Gra z przekazaniem drużyny
Pole Mokotowskie, 21 września 2024 r.
Ta sobota zostanie na długo w pamięci każdego harcerza "Grunwaldu". 21 września o 11:00 rozpoczęła się pod SP nr 23 pierwsza w tym roku gra drużyny. Dwa nowopowstałe i dwa już istniejące zastępy rywalizowały przez trzy godziny, poznając się, sprawdzając wiedzę i testując sprawność fizyczną. Po skończonej grze miał miejsce apel, na którym granatowy sznur drużynowego zdjął pwd. Mateusz Aleksandrowicz HO, a założył HO Tadeusz Rosłan. W całym wydarzeniu brało udział 22 harcerzy "Grunwaldu", hufcowy - "Sopel", szczepowy - Szymon i drużynowy 9 WDH "Eskadra" - Jędrzej. Swoim pierwszym rozkazem Tadeusz mianował na przybocznych HO Franka Wieteskę i ćw. Marcina Mądrzaka. (TR)
85. Rocznica Barykady Września 1939 r.
Warszawa, 8 września 2024 r.
W niedzielne popołudnie wzięliśmy udział w uroczystościach upamiętniających bohaterską obronę Warszawy we wrześniu 1939 r. odbywających się przy pomniku "Barykady" znajdującym się przy ul. Grójeckiej u wylotu ul. Opaczewskiej. Podczas uroczystości nasi harcerze pełnili zaszczytną służbę przy pomniku, jak również składali znicze wraz z kombatantami. W uroczystości wziął również udział poczet sztandarowy ze Sztandarem Szczepu. (SzK)
Akcja Magazynowa w Lewiczynie
Lewiczyn, 15-16 sierpnia 2024 r.
Gdy inni brali udział w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego my wraz z bratnią Eskadrą ruszyliśmy na dwa dni ciężkiej pracy z naszym sprzętem po obozach. W trakcie prac udało nam się skompletować spisać i skatalogować cały nasz sprzęt obozowy. Na koniec ułożyliśmy i przygotowaliśmy sprzęt na zimę w naszym nowym magazynie w Lewiczynie. W akcji wzięło udział łącznie 10 najsilniejszych harcerzy z całego hufca. (SzK)
Śpiewanki Powstańcze na Placu Baśniowym
Warszawa, 7 sierpnia 2024 r.
W środowy wieczór razem z mieszkańcami placu Baśniowego i Powstańcami Warszawskimi spotkaliśmy się na organizowanych przez Urząd Dzielnicy Ochota śpiewankach podczas, których w akompaniamencie harmonii odśpiewaliśmy najpopularniejsze powstańcze piosenki. Jednym z prowadzących śpiewanki był nasz instruktor pwd. Mateusz Aleksandrowicz HO. (SzK)
80 Rocznica Powstania Warszawskiego w Szesnastce
Warszawa, 1 sierpnia 2024 r.
Okrągłą 80 Rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego uczciliśmy tradycyjnie dla nas rozpoczynając ją uroczystością złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie rozkazu rozpoczęcia Powstania przez płk. Antoniego Chruściela ps. "Monter"(ul. Filtrowa 68). Następnie nasi harcerze wzięli udział w wielu służbach w całej Warszawie miedzy innymi w służbie przy Prezydencie RP upamiętniającej Poległych i Pomordowanych na Woli. Godzinę "W" uczciliśmy wraz z Zawiszakami, Rodzicami i Przyjaciółmi minutą ciszy przy kamieniu drużyny. Wieczorem udaliśmy się na Plac Piłsudskiego aby razem z mieszkańcami Warszawy zaśpiewać (nie)zakazne piosenki. (SzK)
Przed-obozowy biwak "Grunwaldu"
Dąbrówka, 21-22 czerwca 2024 r.
Z piątku na sobotę w przedostatnim tygodniu czerwca odbył się biwak drużyny "Grunwald". Pojawiło się na nim 4 harcerzy oraz 2 osoby z kadry. Wyjazd miał miejsce niedaleko otwocka. Harcerzy w nocy napotkała ogromna burza lecz podołali zadaniu i w dalszym ciągu biwak odbył się tak jak przewidywali. Dzielnie powrócili do Warszawy następnego dnia. (MSz)
"Sulima" uczestnikiem dnia dziecka na Placu Baśniowym
Warszawa, 14 czerwca 2024 r.
W ten czerwcowy piątek, odbył się dzień dziecka na placu baśniowym, w tworzenie którego zaangażowało się 6 harcerzy "Sulimy", którymi koordynował ćw. Mikołaj Dąbrowski. Wydarzenie trwało od godziny 15:00 do 18:00, podczas tego dzieci, które zawitały na nasze stoisko miały okazję poczuć się jak prawdziwi harcerze i wykonać zadania, które im wyznaczyliśmy w zamian za słodką nagrodę i sprawności! Dzieci mogły również nauczyć się wiązania węzłów oraz usłyszały legendę o naszym patronie Zawiszy Czarnym. Była to kolejna udana akcja "Sulimy". (MD)
"Grunwald" na biwaku drużyny!
Pomiechówek, 25-26 maja 2024 r.
W sobotę o 8:20 rozpoczął się biwak “Grunwaldu”, który potrwał do godziny 13:30 następnego dnia. Biwak odbył się w Pomiechówku, nad brzegiem rzeki Narew.
Podczas tej doby zmagań, piętnastu harcerzy gotowało obiady na ognisku, miało grę terenową oraz apel. Najbardziej jednak w pamięć zapadła pogoda, która lekko mówiąc nie dopisywała. Pomimo tych przeszkód każdy, a zwłaszcza zwycięski zastęp "Jastrzębie", wrócił do domu uśmiechnięty. (AB)
Szesnastka na kursie przybocznych zuchowych "Strzały"
Komorów, 10-12 maja 2024 r.
Gra "Grunwaldu"
Pole Mokotowskie, 11 maja 2024 r.
Gra "Grunwaldu"
Warszawskie metro, 13 kwietnia 2024 r.
W sobotę 13.04 miała miejsce gra "Grunwaldu". Harcerze spotkali się o godzinie 9:00 na metrze Młociny w ilości sztuk 16. Podczas gry, zastępy rywalizowały wykonując zadania na stacjach linii pierwszej warszawskiego metra. Całe wydarzenie zakończył apel w Lesie Kabackim około godziny 14:30, po którym wszyscy wrócili na Ochotę. W obstawie gry pomogli wędrownicy z "Oldboysów" - wielkie dzięki! (KZ)
Biwak hufca "Zawrat"
Puszcza Kampinoska, 15-17 marca 2024 r.
Z soboty 16.03 na niedzielę 17.03 odbył się biwak hufca "Zawrat". Zastępowi przyjechali tam już w piątek, 15.03, aby wziąć udział w turnieju zastępowych, a reszta hufca dojechała w sobotę. Zaraz po przybyciu zastępów i gromad, zaczęła się pierwsza część turnieju zastępów, w czasie której harcerze zwiedzali Leszno. Druga część zmagań stoczyła się już w samej puszczy Kampinoskiej. Po tej części wszyscy posilili się pysznymi kiełbaskami z ogniska. Po ciepłym posiłku rozpoczęła się część trzecia zmagań zastępów, podczas której odbijany był zakładnik (Szymon Kotański, wspaniały nasz szczepowy). Równolegle do programu harcerskiego, zuchy działały w ramach własnego programu - bawiły się równie dobrze!
Wieczorem odbyło się ognisko, na którym, niestety, wiatr przygnał burzową chmurę. Skończyło się więc ono trochę wcześniej, zjedzona została kolacja i wszyscy ułożyli się do spania. Tak zakończył się pierwszy dzień. W niedzielę harcerze posprzątali w gościńcu, w którym rezydowali przez czas trwania biwaku, spakowali się i wyruszyli do kościoła na mszę. Po niej miejsce miał apel końcowy z ogłoszeniem wyników turnieju zastępowych (1. miejsce wyw. Marcin Szewczyk z "Grunwaldu") i zastępów (1. miejsce "Kuny" z "Sulimy" z wyw. Tristanem Brychem na czele) i za pomocą autobusu nr. 719, już około godziny 14:00 wszyscy byli w domach. (AB)
Harcerska Droga Krzyżowa 2024
Warszawa, 23 lutego 2024 r.
Kolejny raz harcerze Warszawskiego Hufca Harcerzy "Zawrat" przygotowali i wzięli udział w parafialnym nabożeństwie Drogi Krzyżowej w parafii św. Jakuba Apostoła na Placu Narutowicza. O godzinie 19:30 harcerze spotkali się aby podzielić zadania (funkcję akolitów, poczet sztandarowy, warta honorowa przy stacjach). O godzinie 20:00, po Mszy Świętej, wyruszyła procesja której przewodził ks. hm. Radosław Jurewicz. Rozważania odczytał z ambony pwd. Szymon Kotański HR (który rozwinął rozważania przygotowane przez ks. Radka). Całe nabożeństwo zakończyła modlitwa harcerska. Inicjatorem tegorocznej drogi krzyżowej był hm. Maciej Sadowski. W wydarzeniu wzięli udział harcerze z naszego Szczepu oraz Hufca jak również przyjaciele i przyjaciółki z innych warszawskich środowisk harcerskich. (SZK)
Zbiórka Wędrowników
Warszawa, 16 lutego 2024 r.
W piątek w godzinach 19:16-23:00 odbyła się gra miejska 16 WDW “Oldboys”, zorganizowana przez Patrol “Noname”. Celem akcji było zainteresowanie starszych harcerzy fotografią oraz zmobilizowanie ich do zdobywania sprawności z tej gałęzi. W grze wzięło udział 11-stu wędrowników. Po grze odbyła się noc filmowa, której tematem była “Mała Ojczyzna” oraz “Postępowanie po rycersku we współczesnym świecie”. W repertuarze znalazły się dwa filmy: "Chłopcy z Placu Broni" - nakręcona w 1969 roku węgiersko-amerykańska ekranizacja powieści Ferenca Molnara pod tym samym tytułem oraz “C.K. Dezerterzy” - polsko-węgierska komedia z 1986 roku, reżyserii Janusza Majewskiego. W akcji wzięło udział 10-ciu wędrowników i 2 harcerzy. (LZ)
Coroczna Choinka Szczepu!
Warszawa, 3 lutego 2024 r.
Jak co roku spotkaliśmy w gronie Harcerzy, Zawiszaków, Rodziców i Przyjaciół! Nie mogło zabraknąć tradycyjnych elementów takich jak uroczysty apel, kawiarenka oraz nowe wydanie Sulimczyka. Mieliśmy też okazję wziąć udziału w mini teleturnieju przygotowanym przez pwd. Mateusza Aleksandrowicza HO oraz pośpiewać szesnastkowe szlagiery oraz obejrzeć film o Zawiszy Czarnym nakręcony przez pwd. Jędrzeja Rosłana HR i harcerzy “Grunwaldu”. W uroczystym apelu, wzięło udział wszystkie 5. drużyn naszego Szczepu (zuchy z Bractwa Zaginionego Oręża i Strażników Czasu, harcerze z Grunwaldu i Sulimy oraz wędrownicy z Oldboyów), a także bratnia 9 WDH Eskadra.
Dziękujemy wszystkim przybyłym (w tym przedstawicielom władz samorządowych Dzielnicy Ochota oraz miasta stołecznego Warszawy) za wspólnie spędzony czas, a dyrekcji i pracownikom Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 61 im. Juliana Przybosia za gościnę w murach szkoły. (SZK)
ZIMOWA WĘDRÓWKA OLDBOYSÓW
Góry Opawskie, 14-18 stycznia 2024 r.
O to wróciliśmy! Trzynastu wędrowników rozpoczęło zimowisko od dotarcia do Opola, gdzie wzięliśmy udział w Mszy Świętej we franciszkańskim kościele oraz zwiedziliśmy jedną z głównych atrakcji miasta - Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Wieczorem dołączyliśmy do naszych przyjaciół w Głuchołazach, gdzie wspólnie śpiewaliśmy na kominku oraz działaliśmy warsztatach szczepowego otwierających prace nad próbami HO. Od poniedziałku nasza dzielna drużyna wyruszyła na szlak, gdzie zmagała się wieloma trudności: śniegiem, lodem, ogromnymi podejściami. Mieliśmy przyjemność, oglądać piękne wschody i zachody słońca, rozmawiać na nurtujące nas tematy oraz pograć w przeróżnego rodzaju gry planszowe jak i w mafię. Odwiedziliśmy piękne góry czeskie i zakosztowaliśmy czeskiej gościnności w schronisku pod Czarcim Kamieniem oraz w restauracji w Zloté Hory. Zdobyliśmy take najwyższy szczyt gór Opawskich - Biskupią Kopę, z której udaliśmy się do Domu Turysty pod Biskupią Kopą. Każdy z tego wyjazdu, oprócz zakwasów na nogach i bolących pleców, z pewnością weźmie ze sobą wiele wspomnień oraz niezapomnianych chwil. W sumie, w trakcie trzydniowej wędrówki, przebyliśmy 56,7 km wyceniane na 72 GOTy. (MM)
Zimowisko Szczepu i 9WDH
Głuchołazy, 13-20 stycznia 2024 r.
Wczesnym rankiem 13 stycznia cały szczep(cały? nie cały, jedna jedyna drużyna nieugiętych wędrowników wyruszyła 14 stycznia) wraz z bratnią 9 WDH wyruszył na zimowisko do Głuchołaz. Na miejscu przywitały nas malownicze krajobrazy i piękny biały śnieg, nie widziany, w większych ilościach, na naszych zimowiskach od jakiegoś czasu. Zimowisko upłynęło nam na różnych zmaganiach i próbach oraz górskich wycieczkach. W trakcie wyjazdu udało nam się zawrzeć nowe przyjaźnie z harcerkami z 7 Głuchołaskiej Drużyny Harcerek “Przełęcz”. Łącznie w zimowisku wzięło udział 25 zuchów, 45 harcerzy, 13 wędrowników oraz 7 instruktorów. Komendantem zimowiska był nasz szczepowym pwd. Szymon Kotański HO, a kwatermistrzem phm. Mateusz Kaczkowski. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu wieczorem 20 stycznia. (SZK)
Wigilia Olimpu
Warszawa, 7 stycznia 2024 r.
W harcówce Szesnastki na Placu Baśniowym odbyła się tradycyjna wigilia Olimpu, w której wzięło udział 14 instruktorów Szesnastki. Jak zwykle przełamaliśmy się opłatkiem i życzyliśmy sobie wiele dobrego, między innymi dwudziestu nowych HR-ów. Stół uginał się od wigilijnych potraw. Odwiedził nas święty Mikołaj z podarkami i rozegrano tradycyjny quiz z historii Szesnastki. W tym roku zwyciężył zespół "Dla Dyzmy".