Akcja zarobkowa na Okęciu
18-22 grudnia 2003 r.

W dniach 18-22 grudnia harcerze Szesnastki pracowali w hipermarkecie Real pomagając klientom pakować zakupy. Zarobek został przeznaczony na organizację zimowiska drużyny. Akcję zarobkową zorganizował HO Mikołaj Nowakowski. (MG)

Wigilia Drużyny
Warszawa, 16 grudnia 2003 r.

W tym roku Wigilia Drużyny odbyła się w Gimnazjum Staffa. Na apelu mianowanego nowego przybocznego - phm. Pawła Burakowskiego HO. Kierowany przez niego Zastęp Zastępowych przygotował jasełkę. Harcerki napiekły pysznych ciast. Wszyscy długo składali sobie życzenia. (MG)
Zobacz relację ze zbiórki >>>

Ćwiczenia Okręgu Mazowieckiego HOPR
Wesoła, 13-14 grudnia 2003 r.

Patrol MA-P0001 działający przy 16WDH, wziął udział w pierwszych ćwiczeniach Okręgu Mazowieckiego HOPR. (MG)
Zobacz relację z ćwiczeń >>>

Biwak Szkoły Zastępowych Hufca Klucz
Legionowo, 5-7 grudnia 2003 r.

W biwaku Szkoły Zastępowych Hufca "Klucz" wzięło udział 10 harcerzy z 16WDH. W ten sposób rozpoczęło się blisko półroczne szkolenie nowej grupy kandydatów na zastępowych. (MG)

20-lecie 5 WDH
Włocławek, 7 grudnia 2003 r.

W niedzielę, 7 grudnia, phm. Lech Najbauer z ramienia 16 WDH i HOPR odwiedził we Włocławku zlot z okazji 20 rocznicy założenia 5 Włocławskiej Drużyny Harcerzy "Stary Dom 39", która oryginalnie wchodziła w skład POH. (LN)

Spotkanie korespondentów UNDHR
Poznań, 6 grudnia 2003 r.

W kolejnym spotkaniu korespondentów UNDHR, Szesnastka reprezentowana była przez phm. Lecha Najbauera. (MG)

Rozstrzygnięto konkurs na projekt plakietki Drużyny
Warszawa, 4 grudnia 2003 r.

Mamy już nowy wzór plakietki Drużyny. Olimp wybrał wspólny projekt Marka Gajdzińskiego i Andrzeja Karwana nawiązujący do plakietki IV plutonu "Sulima" z lat 1985-87. Rysunek przedstawia herb Zawiszy Czarnego "SULIMA" wpisany w kształt lilijki harcerskiej i wkomponowany weń napis 16WDH. 
Symbolika plakietki: 
Postawa harcerzy 16WDH im. Zawiszy Czarnego cechuje się cnotami rycerskimi i obywatelskimi, których wzorem jest postać ich patrona - Polaka będącego jednocześnie najznamienitszym rycerzem chrześcijańskiej Europy.
W tym roku, po raz pierwszy po kilku letniej przerwie, wznowione zostało zdobywanie plakietki Drużyny przez harcerzy Szesnastki. (MG)
Zobacz wszystkie projekty konkursowe >>>

Akcja zarobkowa w Jankach
Janki, 29-30 listopada 2003 r.

W dniach 29-30 listopada harcerze Szesnastki pracowali w hipermarkecie Tesco pomagając klientom pakować zakupy. Zarobek został przeznaczony na organizację zimowiska drużyny. (MG)

Zjazd Programowy ZHR
Poznań, 28-30 listopada 2003 r.

W Zjeździe Programowym ZHR uczestniczyli hm. Marek Gajdziński i phm. Lech Najbauer. Marek Gajdziński przedstawił koncepcję utworzenia Organizacji Obywatelskiej ZHR, jako sposobu na prowadzenie służby publicznej przez dorosłych harcerzy ZHR. (MG)

III Kurs Instruktorski HOPR
Warszawa, 22-23 listopada 2003 r.

W dniach 22-23 w Gimnazjum Staszica odbył się trzeci z kolei kurs instruktorów ratownictwa HOPR. 16WDH była drużyną służbową kursu. Zajęcia prowadzili między innymi instruktorzy Szesnastki. (MG)

Święto Niepodległości
Warszawa, 11 listopada 2003 r.

W dniu Święta Niepodległości kadra Drużyny wzięła udział w apelu Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy ZHR oraz grze terenowej rozgrywanej na terenie Starego Miasta. (MG)

Zlot Hufca Klucz
Groszki Nowe, 9-11 listopada 2003 r.

Drużyna w sile 25 harcerzy i 1 instruktora wzięła udział w 2,5 dniowym biwaku hufca Klucz zorganizowanym w Groszkach Nowych koło Mińska Mazowieckiego. Ogólny stan hufca na biwaku - 55 harcerzy razem z Szesnastką. W rywalizacji zlotowej drużyna nasza okazała się najlepsza. Zdobyliśmy symbol klucza na proporzec drużyny. (MG) 
Zobacz relację ze zlotu >>>

Konkurs na projekt plakietki Drużyny
30 października 2003 r.

Konkurs został zamknięty. Nadesłane projekty można oglądać tutaj!  

Zbiórka Drużyny
Warszawa, 24 października 2003 r.

W gimnazjum Staffa odbyła się zbiórka drużyny przygotowana i poprowadzona przez ćw. Mikołaja Nowakowskiego w ramach próby przewodnikowskiej. Stan 30 harcerzy. (MG)
Zobacz relację ze zbiórki >>>

Doroczna Msza Święta za Zawiszaków
Warszawa, 20 października 2003 r.

Jak co roku 20 października o godzinie 18.00 w kościele św. Jacka na ul. Freta odprawiona została Msza Święta za dusze poległych i zmarłych Zawiszaków - byłych harcerzy 16WDH. We mszy wzięło udział skromne grono Zawiszaków oraz Drużyna (33-ech harcerzy). Po mszy pod tablicą poświeconą Szesnastce, w lewej nawie kościoła odbyło się krótkie spotkanie Zawiszaków z Drużyną i sztandarem. Na dziedzińcu klasztoru odczytano rozkaz drużynowego nakazujący rozpoczęcie akcji "Grunwald" w zastępach. (MG)
Zobacz relację z mszy >>>

Rajd Ochoty
Puszcza Kampinoska, 11 października 2003 r.

W sobotę, 11 października, Drużyna w sile 28 harcerzy i 2 instruktorów wzięła udział w dorocznym Rajdzie Ochoty, organizowanym przez PTTK Ochota. W rajdzie uczestniczyło także 5 harcerek z Szesnastki żeńskiej. Trasa wiodła czerwonym szlakiem z Leszna do niebieskiego i z powrotem niebieskim do Julinka i Leszna. Liczyła około 12 km. Po drodze odbyła się gra terenowa pn. "Zasadzka". Wszyscy uczestnicy ukończyli rajd i otrzymali znaczki i pamiątkowe foldery. (LN)
Zobacz relację Jacka Łakomego o przygodach III Plutonu >>>  

Maraton Pieszy w Puszczy Kampinoskiej
Puszcza Kampinoska, 4 -5 października 2003 r.

W nocy z 4 na 5 października plutonowy i przyboczny I Plutonu w ramach swoich prób na stopień HO wzięli udział w organizowanym corocznie przez PTTK pieszym maratonie na dystansie 50km. W tym samym czasie Zawiszak Jakub Skrzyński uczestniczył w trasie na dystansie 75km. (MG)

Konferencja Instruktorska Chorągwi Mazowieckiej
Warszawa, 4,5 października 2003 r.

W pierwszy październikowy odbyła się konferencja instruktorska Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, w której uczestniczyło 2-ch instruktorów 16WDH.  W ramach konferencji przeprowadzili oni dwa zajęcia instruktażowe dla drużynowych pt. "Skuteczny nabór" oraz "Przedsiębiorczość". (MG)

Wycieczka poborowa w I Plutonie
Lasy Nadarzyńskie, 27 września 2003 r.

W sobotę 27.09 odbyła się wycieczka dla chętnych z Gimnazjum Staszica. Wzięło w niej udział 10 kandydatów do harcerstwa oraz drugie tyle harcerzy.
Zobacz relację z wycieczki >>>

Zmarł dh. Jerzy Rutkowski
Warszawa, 25 września 2003 r.

W czwartek 25 września odszedł na wieczną wartę dh. Jerzy Rutkowski - harcerz naszej Drużyny z lat 30-tych ubiegłego wieku. W ostatnich latach współpracował z Fundacją 16WDH.
Cześć Jego Pamięci!

Wycieczka poborowa w II Plutonie
Lasy Nadarzyńskie, 20 września 2003 r.

20 września odbyła się pierwsza wycieczka poborowa dla uczniów klas piątych szkoły podstawowej nr 23. Wzięło w niej udział siedmiu kandydatów na harcerzy, pięciu aktualnych harcerzy z II Plutonu wraz z zastępowym, a także Drużynowy i harcerka żeńskiej Szesnastki. Wycieczka odbyła się w okolicach Kań Helenowskich. Rozegrano kilka gier i zabaw, a na koniec rozpalono ognisko. Wszyscy kandydaci zgłosili się do Drużyny i obiecali namówić kolegów. (LN)

Służba podczas spotkania Prymasa z młodzieżą w Wilanowie
Warszawa, 20 września 2003 r.

20 września dwóch instruktorów, trzech plutonowych i czterech harcerzy z III Plutonu pełniło wraz z innymi harcerzami i harcerkami z Warszawy, służbę w czasie corocznego spotkania Prymasa Polski z młodzieżą. Służba polegała głównie na organizacji parkingu dla autokarów oraz kierowaniu wejściem i wyjściem młodzieży z placu celebry. Oprócz tego harcerze 16 WDH stanowili asystę sztandaru Chorągwi Mazowieckiej OHy ZHR oraz zabezpieczali zaplecze dla zespołu muzycznego (namiot). Harcerka żeńskiej Szesnastki asystowała w procesji, niosąc pochodnię. (LN)

Święto "Pieczonego Ziemniaka" w Staszicu
Zalesie Górne, 19 września 2003 r.

19 września odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka w Gimnazjum im. S. Staszica. Trzech instruktorów Szesnatski męskiej, instruktorka Szesnastki żeńskiej oraz jeden z plutonowych poprowadzili pięć klas pierwszych trasą z Zalesia Górnego do Zimnych Dołów. Po drodze odbyły się gry terenowe, a w Zimnych Dołach ogniska klas, prezentacje zielników oraz scenek i piosenek.(LN)

Rocznica napaści ZSRR na Polskę
Warszawa, 17 września 2003 r.

17 września dwaj instruktorzy 16 WDH wzięli udział w uroczystościach związanych z obchodami 64 rocznicy napaści ZSRR na Polskę, stanowiąc asystę sztandaru Chorągwi Mazowieckiej OHy ZHR.(LN)

Odsłonięcie tablicy Wspólnoty Polskiej
Warszawa, 16 września 2003 r.

16 września harcerze Szesnastki uczestniczyli w uroczystym odsłonięciu tablicy Wspólnoty Polskiej na ścianie Domu Polonii w Warszawie. Dwaj harcerze naszej Drużyny (II Pluton) stanowiło asystę sztandaru Chorągwi Mazowieckiej OHy ZHR. (LN)

Wycieczka rowerowa
Sochaczew - Brochów, 13 września 2003 r.

W sobotę 13.09 odbyła się wycieczka rowerowa. Uczestnicy wzięli udział w inscenizacji bitwy nad Bzurą. Przejechano około 50 kilometrów. (MG)
Zobacz relację z wycieczki >>>

Rocznica Odsieczy Wiedeńskiej
Wilanów, 13 września 2003 r.

W sobotę 13.09 odbyła się wycieczka II plutonu do Wilanowa. Harcerze wzięli udział w obchodach rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. (MG)

Święto "Pieczonego Ziemniaka" w SP 23
Zalesie Górne, 12 września 2003 r.

W piątek 12.09 została przeprowadzona wycieczka dla V klas szkoły podstawowej nr 23. Wzorem roku ubiegłego celem wycieczki była akcja poborowa. (MG)

Akcja "Podwórko"
Warszawa, 9-11 września 2003 r.

II Pluton wraz z organizatorami akcji Stowarzyszeniem Harcerskim współorganizował otwarte zajęcia dla ochockiej młodzieży na boisku szkoły podstawowej nr 23. 

Barykada
Warszawa, 8 września 2003 r.

Drużyna wraz ze swoim sztandarem wzięła udział w corocznych uroczystościach przy pomniku "barykady". Oddano hołd bohaterskim obrońcom Warszawy, którzy 64 lata temu skutecznie bronili dostępu do miasta. (MG)
Zobacz relację >>>

Biwak Rady Drużyny
Puszcza Biała, 6-7 września 2003 r.

W pierwszy weekend września odbył się biwak Rady Drużyny w składzie 10+2 ( drużynowy, przyboczni, plutonowi i zastępowi). Odbyto wędrówkę po Puszczy Białej na trasie Wyszków - Jerzyska (ok. 20 km), a w nocy z soboty na niedzielę omówiono sprawy obsady kadrowej oraz plan pracy drużyny na rok 2003/2004. (MG) 

Strona Internetowa I Plutonu 16WDH
Internet, 5 września 2003 r.

Ruszyła strona internetowa I Plutonu. Jej twórca i administratorem jest mł. Alek Kućma. Strona dostępna jest pod adresem: www.16wdh-pluton1.prv.pl .Obecnie (2021 r.)  strona już nie działa.

Obóz rowerowy Warszawa - Wilno
15 - 29 sierpnia 2003 r.

Obóz rowerowy na trasie Warszawa - Wilno był wyzwaniem dla twardzieli. Trasę o długości 880 km, w tym 750 km z pełnym ekwipunkiem biwakowym, pokonano w ciągu 12 dni. (MG)
Zobacz relację z pierwszej części obozu >>>
Zobacz relację z drugiej części obozu >>>
Zobacz dokładną trasę obozu >>>

59 Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 1 sierpnia 2003 r.

Przed południem 5 osobowy patrol Szesnastki uczestniczył w akcji rozdawania pod Grobem Nieznanego Żołnierza bezpłatnego dodatku Rzeczpospolitej wydanego z okazji rocznicy. 
Zobacz relację >>>
W godzinie W, na cmentarzu powązkowskim patrol HOPR uczestniczył w akcji zabezpieczenia medycznego uroczystości. (MG)

Dwa teksty instruktorów Szesnastki w Instruktorze
Warszawa, 31 lipca 2003 r.

W 69. numerze Instruktora znalazły się dwa teksty Zawiszaków. Pierwszy to obszerny artykuł Lecha Najbauera o harcerskich seniorach czyli emerytach lub jak się mówi w Szesnastce weteranach - 30-40 letnich mężczyznach, którzy po latach wracają do harcerstwa. Artykuł oparty jest na doświadczeniach 16WDH, do której wróciło aż 5 byłych instruktorów. W numerze jest też odpowiedź Marka Gajdzińskiego na list "Kohuba" zawierający kilka wątpliwości na temat tez wygłoszonych przez Szwejka w wywiadzie zamieszczonym w poprzednim numerze.
Zobacz tekst "Uwaga senior w harcerstwie" w Instruktorze >>>

Obóz stały
Las nad jeziorem Rybno Duże, 6 - 30 lipca 2003 r.

W 74 obozie letnim Szesnastki wzięło udział 53 harcerzy. Trwał 24 dni i był trudną szkołą puszczaństwa, jako że dla 75% uczestników był to w ogóle pierwszy harcerski obóz w ich życiu. (MG)
Zobacz relację z pierwszego tygodnia obozu >>>
a także z drugiego >>>
i trzeciego >>>
Statystyki obozowe >>>

Spływ kajakowy Rospudą
Rospuda, 19 - 24 czerwca 2003 r.

W spływie wzięło udział 9 harcerzy. Pogoda niestety ich nie rozpieszczała. Pokonano 70 km rzeką Rospudą zaczynając na jeziorze Czarnym a kończąc na jeziorze Necko w Augustowie. (MG)
Zobacz relację ze spływu >>>  

Boże Ciało
Warszawa, 19 czerwca 2003 r.

Patrol HOPR MA-P0001 działający przy 16WDH wziął udział w służbie polegającej na zabezpieczeniu medycznym Centralnej Procesji Bożego Ciała w Warszawie. (MG) 
Zobacz relację ze służby >>>

Manewry Drużyny
Puszcza Bolimowska, 13-14 czerwca 2003 r.

Na zakończenie roku szkolnego, po wystawieniu stopni odbyły się tradycyjne manewry nocne. W tym roku skróconne do jednego tylko dnia z powodu zagrożenia pożarowego w lasach. (MG)
Zobacz relację z manewrów >>>

Zlot UNDHR
Podkowa Leśna, 23-25 maja 2003 r.

Jak co roku, w drugiej połowie maja odbył się zlot Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej. Tym razem przygotowany przez XXI WDHek, a w zasadzie przez dh. Olę Filińską, gdyż dziewczyny z drużyny co się "Puszcza"... nazywa opuściły ją na placu boju. (MG)
Zobacz relację >>>

Zlot św. Jerzego
Lucień k/ Płocka, 16-18 maja 2003 r.

W tegorocznym Zlocie Chorągwi Mazowieckiej ZHR (Zlot Św. Jerzego) w Lucieniu pod Płockiem uczestniczyło 22 harcerzy i 4 instruktorów Szesnastki. W klasyfikacji drużyn 16 WDH zajęła 5 miejsce. (MG)
Zobacz relację >>>

Zbiórka rowerowa
Warszawa, 10 maja 2003 r.

W sobotę wyłącznie dla chętnych odbyła się zbiórka rowerowa. (MG)
Zobacz relację ze zbiórki >>> 

Odnawiamy przyjacielskie kontakty z Osiemdziesiątką
Karkonosze, 1-4 maja 2003 r.

1 - 4 maja 2003 r. Plutonowy II Plutonu, Krzysztof Pasternak, uczestniczył w wyprawie 80 WDH w Karkonosze. 16WDH i 80 WDH łączyły w latach trzydziestych i czterdziestych bardzo przyjacielskie kontakty. Drużynowym tej drużyny w latach 1937-39 był nasz Zawiszak - "Lulu" Tadeusz Lubański. (MG)
Zobacz relację >>>

3 maja
Warszawa, 3 maja 2003 r.

Przedstawiciele Drużyny (2 instruktorów i 4 harcerzy) uczestniczyli w uroczystej zbiórce hufca z okazji święta Konstytucji 3 maja. Następnie 4 osoby z Szesnastki uczestniczyły we Mszy Św. w kościele pw. Św. Augustyna, zaś 2 inne - we Mszy Św. w kościele pw. Św. Krzyża, zorganizowanej przez środowiska kombatanckie (Porozumienie Organizacji Niepodległościowych). Następnie wszyscy obecni na uroczystościach harcerze Szesnastki wzięli udział w przemarszu pocztów sztandarowych kombatantów pod Grób Nieznanego Żołnierza, przy czym drużynowy 16 WDH był odpowiedzialny za prowadzenie uroczystości i nagłośnienie. Z Placu Piłsudskiego harcerze Szesnastki udali się na wycieczkę do fortu w Bemianimowie nad Zalewem Zegrzyńskim.
Zobacz relację >>>

Tego samego dnia Drużynowy oraz zasiadający w hufcowej kapitule stopnia Harcerza Orlego przyboczny 16 WDH uczestniczyli w uroczystości przyznania tego stopnia dwóm harcerzom ze środowisk wchodzących w skład hufca "Klucz". Uroczystość połączona z harcem terenowym dla nowych HO odbyła się w Palmirach. Oprócz instruktorów 16 WDH i zainteresowanych harcerzy z 215 WDH i 337 WDH, w uroczystości wzięli udział wszyscy członkowie kapituły (w tym komendant chorągwi) oraz hufcowy. (LN)

Wycieczka drużyn ochockich
Lasy otwockie, 27 kwietnia 2003 r.

W niedzielę 27 kwietnia 2003 r. odbyła się wycieczka drużyn ZHR działających na terenie Ochoty.  Uczestniczyło w niej 26 harcerzy i instruktorów, w tym jeden z 80 WDW, trzech z 215 WDH oraz 22 z 16 WDH.  W wycieczce wzięła również udział jedna harcerka  z żeńskiej Szesnastki.  Trasa wiodła od Falenicy do Otwocka. (LN)
Zobacz relację >>>

Zwiad terenowy
Lasy otwockie, okolice Józefowa, 22 kwietnia 2003 r.

Drużynowy oraz dwaj plutonowi i dwaj harcerze z II Plutonu, a także harcerka z żeńskiej Szesnastki odbyli zwiad terenowy w lasach otwockich celem przygotowania wycieczki ochockich drużyn ZHR. W zwiadzie uczestniczył także Zawiszak, dh Tadeusz Sułowski. (LN)

Zabezpieczenie medyczne Centralnej Drogi Krzyżowej
Warszawa, 18 kwietnia 2003 r.

W Wielki Piątek, pięciu ratowników HOPR z Szesnastki wzięło udział w służbie zabezpieczenia medycznego Centralnej Warszawskiej Drogi Krzyżowej. Służba była pełniona w patrolach mieszanych HOPR i fundacji Św. Kamila. (MG) 
Zobacz relację ze służby >>>

Patrol HOPR w Szesnastce
Warszawa, 7 kwietnia 2003 r.

Decyzją nr 3 Komendanta Głównego HOPR został powołany do życia patrol HOPR o numerze MA-P0001 działający przy 16WDH. Dowódcą patrolu został ćw. Mikołaj Nowakowski, a w jego skład weszli ćw. Piotr Drzazga, ćw. Marek Marczak, ćw. Krzysztof Pasternak, wyw. Marcin Waiss, wyw. Paweł Huras i wyw. Daniel Karkowski. (MG)

Urodziny Lesława
Puszcza Kampinoska, 6 kwietnia 2003 r.

Tradycyjne już "Urodziny Lesława" czyli wiosenne plenerowe spotkanie Zawiszaków odbyło się w Puszczy Kampinoskiej w niedzielę 6 kwietnia 2003 r. Niestety, nietypowa jak na tę poru roku zimowa aura, nieco ostudziła zapał i w rezultacie na Białej pojawiło się znacznie mniej Zawiszaków niż w latach ubiegłych. (MG)
Zobacz relację >>>

II edycja kursu instruktorskiego HOPR
Warszawa, 6 kwietnia 2003 r.

Szesnastka ponownie była drużyną służbową podczas drugiej edycji kursu instruktorów ratownictwa HOPR, który odbywał się w Gimnazjum Staszica. W kursie prowadzonym przez lekarzy i instruktorów Drużyny wzięło udział 20-tu instruktorów ZHR z całej Polski. (MG)

Dwa teksty instruktorów Szesnastki w Drogowskazach
Warszawa, 31 marca 2003 r.

W 65 numerze Drogowskazów - dwumiesięcznika instruktorów Organizacji Harcerzy ZHR znajdujemy dwa materiały częściowo nawiązujące do naszej Drużyny. Pierwszy to rozmowa z hm. Markiem Gajdzińskim - Komendantem Głównym HOPR, w której między innymi odnajdujemy dość precyzyjny opis sytuacji w jakiej znajduje się 16WDH w drugim roku realizacji programu naprawczego. Drugi to artykuł phm. Lecha Najbauera pt. "Nie wierzę w duchy", w którym rozprawia się on z pewnym pedagogicznym przejawem politycznej poprawności przytaczając przykłady akcji ZHR, w których uczestniczyła Drużyna i które między innymi z powodu hołdowania pedagogicznym, postępowym modom przekształciły się w pospolity "bajzel".
Zobacz rozmowę z Komendantem Głównym HOPR w Drogowskazach >>>

Biwak rowerowy do Puszczy Kampinoskiej
Warszawa, 29-30 marca 2003 r.

W ostatni weekend marca rozpoczęto w Drużynie sezon rowerowy. Kilku śmiałków wyjechało swoimi maszynami na pierwszy w tym roku biwak. (MG)
Zobacz relację z biwaku >>> 

Zbiórka pokazowa III Plutonu
Warszawa, 28 marca 2003 r.

W piątek 28 marca III Pluton 16WDH zorganizował zbiórkę pokazową, na której odbyły się próby harcerzy tego plutonu na sprawność lalkarza i cukiernika. (MG)
Zobacz relację >>>

Nowy podharcmistrz
Warszawa, 27 marca 2003 r.

Rozkazem L03/03 Komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy przyznany został Lechowi Najbauerowi stopień podharcmistrza.

Rajd "Meksyk"
Warszawa, 22 marca 2003 r.

W sobotę 22 marca 2003 r. 22 harcerzy i instruktorów z Szesnastki wzięło udział w miejskiej grze terenowej na Rajdzie Meksyk, zorganizowanym w 60 rocznicę Akcji pod Arsenałem (Kryptonim „Meksyk II"). W rajdzie uczestniczyły dwa patrole Szesnastki: W skład pierwszego weszli chłopcy z I Plutonu pod dowództwem ćw. Piotra Drzazgi i ćw. Marka Marczaka (opiekun pwd. Andrzej Karwan HO) oraz wyw. Marcin Gugała - ogółem 9 osób, zaś drugi tworzyły połączone siły II i III Plutonu pod dowództwem ćw. Krzysztofa Pasternaka i ćw. Mikołaja Nowakowskiego (opiekunowie: phm. Lesław Kuczyński HR i pwd. Lech Najbauer HR) – w tym 6 osób z III Plutonu i 5 osób z II Plutonu (razem 13 osób). W rajdzie wziął także udział siedmioosobowy patrol żeńskiej Szesnastki. Każdy z patroli poszedł oddzielną trasą. (LN)
Zobacz relację z rajdu >>>
Zobacz hip-hopowy song >>>

Konferencja Instruktorska "Lawina"
Warszawa, 14-16 marca 2003 r.

Instruktorzy Szesnastki uczestniczyli w konferencji metodyczno programowej Organizacji Harcerzy ZHR „Lawina", która odbyła się w Warszawie. Ponad dwudniowe obrady w grupach oraz obrady plenarne miały na celu wypracowanie założeń programu „Rozwój", którego celem ma być zwiększenie liczebności OHy ZHR. (LN)

Kurs zastępowych hufca "Klucz"
Julinek, 14 – 16 marca 2003 r.

Dziewięciu harcerzy 16 WDH wzięło udział w biwaku Szkoły Zastępowych, zorganizowanej przez WHH „Klucz" w Puszczy Kampinoskiej. Komendantem szkoły był pwd. Jakub Sartowski HR ze 131 WDH. Kurs ukończyli wszyscy biorący w nim udział harcerze Szesnastki, przy czym czterej zdobyli patenty zastępowych: mł. Michał Kalenik (II Pluton), szer. Michał Lewandowski (I Pluton), szer. Michał Rodzoś i szer. Michał Kopczyński (III Pluton). Wykładowcami na kursie byli m.in.: plutonowy I Plutonu, ćw. Piotr Drzazga i plutonowy II Plutonu, ćw. Krzysztof Pasternak. Szkołę wizytował i wspomagał logistycznie i organizacyjnie drużynowy Szesnastki phm. Lesław Kuczyński HR. (LN)

Apel Kamykowy
Warszawa, Powązki, 15 marca 2003 r. 

Delegacja Szesnastki wzięła udział w uroczystym Apelu Kamykowym u grobu hm Aleksandra Kamińskiego, włączając się tym samym w obchody 100-lecia urodzin i 25- lecia śmierci Kamyka. Uroczystości organizował Zawiszak, hm. Stanisław Korwin- Szymanowski. W apelu uczestniczyło dziewięciu harcerzy 16 WDH, pod wodzą plutonowego III Plutonu ćw. Mikołaja Nowakowskiego. Harcerze w imieniu Drużyny złożyli wieniec na grobie Kamyka. (LN)

Biwak kadry 2 plutonu
Puszcza Kampinoska, 8-9 marca 2003 r.

W schronisku na Białej odbył się biwak kadry 2 plutonu, w którym uczestniczyło 7 harcerzy w tym dwóch gościnnie z 3 plutonu. (MG)

Kurs instruktorów ratownictwa HOPR
Warszawa, 1-2 marca 2003 r.

Szesnastka była drużyną służbową podczas dwudniowego kursu instruktorów ratownictwa HOPR organizowanego przez Pogotowie dla 40-tu instruktorów ZHR z terenu całej Polski. Szczegóły na stronie http://www.hopr.zhr.pl/ (MG)

Wywiad z Markiem Gajdzińskim w Instruktorze
Warszawa, 28 lutego 2003 r.

W 68. numerze Instruktora (pisma instruktorskiego ZHR) ukazał się wywiad z Markiem Gajdzińskim.
Zobacz "Przygoda i przyjaźń" w Instruktorze >>>

Podstawowe kursy ratownictwa HOPR
Warszawa, 22 i 23 lutego 2003 r.

16 WDH była drużyną służbową podczas dwóch podstawowych kursów ratownictwa HOPR, organizowanych przez Pogotowie w budynku szkoły St. Staszica dla 33 harcerek i harcerzy z warszawskiego ZHR. W kursach wzięło udział kolejnych dwóch harcerzy Szesnastki.

Szczegóły na stronie http://www.hopr.zhr.pl/ (MG)

Tradycyjna Choinka
Warszawa, 16 lutego 2003 r.

16 lutego 2003 r. W szkole im. St. Staszica odbyła się tradycyjna Choinka Drużyny. Na uroczystym apelu dwóch harcerzy (Michał Kalenik i Mateusz Owczarczyk) złożyło na ręce hm. Stanisława Korwin-Szymanowskiego przyrzeczenie harcerskie. Czterech innych (Mikołaj Nowakowski, Krzysztof Pasternak, Marek Marczak i Piotr Drzazga) otrzymało stopnie ćwików. Po apelu rozpoczęło się zwiedzanie wystawy fotograficznej obrazującej zimowisko w Łagowie oraz konsumpcja słodyczy przygotowanych przez mamy harcerzy. Choinka zakończona została harcerskim kominkiem i pamiątkowym zdjęciem Drużyny. (LN)
Zobacz relację z Choinki >>>
Zobacz choinkowy numer Sulimczyka >>>

90 Lecie XXI WDH
Warszawa, 15 lutego 2003 r.

Kadra Szesnastki uczestniczyła w kominku Święta 90-cio lecia zaprzyjaźnionej XXI WDH. (LN)

Bieg na stopień młodzika
Warszawa, 15 lutego 2003 r.

Odbył się bieg na stopień młodzika dla druhów Michała Kalenika i Mateusza Owczarczyka. Trasa wiodła od Ochoty poprzez Cytadelę aż na Bielany. Obaj harcerze przeszli bieg pomyślnie. Bieg zorganizowała kadra II Plutonu przy wsparciu Lesława Kuczyńskiego i Andrzeja Karwana.

Zimowisko w Łagowie
26 stycznia - 1 lutego 2003 r.

W dniach 26.01-01.02.2003 r. w Łagowie Lubuskim odbyło się kolejne zimowisko Szesnastki. Wzięło w nim udział 37 harcerzy z trzech plutonów Drużyny. W trakcie obozu odbyło się 5 gier terenowych ( w tym dwie nocne), kilkukilometrowa wyprawa po podziemnych korytarzach poniemieckich bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, jednodniowa wycieczka do Berlina, wycieczki plutonów w okolice Łagowa i wiele innych "mocnych atrakcji". W obozie uczestniczyły także 4 harcerki tworzące zalążek odradzającej się żeńskiej Szesnastki. (MG)
Zobacz relację z zimowiska >>>

HR x 2 dla Szesnastki
Warszawa, 22 stycznia 2003 r.

22 stycznia przed tablicą z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim na dziedzińcu kościoła św. Marcina, w obecności Naczelnika Harcerzy i Komendanta Chorągwi odbyła się uroczystość zamknięcia próby i nadania najwyższego stopnia harcerskiego dwóm instruktorom 16WDH; phm. Lesławowi Kuczyńskiemu i pwd. Lechowi Najbauerowi. Tym samym w Szesnastce mamy już trzech Harcerzy Rzeczypospolitej - i nie zamierzamy na tym poprzestać. (MG)

Drugi bieg na krajkę i kostki
Warszawa, 19 stycznia 2003 r.

19 stycznia (niedziela) na Starym i Nowym Mieście w Warszawie odbył się bieg na krajkę i kostki dla II i III Plutonu. Wzięło w nim udział 26 harcerzy. Wszyscy zaliczyli bieg i otrzymali krajki. Bieg zorganizował wyw. Paweł Huras, a przeszkody obstawiali zastępowi i przyboczni. (LN)

Biwak kadry Drużyny
Puszcza Kampinoska, 4-5 stycznia 2003 r.

Odbył się biwak kadry Drużyny, w którym wzięło udział 11 z 13 funkcyjnych. Na trasie Zaborówek - Julinek - Biała został przeprowadzony bieg na stopień wywiadowcy dla dh. Pawła Hurasa. Bieg został przez niego zaliczony. Wieczorem odbyto wielogodzinną  Radę Drużyny, w trakcie której przedyskutowano wiele ważnych dla życia drużyny kwestii i omówiono plany na najbliższe miesiące. W radzie wziął także udział b. drużynowy, Zawiszak Robert Borzęcki (Gutek). W niedzielę odbyły się pokazowe ćwiczenia patrolu ratowniczego HOPR utworzonego z harcerzy 16WDH. Biwak zakończył się w niedzielę wczesnym popołudniem. (MG)
Zobacz relację z biwaku >>>
Zobacz fotoreportaż z ćwiczeń >>>

Więcej...

Panteon - Stanisław Korwin Szymanowski