W piątek, 3 maja 2019 roku, my, harcerze 16 WDH „Grunwald”, jako reprezentacja ZHR, wzięliśmy udział w oficjalnych obchodach 228 rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja.

O godzinie 7:45 stawiliśmy się w idealnych mundurach na placu Narutowicza. Nie było nas niestety zbyt wielu - w tak ważnym dniu pojawiło się nas zaledwie 15. Mimo to, ciekawi czekających nas wyzwań, postanowiliśmy nie narzekać i wyruszyliśmy w drogę do Archikatedry Warszawskiej, gdzie o godzinie 9:00 miała zostać odprawiona msza święta z udziałem najważniejszych osób w państwie. Na miejscu spotkaliśmy się z miłymi harcerkami z Koszalina, wraz z którymi tworzyliśmy poczet sztandarowy ZHR. Po przygodach związanych z kontrolą przed wejściem do świątyni, udało nam się bez większych przeszkód wziąć udział w uroczystym nabożeństwie.

Niebawem po zakończeniu mszy udaliśmy się na Plac Zamkowy i tam podzieliliśmy się na dwa zespoły, w których mieliśmy pełnić służbę w trakcie odbywających się tam o godzinie 12:00 uroczystości. Kierowałem jednym z zespołów, złożonym głównie z młodszych harcerzy, drugi natomiast (ten "starszy") wziął pod swoją komendę nasz drużynowy, Bruno Zawadzki. Każdy zespół otrzymał zadanie przydzielone przez niezwykle miłą panią koordynującą przebieg obchodów (ponadto, ta sama pani obiecała nam obiad w Pałacu Prezydenckim, już po zakończeniu uroczystości; sami rozumiecie – taka motywacja!). Młodsi harcerze zajęli się rozdawaniem flag, a starsi – mieli za zadanie obstawić lożę VIP oraz stanowić (wraz z harcerkami z Koszalina) poczet sztandarowy ZHR. Służba w tzw. „strefie 0”, była niezwykle ciekawa: można było z bliska zobaczyć wiele znanych osób oraz po prostu być w środku wydarzeń, które zwykle ogląda się na ekranie telewizora lub spoza barierki. Obie drużyny wywiązały się ze swoich zadań znakomicie, czego dowodem była sesja fotograficzna z Premierem Mateuszem Morawieckim (warto zauważyć, iż pan Premier sam do nas podszedł z gratulacjami). Pani kierująca nami podczas uroczystości wywiązała się ze swojej obietnicy i zabrała nas do Pałacu Prezydenckiego, gdzie zjedliśmy pyszny (PYSZNY!) obiad, a ciepłe bułeczki, którymi zostaliśmy poczęstowani, z pewnością przejdą do historii. Zaraz po obiedzie część z nas, czyli ja, Bruno, przyboczni Ludwik i Stasiek, Przemek (zast. zastępu „Szopy) oraz Mati (zast. zastępu „Ibisy), udała się na wielką defiladę z okazji 15-lecia Polski w Unii Europejskiej i 20-lecia Polski w NATO. Po niezapomnianej defiladzie i dniu pełnym ciekawych doświadczeń wróciliśmy do domów. Było to naprawdę świetne przeżycie i życzę każdemu, aby mógł czegoś podobnego kiedyś doświadczyć.

wyw. Bernard Zawadzki, zastępowy zastępu „Jelenie”

Przemówienie Prezydenta

ćw. Ludwik Zawadzki przed trybuną, fot. Grzegorz Jakubowski, KPRP

mł. Antoni Popiel i wyw. Jan Czerski, fot. st. szer. Michał Wójcik, Pułk Reprezentacyjny WP

mł. Bartosz Goetz, fot. st. szer. Michał Wójcik, Pułk Reprezentacyjny WP

 szer. Antoni Suszko, for. Grzegorz Jakubowski, KPRP

szer. Robert Wiejak, fot. st. szer. Michał Wójcik, Pułk Reprezentacyjny WP

ćw. Przemysław Siuciak i ćw. Mateusz Aleksandrowicz przed trybuną, fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska, KPRP