Obóz wędrowny 16 WDW „Oldboys” i 19 UDW-ek "Arka"
Czarnogóra, 29 lipca - 10 sierpnia 2023 r.

Na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku odbył się obóz wędrowny 16WDW "Oldboys" w Czarnogórze. Wzięło w nim udział 12 naszych harcerzy oraz 9 wędrowniczek z 19WDW-ek "Arka". Towarzyszył im praktykant z 82 WDW "Zbroja", Jakub Pauszek. Wędrownicy zobaczyli wszystkie oblicza tego małego bałkańskiego kraju - wybrzeże, góry oraz zabytkowe miejscowości. Mieli okazję ujrzeć między innymi Podgoricę, Bar, Budvę, Cetynię, Kotor wraz z wielką zatoką, Jezioro Szkoderskie, Jaskinię Lipa Cave oraz Parki Narodowe Durmitor i Biogradska Górą. Cały wyjazd towarzyszyło im upalne słońce. Więcej o przygodach wędrowników przeczytasz w relacji - Czarnogórska wyprawa - obóz 16 WDW „Oldboys" 2023 (LZ)

Obóz 16 WDH „Sulima” 2023 j. Tupadły
Ostrowiec, 3-27 lipca 2023 r.

Malownicze zachodniopomorskie lasy i niezbadana głębia jeziora Tupadły. Tak przywitał „Sulimę” tegoroczny obóz. My za to przywitaliśmy znakomite towarzystwo, z którym przyszło nam spędzić miesiąc harcerskich przygód. Razem z nami na obozie byli; 63 KDH-ek „Droga” im. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, 20 WDH-ek „Orawa” im. Zofii Krassowskiej „Zosi Dużej”, 16 WDH „Grunwald” im. Zawiszy Czarnego i 9 WDH „Eskadra”. Łącznie na wyjeździe znalazło się 120 harcerek i harcerzy, z czego „Sulimę” reprezentowały 33 osoby. Komendantem obozu był pwd. Szymon Kotański, komendantem podobozu „Sulimy” pwd. Tadeusz Kuczyński, a oboźnym ćw. Mikołaj Kaczor.
Podczas wyjazdu udało nam się poznać lepiej Wałcz razem z jego okolicami. Mieliśmy również okazję zwiedzić Szczecin! Podczas rajdów przeżyliśmy w nim niejedną przygodę. Na wyjeździe aż 11-stu harcerzy zdobyło nowy stopień i możemy pochwalić się ponad 60-oma nowymi sprawnościami. Jedną z miłych chwil na obozie było święto obozu. Wspólny obóz wszystkich harcerzy Szesnastki, zaowocował przyjazdem wielu Zawiszaków. Obecność ich oraz całej harcerskiej braci hufca „Zawrat” był niezapomnianym widokiem. Oby więcej takich obozów i harcerskich przygód w przyszłości! (TK)

Grunwaldowy wypad "Grunwaldu"!
Warmia i Mazury, 02-03.06.2023

2 czerwca 2023 r. nasz ZZ "Grunwaldu" udał się na wypad. Eskapada rozpoczęła się o 15:30, a już o 16:16 harcerze wyruszyli w trasę na planowe miejsce, które aż do samego końca podróży nie zostało ujawnione zastępowym. Okazało się, że były to okolice słynnej bitwy pod Grunwaldem. Tego samego dnia zwiedzony został teren w Saminie - pobliskiej miejscowości, oraz jezioro Dąbrowa Wielka.
Drugiego dnia wyjazdu od razu po wstaniu zostało zjedzone śniadanie i  po spakowaniu, harcerze udali się na pola grunwaldzkie, oraz do znajdującego się tam muzeum. Zapoznali się również z samym miejscem, na którym odbyła się potyczka. Po tych przeżyciach uczestnicy wyjazdu udali się do Olsztynka na pyszną pizzę. Po skończonej konsumpcji kadra wpadła na kolejną tajemniczą destynację, którą można było odwiedzić. Jak się po krótkim czasie okazało celem tego etapu było samo jezioro Gromskie - miejsce obozowe, nad którym byliśmy w 2021 r.. Jeden z zastępowych wykąpał się w jeziorze, podczas gdy reszta zwiedzała i wspominała stare czasy. W drodze powrotnej harcerze zawitali to restauracji pod złotymi łukami w Ciechanowie.
O 20:30 cała ekipa bezpiecznie wróciła pod siedzibę i po krótkim, ale bardzo wzruszającym pożegnaniu poszła w swoje strony. (MM)

Majowa gra "Grunwaldu"
Lasek na Kole, 27 maja 2023 r.

Dwa tygodnie temu, w sobotę 27 Maja, odbyła się jedna z ostatnich zbiórek "Grunwaldu" przed obozem! Harcerze odwiedzili Lasek na Kole, który na pięć godziny stał się areną rywalizacji dla trzech zastępów. Mimo tego, że nie było ich zbyt wielu, dokładnie jedenastu, nie stracili przyjemności z gry w, której głównym celem było odzyskanie skradzionej konstytucji. Owocna zbiórka zakończyła się rozdaniem aż czterdziestu sprawności i odczytaniem odzyskanego dokumentu. Klawboys! (FW)

Zlot św. Jerzego
Wola Sówczyńska, 21-23 kwietnia 2023 r.

W dniach 21 - 23 kwietnia odbył się Zlot św. Jerzego, na który stawiło się 12 drużyn z całego Mazowsza, w tym trzy drużyny z warszawskiego hufca “Zawrat”: “Grunwald”,  “Sulima” oraz 9 WDH “Eskadra”. Pierwszego dnia, wieczorem wszystkie drużyny dojechały różnymi środkami transportu na miejsce zlotu - teren w okolicy Woli Sufczyńskiej, niedaleko Kołbieli. Pierwszy dzień zakończyło krótkie ognisko i gra dla harcerzy do stopnia ćwika, HO i HRy mieli w tym czasie bieg na orientację poza terenem zlotu. Drugiego dnia po śniadaniu odbyła się kilkugodzinna gra, w której drużyny działały już w swoich pełnych składach - była to również główna gra zlotu. Około godziny 16 podany został obiad, po nim odbyło się ognisko, na którym dwóch druhów złożyło zobowiązanie instruktorskie. Do końca dnia odbywały się zajęcia dla harcerzy z różnych funkcji - te dla przybocznych i zastępowych miały formę gry. Rano, trzeciego dnia, około 8:00 całe zgrupowanie zjadło śniadanie i zaczęło się przygotowywać do zakończenia zlotu. O godzinie 11:00 odbył się jedyny apel kończący Zlot. Zostały wtedy ujawnione wyniki zmagań zarówno drużyn jak i pojedynczych osób. Drużyny z “Zawratu” zajęły kolejno: “Sulima” - 9 miejsce, “Eskadra” - 6 miejsce, “Grunwald” - 5 miejsce. Dodatkowo ćw. Marcin Mądrzak (zastępowy z “Grunwaldu”) zajął 1 miejsce wśród druhów ze stopniem ćwika, a pwd. Jędrzej Rosłan i pwd. Mateusz Aleksandrowicz - 2 i 3 miejsce w zmaganiach HO i HRów. (TR)

"Gwiezdne Dziki" na Rajdzie "Błękitny Grom"
Warszawa, 24-26 marca 2023 r.

W ostatni weekend marca, w odbył się VIII Harcerski Rajd Terenowy "Błękitny Grom" organizowany przez "Błękitną Czternastkę" z Poznania. Do udziału w rajdzie zgłosiła się była kadra 16WDH "Sulima" - "Gwiezdne Dziki" - w składzie hm. Kajetan Kapuściński, (phm.) Michał Lewandowski, (pwd.) Jakub Romański, (ćw.) Jakub Kuźmiński i (ćw.) Maurycy Chronowski. Trasa rajdu rozmieszczona była w Puszczy Zielonka pod Poznaniem - "Gwiezdne Dziki" przebyły ponad 74km na rowerach, 12km na kajakach i 10km biegu na orientację. Z racji na wyłącznie męski skład, a do tego złożony w większości z osób, które nie są już harcerzami nasza ekipa nie była zakwalifikowana, ale nie przeszkodziło to się świetnie bawić i nadrobić zaległości - część z nas nie widziała się od kilku lat. (KK)

Harcerska Droga Krzyżowa
Warszawa, 17 marca 2023 r.

W piątkowy wieczór harcerze Warszawskiego Hufca Harcerzy "Zawrat" przygotowali i wzięli udział w parafialnym nabożeństwie Drogi Krzyżowej w parafii św. Jakuba Apostoła na Placu Narutowicza. O godzinie 16:30 harcerze spotkali się aby podzielić zadania (funkcję akolitów, poczet sztandarowy, warta honorowa przy stacjach). O godzinie 17:45, po Mszy Świętej, wyruszyła procesja której przewodził ks. hm. Radosław Jurewicz. Rozważania odczytał z ambony hm. Maciej Sadowski (który rozwinął rozważania przygotowane przez ks. Radka). Całe nabożeństwo zakończyła modlitwa harcerska. W wydarzeniu wzięło udział 31 harcerzy Szczepu (z Grunwaldu, Sulimy i Oldboysów) oraz 9 harcerzy 9 WDH Eskadra. (MSS)

Oldboysi w OSP Wesoła
Warszawa, 4 marca 2023 r.

W marcową sobotę „Oldboysi” mieli okazję wziąć udział w zajęciach przygotowanych przez OSP Wesoła oraz szerzej poznać sprzęt, którym posługują się strażacy. Wędrownicy poznali wyposażenie wozu strażackiego, nauczyli się operować rozpieraczami, rozwiązali kilka zagadek z węzłami, a także ratowali manekina w aparatach powietrznych. W trakcie trwania zajęć 2 wędrowników zakończyło biegi na stopień ćwika. Następnie przygotowali grilla, a Sadek opowiedział o naramienniku wędrowniczym oraz działaniach w najbliższym czasie. Spotkanie zakończyli grą planszową. (MK)

DMB na Litwie
Wilno, 24-26 lutego 2023 r.

W ostatni listopadowy weekend Janek Cz. i Antek wyruszyli w daleką podróż na Wileńszczyznę aby uczestniczyć w zlocie ZHPnL. Ta niezastąpiona dwójka prawie 3 dni spędziła na integracji, zwiedzaniu miasta, wspinaczce i grze (którą Jankowi udało się wygrać). Ponadto dokonali oceny smaku potraw z Wileńszczyzny (bardzo polecają) i nauczyli się kilku tajników wymowy wileńskiej polszczyzny. (AP)

Koniec zimowiska? Nie dla wędrowników!
Kielce, Góry Świętokrzyskie, 17-19 lutego 2023 r.

Na zakończenie zimowiska szczepu odbyła się wyprawa 16 WDW „Oldboys”. Jeszcze w piątek na zimowisko dojechał Sadek, Janek Cz., Mikołaj i Ludwa. Późnym wieczorem odbył się krótki apel, na którym Sopel oficjalnie przekazał Sadkowi sznur drużynowego. Bladym świtem wspomniana czwórka wraz z Gajdą, Staśkiem M., Johnnym, Dylakiem i Bolkiem udała się do Kielc, gdzie eksplorowali teren fenomenalnego rezerwatu przyrody Kadzielnia, odkryli zakamarki dawnego więzienia w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, odwiedzili Instytut Designu (co dało okazję do wzięcia udziału w warsztatach robienia świec okopowych w ramach wsparcia Ukrainy) i podziwiali wnętrza Pałacu Biskupów Krakowskich oraz bazyliki katedralnej. 

Drugiego dnia ruszyła właściwa wyprawa z miejsca noclegu w Świętej Katarzynie. Kierunkiem było opactwo na Świętym Krzyżu. Do celu dotarli przez górę Łysicę, gdzie Mikołaj, Gajda, Johnny i Janek Cz. otrzymali naramienniki wędrownicze. W opactwie zwiedzili kryptę księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, klasztor, wystawę misyjną i wzięli udział we Mszy Świętej. O godzinie 21:30 powrócili cali i zdrowi pociągiem do Warszawy dzięki kierowcy autobusu z Nowej Słupi, który choć przyjechał z opóźnieniem, podwiózł ich pod sam dworzec. (JD)

Za nami kolejna Choinka!
Warszawa, 28 stycznia 2023 r.

Po pandemicznej przerwie znowu mieliśmy okzję spotkać się w gronie Harcerzy, Zawiszaków, Rodziców i Przyjaciół! Nie zabrakło tradycyjnych elementów takich jak uroczysty apel, kawiarenka oraz nowe wydanie Sulimczyka. Mieliśmy też okazję pośpiwać kolędy i szesnastkowe szlagiery oraz obejrzeć dwa filmy dokumentalne autorstwa Duszy - o Zawiszakach (najmłodszych uczestnikach Powstania Warszawskiego) oraz o Krystynie Krachelskiej (której popiersie zostało uwiecznione w postaci syrenki warszawskiej). W uroczystym apelu, wzięło udział wszystkie 5. drużyn naszego Szczepu (zuchy z Bractwa Zaginionego Oręża i Strażników Czasu, harcerze z Grunwaldu i Sulimy oraz wędrownicy z Oldboyów), a także bratnia 9 WDH Eskadra i poznana na TDP 2022 9 Gdyńska Drużyna Harcerzy "Zbroja".

Dziękujemy wszystkim przybyłeym (w tym przedstawiocielom władz samorządowych Dzielnicy Ochota oraz miasta stołecznego Warszawy) za wspólnie spędzony czas, a dyrekcji i pracownikom Szkoła Podstawowa nr 175 im. Heleny Marusarzówny za gościnę w murach szkoły. (nn)

Zmiana oprogramowania witryny
Warszawa, 23 stycznia 2023 r.

Po jedenastu latach niczym nie zakłóconego działania w oparciu o MAG-PRESS nasza witryna internetowa otrzymała nowe oprogramowanie. Właśnie pożegnaliśmy PHP-5 i ruszamy w przyszłość niesieni technologią PHP 8 na zupełnie nowym CMS. Dla miłośników dawnego wyglądu pozostawiamy sentymentalne wspomnienie w formie galerii przykładowych zrzutów ekranu. (MG)
Zobacz wspomnienie minionego wyglądu witryny >>> 

Spotkanie opłatkowe Olimpu
Leszno, 8 stycznia 2023 r.

W niedzielny wieczór, w pałacu w Lesznie odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe instruktorów Szesnastki. Były wigilijne dania , dużo rozmów i śpiewanie kolęd. (MG)

Spotkanie opłatkowe Oldboyów
Warszawa, 7 stycznia 2023 r.

W sobotni wieczór, w siedzibie Warszawskiej Szesnastki, grupa wędrowników spotkała się, aby wspólnie kolędować i podsumować dotychczasowe działania. (MS)

Adam Skaskiewicz się żeni
Warszawa, 7 stycznia 2023 r.

Kolejny instruktor Szesnastki stanął na ślubnym kobiercu. Uroczystość zaślubin Adama i Doroty odbyła się w kościele przy placu Szembeka z udziałem reprezentacji drużyny. Młodej parze - Dorocie i Adamowi, wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia! (MG)

Kontakt