W dniach 22-24 V 1998 r. w Puszczy Bolimowskiej (k. Skierniewic) nad rzeką Rawką odbył się 16. Zlot Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej zorganizowany przez 16 WDH. W Zlocie oprócz organizatorów (ok. 30 osób) uczestniczyły również 1 Warszawska DH, XV Łódzka DH (po 5 osób), 2 i 3 Krakowskie oraz 21 i 23 Warszawskie DH (po 2 osoby) i po jednym przedstawicielu 6 i 13 Krakowskich DH. Większość ekip dotarła już w piątek - po rozbiciu namiotów i zjedzeniu kolacji miało miejsce ognisko.

W sobotę rano dotarły pozostałe ekipy - akurat zdążyli na Apel Inauguracyjny. Po Apelu odbył się bieg terenowy. Uczestniczyło w nim 5 mieszanych patroli (ich skład ustalili organizatorzy), w którym należało się wykazać umiejętnościami harcerskimi (rozbijanie namiotu na czas, przyrządzanie potraw w warunkach polowych, transport rannego, terenoznawstwo), inteligencją i poczuciem humoru - w sumie bardzo udane. Ze względu na niesprzyjającą pogodę zrezygnowano z gwoździa programu jakim miał być spływ na materacach. Po biegu był obiad i cisza poobiednia, następnie odbył się turniej piłki nożnej. W związku z tym, że cieszył się on dużym powodzeniem (brało udział 5 ekip) zrezygnowano z mającej się później odbyć gry terenowej a i tak mimo to nie udało się zrealizować wariantu każdy z każdym. Na zakończenie (tak, jak w zeszłym roku) odbył się wielki mecz 16 WDH kontra Reszta Świata wygrany przez 16 WDH 7:1 (rok temu: 11:0).

Jedna z podbramkowych sytuacji

Po tym była kolacja, mycie i wieczorne ognisko, a następnie wieczorne Spotkanie Korespondentów i Drużynowych UNDHR. Ze względu na zmęczenie i niewyspanie większości uczestników było ono stosunkowo krótkie - uaktualniono adresy, krótko omówiono sytuację w środowiskach należących do Unii i ewentualnych kandydatów. Ustalono, że jesienne Spotkanie Korespondentów zorganizuje 23 WDH - odbędzie się prawdopodobnie w dn. 4-6 XII - niewykluczone, że w chacie Pomarańczarni na Sokołówce (Kotlina Kłodzka) a następny Zlot prawdopodobnie zorganizuje Błękitna XIV z Poznania (wprawdzie zabrakło jej przedstawiciela ale poprzednio wyrażali na to ochotę). 

 

Ognisko zlotowe

 

Orkiestra 16WDH

W niedzielę rano po pobudce odbył się bieg przełajowy Rawka Trophy na dystansie ok. 2 km i tu Reszta Świata częściowo się zrehabilitowała za swą porażkę w piłce nożnej, gdyż na metę kolejno przybyli reprezentanci 13 KDH, 16 WDH i 2 KDH. Jako czwarty bieg ukończył drugi reprezentant 16 WDH, zaś pozostali (a startowało ok. 10 zawodników) pogubili się w lesie. Po biegu było śniadanie i Apel Końcowy, na którym podsumowano Zlot, ogłoszono wyniki Biegu Terenowego i wręczono dyplomy, a na zakończenie odnowiono Zaprzysiężenie Unii (brali w nim udział reprezentanci poszczególnych środowisk). Po Apelu zamiast mszy polowej (niestety, "zamówiony" ksiądz nie dotarł) odśpiewano Modlitwę Harcerską i rozpoczęto operację Odwrót. 

 

Apel kończący zlot

 

Bandera UNDHR

Zlot uważam za bardzo udany. Organizacja była dobra (choć były pewne drobne niedociągnięcia, częściowo spowodowane przez tzw. Siły Wyższe), niezbyt dopisała pogoda (bardzo "niezdecydowana": raz deszcz, raz słońce) ale HARCERZY to nie wystraszyło. Miejsce było bardzo dobre pod względem widokowym (park krajobrazowy); ze względu na przepisy nie wolno było gotować na ogniu ale organizatorzy zapewnili wrzątek, herbatę i obiad (nie pobrali żadnych opłat zlotowych !).


Posiłek


Zdjęcie rodzinne zlotu

Były korespondent 13 KDH (ale nadal mocno związany z Unią)

Sławomir Stachniewicz

tekst został skopiowany z serwisu internetowego Krakowskiej Czarnej Trzynastki ze strony znajdującego się pod adresem http://www.ctk.zhr.pl/ctk9798/zlot98.html

zdjęcia pochodzą ze strony http://www.ctk.zhr.pl/ctk9798/zlot98f.html