77 obóz stały 16 WDH odbył się w dniach 1 - 26 lipca 2005r. nad jeziorem Psarskim koło Psich Głów, gmina Czaplinek, powiat drawski, woj. zachodniopomorskie.
Po raz drugi postawiliśmy obóz wspólnie z 40 Gdyńską Drużyną Harcerek "Źródło" im. Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej. Wzorem roku poprzedniego mieliśmy wspólną kuchnie i stołówkę oraz (i tu akurat trochę odmiennie) dość sporo wspólnych elementów programowych, w tym sporo ognisk, manewry, grę nocną, watrę i inne. Komendantem zgrupowania był phm. Lech Najbauer HR, a komendantką podobozu harcerek phm. Karolina Kustra.
W obozie Szesnastki wzięło udział 53 harcerzy (w 7 zastępach młodszoharcerskich i zastępie wędrowniczym K2) oraz 4 instruktorów 16 WDH (łącznie 57 osób). Instruktorzy pełnili funkcje komendantów w poszczególnych etapach trwania obozu. Kwatermistrzowsko obóz przygotowany został przez h.o. Piotra Drzazgę, przy dużej pomocy ze strony przybocznych: pwd. Andrzeja Karwana HR i phm. Pawła Burakowskigo HR. na obozie Piotr Drzazga pełnił funkcję kwatermistrza i zaopatrzeniowca całego zgrupowania, mając do pomocy ćw. Michała Kalenika (magazyniera) oraz byłą harcerkę z Gdyni, która zajmowała się gotowaniem (nazywano ją "Kawa"). Obóz wsparli swoją pracą Zawiszacy i rodzice harcerzy Szesnastki: Artur Baczyński i Jacek Kajak, a także tata Janka Pawłowskiego z zastępu "Wydry", niegdyś harcerza "Czarnej Trzynastki". Pielęgniarki nie było, była za to 100% lekarz, Dorota Lenarcik, żona Zawiszaka i matka jednej z harcerek z Gdyni (harcerka jest zasadniczo z Mińska, ale na obozy jeździ z Czterdziestką). Mieliśmy także ratownika WOPR oraz trzech młodszych ratowników do pomocy.
1. Kadra
- phm. Lech Najbauer HR - komendant obozu i zgrupowania
- phm. Lesław Kuczyński HR - zastępca komendanta
- hm. Marek Gajdziński HR - zastępca komendanta
- pwd. Andrzej Karwan HR - zastępca komendanta
- ćw. Pawel Huras - zastępca komendanta
- ćw. Artur Piątek - instruktor programowy
- ćw. Jakub Kurek - oboźny
- h.o. Piotr Drzazga - kwatermistrz
- ćw. Michał Kalenik - magazynier
2. Zastępy
zastęp "Żbiki", zastępowy wyw. Michał Trocha
- mł. Jakub Lewandowski
- mł. Piotr Kończyk
- mł. Kamil Bojanko
- szer. Łukasz Zubilewicz
zastęp "Jastrzębie", zastępowy ćw. Michał Lewandowski
- mł. Sebastian Przybysz
- szer. Marcin Jędrasik
- szer. Erwin Trybe
- szer. Karol Michalak
- szer. Łukasz Michalak
- szer. Zbigniew Michalak
- szer. Bartłomiej Korol
- szer. Arif Khan
- szer. Marcin Styczek
zastęp "Kruki", zastępowy wyw. Michał Lenart
- wyw. Dyzma Zawadzki
- wyw. Marcin Kajak
- mł. Jakub Omiecki
- szer. Adam Koseła
- szer. Wojciech Klukowski
zastęp "Lisy", zastępowy wyw. Marcin Gierbisz
- mł. Maciej Sadowski
- mł. Kajetan Kapuściński
- mł. Adam Dziedzic
- szer. Dariusz Zaremba
zastęp "Rysie", zastępowy wyw. Karol Czopek
- mł. Adam Bojanko
- szer. Grzegorz Stój
- szer. Lesław Kuczyński
zastęp "Wydry", zastępowy mł. Piotr Maślankiewicz
- mł. Jakub Burakowski
- szer. Aleksander Gortych
- szer. Erazm Zawadzki
- szer. Jan Pawłowski
zastęp "Wilki", zastępowy mł. Łukasz Juszkiewicz
- wyw. Wojciech Barański
- mł. Marcin Kołakowski
- szer. Marcin Kazimierski
- szer. Michał Ferenc
- szer. Maciej Wewiór
- szer. Paweł Mularczyk
patrol "K2", patrolowy h.o. Marek Marczak
- wyw. Konrad Winiarski
- wyw. Michał Strzelecki
- wyw. Aleksander Kućma
- mł. Tomasz Odrzygóźdź
- mł. Karol Kaszyński.
Przez pewien czas w obozie uczestniczyli także p.o. drużynowego gromady zuchowej ćw. Daniel Karkowski oraz przyboczny zuchowy wyw. Jacek Łakomy.
3. Stopnie i sprawności
Zdobyto 3 stopnie ćwika, 10 stopni wywiadowcy i 19 stopni młodzika oraz 109 sprawności (najwięcej, po 7, zdobyli mł. Karol Michalak i mł. Zbigniew Michalaka z "Jastrzębi"; sprawność "Trzech Piór" zdobył mł. Adam Koseła z "Kruków").
ćwik
- Michał Kalenik
- Jakub Kurek
- Artur Piątek
wywiadowca
- Karol Kaszyński (najlepszy wynik na biegu)
- Jakub Lewandowski
- Kajetan Kapuściński
- Piotr Maślankiewicz
- Tomasz Odrzygóźdź
- Sebastian Przybysz
- Łukasz Juszkiewicz
- Jakub Omiecki
- Piotr Kończyk
- Adam Dziedzic
młodzik
- Karol Michalak (najlepszy na biegu ex aequo)
- Łukasz Michalak (najlepszy na biegu ex aequo)
- Zbigniew Michalak
- Grzegorz Stój
- Marcin Styczek
- Erazm Zawadzki
- Lesław Kuczyński
- Łukasz Zubilewicz
- Adam Koseła
- Marcin Kazimierski
- Aleksander Gortych
- Arif Khan
- Wojciech Klukowski
- Marcin Jędrasik
- Paweł Mularczyk
- Dariusz Zaremba
- Michał Ferenc
- Bartłomiej Korol
- Jan Pawłowski
sprawności
- Michał Lewandowski - 1
- Marcin Kołakowski - 1
- Dyzma Zawadzki - 1
- Adam Koseła - 2
- Wojciech Barański - 1
- Kajetan Kapuściński - 2
- Maciej Sadowski - 1
- Michał Strzelecki - 2
- Konrad Winiarski - 5
- Tomasz Odrzygóźdź - 2
- Piotr Maślankiewicz - 3
- Aleksander Kućma - 3
- Marek Marczak - 3
- Łukasz Zubilewicz - 4
- Marcin Jędrasik - 4
- Karol Michalak - 7
- Zbigniew Michalak - 7
- Łukasz Michalak - 5
- Bartłomiej Korol - 4
- Arif Khan - 4
- Marcin Styczek - 3
- Wojciech Klukowski - 4
- Dariusz Zaremba - 4
- Grzegorz Stój - 6
- Lesław Kuczyński - 3
- Aleksander Gortych - 4
- Erazm Zawadzki - 4
- Jan Pawłowski - 4
- Marcin Kazimierski - 5
- Michał Ferenc - 1
- Paweł Mularczyk - 5.
4. Punktacja końcowa
W punktacji obozowej osiągnięto następujące wyniki:
- I miejsce "Kruki" zast. wyw. Michał Lenart (74 pkt)
- II miejsce "Rysie", zast. wyw. Karol Czopek (72,5 pkt)
- III miejsce "Jastrzębie", zast. ćw. Michał Lewandowski (68 pkt)
- IV miejsce "Żbiki", zast. wyw. Michał Trocha (58 pkt)
- V miejsce "Wilki", zast. wyw. Łukasz Juszkiewicz (39 pkt)
- VI miejsce "Wydry", zast. wyw. Piotr Maślankiewicz (34 pkt)
- VII miejsce "Lisy", zast. wyw. Marcin Gierbisz (25 pkt).
5. Najlepszy harcerz obozu
Najlepszymi harcerzami obozu pod względem zdobytych sprawności zostali ex aequo mł. Karol Michalak i mł. Zbigniew Michalak z "Jastrzębi".
6. Obrzędowość
Fabułą obozu było państwo pierwszych Piastów. Poszczególne zastępy przyjęły nazwy słowiańskich plemion, jednak nie stosowano nazw obozowych w trakcie zajęć. Obrzędowość przejawiała się głównie w strojach i sprzęcie bojowym (każdy miał tarczę, wykonywano także dzidy, miecze i łuki, budowano również katapulty), a także w grach, w stosowanej na obozie walucie (denar), za która można było nabywać różne dobra w kantynie prowadzonej przez kwatermistrza, pionierce (brama główna zbudowana na wzór bramy w Biskupinie oraz brama boczna - wartownia) i innych elementach obozu. Przede wszystkim należy wspomnieć o około trzymetrowym posągu Trygława, wyrzeźbionym w drewnie przez Zawiszak, Marka Tumiłowskiego. Pal z trzema twarzami został umieszczony na placu apelowym i stał przez cały obóz, aż do "Duszochwatów", kiedy to został obalony i w domenie Piastów wprowadzono chrześcijaństwo (w czasie gry ostatnią przeszkodą był symboliczny chrzest w jeziorze). Trygław został przemianowany na Świętobełta, ponieważ u podnóża posągu wykopano dołek, w którym umieszczono garnek z rozrobionym z wodą syropem, zwanym bełtem - każdy spragniony mógł w ciągu dnia skorzystać z napoju. Wyszły także dwa numery gazetki obozowej pt. "Mieszkon". Plakietka obozowa wzorowana była na piastowskiej pieczęci książęcej.
7. Podsumowanie
Obóz należy zaliczyć do bardziej udanych w ostatnich latach. Mimo, że obrzędowość nie została wykorzystana tak, jak w roku poprzednim, to jednak kilka z jej elementów miało istotny wpływ na powodzenia obozu, przede wszystkim majsterka oraz Świętobełt. Trzeba podkreślić bardzo dobrą pionierkę obozową (bramy, stołówka, wspaniała ziemianka, w której znajdował się magazyn jedzenia), w której wyraźnie zaznaczyli swój udział Zawiszacy, a także pionierkę namiotową - przede wszystkim komendę na palach, która była imponującym dziełem: na parterze znajdowała się część biurowa z dwiema bujanymi pryczami oraz stołem, ławami i regałem, a na górze cztery pomysłowe prycze i półki. Dół wypleciony był z gałęzi sosnowych oraz chrustu brzozowego, a jedna z części ściany frontowej stanowiła tablica rozkazów. Tablica przeciwpożarowa miała formę studni z dachem z sitowia. Bardzo dobrze zbudowany był pomost kąpielowy. jezioro zasługuje na szczególną uwagę: było niezwykle czyste i dość głębokie, a słoneczna pogoda sprawiła, że bardzo dużo czasu spędzono na kąpielisku. Przykrym akcentem obozu były wyjazdy w jego trakcie. Trudów pierwszego tygodnia nie wytrzymało dwóch chłopców, czterech dalszych wyjechało po święcie Obozu (jeden ze względów zdrowotnych, dwóch miało wcześniej zaplanowane wyjazdy z rodzicami). Zdarzył się jednak przypadek powrotu na obóz harcerza, którego mam zabrała po święcie Obozu.
Koniecznie należy podnieść, że program tegorocznego obozu został w całości przygotowany i przeprowadzony przez młodą kadrę: Pawła Hurasa, Artura Piątka, Jakuba Kurka i Michała Lewandowskiego. Kwatermistrzostwo w rękach Piotra Drzazgi stało na wysokim poziomie. Program wędrowniczy obejmował wspólną budowę obozu i udział w zajęciach w ostatnim tygodniu, natomiast dwa tygodnie chłopcy spędzili na wyprawie w Bieszczadach, częściowo pod wodzą phm. Lesława Kuczyńskiego, a częściowo h.o. Marka Marczaka.
Wypada na koniec zauważyć bardzo dobre zgranie kadry i uczestników obozu z podobozem harcerek. Współpraca, poza drobnymi nieporozumieniami w kuchni, przebiegała wzorowo. Zorganizowano kilka wspólnych elementów programowych, w tym szereg ognisk (także ognisko Święta Obozu).
phm. Lech Najbauer