Na początku 1986 roku, poprzez ojca Krzysztofa Zbytniewskiego (harcerz z plutonu Sulima, patrol Piżmaki), który był grafikiem, nawiązany został kontakt z panem Tadeuszem Kaczyńskim znanym muzykologiem i założycielem działającej poza cenzurą Filharmonii im. Traugutta. Szesnastka została poproszona o pomoc w organizacji koncertów filharmonii, które odbywały się w kościołach. Zespół FiT tworzyli wybitni aktorzy, śpiewacy i muzycy. Programy artystyczne tworzone przez filharmonię obejmowały utwory związane tematycznie z rocznicami patriotycznymi i religijnym: Konstytucja 3 Maja, Insurekcja Kościuszkowska, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, Powstanie Warszawskie itp. . Koncerty były organizowane przez cały rok w różnych kościołach.

Służba w FiT polegała na rozlepianiu plakatów informujących o koncercie w okolicach kościoła, jakim miał się on odbyć, dowożeniu na miejsce sprzętu nagłaśniającego, dekoracji i kostiumów, montażu dekoracji, rozdawaniu wydrukowanych programów, służbie porządkowej podczas koncertu, demontażu dekoracji i odstawienie przywiezionych rzeczy na miejsce.

Trwała od lutego 1986 roku do kwietnia 1987 roku. Angażowały się w nią przede wszystkim Piżmaki (Krzysio Zbytniewski "Zbytek", Rafał Lipski "Lipa", i Paweł Burakowski "Burak"). Często jednak wzywano do pomocy całą Sulimę.  Najczęściej w służbie brali udział poza Piżmakami: Marek Gajdziński, Jacek Kajak, Andrzej Karwan, Marek Talacha, Leszek Sawicki, Maciek Piątkowski, Jakub Skrzyński, Szymon Majewski, Adam Lenarcik, Lech Najbauer. W kwietniu 1987 roku zawieszono tę służbę z powodu zaangażowania się Szesnastki w przygotowania do Białej Służby. Sulima była drużyną służbową sztabu BS, a jej drużynowy szefem sztabu. Na barki drużyny spadło zorganizowanie zlotu Świętego Jerzego, co absorbowało wysiłek wszystkich harcerzy. A był to wysiłek znaczny, bo trzeba było zorganizować zlot przewidziany na ok. 1000 uczestników, w dodatku zlot nielegalny, a więc wszystkie działania musiały być prowadzone w tajemnicy.  Po zakończeniu BS'87 do służby w filharmonii już nie powrócono na skutek rozwiązania Sulimy przez władze ZHP, co było represją za jej kluczową rolę w Białej Służbie. W tej sytuacji wspólnie z kierownictwem Filharmonii uznaliśmy, że bezpieczniej dla niej będzie nie dostarczać SB dodatkowych pretekstów, mogących posłużyć do zlikwidowania tej inicjatywy.

W archiwum Szesnastki zachowało się kilka programów Filharmonii im. Traugutta.

Marek Gajdziński