okładkaautor: Zygmunt Głuszek
„Hej, chłopcy... Harcerze z Szarych Szeregów w Powstaniu Warszawskim" cz. 2 Powstanie
Trio, Warszawa 2001

Nakładem wydawnictwa Trio (Warszawa 2001) ukazała się książka Zygmunta Głuszka „Hej, chłopcy... Harcerze Szarych Szeregów w Powstaniu Warszawskim. Cześć II Powstanie". Jest to drugi tom opracowania (pierwszy pt. „Hej, chłopcy... Zawiszacy z Szarych Szeregów" dotyczył konspiracji do sierpnia 1944 roku i ukazał się w 1998 roku), którego Autor, ps. „Victor", organizował w Powstaniu Harcerską Pocztę Polową i był komendantem stanic harcerskich.

W książce znalazło się bardzo dużo fragmentów dotyczących powstańczych losów harcerzy Szesnastki, głównie najmłodszych Zawiszaków. Autor opisuje m.in. organizację baz na ul. Noakowskiego (w tym w gmachu gimnazjum im. Stanisława Staszica) i ul. Koszykowej róg Mokotowskiej (wraz ze smutną ceremonią zakopania w piwnicy domu sztandaru Szesnastki), potyczkę pod Pęcicami, przeprawę braci Przewłockich, słynnych „Jacka" i „Placka", do Lasów Chojnowskich (temu wyczynowi poświęcił cały podrozdział) i tragiczną śmierć „Jacka" (Zygmunta Przewłockiego) oraz wspomina swoje spotkania z harcerzami 16 WDH w czasie Powstania. W książce znajdują się m.in. fotografie braci Przewłockich, kopia ich meldunku po powrocie z Lasów Chojnowskich oraz biogramy „Placka" (Józefa Przewłockiego) i Michała Woynicz-Sianożęckiego, a także odbitki artykułów z powstańczych gazet poświęconych bohaterskim harcerzom 16 WDH.

Książkę można kupić w Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesław Prusa na Krakowskim Przedmieściu 7, cena 45 złotych. Polecamy ją wszystkim Zawiszakom i harcerzom.

Lech Najbauer