Bieg na krajki i kostki "Grunwaldu"
Warszawa, 9 grudnia 2023 r.

W sobotę 9 grudnia odbył się nasz coroczny bieg na krajki i kostki. Biegnący spotykali się pod szkołą Stanisława Staszica o 8:00, a punktowi o 8:30 pod kolumną Zygmunta na starówce. Całe wydarzenie rozpoczęło się po przybyciu biegnących na Stare Miasto około 9:00 i trwało mniej więcej trzy godziny. O 11:00 wszyscy biegnący i obstawa spotkali się na punkcie widokowym przy ulicy Brzozowej gdzie zgodnie z fabułą całego przedsięwzięcia odbyła się bitwa Rosjan z Finami (obstawiających z biegnącymi). Bitwę wygrali Finowie tym samym broniąc linię Mannerhaima i spełniając swój fabularny cel. Po bitwie zaśpiewaliśmy “bratniaka” i udaliśmy się do domów. (AB)

Gra "Grunwaldu" i "Sulimy"
Warszawa, 11 listopada 2023 r.

W sobotnie święto niepodległości, odbyła się gra drużyn harcerskich naszego szczepu. Harcerze w liczbie sztuk 29 zebrali się o 9:00 na placu Narutowicza i wyruszyli w miasto, gdzie w miejscach związanych z historią Polski wykonywali rozmaite zadania. Gra skończyła się o 12:45, a już o 13:00 wszyscy udali się na mszę za ojczyznę w kościele św. Jakuba. Na mszy dołączyła do nas 9 WDH "Eskadra" im. Stanisława Skalskiego. Po mszy harcerze zebrali się we wspólnym kręgu, po którym "Grunwald" miał jeszcze apel. Na apelu przyznane zostały sprawności, a dwóch druhów otrzymało zasłużone krajki i kostki. (AB) 

Wędrówka „Oldboysów”
Puszcza Bolimowska, 21 października 2023r.

Wczesnym rankiem „Oldboysi” spotkali się na dworcu Warszawa Śródmieście, skąd pociąg przetransportował nas do Skierniewic. Tam rozpoczęliśmy wędrówkę po Puszczy Bolimowskiej, leżącej na pograniczu województw łódzkiego i mazowieckiego. Bliskość przyrody i jesienne kolory sprzyjały różnorakim refleksjom, toteż wspólne rozmowy zostały zdominowane przez takie tematy jak teatr, język polski, czy wybory parlamentarne. Podczas wędrówki Janek Cz. przybliżył temat budowania nawyków, a Bernard opowiedział o skutecznym planowaniu. Mając na uwadze ich wskazówki, wędrownicy podejmą próbę zdobycia naramiennika wędrowniczego. Ugotowaliśmy także pożywny obiad, dzięki któremu zyskaliśmy siły na przedzieranie się przez mroczną mgłę i dojście do Żyrardowa, skąd wróciliśmy pociągiem do Warszawy. Tego dnia przeszliśmy około 30 kilometrów, a jesienne oblicze Puszczy Bolimowskiej na długo pozostanie w naszych myślach. (SJ)

Wyprawa i gra "Grunwaldu"
Zalesie Górne, 21 października 2023 r.

W ostatnią sobotę, 21 października 2023, harcerze z 16 WDH „Grunwald” zebrali się na stacji PKP Rakowiec o godz. 7:30 i pociągiem pojechali na grę, która odbywała się w Zalesiu Górnym. Podczas niej chłopaki wcielili się w związki zawodowe, walczące z komunistycznymi władzami PRL. Pomimo deszczowej pogody m.in budowane były chatki czy rozpalane ogniska. Cała wyprawa skończyła się ok. 14:50 w Warszawie, z powrotem na początkowej stacji na Rakowcu. (FW)

Harce Drużyn Polowych „Sulima” 
Zalesie Górne, 30 września – 1 października 2023 r.

W ostatni weekend „Sulima” wzięła udział w harcach drużyn polowych organizowanych, przez mazowiecką chorągiew harcerzy. Akcja odbyła się pod Warszawą w Zalesiu Górnym. Drużynę na harcach reprezentowało jedenastu naszych harcerzy. Podczas zmagań mogliśmy rywalizować z takimi drużynami jak 8 UDH „Knieja”, 20 WDH „Oczeret”, 145 WDH „Zew”, 169 WDH „Wikingowie”. Poza nimi na miejscu była również biorąca udział w turnieju drużyn leśnych 9 WDH „Eskadra” z naszego hufca. Naszym znajomym Eskadrowiczom udało się między innymi zbudować najładniejszą bramę złożoną z lag i mieli najładniejsze wejście do swojego obozu na całym wydarzeniu.
Podczas trwania wyjazdu mogliśmy przeżyć takie przygody jak; podróże pociągiem, zdobywanie sprawności, budowanie zerib i bram, gotowanie obiadu na kuchni polowej, ognisko wszystkich drużyn oraz inne gry. Wynik całego wyjazdu był dla nas bardzo dobry, ponieważ na możliwe do zdobycia maksymalne 100% punktów zdobyliśmy ich aż 97%! W ten sposób zameldowaliśmy się na pierwszym miejscu rywalizacji z bardzo dużą przewagą nad innymi drużynami i zdobywając tytuł drużyny Sokolej.
Wartym wspomnienia jest fakt iż „Sulima” od kilku lat, może tytułować się niezwyciężoną. W ciągu ostatnich 4 lat drużyna wygrała każdy turniej kategoryzacyjny, w którym brała udział. W ciągu tych lat zdążyliśmy już być drużyną Sokolą jak i drużyną Orlą po turnieju drużyn Leśnych. (TK)

4. Rajd do Pęcic 
Ochota - Pęcice, 9 września 2023 r.

W drugą sobotę września odbył się 4. Rajd do Pęcic - wydarzenie upamiętniające bój pod Pęcicami. 2 sierpnia 1944 roku jednostki wojskowe IV Obwodu AK “Ochota”, wycofujące się z Warszawy, starły się właśnie tam z wojskiem niemieckim. Harcerze Szesnastki biorą w nim zawsze udział, aby upamiętnić poświęcenie naszego zastępu prowadzonego przez 15-letniego Michała Dowbora ps. "Zbyszek", który oddał swoje życie w Pęcicach.  Wydarzenie było organizowane przez harcerzy z Szesnastki oraz Urząd Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy, partnerami zaś byli: Urząd Gminy Michałowice, powiat pruszkowski, Miasto Piastów, Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr. 1 w Warszawie, Fundacja Dwór Polski w Pęcicach, Grupa Historyczno - Edukacyjna "Szare Szeregi", Stowarzyszenie Aktywnie, Bezpiecznie, Ciekawie, Stowarzyszenie Projekt Raszyn 1809 oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Rolkarskiego Polskater. Rajd był objęty honorowym patronatem Środowiska Żołnierzy IV Obwodu Ochota Armii Krajowej.
Tegoroczne wydarzenie okazało się dużym sukcesem - wzięło w nim udział około 500 osób.

Rajd był podzielony na dwie części - dotarcie oraz upamiętnienie. W ramach dotarcia z Ochoty uczestnicy mieli do wyboru kilka ścieżek: pieszą, samochodową, rolkową, rowerową, motorową oraz kajakową. Na upamiętnienie składał się hołd poległym (uroczysty apel pod Pomnikiem Mauzoleum w Pęcicach), piknik edukacyjno-historyczny oraz ognisko. W czasie gry kombatanci wzięli udział w poczęstunku przygotowanym przez Dwór Polski w Pęcicach. W przerwie pomiędzy częściami wydarzenia  uczestnicy mieli okazję posmakowania żołnierskiej grochówki z kuchni polowej przygotowanej przez strażaków. Głównym celem Rajdu było wspomnienie tych, którzy wycofując się z Ochoty oddali życie za Ojczyznę. Za organizację Rajdu Szesnastka otrzymała podziękowania od Środowiska Żołnierzy IV Obwodu Armii Krajowej Ochota oraz Zarządu Dzielnicy Ochota. (SzK)

Obóz wędrowny 16 WDW „Oldboys” i 19 UDW-ek "Arka"
Czarnogóra, 29 lipca - 10 sierpnia 2023 r.

Na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku odbył się obóz wędrowny 16WDW "Oldboys" w Czarnogórze. Wzięło w nim udział 12 naszych harcerzy oraz 9 wędrowniczek z 19WDW-ek "Arka". Towarzyszył im praktykant z 82 WDW "Zbroja", Jakub Pauszek. Wędrownicy zobaczyli wszystkie oblicza tego małego bałkańskiego kraju - wybrzeże, góry oraz zabytkowe miejscowości. Mieli okazję ujrzeć między innymi Podgoricę, Bar, Budvę, Cetynię, Kotor wraz z wielką zatoką, Jezioro Szkoderskie, Jaskinię Lipa Cave oraz Parki Narodowe Durmitor i Biogradska Górą. Cały wyjazd towarzyszyło im upalne słońce. Więcej o przygodach wędrowników przeczytasz w relacji - Czarnogórska wyprawa - obóz 16 WDW „Oldboys" 2023 (LZ)

79. rocznica Powstania Warszawskiego
Warszawa, 1 sierpnia 2023 r.

Jak co roku harcerze z naszego szczepu wzięli udział w szeregu uroczystości i wydarzeń upamiętniających 79. rocznicę Powstania Warszawskiego. Dzień rozpoczęliśmy uroczystością składania kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego przy ul. Filtrowej 68. Następnie nasi harcerze pełnili służby w różnych miejscach w Warszawie w mniejszych grupach, aby ponownie spotkać się na godzinę "W" pod kamieniem drużyny na placu Narutowicza. Dzień zakończyliśmy wracając do małej tradycji wspólnie udając się na (nie)zakazane piosenki na placu Piłsudskiego. (SzK)

Obóz 16 WDH „Sulima” 2023 j. Tupadły
Ostrowiec, 3-27 lipca 2023 r.

Malownicze zachodniopomorskie lasy i niezbadana głębia jeziora Tupadły. Tak przywitał „Sulimę” tegoroczny obóz. My za to przywitaliśmy znakomite towarzystwo, z którym przyszło nam spędzić miesiąc harcerskich przygód. Razem z nami na obozie byli; 63 KDH-ek „Droga” im. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, 20 WDH-ek „Orawa” im. Zofii Krassowskiej „Zosi Dużej”, 16 WDH „Grunwald” im. Zawiszy Czarnego i 9 WDH „Eskadra”. Łącznie na wyjeździe znalazło się 120 harcerek i harcerzy, z czego „Sulimę” reprezentowały 33 osoby. Komendantem obozu był pwd. Szymon Kotański, komendantem podobozu „Sulimy” pwd. Tadeusz Kuczyński, a oboźnym ćw. Mikołaj Kaczor.
Podczas wyjazdu udało nam się poznać lepiej Wałcz razem z jego okolicami. Mieliśmy również okazję zwiedzić Szczecin! Podczas rajdów przeżyliśmy w nim niejedną przygodę. Na wyjeździe aż 11-stu harcerzy zdobyło nowy stopień i możemy pochwalić się ponad 60-oma nowymi sprawnościami. Jedną z miłych chwil na obozie było święto obozu. Wspólny obóz wszystkich harcerzy Szesnastki, zaowocował przyjazdem wielu Zawiszaków. Obecność ich oraz całej harcerskiej braci hufca „Zawrat” był niezapomnianym widokiem. Oby więcej takich obozów i harcerskich przygód w przyszłości! (TK)

Grunwaldowy wypad "Grunwaldu"!
Warmia i Mazury, 02-03.06.2023

2 czerwca 2023 r. nasz ZZ "Grunwaldu" udał się na wypad. Eskapada rozpoczęła się o 15:30, a już o 16:16 harcerze wyruszyli w trasę na planowe miejsce, które aż do samego końca podróży nie zostało ujawnione zastępowym. Okazało się, że były to okolice słynnej bitwy pod Grunwaldem. Tego samego dnia zwiedzony został teren w Saminie - pobliskiej miejscowości, oraz jezioro Dąbrowa Wielka.
Drugiego dnia wyjazdu od razu po wstaniu zostało zjedzone śniadanie i  po spakowaniu, harcerze udali się na pola grunwaldzkie, oraz do znajdującego się tam muzeum. Zapoznali się również z samym miejscem, na którym odbyła się potyczka. Po tych przeżyciach uczestnicy wyjazdu udali się do Olsztynka na pyszną pizzę. Po skończonej konsumpcji kadra wpadła na kolejną tajemniczą destynację, którą można było odwiedzić. Jak się po krótkim czasie okazało celem tego etapu było samo jezioro Gromskie - miejsce obozowe, nad którym byliśmy w 2021 r.. Jeden z zastępowych wykąpał się w jeziorze, podczas gdy reszta zwiedzała i wspominała stare czasy. W drodze powrotnej harcerze zawitali to restauracji pod złotymi łukami w Ciechanowie.
O 20:30 cała ekipa bezpiecznie wróciła pod siedzibę i po krótkim, ale bardzo wzruszającym pożegnaniu poszła w swoje strony. (MM)

Majowa gra "Grunwaldu"
Lasek na Kole, 27 maja 2023 r.

Dwa tygodnie temu, w sobotę 27 Maja, odbyła się jedna z ostatnich zbiórek "Grunwaldu" przed obozem! Harcerze odwiedzili Lasek na Kole, który na pięć godziny stał się areną rywalizacji dla trzech zastępów. Mimo tego, że nie było ich zbyt wielu, dokładnie jedenastu, nie stracili przyjemności z gry w, której głównym celem było odzyskanie skradzionej konstytucji. Owocna zbiórka zakończyła się rozdaniem aż czterdziestu sprawności i odczytaniem odzyskanego dokumentu. Klawboys! (FW)

Zlot św. Jerzego
Wola Sówczyńska, 21-23 kwietnia 2023 r.

W dniach 21 - 23 kwietnia odbył się Zlot św. Jerzego, na który stawiło się 12 drużyn z całego Mazowsza, w tym trzy drużyny z warszawskiego hufca “Zawrat”: “Grunwald”,  “Sulima” oraz 9 WDH “Eskadra”. Pierwszego dnia, wieczorem wszystkie drużyny dojechały różnymi środkami transportu na miejsce zlotu - teren w okolicy Woli Sufczyńskiej, niedaleko Kołbieli. Pierwszy dzień zakończyło krótkie ognisko i gra dla harcerzy do stopnia ćwika, HO i HRy mieli w tym czasie bieg na orientację poza terenem zlotu. Drugiego dnia po śniadaniu odbyła się kilkugodzinna gra, w której drużyny działały już w swoich pełnych składach - była to również główna gra zlotu. Około godziny 16 podany został obiad, po nim odbyło się ognisko, na którym dwóch druhów złożyło zobowiązanie instruktorskie. Do końca dnia odbywały się zajęcia dla harcerzy z różnych funkcji - te dla przybocznych i zastępowych miały formę gry. Rano, trzeciego dnia, około 8:00 całe zgrupowanie zjadło śniadanie i zaczęło się przygotowywać do zakończenia zlotu. O godzinie 11:00 odbył się jedyny apel kończący Zlot. Zostały wtedy ujawnione wyniki zmagań zarówno drużyn jak i pojedynczych osób. Drużyny z “Zawratu” zajęły kolejno: “Sulima” - 9 miejsce, “Eskadra” - 6 miejsce, “Grunwald” - 5 miejsce. Dodatkowo ćw. Marcin Mądrzak (zastępowy z “Grunwaldu”) zajął 1 miejsce wśród druhów ze stopniem ćwika, a pwd. Jędrzej Rosłan i pwd. Mateusz Aleksandrowicz - 2 i 3 miejsce w zmaganiach HO i HRów. (TR)

"Gwiezdne Dziki" na Rajdzie "Błękitny Grom"
Warszawa, 24-26 marca 2023 r.

W ostatni weekend marca, w odbył się VIII Harcerski Rajd Terenowy "Błękitny Grom" organizowany przez "Błękitną Czternastkę" z Poznania. Do udziału w rajdzie zgłosiła się była kadra 16WDH "Sulima" - "Gwiezdne Dziki" - w składzie hm. Kajetan Kapuściński, (phm.) Michał Lewandowski, (pwd.) Jakub Romański, (ćw.) Jakub Kuźmiński i (ćw.) Maurycy Chronowski. Trasa rajdu rozmieszczona była w Puszczy Zielonka pod Poznaniem - "Gwiezdne Dziki" przebyły ponad 74km na rowerach, 12km na kajakach i 10km biegu na orientację. Z racji na wyłącznie męski skład, a do tego złożony w większości z osób, które nie są już harcerzami nasza ekipa nie była zakwalifikowana, ale nie przeszkodziło to się świetnie bawić i nadrobić zaległości - część z nas nie widziała się od kilku lat. (KK)

Harcerska Droga Krzyżowa
Warszawa, 17 marca 2023 r.

W piątkowy wieczór harcerze Warszawskiego Hufca Harcerzy "Zawrat" przygotowali i wzięli udział w parafialnym nabożeństwie Drogi Krzyżowej w parafii św. Jakuba Apostoła na Placu Narutowicza. O godzinie 16:30 harcerze spotkali się aby podzielić zadania (funkcję akolitów, poczet sztandarowy, warta honorowa przy stacjach). O godzinie 17:45, po Mszy Świętej, wyruszyła procesja której przewodził ks. hm. Radosław Jurewicz. Rozważania odczytał z ambony hm. Maciej Sadowski (który rozwinął rozważania przygotowane przez ks. Radka). Całe nabożeństwo zakończyła modlitwa harcerska. W wydarzeniu wzięło udział 31 harcerzy Szczepu (z Grunwaldu, Sulimy i Oldboysów) oraz 9 harcerzy 9 WDH Eskadra. (MSS)

Oldboysi w OSP Wesoła
Warszawa, 4 marca 2023 r.

W marcową sobotę „Oldboysi” mieli okazję wziąć udział w zajęciach przygotowanych przez OSP Wesoła oraz szerzej poznać sprzęt, którym posługują się strażacy. Wędrownicy poznali wyposażenie wozu strażackiego, nauczyli się operować rozpieraczami, rozwiązali kilka zagadek z węzłami, a także ratowali manekina w aparatach powietrznych. W trakcie trwania zajęć 2 wędrowników zakończyło biegi na stopień ćwika. Następnie przygotowali grilla, a Sadek opowiedział o naramienniku wędrowniczym oraz działaniach w najbliższym czasie. Spotkanie zakończyli grą planszową. (MK)

DMB na Litwie
Wilno, 24-26 lutego 2023 r.

W ostatni listopadowy weekend Janek Cz. i Antek wyruszyli w daleką podróż na Wileńszczyznę aby uczestniczyć w zlocie ZHPnL. Ta niezastąpiona dwójka prawie 3 dni spędziła na integracji, zwiedzaniu miasta, wspinaczce i grze (którą Jankowi udało się wygrać). Ponadto dokonali oceny smaku potraw z Wileńszczyzny (bardzo polecają) i nauczyli się kilku tajników wymowy wileńskiej polszczyzny. (AP)

Koniec zimowiska? Nie dla wędrowników!
Kielce, Góry Świętokrzyskie, 17-19 lutego 2023 r.

Na zakończenie zimowiska szczepu odbyła się wyprawa 16 WDW „Oldboys”. Jeszcze w piątek na zimowisko dojechał Sadek, Janek Cz., Mikołaj i Ludwa. Późnym wieczorem odbył się krótki apel, na którym Sopel oficjalnie przekazał Sadkowi sznur drużynowego. Bladym świtem wspomniana czwórka wraz z Gajdą, Staśkiem M., Johnnym, Dylakiem i Bolkiem udała się do Kielc, gdzie eksplorowali teren fenomenalnego rezerwatu przyrody Kadzielnia, odkryli zakamarki dawnego więzienia w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, odwiedzili Instytut Designu (co dało okazję do wzięcia udziału w warsztatach robienia świec okopowych w ramach wsparcia Ukrainy) i podziwiali wnętrza Pałacu Biskupów Krakowskich oraz bazyliki katedralnej. 

Drugiego dnia ruszyła właściwa wyprawa z miejsca noclegu w Świętej Katarzynie. Kierunkiem było opactwo na Świętym Krzyżu. Do celu dotarli przez górę Łysicę, gdzie Mikołaj, Gajda, Johnny i Janek Cz. otrzymali naramienniki wędrownicze. W opactwie zwiedzili kryptę księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, klasztor, wystawę misyjną i wzięli udział we Mszy Świętej. O godzinie 21:30 powrócili cali i zdrowi pociągiem do Warszawy dzięki kierowcy autobusu z Nowej Słupi, który choć przyjechał z opóźnieniem, podwiózł ich pod sam dworzec. (JD)

Za nami kolejna Choinka!
Warszawa, 28 stycznia 2023 r.

Po pandemicznej przerwie znowu mieliśmy okzję spotkać się w gronie Harcerzy, Zawiszaków, Rodziców i Przyjaciół! Nie zabrakło tradycyjnych elementów takich jak uroczysty apel, kawiarenka oraz nowe wydanie Sulimczyka. Mieliśmy też okazję pośpiwać kolędy i szesnastkowe szlagiery oraz obejrzeć dwa filmy dokumentalne autorstwa Duszy - o Zawiszakach (najmłodszych uczestnikach Powstania Warszawskiego) oraz o Krystynie Krachelskiej (której popiersie zostało uwiecznione w postaci syrenki warszawskiej). W uroczystym apelu, wzięło udział wszystkie 5. drużyn naszego Szczepu (zuchy z Bractwa Zaginionego Oręża i Strażników Czasu, harcerze z Grunwaldu i Sulimy oraz wędrownicy z Oldboyów), a także bratnia 9 WDH Eskadra i poznana na TDP 2022 9 Gdyńska Drużyna Harcerzy "Zbroja".

Dziękujemy wszystkim przybyłeym (w tym przedstawiocielom władz samorządowych Dzielnicy Ochota oraz miasta stołecznego Warszawy) za wspólnie spędzony czas, a dyrekcji i pracownikom Szkoła Podstawowa nr 175 im. Heleny Marusarzówny za gościnę w murach szkoły. (nn)

Zmiana oprogramowania witryny
Warszawa, 23 stycznia 2023 r.

Po jedenastu latach niczym nie zakłóconego działania w oparciu o MAG-PRESS nasza witryna internetowa otrzymała nowe oprogramowanie. Właśnie pożegnaliśmy PHP-5 i ruszamy w przyszłość niesieni technologią PHP 8 na zupełnie nowym CMS. Dla miłośników dawnego wyglądu pozostawiamy sentymentalne wspomnienie w formie galerii przykładowych zrzutów ekranu. (MG)
Zobacz wspomnienie minionego wyglądu witryny >>> 

Spotkanie opłatkowe Olimpu
Leszno, 8 stycznia 2023 r.

W niedzielny wieczór, w pałacu w Lesznie odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe instruktorów Szesnastki. Były wigilijne dania , dużo rozmów i śpiewanie kolęd. (MG)

Spotkanie opłatkowe Oldboyów
Warszawa, 7 stycznia 2023 r.

W sobotni wieczór, w siedzibie Warszawskiej Szesnastki, grupa wędrowników spotkała się, aby wspólnie kolędować i podsumować dotychczasowe działania. (MS)

Adam Skaskiewicz się żeni
Warszawa, 7 stycznia 2023 r.

Kolejny instruktor Szesnastki stanął na ślubnym kobiercu. Uroczystość zaślubin Adama i Doroty odbyła się w kościele przy placu Szembeka z udziałem reprezentacji drużyny. Młodej parze - Dorocie i Adamowi, wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia! (MG)