A A A

Kim są zuchy?
Gromada zuchów składa się z ok. 20 chłopców w wieku 7-11 lat. Na cotygodniowych zbiórkach poprzez zabawę w kogoś lub coś uczymy się współpracy w grupie, rozwijamy wyobraźnię i samodzielność. Podczas wakacji wyjeżdżamy na dwutygodniowe kolonie, a w zimie na tygodniowe zimowisko.

Znaczek Zucha

Obietnica i Prawo Zucha

Obiecuję być dobrym zuchem i zawsze przestrzegać Prawa Zucha: 

 1. Zuch kocha Boga i Polskę
 2. Zuch jest dzielny
 3. Zuch mówi prawdę
 4. Zuch pamięta o swoich obowiązkach
 5. Wszystkim jest z Zuchem dobrze
 6. Zuch stara się być coraz lepszy

Organizacja
Organizacja, w której działamy, to Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. ZHR to organizacja pożytku publicznego, zajmująca się pomocą w wychowywaniu dzieci i młodzieży metodą zuchową i harcerską w duchu wartości patriotycznych i chrześcijańskich.

O Szczepie
16 Warszawska Drużyna Harcerzy im. Zawiszy Czarnego, to jedna z najstarszych drużyn harcerskich w Polsce - działamy od 1911 r. W 2006 roku 16 WDH przerodziła się w szczep. Obecnie do szczepu należą dwie drużyny harcerskie i dwie gromady zuchów.

Zuchy w Szesnastce
W naszym szczepie aktualnie działają dwie gromady zuchów:

16 WGZ "Bractwo Zaginionego Oręża" przy SP 23 ul. Reja 1

 • zbiórki w piątki o godz. 16:30
 • Wódz: pwd. Szymon Kotański HO
 • tel.: 511501535
 • mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

16 WGZ "Strażnicy czasu"

 • zbiórki w niedzielę o godz.
 • Wódz: HO Ignacy Hofmokl-Ostrowski
 • tel.:
 • mail:

Przyjaźń, która połączyła nas w Szesnastce, warta jest by ją pielęgnować. Nie zawsze jest to łatwe. Odchodząc z Drużyny, kończąc szkołę czy uczelnię, najczęściej zmieniamy także środowisko. Zakładamy rodziny, rozpoczynamy pracę. Jesteśmy szczęśliwi i podejmujemy nowe wyzwania, które niesie nam życie. To sprawia, że patrzymy raczej w przyszłość niż za siebie. Poznajemy nowych przyjaciół. Spędzamy z nimi, rzadkie wolne chwile życia. Z czasem, problemy dnia codziennego całkowicie absorbują naszą uwagę. Jednak z biegiem lat, zaczyna nam czegoś brakować. Aż wreszcie, zdajemy sobie sprawę, że tęsknimy do osób, w których gronie spędzaliśmy nasze najwspanialsze lata młodości. Brakuje nam kontaktu z dawnymi przyjaciółmi, którymi dzieliliśmy trudne i radosne chwile na szlaku harcerskiej przygody.

I tak mamy ogromne szczęście, że jesteśmy Zawiszakami i że przynajmniej raz w roku, Szesnastka wzywa nas wszystkich na Choinkę, gdzie możemy się spotkać i powspominać.

Tylko jak się dowiedzieć o terminie i miejscu Choinki? Jak pozyskać inne informacje o Szesnastce i sprawach Zawiszaków?

Generalnie istnieją trzy źródła bieżących informacji w Internecie:

 • Oficjalna strona Szesnastki: 16wdh.pl
 • Oficjalny profil Szesnastki na Facebooku: facebook.com/16wdh.

Jednak żeby być na bieżąco, trzeba przynajmniej raz na jakiś czas zaglądać na te strony.

 • Istnieje jeszcze jeden bardziej wygodny sposób, otrzymywanie powiadomień bezpośrednio na własny adres mailowy. Do tego służy lista mailingowa i grupa dyskusyjna pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jest jednak pewna niedogodność. Aby dołączyć do grupy trzeba posiadać konto Google (nie koniecznie adres poczty na gmail-u). Konto można założyć bezpłatnie, dosłownie w ciągu 3 minut, posługując się swoim własnym, już posiadanym adresem email. Tu znajduje się instrukcja jak założyć konto Google: https://support.google.com/accounts/answer/27441?hl=pl

Każdy kto posiada już konto może dołączyć do grupy. W tym celu należy:

 1. Zalogować się do własnego konta Google
 2. Wejść na stronę Grup Google: https://groups.google.com/g/16wdh
 3. Jeśli nie jesteś jeszcze członkiem gruy wyświetli się formularz przyciskiem, ktory wyla do administratora grupy prośbę o dołączenie do grupy. Naciśnij przycioska Poproś o dolączenie do grupy i postępuj zgodnie z instrukcjami. 
 4. Administrator skontaktuje się z Tobą aby w celu weryfikacji prośby.  

Poniżej znajduje się ilustracja mechanizmu zgłoszeniowego. 

Formularz dołączenia

 

 

Tu znajduje się instrukcja szczegółowa, jak dołączyć do grupy: https://support.google.com/a/users/answer/9304806?hl=pl

W razie problemów z dołączeniem do grupy prosimy o kontakt.

Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica
02-010 Warszawa
ul. Nowowiejska 37 a

Szkoła Podstawowa nr 23 im. Edwarda Szymańskiego
Warszawa
ul. Mikołaja Reja 1

Szkoła Podstawowa nr 61 im.  Juliana Przybosia
Warszawa
ul. Białobrzeska 27

Katolicki Zespół Edukacyjny im. Piotra Skargi
Warszawa
ul. Bema 73/75

Szkoła Podstawowa nr 152
Warszawa
ul. Powstańców Wielkopolskich 4

Szkoła Podstawowa nr 264
Warszawa
ul.  Skorochód-Majewskiego 17

nasz adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Odpowiemy na każdą wiadomość.
Jednak ze względów organizacyjnych nie możemy zrobić tego bezzwłocznie.
Dlatego prosimy o cierpliwość.

Czuwaj!

Drogi Przyjacielu!

Jeśli już jesteś zdecydowany wstąpić do 16WDH - kliknij tu!

Jeszcze się wahasz? Przeczytaj!

Jeśli masz 12 – 18 lat i zastanawiasz się, nad tym, jak spędzić kolejne wakacje czy ferie zimowe, co robić w soboty i niedziele, czym zająć się po południu lub wieczorem w dniu, w którym wcześniej wracasz ze szkoły, a nauczyciele nie każą przepisywać ci w domu książki telefonicznej albo encyklopedii „Britanica", albo 

Jeśli masz 12 – 18 lat i szukasz przyjaciół, serdecznych kolegów, z którymi można pogadać o wszystkim, pouprawiać jakiś sport, pójść do kina na ciekawy film, albo na koncert gwiazdy rocka, country, bluesa czy innego równie miłego uchu gatunku muzyki, albo 

Jeśli masz 12 – 18 lat i chcesz zaznać niezapomnianych przygód, wędrówek po Polsce i zagranicy, rajdów pieszych i rowerowych, zasmakować w życiu „leśnych ludzi", sprawdzić się w prawdziwej „szkole przeżycia", a wszystko to z dala od domu, bez pomocy rodziców, protekcji starszego brata, wsparcia nauczycieli i dodatkowo – według wymyślonego przez ciebie i twoich kolegów planu, albo wreszcie, 

Jeśli masz 12 – 18 lat i fascynuje cię historia i tradycja, wyrobiłeś lub dążysz do wyrobienia w sobie twardego charakteru w oparciu o wypracowane przez pokolenia ideały służby i braterstwa, a jednocześnie nie boisz się odpowiedzialności za swoje słowa i czyny, to 

WIEDZ, ŻE JEST MIEJSCE W SAM RAZ DLA CIEBIE. 

ZAPRASZAMY CIĘ DO WSTĄPIENIA W SZEREGI 16 WARSZAWSKIEJ DRUŻYNY HARCERZY IM. ZAWISZY CZARNEGO. 

Jest to drużyna męska, założona w 1911 roku i działająca nieprzerwanie do dziś. Funkcjonujemy w strukturach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR). 

Przygoda, wędrówki, grono wypróbowanych przyjaciół, rozwój fizyczny, duchowy i intelektualny – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki, a właściwie na naciśnięcie klawisza.  

Czekamy na ciebie i twoich kolegów! Zapoznaj się z historią i dokonaniami naszej Drużyny. Sprawdź, dlaczego 16 WDH jest lepsza, niż inne na pierwszy rzut oka „atrakcyjniejsze" organizacje. Pomyśl, zastanów się, poradź rodziców albo napisz do nas. Odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące naszej Drużyny. 

NIE WAHAJ SIĘ! PODEJMIJ MĘSKĄ DECYZJĘ!
WSTĄP DO 16 WDH - Kliknij tu! 

Jeśli chcesz otworzyć u nas próbę, to napisz maila na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Propozycje prób otwarcia prosimy przesyłać  do poprzedzającego Kapituły. Wtedy ustalimy termin spotkania:

Pamiętaj, aby w próbie znalazły się minimalnie następujące zadania:

 • rozwój zawodowy (czy już wiesz co chcesz w życiu robić? poszukaj w trakcie próby, albo doskonal to co już potrafisz)
 • rozwój pasji (osiągnij mistrzostwo w tym co kochasz)
 • rozwój duchowy (wniknij w głąb siebie, i rozwiń się duchowo i religijnie)
 • służba (wyjdźmy na zewnątrz, róbmy coś dla innych)

Zapoznaj się też z sylwetką HR’a: www.harcerze.zhr.pl/docs/259