Warszawa, 16 września 2011 r.

Związek Harcerstwa Polskiego
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Szczep 23 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych
"Pomarańczarnia" im. K. K. Baczyńskiego
Komendant Szczepu

Szanowni Jubilaci!

W setną rocznicę powstania 16 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego, Szczep 23 WDHiZ składa Wam serdeczne życzenia. Jesteście bez wątpienia jednym z najwybitniejszych i najlepszych środowisk harcerskich w historii. Jako Wasi młodsi, 91-letni bracia, chylimy czoło przed "Szesnastką" - przed jej wspaniała historią i wielkimi dokonaniami.

Szczególna więź przyjaźni od dawien dawna łączy nasze środowiska. Kroniki Pomarańczarni z roku 1938 wspominają obóz na Wołyniu, który upływał w atmosferze braterskiej rywalizacji z 16WDH. Kulminacyjnym momentem było porwanie jednego z instruktorów Szesnastki przez przebranych za policjantów harcerzy naszego Szczepu. Wywieziony samochodem z obozu, musiał przekazać w darowiznę swój mundur, który jako trofeum przez dłuższy czas cieszył oczy całego naszego obozu. W imieniu ówczesnej Komendy Obozu - przepraszamy i dziękujemy.

Dzieje naszych środowisk przeplatają się w kluczowych momentach dla historii Polski i historii harcerstwa. Duży udział obu naszych środowisk w Szarych Szeregach jest naszym wspólnym powodem do dumy. Razem współtworzyliśmy również drugi, tak zwany niepokorny nurt harcerstwa w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Nasze losy splotły się ostatecznie, gdy zarówno "Szesnastka", jak i "Pomarańczarnia" wstąpiły do Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej.

W dniu tego wspaniałego Jubileuszu życzymy Wam następnych takich stu lat. Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy nie życzyli Wam tego co mamy najlepsze a wiec harcerek. Oby jak najszybciej udało Wam sie reaktywować w swoim Szczepie drużynę żeńską. Wówczas "Szesnastka", aktualnie drużyna wybitna i wspaniała, stanie się drużyną idealną.

Czuwaj!

Komendant Szczepu
phm. Antoni Morawski