pięciu reprezentantów ZZ-tu 16 WDH "Grunwald" uczestniczyło w XXXIX Pielgrzymce ZHR na Jasną Górę. W skład delegacji weszli: ćw. Kacper Data, ćw. Tadeusz Rosłan, ćw. Janek Czerski, HO Mateusz Aleksandrowicz i HO Jędrzej Rosłan. Ćwikowie wzięli udział w ścieżce wędrowniczej pielgrzymki, podczas której musieli wykonywać różnorodne harce na terenie Częstochowy. Natomiast członkowie kadry w zadumie przeszli ścieżkę instruktorską i włączyli się w poważne dyskusje przy pielgrzymkowym ognisku wraz z Kapelanem Naczelnym ZHR ks. hm. Robertem Mogiełką. Dodatkowo harcerze Szesnastki pełnili honorową służbę na Jasnej Górze: ćw. Tadeusz Rosłan wraz z HO Mateuszem Aleksandrowiczem nieśli wizerunek i relikwie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy, podczas uroczystego wejścia do klasztoru i zawierzenia Związku Matce Bożej, a HO Jędrzej Rosłan pełnił funkcję w sztabie medialnym jako oficjalny fotograf pielgrzymki. Oprócz modlitwy harcerze znaleźli również czas na nawiązanie nowych znajomości i poznanie wielu harcerek i harcerzy z całej Polski. (JR)
Barykada Września
Warszawa, 8 września 2021 r.
Jak co roku Szesnastka wzięła udział w uroczystościach pod pomnikiem Barykady Września na ulicy Grójeckiej. Obrońcy barykady stawiali skuteczny opór Niemcom w czasie obrony Warszawy w 1939 roku, aż do zawieszenia broni 27 września. W uroczystościach wzięło udział łącznie 21 harcerzy i instruktorów Szczepu. Ćw. Tadeusz Rosłan i ćw. Mikołaj Kaczor, wraz z żołnierzami Wojska Polskiego, zaciągnęli wartę honorową przy pomniku, a wyw. Krzysztof Kurek asystował jednemu z obecnych na uroczystości powstańców warszawskich w zapaleniu i ustawieniu znicza. (JR)
"Tylko dla orłów" – wyprawa kadry Szesnastki
Puszcza Bolimowska, 3-5 września 2021 r.
Szesnastka powróciła na swoje dawne tereny łowieckie – w Puszczę Bolimowską, gdzie w latach 80-tych i 90-tych XX wieku odbywały się regularne biwaki i zloty (sporadyczne wyjazdy zdarzały się i później). Tym razem odbyło się to z wielką pompą, bo w wyprawie wzięło udział 18 (w porywach 19) harcerzy i instruktorów, którzy nie tylko odświeżyli tradycje Szesnastki, ale także przeprowadzili warsztaty pozwalające na otwarcie nowych prób na stopnie harcerza orlego i Harcerza Rzeczypospolitej. W piątek 15 śmiałków ruszyło na znane nam już miejsce biwakowe, w którym Szesnastka zorganizowała Turniej Drużyn Puszczańskich w 2007 roku. W sobotę dołączyło jeszcze trzech i ruszyliśmy na liczącą 25 km pieszą wędrówkę wzdłuż Rawki. Odwiedziliśmy Uroczysko Dzików, Uroczysko Żubrów, obozowisko weteranów i skarpę, a po drodze hm. Marek Gajdziński wygłosił dwie gawędy na temat charakteru i nawyków, aby ułatwić harcerzom przygotowanie prób, a ich opiekunom wsparcie w przygotowaniu zadań. Po dniu intensywnego marszu ks. hm. Radosław Jurewicz, który specjalnie na tę okazję przyjechał z Warszawy wraz ze szczepowym hm. Maciejem Sadowskim, odprawił niedzielną Mszę Św. Potem odbyło się ognisko, w którego trakcie Szwejk dokończył gawędę (tym razem jej tematem były postawy i ich kształtowanie), a wszyscy rozsmakowali się w tradycyjnych i nowych szesnastkowych piosenkach. W niedzielę, po zwinięciu biwaku, przemaszerowaliśmy nad Rawkę i wsiedliśmy do kajaków. Przepłynęliśmy trasę około 14 km, kończąc spływ na tamie w okolicach Bolimowa. Stamtąd przejechaliśmy do Skierniewic, gdzie nad brzegiem rzeki odbyły się wstępne spotkania kapituł, w czasie których harcerze rozmawiali ze swoimi opiekunami o zadaniach, jakich mogą się podjąć zdobywając najwyższe harcerskie stopnie. Wyprawa zakończyła około godz. 19:00, a jej uczestnicy przejechali do Warszawy pociągiem i samochodami. Organizatorami byli hm. Marek Gajdziński i hm. Kajetan Kapuściński, wsparli ich także hm. Maciej Sadowski oraz kwatermistrzowsko i logistycznie phm. Lesław Kuczyński. (LN)
Szesnastka na XVII Zjeździe ZHR
Ząbie, 27-29 sierpnia 2021 r.
W ostatni weekend sierpnia w bazie obozowej ZHR w Ząbiu odbył się XVII Zjazd Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, podczas którego wybrano władze naczelne Związku na następne dwa lata oraz zmieniono statut i podjęto kilka uchwał. Okręg Mazowiecki reprezentowało czterech instruktorów Szesnastki. Delegatami z wyboru byli: hm. Kajetan Kapuściński, hm. Maciej Sadowski i phm. Mateusz Kaczkowski, a delegatem z urzędu był hm. Lech Najbauer, który podczas Zjazdu pełnił funkcję wiceprzewodniczącego prezydium. Nasze szeregi zasilił również hm. Marek Gajdziński jako członek Głównej Kwatery. Nowym przewodniczącym ZHR został hm. Karol Siergiej, Naczelniczką Harcerek została hm. Justyna Kralisz, a Naczelnikiem Harcerzy na drugą kadencję został hm. Michał Markowicz. (MK).
Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 1 sierpnia 2021 r.
W niedzielę 1 sierpnia cała Szesnastka wraz z Rodzicami zebrała się o godzinie 17:00 pod kamieniem drużyny na pl. Narutowicza, by uczcić 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Harcerze "Sulimy" i "Grunwaldu" pełnili również tego dnia rano służbę pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela "Monter" rozkazu rozpoczynającego Powstanie. Po "Godzinie W" patrole harcerzy i wędrowników zapalili znicze pod tablicami pamiątkowymi na całej Ochocie, a następnie razem z zuchami i Rodzicami udali się pod siedzibę, by przez prawie 2 godziny śpiewać powstańcze piosenki (JR).
Kolonia Strażników Czasu i Bractwa Zaginionego Oręża
Ocypel 19-31 lipca 2021 r.
Podczas tegorocznej letniej kolonii 16 WGZ „Strażnicy Czasu” i 16 WGZ „Bractwo Zaginionego Oręża” towarzyszyły nam 22 WGZ-ek „Świetliki z Olchowego Lasu”, 299 WGZ-ek „Poszukiwacze Kwiatu Paproci”, 63 KGZ „Wojowie z Zamczyska” i 60 BGZ „Rycerze z Zaczarowanego Lasu”. Na kolonii stawiło się 15 Strażników oraz 18 Braci. Podczas tych 13 dni zuchy ze Strażników Czasu wcieliły się w poszukiwaczy skarbów, aby wraz z Jackiem Cassadym, przemierzając amazońską dżunglę, odkryć zaginiony skarb. Natomiast zuchy z Bractwa Zagininego Oręża z pomocą "Doktora" podróżowały w czasie. Odwiedzili między innymi starożytny Rzym, renesansowe Włochy czy średniowieczną Polskę, aby na koniec pokonać szajkę ludzi manipulujących czasem. Strażników prowadził pwd. Michał Jędrzejczyk HO a Bractwo pwd. Szymon Kotański, warto też wspomnieć, że komendantem kolonii był phm. Mateusz Kaczkowski HR, wszyscy trzej to nasi instruktorzy! Mimo wielu niezwykłych i ekscytujących przygód, wróciliśmy do swoich domów cali i zdrowi! Już nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu! (SZK)
Obóz “Sulimy” 2021
Jezioro Gromskie, 5-30 lipca 2021 r.
Jak mówią słowa poety: “a lato było piękne tego roku”. I rzeczywiście. Obóz 16 WDH “Sulima” można opisać słowami “piękne lato”. Towarzyszyły nam trzy drużyny: 16 WDH “Grunwald”, dobrze nam znana bratnia drużyna, z którą przeżyliśmy niejedną przygodę, 7 WWDH-ek “Ruczaj”, roześmiana i zawsze pozytywna wodna drużyna pod wodzą doświadczonej drużynowej oraz 32 BDH-ek “Blask”, drużyna młodych i bardzo energicznych harcerek z Brwinowa. Łącznie zgrupowanie liczyło około 120 osób, z czego “Sulima” - 36 harcerzy. Komendantem obozu był hm. Maciej Sadowski, nasz Szczepowy. Komendantem podobozu “Sulimy” był natomiast pwd. Tadeusz Kuczyński HO, a funkcję oboźnego pełnił ćwik Ignacy Dylak. Podczas obozu przeżyliśmy wiele przygód, z których najbardziej w pamięć mogła nam wszystkim zapaść prewencyjna ewakuacja obozu ze względu na niebezpieczne zjawiska pogodowe (zapowiadane burze). Na około 16 godzin przenieśliśmy się wówczas do pobliskiej szkoły podstawowej w Gromie, aby tam przeczekać noc. Na szczęście burza nas minęła, a czas wspólnie spędzony na śpiewankach i grach planszowych był dla nas wyjątkowym przeżyciem. Harcerze “Sulimy” zdobyli w trakcie obozu aż 99 sprawności, a do tego drużyna wzbogaciła się o sześciu wywiadowców i jednego ćwika. Każdy pierwszoroczny harcerz zakończył sukcesem swój bieg na młodzika. Obóz był dla nas tym, czym powinien być, czyli kwintesencją roku harcerskiego. Zarówno wszystko co najlepsze, jak i to co średnie, pokazało się na obozie podwójnie. Dziękujemy wszystkim harcerzom i harcerkom za wspólną i mamy nadzieję na wielu wspólnych przygód w przyszłości. (TK)
Obóz "Grunwaldu" 2021
Jezioro Gromskie, 5-30 lipca 2021 r.
Obóz 16 WDH "Grunwald" odbył się nad jeziorem Gromskim koło Pasymia w zgrupowaniu obozów razem z 16 WDH „Sulima”, 7 WWDH-ek „Ruczaj” im. Poznańskich Żab oraz 32 BDH-ek „Blask” im. Dziewczyn z Parasola. 26 dni obozowego życia zaowocowało zawiązaniem przyjaźni na całe życie, rozwinięciem swoich umiejętności, zdobyciem w sumie aż 105 sprawności, a także zdaniem przez wszystkie 12 osób biegu na młodzika (a co za tym idzie przyjęciem krzyża harcerskiego oraz złożeniem przyrzeczenia). 5 osób zdało zaliczyć MORDERCZY bieg na wywiadowcę, a 6 śmiałków (którzy swoimi wspomnieniami na pewno będą się dzielić z wnukami) skończyło obóz ze stopniem ćwika. Komendantem obozu był drużynowy HO Jędrzej Rosłan, który prowadził go wraz przybocznymi HO Mateuszem Aleksandrowiczem i ćw. Filipem Malakiem. Standardowym elementem dnia były gry, w trakcie których wcielaliśmy się w harcerzy Szesnastki na przestrzeni dziesięcioleci - od powstania drużyny, aż po dzień dzisiejszy. Wieczorami wprawiały nas w zadumę ogniska, a niekiedy w imprezowe nastroje śpiewanki z harcerkami. Niestety zorganizowanie tradycyjnej bitwy pod Grunwaldem z Sulimą uniemożliwiła nam prewencyjna ewakuacja do pobliskiej szkoły w trakcie której, o ironio, nie spadła nawet kropla deszczu. Na obóz udało się aż 46 harcerzy podzielonych na 7 zastępów, z których najlepszy okazał się zastęp Kuszczyki (połączone Puszczyki oraz Kumaki) pod wodzą ćw. Kacpra Daty. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno zastępy Syczki – zastępowy ćw. Marek Kuchta oraz Świstaki – zastępowy ćw. Jan Czerski. (SU)
Zobacz relację >>>
Biwak 16 WDH "Grunwald"
Ponurzyca, 18-20 czerwca 2021 r.
W weekend 18-20 czerwca 33 harcerzy z Grunwaldu pojechało na wyjątkowy biwak w okolice Ponurzycy. Wyjątkowy, bo pierwszy od 2019 roku! Odhaczyliśmy wszystkie możliwe atrakcje, od pylistych dróg i potu, przez gry nocne i ekonomiczne, do samodzielnego gotowania obiadu oraz na uczestnictwie w dwóch apelach kończąc (jednym razem z członkami Rady Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy). Serdeczne gratulacje należą się zastępowi Syczki (zast. ćw. Marek Kuchta), który jednym punktem wyprzedził Jelenie i Świstaki obejmując pierwsze miejsce w punktacji biwakowej! (JR)
Spływ kajakowy ZZ-tów 16 WDH "Grunwald" i 40 GDHek "Źródło"
Drwęca, 11 czerwca 2021 r.
W piątek 11 czerwca zastępowi "Grunwaldu" pod przewodnictwem Jędrzeja Rosłana udali się na spływ kajakowy rzeką Drwęcą. Towarzyszyły im zastępowe ze znanej nam dobrze 40 Gdyńskiej Drużyny Harcerek "Źródło" oraz Kuba, ratownik z naszego obozu z roku 2018. Harcerze dostali się pociągiem do Torunia, skąd – po połączeniu sił z harcerkami – pojechali autobusem do Golubia-Dobrzynia. Stamtąd w strugach deszczu rozpoczęli spływ Drwęcą. Trasa kajakowa prowadziła do Torunia. Po zakończeniu spływu harcerze powrócili pociągiem do Warszawy, do której dotarli przed północą. Łącznie w spływie wzięło udział 19 osób. (TR)
Zmiana u sterów “Sulimy”
Warszawa, 29 maja 2021 r.
Były to piękne dobre dla “Sulimy” lata 2018-2021. Funkcję drużynowego pełnił wówczas pwd. Tomasz Chmielewski. Jednak na każdego przyjdzie kiedyś czas i tak samo w drużynie nadszedł czas na zmiany… Zbiórka w Parku Szczęśliwickim zgromadziła ponad 20 harcerzy. Przeprowadzono grę terenową, a następnie odczytano rozkaz. Na jego mocy nowym drużynowym 16 WDH “Sulima” został pwd. Tadeusz Kuczyński. Dziękujemy za służbę Chmielowi i życzymy wielu sukcesów nowemu drużynowemu! (TK)
Przekazanie sterów "Grunwaldu"
Stara Miłosna, 15 maja 2021 r.
Rozkazem nr L3/2021 Warszawskiego Związku Drużyn "Zawrat" hm. Maciej Sadowski zwolnił z funkcji drużynowego 16 WDH "Grunwald" pwd. Bruna Zawadzkiego. Pełniącym obowiązki drużynowego został HO Jędrzej Rosłan, a opiekunem Drużyny, do momentu zamknięcia stopnia instruktorskiego przez Jędrzeja, będzie ustępujący drużynowy - Bruno. Na uroczystym apelu obecna była prawie cała Drużyna (43 harcerzy) i hufcowy. Zamyka to prawie czteroletni (od lipca 2017 r.) rozdział historii "Grunwaldu" z Brunem na czele. Gratulujemy Jędrzejowi i życzymy mu powodzenia na nowej funkcji! (BZ
Gra miejska kończąca KDR - zbiórka 16 WDH „Sulima”
Warszawa. 8 maja 2021 r.
Dzień po zakończeniu gry dla harcerzy i mieszkańców Ochoty, która nosiła nazwę “Krocząc Drogą Rycerskości”, odbyła się zbiórka 16 WDH “Sulima” w formie gry mającej na celu wyłonienie zastępu wyróżniającego się wiedzą na temat patrona Szesnastki - Zawiszy Czarnego. W zmaganiach na terenie Ochoty wzięło udział sześć zastępów, co wraz z obstawą zaowocowało udziałem 32 osób. Najlepszym z zastępów okazały się ex aequo “Nietoperze” (zast. wyw. Damian Łagodzki) oraz “Salamandry” (zast. wyw. Marcin Gajdziński). Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom. Zbiórka odbyła się przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego. (SS)
Trzylatka (czyli trzy latka) "Azymutu"
Warszawa, 3 maja 2021 r.
Pismo internetowe "Azymut" obchodzi trzylecie swojego istnienia. Z tej okazji redaktorzy-założyciele, czyli Zawiszacy Marcin Gierbisz i Dyzma Zawadzki, przeprowadzili wywiad… ze sobą. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy tutaj (https://azymut.zhr.pl/2021/05/11/dyzma-gierbo-i-azymut-rozmowa-azymutu/) oraz do przeczytania wielu inspirujących tekstów tutaj (https://azymut.zhr.pl/). Trzeba zauważyć, że subtelne nawiązanie do "Sulimczyka" nie jest jedynym akcentem szesnastkowym, jaki pojawił się w tej rozmowie. Zresztą trudno nie myśleć o "Azymucie" jako o piśmie, na które "Sulimczyk" mógł wywrzeć wpływ (choćby w kwestii różnorodności opinii na temat harcerstwa, stanowiącej niegdyś walor pisma 16 WDH). Gierbo i Dyzma żegnają się z "funkcjami" redakcyjnymi, ale przecież niekoniecznie z klawiaturami. Poza tym wśród autorów tekstów pojawiają się i z pewnością będą pojawiać instruktorzy Szesnastki, co daje nadzieję na utrzymanie choćby śladowego sulimczykowego rysu. Dyzmo-Gierbo! Dzięki za te trzy lata i - jak sami powiedzieliście - ciekawe, gdzie będzie "Azymut" za kolejne trzy. (LN)
“Krocząc Drogą Rycerskości” - gra 16 WDH “Sulima”
Warszawa 1-7 maja 2021 r.
W pierwszym tygodniu maja odbyła się gra pod nazwą “Krocząc Drogą Rycerskości” przygotowana przez harcerzy “Sulimy”. Mogli wziąć w niej udział nie tylko harcerze, ale również mieszkańcy Ochoty. Gra polegała na wykonywaniu zadań, których opisy zostały rozwieszone w okolicach Placu Baśniowego. W celu wykonania zadania należało zeskanować kody QR umieszczone w różnych punktach placu. Podczas zabawy uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o historii najsłynniejszego polskiego rycerza i patrona Szesnastki, czyli Zawiszy Czarnego z Garbowa. W grze wzięło udział kilkanaście grup, które łącznie zeskanowały wywieszone kody ponad 300 razy! Pomimo niesprzyjającej pogody frekwencja była imponująca, zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę, że było to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie przeznaczone również dla osób spoza Szesnastki. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia akcja, w której harcerze mogli wziąć udział razem z mieszkańcami Ochoty. (TK)
Gra 16 WDH "Grunwald"
Warszawa, 23 kwietnia 2021 r.
W piątkowe popołudnie w parku Sue Ryder odbyła się gra "Grunwaldu". Wzięło w niej udział osiem zastępów (37 osób), dwa się nie wystawiły (zabrakło po jednej osobie). Fabułą gry było wsparcie Powstania w Getcie przez żołnierzy Armii Krajowej. Celem całej zbiórki było przećwiczenie i sprawdzenie poziomu wiedzy zastępów z zakresu terenoznawstwa. Po grze, która trwała około półtorej godziny, odbyło się wręczenie odznak sprawności i nagrodzenie zwycięzców turnieju "Świąteczne Rozróby", czyli turnieju sprawności harcerzy "Grunwaldu", który odbył się w okresie świąteczno-feriowym. "Jelenie" otrzymały specjalne krążki dla zwycięskiego zastępu, a w punktacji indywidualnej tryumfował wyw. Stanisław Uliński. Jak się okazało na poniedziałkowej radzie, piątkową grę wygrał zastęp "Świstaki", drugie miejsce zajęły "Kumaki", a trzecim miejscem podzieliły się zastępy "Jelenie" i "Syczki". (SM)
Wiosenna gra "Grunwaldu" oraz zmiany kadrowe
Falenty, 27 marca 2021 r.
Pierwszą w tym roku wiosenną grę 16 WDH "Grunwald" zorganizowała w Falentach pod Warszawą. W grze wzięło udział sześć zastępów, które miały się stawić pod raszyńską figurą Boga Ojca o 9:30. Fabułą gry przenieśliśmy się do roku 1809, tuż przed bitwą pod Raszynem. Przez około dwie godziny zastępy wykonywały zadania, takie jak nadawanie alfabetem Morse’a, wymyślanie figur musztry paradnej czy wyznaczanie azymutów. Po wykonaniu tych zadań, zastępy zebrały się w jednym miejscu i wzięły udział w quizie o Drużynie i historii Polski. Kolejną częścią gry było poszukiwanie trzech kałamarzy z atramentem na wyznaczonym polu. Kiedy trzy zastępy znalazły swoje kałamarze, mogły podpisać rozkaz otrzymany od dowódcy wojsk Księstwa Warszawskiego na punktach w trakcie pierwszej części gry. Po zakończeniu gry odbył się apel Drużyny, podczas którego przyznano krajki i kostki oraz plakietki. Aż 16 harcerzy pomyślnie zakończyło bieg na plakietkę, a dwóch na krajki i kostki. August Zawadzki uzyskał pierwsze miejsce w biegu na plakietkę, podczas gdy jego młodszy brat, Kornel, zdobył pierwsze miejsce w biegu na KiK. Dokonano także zmian w kadrze "Grunwaldu": ćw. Stanisław Malec przestał pełnić funkcję przybocznego, a na jego następców zostali powołani ćw. Filip Malak oraz ćw. Mateusz Aleksandrowicz. (FM)
Bieg na krajki i kostki 16 WDH "Sulima"
Warszawa, 13 marca 2021 r.
Tegoroczny KiK tradycyjnie zabrał harcerzy "Sulimy" na Stare Miasto. Kadra planowała bieg od grudnia, licząc na zmiany obostrzeń pandemicznych. Na szczęście nie ostudziło to zapału harcerzy, którzy dzięki dłuższemu czasowi na przygotowania ustanowili rekord uzyskanych punktów, jakiego nie widzieliśmy od lat. Łącznie w akcji wzięło udział 31 harcerzy, z czego 17 biegnących i 14 obstawiających punkty. Oczywiście wszystko odbyło się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Bieg zorganizowali przyboczni "Sulimy" po wodzą pwd. Tadeusza Kuczyńskiego HO. Należy Odnosząc się do jednego z lepszych średnich wyników od lat, trzeba wspomnieć o przypadku konkretnego harcerza. Mianowicie mł. Tomasz Zalewski (biegnący w tym roku na plakietkę Drużyny) zdobył wszystkie możliwe punkty, osiągając maksymalne noty na każdej z przeszkód. Pozostaje tylko powiedzieć: oby więcej takich harcerzy i oby mniej przekładanych biegów na krajki i kostki. (TK)
Pierwszy kurs Projektu Generał
Opole, 13 marca 2021 r.
W sobotę 13 marca w Chorągwii Harcerzy Ziemi Opolskiej odbył się pierwszy kurs zwiazany z inicjatywą Wydziału Zuchowego o enigmatycznej nazwie Projekt Generał. Projekt Generał ma przyspieszyć rozwój Organizacji poprzez założenie dużej liczby nowych gromad zuchowych prowadzonych przez szesnastolatków pod czujnym okiem "Generałów", doświadczonych podharcmistrzów (nowa, proponowana struktura może w pewnym stopniu przypominać strukturę drużyny harcerzy z systemem zastępowym). Pierwszy taki kurs został przygotowany i przeprowadzony przez kierownika Wydziału Zuchowego, phm. Michała Narzelskiego, oraz instruktora Szesnastki hm. Marcina Gierbisza. Więcej o Projekcie Generał można przeczytać na stronie Wydziału Zuchowego. (MGi)
Wirtualna Choinka pandemiczna
Warszawa, 7 marca 2021 r.
W tym roku z powodów ograniczeń spowodowanych epidemią Covid Choinka w tradycyjnej formie odbyć się mogła. Ale nie znaczy to, że się nie odbyła. Przeprowadzona została gra zastępami, spotkanie z kadrą instruktorską online oraz wydany został choinkowy numer Sulimczyka. (MG)
Zobacz instrukcję do gry choinkowej >>>
Zobacz choinkowy numer Sulimczyka >>>
KiK "Grunwaldu"
Warszawa, 6 marca 2021 r.
Tegoroczny bieg dla harcerzy 16 WDH "Grunwald" na krajkę i kostki oraz plakietkę Drużyny odbył się w Łazienkach Królewskich. Wzięło w nim udział 18 harcerzy oraz 22 przeszkodowych (w tym jeden wędrownik, ćw. Przemysław Siuciak). Każdy biegnący harcerz mógł wcielić się w jednego z podchorążych, przygotowujących zbrojne wystąpienie przeciwko carskiej władzy. Inne niż tradycyjnie wykorzystywane do tego celu miejsce (którym zazwyczaj jest Stare Miasto), a także przygotowana przez organizatorów, ćw. Bernarda Zawadzkiego i ćw. Kacpra Datę, fabuła nawiązująca do historycznych miejsc w na terenie parku w Łazienkach, sprawiły, że był to bieg niepodobny do wcześniejszych. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych wszyscy harcerze ukończyli bieg, a przy tym każdy z nich - co prawda ze schowanym pod maseczką - ale jednak z uśmiechem. Wyniki już niedługo – na najbliższej zbiórce Drużyny! (SU)
Od marca w lepszym składzie - nowy przewodnik na pokładzie
Warszawa, 1 marca 2021 r.
Warszawska Szesnastka od lat może pochwalić się liczną kadrą instruktorską. Phm. Lesław Kuczyński, zapytany o powody takiego stanu rzeczy powiedział: "Szesnastka zawsze miała szczęście do instruktorów". Od 1 marca, na mocy rozkazu komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy hm. Wiktora Maracewicza, do zaszczytnego grona tych, do których Szesnastka zawsze miała szczęście dołączył przyboczny 16 WDH "Sulima" Tadeusz Kuczyński. Opiekunem jego próby był Pwd. Tomasz Chmielewski. Kadra szczepu ma nadzieję, że młody instruktor dobrze poradzi sobie ze swoimi obowiązkami wychowawczymi. Trzymamy także kciuki za następnych, zwłaszcza tych z otwartymi próbami. (TK)
Podsumowanie pierwszych miesięcy roku 2021
Warszawa, 26 lutego 2021 r.
Za nami dwa pierwsze miesiące pracy w nowym roku kalendarzowym. Mimo ograniczeń pandemicznych Szesnastka nie przerwała działalności, choć pewne jej zwyczajowe formy (zimowiska, Choinka) muszą poczekać na lepsze czasy. Szczepowy Szesnastki, hm. Maciej "Sadek" Sadowski, podsumował ten trudny i wymagający okres w poniższym zestawieniu. Cześć z tych wydarzeń została opisana na naszej stronie internetowej. W ostatnim okresie:
- żadna jednostka Szczepu nie zawiesiła pracy
- w trakcie ferii zimowych drużyny prowadziły zbiórki fizyczne, z zachowaniem reżimu sanitarnego
- większość zastępów harcerskich spotyka się na zbiórkach pod opieką osoby dorosłej, zgodnie z obowiązującymi przepisami
- odbywają się także gromady zuchowe, od połowy lutego bardziej aktywnie
- wędrownicy przeprowadzili dwie akcje: Noc Styczniowa w formie biwakopodobnej oraz odwiedziny grobów Zawiszaków na Powązkach
- złożyliśmy wniosek w Urzędzie Dzielnicy Warszawa-Ochota o wrażenie zgody na zbudowanie drugiego pomieszczenia w siedzibie na Placu Baśniowym
- szczepowy Szesnastki wziął udział w spotkaniu dotyczącym przyszłości UNDHR
- rozpoczęliśmy coroczną Akcję 1% dla Szesnastki
- kadra Szczepu (Olimp) odbyła wycieczkę po Kampinoskim Parku Narodowym.
Szczepowy podzielił się także z Olimpem planami na kolejne miesiące, których jednak – ze zrozumiałych względów – nie możemy jeszcze ujawnić. Miejmy nadzieję, że wszystkie (a nawet więcej) uda się zrealizować, najlepiej w warunkach zanikającej lub wręcz wygasłej pandemii. (MSS, LN)
Powązkowskim śladem Zawiszaków
Warszawa, 20 lutego 2021 r.
W sobotnie popołudnie dziewięcioosobowy patrol składający się z harcerzy 16 WDH "Grunwald" i 16 WDH "Sulima" odwiedził cmentarz Stare Powązki. Przewodnikiem po nekropolii był Zawiszak Dyzma Zawadzki, znawca szesnastkowej historii. Harcerze odwiedzili groby architekta Bohdana Pniewskiego, założyciela Szesnastki Janusza Rudnickiego, honorowego drużynowego Jerzego Boguskiego, powstańców warszawskich Zygmunta “Zyga” Wierzbowskiego oraz Stanisława Potempskiego, braci Tadeusza i Stefana Gutowskich, braci Piaskowskich, Stanisława Olewińskiego, Włodzimierza Giżyckiego, komentatora sportowego Bohdana Tomaszewskiego oraz braci Klarnerów. Chwile zadumy przeplatały się z opowieściami o Zawiszakach i historii 16 WDH. (JZ)
"Żelazny Termin" 2021
Kampinoski Park Narodowy, 14 lutego 2021 r.
Pewnego niedzielnego zimowego poranka członkowie Olimpu Szesnastki (hm. Marek Gajdziński, hm. Marcin Gierbisz, hm. Kajetan Kapuściński, hm. Maciej Sadowski, phm. Lesław Kuczyński, phm. Mateusz Kaczkowski, pwd. Szymon Kotański, pwd. Tadeusz Kuczyński oraz pwd. Michał Kalenik) wyruszyli na spacer instruktorski kampinoskimi szlakami. Przewodził nam Lesław, który opowiedział niejedną ze swoich interesujących gawęd. Podczas wędrówki odwiedziliśmy takie miejsca jak cmentarz-mauzoleum w Palmirach, gdzie szukaliśmy mogiły jednego z Zawiszaków; kamień Orlika, pod którym zrobiliśmy sobie przerwę na wysłuchanie opowieści, w jaki sposób zginął Wiktor IV Albrecht von Ratibor; Krzyż Jerzyków, przy którym zapaliliśmy symboliczne, biało-czerwone znicze i Mogiłę Powstańców 1863 r. Trasa liczyła sobie prawie obrzędowe 17 km. Była to okazja do przeprowadzenia wielu ważnych i inspirujących rozmów, a także czas integracji młodych instruktorów ze starszymi. Miejmy nadzieje, że to nie ostatnia taka inicjatywa. (MK)
Noc Styczniowa AD 2021
Stare Gniewniewice, 23 stycznia 2021 r.
W styczniową sobotę siedmiu harcerzy i wędrowników Szesnastki (HO Mateusz Aleksandrowicz, ćw. Tadeusz Kuczyński, ćw. Filip Malak, ćw. Przemysław Siuciak, ćw. Ignacy Hofmokl-Ostrowski, ćw. Kacper Data i ćw. Bernard Zawadzki), wraz ze szczepowym (hm. Maciej „Sadek” Sadowski), spotkało się, aby w harcerskim stylu uczcić 158-mą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Głównym elementem programu było odczytanie manifestu Tymczasowego Rządu Narodowego i rozważenie sprawy powstania. Pozostały czas upłynął na śpiewaniu pieśni, ognisku, podziwianiu przyrody oraz rozmowach do rana. Jak przystało na powstańców, ich kwaterę stanowiła ukryta w nadwiślańskiej wsi chata "Kokosza" czyli instruktora Szesnastki Karola Kaszyńskiego. (BerZ)
Trzecia zimowa gra “Grunwaldu”
Warszawa, 16 stycznia 2021 r.
Ostatnia zimowa gra harcerzy 16 WDH "Grunwald" w trakcie zimowych ferii odbywała się na terenie parku przy Pałacu Królikarnia na Mokotowie. Jak w przypadku dwóch poprzednich gier, ściśle przestrzegano zasad sanitarnych. O konkretnych godzinach (9:00-12:00) sześć zastępów miało za zadanie stawić się na miejscu zbiorki, a następnie w trakcie kilkugodzinnej gry – wykazać się orientacją w terenie, współpracą czy umiejętnością zapamiętywania. Po ukończeniu gry zastępy samodzielnie wróciły do domów. W grze wzięło udział 27 harcerzy "Grunwaldu". (BerZ)
Druga zimowa gra 16 WDH "Grunwald"
Janówek, 15 stycznia 2021 r.
Na piątkowej zbiórce, poświęconej zimowej grze terenowej, "Grunwaldu", drużyna wybrała się do Janówka. Było to miejsce znane niektórym harcerzom, ponieważ odbyła się w nim gra w roku 2016. Harcerze wyruszyli z Warszawy Zachodniej około godziny 10:00. W pięknych (choć mroźnych) warunkach rywalizowało sześć zastępów, które na terenie Fortu IV wykonywały zadania dotyczące historii oraz technik harcerskich. Uczestnicy mieli możliwość realizacji zadań z menu zimowego turnieju - ”Świąteczne rozróby” organizowanego przez HO Jędrzeja Rosłana. Na zakończenie zbiórki wszyscy posilili się gorącymi kiełbaskami przygotowanymi na ognisku. Po posprzątaniu i zamaskowaniu ognisk drużyna wyruszyła w drogę powrotną do Warszawy. W wycieczce wzięło udział 27 harcerzy 16 WDH "Grunwald", w tym sześciu przybocznych. Dodatkowo obstawę gry wspomagali Maciej "Sadek" Sadowski oraz Franek Uliński. (TR)
Pierwsza zimowa gra 16 WDH "Grunwald"
Warszawa, 14 stycznia 2021 r.
Harcerze "Grunwaldu" wzięli udział w pierwszej z cyklu trzech gier zorganizowanych w trakcie zimowych ferii. Z zachowaniem obowiązujących obostrzeń, w wyznaczonych godzinach (między 9:00 a 11:00), pojedyncze zastępy przybywały na poligon WAT-u na Bemowie. Przez około pięć godzi sprawdzano ich umiejętność współpracy oraz wiedzę z zakresu historii Polski oraz Drużyny. W grze wzięło udział 35 harcerzy 16 WDH "Grunwald" z zastępów Salamandry, Bobry, Świstaki, Jelenie, Puszczyki, Rysie oraz kadra: HO Jędrzej Rosłan, ćwik Ludwik Zawadzki, ćwik Filip Malak, HO Mateusz Aleksandrowicz. (BerZ)
Seria zimowych zbiórek 16 WDH „Sulima” – seria: „Straż ochrony kolei”
Warszawa, 4-15 stycznia 2021 r.
W pierwsze dni zimowych ferii, z powodu pandemii, harcerze 16 WDH „Sulima” zebrali się przed komputerami, aby wspólnie uczestniczyć w grze drużyny. Wzięło w niej udział osiem osób z zastępów „Szakale” oraz „Sokoły”, a przewodził im ćwik Ignacy Dylak. Nad całym wydarzeniem czuwał ćwik Tadeusz Kuczyński. Zebraliśmy się, aby chronić miasto Pruszków stawiając czoła pruszkowskiej mafii. Dzięki walecznemu ZZ-towi oraz pomocy ich zastępów, udało nam się złapać przedstawicieli grupy przestępczej w starciu, które odbyło się nieopodal Parku Szczęśliwickiego. Warto dodać, że podczas zbiórek harcerze mogli zdobyć wiele sprawności. Trzymamy kciuki za harcerzy Warszawskiej Szesnastki, aby mogli uczestniczyć w wielu wspaniałych zbiórkach drużyny – po t=rychłym zakończeniu pandemii. (BS)
Seria zimowych zbiórek 16 WDH „Sulima” – seria: „Służba ochrony sali zabaw Aladyn”
Warszawa 4-15 stycznia 2021 r.
Feryjne zbiórki „Sulimy” odbywały się na serwerze Discord należącym do drużyny, oprócz ostatniej, kiedy to zastępowi spotkali się na żywo. W zbiórkach brało udział średnio około 30 harcerzy. Zastępy miały różne zadania, z czego mój zastęp Salamandry miał schwytać zajmującego się przemytem gangstera. Jego trop doprowadził nas do pruszkowskiej sali zabaw „Aladyn”, gdzie złapany wyznał, że jest tylko pionkiem w większej mafijnej intrydze. Mafiozom początkowo udało się uciec, ale dzięki szybkiej i zorganizowanej interwencji schwytaliśmy ich. Po złamaniu zaciętego oporu trafili do więzienia. Zabawa była udana, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku pojedziemy na tradycyjne zimowisko, do którego przywykliśmy. (MG)
Seria zimowych zbiórek 16 WDH „Sulima” – seria: „Straż miejska”
Warszawa, 4-15 stycznia 2021 r.
Zamiast tegorocznego zimowiska, które nie mogło się odbyć z powodu sytuacji pandemicznej, zorganizowana została seria zbiórek online zakończonych wielką zbiórką terenową w okolicach Parku Szczęśliwickiego. Wzięło w nich udział osiem zastępów liczących łącznie około 25 harcerzy, a także kadra licząca cztery osoby. Nad wszystkimi wydarzeniami sprawował pieczę ćwik Tadeusz Kuczyński oraz pozostali przyboczni. Podczas zbiórek mój zastęp Kobuzy wcielił się w rolę przedstawicieli straży miejskiej, których zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa na ulicach Pruszkowa. Poprzez rozwiązywanie specjalnych łamigłówek, przeglądanie dokumentów oraz rozmowy zagłębiliśmy się coraz głębiej w ciemną mafijną stronę miasta, aby ostatniego dnia móc zwalczyć przestępczość z wielkim wybuchem podczas wystrzałowej gry w plenerze. W trakcie zbiórek harcerze mieli okazję zdobycia wielu sprawności. Było ciężko, ale udało nam się pokazać, że nawet w czasach pandemii harcerze „Sulimy” nie poddają się i mogą wspaniale spędzić czas zimowych ferii. (AA)
Przyboczny "Grunwaldu" fotografuje harcerki
Warszawa, 9 stycznia 2021 r.
W sobotnie popołudnie jeden z przybocznych 16 WDH "Grunwald", HO Jędrzej Rosłan, wziął udział w zbiórce ZZ-tu 22 WDH-ek "Brzezina". Zbiórka odbywała się w centrum Warszawy i na Starówce, a jednym z jej celów było nauczenie harcerek podstawowych zasad fotografii i kompozycji. Jędrzej wyjaśnił zawiłe parametry ISO, przysłony i czasu naświetlania oraz skorzystał ze staromiejskich światełek, aby wykonać kilka fotografii uwieczniających uczestniczki zbiórki. Krąży legenda, że otrzymaną czekoladę ze słonym karmelem i orzechami umieścił w ramce na ścianie swojego pokoju. (JR)