Warszawa, 28 czerwca 2005 roku

Dnia 28 czerwca 2005r w Warszawie, a właściwie po lewej stronie Wisły, w samo południe odbył się Turniej o Tytuł Najlepszego Zastępu Szesnastki. Uczestniczyło w nim praktycznie sześć zastępów. Z najlepszego zastępu chorągwi, "Szopów", stawiłem się tylko ja, więc zostałem dołączony do "Bobrów". Jak się okazało  był to strzał w dziesiątkę!

Zbiórka odbyła się pod Gimnazjum im. Staszica. Każdy zastęp dostał mapę z zaznaczonymi punktami. Po sprawdzeniu stanów liczbowych oraz umundurowania  wyruszyliśmy na trasę. Należało w dowolnej kolejności odwiedzić cztery punkty:

  1. na Placu Narutowicza, za kościołem św. Jakuba, ukrył się Krzysiek Pasternak, który prowadził punkt dotyczący piosenek,
  2. w Parku im. Marii Skłodowskiej-Curie punktowym był Daniel Karkowski, a tematem przeszkody samarytanka,
  3. na Polach Mokotowskich, przy ulicy Stefana Batorego, stał Michał Kalenik, który sprawdzał znajomość terenoznawstwa,
  4. ostatnim punkt zlokalizowano niedaleko GUS-u, przy Alei Armii Ludowej, koło Pomnika Czynu Lotniczego, a punktowym był Alek Kućma; tematem przeszkody była sygnalizacja.

Zastępy miały dwie godziny (od 12.15 do 14.15.), aby obejść te punkty i zaliczyć poszczególne zadania. Po zakończeniu turnieju spotkaliśmy się pod szkołą im. Staszica, gdzie odbył się apel kończący turniej. Wysłuchaliśmy rozkazu, z którego wynikała następująca punktacja:

zastęp "Bobry"  32p. (I miejsce)
zastęp "Łosie"  30p. (II miejsce)
zastęp "Sokoły"  30p. (II miejsce)
zastęp "Lisy"  30p. (II miejsce)
zastęp "Żubry"  27,5p. (III miejsce)
zastęp "Rysie"  21 p. (IV miejsce)
zastęp "Szopy"  0p. (dyskwalifikacja z powodu nieobecności).

Zastęp "Bobry" dostał przechodni Puchar Wikingów, który zastęp o tej nazwie zdobył 21 lat temu na pierwszym zlocie UNDHR. Zwycięski zastęp ustawił się do zdjęcia, a potem wszyscy rozeszli się do domów.

Jeszcze tego samego dnia wieczorem zastępowi mieli stawić się w magazynie, aby wyładować sprzęt obozowy i zapakować ciężarówkę. Kwaterka ma wyruszyć rano, 29 czerwca.

b.s. Adam Dziedzic