W dniu 23 września 2020 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy o patronce Szkoły Podstawowej nr 175 czyli o Helenie Marusarzównie – polskiej kurierce w czasie II Wojny Światowej.

Na otwarciu była pani Burmistrz Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy Katarzyna Łęgiewicz, pan Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla dzielnicy Ochota Krzysztof Grochowski oraz pani Dyrektor SP 175 Jolanta Zan-Szantroch.

Wystawa została opracowana przez Kółko Historyczne działające w naszej Szkole, prowadzone przez panią Ewę Ciosek która jest dawną instruktorkę ZHR a w kółku aktywnie działają harcerze z ZHR z 16 WDH-y im. Zawiszy Czarnego SULIMA – ja czyli mł. Tomek Zalewski oraz szer. Ryszard Pasela i harcerki z 22 WDH-ek BRZEZINA oraz harcerki z ZHP z 224 WDH-ek ZETA im. Haliny Grabowskiej. Wystawa została sfinansowana w ramach projektu "Moje miejsce na Ziemi" Fundacji Orlen.  

Nad wystawą pracowaliśmy cały rok szkolny 2019/20, każdy członek kółka musiał zebrać materiały na konkretny temat, ja musiałem zebrać informacje na temat rodziny Heleny – wielu członków jej rodziny było zaangażowanych w konspirację i wielu z nich było wybitnymi sportowcami.

Na otwarcie wystawy harcerze przyszli w mundurach, a reszta na galowo. Każdy z nas miał opowiadać o jednej tablicy – ja opowiadałem o bazach kurierskich.

W tym roku szkolnym kółko historyczne promuje wystawę wśród uczniów szkoły oraz zaproszonych gości. W październiku miałem okazję oprowadzać po wystawie klasę III.

Zachęcam do odwiedzenia naszej wystawy, jest ona udostępniona na ogrodzeniu szkoły przy ul. Trzech Budrysów 32.

mł. Tomek Zalewski 
Zastęp „Nietoperze", 16 WDH „Sulima”