Zmierzenie szerokości rzeki jest całkiem proste. Polega na utworzeniu dwóch takich samych trójkątów. Na rysunku zaznaczyłem odcinkiem x (AB) szerokość rzeki. Naszym celem jest zbudowanie identycznego odcinka na łatwo dostępnym brzegu rzeki. Robimy to tworząc dwa identyczne trójkąty.
Kolejność wykonywaniu pomiaru.
- Musimy znaleźć na drugim brzegu rzeki jakiś charakterystyczny punkt jak najbliżej wody. Na rysunku jest to pkt. A.
- Naprzeciw niego po naszej stronie rzeki oznaczamy punkt B.
- Od zaznaczonego przez nas punktu B idziemy wzdłuż brzegu i odmierzamy jakiś odcinek o dowolnej długości. W punkcie C wbijamy w ziemię kijek. Zapamiętujemy ilość kroków od punktu B.
- Od kijka ( pkt.C) dalej idziemy wzdłuż brzegu taką samą ilość kroków. Oznaczamy pkt. D i w ten sposób zaznaczamy odcinek o tej samej długości. Na rysunku są to odcinki a1 i a2, a1=a2.
- W punkcie D stajemy twarzą do rzeki i tyłem odchodzimy od brzegu aż do miejsca, w którym na jednej linii prostej zobaczymy pokrywające się punkty C i A. Właśnie to miejsce oznaczmy jako pkt E. Na rysunku widać prostą b, która łączy punkty E,C i A.
- Tym sposobem powstał odcinek DE. Jest to odcinek o takiej samej długości co szerokość rzeki x czyli odcinek AB. Wystarczy go zmierzyć i mamy wynik.
Powodzenia w pomiarach licznych rzek, zwłaszcza podczas biegu na wywiadowcę, życzy.
wyw. Paweł Huras