A A A

Harcerska Droga Krzyżowa
Warszawa, 17 marca 2023 r.

W piątkowy wieczór harcerze Warszawskiego Hufca Harcerzy "Zawrat" przygotowali i wzięli udział w parafialnym nabożeństwie Drogi Krzyżowej w parafii św. Jakuba Apostoła na Placu Narutowicza. O godzinie 16:30 harcerze spotkali się aby podzielić zadania (funkcję akolitów, poczet sztandarowy, warta honorowa przy stacjach). O godzinie 17:45, po Mszy Świętej, wyruszyła procesja której przewodził ks. hm. Radosław Jurewicz. Rozważania odczytał z ambony hm. Maciej Sadowski (który rozwinął rozważania przygotowane przez ks. Radka). Całe nabożeństwo zakończyła modlitwa harcerska. W wydarzeniu wzięło udział 31 harcerzy Szczepu (z Grunwaldu, Sulimy i Oldboysów) oraz 9 harcerzy 9 WDH Eskadra. (MSS)

Oldboysi w OSP Wesoła

Warszawa, 4 marca 2023 r.

W marcową sobotę „Oldboysi” mieli okazję wziąć udział w zajęciach przygotowanych przez OSP Wesoła oraz szerzej poznać sprzęt, którym posługują się strażacy. Wędrownicy poznali wyposażenie wozu strażackiego, nauczyli się operować rozpieraczami, rozwiązali kilka zagadek z węzłami, a także ratowali manekina w aparatach powietrznych. W trakcie trwania zajęć 2 wędrowników zakończyło biegi na stopień ćwika. Następnie przygotowali grilla, a Sadek opowiedział o naramienniku wędrowniczym oraz działaniach w najbliższym czasie. Spotkanie zakończyli grą planszową. (MK)

DMB na Litwie
Wilno, 24-26 lutego 2023 r.

W ostatni listopadowy weekend Janek Cz. i Antek wyruszyli w daleką podróż na Wileńszczyznę aby uczestniczyć w zlocie ZHPnL. Ta niezastąpiona dwójka prawie 3 dni spędziła na integracji, zwiedzaniu miasta, wspinaczce i grze (którą Jankowi udało się wygrać). Ponadto dokonali oceny smaku potraw z Wileńszczyzny (bardzo polecają) i nauczyli się kilku tajników wymowy wileńskiej polszczyzny. (AP)

Koniec zimowiska? Nie dla wędrowników!
Kielce, Góry Świętokrzyskie, 17-19 lutego 2023 r.

Na zakończenie zimowiska szczepu odbyła się wyprawa 16 WDW „Oldboys”. Jeszcze w piątek na zimowisko dojechał Sadek, Janek Cz., Mikołaj i Ludwa. Późnym wieczorem odbył się krótki apel, na którym Sopel oficjalnie przekazał Sadkowi sznur drużynowego. Bladym świtem wspomniana czwórka wraz z Gajdą, Staśkiem M., Johnnym, Dylakiem i Bolkiem udała się do Kielc, gdzie eksplorowali teren fenomenalnego rezerwatu przyrody Kadzielnia, odkryli zakamarki dawnego więzienia w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, odwiedzili Instytut Designu (co dało okazję do wzięcia udziału w warsztatach robienia świec okopowych w ramach wsparcia Ukrainy) i podziwiali wnętrza Pałacu Biskupów Krakowskich oraz bazyliki katedralnej. 

Drugiego dnia ruszyła właściwa wyprawa z miejsca noclegu w Świętej Katarzynie. Kierunkiem było opactwo na Świętym Krzyżu. Do celu dotarli przez górę Łysicę, gdzie Mikołaj, Gajda, Johnny i Janek Cz. otrzymali naramienniki wędrownicze. W opactwie zwiedzili kryptę księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, klasztor, wystawę misyjną i wzięli udział we Mszy Świętej. O godzinie 21:30 powrócili cali i zdrowi pociągiem do Warszawy dzięki kierowcy autobusu z Nowej Słupi, który choć przyjechał z opóźnieniem, podwiózł ich pod sam dworzec. (JD)

Za nami kolejna Choinka!
Warszawa, 28 stycznia 2023 r.

Po pandemicznej przerwie znowu mieliśmy okzję spotkać się w gronie Harcerzy, Zawiszaków, Rodziców i Przyjaciół! Nie zabrakło tradycyjnych elementów takich jak uroczysty apel, kawiarenka oraz nowe wydanie Sulimczyka. Mieliśmy też okazję pośpiwać kolędy i szesnastkowe szlagiery oraz obejrzeć dwa filmy dokumentalne autorstwa Duszy - o Zawiszakach (najmłodszych uczestnikach Powstania Warszawskiego) oraz o Krystynie Krachelskiej (której popiersie zostało uwiecznione w postaci syrenki warszawskiej). W uroczystym apelu, wzięło udział wszystkie 5. drużyn naszego Szczepu (zuchy z Bractwa Zaginionego Oręża i Strażników Czasu, harcerze z Grunwaldu i Sulimy oraz wędrownicy z Oldboyów), a także bratnia 9 WDH Eskadra i poznana na TDP 2022 9 Gdyńska Drużyna Harcerzy "Zbroja".

Dziękujemy wszystkim przybyłeym (w tym przedstawiocielom władz samorządowych Dzielnicy Ochota oraz miasta stołecznego Warszawy) za wspólnie spędzony czas, a dyrekcji i pracownikom Szkoła Podstawowa nr 175 im. Heleny Marusarzówny za gościnę w murach szkoły. (nn)

Zmiana oprogramowania witryny
Warszawa, 23 stycznia 2023 r.

Po jedenastu latach niczym nie zakłóconego działania w oparciu o MAG-PRESS nasza witryna internetowa otrzymała nowe oprogramowanie. Właśnie pożegnaliśmy PHP-5 i ruszamy w przyszłość niesieni technologią PHP 8 na zupełnie nowym CMS. Dla miłośników dawnego wyglądu pozostawiamy sentymentalne wspomnienie w formie galerii przykładowych zrzutów ekranu. (MG)
Zobacz wspomnienie minionego wyglądu witryny >>> 

Spotkanie opłatkowe Olimpu
Leszno, 8 stycznia 2023 r.

W niedzielny wieczór, w pałacu w Lesznie odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe instruktorów Szesnastki. Były wigilijne dania , dużo rozmów i śpiewanie kolęd. (MG)

Spotkanie opłatkowe Oldboyów
Warszawa, 7 stycznia 2023 r.

W sobotni wieczór, w siedzibie Warszawskiej Szesnastki, grupa wędrowników spotkała się, aby wspólnie kolędować i podsumować dotychczasowe działania. (MS)

Adam Skaskiewicz się żeni
Warszawa, 7 stycznia 2023 r.

Kolejny instruktor Szesnastki stanął na ślubnym kobiercu. Uroczystość zaślubin Adama i Doroty odbyła się w kościele przy placu Szembeka z udziałem reprezentacji drużyny. Młodej parze - Dorocie i Adamowi, wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia! (MG)