Wypad 16WDW do Twierdzy Modlin
Modlin, 29 grudnia 2009 r.

W środę pomiędzy Świętami o Nowym Rokiem odbył się wędrowniczy wypad do Twierdzy Modlin. Przez cały dzień chodziliśmy po kompleksach Twierdzy. Wchodząc do podziemi, chodząc po umocnieniach, szukaniu ciekawych miejsc. W krótkiej wyprawie wzięło udział 5 wędrowników oraz drużynowy 16WDH „Grunwald” (PH)

„Akcja Paczka”
Warszawa, grudzień 2009 r.

W tygodniu przed świętami trwała w naszym szczepie akcja paczka. Roznosiliśmy świąteczne upominki kombatantom walczącym w IV obwodzie Armii Krajowej na Ochocie. Musieliśmy odwiedzić 35 adresów rozmieszczonych głównie po terenie Warszawy. W akcję było zaangażowanych ok 25 harcerzy i instruktorów naszego szczepu. (PH)

Wigilia „Grunwaldu”, „Bractwa Zaginionego Oręża” oraz wędrowników.
Warszawa, 18 grudnia 2009 r.

W piątek 18 grudnia odbyła się wspólna wigilia harcerzy (16WDH „Grunwald”), zuchów (16WGZ „Bractwo Zaginionego Oręża”) oraz wędrowników z naszego szczepu. Na początku odbyła się wspólna gra. Następnie odbył się apel podczas którego zostały wręczone krajki i kostki nowym harcerzom, plakietki starszym harcerzom, którzy pozytywnie ukończyli bieg oraz została powołana do życia 16WDW. Po apelu był czas na podzielenie się opłatkiem oraz konkurs ciast. W zbiórce wzięło udział ok 40 harcerzy i zuchów. (PH)

Opłatek w Sejmie
Warszawa, 14 grudnia 2009 r.

W poniedziałek 14 grudnia w Sejmie RP odbył się opłatek kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oddziałów niepodległościowych wojennych i powojennych, oraz harcerzy. Gospodarzem był Marszałek Sejmu RP, pan Bronisław Komorowski. W spotkaniu uczestniczyli harcerze z ZHP, SH, SHK "Zawisza" oraz z ZHR. Szesnastka wystawiła reprezentację liczącą 6 osób. Cała impreza trwała około 2 godzin, po tradycyjnym podzieleniu się opłatkiem i wysłuchaniu kolęd, odbył się poczęstunek. (DZ)

Choinka dla dzieci z domu dziecka
Warszawa, 12 grudnia 2009 r.

W sobotę patrol wędrowniczy oraz kadra „Grunwaldu” wsparła organizacyjnie organizowanie spotkania choinkowego dla dzieci z domu dziecka. Naszym zadaniem była pomoc przy dekoracji sali oraz poprowadzenie programu z zabawami. Całość trwała ok 4 godz. Była to dość ciekawa i wymagająca służba, przy okazji udało nam się nawiązać kontakt ze stowarzyszeniem, które zajmuje się tego typu akcjami. (PH)

Bieg na Krajki i Kostki Grunwaldu
Warszawa, 12 grudnia 2009 r.

W sobotę 12 grudnia odbył się bieg na Krajki i Kostki. Stawiło się 20 osób, w tym 11 biegnących. Uczestnicy musieli pokazać swoje umiejętności na wielu przeszkodach, aby udowodnić, że są godni noszenia barw drużyny. Bieg tradycyjnie odbył się na Warszawskim Starym Mieście po miejscach związanych z historią Szesnastki. Całość trwała około 3 godziny. Wręczenie krajek i kostek odbędzie na wigilii drużyny. (KK)

Złaz instruktorów UNDHR-u
Łódź, 5-6 grudnia 2009 r..

W weekend 5-6 grudnia w Łodzi odbył się złaz instruktorów Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczpospolitej. W spotkaniu wzięło udział pięciu 5 harcerzy Szesnastki. Podczas złazu odbyła się prezentacja środowisk Unii, integracyjna gra w elektroniczny paintball, krótkie zwiedzanie Łodzi oraz co najważniejsze burzliwa dyskusja nad sensem i przyszłością UNDHR-u. Spotkanie można uznać za dość owocne. Całość przebiegała w miłej atmosferze. Złaz został zorganizowany przez XV ŁDH-y. (PH)

Bieg na kostki i krajki w "Sulimie"
Warszawa, 6 grudnia 2009 r.

Na Warszawskiej Starówce odbył się tradycyjny bieg na krajki i kostki oraz na plakietkę drużyny zorganizowany dla harcerzy 16 WDH "Sulima". W biegu wzięło udział pięciu harcerzy, obstawiało go natomiast pięciu innych. Harcerze musieli wykazać się znajomością historii i tradycji Szesnastki. Zbiórka zakończyła się apelem i odczytaniem rozkazu. (ML)

Sukces Szesnastki na manewrach HOPR
Warszawa, 25 - 26 listopada 2009 r.

W gmachu LO im. Kołłątaja na Ochocie odbyły się Manewry Mazowieckiego Okręgu HOPR. Do rywalizacji stanłą m.in. pięcioosobowy patrol działający przy Szesnastce. Po kursie, który odbył się w trakcie manewrów, do patrolu dołączyło kolejnych dwóch nowych sanitariuszy. W zawodach patroli Szesnastka zajęła drugie miejsce, a w indywidualnych pierwsze miejsce przypadło ćw. Grzegorzowi Stójowi z 16 WDH "Sulima". (GS)

Wyprawa w Gorce
Gorce, 19-22 listopada 2009 r.

W dniach 19-22 listopada odbyły się wyprawy w góry trzech jednostek naszego Szczepu. W osobnych wyprawach wzięły udział dwa ZZ-ty oraz zalążek patrolu wędrowniczego, łącznie 19 harcerzy. Naszym wspólnym celem było spotkanie się w schronisku pod Turbaczem w sobotę wieczorem. Wyjazdy wszystkich można zaliczyć do udanych. Był to czas świetnej przygody, zgrania się ze sobą oraz moment do porozmawiania o przyszłości Szesnastki. Każda z ekip pokonała inną trasę. (PH)

Pożegnanie Zawiszaka druha Jerzego Gieraka
Warszawa, 18 listopada 2009 r.

Dh Jerzy Gierak, odszedł na wieczna wartę 5 listopada 2009 roku w wieku 78 lat. Delagacja Szczepu uczestniczyła w ostatniej drodze i pożegnaniu Zawiszaka w trakcie Mszy Św. w kościele pw. św. Karola Boromeusza i złożenia szczątków na cmentarzu na Powązkach, wystawiając poczet ze sztandarem Szesnastki. W ceremonii pogrzebowej wzięło udział dwóch harcerzy i instruktor Szczepu. (LN)

Zlot referatu zuchowego z okazji Święta Niepodległości
Warszawa, 13 - 15 listopada 2009 r.

W piątkowy, listopadowy wieczór w Zespole Szkół Przymierza Rodzin nr 3 na ul. Nocznickiego 7 w Warszawie rozpoczął się zlot referatu zuchowego z okazji Święta Niepodległości. Dziewięć gromad stanęło do walki o szablę marszałka Piłsudskiego. Wśród nich znalazła się gromada z Szesnastki - Bractwo Zaginionego Oręża. Na zlot pojechało siedmiu śmiałków, którzy pod okiem trzech osób kadry dzielnie wywalczyli czwarte miejsce. Podczas zlotu trzech zuchów otrzymało chusty. (MGi)

Kurs zastępowych „Małpi Gaj”
Warszawa, 13 listopada 2009 r.

W piątek 13 listopada zbiórką na Starym Mieście zakończył się kurs zastępowych. W szkoleniu wzięło udział 6 harcerzy 16WDH „Grunwald”. W ramach kursu odbył się także dwudniowy biwak w Popławach w dniach 17-18 października, podczas którego kursanci zgłębiali podstawy metodyki dotyczącej prowadzenia zastępu. Wszyscy harcerze Szesnastki zaliczyli kurs i zdobyli patenty zastępowych. W kadrze kursu był instruktor Szesnastki. (PH)

Nowy podharcmistrz w Szczepie
Warszawa, 11 listopada 2009 r.

Rozkazem Komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy L 16/2009, nasz > szczepowy Piotr Drzazga otrzymał stopień podharcmistrza. To pierwszy > podharcmistrz w Szesnastce od 2003 roku. Serdeczne gratulacje i > liczymy na więcej! (LN)

Święto Niepodległości na Ochocie
Warszawa, 11 listopada 2009 r.

Tradycyjnie w dniu Święta Niepodległości Szesnastka wzięła udział w obchodach dzielnicowych. W trakcie Mszy Świetej w kościele pw. św. Jakuba harcerze Szesnastki wspomagali poczet sztandarowy kombatantów. Po Mszy odbyło się złożenie wieńców pod pomnikiem Prezydenta Gabriela Narutowicza. W tym roku w uroczystości wzięło udział czterech harcerzy Szczepu pod wodzą pwd. Artura Piątka. (LN)

Kolejny Harcerz Rzeczypospolitej w Szczepie
Warszawa, 11 listopada 2009 r.

Pwd. Paweł Huras, do niedawna drużynowy 16 WDH "Grunwald", otrzymał w dniu Święta Niepodległości stopień Harcerza Rzeczypospolitej, najwyższy stopień harcerski. Przyznanie odbyło się na dziedzińcu Belwederu, po defiladzie Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. Gratulujemy Pawłowi i liczymy na kolejnych HR-ów. (LN)

Obchody Święta Niepodległości - defilada i wystawa harcerska
Warszawa, 11 listopada 2009 r.

W centralnych uroczystościach 91-ej rocznicy odzyskania niepodległości wzięła udział delagacja naszego Szczepu. Po uroczystej odprawie wart pod Grobem Nieznanego Żołnierza uformowała się kolumna defiladowa Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. Dwóch harcerzy Szesnastki szło na czele kolumny w roli werblistów. Trasa defilady wiodła od Placu Piłsudskiego do Belwederu. W uroczystościach wzięło udział 20 harcerzy i 5 zuchów naszego Szczepu. Po defiladzie odorawiono Mszę Świętą. Częścią harcerskich obchodów Święta Niepodległości była również wystawa fotogramów poświęcona mazowieckiemu ZHR-owi ustawiona na Placu Zamkowym. Kilka zdjęć przedstawia harcerzy Szesnastki. Wystawę można oglądać do 25 listopada. (PH&LN)

Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego
Warszawa, 10 listopada 2009 r.

Jak co roku, w przeddzień Święta Niepodległości, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego na ul. Długiej odprawiona została Msza Święta z udziałem kombatantów z Szarych Szeregów oraz harcerek i harcerzy ZHR. Po Mszy przemaszerowano pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie odśpiewano "Pierwszą Brygadę", odczytano apel poległych harcerek i harcerzy, złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystościach uczestniczyło 10 harcerzy naszego Szczepu oraz dwóch instruktorów, w tym szczepowy. (LN)

Jakobstaf w Tatrach
Tatry, 6-8 listopada 2009 r.

Kolejna wyjazdowa zbiórka Kursu Podharcmistrzowskiego Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy "Jakobstaf" trafiła w Tatry, w Dolinę Pięciu Stawów i okolice. Jej tematem były zagadnienia metodyczne. Zajęcia i wyprawę poprowadził instruktor Szesnastki hm. Marek Gajdziński, a wśród słuchaczy i uczestników kursu znalazł się nasz szczepowy pwd. Piotr Drzazga, który niedawno pomyślnie zakończył próbę na stopień podharcmistrza. (LN)

Nowy drużynowy 16 WDH "Grunwald"
Janówek, 25 października 2009 r.

W trakcie manewrów Szczepu w Janówku odbyło się przekazanie granatowego sznura drużynowego 16 WDH "Grunwald" ćwikowi Dyzmie Zawadzkiemu. Dotychczasowy drużynowy, pwd. Paweł Huras, pełnił tę funkcję od stycznia 2007 r. Nowu drużynowy rozpoczął już zdobywanie stopnia harcerza orlego i wkrótce przystąpi do zdobywania stopnia instruktorskiego. Gratulujemy Dyzmie, a Pawłowi dziękujemy za lata wspaniałej intsruktorskiej służby i życzymy powodzenia w prowadzzeniu wędrowników. (LN)

Manewry Szczepu
Janówek, 25 października 2009 r.

W niedziele 25 października odbyły się jednodniowe manewry Szczepu. W akcji wzięły udział wszystkie jednostki naszego szczepu; dwie gromady zuchowe, dwie drużyny harcerskie oraz zalążek patrolu wędrowniczego. Łącznie było 56 osób. Gra trwała ok 4 godziny. Uczestnicy byli podzieleni na 4 mieszane zespoły, które prócz walki między sobą musiały wykonywać szereg zadań. Po grze odbył się apel szczepu. (PH)

Akcja Parking
Warszawa, 31 października - 1 listopada 2009 r.

W dniach 31.10-01.11 harcerze Szesnastki brali udział w Akcji Parking przy cmentarzu Powąskowskim. Kierowali ruchem samochodowym i pomagali kierowcom w parkowaniu pojazdów. Zarobione pieniądze zostaną przekazane na zimowisko. W akcji wzięło udział 15 harcerzy.

Msza Święta za Zawiszaków
Warszawa, 19 października 2009 r.

W poniedziałek 19 października odbyła się coroczna Mszą Św. w kościele Św. Jacka. Wzięło w niej udział 20 harcerzy oraz 5 instruktorów. Na Mszy wsytawiony był poczt sztandarowy. Zbiórka zakonczyła się tradycyjnie "Bratnim Słowem"

Czwarte spotkanie komitetu ochodów 100-lecia Szesnastki
Warszawa, 16 września 2009 r.

Już po raz czwarty zebrała się grupa Zawiszaków oraz instruktorów Szesnastki, aby obradować nad zbliżającym się jubileuszem 100-lecia. Tym razem w siedzibie Okręgu Mazowieckiego ZHR stawiło się sześciu Zawiszaków i pięciu instruktorów. Wybrano przewodniczącego komitetu honorowego obchodów, którym został hm. Marek Gajdziński. Dyskutowano również nad poszczególnymi punktami obchodów. (LN)

Barykada 2009 r.
Ochota, 8 września 2009 r.

8 września 2009 roku odbyła się uroczystość z okazji 70 rocznicy obrony Warszawy przed hitlerowskim atakiem na Barykadzie przy ulicach Grójeckiej i Opaczewskiej. Jak co roku w uroczystości wzięli udział harcerze szesnastki (24 osoby). W tym roku wystawiliśmy poczet sztandarowy, wartę honorową przy pomniku oraz reprezentacje przy składaniu wieńców. Prócz tego harcerze z naszej drużyny odsłonili jedną z dwóch pamiątkowych tablic, przedstawiających barykadę przed i po ataku. (MS)

Rada Warszawskiego Hufca Harcerzy "Klucz"
Puszcza Kampinoska, 4-5 września 2009 r.

W leśniczówce Przyćmień, w okolicy Granicy w Puszczy Kampinoskiej, odbyła się pierwsza po wakacjach rada hufca, w której wzięło udział pięciu instruktorów Szczepu oraz dwaj p.o. drużynowi. Omawiano wizytacje obozów, dyskutowano o planach na nowy rok harcerski i dzielono się zadaniami. Komendantem kursu zastępowych w hufcu został pwd. Paweł Huras, a za turniej wywiadowców, który ma się odbyć w ramach zlotu hufca, odpowiedzialny będzie pwd. Artur Piątek (który również wejdzie w skład hufcowej kapitułu stopnia HO). W sobotę rano warsztaty dla drużynowych poprowadził instruktor Szesnastki, hm. Marek Gajdziński. (LN)

VI Spływ Drzewiczką
Pilica, 1-2 września 2009 r.

Pod koniec sierpnia odbył się, już tradycyjny, spływ Drzewiczką i Pilicą w okolicach działki Buraka. W spływie wzięły udział: oba ZZ-ty „Grunwaldu’ i „Sulimy”, kadra szczepu i Zawiszacy oraz zaproszeni goście z 18 WDH-ek, 22 WDH-ek, 40 WDH-ek i 337 WDH-ek. Łącznie w chacie Buraka bawiło się ok. 30 osób. Tegoroczny spływ wyróżniał się od pozostałych wyjątkowo zimną i deszczową pogodą, ale mimo tego humory wszystkim dopisywały. (PD)

Kurs "Agricola 2009"
Soczekwa, 3 - 23 sierpnia 2009 r.

Dwóch harcerzy naszego Szczepu, ćw. Kajetan Kapuściński (16 WDH "Grunwald") i ćw. Grzegorz Stój (16 WDH "Sulima") wzięło udział w tegorocznym kursie drużynowych Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy "Agricola". Kurs tradycyjnie zorganizowany został w formie stacjonarnego obozu nad jeziorem. Wśród wykładowców było aż czterech instruktorów Szczepu (pwd. Paweł Huras, pwd. Artur Piątek, phm. Paweł Burakowski oraz hm. Lech Najbauer). Obóz szkoleniowy odwiedziła również wyprawa kajakowa kursu podharcmistrzowskiego "Jakobstaff" pod dowódctwem innego instruktora Szczepu, hm. Marka Gajdzińskiego, która przeprowadziła część zajęć szkoleniowych dla uczestników "Agricoli". Ćw. Kajetan Kapuściński ukończył kurs zajmując pierwsze miejsce zdobywając największą liczbę punktów z zaliczeń.(LN)

Świeto Wojska Polskiego
Warszawa, 15 sierpnia 2009 r.

Instruktor Szczepu, hm. Lech Najbauer, wziął udział w obchodach Święta Wojska Polskiego. Wraz z Przewodniczącym oraz Naczelniczką Harcerek składał w imieniu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza w czasie centralnych uroczystości odbywających się na Placu Piłsudskiego. (LN)

Odsłonięcie pomnika Reduty Kaliskiej
Warszawa, 11 sierpnia 2009 r.

U zbiegu ulic Kaliskiej i Grójeckiej odsłonięto pomnik upamiętniający walki powstańców w obronie tzw. Reduty Kaliskiej.  W odsłonięciu uczestniczył sztandar Szesasntki, a ponadto jeden poczet sztandarowy kombatantów został wsparty przez chorążego z Szesnastki.  Po uroczystości odsłonięcia pomnika złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą obronę Reduty Kaliskiej oraz odprawiono Mszę Świętą w kościele pw. św. Jakuba, a następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniająca drugą powstańczą redutę na Ochocie - Redutę Wawelską.  W uroczystościach wzięło udział pięciu instruktorów (wraz ze szczepowym) i pięciu harcerzy Szczepu.  (LN)

Zlot XX-lecia ZHR
Koronowo, 3-9.08.2009r

Obie drużyny harcerskie naszego Szczepu wzięły udział w Zlocie XX-lecia ZHR zorganizowanym nad jeziorem Koronowskim koło Koronowa. Szesnastka stanowiła część bardzo nielicznej reprezentacji Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy (w sumie - cztery drużyny). W trakcie zlotu harcerze Szczepu uczestniczyli w grach terenowych, zawodach sportowych i wielu innych elementach programowych. W rywalizacji zlotowej Szesnastka odniosła kilka sukcesów: w grze miejskiej w Toruniu 16 WDH "Grunwald" zajęła I miejsce, w olimpiadzie zlotowej na stadionie "Zawiszy" w Bygdoszczy trzy złote medale zdobyli harcerze 16WDH "Sulima", a jeden złoty i jeden srebrny - harcerze 16WDH "Grunwald". Ponadto 16WDH "Grunwald" zajęła III miejsce w rozegranym w trakcie zlotu Turnieju Drużyn Puszczańskich , a I miejsce w grze TDP dla zastępów wywalczyły "Cietrzewie". Szesnastka wystawiła na zlocie swój sztandar. Kończący Zlot XX-lecia koncert na koronowskich błoniach, który odbył się w sobotę 8 sierpnia, poprowadził Zawiszak, Szymon Majewski. (PH&LN)

Zlot Okręgu Mazowieckiego ZHR i obchody 65-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 31 lipca - 2 sierpnia 2009 r.

Okręg Mazowiecki uczcił 65-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz dwudziestolecie ZHR na Mazowszu zlotem, w którym wzięły udział drużyny z Mazowsza oraz z innych okręgów.  W trakcie zlotu odbyły się dwie gry miejskie, wieczornica w Muzeum Powstania Warszawskiego, spotkania z historykami oraz szereg zajęć nawiązujących do tematyki powstańczej.  Zlot zakończyła Msza Święta w kościele pw. św. Jacka, w którym odbywają się zawsze tradycyjne nabożeństwa za dusze Zawiszaków.  W trakcie zlotu uczestnicy wzięli udział w szeregu służb w miejscach, w których odbywały się uroczystości rocznicowe.  Komendantem zlotu był hm. Lech Najbauer, a apele ropoczynający i kończący zlot oraz defiladę prowadził phm. Paweł Burakowski. Zlot został zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Harcerskim oraz przy wsparciu Urzędu m. st. Warszawy.  (LN)

Obóz Szesnastki nad jez. Lubie
Gudowo, 13.07-2.08.2009 r.

Już 7 lipca stawiła się w lesie nad jez. Lubie kwaterka rozpoczynając ostatnie przygotowania do 80-tego obozu Szesnastki. W poniedziałek 13 lipca dołączyły reszty obu drużyn. W tym roku obozowaliśmy nad jez. Lubie koło Gudowa w pobliżu Drawska Pomorskiego. Prócz dwóch drużyn męskich (łącznie 57 harcerzy) z naszego Szczepu swoje podobozy rozbiły dwie drużyny żeńskie: 40GDH-ek "Potok" oraz 40 GDH-ek "Źródło". Podczas obozu odbyło się szereg gier, a także zwiady terenowe, biegi na stopnie, rajdy, manewry (razem z harcerkami z Gdyni) oraz wiele innych atrakcji. Z obozu całymi drużynami udaliśmy się na zlot XX-lecia ZHR do Koronowa. Relacje, zdjęcia, refleksje, statystki - wkrótce. (PH)
Zobacz statystyki obozu 16WDH "Sulima" >>>
Zobacz statystyki obozu 16WDH "Grunwald" >>>
Zobacz zabawny filmik nagrany przez "Grunwald" >>>

Kolonia 16WGZ "Bractwo Zaginionego Oręża"
Stara Wieś k. Grybowa, 28 czerwca - 11 lipca

Pierwsza letnia kolonia Bractwa Zaginionego Oręża miała miejsce w Szkole Podstawowej w Starej Wsi koło Grybowa w powiecie nowosądeckim. Pojechało na nią 9 zuchów i 3 osoby kadry. Na kolonii 8 zuchów otrzymało znaczek zucha (dziewiąty nie, bo już miał :) ). Łącznie zdobyli 18 sprawności, najwięcej Kuba Śliwiński, bo aż 4. Jako poszukiwacze skarbów znaleźliśmy pradawny skarb Księcia Wacława - dziewięć złotych medalionów oraz wiele drogocennych kamieni. Poza nami w zgrupowaniu były jeszcze dwie gromady. Komendantem zgrupowania był phm. Jan Stachurski HR, a kwatermistrzem zgrupowania harcerz Szesnastki ćw. Michał Kalenik. Na zakończenie otrzymaliśmy świetną grę planszową w którą jeszcze nikt z nas nie grał. Poczeka do nastnępnej kolonii - tam sprawdzi się najlepiej. Niestety, żadna wizytacja nas nie odwiedziła. (MGi)

Kolonia letnia 16 WGZ „Rycerze Czarnego Orła”
Białka, 20-30 czerwca 2009 r.

Arrgh! Pomiędzy 20 a 30 czerwca Piraci z "Czarnego Orła" zawładneli wodami wokół Tortugi(ośrodka "Red Lion" w Białce). Dzielna załoga, na którą składało się dziewięciu majtków oraz czterech oficerów przeszukiwała okoliczne archipelagi wysp w poszukiwaniu źródła młodości – Aqua Vitae. Podczas wielu niezapomnianych przygód piraci zbudowali swój własny okręt, przepędzili flotę łotrów z Kompanii Wschodnio-Indyjskiej, próbującą zawładnąć źródłem, przeżyli kilka sztormów, odnaleźli dziewięc Jaszczurczych Złotych Talarów (cena przejścia obok strażnika Aqua Vitae) i wreszcie napili się ze źródła młodości. Pomiędzy tymi wyczynami znaleźli także czas na wzięcie udziału w corocznym festiwalu w Singapurze (i wygranie go prezentując piracko-południowo-amerykańską telenowelę), zdobycie 84 sprawności, złożenie pięciu obietnic zucha i tym samym zdobycie pięciu znaczków zucha oraz zdobycie jednej pierwszej gwiazdki. W Tortudze piraci spotkali mieszkańców innych krain np. Leśne Duszki (40 GGZ) i Terrów (14 GGZ) oraz kilku innych Zdobywców Mórz (5TGZ). "Czarnym Orłem" dowodził kapitan Daniel Karkowski, którego pierwszym oficerem był Grzegorz Stój. Zarządcami Tortugi były dwie wielkie piratki – pwd. Maria Halmann HR oraz phm. Joanna Ciesielska HR. (DK)

Wyprawa górska ZZ-tu 16WDH "Sulima"
Góry Bardzkie i Sowie, 11-14 czerwca 2009 r.

W tym roku w okrtesie Bożego Ciała ZZ 16WDH "Sulima" postanowił przeżyć górską przygodę i wybrał się w góry Bardzkie i Sowie (Sudety Środkowe). W wyprawie uczestniczyło sześciu harcerzy i drużynowy. Przebyliśmy trasę około 55 km, nocując pod namiotami w najciekawszych zakątkach Sudetów. Trasa była trudna z uwagi na liczne podejścia i duże wysokości względne. Z pogodą było różnie, ale ogólnie "mieliśmy farta!". (ML)
Zobacz relację z wyprawy >>>

Wyprawa na Rawkę!
Rawka, 10-14 czerwca 2009 r.

W dniach 10-14 czerwca odbył się spływ kajakowy ZZ-tu „Grunwaldu” dziką rzeką jaką jest Rawka. W wyprawie wzięło udział 12 śmiałków. Spływ rozpoczęliśmy we wsi Kurzeszyn a skończyliśmy w Budach Grabskich. Wyprawa pomimo deszczowej pogody była niezwykle udana. Przeżyliśmy masę przygód, a co najważniejsze pokonaliśmy tę rzekę. (PH)
Zobacz relację ze spływu >>>

Biwak kończący turniej o najlepszy zastęp 16WDH "Grunwald"
Ulaski Gostomskie, 6-7 czerwca 2009 r.

W dniach 6-7 czerwca odbył się biwak „Grunwaldu” podczas, którego został wyłoniony najlepszy zastęp drużyny. Na wyjazd stawiło się 18 harcerzy. Biwak odbył się na zakolu Pilicy koło wsi Ulaski Gostomskie. Zastępy rywalizowały ze sobą podczas dwóch gier, turnieju sportowego, czy gotowaniu obiadu. Najlepszym zastępem w punktacji śródrocznej okazał się zastęp „Żubry” zast. wyw. Artur Wołoszko, natomiast najwięcej punktów podczas biwaku zdobył zastęp „Dziki” zast. wyw. Piotr Niemas. (PH)
Zobacz relację z biwaku >>>

Wycieczka 16 WDH "Sulima"
Pogorzel Warszawska, 6 czerwca 2009 r.

Wycieczka do Pogorzeli Warszawskiej była ostatnim "warszawskim" etapem turnieju zastępów 16 WDH "Sulima". W trakcie wyprawy trzeba było zrealizować zadania wymagające sprytu i pomysłowości. Turniej zostanie oficjalnie zakończony na obozie. Zobacz relację. (LN)

20 rocznica odzyskania suwerenności
Warszawa, 4 czerwca 2009 r.

W 20 rocznicę pierwszych nie w pełni jeszcze wolnych ale rozpoczynających drogę Polski ku pełnej wolności wyborów, w telewizji emitowany był okolicznościowy spot reklamowy w którym pewną symboliczną rolę odgrywała Szesnastka. (MG)
Zobacz film >>>

Zlot UNDHR
Stara Dąbrowa, 29 - 31 maja 2009 r.

Tegoroczny zlot Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej odbył się w Starej Dąbrowie w Puszczy Kampinoskiej. Uczestniczyło w nim pięć środowisk unijnych, w tym jeden przedstawiciel Szesnastki, oraz aspirująca do unii Warszawska Czwórka. Zlot został zorganizowany przez Szczep 62. (MK)

Przyznanie sztandaru Mazowieckiej Chorągwi Harcerek
Warszawa, 24 maja 2009 r.

Pięciu instruktorów szczepu oraz jeden harcerz z 16 WDH "Sulima" wzięło udział w przygotowaniach i ceremonii wręczenia sztandaru Mazowieckiej Chorągwi Harcerek. Instruktorzy Szesnastki pomagali w stawianiu wielkiego krzyża na Placu Piłsudskiego w Warszawie, pod którym odprawiona została Msza Święta, a następnie uczestniczyli w uroczystym apelu pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Dwóch instruktorów Szczepu stanowiło asystę pocztu sztandarowego Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. (LN)

16WDH „Grunwald” - drużyną włóczni św. Jerzego!
Groszki Małe, 22-24 maja 2009 r.

W dniach 22-24 czerwca odbył się zlot mazowieckiej chorągwi harcerzy tzw. św. Jerzy, podczas, którego drużyny rywalizują o miano najlepszej drużyny na Mazowszu. Zlot rozpoczął się w piątek, był to dzień poświęcony na przybycie oraz budowę obozowiska. W sobotę został rozegrany turniej zastępów. Po południu odbyła się prezentacja zadań przedzlotowych czyli nakręcenie 3 minutowego filmu przedstawiającego historię drużyny (nasz film można obejrzeć na kanale youtube ). Wieczorem odbył się ognisko chorągwi. A w nocy gra dla ZZ-tów. W niedziele odbył się apel kończący oraz Msza Św. Najlepszym zastępem na zlocie okazał się zast. „Cietrzewie” z Szesnastki prowadzony przez ćw. Kajetana Kapuścińskiego. Najlepszą drużyną na Mazowszu okazała się 16WDH „Grunwald”, zdobywając tym samy włócznię św. Jerzego. W zlocie uczestniczyło 15 harcerzy drużyny. Zlot odwiedzili także 3 instruktorzy naszego Szczepu. Relacja wkrótce!(PH)

Msza Święta za Ojczyznę
Warszawa, 17 maja 2009 r.

W katedrze św. Jana Chrzciciela została odprawiona uroczysta Msza Święta za Ojczyznę, którą celebrował ks. Bogdan Bartołd. Tuż obok sztandaru Szarych Szeregów i Zgrupowania AK „Pięść” stał sztandar Szesnastki. We Mszy wzięło udział pięciu harcerzy Szczepu oraz instruktor phm. Lesław Kuczyński. (ML)

Gra z smarytanki w ramach turnieju zastępów "Sulimy"
Warszawa, 16 maja 2009 r.

W sobotę odbyła się kolejna gra 16WDH "Sulima" w ramach turnieju o tytuł najlepszego zastępu Drużyny. Stawiły się trzy zastępy, które rywalizowały ze sobą na terenie Szczęśliwic i okolic. Gra zakończyła się apelem na polanie przed stokiem narciarskim. Zastępem zwycięskim okazał się tym razem zastęp "Żbiki" (zastępowy wyw. Łukasz Zubilewicz). Łącznie w grze wzięło udział 12 harcerzy, a jedną z przeszkód obstawiał wyw. Kajetan Kapuściński z 16WDH "Grunwald". (ML).

Wycieczka rowerowa ZZ-tu 16 WDH „Sulima”
Warszawa - Józefosław, 25 kwietnia 20009 r.

ZZ-te „Sulimy” zorganizował rajd rowerowy po Warszawie i jej bliskich okolicach. Wycieczkę rozpoczęto na Placu Narutowicza, skąd rowerzyści udali się w stronę Wisły, nad której brzegiem omówiono wiele ważnych spraw związanych z Drużyną. Następnie po odcinku typowo krosowym, peleton dotarł do miejscowości Józefosław, skąd z kolei pomknął w stronę Piaseczna, a następnie Alejami Jerozolimskimi dotarł do Warszawy. W sumie przejechano 65 kilometrów. (KM)

Zwiad kwatermistrzów gniazd Zlotu XX-lecia ZHR
Bydgoszcz-Koronowo, 9 maja 2009 r.

W sobotę 9 maja w Bydgoszczy i w lesie pod Koronowem odbyło się spotkanie kwatermistrzów gniazd Zlotu XX-lecia ZHR. W spotkaniu uczestniczył instruktor Szczepu, pwd. Andrzej Karwan, kwatermistrz gniazda Okręgu Mazowieckiego. W ramach przerywnika i uatrakcyjnienia spotkania odbyła się przejażdżka tramwajem wodnym o napędzie solarnym, a w rolę przewodnika po Bydgoszczy wcielił się sam Przewodniczący ZHR hm. Michał Butkiewicz. W trakcie rejsu zobaczyliśmy między innymi „sławną” śluzę, która grała rolę śluzy bronionej pod Ritzen przez dzielną załogę „Rudego” 102. (AK)

Gra w ramach turnieju zastępów 16WDH Grunwald
Warszawa, 8 maja 2009 r.

W piątek 8 maja odbyła się krótka gra w ramach turnieju zastępów. Zadaniem zastępów było wykazanie się sprytem, spostrzegawczością i szybkością podczas gry na Starym Mieście przygotowanej przez ćw. Dyzmę Zawadzkiego. Najlepszym zastępem okazały się „Żubry” (zastępowy wyw. Artur Wołoszko). Na zbiórkę stawiło się 21 harcerzy drużyny. Turniej zastępów wchodzi w fazę finałową, pozostaje tylko biwak drużyny (6-7 czerwca), podczas, którego rozstrzygną się losy turnieju.(PH)

Spotkanie Komitetu Honorowego Obchodów 65-tej Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 8 maja 2009 r.

W stołecznym ratuszu odbyło się spotkanie Komitetu Honorowego Obchodów 65-tej Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego, zwołane przez Prezydent m. st. Warszawy, Hannę Gronkiewicz-Waltz. W skład komitetu wchodzą przedstawiciele najwyższych władz państwowych (m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, Minister Obrony Narodowej), kościelnych (m.in. arcybiskup Kazimierz Nycz), instytucji naukowych (m.in. wyższych uczelni, muzeów i instytutów badawczych), a także stowarzyszeń kombatanckich i organizacji harcerskich. W spotkaniu wziął udział instruktor Szesnastki, hm. Lech Najbauer, zastępując przewodniczącego Związku, hm. Michała Budkiewicza. Spotkanie poświęcono przedstawieniu planów obchodów oraz organizacji uroczystości rocznicowych, w tym wspomniano o planowanym Zlocie Okręgu Mazowieckiego ZHR. (LN)

Święto Trzeciego Maja – nowy HR w Szczepie
Warszawa, 3 maja 2009 r.

W centralnych obchodach trzeciomajowych organizowanych w Warszawie, wziął udział instruktor szczepu, hm. Lech Najbauer, uczestnicząc w Mszy Świętej w Archikatedrze św. Jana oraz w uroczystościach na Placu Zamkowym jako chorąży ze sztandarem ZHR. Wieczorem, w wirydarzu przy kościele oo. augustianów pw. św. Marcina, odbyło się przyznanie stopnia Harcerza Rzeczypospolitej szczepowemu, pwd. Piotrowi Drzazdze, któremu towarzyszył opiekun jego próby, hm. Lech Najbauer. (LN)

Zbiórka instruktorów hufca „Klucz”
Warszawa, 29 kwietnia 2009 r.

Nowowybrany hufcowy-elekt zwołał pierwszą zbiórkę instruktorów Warszawskiego Hufca Harcerzy „Klucz” w parku leśnym na Boernerowie. Mimo późnej pory, stawiło się na nią ponad 20 instruktorów i pełniących funkcję instruktorskie, w tym 12 przedstawicieli naszego Szczepu. Przy rozpalonym na polanie biwakowej ogniu rozmawialiśmy o zlocie chorągwi i zlocie hufca oraz o planowaniu pracy. Wszystkim smakował posiłek, przyrządzony na ognisku przez instruktorów z 62 WDH (zupa pomidorowa z ryżem). Po zbiórce odbyła się jeszcze odprawa drużynowych. Zbiórka zakończyła się tuż przed północą. (LN)

Piknik rodzinny w Gimnazjum im. Staffa
Warszawa, 25 kwietnia 2009 r.

W sobotę na boisku przy gimnazjum im. Leopolda Staffa odbył się kolejny już rodzinny piknik z udziałem harcerzy 16WDH "Sulima". Impreza zaczęła się o godz. 10:00. "Sulima" miała swoje stanowisko w formie punktu medycznego wraz z namiotem obozowym. Wokół namiotu kręciło się sporo ciekawskich, co zaowocowało poszerzeniem się szeregów Drużyny (ML)

Konferencja metodyczno-kształceniowa Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy
Warszawa, 25 kwietnia 2009 r.

W Harcerskim Ośrodku Wodnym na Cyplu Czerniakowskim w Warszawie odbyła się konferencja metodyczno-kształceniowa Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. Wzięło w niej udział czterej instruktorów naszego Szczepu, hm. Marek Gajdziński, hm. Lech Najbauer, phm. Paweł Burakowski oraz pwd. Piotr Drzazga. Omawiano aktualny system szkolenia drużynowych i instruktorów, promowano różne modele kursów na stopień przewodnika i podharcmistrza oraz wymieniano się doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi postawy instruktora, funkcji hufcowych, czy pracy z drużynowymi. Pwd. Piotr Drzazga przedstawił ponadto projekt „Bractwa Sztandarowego”. (LN)

Drugie spotkanie komitetu obchodów 100-lecia Szesnastki
Warszawa, 18 kwietnia 2009 r.

Komitet obchodów stulecia Szesnastki spotkał się już po raz drugi.  Tym razem w spotkaniu uczestniczyło sześciu Zawiszaków i czterech instruktorów Szczepu, w tym szczepowy.  Omówiono proponowane punkty obchodów jubileuszu u wstępnie podzielono zadania.  Spotkanie odbyło się w Natolińskim Ośrodku Kultury, dzięki uprzejmości Zawiszaka, Druha Edwarda Sudwoja.  Kolejne spotkanie - 17 czerwca. Zapraszamy Zawiszaków do przyłączenia się do prac organizacyjnych związanych z naszym jubileuszem.  (LN)

Biwak kadry Szczepu
Puszcza Kampinoska, 18 – 19 kwietnia 2009 r.

Pierwszy tej wiosny biwak kadry Szczepu odbył się w Puszczy Kampinoskiej we wsi Biała. Po przemarszu z Leszna na Polanę Łubiec zorganizowano grę sprawdzająca zastępowych z wiedzy harcerskiej (mimo niesprzyjającej pogody). Dzień pierwszy zakończył się ogniskiem na Białej, na którym Szczepowy wygłosił gawędę. W niedzielę rozegrano turniej rugby i zakończono biwak. (ML)

IV Ogólnopolskie Manewry HOPR - patrol z Szesnastki na podium
Radom, 17-19 kwietnia 2009 r.

W IV Ogólnopolskich Manewrach HOPR w Radomiu udział wzięło ponad 50 ratowników z całej Polski. Podczas manewrów uczestnicy mieli okazje sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności biorąc udział w wielu symulacjach i grach. Ponadto HOPRowcy spotkali się z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego oraz Policji (Wydział Kryminalny), którzy opowiedzieli o swojej pracy i odpowiadali na wszystkie zadane przez nas pytania. Zawody patroli wygrał patrol MA-P0001 działający przy Szczepie 16 WDHiGZ, a zawody indywidualne były harcerz Szesnastki, Jacek Łakomy, zdobywając 58,5 pkta na 60 możliwych. W komendzie manewrów znalazł się HO Daniel Karkowski odpowiedzialny za zawody indywidualne. (DK)

Wybory w hufcu „Klucz”
Warszawa, 15 kwietnia 2009 r.

W sali na terenie klasztoru ojców kapucynów przy ul. Miodowej w Warszawie odbyła się zbiórka wyborcza Warszawskiego Hufca Harcerzy „Klucz”, w której wzięło udział ośmiu instruktorów Szesnastki. W wyniki głosowania obowiązki p.o. hufcowego powierzono pwd. Krzysztofowi Sikorskiemu ze 194 WDH „Puchacze”. Po zbiórce odbył się apel hufca. (LN)

Wigilia Paschalna
Warszawa, 11-12 kwietnia 2009 r.

Czterech instruktorów oraz trzech harcerzy Szesnastki wzięło udział w harcerskiej Wigilii Paschalnej, która odbyła się w nocy z soboty na niedzielę w kościele św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej. (PH)

Instruktorska Droga Krzyzowa
Warszawa, 10 kwietnia 2009 r.

Tradycyjnie w Wielki Piatek zostala odprawiona droga krzyzowa dla instruktorek i instruktorow Mazowsza. W nabozenstwie uczestniczyl instruktor Szesnastki. (LN)

Świąteczne upominki dla kombatantów
Warszawa, 9-10 kwietnia 2009 r.

Jak co roku Szesnastka włączyła się w miejską akcję "Paczka dla kombatanta". Tym razem do rozwiezienia było 45 paczek, dlatego do akcji zaproszone zostały także inne warszawskie drużyny (a także jedna instruktorka z Mazowieckiej Chorągwi Harcerek). W akcji uczestniczyło w sumie sześciu instruktorów Szczepu oraz dwóch harcerzy: hm. Marek Gajdziński, hm. Lech Najbauer, pwd. Piotr Drzazga, pwd. Paweł Huras, ćw. Kajetan Kapuściński, ćw. Łukasz Juszkiewicz a także koordynujący przydział paczek phm. Paweł Burakowski, nowy referent harcerzy Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy i pwd. Artur Piątek. (LN)

III zbiórka kursu podharcmistrzowskiego „Pogoń”
Lwów - Dolina, 3-5 kwietnia 2009 r.

W miniony weekend odbyła się ostatnia zbiórka kursu podharcmistrzowskiego „Pogoń”, w której wzięło udział 3 instruktorów Szesnastki jako kursanci i jeden instruktorów jako kadra kursu. Tym razem była to wyprawa na Kresy. Naszym celem było przywiezienie paczek do polskiej parafii w miejscowości Dolina. W trakcie wyjazdu odbyły się też zajęcia z zakresu metodyki zuchowej i wędrowniczej. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Lwów. Wzięliśmy udział w mszy odprawianej po polsku w katedrze lwowskiej. A po mszy udaliśmy się na audiencje do Arcybiskupa Lwowskiego. (PH)

Droga Krzyżowa w kościele pw. św. Jakuba
Warszawa, 4 kwietnia 2009 r

W kościele pw. św. Jakuba na Placu Narutowicza odbyła się harcerska Droga Krzyżowa. Główną intencją była modlitwa za dusze Krystyny i Stanisława Korwin-Szymanowskich, których żegnaliśmy w tym kościele przeszło rok temu. Wierszowane teksty rozważań zostały przygotowane przez byłych harcerzy Hufca ZHP Warszawa-Ochota, którzy także je recytowali. Procesję prowadził Zawiszak Tadeusz Sułowski „Suła” w asyście dwóch harcerzy Szesnastki ze świecami, poprzedzając kolumnę dwójkową harcerzy naszego Szczepu. W nabożeństwie wzięło udział ogółem 12 harcerzy oraz trzech instruktorów Szesnastki, a także liczne grono Zawiszaków, przyjaciół harcerstwa i znajomych Druhny Krystyny i Druha Staszka. Po uroczystości na placyku przed kościołem zgromadził się duży krąg obecnych, którzy odśpiewali "Bratnie Słowo". (LN)

Gra terenoznawcza 16 WDH „Sulima”
Warszawa, 28 marca 2009 r.

O godzinie 8:00 w sobotę rozpoczęła się gra zastępów „Sulimy” z zakresu terenoznawstwa. Gra rozegrana została w Parku Szczęśliwickim. Do boju stanęły trzy zastępy. Gra trwała cztery godziny. Każdy zastęp dostał mapkę parku, na której zaznaczono punkty, jakie trzeba było odwiedzić. Trzeba było wiedzieć jak wyznaczać kierunek bez użycia kompasu, znać różne oznaczenia na mapie i umieć pokazać je gestami, tak aby zastęp mógł odgadnąć co to za miejsce, aby tam się udać. Pierwsze miejsce zajął zastęp „Wilki”, drugie „Puchacze”, a trzecie „Żbiki”. (Janek Zdanowski, zastęp „Puchacze”)

Zakończenie Rajdu Meksyk oraz Rajdu Arsenał
Warszawa, 28 - 29 marca 2009 r.

W sobotę, na zakończenie Rajdu Meksyk, odbył się uroczysty apel przed budynkiem warszawskiego Arsenału. W apelu wzięli udział m.in. dwaj instruktorzy Szczepu, phm. Paweł Burakowski oraz hm. Lech Najbauer, który w niedzielę, jako przedstawiciel ZHR, uczestniczył także w apelu kończącym Rajd Arsenał organizowany przez ZHP i w składaniu wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Patronat nad oboma rajdami objął Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Sekretarz Stanu Aleksander Szczygło. (LN)

Nowe pismo metodyczne Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy
Warszawa, 28 marca 2009 r.

Ukazał się pierwszy numer Pisma Instruktorów Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy ZHR pt. "Harcerskie Mazowsze". W skład redakcji wchodzi drużynowy 16 WDH "Grunwald" pwd. Paweł Huras, który jest też autorem dwóch artykułów zamieszczonych w pierwszym numerze: o wiosennym turnieju zastępów oraz o spotkaniu Kuźnicy Harcerskiej. (LN)

Wycieczka 16WDH „Grunwald”
Warszawa, 28 marca 2009 r.

W sobotę 28 marca odbyła się ramach turnieju o najlepszy zastęp drużyny wycieczka do lasów Otwockich. Na grę stawiły się trzy zastępy, łącznie 15 harcerzy. Trasa wycieczki wiodła z Falenicy, przez pomnik lotników RAF-u do Józefowa. Podczas przemarszu zastępu musiały wykazać się umiejętnościami sprawnego poruszania się terenie. Została również rozegrana gra „Poszukiwanie lotników”. Na zakończenie odbyło się ognisko i powrót do Warszawy. Najlepszy zastępem na grze okazał się zastęp "Żubry". Szczegółowa punktacja wkrótce na forum. (PH)
Zobacz relację >>>

Spotkanie zespołu do spraw kategoryzacji
Warszawa, 27 marca 2009 r.

W siedzibie Głównej Kwatery Harcerzy odbyło się spotkanie Wydziału Harcerskiego przy GKH-y poświęcone kategoryzacji, Turniejowi Drużyn Puszczańskich, zlotowi XX-lecia ZHR oraz nowemu regulaminowi sprawności. W spotkaniu wzięli udział dwaj instruktorzy Szczepu, phm. Paweł Burakowski, kierujący zespołem d/s kategoryzacji oraz hm. Lech Najbauer. (LN)

66 rocznica Akcji pod Arsenałem
Warszawa, 26 marca 2009 r.

Szczepowy pwd. Piotr Drzazga oraz pięciu harcerzy 16 WDH "Grunwald" wzięło udział w uroczystościach upamiętniających 66 rocznicę Akcji pod Arsenałem. Po Mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbył się przemarsz pod gmach Arsenału i złożenie kwiatów pod pamiątkowym kamieniem oraz apel. (LN)

Kuźnica Harcerska
Warszawa, 24 marca 2009 r.

We wtorek 24 marca dwóch instruktorów naszego Szczepu wzięło w udział w Kuźnicy Harcerskiej. Są to spotkania podczas, których dyskutuje się na różne tematy. Na tym spotkaniu poruszonym zagadnieniem było „jakiego ZHR-u chcą młodzi?”. Podczas burzliwych dyskusji powstało kilka pomysłów, które mamy nadzieje uda wcielić się w życie. (PH)

Konferencja Harcmistrzowska "KonHa"
Julinek, 20-22 marca 2009 r.

W ośrodku szkolno-wychowawczym na Julinku w Puszczy Kampinoskiej odbyła się Konferencja Harcmistrzowska ZHR "KonHa". Obradowano nad tym w jaki sposób pozyskiwać kandydatów na instruktorów, jak zreformować system stopni instruktorskich, jak kształtować relacje podwładny-przełożony oraz jakie kryteria winien spełniać instruktor jako wzór ideowy i moralny. W konferencji uczestniczyli dwaj harcmistrzowie Szczepu, hm. Marek Gajdziński i hm. Lech Najbauer. Ponadto, w sobotnim koncercie wziął udział drużynowy 16 WDH "Sulima" pwd. Michał Lewandowski (grając na perkusji), a w organizacji konferencji pomagał mieszkający w sąsiednim Lesznie instruktor Szczepu, phm. Lesław Kuczyński (LN).

Instruktor Szesnastki referentem harcerskim na Mazowszu
Warszawa, 18 marca 2009 r.

Rozkazem Komendanta Chorągwi z dnia 18 marca 2009r phm. Paweł Burakowski HR został mianowany na funkcję referenta harcerzy i wszedł do komendy Chorągwi Mazowieckiej. Referent odpowiada m.in. za organizację zlotu chorągwi, kształcenie drużynowych, kategoryzację oraz sprawy związane z drużynami harcerskim. Serdecznie gratulujemy Burakowi i życzymy mu powodzenia na nowej funkcji. (PH)

Zwiad obozowy
Jez. Lipusz, 17 marca 2009 r.

We wtorek 17 marca odbył się zwiad terenowy miejsca obozowego nad jez. Lipusz, koło Drawska Pomorskiego. Podczas wyjazdu zostało rozplanowane położenie podobozów, urządzeń sanitarnych, kuchni, zaplecza logistycznego. Wyjazd można zaliczyć do udanych ponieważ posunęliśmy się zdecydowany krok naprzód w organizacji tegorocznego obozu. (PH)

II zbiórka kursu PHM „Pogoń”
Laski, 13-15 marca 2009 r.

W weekend 13-15 marca odbyła się II zbiórka kursu PHM „Pogoń”, w którym bierze udział czterech instruktorów Szczepu Szesnastki. Temat zbiórki był „Hufiec – zarządzanie zespołem”. (PH)

Rowerowa wyprawa w poszukiwaniu wiosny
Puszcza Kampinoska, 7 marca 2009 r.

Drużynowy 16 WDH "Sulima", wraz z dwoma instruktorami hufca "Klucz", wziął udział w przedwiosennej wyprawie rowerowej, pierwszej w tym sezonie. Trasa wiodła szlakami Puszczy Kampinoskiej. Rowerzyści odwiedzili m.in. kilka miejsc pamięci narodowej. (LN)
Zobacz relację >>>

Nowy harcmistrz w Szesnastce
Warszawa-Kraków, 22 lutego 2009 r.

Rozkazem Naczelnika Harcerzy nr L. 02/09 z 22 lutego 2009 roku, instruktor Szesnastki phm. Lech Najbauer otrzymał stopień harcmistrza. Serdecznie gratulujemy. W ostatnich latach Lech Najbauer działał bardzo aktywnie był drużynowym Szesnastki, członkiem Rady Naczelnej, głównym komendantem HOPR-u. Obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Zarządu Okręgu Mazowieckiego ZHR przy okazji cały czas wspierając nasz Szczep. (PH)

Zamach na Kutcherę – gra w ramach turnieju zastępów 16WDH „Grunwald”
Warszawa, 7 marca 2009 r.

W sobotę 7 marca odbyła się druga zbiórka w ramach turnieju zastępów. Na grę stawiły się 4 zastępy, łącznie z obstawą gry 25 osób. Operacja „Zamach na Kutcherę” zaczęła się o godz. 9:00 pod gim. im. S.Staszica, gdzie została sprawdzone przygotowanie zastępów do akcji. Następnym zadaniem było odszyfrowanie rozkazów z dalszymi instrukcjami. Trzeba było odnaleźć łącznika, uważając na niemieckie patrole. Łącznik kazał wykonać rozpoznanie terenu, zobaczyć gdzie stoją żołnierze, którędy będzie przechodził dowódca SS i przygotować plan operacji. Został wybrany najlepszy plan i według niego miał się odbyć zamach. Zastępu gotowe do akcji, udając zwykłych obywateli obstawiły al. Ujazdowskie od al. Róż aż do Pięknej. Operacja zakończyła się sukcesem. Po akcji należało opatrzyć rannych i uciec, ponownie przekradając się między niemieckimi patrolami. Wyniki gry zostaną podane w najbliższym czasie. Zbiórkę przygotował ćw. Dyzma Zawadzki. W turnieju startuje także zastęp z nowo powstającej drużyny. (PH)

Zbiórka komitetu organizacyjnego 100-lecia Szesnastki
Warszawa, 28 lutego 2009 r.

W sobotę o 16:00 rozpoczęła się zbiórka komitetu organizacyjnego 100-lecia Szesnastki. Na zbiórce stawiło się 11 Zawiszaków oraz pięciu czynnych instruktorów Szczepu (a więc było nas równo szesnastu). Omawiano wstępne sprawy organizacyjne, przede wszystkim termin oraz ogólny zarys programu jubileuszu. Kolejne spotkanie 18 kwietnia. (LN)

Pogrzeb "Śwista"
Warszawa, 25 lutego 2009 r.

Delegacja Szesnastki w składzie trzech harcerzy i dwóch instruktorów, wraz ze sztandarem Szesnastki, oraz dwuosobowy patrol HOPR działający przy Szczepie, wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych śp. mjr. hm. Stanisława Sieradzkiego ps. "Świst". Po Mszy Świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego na ul. Długiej kondukt przejechał na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie druh "Świst" spoczął w kwaterze żołnierzy harcerskiego batalionu "Zośka". (LN)

Uroczysta Profesja O.Michała Gutkowskiego SJ - Przyjaciela Drużyny
Gdynia, 22 lutego 2009 r.

Dnia 22 lutego 2009 w Dniu Myśli Braterskiej na Pomorzu odbyła się Uroczysta Profesja O.Michała Gutkowskiego SJ - kapelana Harcerzy w kościele pw.Św.Stanisława Kostki w Gdyni. W uroczystości wzieło udział wielu zaproszonych gości m.in. phm. Paweł Burakowski i harcerz wyw. Jakub Burakowski.O. Michał brał udział w naszym spływie kajakowym rzeką Marózką. Po mszy świetej wszyscy goście zastali zaproszeni na poczęstunek.Harcerze także gościnnie uczestniczyli w apelu hufca na pokładzie Daru Pomorza wieńczącego zdobycie nazwy "Przystań". Apel prowadziła hufcowa phm.Karolina Kustra HR z 40 GDHek.(PB)

Zbiórka instruktorska w Dniu Myśli Braterskiej
Warszawa, 22 lutego 2009 r.

Dwaj instruktorzy Szesnastki, hm. Marek Gajdziński i phm. Lech Najbauer, wzięli udział w zbiórce zwołanej przez komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy w Dniu Myśli Braterskiej. Po zbiórkach poszczególnych hufców odbył się apel obecnych instruktorów pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich. (LN)

Spotkanie ZZ-tów z okazji DMB
Warszawa, 21 lutego 2009 r.

W sobotę odbyło się spotkanie ZZ-tów Szesnastki i Osiemnastki z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Spotkanie odbyło się w szkole podstawowej przy ul. Kopczyńskiego i trwało ok 2 godziny. Dziewczyny przygotowały poczęstunek. Nie obyło się od zaśpiewania kilku piosenek. Po spotkaniu chłopaki z "Grunwaldu" poszli wykonać harc na zlot XX-lecia ZHR-u. Harc nosił tytuł "Poczuć się jak Powstańcy" i polegał na wejściu do kanału pod Starym Miastem. (PH)

Premiera filmu o ks. Jerzym
Warszawa, 16 lutego 2009 r.

Instruktor Szesnastki, phm. Paweł Burakowski, wziął udział w uroczystej premierze filmu o księdzu Jerzym pt. "Popiełuszko. Wolność jest w nas". W filmie wystąpiło kilku harcerzy Szzczepu, statystując w scenach zbiorowych. Paweł Burakowski był także zaangażowany w pozyskiwanie finansowania na realizację filmu, rozprowadzając cegiełki. (LN)
Zobacz podziękowania >>>

Choinka Szczepu
Warszawa, 15 lutego 2009 r.

W niedzielę 15 lutego 2009 roku odbyło się tradycyjne spotkanie choinkowe z Zawiszakami, rodzicami i naszymi przyjaciółmi. Harcerze przyszli do szkoły podstawowej nr 61 już o 11:00, aby wszystko przygotować. Goście przybyli na godzinę 17:00. Choinka rozpoczęła się uroczystym apelem, na którym m. in zostały wręczone krajki i kostki, wyw. Łukasz Zubilewicz został nowym zastępowym w "Sulimie", wyw. Adam Bojanko został nowym przybocznym w "Sulimie" a pwd. Artur Piątek HO - vice-szczepowym. Po apelu odbył się kominek, na którym zaprezentowano film o Szesnastce oraz o zuchach. Został także przeprowadzony konkurs wiedzy o Szesnastce, w którym wystartowały trzy drużyny: Zawiszacy, rodzice, goście. Po kominku jak zwykle nastał czas na rozmowy z dawno niewidzianymi przyjaciółmi. W Choince wzięło udział 77 Instruktorów, harcerzy i zuchów Szczepu oraz czteroosobowa delegacja druhen z 6 Olsztyńskiej Drużyny Harcerek "Strumień", którym szczególnie dziękujemy za przybycie pomimo dużej odległości. (PH)
Zobacz choinkowy numer Sulimczyka >>>
Zobacz rozkaz >>>

ZZ-ty Szesnastki w teatrze
Warszawa, 14 lutego 2009 r.

W sobotę wieczorem ZZ-ty Szesnastki wraz z ZZ-tem 40GDH-ek "Potok" udały się do teatru "Rampa" na sztukę A. Fredry "Nie uchodzi, nie uchodzi... czyli damy i huzary". Po spektaklu udaliśmy się na kulturalne spotkanie do kawiarni na Starym Mieście. Był to bardzo miło spędzony wieczór. W zbiórce wzięło udział 18 harcerzy Szesnastki. (PH)

Kurs podharcmistrzowski „POGOŃ”
Warszawa, 6-8 lutego 2009 r.

Czterech instruktorów szczepu rozpoczęło kurs podharcmistrzowski biwakiem w Warszawie. Pierwsza zbiórka dotyczyła postawy instruktorskiej, składała się głównie z wykładów i dyskusji. Zajęcia odbywały się na w budynku Wspólnoty Polskiej, spaliśmy w gimnazjum im. S. Staszica przy ul. Nowowiejskiej. Kurs jest początkiem w dalszym rozwoju kadry Szesnastki. Do zaliczenia pozostały jeszcze dwa wyjazdy. (PH)

Zimowy spływ kajakowy ZZ-tu „Grunwaldu”
Pilica, 29 stycznia 2 lutego 2009 r.

W drugim tygodniu ferii szkolnych w weekend ZZ-t „Grunwaldu” wybrał się nad Pilicę, w celu podsumowania zimowiska i poczynienia planów na przyszłość. Oczywiście nie mogło zabraknąć zabawy. Dlatego postanowiliśmy spłynąć zimą Pilicą. Chcieliśmy też wykonać harc na zlot XX – lecia. W wyjeździe wzięło udział 7 harcerzy drużyny. (PH)
Zobacz relację ze spływu >>>

Zimowisko Szczepu 16WDHiGZ
Jabłonki, 17-24 stycznia 2009 r..

W dniach 17-24 stycznia w Bieszczadach odbyło się 57 zimowisko Szesnastki. W zimowisko wzięły udział 3 jednostki z naszego Szczepu: 16WGZ „BZO”(10osób),16WDH „Sulima” (14osób), 16WDH „Grunwald” (28osób) oraz ZZ-t 313 WDH-ek „Dąbrowa” i 18WDH-ek „Bukowina”. Zakwaterowani byliśmy w PTSM-ie w Jabłonkach. Każda jednostka miała osobny program m.in gry terenowe, wyprawy w góry, kręgi stopni itp. Fabułą 16WDH "Sulima" byli agenci, 16WDH "Grunwald" I WŚ, 16WGZ "BZO" opowieści z Narnii. Obyło się także kilka elementów wspólnych: kulig, wycieczka do Lwowa, festiwal, kominki. Zimowisko należy zaliczyć do udanych. (PH)
Zobacz rozkazy "Sulima" >>>
Zobacz rozkazy - "Grunwald" >>>
Zobacz rozkazy Szczepowego >>>
Zobacz statystki - "Grunwald" >>>