Wigilia Grunwaldu i BZO
Warszawa, 22 grudnia 2016 r.

W ostatni czwartek przed świętami w Szkole Podstawowej nr. 23 odbyła się coroczna Wigilia Grunwaldu, który wystawił się w imponującym składzie 48 osób oraz Bractwa Zaginionego Oręża w składzie 14. Na początku zastępy wraz z zuchami odnalazły Świętego Mikołaja oraz magiczne światło rodzinnego ciepła. Następnie odbył się uroczysty apel. Na nim oficjalne zostały powołane trzy nowe zastępy w Grunwaldzie: "Szopy" (wyw. Ludwik Zawadzki), "Ibisy" (wyw. Franciszek Uliński) i "Kuny" (wyw. Tomasz Wieczorkiewicz). Zostały wręczone krajki i kostki oraz plakietki drużyny za grudniowy bieg. Warto tu wspomnieć o najlepszych wynikach obu biegów: szer. Jan Czerski i szer Antoni Górski z KiK-u oraz mł. Łukasz Koszyk z Plakietki. Po apelu miało miejsce jeszcze świąteczne życzenia drużynowych, dzielenie się opłatkiem i ucztę czas zacząć. Krótka przerwa na konkurs na najlepsze ciasto wigilijne (zastęp "Kuny") oraz pokazy filmów zastępów z ich przygotowania (zastęp "Jastrzębie"). Wszystko zakończone miłą świąteczną atmosferą. Całą Wigilię zorganizował wyw. Aleksander Foks. Wesołych Świąt! (AF)

Wigilia Sulimy
Warszawa, 22 grudnia 2016 r.

Drużyna w składzie 33 harcerzy w tym 1 instruktor zebrała się o 11:00 pod szkołą KZE. Wigilia zaczęła się grą, w której harcerze Sulimy pomagali elfowi Mikołaja. Po grze nastąpił apel, a po apelu zastępy odśpiewały przygotowane kolędy. Pomysły na kolędy były bardzo oryginalne. Potem joury złożone z kadry, oceniało ciasta zrobione przez harcerzy i ich rodziny. Zadowolony Mikołaj przyniósł prezent dla Wszystkich obecnych. Wszystkie ciasta były godne uwagi i smakowite. Po ocenie ciast wszyscy łamali się opłatkiem, po czym zasiedli do wigilijnego stołu. Wigilia doskonale wprowadziła nas w świąteczną atmosferę. (WA)

Przedświąteczne spotkanie instruktorów i kadry szczepu
Osowiec, 21 grudnia 2016 r.

Jak co roku, instruktorzy szczepu, harcerze realizujący próby instrukorskie oraz zasłużeni w minionym roku starsi harcerze spotkali się z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia. Zaczęliśmy od wspólnych życzeń i opłatka, później zasiedliśmy do kolacji, która była preludium zbliżającej się wigilii Narodzenia Pańskiego. Jedliśmy m.in. barszcz z uszkami i pasztecikami, karpia "po katolicku", rybę w galarecie, pierogi, wigilijną kapustę, popijając wszystko kompotem z owocowego suszu. Śpiewaliśmy również kolędy przy akompaniamencie Karola Michalaka, zaś później odbył się quiz wiedzy o Szesnastce, w którym niechlubne pierwsze miejsce zajął Jacek Kozłowski (oby za rok poszło mu lepiej, równie dobrze jak ostatnim - Pawłowi Hurasowi i Marcinowi Gierbiszowi). Wreszcie wymieniliśmy się drobnymi podarkami i zjedliśmy trochę słodkości. W spotkaniu wzięło udział 20 osób, w tym 17 instruktorów. Dziękujemy Karolowi Michalakowi za gościnę! (DZ)

Wigilia 16 WGZ "Strażnicy Czasu" 
Warszawa, 16 grudnia 2016 r.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, zuchy, rodzice i kadra 16 WGZ "Strażnicy Czasu" spotkali się na małej wigilii w Szkole Podstawowej nr 61. Były rozmowy oraz życzenia zdrowia i szczęścia. W zbiórce wzięło udział 15 zuchów, kadra w składzie: phm. Maciej Sadek Sadowski, ćw. Tomek Filipiuk i ćw. Mateusz Sopel Kaczkowski oraz rodzice. Na zbiórce poprzedzającej wigilię, zuchy wzięły udział w akcji Marzycielska Poczta. Polega ona na pisaniu tradycyjnych, papierowych listów do nieuleczalnie chorych dzieci. (MS)

Spotkanie ws. stopnia HO 
Warszawa, 8 grudnia 2016 r. 

We wtorkowe popołudnie 8 instruktorów Szczepu (w tym czterech drużynowych) spotkało się, by podczas dyskusji prowadzonej przez phm. Pawła Hurasa omówić podejście i sposób zdobywania stopnia Harcerza Orlego. Zjedzono trzy pizze (Pepperoni, Hawajską i Supreme). (DZ)

Szesnastka pożegnała, śp. Henryka Kończykowskiego „Halicza”
Warszawa, 5 grudnia 2016 r.

29 listopada w Milanówku (mając 92 lata) zmarł żołnierz legendarnego batalionu AK „Zośka”, uczestnika Powstania Warszawskiego, działacz powojennego podziemia niepodległościowego, a przede wszystkim harcerz Szesnastki- Henryk Kończykowski ps. „Halicz”. Był (prawdopodobnie) bratem „Witka Białego” Kończykowskiego jednego z drużynowych Szesnastki w czasie okupacji. Podczas Powstania Warszawskiego przeszedł cały szlak bojowy batalionu „Zośka”. Po wojnie wraz z Janem Rodowiczem „Anodą” i żołnierzami z „Zośki” działał w antykomunistycznym podziemiu. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele na Powązkach o 14 w poniedziałek. Szczep na pogrzebie reprezentowali (wraz ze sztandarem) zebrani kilka godzin wcześniej harcerze „Grunwaldu” w sile 12 osób: pwd. Stanisław Blicharski; ćwicy Bruno Zawadzki, Stefan Kozłowski, Piotr Aulak i Tymoteusz O’Neill; wywiadowcy Aleksander Foks, Przemysław Siuciak i Tomasz Wieczorkiewicz; młodzicy Maciej Malec, Andrzej Ostrowski i Bartłomiej Plesiewicz.(BZ)

Bieg na KiK oraz uroczysty apel z okazji 100-lecia nadania numeru 16stego
Warszawa, 3 grudnia 2016 r.

W sobotę, na uliczkach Starego Miasta w Warszawie, odbył się bieg na Krajki i Kostki, tym razem zorganizowany wspólnie przez cały Szczep. W zbiórce wzięło udział 38 harcerzy "Grunwaldu" (w tym 22 biorących udział w biegu) oraz 26 harcerzy "Sulimy" (w tym 10 biegnących). Organizację biegu (który opracował ćw. Piotr Aulak) wsparli instruktorzy i Zawiszacy. Zapewnili oni obstawę nietypowych przeszkód, na których opowiadali biegnącym anegdoty związane z historią i tradycją 16 WDH. Wyniki biegu zostaną ogłoszone przez drużynowych.

Po zakończeniu biegu odbył się uroczysty apel na pl. Krasińskich, w którym obok drużyn z drużynowymi na czele wzięło udział 10 instruktorów Olimpu oraz jeden wędrownik z "Włóczykijów", jeden przyboczny 16 WGZ-ów "BZO" i kilku Zawiszaków oraz liczni rodzice. Łącznie w szyku stanęło 76 harcerzy i instruktorów (oraz jeden gość - phm. Maciej Kamiński, przewodniczący Zarządu Okręgu Mazowieckiego ZHR). Podczas apelu odbyło się w obecności sztandaru 16 WDH zobowiązanie instruktorskie wodza 16 WGZ-ów "BZO", pwd. Karola Walesiaka, a także przyznanie odznak Stulecia Nadania Numeru, w postaci cyfr składających się na numer 16sty, które umieścimy "w kostek otoku". Jednocześnie rozkazem Szczepowego czas na zdobywanie odznaki został przedłużony do Choinki Szczepu! Przypominamy, że regulamin dostępny jest pod tym linkiem. (DZ)

Biwak Kursu Zastępowych
Truskawka, 26-27 listopada 2016 r.

W ostatni weekend odbył się kurs zastępowych Hufca "Klucz". Komendantem biwaku był pwd. Stanisław Blicharski, drużynowy 16 WDH-y "Grunwald", natomiast kadrę kursu stanowili jego przyboczni: ćw. Stefan Kozłowski, ćw. Bruno Zawadzki, ćw. Piotr Aulak i wyw. Aleksander Foks. W szkoleniu udział wzieło dwunastu kursantów, w tym dziewięciu z "Grunwaldu". Podczas kursu chłopaki uczyli się jak planować zbiórki, tworzyć gry, a także dowiedzieli się kim powinien być zastępowy. Kontynuacja zajęć odbędzie się podczas drugiej części kursu, 11 grudnia. Cały biwak odbywał się w stajni Truskawka w Puszczy Kampinoskiej, w której ugościł nas Zawiszak, Paweł Burakowski. (SK)

Złaz Organizacji Harcerzy
Warszawa, 25-27 listopada 2016 r.

Instruktorzy Szesnastki wzięli udział w  Złazie Programowo-Metodycznym Organizacji Harcerzy ZHR „Jeśli sól straci smak, czymże ją posolić”.  Złaz poświęcony był m.in. pracy nad sobą w ujęciu metodycznym i programowym. W organizację złazu zaangażował się Vice-Naczelnik Harcerzy hm. Marek Gajdziński, który współprowadził obrady grupy dyskusyjnej poświęcone elementom pracy nad charakterem w próbach na stopnie harcerskie i sprawności.  Phm. Marcin Gierbisz, w związku z rozwijaną przez niego kategoryzacją gromad zuchowych, współprowadził warsztaty na temat tego narzędzia. W złazie, jako uczestnicy, wzięli także udział hm. Lech Najbauer, phm. Maciej Sadowski i pwd. Erazm Zawadzki. (LN)

Spotkanie Olimpu
Warszawa, 19 listopada 2016 r.

W sobotnie popołudnie ośmiu instruktorów Olimpu zebrało się, by porozmawiać na tematy mniej pilne, choć równie istotne co zwykle. Tematem spotkania była szeroko rozumiana kronika Szesnastki, a więc nowe wymagania na plakietkę Drużyny, pisanie newsów i relacji, sposób przechowywania i udostępniania archiwów fotograficznych, a także kilka innych, mniejszych aspektów kronikarstwa. To spotkanie, miejmy nadzieję nieostatnie, zapoczątkuje nowy etap prac nad spisaniem dziejów Drużyny, ze szczególnym uwzględnieniem lat 2001-2016. (DZ)

Wyprawa w Beskid Sądecki "Grunwaldu"
Krynica Zdrój, 10-13 listopada 2016 r.

Korzystając z długiego weekendu, ZZ Grunwaldu w 11-osobowym składzie udał się na tradycyjną już wyprawę w góry. Tym razem naszym celem był Beskid Sądecki. Wędrówkę zaczęliśmy w piątkowy porannek w Krynicy Zdroju po nocnej podróży pociągiem. Pierwszego dnia naszym celem było schronisko "Chata Cyryla", lecz z powodu niesprzyjających warunków i zmęczenia, ostatecznie dotraliśmy na Halę Łabowską. Drugiego dnia, zwarci i gotowi, wyruszyliśmy na Przehybę, po drodze zaliczając szczyty "Wielki Rogacz" i "Radziejowa". Następnego dnia, miał miejsce ostatecznie wygrany wyścig z czasem podczas zejścia, by zdążyć na busa w Szczawnicy. Oczywiście nie obyło się bez trudnych momentów, jednak cała wyprawa przebiegła pomyślnie i planowo. Wyprawę współorganizował ćw. Piotr Aulak z pomocą drużynowego, natomiast kwatermistrzem wyjazdu był ćw. Tymoteusz O'Neill. (SB)
Zobacz relację z wyprawy >>>

Biwak Sulimy
Truskawka, 11-13 listopada 2016 r.

W dzień niepodległości oraz weekend po nim odbył się biwak Sulimy we wsi Truskawka, gdzie swoją stajnię ma Paweł „Burak” Burakowski. Sulima pod wodzą pwd Jakuba Romańskieog odbyła wyprawę na biegun południowy, aby skolonizować tamte tereny. Pierwszego dnia przetarliśmy śniegi i dotarliśmy do stajni, gdzie udało nam się sporządzić obiad, prycze oraz półki. Kolejnego dnia pogoda była sprzyjająca odbył się apel, a potem drużyna udała się na grę. Dołączył do niej pwd Karol Kaszyński. Ostatecznie udało nam się podbić cały kontynent założyć ośrodki badawcze, bunkry, porty i inne placówki. Powróciliśmy do domów z uśmiechami po tak ciężkich trudnych i wymagających dniach. W biwaku wzięło udział 21 harcerzy, z czego 2 instruktorów (MJ)

Uroczystości Święta Niepodległości na Ochocie
Truskawka, 11-13 listopada 2016 r.

W piątek, 11 listopada, harcerze Szesnastki wzięli udział w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny z okazji 98. rocznicy odzyskania niepodległości. Wystawiony został poczet sztandarowy i reprezentacja w sile kilkunastu harcerzy. Po mszy miał miejsce koncert patriotyczny chóru Cantores Minores, który odśpiewał pieśni patriotyczne, m.in. „Bogurodzicę” i „Rotę”. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem prezydenta Narutowicza. (PHr)

Zlot zuchowy i pojedynek Sadka!
Bieniewice k. Błonia, 10-13 listopada 2016 r.

W długi listopadowy weekend, dwie gromady z naszego Szczepu wzięły udział w zuchowym Zlocie 11.XI. Stawiło się 17 zuchów z 16 WGZ-ów "Bractwo Zaginionego Oręża" pod wodzą pwd. Karola (Kędziora) Walesiaka oraz 15 zuchów z 16 WGZ-ów "Strażnicy Czasu", pod wodzą 2 przybocznych oraz phm. Macieja (Sadka) Sadowskiego. Zuchy z Szesnastki wraz z 11 innymi gromadami dołączyły do Józefa Piłsudskiego, by walczyć z Bandą Stalina. Na dłuższym niż zazwyczaj zlocie odbyła się rywalizacja podczas gry sprawdzającej umiejętności zuchów (zorganizowana przez Sadka) oraz sportowo-ekonomiczna, połączona z majsterką (w tym czasie wodzowie przygotowywali perfekcyjny dzień z kolonii zuchowej). Ostatecznie zuchy pokonały bandę Stalina, zaś 16 WGZ-ów "BZO" zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji zlotowej oraz pierwsze miejsce w klasyfikacji śródrocznej, zdobywając Tarczę św. Jerzego oraz tytuł najlepszej gromady referatu. Ponadto w trakcie zlotu, podczas rady Referatu Zuchowego Dynamity MulgiKapsad (w której wziął udział także phm. Marcin Gierbisz), drużynowy 16 WGZ-ów "SC", phm. Maciej Sadowski, wyzwał phm. Michała Narzelskiego na tradycyjny pojedynek i wskutek odniesionego zwycięstwa objął funkcję Referenta Zuchowego Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy! Życzymy wielu sukcesów! (KW&MS)

Szymon Majewski na lamach Aletei o 11 listopada 1983 roku 
Warszawa, 11 listopada 2016 r.

W internetowym magazynie Aleteia Szymon Majewski z przymrużeniem oka opowiada o wcale niewesołym incydencie jaki przytrafił się harcerzom Szesnastki podczas zakazanej uroczystości w czasach komuny i o towarzyszu Granacie - ormowcu, który ofiarnie strzegł socjalizmu.
Zobacz wspomnienie Szymona >>>   

Wycieczka „Grunwaldu”
Janówek, 5 listopada 2016 r.

W pierwszą sobotę listopada 35 harcerzy „Grunwaldu” w tym 10 nowych chłopaków, pojechało pociągiem na wycieczkę do Janówka. Na miejscu przeprowadzona została gra terenowa w okolicach Fortu IV, ostatniego obronnego przyczółku Warszawy z II wojny światowej. Zastępy przechodziły tam szkolenie w ramach przygotowań do ataku ze strony nieprzyjaciela. Po emocjonującej grze nadszedł czas na pieczenie kiełbasek na ogniskach. Na zakończenie apel i rozkaz powołujący cztery zastępy próbne oraz dwóch nowych członków kadry. Całą akcje zorganizował przyboczny ćw Bruno Zawadzki w ramach relizacji jednego zadań na stopień przewodnika. (AF)

Kurs "Strzały"
Zielonka, 28-30 października 2016 r.

W ostatni weekend października odbył się pierwszy biwak "Strzał" - kursu przybocznych zuchowych. Przez trzy dni kandydaci na przybocznych szkolili się w zuchowych formach pracy, ale nie zabrakło czasu i na mecze w piłkę. W kursie uczestniczyli przyboczni naszych gromad zuchowych: Mateusz Sopel, Grześ Stankiewicz, Tomasz Filipiuk oraz Szymon Kotański. Następny biwak już 18-20 listopada. W kadrze kursu znaleźli się także instruktorzy ze Szczepu - phm. Marcin Gierbisz i phm. Maciej Sadowski. (TF)

Otwarcie przewodnika przez dwóch przybocznych Grunwaldu
Warszawa, 27 października 2016 r.

W ostatni czwartek października odbyło się posiedzenie Komisji Instruktorskiej Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy ZHR, na którym ćw. Bruno Zawadzki oraz ćw. Stefan Kozłowski, przyboczni 16WDH "Grunwald", otworzyli próbę na pierwszy stopień instruktorski - przewodnika. Życzymy im zdobycia w terminie granatowej podkładki! Posiedzeniu Komisji przewodniczył hm. Dyzma Zawadzki, w roli opiekuna obu prób obecny był pwd. Stanisław Blicharski. (SB) 

Wycieczka naborowa "Sulimy"
Zalesie Górne, 23 października 2016 r.

W niedzielę, 16 Warszawska Drużyna Harcerzy "Sulima" zgromadziła się wspólnie wraz nowo poznanymi na naborach harcerzami by odbyć wycieczkę do Zalesia górnego. Zebraliśmy się na dworcu Zachodnim o godzinie 10:30, przeliczyliśmy się (było nas 22 w tym 7 nowych harcerzy) kupiliśmy bilety i wyruszyliśmy. Od razu po dotarciu na miejsce rozpoczęła sie gra podczas której uczestnicy mogli miedzy innymi postrzelać z wiatrówki czy powspinać się na linie. Wszystko zakończyło się pieczeniem kiełbasek i wspólnym powrocie do Warszawy. (LZ)

Spotkanie Grunwaldu z harcerkami
Warszawa, 22 października 2016 r.

W sobotę, ZZ Grunwaldu, po krótkim sprzątaniu harcówki, pojechał na spotkanie integracyjne z ZZ-tem 44 MDH-ek "Archandraja" do kręgielni na Pradze Na miejscu pojawiliśmy się w 6osobowym składzie. Po godzinnej zabawie wraz z harcerkami wybraliśmy się do lodziarni. Dowiedzieliśmy się dużo o swoich drużynach, jak i o sobie. Około godziny 18:00 pożegnaliśmy się, mając nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie! (TO)

Msza Święta za Zawiszaków
Warszawa, 20 października 2016 r.

W 105 rocznicę powstania plutonu skautowego w Szkole Realnej im. Stanisława Staszica, w kościele św. Jacka przy ul. Freta, o godzinie 18:00 odbyła się doroczna Msza Święta w intencji poległych i zmarłych harcerzy 16 Warszawskiej Drużyny Harcerzy. Uczestniczyło w niej 22 harcerzy z "Grunwaldu" i 6 harcerzy z "Sulimy" z drużynowymi na czele, a także 8 instruktorów Olimpu. Pojawiło się również wielu Zawiszaków, zaś Szczep wystawił poczet sztandarowy i czterech ministrantów. Po Mszy Świętej, zakończonej Modlitwą Harcerską przy tablicy poświęconej poległym Zawiszakom, odbył się apel, zaś po apelu spotkanie Olimpu podsumowujące półmetek kadencji obecnego szczepowego, w którym wzięło udział 12 instruktorów. Obradowaliśmy w kawiarni Lubię To, posiłkując się bambusową herbatą i sernikiem lub tartą porzeczkową z białą czekoladą. (DZ)

Zlot zuchmistrzowski "Maluch"
Poznań, 14-16 października 2016 r.

Czterech zuchmistrzów, Kędzior, Szymon i Tomek z obecnej kadry 16 WGZ "Bractwo Zaginionego Oręża" oraz Gierbo z ramienia Referatu Zuchowego Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy "Dynamity Mulgikapsad", wzięło udział w Zlocie Zuchmistrzowskim "Maluch" w Poznaniu. Sam zlot był świetną okazją do wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami oraz do zawarcia wielu nowych znajomości - w zlocie wzięło udział ponad 300 harcerzy i harcerek z całej Polski! Kadra Bractwa wzięła udział w grach i warsztatach dla zuchmistrzów, a na wieczornym ognisku odebrała plakietki kategoryzacyjne (otrzymali kategorię gromady tropu dzika, trzecią w kolejności na pięć możliwych), podczas gdy Gierbo wraz z ebranymi na zlocie referentami z różnych zakątków Polski podsumował obecną edycję kategoryzacji zuchowej i omawiał planowane przez niego zmiany. Sam zlot wszyscy będą wspominali w bardzo ciepłych barwach! (KW/MGi)

Wyjazd kadry, Zawiszaków i harcerskich rodzin w Góry Świętokrzyskie
Siekierno-Suków-Chęciny, 14-16 października 2016r. 

Kadra Szczepu (dwóch instruktorów), Zawiszacy (pięciu byłych harcerzy i instruktorów) oraz dwie harcerskie rodziny (w tym jeden czynny harcerz „Sulimy” oraz były instruktor i obecna instruktorka 22 Szczepu Watra, łącznie pięć osób) wzięli udział w trzydniowej jesiennej wyprawie w Góry Świętokrzyskie.  Pierwszego dnia, po pokonaniu pętli wokół Siekierna, wędrowcy odwiedzili Wykus, stawiając znicz pod kaplicą poświęconą żołnierzom „Ponurego” i „Nurta”.  Kolejnego dnia, kierując się wskazówkami Zawiszaków Tadeusza Sułowskiego oraz Włodzimierza Dusiewicza, uczestnicy wyprawy udali się na poszukiwanie miejsca obozu z roku 1958 w Sukowie, znanego w historii Szesnastki z wręczenia jej uczestnikom repliki przedwojennego sztandaru (z której korzystamy do dziś).  Zalew, nieopodal którego obozowała Szesnastka 58 lat temu, jest obecnie niedostępny - teren wokół akwenu ogrodzono, ponieważ stanowi on część zakładu wydobywczego. Następnie przemaszerowano okolicznymi wzgórzami z Sukowa do Daleszyc, skąd udano się busem do Kielc na nocleg. Ostatnim etapem wycieczki była niedzielna wizyta na zamku w Chęcinach oraz krótka wyprawa w jego okolicach, w której trakcie doszło do nieoczekiwanej zmiany marszruty spowodowanej trwającym w lesie polowaniem (do zawiszackiej ekipy dołączył nawet na pewien czas pies myśliwski rasy duży gończy anglo-francuski). Wycieczka zakończyła się solennym zobowiązaniem do udziału w kolejnej wyprawie kadry, Zawiszaków i ich rodzin. Ciąg dalszy ma nastąpić. (LN)

Szymon Majewski wspomina najwspanialsze wakacje w obozie na palach
Warszawa, 30 września 20216 r.

W internetowym magazynie Aleteia Szymon Majewski wspomina najwspanialsze wakacje spędzone z Szesnastką na niezapomnianym obozie na palach w 1982 r. Tekst "Stan wojenny, a my ...indianie" , którym można znaleźć wiele pięknych zdjęć z obozu, pozwala poczuć nie tylko atmosferę tamtych dni ale i refleksje autora z perspektywy 34 lat od tych wydarzeń. (MG)
Zobacz wspomnienia Szymona >>> 

Turniej Drużyn Puszczańskich
Gdańsk, 30 września - 2 października 2016 r.

W ostatni piątek września 16 WDH „Grunwald” o wczesnych godzinach porannych wyjechał na Turniej Drużyn Puszczańskich, by jak co roku walczyć o miano Drużyny Rzeczypospolitej. W 27-osobowym składzie brakowało paru ważnych osób (w tym dwóch zastępowych), których absencja była spowodowana przeziębieniem. Zmagania rozpoczęła gra miejska, sprawdzająca umiejętność logicznego myślenia i sprawnego poruszania się po Gdańsku. W noc z piątku na sobotę ZZ Grunwaldu uczestniczył w grze nocnej. Następnego dnia odbyła się gra całodzienna, polegająca na zaliczaniu przez drużyny kolejno 9 punktów. Na przeszkodach drużyna sprawdzana była przede wszystkim z technik harcerskich, ale też umiejętności gotowania, prezentacji pokazu musztry, znajomości samych siebie czy konkurencji zapasów. Głównym atutem gry oprócz świetnie przygotowanych punktów był fakt, że na większości z przeszkód harcerze idywidulanie musieli się zmagać z zadaniami odpowiadajcymi ich stopniom, co sprawiło, że gra faktycznie oceniała poziom całej drużyny. Z dumą możemy stwierdzić, że wszystkie 9 punktów wykonaliśmy po wyżej średniej wszystkich drużyn. Zmagania zakończyły się w niedziele, po uroczystej mszy na starym mieście w Gdańsku. Choć wygrana była bardzo blisko, ostatecznie Grunwald zajął swoje „ulubione” drugie miejsce przegrywając o zaledwie 0,9 pkt z drużyną ze Szczecina. (SB)

16 WDH Grunwald podczas Turnieju Drużyn Puszczańskich 2016

Grunwald w składzie turniejowym.

Zbiórki przygotowujące do TDP
Warszawa, wrzesień 2016 r.

We wrześniu kolejno 16, 21, 24, 28 września odbyły się cztery zbiórki Grunwaldu, mające na celu przygotować drużynę na Turnieju Drużyn Puszczańskich, który miał się odbyć 30 września w okolicach Gdańska. Nasi harcerze ćwiczyli pokaz musztry paradnej, miała miejsce gra ze znajomości technik, oraz motywujące przemówienia Stacha. Dzięki temu wszystkiemu na turniej pojechaliśmy gotowi i zdeterminowani. (TO)

Pogrzeb śp. Rafała Lipskiego
Nowe Kawkowo, 27 września 2016 r.

W pogrzebie byłego drużynowego 16 WDH, pwd. Rafała Lipskiego, uczestniczyło czterech instruktorów Szczepu. Wystawiono również poczet sztandarowy Szesnastki. Obecni byli także liczni Zawiszacy z lat 80-tych.  Zmarły został pochowany na cmentarzu w Nowym Kawkowie na Warmii, u boku swojej żony, która zmarła kilka lat temu. (LN)

Ślub hm. Dyzmy Zawadzkiego
Warszawa, 24 września 2016 r.

W sobotę, w kościele pw. św. Anny w Wilanowie, drużynowy Włóczykijów, były drużynowy Grunwaldu (2009-2012), hm. Dyzma Zawadzki, zawarł związek małżeński z pwd. Aleksandrą Okruszko, instruktorką z żoliborskiego środowiska 301 (poznali się na Agricoli 2012, a później współorganizowali obóz 16 WDH-y "Grunwald" i 301 WDH-ek "Na Szlaku" w 2013 roku). W ceremonii licznie wzięli udział harcerze i instruktorzy Szczepu, tworząc szpaler podczas Mszy Świętej. Młodej parze gratulujemy i życzymy wiele szczęścia! (MSS).
A młoda para bardzo dziękuje wszystkim za obecność i piękne życzenia! (DZ) 

Zmarł były drużynowy „Grunwaldu” Rafał Lipski „Lipa”
Olsztyn, 15 września 2016 r.

Rafał LipskiNa Wieczną Wartę odszedł pwd. Rafał Lipski, drużynowy 16 WDH „Grunwald” w latach 1987-89.  Wcześniej pełnił w Szesnastce funkcje zastępowego, plutonowego i przybocznego. Zmarł nagle w wyniku choroby. Jeszcze zeszłym roku Jego dwaj synowie brali udział w obozie naszego Szczepu, a On sam - w święcie obozu.  Zawodowo zajmował się fotografią, był cenionym autorem zdjęć wnętrz i architektury. Niech odpoczywa w pokoju. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 27 września 2016 roku o godzinie 13:00 w Nowym Kawkowie, około 20 km na północny zachód od Olsztyna. (LN)

Wyjazd Kadry Szczepu w Tatry
Tatry Wysokie, 9-11 września 2016 r.

W drugi weekend września Kadra Szczepu udała się na górską wyprawę, w Tatry Wysokie. Celem wędrówki był Zawrat, a dokładniej zaśpiewanie "Zawratu" na Zawracie. Pogoda dopisała, a kadra okazała się wcale nie taka stara jak by się mogło wydawać. Po zdobyciu Zawratu i zaśpiewaniu obrzędowej pieśni ruszyli dalej - Orlą Percią na Kozie Wierchy. Wyprawa była wymagająca, na wyższy wierch weszła tylko połowa z nich! Gratulujemy! Podczas wędrówki prowadzone było wiele rozmów na temat przyszłości drużyn i Szczepu. W wyjeździe wzięło udział 9 instruktorów i jeden przyboczny w trakcie próby. (KK)

Barykada Września 2016
Warszawa, 8 września 2016 r.

Jak co roku harcerze z obu drużyn stawili się przy pomniku Barykada Września, by uczcić obrońców Warszawy z kampanii wrześniowej 1939 roku. Podczas uroczystości zaciągnęliśmy wartę honorową, a także pełniliśmy służbę przy składaniu wieńców. Stawiło się 31 harcerzy z obu drużyn, razem ze szczepowym. (DZ)

Nowy instruktor zuchowy i drużynowy Szesnastki
Warszawa, 4 i 7 września 2016 r.

Rozkazem nr L16/2016 z 4 września 2016 roku Komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy przyznał stopień przewodnika harcerzowi Szesnastki Karolowi Walesiakowi HO.  Hufcowy Warszawskiego Hufca Harcerzy „Klucz” rozkazem nr L4/2016 z 7 września 2016 roku powołał nowego instruktora na funkcję drużynowego 16 Warszawskiej Gromady Zuchów „Bractwo Zaginionego Oręża”, zwalniająca z niej dotychczasowego drużynowego Erazma Zawadzkiego. Gratulujemy „Kędziorowi” i życzymy mu sukcesów w pracy wychowawczej i zadowolenia z jej efektów. Jednocześnie dziękujemy Erazmowi za wytrwałą służbę na rzecz rozwoju gromady i życzymy mu wszelkiej pomyślności w realizacji nowych planów. (EZ, LN)

Kurs En Garde!
Ściborki, 15-30 sierpnia 2016 r.

Kurs przedinstruktorski przyjął w tym roku formę obozu samodzielnego (nad jez. Czarne) na 20 osób, w tym 17 kursantów. Wśród nich znalazło się pięciu harcerzy Szesnastki w składzie: Piotrek Aulak, Kamil Strzałkowski, Aleksander Foks – „Grunwald” i Tomek Chmielewski, Mateusz Kaczkowski aka Sopel – „Sulima”. Niestety mimo prośby nie stworzyli razem zastępu. Foks wygrał punktację obozową ze swoim zastępem, natomiast Sopel ukończył kurs z wyróżnieniem, z drugim najlepszym wynikiem. Na kursie pojawił się jeszcze phm. Maciej Sadowski, który poprowadził zajęcia podczas części zuchowej. Była to niezapomniana przygoda pełna dobrej zabawy, a także wielu umiejętności przydatnych na harcerskim szlaku oraz, a może przede wszystkim szansa na poznanie wielu ciekawych osób i ich środowisk. Mam nadzieje, że te znajomości lub nawet i przyjaźnie pozostaną z nami na lata. Czuwaj! (AF)

Obchody zakończenia walk powstańczych na Ochocie
Warszawa, 11 sierpnia 2016 r.

W 72 rocznicę zakończenia walk powstańczych na Ochocie odbyła się, jak co roku, uroczystość przy miejscach pamięci w naszej dzielnicy, poprzedzona Mszą Święta w kościele parafii św. Jakuba. Harcerze z 16 Warszawskiej Drużyny Harcerzy "Grunwald" oraz jeden wędrownik z "Włóczykijów" wystawili poczet sztandarowy Drużyny, a także podjęli się służby podczas uroczystości - wspierając kombatantów przy sprzęcie nagłaśniającym i składaniu zniczy oraz wieńców. Stawiło się ich 7 wraz z drużynowym, Stanisławem Blicharskim (Kamil Strzałkowski, Ludwik Zawadzki, Franciszek Uliński, Bernard Zawadzki, Bruno Zawadzki oraz Paweł Hrynkiewicz). (DZ)

72 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 1 sierpnia 2016 r.

Podczas obchodów kolejnej rocznicy warszawskiej insurekcji służbę pełnili także harcerze z naszego Szczepu. O godzinie 9:00 na ul. Fltrowej odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydanie rozkazu o rozpoczęciu Powstania przez gen. Antoniego Chruściela ps. "Monter", podczas której służbę pełniło 8 harcerzy 16 WDH "Grunwald". Następnie zastępy Szesnastki pomagały w upamiętnieniu wybuchu Powstania Warszawskiego, mając za zadanie o godz. 17:00, czyli godzinie "W" wyć syrenami alarmowymi w wyznaczonych miejscach. W akcji koordynowanej przez pwd. Stanisława Blicharskiego wzięło udział 12 harcerzy "Grunwaldu" oraz 11 harcerzy "Sulimy" z drużynowym, pwd. Jakubem Romańskim (łącznie 6 zastępów). Syreny zawyły o godzinie 17:00, między innymi na Kabatach oraz przy Kolumnie Zygmunta. Harcerze i instruktorzy Szczepu brali udział również w innych, rozlicznych wydarzeniach, takich jak wspólne śpiewanie na placu Piłsudskiego czy uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego. (MS)

Światowe Dni Młodzieży
Kraków, 25-31 lipca 2016 r.

Na Światowych Dniach Młodzieży nie mogło zabraknąć harcerzy z drużyn naszego szczepu. Najbardziej efektowną służbę pełnili ratownicy HOPR - ćw. Grzegorz Brzostek, który na tę okazję specjalnie ukończył kurs KPP i stanął do służby w patrolu medycznym oraz pwd. Karol Kaszyński i pwd. Grzegorz Stój, którzy pełnili służbę w Sztabie HOPR jako koordynatorzy patroli, a także w stałym punkcie medycznym w Brzegach. Niemal równie efektowna była służba prasowa (medialna), w której znalazł się phm. Maciej Sadowski jako jeden z najważniejszych fotografów, którego zdjęcia zdobiły m.in. stronę ZHR. Służbę porządkową pełnił h.o. Karol Walesiak, ponadto Światowe Dni Młodzieży odwiedzili wspólnie harcerze "Grunwaldu": ćw. Stanisław Otowski, ćw. Paweł Pruszko, ćw. Tymoteusz O'Neill i wyw. Kamil Strzałkowski. (DZ)

Kadra Szczepu w podróży
Polska, lipiec 2016 r.

Podczas tegorocznej akcji letniej kadra Szczepu (Szczepowy - hm. Kajetan Kapuściński i V-ce Szczepowy pwd. Karol Kaszyński) postanowiła odwiedzić wszystkie organizowane przez drużyny Szczepu wyjazdy. Zawitali więc na obozach stałych "Grunwaldu" i "Sulimy", odwiedzili kolonię "Strażników Czasu", a także "Bractwo Zaginionego Oręża" wraz z "Rycerzami Czarnego Orła". Udało im się nawet spotkać z "Włóczykijami" co było nie lada wyzwaniem zważywszy na to, iż Ci ciągle zmieniali swoje położenie. Podczas swojej podróży poznawali zuchy i harcerzy Szczepu w akcji, pomagali w programie jednostek i wspierali kadry swoim doświadczeniem.  (KK)

Obóz Sulimy
Jedwabno, 1-23 lipca 2016 r.

W dniach 1-23 lipca 16 Warszawska Drużyna Harcerzy "Sulima" spędzała czas na obozie, nad jez. Krzywne, koło Jedwabna. Piecze nad nami trzymała komendantka pwd. Joanna Wysocka. Nie było to proste zadanie, bo do opieki było ok. 70 osób, z czego 42 w podobozie Szesnastki. Łącznie stacjonowały 3 drużyny: nasza, 58 ZDH „Phoenix” ,oraz 58 MDH „Cichociemni”, która była razem z nami w podobozie. Przez cały czas trwania wyjazdu nie zabrakło atrakcji. Były m.in manewry, biegi na stopnie, zwiady, gry integracyjne, wyjazdy, święto obozu oraz odwiedziny drużyny harcerskiej, która stacjonowała przez 2 dni po drugiej stronie jeziora. Zmagania obozowe wygrał zastęp "Sokoły"(4 osoby) na czele z zastępowym wyw. Wojtkiem Ambroziakiem. Musieli się zmierzyć z pozostałymi 4 zastępami, czyli "Kiełbiami" (6 osób), "Szczeżujami" (5 osób), "Kormoranami" (5 osób) i "Cichociemnymi" (7 osób) z 58 MDH. Walka trwała do ostatniego dnia obozu, gdzie tak na prawdę wszystko się rozstrzygnęło. Po tym wyjeździe na pewno zostanie wiele wspomnień, jak również nowych długich znajomości. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na kolejny wspaniały wyjazd. (MK)

Obóz Grunwaldu i Włóczykijów
Kęszyca Leśna, 1-23 lipca 2016 r.

W sobotę 16 Warszawska Drużyna Harcerzy "Grunwald" oraz Samodzielny Patrol Wędrowników "Włóczykije" zakończyły swoje obozy. "Grunwald", pod wodzą pwd. Stanisława Blicharskiego obozował samodzielnie nad jeziorem Kęszyckim na ziemi lubuskiej. Prócz drużynowego, trzy tygodnie w lesie spędziło 43 harcerzy w ośmiu zastępach, a także 3 przybocznych (co czyniło obóz największym takim obozem w tegorocznej Akcji Letniej w ZHR). Obóz wsparli dodatkowo - HO Jakub Mieleszkiewicz jako kwatermistrz, pwd. Karol Kaszyński (pomoc wszelka), pwd. Paweł Mularczyk (kwaterka, transport sprzętu) oraz hm. Dyzma Zawadzki (z pomocą wpadł także Zawiszak, Albert Budny). Podczas obozu odbyły się biegi na wszystkie stopnie, zwiady, chatki, wiele gier i wycieczek, posiedzenia kapituł H.O., odwiedziny harcerek z Krakowa oraz wspólne podchody, a także Święto Obozu (podczas którego nad jeziorem Kęszyckim zagościli rodzice oraz instruktorzy szczepu). We współzawodnictwie obozowym zwyciężył zastęp "Jastrzębie", pod wodzą wyw. (ćw.) Tymoteusza O'Neill.

Równolegle, przez dwa tygodnie wędrownicy z "Włóczykijów" wędrowali najpierw po ziemi lubelskiej, a następnie spływali kajakami po Bugu. W obozie (przygotowanym przez ćwików - Grzegorza Brzostka oraz Pawła Hrynkiewicza) wzięło udział 6 wędrowników (prócz wyżej wymienionych Artur Jędrasik, Tomek Siechniewicz, Filip Stępień, Karol Wieteska), na kilka dni dołączyło do nich po długiej podróży 8 starszych harcerzy z "Grunwaldu". Na koniec 3 wędrowników odwiedziło obóz harcerzy, by wziąć udział w watrze oraz pomóc w transporcie i rozładowaniu sprzętu obozowego.

Kolonia zuchowa 16 WGZ-ów „Bractwo Zaginionego Oręża” i „Rycerze Czarnego Orła”
Serpelice, 5–17 lipca 2016 r.

Na tegoroczną kolonię letnią, dwie Gromady z naszego Szczepu postanowiły pojechać wspólnie z gromadami z 22 Szczepu „Watra” (Iskierki, Świetliki, Smocze Bractwo). Zuchów z BZO było łącznie 22, natomiast z RCO pojechało 10–ciu. Dzielnym zuchom towarzyszyła 6 osobowa kadra: BZO - wyw. Szymon Kotański, HO Karol Walesiak, pwd. Erazm Zawadzki HO (drużynowy); RCO – ćw. Grzegorz Stankiewicz, ćw. Michał Solarz, pwd. Grzegorz Stój HO (drużynowy). Chłopaki jako Chińczycy z kraju Quang musieli z pomocą swego Cesarza odnaleźć smocze jajo. Pozwoliło im ono unicestwić Smoki, które zakłócały spokój w Cesarstwie. Wykonując przeróżne zadania zuchy zdobyły wiele sprawności a niektóry otrzymali znaczki zucha oraz gwiazdki. Serpelice odwiedzili też wędrownicy z "Włóczykijów", ponadto podczas kolonii nastąpiło przekazanie Bractwa Zaginionego Oręża przez Erazma na ręce nowego wodza gromady, Karola Walesiaka. (EZ)

Kolonia 16 WGZ "Strażnicy Czasu"
Pluskowęsy, 27 czerwca - 9 lipca 2016 r.

Tegoroczna kolonia 16 WGZ Strażnicy Czasu była wyjątkowa pod wieloma względami. Na kolonię pojechało nas aż 14. Po raz pierwszy pojechaliśmy bez pozostałych gromad ze Szczepu. Nie oznacza to jednak małego składu. Towarzyszyły nam zuchenki z 44 MGZek "Ogród Marzeń", 277 UGZek " Poszukiwaczki Atlantydy" i 299 WGZek "Poszukiwacze Kwiatu Paproci", oraz zuchy z 44 WGZ "Bractwo WIlka", 123 WGZ "Zwiadowcy Erathii" i 277 UGZ "Leśne Stopy". Komendantem całej koloni był Sadek (phm. Maciej Sadowski) a kierowcą zgrupowania pwd. Janek Urmański. W trakcie kolonii Strażnicy dołączyli do wyprawy ratunkowej Smoka Wawelskiego do krainy Deszczowców, gdzie obalili tyrana i uwolnili Baltazara Gąbkę. (MS)

Kolejny podharcmistrz w Szesnastce
Warszawa, 18-24 czerwca 2016 r.

W najnowszym rozkazie komendanta Mazowieckiej Chorągwii Harcerzy (rozkaz L12/2016) znalazły się dwa punkty dotyczące instruktorów szczepu. Maciej Sadowski (znany szerzej jako "Sadek") otrzymał stopień podharcmistrza! Jest to drugi podharcmistrz w naszym szczepie, który specjalizuje się w zuchmistrzostwie. Sadek wstąpił do drużyny jesienią 2004 roku, dziś jest drużynowym 16 WGZ-ów "Strażnicy Czasu". Gratulujemy Sadkowi zasłużonych szlifów i życzymy dalszych sukcesów!

W innej części rozkazu do czynnej służby instruktorskiej został przywrócony (na czas Harcerskiej Akcji Letniej 2016) przewodnik Jan Urmański - instruktor Szesnastki z lat 90-tych i 2000-nych, dziś między innymi tata zucha ze "Strażników Czasu". Janek wspomaga organizację tegorocznej kolonii tej gromady. To nie koniec dobrych wiadomości - w ostatnia sobotę (18 czerwca) Marcin Gierbisz, znany jako "Gierbo", otworzył próbę na stopień harcmistrza. Trzymamy kciuki! (MS)

Biwak Turnieju Zastępów w "Grunwaldzie"
Bogatki, 17-19 czerwca 2016 r.

W weekend odbył się biwak wieńczący całoroczne zmagania zastępów o tytuł Najlepszego Zastępu w 16 Warszawskiej Drużynie Harcerzy "Grunwald". W biwaku wzięło udział 24 harcerzy pod wodzą drużynowego, po grze dziennej z zakresu technik harcerskich, grze nocnej oraz grze ekonomicznej biwak wygrał zastęp "Żbiki" (zastępowy ćw. Aleksander Foks, zastępowany przez wyw. Ludwika Zawadzkiego), choć stawił się w sile jedynie dwóch harcerzy. Dotychczasowa przewaga zastępu "Jastrzębie" (zastępowy wyw. Tymoteusz O'Neill) okazała się jednak wystarczająca, by pomimo niepowodzenia na biwaku zdobyć tytuł najlepszego zastępu w "Grunwaldzie" w roku harcerskim 2015/2016. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nadchodzących latach! (DZ)
Zobacz listę zwycięzców turnieju zastępów w latach 2004-2016 >>>

Kurs pierwszej pomocy przed letnimi wyjazdami
Warszawa, 15 czerwca 2016 r.

W środę w harcówce Grunwaldu odbył się kurs pierwszej pomocy, mający odświeżyć wiedzę z samarytanki przed zbliżającymi się obozami. Uczestnicy pod okiem dwóch instruktorów przećwiczyli udzielanie pomocy przy urazach typowo obozowych oraz BLS. W kursie zorganizowanym przez pwd. Karola Kaszyńskiego (członka Fundacji Wsparcia Ratownictwa) i pwd. Grzegorza Stója (strażaka OSP, członka HOPR) udział wzięło czterech zastępowych "Grunwaldu": Tymek O'Neill, Stasiek Malec, Kuba Gromadzki i Piotrek Aulak,  jeden harcerz: Franek Uliński, a także dwóch instruktorów: pwd. Stanisław Blicharski i pwd. Erazm Zawadzki. W czasie kursu "wizytował" nas szczepowy, hm. Kajetan Kapuściński (KKasz)

25-lecie NHHP LS-Kaszuby
Sztokholm, 4-6 czerwca 2016 r.

W weekend harcerze 16 WDH-y "Grunwald" wyprawili się za morze, by wziąć odwet za Potop i odwiedzić polskich harcerzy z Niezależnego Hufca Harcerstwa Polskiego "Leśna Szkółka - Kaszuby" w Szwecji. W składzie reprezentacji znaleźli się ćw. Piotr Aulak, wyw. Aleksander Foks oraz mł. Kamil Strzałkowski. (DZ)
Zobacz relację z wyprawy >>>

Spływ kajakowy ZZ-tu "Grunwaldu"
Rawka, 26-29 maja 2016 r.

W czwartek, 26 maja o godzinie 8:10 ZZ 16 WDH „Grunwald” w składzie Stasiek Malec, Janusz Brzostek, Kuba "Sapcio" Gromadzki, Aleksander Foks, Piotr "Janos" Jakóbczyk (zastępowi), Stefan "Jacek" Kozłowski (przyboczny) i Stanisław "Stachu" Blicharski (drużynowy) ruszyli z dworca Warszawa Ochota na spływ kajakowy. Celem była rzeka Rawka. Nasza trasa obejmowała miejsca od Kurzeszynu do Bud Chłopskich. Spaliśmy pod namiotami i gotowaliśmy sami obiady. Naszym kuchmistrzem został Janusz, który świetnie sprawdził się na swoim stanowisku. Podróż minęła szczęśliwie, choć trasa była dość wymagająca, ale poradziliśmy sobie bez trudu. Co ciekawe udało nam się pokonać ten dystans o jeden dzień krócej niż nasi poprzednicy 7 lat temu. Więc chyba coś to oznacza… [chłopaki nie mieli dziurawych kajaków, w odróżnieniu od ekipy z 2009 roku - przyp. red.] (SM)

Rozkaz szczepowego - nowi funkcyjni
Warszawa, 23 maja 2016 r.

W poniedziałek ukazał się rozkaz szczepowego, w którym prócz przyznania stopni i otwarcia prób znalazły się dwie ważne informacje. Rozkazem komendanta Chorągwi funkcję przewodniczącego kapituły HR przy szczepie objął phm. Paweł Huras, zastępując hm. Marka Gajdzińskiego - Szwejkowi dziękujemy za ostatnie trzy lata owocnej pracy kapituły, zaś Pawciowi życzymy powodzenia! Ponadto nastąpiła zmiana na funkcji kwatermistrza szczepu, pwd. Karola Michalaka zastąpił pwd. Karol Kaszyński. Dziękujemy Kersiemu za ofiarną i owocną pracę nad finansami i majątkiem, pracę nie najwdzięczniejszą, ale jedną z ważniejszych. Kokoszowi natomiast życzymy powodzenia w naszej małej reformie wychowania gospodarczego! (DZ)
Zobacz rozkaz >>>

Kolejny HR w szczepie
Warszawa, 23 maja 2016 r.

W czwartek,  19 maja odbyło się posiedzenie kapituły HR, podczas którego raport z próby złożył pwd. Karol "Kokosz" Kaszyński. Kapituła była pod wrażeniem jakości wykonania próby, wniosek o przyznanie stopnia Harcerza Rzeczypospolitej był jedynie formalnością. Gratulujemy Kokoszowi zdobycia najwyższego stopnia harcerskiego, a pozostałym kandydatom życzymy równie solidnie wykonanych zadań! (DZ)

Turniej Zastępowych Hufca "Klucz"
Leszno, 13-14 maja 2016 r.

W nocy z 13 do 14 maja trwał pierwszy turniej zastępowych hufca "Klucz". Pomysłodawcą całego wydarzenia był dh phm Marcin Gierbisz HR, natomiast komendantem pwd Jakub Romański HO. Oczywiście cały turniej nie mógł by się odbyć także bez licznej obstawy, z Szesnastki zjawił się ćw. Maciej Michalak, wyw. Tomasz Filipiuk i wyw. Tomasz Chmielewski. Zmagania rozpoczęły się w podwarszawskim Lesznie. Przybyli tam zastępowi z 16 WDH i 123 WDH. Bieg trwał całą noc. Na uczestników czekało wiele zmagań, mi.n. alfabet morse'a, samarytanka, zagadki i wiele innych. Pierwsze i zaszczytne miejsce zajął Damian Maruszewski z 123 WDH. Drugie i trzecie miejsce kolejno otrzymali: Mateusz Kaczkowski i Wojtek Ambroziak z 16 WDH "Sulima". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na harcerskim szlaku. Następna edycja już za rok. (MK)

Wielka GieKa
Wisła, 7-9 maja 2016 r.

W weekend odbyła się tzw. Wielka Główna Kwatera, czyli spotkanie Naczelnika, Głównej Kwatery Harcerzy oraz Komendantów Chorągwi. W spływie kajakowym Wisłą oraz pracach programowych wziął udział Wicenaczelnik Harcerzy, hm. Marek Gajdziński - czyli oczywiście Szwejk. Zaprezentował swoją wizję kategoryzacji drużyn wędrowniczych, która ma zostać wdrożona w zbliżającycm się roku harcerskim. (DZ)

Wycieczka rowerowa ZZ-tu "Grunwaldu"
Radachówka, 1-2 maja 2016 r.

W długi weekend reprezentacja ZZ-tu "Grunwaldu", w składzie Stanisław "Stachu" Blicharski (drużynowy), Jacek Stefan Kozłowski (przyboczny), Piotr "Komandos" Aulak i Stasiek Malec (zastępowi) wyruszyła na wyprawę rowerową do Radachówki. W Radachówce, prócz noclegu w zabytkowym domu, odbyło się ognisko i sesja gier planszowych, a także spacer po okolicy. Łącznie pokonano ponad 120 kilometrów, rowerami i wiślanym promem. (SM)

Instruktorzy Szesnastki w składzie Komisji Instruktorskiej Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy
Warszawa, 29 kwietnia 2016 r.

Rozkazem L10/2016 Komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy powołał w skład chorągwianej Komisji Instruktorskiej dwóch instruktorów naszego Szczepu: hm. Dyzmę Zawadzkiego i phm. Pawła Hurasa. Jednocześnie Komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy zwolnił hm. Marka Gajdzińskiego z funkcji przewodniczącego Kapituły HR przy Szczepie 16 WDHiGZ i w jego miejsce mianował przewodniczącym phm. Pawła Hurasa.  Życzymy naszym instruktorom wielu sukcesów. (LN)

Programowe spotkanie Kapituły HR
Warszawa, 25 kwietnia 2016r.

W poniedziałek, 25 kwietnia, odbyło się spotkanie programowe spotkanie Kapituły Harcerza Rzeczyspospolitej przy naszym Szczepie. Przyszły przewodniczący kapituły - phm. Paweł Huras HR - podjął podczas tego spotkania różne kwestie i wyzwania jakie stoją przed naszą kapitułą, m.in.: prace nad sylwetką i sposobem zdobywania stopnia Harcerza Orlego, ewentualną potrzebą dodatkowego stopnia dla harcerzy pomiędzy wywiadowcą i ćwikiem, a także organizacyjne kwestie Kapituły. W spotkaniu wzięło udział ośmiu instruktorów Szczepu. (KK)

Pogrzeb Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"
Warszawa, 24 kwietnia 2016r.

Po zakończeniu zlotu św. Jerzego reprezentacje drużyn szczepu wraz ze sztandarem 16 WDH udały się na pogrzeb ppłk. "Łupaszki", jednego z najsłynniejszych Żołnierzy Niezłomnych. W pogrzebie państwowym uczestniczył Prezydent RP oraz kompania honorowa WP. W pogrzebie szczep reprezentowało 6 harcerzy "Grunwaldu" i 4 harcerzy "Sulimy", pełniąc służbę w pocztach sztandarowych. (DZ)
Zobacz relację >>>

Zlot Św. Jerzego AD 2016
Warszawa (Wesoła), 22-24 kwietnia 2016 r.

W ostatni kwietniowy weekend odbył się zlot św. Jerzego - coroczny biwak Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, mający na celu prócz spotkania i spędzania czasu w gronie przyjaciół także wyłonienie najlepszej drużyny na Mazowszu! W tegorocznym Złocie wzięło udział ponad 300 harcerzy z aż 18 drużyn (niektóre drużyny przyjechały z bardzo daleka, na przykład z Słupna czy Suwałk). Sobotnia rywalizacja była zróżnicowana i wyrównana, zarówno na grze zastępów jak i całych drużyn. Dzień zmagań zakończyło ognisko na którym zaprezentowała sie komenda Choragwi - komendant hm. Jan Pastwa, szef MSI i vice-komendant hm. Kajetan Kapuściński, oraz kapelan okregu, ksiądz phm. Radek Jurewicz. W wyniku współzawodnictwa miejsca na podium zajęły: III miejsce - 44 WDH Stanica, II miejsce 16 WDH "Grunwald", I miejsce: 2 MDH "Oleandry", ktora utrzymała tytuł i symbol zwycięzców, czyli Włócznię Św. Jerzego. Druga z naszych drużyn, 16 WDH "Sulima" zajęła IV miejsce, do podium zabrakło jej dosłownie setnych części punktu. W zlocie wzięło udział 34 harcerzy "Grunwaldu", pod wodzą pwd. Stanisława Blicharskiego oraz 22 harcerzy "Sulimy", pod wodzą pwd. Jakuba Romańskiego. W kadrze zlotu znalazł się również pwd. Maciej Sadowski.
Rownolegle odbyła sie wędrownicza część zlotu, w której wzięli udział m.in. wędrownicy z "Włóczykijów": hm. Dyzma Zawadzki (referent wędrowników Chorągwi) oraz mł. Szymon Kotański. Wędrownicy nocowali w odrestaurowanym niemieckim bunkrze na Dąbrowieckiej Górze, pokonali trasę na miejsce zlotu rowerami oraz przeszli podstawowe szkolenie strażackie w jednostce OSP Wesoła, zorganizowane przez pwd. Grzegorza Stója. (MS)

Hm. Marek Gajdziński Wicenaczelnikiem Harcerzy
Warszawa, 24 kwietnia 2016 r.

Rozkazem L 8/2016 z 24 kwietnia 2016 roku, Naczelnik Harcerzy powołał Główną Kwaterę Harcerzy. W jej składzie znalazł się instruktor Szesnastki, hm. Marek Gajdziński, który objął funkcję Wicenaczelnika Harcerzy.  Życzymy wielu sukcesów i zadowolenia z pełnienia służby w Głównej Kwaterze Harcerzy. (LN)

Rozkaz Przewodniczącego ZHR L7/2016
Gdańsk, 20 kwietnia 2016 r.

Przewodniczący ZHR, hm. Grzegorz Nowik w swoim rozkazie podziękował pwd. Stanisławowi Blicharskiemu oraz 16 WDH-y "Grunwald" i 16 WDH-y "Sulima" za służbę na rzecz XV Zjazdu ZHR. Stachu pełnił na nim funkcję oboźnego, zaś obie drużyny prócz służby prowadziły również zlotową kawiarenkę (w ramach akcji zarobkowej). W rozkazie ujęty został również pwd. Maciej Sadowski, który prócz pełnienia obowiązków delegata, znalazł się w Biurze Prasowym jako fotograf. W tym samym rozkazie Przewodniczący podziękował reprezentacji ZHR na uroczystości w Katyniu, wymieniając m.in. pwd. Karola Kaszyńskiego. (DZ)

Instruktor Szesnastki na uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku oraz okolicznościowe opracowanie
Katyń-Smoleńsk, 10 kwietnia 2016 r.

Instruktor Szesnastki, pwd. Karol Kaszyński, jako jeden z członków reprezentacji ZHR, wziął udział w uroczystościach upamiętniających polskich oficerów pomordowanych w Katyniu. Reprezentacja ZHR była częścią oficjalnej delegacji państwowej na czele z panią senator Anną Marią Anders, podsekretarz stanu KPRM, a w skład której weszły także Rodziny Katyńskie, Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. Nasz instruktor pełnił służbę ołtarza w trakcie polowej Mszy Świętej celebrowanej przez bpa Antoniego Pacyfika Dydycza na cmentarzu katyńskim. Po uroczystościach na cmentarzu delegacja udała się w miejsce katastrofy z 2010 roku, w której śmierć poniósł prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z 95 osobami. Na miejscu zapalono znicze i złożono kwiaty. Delegacja powróciła na warszawskie Okęcie w godzinach nocnych. (KKsz)

Kokosz swoim udziałem w obchodach upamiętnił i uhonorował między innymi byłych harcerzy 16 Warszawskiej Drużyny Harcerzy - ofiary Katynia i innych miejsc kaźni polskich oficerów, policjantów i cywilów w 1940 roku. Wiemy o czterech zamorodowanych przez Sowietów byłych harcerzach 16 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego: rtm. Jerzym Skinderze, ppor. Stanisławie Leinweberze, ppor. Stefanie Gutowskim i ppor. Jerzym Peredni. W kronice pojawia się również nazwisko Edwarda Rogozińskiego, niemniej do dziś nie udało się ustalić na jego temat więcej szczegółów. Wszystkim należy się dodatkowe upamiętnienie w kronice Drużyny, co jest przyczyną powstania krótkiego opracowania. Zachęcamy do lektury!

16-ste Urodziny Lesława
Stajnia Truskawka (Puszcza Kampinoska), 10 kwietnia 2016 r.

W niedziele 10-ego kwietnia od godziny 12.00 do (czas bliżej nie określony) trwała akcja „Urodziny Lesława”, która jak mówią przysłowia i pokazują czyny już od wielu lat „łączy, a nie dzieli” wiele pokoleń harcerzy - założeniem jest właśnie spotkanie wszystkich pokoleń związanych z 16 Warszawską Drużyną Harcerzy. Weterani z rodzinami zaczęli przyjeżdżać najwcześniej aby móc jak najdłużej spędzać ten piękny czas wspominek. Według planu dnia od godziny 10:00 do godz. 13:00 miały trwać właśnie te rozmowy, oczywiście czasu nie starczyło. Po nich przyszedł czas na przeniesienie się pod dach namiotu i naukę piosenek patriotycznych, którą prowadził Suła (dh. Tadeusz Sułowski - prawdziwa szycha wśród Zwiszaków), można było nauczyć się od niego hymnu Żołnierzy Wyklętych lub „piosenki o lesie”. Od wszelakiego prowiantu i napitków uginały się stoły, było wszystko, od słodkich ciastek aż po tłustą kiełbasę z grilla serwowaną przez profesjonalnego kucharza, Karola, wynajętego specjalnie na ten dzień. Niestety, nie udało się rozegrać meczu piłki nożnej „drużyna vs weterani” o Złote Kalesony, z powodu braków w kadrze młodego pokolenia. Ostatni goście opuścili Truskawkę o godz. 21:00, co świadczy o poziomie imprezy, szczególnie, że zgodnie z planem akcja miała trwać do godz. 15:00. Porządki trwały do godziny 23.00. W tym roku padł rekord - bowiem na kampinoskiej polanie spotkało się aż 118 osób, głównie Zawiszaków i ich rodzin. Akcja udała się wyśmienicie! (TK)

Instruktorzy Szesnastki w nowej komendzie chorągwi
Warszawa, 3 kwietnia 2016 r.

Swoim pierwszym rozkazem (L9/2016) nowy komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, hm. Jan Pastwa, powołał komendę chorągwi. W jej składzie naleźli się: hm. Kajetan Kapuściński (zastępca komendanta i szef Mazowieckiej Szkoły Instruktorów), hm. Dyzma Zawadzki (zastępca komendanta i referent wędrowników), phm. Andrzej Karwan (koordynator ds. hufców służbowych) oraz phm. Lesław Kuczyński (pełnomocnik ds. kontaktów ze środowiskami Szarych Szeregów); dwaj ostatni pełnili te funkcje również w ubiegłej kadencji. Tym samym rozkazem nowy komendant chorągwi przyznał hm. Markowi Gajdzińskiemu najwyższą, złotą odznakę kadry kształcącej. Gratulujemy i mamy nadzieję na jak najlepsze wyniki służby. (LN)

Gra Grunwaldu
Warszawa, 2 kwietnia 2016 r.

W sobotę, na terenie lasu młocińskiego, odbyła gra Grunwaldu przygotowana przez ćw. Bruna Zawadzkiego wraz z kadrą. O godzinie dziewiątej zastępy musiały pojawić się przy różnych adresach, podanych w zakodowanej wiadomości parę dni wcześniej, tam dostali następne zadania. Stawiły się kolejno Jastrzębie, Dziki, Kruki, Puchacze oraz Żbiki w sumie 26 osób wraz z kadrą. Pogoda oraz nastroje tylko pomogały w rywalizacji, której ostatnim celem było odzyskanie pojmanych zastępowych z rąk kadry. Dzięki grze chłopaki sprawdzili swoje umiejętności i znajomość technik harcerskich przed ważnym turniejem jakim będzie Świety Jerzy! Na zakończenie cztery osoby otrzymały należne im plakietki drużyny, zostając przy tym pełnoprawnymi członkami Grunwaldu. (TO)

XV Zjazd ZHR zakończony - Szesnastka we władzach naczelnych
Warszawa, 1-3 kwietnia 2016 r.

Na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbył się XV Zjazd ZHR. Wśród delegatów znalazło się sześciu Instruktorów Szesnastki: phm. Andrzej Karwan (z urzędu), hm. Marek Gajdziński, hm. Dyzma Zawadzki, hm. Kajetan Kapuściński, hm. Lech Najbauer, pwd. Maciej Sadowski (z wyboru).  Nasi instruktorzy zaangażowali się w organizację przebiegu Zjazdu: hm. Lech Najbauer wszedł w skład prezydium zjazdu jako wiceprzewodniczący, hm. Kajetan Kapuściński objął funkcję przewodniczącego komisji skrutacyjnej, a ponadto pwd. Stanisław Blicharski, który nie był delegatem, został oboźnym Zjazdu.  Szesnastka prowadziła także kawiarenkę zjazdową, która, mimo wysokich cen, cieszyła się duża popularnością (cóż... monopol). W wyniku wyborów, do władz naczelnych ZHR weszli dwaj instruktorzy Szesnastki: hm. Lech Najbauer został członkiem Rady Naczelnej, a phm. Andrzej Karwan - Komisji Rewizyjnej Związku. Będą pełnić swoje obowiązki przez dwuletnią kadencję, do kolejnego (szesnastego!) zjazdu ZHR. Gratulujemy i życzymy owocnej służby. (LN)

Aresztowali "Rudego"
Warszawa, 23 marca 2016 r.

Około godziny 4:30, równo 73 lata temu, do mieszkania nr 63 przy Al. Niepodległości 159 wpadli agenci Gestapo - aby aresztować Janka Bytnara "Rudego" oraz jego ojca. Przed świtem pod numerem 159 zebrali się harcerze i harcerki z Warszawy i Mazowsza - po raz trzeci byli wśród nich także harcerze z drużyn wchodzących w skład szczepu 16WDHiGZ. Cześć pamięci "Rudego", poprzez odśpiewanie hymnu państwowego i minutę ciszy, oddali wędrownicy z "Włóczykijów": hm. Dyzma Zawadzki, ćw. Paweł Hrynkiewicz, mł. Szymon Kotański oraz przyboczny 16 WDH "Grunwald" - ćw. Stanisław Otowski. (DZ)

Błękitny Grom
Chojno, 18-20 marca 2016 r.

ZZ-t "Sulimy" wziął udział w VI harcerskim rajdzie ekstremalnym "Błękitny Grom", organizowanym przez Błękitną Czternastkę z Poznania, wystawiając wraz z 1 SDH-ek "Rysy" dwa zespoły: "Susy" - w składzie Jakub Romański, Maciej Michalak, Marta Kucharska i  oraz "Limery", w składzie Grześ Stankiewicz, Leon Zieliński, Wojtek Ambroziak, Mateusz Sopel. Organizacyjnie "Sulimę" wsparł Zawiszak - Zbyszek Michalak.  (DZ)

Zjazd Okręgu Mazowieckiego ZHR
Warszawa, 12 marca 2016 r.

W sobotę, w Centralnej Bibliotece Wojskowej, odbył się zjazd Okręgu Mazowieckiego ZHR, na którym Szesnastka stawiła się w bogatym, siedemnastoosobowym składzie (a więc osiągnęliśmy niemal stuprocentową frekwencję). Uczestnicy zjazdu wysłuchali sprawozdań składanych przez zarząd okręgu, komisję rewizyjną oraz komendantów - w tym ustępującego komendanta Chorągwi - hm. Marka "Szwejka" Gajdzińskiego. Podczas dwuletniej kadencji wspierali go m.in. instruktorzy naszego szczepu: hm. Lech Najbauer (jako przewodniczący Komisji Instruktorskiej), phm. Andrzej Karwan (jako koordynator ds. reprezentacji i hufców służbowych), phm. Paweł Huras (jako referent harcerzy), phm. Piotr Drzazga (jako Skarbnik Chorągwi), a także phm. Lesław Kuczyński (jako pełnomocnik komendanta ds. kontaktu ze środowiskiem Szarych Szeregów). 

Po wysłuchaniu i przyjęciu sprawozdań odbyły się wybory nowych władz - w skład nowego zarządu Okręgu weszli: phm. Maciej Kamiński, phm. Maja Odolińska, hm. Agnieszka Świercz, phm. Tomek Mileszyk oraz Grzegorz Tkaczyk HR (członek KPH). Nowym komendantem Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy został harcmistrz Jan Pastwa, który w ostaniej kadencji był zastępcą Szwejka. W skład Komisji Instruktorskiej weszli: hm. Jan Kamiński, hm. Andrzej Jaworski oraz hm. Dyzma Zawadzki, drużynowy "Włóczykijów", zaś komendantką Mazowieckiej Chorągwi Harcerek została hm. Alicja Dziewanowska. Ostatnim rozkazem Szwejk przyznał również srebrne i złote odznaki Kadry Kształcącej - te ostatnie otrzymali m.in. phm. Marcin Gierbisz, hm. Kajetan Kapuściński, a także hm. Dyzma Zawadzki. (MS)

Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych
Warszawa, 1 marca 2016 r.

We wtorek, w Muzeum Wojska Polskiego odbył się apel pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na apelu pojawił się Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz. Na miejsce przybyły 2 zastępy Sulimy (8 osób) i po 3 osoby z każdego zastępu z Grunwaldu (24 osoby). Po skończeniu uroczystości w Muzeum, przemaszerowaliśmy w defiladzie, wraz z pododdziałami WP i rekonstruktorami na plac Józefa Piłsudskiego, gdzie zostały złożone kwiaty. W apelu, mimo obfitych opadów śniegu i nieprzyjemnego mrozu wzięło udział 34 harcerzy, w tym 2 instruktorów - pwd Stanisław Blicharski i pwd Erazm Zawadzki. Za tę służbę otrzymaliśmy podziękowania w rozkazie L4/2016, wydanym przez Przewodniczącą ZHR, hm. Ewę Borkowską-Pastwę. (AZ)

Turniej zastępów hufca "Klucz"
Warszawa 27 lutego 2016 r.

W sobotę, odbył się turniej mający na celu wyłonienie najlepszego zastępu w hufcu. W turnieju wzieło udział sześć zastępów z "Grunwaldu" i dwa z "Sulimy", stanowiło to ponad połowę wszystkich biorących udział w zmaganiach zastępów. Przed rozpoczęciem gry odbyły się uroczystości z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - przy Pomniku Pomordowanym na Wschodzie. Po zakończeniu ceremonii rozpoczeło się tłumaczenie zasad gry, którą wraz z hufcowym phm. Marcinem Gierbiszem przygotował hm. Dyzma Zawadzki. Sama gra trawała pięć i pół godziny, rozciągając się po całym Śródmieściu, Ochocie i Muranowie. Przeszkody wymagały znajomości technik harcerskich, jak również sprytu i spostrzegawczości. Zmagania zakończyły się w harcówce 270 WDH, gdzie ogłoszono wyniki. Wygrał zastęp "Kozice" z Grunwaldu, na drugim zaś miejscu znalazły się ex aequo zastępy: "Kiełbie" z "Sulimy" oraz "Puchacze" z "Grunwaldu". Za podium były nagrody oraz punkty do rywalizacji śródrocznej, za pierwsze miejsce oczywiście Klucz - symbol najlepszego zastępu. (OT)

Dzień Myśli Braterskiej w Wędromku
Warszawa, 22 lutego 2016 r.

W poniedziałek, w Wędromku na warszawskim Jazdowie zebrali się harcerze i harcerki w wieku wędrowniczym z całej Warszawy, by wspólnie świętować urodziny Roberta Baden-Powella i jego żony Olave. Podczas spotkania jedliśmy, śpiewaliśmy, graliśmy w gry planszowe i dużo rozmawialiśmy, odświeżając stare znajomości i zawiązując nowe - kulminacyjnym punktem imprezy był piękny tort, przygotowany przez instruktorkę szczepu 44 MDHiZ. Za zorganizowanie spotkania szczególne podziękowania należą się pwd Maciejowi Sadowskiemu, który jako inicjator Wędroszamy był naturalnym organizatorem świętowania. Wśród gości znaleźli się także: hm Dyzma Zawadzki (pomysłodawca świętowania), phm Marcin Gierbisz, hm Kajetan Kapuściński, pwd Karol Kaszyński, a także harcerze (zastępowi i przyboczni): Stanisław Otowski, Jacek Kozłowski, Paweł Pruszko, Kuba Gromadzki z "Grunwaldu", a także Jurek Rozwadowski i Karol Walesiak (przyboczni zuchowi). (DZ)

Protektorat Honorowy Prezydenta RP nad ruchem harcerskim
Warszawa, 21 lutego 2016 r.

W przeddzień Dnia Myśli Braterskiej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość objęcia przez Prezydenta Andrzeja Dudę honorowego protektoratu nad polskim ruchem harcerskim. Tradycja ta sięga 1920 roku, gdy Naczelnik Państwa, Józef Piłsudski, uhonorował tak polskie harcerstwo. Zwyczaj ten kontynuowali kolejni polscy prezydenci. W tegorocznej uroczystości, w składzie reprezentacji Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej znaleźli się instruktorzy Szczepu - phm Andrzej Karwan (jako chorąży i szef reprezentacji ZHR), hm Marek Gajdziński jako komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, pwd Erazm Zawadzki (w poczcie sztandarowym ZHR), phm Marcin Gierbisz i pwd Maciej Sadowski jako fotografowie, a także hm Dyzma Zawadzki i pwd Stanisław Blicharski (jako szeroko pojęte zaplecze, w tym strażnicy ognia). Po części oficjalnej uroczystości nastąpił poczęstunek, podczas którego mieliśmy okazję zrobić z Prezydentem, niegdyś drużynowym w ZHR, wspólne zdjęcie. Za służbę podczas uroczystości otrzymaliśmy podziękowania w rozkazie L3/2016, wydanym przez Przewodniczącą ZHR, hm. Ewę Borkowską-Pastwę. (DZ)
Zobacz rozkaz Przewodniczącej ZHR >>>

Historyczna chwila – dwóch nowych harcmistrzów w 16WDH
Warszawa, 16 lutego 2016 r.

W dniu 16 lutego ukazał się rozkaz Naczelnika Harcerzy, w którym znalazły się mianowania Kajetana Kapuścińskiego i Dyzmy Zawadzkiego do stopnia harcmistrza. To znaczący moment w historii Szesnastki - jednego dnia dwa mianowania na najwyższe stopnie instruktorskie. Można uznać, że rozpoczęty 15 lat temu program naprawczy zakończył się pełnym sukcesem. Od ośmiu lat jest to już zresztą program intensywnego rozwoju jakościowego i ilościowego Szesnastki, realizowany przez kadrę instruktorską wychowaną w XXI wieku. Te dwie czerwone podkładki instruktorskie są ukoronowaniem jednego z najświetniejszych okresów w historii Drużyny. Oby były też dobrą prognozą na kolejne dziesięciolecia. Na razie wszystko na to wskazuje. Gratulacje dla Kajtka i Dyzmy. (MG)

Spotkanie organizacyjne Szesnastkowego Koła Przyjaciół Harcerstwa
Warszawa, 16 lutego 2016 r.

W dniu 16 lutego w harcówce "Grunwaldu" przy gim 13 im. Stanisława Staszica odbyło się spotkanie organizacyjne przyszłego Szesnastkowego Koła Przyjaciół Harcerstwa. Wzięło w nim udział dziesięć osób, w tym trzech naszych instruktorów (pwd. Karol Michalak, pwd. Karol Kaszyński i hm. Kajetan Kapuściński), rodzice dwóch harcerzy, przyjaciółka środowiska i Zawiszacy. Poruszone zostały tematy przyszłych prac Koła Przyjaciół Harcerstwa i obszarów, których wspieraniem mogło by się zająć. Koło zdecydowało się skupić swoje działania wokół prac nad obchodami setnej rocznicy nadania numeru "16" naszej drużynie. Kolejne spotkanie już 1 marca o godzinie 17:30, w tym samym miejscu.  (KK)

Pogrzeb Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej "Kamy"
Warszawa, 16 lutego 2016 r.

Delegacja Szesnastki wzięła udział w pogrzebie legendarnej "Kamy", sanitariuszki batalionu "Parasol", uczestniczki zamachu na Franza Kutscherę. „Kama” była matką dwóch Zawiszaków: Mirka i Sławka Chojeckich (obaj byli w drużynie w latach 60-tych, Mirek był drużynowym, w latach 1966-69). Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Szesnastka wystawiła reprezentację w składzie 14 osób, 9 z Grunwaldu i 5 z Sulimy. Nasi harcerze sformowali poczty sztandarowe Szesnastki, ZHR-u i kapituły Virtuti Militari. Po mszy odbył się pochówek na Powązkach Wojskowych w asyście wojska, harcerzy i mieszkańców Warszawy. (TO)

Zimowisko "Włóczykijów"
Beskid Niski, 8-14 lutego 2016 r.

W tegorocznym zimowisku "Włóczykijów" wzięło udział tylko dwóch wędrowników - Paweł "Kisiel" Hrynkiewicz oraz Artur "Korni" Jędrasik. Dyzma dołączył nieco później, z racji trwającej sesji egzaminacyjnej. Tym razem wędrownicza dola rzuciła nas w Beskid Niski, wraz z wędrowniczkami z 80 WDW-ek "Ostoja" i 18 pWDW-ek "Ułanki". Przebyliśmy trasę od Izb do Gorlic, odwiedzając po drodze m.in. Magurę Małastowską, gdzie Korni zdobył stopień ćwika, budowaliśmy igloo i świetnie się bawiliśmy! (DZ)

Zimowisko Szczepu
Zamek Bierzgłowski, 30 stycznia - 6 lutego 2016 r.

Za nami LXVI zimowisko Szesnastki. W tym roku cały Szczep zdobył krzyżacki zamek w Bierzgłowie. W wyjeździe wzięły udział następujące jednostki: 16 WDH-y "Grunwald" - w sile 39 harcerzy, 16 WDH-y "Sulima" - 23 harcerzy, 16 WGZ "Bractwo Zaginionego Oręża" - 17 zuchów oraz 3 zuchnmistrzów, 16 WGZ "Rycerze Czarnego Orła" - 10 zuchow oraz 1 zuchmistrz, 16 WGZ "Strażnicy Czasu" - 9 zuchów oraz 2 zuchmistrzów, a także 5 instruktorów. Poznaliśmy wiele tajemnic Zamku Bierzglowskiego i okolic, pokrzyzowalismy plany Zakonu NMP, wybrany został nowy namiestnik zamku oraz uratowany ostatni Jaćwing. W czasie zimowiska 15 zuchów otrzymało znaczki i złożyło obietnice zucha (przyznano także gwiazdki). Komendantem zimowiska był pwd Grzegorz Stój. (MS)
Zobacz relację zimowiska widzianego oczyma Grunwaldu >>>

Kurs Kadry Kształcącej III stopnia
Warszawa, 29-30 stycznia 2016 r.

W piątek i sobotę odbyła się druga część Kursu Kadry Kształcącej (pierwsza odbyła się w grudniu 2015 roku, po więcej szczegółów odsyłamy niżej) - w którym brali udział Dyzma, Gierbo i Kajtek. Podczas tej części zajęcia na temat systemów kształceniowych prowadzili: hm. Piotr Wiśnioch, hm. Magdalena Masiak i hm. Andrzej Jaworski. (DZ)

Noc Styczniowa AD 2016
Przystań k. Ostrołęki, 22-23 stycznia 2016 r.

W 153. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, w zabytkowym dworku szlacheckim w Przystani pod Ostrołęką zebrało się 21 śmiałków z Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, by uczcić pamięć powstańców w nietypowy sposób, jak na wędrowników przystało. Wspólnie z rekonstruktorami historycznymi nocowali we własnoręcznie zbudowanych szałasach (mimo niezwykle mroźnej nocy), złożyli przysięgę powstańczą, przeszli szkolenie w obsłudze broni czarnoprochowej (obecny był nawet działon artyleryjski), a także wzięli udział w warsztatach z fotografii metodą mokrego kolodionu. Wśród organizatorów znaleźli się: phm Dyzma Zawadzki, phm Marcin Gierbisz oraz pwd Karol Kaszyński z naszego szczepu (Kokosz zapisał się szczególnie niezwykle atrakcyjnym jadłospisem). (DZ)

Konferencja Wyborcza Okręgu Mazowieckiego ZHR - pięciu delegatów z Szesnastki
Warszawa, 16 stycznia 2016 r.

W Centrum Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie odbyła się konferencja wyborcza Okręgu Mazowieckiego ZHR, której efektem był wybór delegatów na zjazd ZHR. W konferencji wyborczej wzięło udział 13 instruktorów Szesnastki. Służbę w komisji skrutacyjnej podczas konferencji podjął pwd. Karol Kaszyński. W wyniku głosowania dokonano wyboru 20 delegatów na zjazd ZHR z Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. Jedną czwartą tej liczby stanowią instruktorzy naszego Szczepu: Marek Gajdziński (59 głosów), Kajetan Kapuściński (56), Dyzma Zawadzki (51), Maciej Sadowski (47) i Lech Najbauer (46). Zjazd ZHR, zaplanowany na początek kwietnia, zajmie się skwitowaniem władz naczelnych Związku, wyborem nowych władz i uchwaleniem zmian w statucie ZHR. (LN)

Spotkanie informacyjne Koła Przyjaciół Harcerstwa przy 16WDHiGZ
Warszawa, 10 stycznia 2016 r.

W trakcie tradycyjnej Choinki odbyło się zebranie informacyjne dotyczącę planów powołania przy Szesnastce Koła Przyjaciół Harcerstwa. W spotkaniu, które poprowadził druh szczepowy phm. Kajetan Kapuściński, uczestniczyło ok. 20 Zawiszaków i rodziców harcerzy oraz zuchów. Uczestnicy spotkania wstępnie wyrazili chęć zaangażowania się w tę inicjatywę, wymienili się kontaktami i ustalili termin spotkania organizacyjnego na wtorek, 16 lutego 2016 roku. Trzymamy kciuki za nową inicjatywę, a chętnych rodziców i zawiszaków zapraszamy do współpracy i prosimy o kontakt z Szczepowym lub Drużynowymi. (KKasz)

Choinka szczepu 16WDHiGZ
Warszawa, 10 stycznia 2016 r.

W minioną niedzielę, w gmachu LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, odbyło się tradycyjne spotkanie choinkowe Szesnastki. Tym razem udało się zorganizować je w prawdziwie poświątecznej atmosferze, a z tym w przeszłości bywało różnie. Choinka rozpoczęła się grą, w której udział wzięli zuchy, harcerze oraz rodzice, którzy stworzyli wspólnie mieszane patrole. Następnie, po trwających od samego rana przygotowaniach sali, wystawy drużyn, kawiarenki i pokazu filmowego mogliśmy rozpocząć uroczystym apelem, na którym zameldowało się 7 jednostek zrzeszających 126 instruktorów, harcerzy i zuchów Szesnastki. Raport od szczepowego, phm. Kajetana Kapuścińskiego przyjął hm. Marek Gajdziński - komendant Chorągwi. Najliczniej “klawboys” krzyknęli harcerze 16 WDH “Grunwald”, bo w liczbie 41 gardeł, druhów z “Sulimy” stawiło się 30, zaś z 16 WGZ “Bractwo Zaginionego Oręża”, 16 WGZ “Strażnicy Czasu”, 16 WGZ “Rycerze Czarnego Orła” było odpowiednio 19, 12 i 9 zuchów wraz z zuchmistrzami i przybocznymi. Pion wędrowniczy reprezentował Samodzielny Patrol Wędrowników “Włóczykije” oraz 16 WDW “Kompania Braci” w liczbie 6 oraz 5 wędrowników. Olimp zameldował się w składzie 7 instruktorów. Po zakończeniu apelu została wydana komenda "do zdjęcia", po którym tradycyjne już selfie zrobił sobie na naszym tle dh. Szymon Majewski. Po części oficjalnej był czas na spotkania i rozmowy w gronie harcerzy i Zawiszaków. Został również zaprezentowany kolejny numer Sulimczyka z wydaniem specjalnym przygotowanym przez zuchy. Kolejnym punktem programu było pierwsze spotkanie wznowionego do działania Koła Przyjaciół Harcerstwa, na którym zostały nakreślone działania wspomagające drużyny przez rodziców i przyjaciół Szesnastki. Ostatnim elementem oficjalnego programu był pokaz szesnastkowych filmów przygotowany przez 16 WDW “Kompania Braci”. (KM)
Zobacz reportaż z Choinki >>>
Zobacz choinkowy numer Sulimczyka >>>
Zobacz specjalne wydanie zuchowego Sulimczyka >>>