Przed-obozowy biwak "Grunwaldu"
Dąbrówka, 21-22 czerwca 2024 r. 

Z piątku na sobotę w przedostatnim tygodniu czerwca odbył się biwak drużyny "Grunwald". Pojawiło się na nim 4 harcerzy oraz 2 osoby z kadry. Wyjazd  miał miejsce niedaleko otwocka. Harcerzy w nocy napotkała ogromna burza lecz podołali zadaniu i w dalszym ciągu biwak odbył się tak jak przewidywali.  Dzielnie powrócili do Warszawy następnego dnia. (MSz)

 

"Grunwald" na biwaku drużyny!
Pomiechówek, 25-26 maja 2024 r. 

W sobotę o 8:20 rozpoczął się biwak “Grunwaldu”, który potrwał do godziny 13:30 następnego dnia. Biwak odbył się w Pomiechówku, nad brzegiem rzeki Narew.

Podczas tej doby zmagań, piętnastu harcerzy gotowało obiady na ognisku, miało grę terenową oraz apel. Najbardziej jednak w pamięć zapadła pogoda, która lekko mówiąc nie dopisywała. Pomimo tych przeszkód każdy, a zwłaszcza zwycięski zastęp "Jastrzębie", wrócił do domu uśmiechnięty. (AB)

 

Szesnastka na kursie przybocznych zuchowych "Strzały"
Komorów, 10-12 maja 2024 r. 

 

Gra "Grunwaldu"
Pole Mokotowskie, 11 maja 2024 r. 

 

Gra "Grunwaldu"
Warszawskie metro, 13 kwietnia 2024 r. 

W sobotę 13.04 miała miejsce gra "Grunwaldu". Harcerze spotkali się o godzinie 9:00 na metrze Młociny w ilości sztuk 16. Podczas gry, zastępy rywalizowały wykonując zadania na stacjach linii pierwszej warszawskiego metra. Całe wydarzenie zakończył apel w Lesie Kabackim około godziny 14:30, po którym wszyscy wrócili na Ochotę. W obstawie gry pomogli wędrownicy z "Oldboysów" - wielkie dzięki! (KZ)

 

Biwak hufca "Zawrat"
Puszcza Kampinoska, 15-17 marca 2024 r. 

Z soboty 16.03 na niedzielę 17.03 odbył się biwak hufca "Zawrat". Zastępowi przyjechali tam już w piątek, 15.03, aby wziąć udział w turnieju zastępowych, a reszta hufca dojechała w sobotę. Zaraz po przybyciu zastępów i gromad, zaczęła się pierwsza część turnieju zastępów, w czasie której harcerze zwiedzali Leszno. Druga część zmagań stoczyła się już w samej puszczy Kampinoskiej. Po tej części wszyscy posilili się pysznymi kiełbaskami z ogniska. Po ciepłym posiłku rozpoczęła się część trzecia zmagań zastępów, podczas której odbijany był zakładnik (Szymon Kotański, wspaniały nasz szczepowy). Równolegle do programu harcerskiego, zuchy działały w ramach własnego programu - bawiły się równie dobrze!

Wieczorem odbyło się ognisko, na którym, niestety, wiatr przygnał burzową chmurę. Skończyło się więc ono trochę wcześniej, zjedzona została kolacja i wszyscy ułożyli się do spania. Tak zakończył się pierwszy dzień. W niedzielę harcerze posprzątali w gościńcu, w którym rezydowali przez czas trwania biwaku, spakowali się i wyruszyli do kościoła na mszę. Po niej miejsce miał apel końcowy z ogłoszeniem wyników turnieju zastępowych (1. miejsce wyw. Marcin Szewczyk z "Grunwaldu") i zastępów (1. miejsce "Kuny" z "Sulimy" z wyw. Tristanem Brychem na czele)  i za pomocą autobusu nr. 719, już około godziny 14:00 wszyscy byli w domach. (AB)

Harcerska Droga Krzyżowa 2024
Warszawa, 23 lutego  2024 r.

Kolejny raz harcerze Warszawskiego Hufca Harcerzy "Zawrat" przygotowali i wzięli udział w parafialnym nabożeństwie Drogi Krzyżowej w parafii św. Jakuba Apostoła na Placu Narutowicza. O godzinie 19:30 harcerze spotkali się aby podzielić zadania (funkcję akolitów, poczet sztandarowy, warta honorowa przy stacjach). O godzinie 20:00, po Mszy Świętej, wyruszyła procesja której przewodził ks. hm. Radosław Jurewicz. Rozważania odczytał z ambony pwd. Szymon Kotański HR (który rozwinął rozważania przygotowane przez ks. Radka). Całe nabożeństwo zakończyła modlitwa harcerska. Inicjatorem tegorocznej drogi krzyżowej był hm. Maciej Sadowski. W wydarzeniu wzięli udział harcerze z naszego Szczepu oraz Hufca jak również przyjaciele i przyjaciółki z innych warszawskich środowisk harcerskich. (SZK)

Zbiórka Wędrowników
Warszawa, 16 lutego 2024 r.

W piątek w godzinach 19:16-23:00 odbyła się gra miejska 16 WDW “Oldboys”, zorganizowana przez Patrol “Noname”. Celem akcji było zainteresowanie starszych harcerzy fotografią oraz zmobilizowanie ich do zdobywania sprawności z tej gałęzi. W grze wzięło udział 11-stu wędrowników. Po grze odbyła się noc filmowa, której tematem była “Mała Ojczyzna” oraz “Postępowanie po rycersku we współczesnym świecie”. W repertuarze znalazły się dwa filmy: "Chłopcy z Placu Broni" - nakręcona w 1969 roku węgiersko-amerykańska ekranizacja powieści Ferenca Molnara pod tym samym tytułem oraz “C.K. Dezerterzy” - polsko-węgierska komedia z 1986 roku, reżyserii Janusza Majewskiego. W akcji wzięło udział 10-ciu wędrowników i 2 harcerzy. (LZ)

Coroczna Choinka Szczepu!
Warszawa, 3 lutego 2024 r.

Jak co roku spotkaliśmy w gronie Harcerzy, Zawiszaków, Rodziców i Przyjaciół! Nie mogło zabraknąć tradycyjnych elementów takich jak uroczysty apel, kawiarenka oraz nowe wydanie Sulimczyka. Mieliśmy też okazję wziąć udziału w mini teleturnieju przygotowanym przez pwd. Mateusza Aleksandrowicza HO oraz pośpiewać szesnastkowe szlagiery oraz obejrzeć film o Zawiszy Czarnym nakręcony przez pwd. Jędrzeja Rosłana HR i harcerzy “Grunwaldu”. W uroczystym apelu, wzięło udział wszystkie 5. drużyn naszego Szczepu (zuchy z Bractwa Zaginionego Oręża i Strażników Czasu, harcerze z Grunwaldu i Sulimy oraz wędrownicy z Oldboyów), a także bratnia 9 WDH Eskadra.

Dziękujemy wszystkim przybyłym (w tym przedstawicielom władz samorządowych Dzielnicy Ochota oraz miasta stołecznego Warszawy) za wspólnie spędzony czas, a dyrekcji i pracownikom Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 61 im. Juliana Przybosia  za gościnę w murach szkoły. (SZK)

ZIMOWA WĘDRÓWKA OLDBOYSÓW
Góry Opawskie, 14-18 stycznia 2024 r. 

O to wróciliśmy! Trzynastu wędrowników rozpoczęło zimowisko od dotarcia do Opola, gdzie wzięliśmy udział w Mszy Świętej we franciszkańskim kościele oraz zwiedziliśmy jedną z głównych atrakcji miasta - Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Wieczorem dołączyliśmy do naszych przyjaciół w Głuchołazach, gdzie wspólnie śpiewaliśmy na kominku oraz działaliśmy warsztatach szczepowego otwierających prace nad próbami HO. Od poniedziałku nasza dzielna drużyna wyruszyła na szlak, gdzie zmagała się wieloma trudności: śniegiem, lodem, ogromnymi podejściami. Mieliśmy przyjemność, oglądać piękne wschody i zachody słońca, rozmawiać na nurtujące nas tematy oraz pograć w przeróżnego rodzaju gry planszowe jak i w mafię. Odwiedziliśmy piękne góry czeskie i zakosztowaliśmy czeskiej gościnności w schronisku pod Czarcim Kamieniem oraz w restauracji w Zloté Hory. Zdobyliśmy take najwyższy szczyt gór Opawskich - Biskupią Kopę, z której udaliśmy się do Domu Turysty pod Biskupią Kopą. Każdy z tego wyjazdu, oprócz zakwasów na nogach i bolących pleców, z pewnością weźmie ze sobą wiele wspomnień oraz niezapomnianych chwil. W sumie, w trakcie trzydniowej wędrówki, przebyliśmy 56,7 km wyceniane na 72 GOTy. (MM)

Zimowisko Szczepu i 9WDH
Głuchołazy, 13-20 stycznia 2024 r.

Wczesnym rankiem 13 stycznia cały szczep(cały? nie cały, jedna jedyna drużyna nieugiętych wędrowników wyruszyła 14 stycznia) wraz z bratnią 9 WDH wyruszył na zimowisko do Głuchołaz. Na miejscu przywitały nas malownicze krajobrazy i piękny biały śnieg, nie widziany, w większych ilościach, na naszych zimowiskach od jakiegoś czasu. Zimowisko upłynęło nam na różnych zmaganiach i próbach oraz górskich wycieczkach. W trakcie wyjazdu udało nam się zawrzeć nowe przyjaźnie z harcerkami z 7 Głuchołaskiej Drużyny Harcerek “Przełęcz”. Łącznie w zimowisku wzięło udział 25 zuchów, 45 harcerzy, 13 wędrowników oraz 7 instruktorów. Komendantem zimowiska był nasz szczepowym pwd. Szymon Kotański HO, a kwatermistrzem phm. Mateusz Kaczkowski. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu wieczorem 20 stycznia. (SZK)

Wigilia Olimpu
Warszawa, 7 stycznia 2024 r.

W harcówce Szesnastki na Placu Baśniowym odbyła się tradycyjna wigilia Olimpu, w której wzięło udział 14 instruktorów Szesnastki.  Jak zwykle przełamaliśmy się opłatkiem i życzyliśmy sobie wiele dobrego, między innymi dwudziestu nowych HR-ów. Stół uginał się od wigilijnych potraw. Odwiedził nas święty Mikołaj z podarkami i rozegrano tradycyjny quiz z historii Szesnastki. W tym roku zwyciężył zespół "Dla Dyzmy".