Wigilia Olimpu
Osowiec k. Grodziska Maz., La Casa del Michalak, 20 grudnia 2015 r.
Po raz czwarty, w niedzielę, odbyło się spotkanie wigilijne instruktorów (i kandydatów na instruktorów) szczepu. Choć nie pojawili się wszyscy, przy stole znalazło się nas aż szesnastu! Złożyliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne, zjedliśmy pyszne potrawy, przygotowane samodzielnie, obdarowaliśmy się prezentami - i zagraliśmy w małą grę, przygotowaną przez phm Andrzeja Karwana - konkurs wiedzy o Szesnastce. Zwycięzcą został Karol Michalak - z zabójczą liczbą 8 punktów na 30 możliwych do zdobycia, ostatnie miejsce zajął Szwejk, z 22 punktami na 30 możliwych. Mocnym punktem wieczoru było też wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie gospodarza, Karola. (DZ)
Akcja Paczka
Równe, Ukraina, 18-20 grudnia 2015 r.
W ostatni weekend przed świętami Bożego Narodzenia harcerze ZHR ze środowisk 44 i 82 wyjechali na Akcję Paczka - by darami i odwiedzinami wesprzeć Polaków żyjących na Kresach. Był wśród nich także ćw. Karol Wieteska - zastępowy w 16 WDH "Grunwald". (DZ)
Warsaw Scout Cup - wreszcie podium!
Warszawa-Wesoła, 19 grudnia 2015 r.
W sobotę w Wesołej odbył się ogólnomazowiecki halowy turniej piłki nożnej. Wśród ośmiu turniejowych drużyn znalazła się także reprezentacja całego Szczepu 16 WDHiGZ, a właściwie Warszawskiej Szesnastki w następującym składzie: Stanisław "Stachu" Blicharski, Bruno Zawadzki, Piotr "Janosik" Jakóbczyk", Jakub "Mielu" Mieleszkiewicz (16 WDH "Grunwald"), Paweł "Kisiel" Hrynkiewicz ("Włóczykije"), Michał Glanz (16 WDW "Kompania Braci") oraz Albert Budny - Zawiszak. Ten wspaniały, choć mieszany skład zdobył dumne trzecie miejsce, zdobywając po raz pierwszy w historii mazowieckich turniejów brązowy medal! Gratulujemy zdobywcom I i II miejsca, odpowiednio: reprezentacji 2 MDH z Zalesia oraz 91 WDH! (DZ)
Wigilia "Grunwaldu", "BZO" i "Włóczykijów"
Warszawa, 18 grudnia 2015 r.
W piątkowe popołudnie odbyła się wspólna wigilia harcerzy 16 WDH "Grunwald", zuchów 16 WGZ "Bractwo Zaginionego Oręża" i wędrowników Samodzielnego Patrolu Wędrowników "Włóczykije". Harcerze, zuchy i wędrownicy bawili się świetnie podczas wspólnej gry przygotowanej przez ćw. Jacka Kozłowskiego, został odczytany rozkaz "Grunwaldu", w którym ogłoszono m.in. wyniki biegu na krajki i kostki, a także odbył się konkurs ciast. Nie można nie wspomnieć o rekordowej frekwencji - na apelu stawiło się aż 50 harcerzy, pod wodzą pwd Stanisława Blicharskiego, oraz 25 zuchów (wraz z jednym przybocznym) pod wodzą pwd Erazma Zawadzkiego. Wędrowników było nieco mniej, bo tylko trzech - ćw. Grzegorz Brzostek, ćw. Paweł Hrynkiewicz i wyw. Kacper Nowak - ale za to dzielnie pomagali w obstawie gry, a także w sprzątaniu. (DZ)
Zobacz rozkaz Grunwaldu >>>
Zlot SUPER
Bielsko-Biała, 11-13 grudnia 2015 r.
Kadra Gromady Bractwa Zaginionego Oręża: pwd. Erazm Zawadzki, HO Karol Walesiak, ćw. Jakub Mieleszkiewicz oraz ćw. Michał Solarz (RCO), udała się jako Najdzielniejsza Gromada na Mazowszu na zlot SUPER . Braliśmy udział w wielu warsztatach i zajęciach. Nie zabrakło również elementu survivalu. W noc z Soboty na Niedzielę udaliśmy się w góry i tam spaliśmy w rozłożonych przez siebie hamakach. Poza tym uczyliśmy się w praktyce jak grać w rugby. Najdłuższym elementem zlotu była gra nocna dzięki której poznaliśmy część miasta i jego historii. Mamy 3 miejsce. (EZ)
Kurs Kadry Kształcącej III stopnia
Zalesie Dolne, 11-12 grudnia 2015 r.
W piątek i sobotę odbyła się pierwsza część tegorocznego Kursu Kadry Kształcącej - mającego na celu wyszkolenie kadr szkół instruktorskich obu mazowieckich chorągwi. Kurs ten do pewnego stopnia wzorowany jest na doświadczeniach Związku Harcerstwa Polskiego - autorem pomysłu przeniesienia go na grunt ZHR-u jest komendant MChH-y i instruktor szczepu - hm Marek Gajdziński. Wśród zaproszonych na kurs uczestników znaleźli się: phm Marcin Gierbisz, phm Kajetan Kapuściński i phm Dyzma Zawadzki. Zajęcia, oprócz Szwejka, prowadzili także: hm Jarosław Błoniarz, szef MSI, hm Alicja Dziewanowska (członek Naczelnictwa ZHR), hm Jolanta Kreczmańska (ZHP), Agnieszka Leśny (pedagog, była harcmistrzyni) oraz hm Andrzej Jaworski (członek Rady Naczelnej ZHR). (DZ)
Drużynowy "Grunwaldu" otwiera próbę na kolejny stopień instruktorski
Warszawa, 2 grudnia 2015 r.
W pierwszą środę grudnia odbyło się posiedzenie Komisji Instruktorskiej Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy ZHR, na którym pwd Stanisław Blicharski (znany jako "Stachu"), drużynowy 16WDH "Grunwald", otworzył próbę na kolejny stopień instruktorski - podharcmistrza. Życzymy Stachowi zdobycia w terminie zielonej podkładki! Warto zaznaczyć, że jest to 600 próba podharcmistrzowska otwarta w Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy od 2006 roku. Posiedzeniu Komisji przewodniczył hm Lech Najbauer, w roli opiekuna próby obecny był phm Dyzma Zawadzki. (DZ)
Zagraj to! - czyli gra filmowa Pola, Sulimy i Grunwaldu
Warszawa, 29 listopada 2015 r.
W niedzielę harcerze z 16 WDH "Sulima" i 16 WDH "Grunwald" (w sile odpowiednio 15 i 4 harcerzy) spotkali się z zaprzyjaźnioną 50 Warszawską Drużyną Harcerek "Pole" ze Stowarzyszenia Harcerskiego. Grę, której tematyką były filmy (znani polscy reżyserzy, plakaty filmowe, a nawet zadanie polegajce na przygotowaniu własnego scenariusza!), przygotowali wspólnie drużynowi: pwd Jakub Romański HO, pwd Stanisław Blicharski HO i pwd Sara Jędrzejowska Wędr. Rywalizację czterech mieszanych patroli wygrał, po odwiedzeniu wszystkich punktów (znajdujących się przed warszawskimi kinami), ten dowodzony przez ćw. Jakuba Kuźmińskiego - zdobywając Oskarową statuetkę! (MM)
95-lecie "Pomarańczarni"
Warszawa, 27 listopada 2015 r.
Jak co roku, wszystkie drużyny szczepu zostały zaproszone na Święto Pomarańczarni, obchodzącej swoje 95 urodziny. Drużyny skorzystały z zaproszenia młodszych druhów i wystawiły reprezentacje, które liczyły łącznie 15 harcerzy. Patrol "Sulimy" zwyciężył grę (rzecz jasna w kategorii harcerskiej). Po grze, odbywającej się w dość niskiej temperaturze, uczestnicy wzięli udział w apelu i rozgrzali się obiadem. Dziękujemy za zaproszenie i życzymy 100 lat! (AZ)
Nocne manewry Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich
Pilawa, 22 listopada 2015 r.
W nocy z 22 na 23 listopada Maks i Dyzma, reprezentujący "Włóczykije" wzięli udział w 25-kilometrowym, nocnym biegu na orientację. Trasę pokonali w 8,5 godziny, zajmując miejsce mniej więcej w połowie stawki (14, na 37 patroli). Bieg obfitował w spotkania z leśną zwierzyną i autochtonami. (DZ)
ZZ-t "Grunwaldu" w górach!
Gorce, 12-15 listopada 2015 r.
Zastęp Zastępowych 16 WDH "Grunwald" również nie próżnował w weekend listopadowy - chłopaki wybrali się w Gorce! W wyprawie, pod wodzą pwd Stanisława Blicharskiego, wzięło udział pięciu zastępowych (Kuba Gromadzki, Janusz Brzostek, Paweł Pruszko, Tymek O'Neill i Piotr Aulak), jeden przyboczny (Bruno Zawadzki) oraz jeden funkcyjny (Jacek Kozłowski). Ekipa odwiedziła m.in. schronisko na Turbaczu, okoliczne jaskinie i obserwatorium astronomiczne na Suhorze. Mimo pięknego słońca, w połowie wyjazdu spadł śnieg, co stało się jedynie okazją do zrobienia kilku nieco innych zdjęć. (DZ)
ZZ-t Sulimy w górach
Góry Świętokrzyskie, 13-15 listopada 2015 roku
Choć w tym roku weekend listopadowy nie był "długi", Zastęp Zastępowych "Sulimy" i tak ruszył na tradycyjną górską wyprawę - tegorocznym celem były Góry Świętokrzyskie. Wyzwanie podjęło, pod wodzą Szwagra, 6 zastępowych: Adam Zatkalik, Maciek Michalak, Jakub Jędrych, Mateusz Kaczkowski, Wojtek Ambroziak, Leon Zieliński. Swoją wyprawę rozpoczęli w Kielcach, do których wrócili po odwiedzeniu Nowin oraz zamku w Chęcinach. Nietypowym elementem wyprawy była wizyta w kinie (obejrzeliśmy Spectre, nowy film z serii o Jamesie Bondzie) oraz na basenie. Wyprawa dała nam mnóstwo pozytywnej energii, którą wykorzystamy w dalszej pracy! (MK)
Wędrownicze Święto Niepodległości
Warszawa, 11 listopada 2015 roku
W dzień Święta Niepodległości wędrownicy z "Włóczykijów" (Dyzma, Grzegorz i Kisiel) odwiedzili Muzeum Wojska Polskiego oraz odbyli historyczny spacer po Warszawie. Następnie udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie dołączyli do nich Kokosz i Bruno oraz Ludwik Zawadzcy, by razem wziąć udział w Koncercie Niepodległości. Warto też wspomnieć, że w sobotę Kędzior, Dyzma i Grzegorz wzięli udział w Balu Niepodległości organizowanym przez Obwód Ursynów ZHR. (DZ)
Zlot Zuchmistrzowski ANAWA!
Warszawa, 9-11 listopada 2015 roku
W stolicy podczas zlotu zgromadziło się aż 250 zuchmistrzów i zuchmistrzyń z całej Polski - nie mogło tam zabraknąć także tych ze szczepu 16WDHiGZ! Oboźnym zlotu został pwd Grzegorz Stój (drużynowy 16 WGZ "Rycerze Czarnego Orła"), zaś szefem sztabu organizacyjnego został pwd Maciej Sadowski (drużynowy 16 WGZ "Strażnicy Czasu"). Trzecią naszą gromadę, 16 WGZ "Bractwo Zaginionego Oręża" reprezentował jako uczestnik tylko przyboczny - HO Karol Walesiak. (MS)
Szesnastka pożegnała Zawiszaka, śp. Stanisława Potempskiego „Sławka”
Warszawa, 10 listopada 2015 r.
Delegacja Szczepu wraz ze sztandarem wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych śp. Stanisława Potempskiego. Po Mszy Św. odprawionej w kościele pw. św. Karola Boromeusza urna z prochami Zmarłego, w asyście wojskowej, została odprowadzona do grobu na Starych Powązkach. Nad mogiłą przemawiali syn i wnuk Zmarłego oraz kolega z powstańczego Batalionu „Gustaw”. Druh Stanisław Potempski ps. „Sławek” był członkiem zastępu „Tury” i zastępowym zastępu "Łosie", administratorem „Sulimczyka”, członkiem Rady Drużyny i zastępcą plutonowego. Egzamin maturalny w Gimnazjum Staszica złożył w roku 1938. W 1939 roku brał udział w obronie Modlina jako artylerzysta. Podczas okupacji wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej i dowodził kompanią - szkołą podoficerską. W Powstaniu Warszawskim walczył jako dowódca plutonu w kompanii „Aniela” Batalionu „Gustaw”. Ranny na Starym Mieście został przetransportowany kanałami do Śródmieścia. Po wojnie pracował jako inżynier elektryk, m.in. na budowach realizowanych poza granicami Polski. Był twórcą wynalazków i innowacyjnych rozwiązań konstruktorskich związanych z budownictwem i zastosowaniem energii elektrycznej. Druh Potempski był kawalerem szeregu odznaczeń, w tym Krzyża Walecznych. Wchodził w skład Komitetu Honorowego Stulecia Szesnastki obchodzonego w roku 2011. Zmarł 3 listopada 2015 roku. Więcej informacji o Druhu Stanisławie Potempskim można znaleźć na stronie rodziny Potempskich pod linkiem: http://www.potempski.com/Stanislaw/stanislaw.htm (LN)
Zobacz biogram Stanisława Potempskiego w Panteonie Szesnastki >>>
Zwycięstwo Szesnastki na zlocie gromad zuchowych
Józefów 6-8 listopada 2015 r.
W miniony weekend odbył się zlot gromad zuchowych, w którym 13 gromad walczyło o miano Najdzielniejszej Gromady na Mazowszu. Na tle referatu Szesnastkę reprezentowały dwie gromady: 16 WGZ Bractwo Zaginionego Oręża (25 zuchów) pod wodzą Erazma oraz 16 WGZ Strażnicy Czasu (11 zuchów) pod wodzą Sadka. Po całym dniu emocjonujących zmagań tytuł Najdzielniejszej Gromady oraz szablę Marszałka Piłsudskiego po rocznej przerwie zdobył Bractwo Zaginionego Oręża! (MS)
Medal dla Szesnastki!
Warszawa, 6 listopada 2015 r.
Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej jest nadawany osobom i jednostkom organizacyjnym za szczególne zasługi w upowszechnianiu idei pamięci narodowej oraz wyróżniającą się działalność związaną z upamiętnianiem miejsc walk i męczeństwa narodu polskiego, a także opiekę nad tymi miejscami. Właśnie takim medalem, na wniosek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wojewoda Mazowiecki - Jacek Kozłowski - odznaczył Szesnastkę. Uroczystość odbyła się w miniony piątek, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Jest to dla nas ogromny zaszczyt i duma, mamy nadzieję że da nam to siłę do wzmożonej służby! W uroczystości z ramienia Szesnastki wzięła udział pięcioosobowa sztafeta pokoleń, od zucha do Zawiszaka. Medal został złożony na ręce Szczepowego, phm. Kajetana Kapuścińskiego HR. (KK)
Święto Wszystkich Świętych
Warszawa, 1 listopada 2015 r.
W przeddzień Święta Zadusznego, wędrownicy z "Włóczykijów" w składzie Dyzma, Grzegorz, Korni oraz Kisiel odbyli spacer po cmentarzach - Wojskowym oraz Starych Powązkach. Udało się uprzątnąć kilka grobów Zawiszaków, a także zapalić znicze i odmówić krótką modlitwę przy każdym odwiedzonym miejscu spoczynku. (DZ)
Chwila zadumy na grobach Zawiszaków
Warszawa, 31 października 2015 r.
W sobotę na dwa dni przed Zaduszkami wybraliśmy się na Stare Powązki odwiedzić groby Zawiszaków. W czasie kilkugodzinnej zbiórki mimo niskiej frekwencji udało się odszukać i uporządkować (tam gdzie to było potrzebne) miejsca spoczynku kilkunastu naszych harcerzy. Dochowując wierności tradycji, ustawiliśmy na grobach znicze, oraz pomodliliśmy się o Spokój Dusz zmarłych - do czego zachęcamy odwiedzających w tych dniach ten i inne warszawskie cmentarze na których spoczywają Zawiszacy. W zbiórce wzięło udział dwóch instruktorów Szczepu. (KKasz)
Rada Drużynowych
Warszawa, 29 października 2015 r.
W czwartek odbyła się pierwsza w tym roku harcerskim rada drużynowych Szczepu. W czasie dwugodzinnego spotkania, wraz z kadrą Szczepu, planowali zarówno pracę swoich jednostek jak i współpracę pomiędzy nimi. Spisane zostało wiele wniosków, na podstawie których powstanie plan pracy Szczepu. W radzie wzięło udział siedmiu instruktorów, w tym pięciu drużynowych. (KK)
ZZ-t "Sulimy" filmuje
Warszawa, 25 października 2015 r.
W szkole KZE, gdzie zazwyczaj odbywają się rady Sulimy, Zastęp Zastepowych wspomnianej drużyny nakręcił film na podstawie znanego przysłowia "Ten sie śmieje, kto sie śmieje ostatni". Wykorzystali oni techniki nabyte podczas pierwszego ze spotkań warsztatowych. W zbiórce wzięło udział 6 harcerzy, w tym 1 instruktor. (ZZ)
Włóczykije na Kurpiach
Puszcza Biała, 24-25 października 2015 r.
W ostatni weekend wyjechaliśmy (Maks Jabłecki, Paweł Hrynkiewicz i Grzegorz Brzostek) do Puszczy Białej. W jesiennych okolicznościach przyrody odbyliśmy wyprawę rowerową. Podziwialiśmy paletę barw października przemieszczając się po puszczy stylowymi oldschoolowymi jednośladami. Oddawaliśmy się dyskursom o życiu, sztuce i literaturze oraz wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych pod okiem mistrza Grzegorza. Przepis na przygotowaną pizzę został wpisany do kanonu księgi kucharskiej Włóczykijów, a proces twórczy został uwieczniony na filmie szkoleniowym. Nie musimy dodawać, że pizza zniknęła w oka mgnieniu, a jej smak skłonił nas do niezwłocznego powtórzenia warsztatów już następnego dnia. O świcie podczas spaceru bezdrożami niektórzy podziwili wschód słońca nad kurpiowskimi mglistymi polami. Sprawny powrót autostopem sprawił, że zdążyliśmy jeszcze na wybory. (MJ)
Turniej Drużyn Leśnych
Gościniec Julinek - Puszcza Kampinoska, 23-24 października 2015 r.
Na biwaku turniejowym rywalizowało między sobą 11 drużyn harcerzy, w tym także 16 WDH "Sulima". Drużyny posiadające kategorię leśną walczą w każdej chorągwi harcerzy ZHR o tytuł Drużyny Orlej. Turniej organizowany był przez phm Krzysztofa Sikorskiego. Mimo kilku niedociągnieć w grach terenowych, wszyscy dobrze się bawili. Biwak był podzielony na dwie gry: nocną i dzienną. Nocna była przeznaczona dla ZZ-tów, druga natomiast dla całych drużyn - oparta była na grze planszowej "Osadnicy z Catanu", zaś przygotowana została przez pwd Bartłomieja Bajdę. "Sulima" zajęła 7 miejsce, gratulujemy zwycięzcom - 7 UDH "Gniazdo"! (LZ)
Msza za Zawiszaków
Warszawa, 22 października 2015 r.
W 104. rocznicę powstania drużyny, harcerze, Zawiszacy i rodzice spotkali się na corocznej Mszy Świętej. Podczas nabożeństwa obecnych było ponad 50 harcerzy (w tym 35 z "Grunwaldu", 5 z "Włóczykijów"), a reprezentacja Szesnastki wystawiła poczet sztandarowy. Po mszy, w zwartym szyku, drużyny przeszły na plac Krasińskich pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie odbył się uroczysty apel. W pierwszej kolejności rozkazy odczytali drużynowi, którzy mianowali nowych zastępowych i wręczyli najmłodszym harcerzom krajki i kostki. Następnie phm Marcin "Gierbo" Gierbisz przeczytał treść rozkazu specjalnego komendanta Chorągwi, którym mianowany został nowy Szczepowy, Kajetan Kapuściński. Marcinowi dziękujemy za cztery lata owocnej służby, a Kajtkowi życzymy powodzenia! (ML)
Zobacz rozkaz "Grunwaldu" >>>
Akcja Traflesz 2015
Góry Świętokrzyskie, 17-18 października 2015 r.
W tegorocznej edycji akcji Traflesz wzięło udział czterech Zawiszaków i dwóch czynnych instruktorów Szesnastki. Sobotnia trasa wiodła od Nowej Słupi do Bielin przez Wał Małacentowski i Chełny (około 20 km), a niedzielna - pętlą wokół Tumlina, szczytami Wzgórz Tumlińskich do rezerwatu „Kamienne Kręgi” (około 12 kilometrów). Nocleg zorganizowano w PTSM w Kielcach. (LN)
Przewrót Październikowy
Warszawa, 13 października 2015 r.
We wtorek, w harcówce 16WDH "Grunwald" spotkali się instruktorzy szczepu 16WDHiGZ - by wybrać nowego szczepowego, na miejsce ustępującego po 4-letniej kadencji phm Marcina Gierbisza. Na zbiórce stawiło się 16 instruktorów szczepu, w tym 7 pełniących funkcję drużynowych (zabrakło dwóch czynnych instruktorów oraz jednego urlopowanego). Zwieńczeniem burzliwej dyskusji było głosowanie nad dwoma kandydaturami - phm Kajetana Kapuścińskiego i pwd Macieja Sadowskiego. Do historii przejdzie dyskusja stronnictwa młodych i gniewnych oraz dojrzałych i doświadczonych - wskutek której czynne prawo wyborcze otrzymali wyłącznie drużynowi (oby ZHR również poszedł tą drogą) - i to efekt tej dysputy stał się przyczyną nadania temu wydarzeniu nazwy Przewrotu Październikowego. Wskutek głosowania, na nowego szczepowego in spe namaszczony został phm Kajetan Kapuściński. Uroczyste przekazanie sznura odbyło się 22 października, podczas Mszy za Zawiszaków. (DZ)
Szesnastka na odsłonięciu pomnika Inki
Warszawa, 3 października 2015 r.
Na terenie parafii św. Stanisława w Warszawie oraz Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. ks. Piotra Skargi, został uroczyście odsłonięty i poświęcony pomnik Danuty Siedzikówny "Inki". 3 sierpnia 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku wydał wyrok śmierci na niespełna 18-letnią Inkę, sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK. Niecały miesiąc później, 28 sierpnia, strzałem w głowę zabił ją dowódca plutonu egzekucyjnego z KBW. "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba", to słowa jednego z ostatnich grypsów przekazanych przez Inkę przed śmiercią. Wyrażają jej niezłomność i umiłowanie Ojczyzny do końca. W uroczystościach wzięło udział 6 harcerzy Szesnastki, 1 zuch oraz 1 instruktor. Harcerze wystawili wartę honorową oraz asystowali przy składaniu wieńców. (KM)
Barykada września 1939
Warszawa, 8 września 2015 r.
Tradycyjnie, jak co roku, harcerze Szesnastki stawili się pod pomnikiem upamiętniającym 76-tą rocznicę bohaterskiej obrony Warszawy przed niemieckim najazdem. Ramię w ramię z żołnierzami Kompanii Reprezentacyjnej naszych 18 reprezentantów oddało hołd bohaterom poprzez złożenie wieńców i pełnienie honorowej warty pod pomnikiem. (MM)
Turniej Drużyn Puszczańskich Pionki 2015
Pionki, 4-6 września 2015 r.
W tym roku, po raz szósty, 16 WDH "Grunwald" otrzymała kategorię puszczańską i stanęła do walki o tytuł Drużyny Rzeczypospolitej na Turnieju Drużyn Puszczańskich. Tegoroczny Turniej organizowany był w Pionkach - wzięło w nim udział 18 klasyfikowanych drużyn oraz 6 nieklasyfikowanych. Turniej składał się z gry ZZ-tów, gry zastępów, gry kadr, wyzwań artystycznych podczas harcerskiego pikniku w Pionkach, a także pokazu musztry paradnej. "Grunwald", pod wodzą drużynowego, pwd Stanisława Blicharskiego, w sile 30 harcerzy, zdobył 64,6 punktu, zajmując tym samym IV miejsce w rywalizacji. Drużyną Rzeczypospolitej została 63 Gdyńska Drużyna Harcerzy - serdeczne gratulacje dla przyjaciół z Pomorza! Oprócz sukcesu w postaci zajęcia miejsca tuż za podium, o wysokim poziomie "Grunwaldu" stanowi posiadanie kategorii puszczańskiej nieprzerwanie od pięciu lat. Warto też nadmienić, że chłopaki triumfowali podczas piątkowej gry miejskiej, a także zdeklasowali konkurencję podczas pokazu musztry (niestety, przekroczyli regulaminowy czas, w związku z czym pokaz nie został oceniony).
kulminacyjny moment pokazu musztry - zdjęcie portalu www.pionki24.pl
W organizację Turnieju włączyli się też: phm Dyzma Zawadzki (organizujący wraz z "Włóczykijami" grę nocną dla ZZ-tów), pwd Maciej Sadowski (jako szef zespołu fotografów), phm Kajetan Kapuściński (dowodzący INO dla kadr) oraz phm Marcin Gierbisz i pwd Grzegorz Stój. (DZ)
Zobacz rozkaz końcowy komendanta TDP >>>
Ślub phm. Michała Lewandowskiego HR
Warszawa, 22 sierpnia 2015 r.
W Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, Pani Ziemi Grójeckiej w Lewiczynie odbyła się uroczystość udzielenia sakramentu małżeństwa byłemu drużynowemu "Sulimy" Michałowi "Levemu" Lewandowskiemu i jego wybrance. W uroczystości wzięli udział czynni harcerze i instruktorzy Szesnastki, a także Zawiszacy z kilku ostatnich roczników. Przy wyjściu z kościoła 12 harcerzy utworzyło szpaler, którym przeszła młoda para. W imieniu wszystkich harcerzy i Zawiszaków życzymy Michałowi i Zofii wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia! (MK)
Zastępowi na kursie przedinstruktorskim "Agricola"
Beskid Niski, 2-18 sierpnia 2015 r.
W tegorocznej edycji kursu przedinstruktorskiego Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy pn. „Agricola”, która odbyła się w miejscowości Czarne w Beskidzie Niskim, wzięło udział pięciu zastępowych z naszych drużyn (Stanisław Otowski, Jacek Kozłowski, Karol Wieteska - "G", Dawid Oszczyk - "F", Maciej Michalak - "S"). Utworzyli oni wspólnie jeden zastęp kursowy. Udało im się zdobyć IV miejsce w punktacji zastępów, a także nieocenione doświadczenie i umiejętności. Był to owocny wyjazd, dzięki któremu nasz szczep wzbogacił się o kilku nowych przybocznych. Na kursie zajęcia prowadził między innymi pwd Maciej Sadowski, wódz 16 WGZ "SC". Równolegle z kursem odbywała się druga zbiórka kursu podharcmistrzowskiego HD, na którym zajęcia prowadzili m.in. phm Marcin Gierbisz, phm Kajetan Kapuściński, phm Dyzma Zawadzki oraz pwd Karol Kaszyński. (MM)
O filmie zrealizowanym przez harcerzy Szesnastki w audycji Polskiego Radia
Warszawa, 11 sierpnia 2015 r.
W audycji studia reportażu i dokumentu Polskiego Radia reporterka Urszula Żółtowska-Tomaszewska rozmawiała z instruktorami Szesnastki o nakręconym przez nich rok wcześniej, pouczającym i dającym do myślenia filmie, w którym pytają powstańców o to, co by chcieli robić dziś - tj. w 2014 roku, gdyby znów mieli 20 lat.
Zobacz w "O nas" >>>
Odsłuchaj podcast >>>
71 rocznica boju pod Pęcicami
Warszawa, 2 sierpnia 2015 r.
W 71-szą rocznicę boju pod Pęcicami, w której poległo kilku harcerzy Szesnastki ewakuujących się z Warszawy po rozpoczęciu Powstania Warszawskiego, pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie zebrało się liczne grono kombatantów, wojsko, harcerze oraz okoliczni mieszkańcy. Wśród gości obecni byli czterej harcerze Szesnastki i jeden zuch pod wodzą naszego instruktora. Na uroczystość przybyło także kilku Zawiszaków, w tym druh Michał Grocholskim, ostatni żyjący uczestnik potyczki. Złożono kwiaty i oddano hołd poległym. (LN. LK)
Obóz wędrowny "Włóczykijów"
Litwa, Łotwa, 30 lipca - 14 sierpnia 2015 r.
W kolejnym obozie wędrownym Włóczykijów wzięło udział ośmiu wędrowników (Dyzma Zawadzki, Grzegorz Brzostek, Karol Walesiak, Paweł Hrynkiewicz, Szymon Kotański, Kacper Nowak, Tomek Siechniewicz i Michał Turowski), którzy wędrowali przez kraje bałtyckie wraz z siedmioma wędrowniczkami z 265 WDW-ek "Czarnohora". Podróż rozpoczęliśmy w Warszawie, by przez Białystok i Troki dotrzeć do Wilna (gdzie pełniliśmy służbę w hospicjum), a następnie do Dyneburga i Kiesi - skąd kajakami dopłynęliśmy niemal do Rygi. Po wizycie w stolicy Łotwy ruszyliśmy do Lipawy i Kłajpedy, by następnie zwiedzić Mierzeję Kurońską za pomocą wypożyczonych rowerów. Stamtąd wróciliśmy prosto do Warszawy. (DZ)
Zobacz relację z obozu >>>
Kolonia Zuchowa 2015
Kurnędz, 14-26 lipca 2015 r.
W tegorocznej kolonii zuchowej wzięło udział 28 zuchów z Szesnastki oraz 19 zuchenek z Czachówka i Zalesia Dolnego. Jeden z przybocznych zuchowych zdobył stopień ćwika, a dwóch drużynowych złożyło zobowiązania instruktorskie. Wielu zuchów otrzymało znaczki zucha oraz gwiazdki. (MS)
Nowy drużynowy 16 WDH "Grunwald"
Jez. Trzemeszno k. Męcikału, 20 lipca 2015 r.
Podczas Święta Obozu odbyła się niezwykle ważna uroczystość. Na skutek ustaleń dokonanych jakiś czas temu, mocą rozkazu hufcowego WHH-y "Klucz" z 18 lipca 2015 roku (nr L4/2015), pwd Paweł Mularczyk przekazał granatowy sznur drużynowego pwd Stanisławowi Blicharskiemu. Warto zaznaczyć, że nie było to zwyczajne przekazanie - Stachu jest czwartym z kolei drużynowym "Grunwaldu" (po phm Pawle Hurasie, phm Dyźmie Zawadzkim i pwd Pawle Mularczyku), ale pierwszym, który w tej drużynie się wychował! Oznacza to, że "Grunwald" po 9 latach istnienia stał się w pełni samowystarczalną drużyną!
Mularowi dziękujemy za niemal trzy lata służby - podczas której nie tylko drużyna znacznie powiększyła swój stan i utrzymała poziom puszczański, ale też ukoronowała wysiłki wszystkich pokoleń harcerzy od 2006 roku i zdobyła tytuł Drużyny Rzeczypospolitej.
Stachu wstąpił do "Grunwaldu" w 2008 roku, stopień młodzika zdobył na obozie w 2009 roku - tam też złożył Przyrzeczenie Harcerskie. Był członkiem zastępów "Dziki" i "Sowy", sam w latach 2010-2012 prowadził "Lisy" - jeden z wiodących zastępów w drużynie. Od 2012 roku był przybocznym, prawdziwym filarem drużyny wspierającym Mulara w trudnej służbie. W czerwcu tego roku zdobył stopień przewodnika, formalnie potwierdzając swoje kompetencje do prowadzenia drużyny, co robił od dłuższego czasu. Życzymy mu powodzenia w udźwignięciu ciężaru odpowiedzialności za wieloletnią drużynę puszczańską i Drużynę RP, choć pewni jesteśmy, że poradzi sobie świetnie! (DZ)
Zobacz rozkaz hufcowego >>>
86. obóz drużyn 16WDHiGZ
Jez. Trzemeszno k. Męcikału, 9-31 lipca 2015 r.
W tegoroczne wakacje 16 WDH "Sulima" oraz 16 WDH "Grunwald" obozowały wraz z 40 Gdyńską Drużyną Harcerek "Źródło" (pojechaliśmy z dziewczętami z Gdyni po 4-letniej przerwie!). Kierownikiem zgrupowania został phm Kajetan Kapuściński, zaś jego zastępcą pwd Karol "Kokosz" Kaszyński. Wyróżniającym tegoroczny obóz elementem był zlot Zawiszaków i rodziców, jaki odbył się 19 lipca, w Święto Obozu. Można było wysłuchać gawęd takich znakomitości jak Włodzimierz Dusiewicz, piosenki Tadeusza Sułowskiego, czy zrobić sobie zdjęcie z Szymonem Majewskim. Niech wspaniałość tego zlotu nie przesłoni Wam jednak samego obozu - w którym brało udział 34 harcerzy "Grunwaldu" pod wodzą pwd Stanisława Blicharskiego oraz 26 harcerzy "Sulimy" pod wodzą pwd Jakuba Romańskiego. Warto zaznaczyć, że podczas obozu Stachu przejął "Grunwald" z rąk pwd Pawła Mularczyka, zostając tym samym czwartym drużynowym w historii tej zacnej jednostki. Lipcowy obóz wypełniony był biegami na stopnie, grami, rajdami (podczas których pomogli "Grunwaldowi" wędrownicy z "Włóczykijów"), odwiedzinami gromad zuchowych oraz zaprzyjaźnionych drużyn harcerek. 16WDH "Grunwald" motywem przewodnim obozu upamiętniła żołnierzy armii Andersa oraz II Korpusu Polskiego, zaś 16 WDH "Sulima" odbywała intergalaktyczne podróże. (DZ)
Zobacz jak Staszek Otowski zdobywał ćwika >>>
Obóz wędrowny "Kompanii Braci"
Rzeszów - Sanok - Przemyśl - Zakopane - j. Trzemeszno, 9-19 lipca 2015 r.
Jedna z drużyn wędrowników związanych ze szczepem, 16WDW "Kompania Braci", odbyła swój obóz wędrowny wraz z patrolem 16WDH "Fides" z Kazunia. Wędrowników było 5 wraz z wodzem, pwd Karolem Michalakiem, zaś harcerzy z Kazunia 4 - wraz z pwd Karolem Kaszyńskim, który był jednocześnie kierownikiem wypoczynku. Podczas obozu odbyła się m.in. górska wędrówka i spływ kajakowy. (DZ)
Nowi instruktorzy Szesnastki
Warszawa, 3 lipca 2015 r.
Rozkazem nr L8/2015 z 3 lipca 2015 roku Komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy przyznał stopnie przewodnika dwóm harcerzom Szesnastki: Stanisławowi Blicharskiemu i Erazmowi Zawadzkiemu. Stach jest przybocznym 16 Warszawskiej Drużyny Harcerzy „Grunwald”, jednak już od dłuższego czasu prowadzi drużynę niemal samodzielnie. Erazm jest wodzem 16 Warszawskiej Gromady Zuchów „Bractwo Zaginionego Oręża”, który ma również długi staż samodzielnego prowadzenia pracy z zuchami. Obaj wkrótce wyjeżdżają ze swoimi podopiecznymi - Stach na obóz, a Erazm na kolonię. Gratulujemy nowym instruktorom i życzymy sukcesów w pracy wychowawczej i zadowolenia z jej efektów. Bo, że będą, nie mamy wątpliwości! (LN)
Biwak Grunwaldu
Zalesie Górne, 19-21 czerwca 2015 r.
W miniony weekend Grunwald w składzie 24 osób wybrał się na biwak. Wyjazd miał charakter turnieju o miano najlepszego zastępu. Zmierzyło się w nim ze sobą 5 zastępów. Podczas dwudniowych zmagań harcerze byli sprawdzani z przeróżnych technik. Najważniejszym punktem biwaku była gra główna podczas której zastępy miały do wykonania 12 zadań. Każde z nich sprawdzało umiejętności z innych dziedzin. Oprócz ocenianego obiadu i śpiewanek odbyła się gra sprawdzająca umiejętność wiązania węzłów i turniej mistrzów musztry. Po wyrównanej rywalizacji, turniej wygrał zastęp „Sroki”. (SB)
Zobacz relację z biwaku >>>
Zlot Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich
Warszawa, 30-31 maja 2015 r.
W tym roku zlot UNDHR z racji jubileuszu 100-lecia środowiska 22WDH odbywał się w Warszawie, na Grochowie. Podczas zlotu odbyła się gra, w której m.in. wzięła udział reprezentacja instruktorów i harcerzy szczepu. (DZ)
Scout Cup
Kraków, 22-24 maja 2015 r.
Siedmio osobowa Szesnastkowa Reprezentacja w piłce nożnej udała się na międzynarodowy turniej organizowany przez Chorągiew Krakowską ZHP „Scout Cup”. Mecze rozgrywaliśmy w kategorii Open. Skład zespołu to: Erazm Zawadzki (kapitan, drużynowy BZO), Stanisław Blicharski (drużynowy Grunwaldu), Bruno Zawadzki, Aleksander Fox, Karol Wieteska, Mateusz „Sopel”, Paweł Hrynkiewicz. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej taktyki i skuteczności drużyny udało nam się wygrać 2 mecze i zdobyć kilka godnych zapamiętania bramek. Nie obyło się bez kontuzji, jeden z zawodników (Fox) uszkodził sobie kolano. Po wrażeniach jakie wynieśliśmy z tego turnieju, z zapałem szykujemy się na kolejne rozgrywki. Zupełnie przypadkiem spotkaliśmy również znanego Youtubera Krzysztofa Golonkę z „Trenuj z Krzychem”. Mecze naszej kategorii odbywały się na stadionie klubu piłkarskiego „Nadwiślan”. (EZ)
Zmarł Krzysztof Zbytniewski
Warszawa, 13 maja 2015 r.
W środę w kościele środowisk twórczych przy placu Teatralnym trzech harcerzy, oraz czterech instruktorów Szesnastki uczestniczyło w mszy pogrzebowej Zawiszaka Krzysztofa Zbytniewskiego "Zbytka" - przybocznego z lat 80-tych. W czasie uroczystości wystawiony został poczet sztandarowy, który towarzyszył Zbytkowi w jego ostatniej drodze na cmentarzu Powązkowskim. Oprócz harcerzy i instruktorów w pogrzebie uczestniczyło liczne grono Zawiszaków. (KKsz)
Zlot Św. Jerzego
Sianno (Puszcza Kampinoska), 24-26 kwietnia 2015 r.
W ostatni weekend kwietnia odbył się zlot Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy - Zlot Św. Jerzego. Zlot nawiązywał tematyką do słowa pisanego, harcerze podczas gier terenowych sprawdzali się nie tylko pod kątem wyrobienia harcerskiego, ale także znajomości polskich klasyków. W zlocie wzięły udział dwie nasze drużyny: Grunwald (w sile 25 osób) i Sulima (21). Komendantem zlotu został nasz instruktor, phm. Kajetan Kapuściński, a w kadrze zlotu znaleźli się pwd. Karol Kaszyński, phm. Paweł Huras. Gościnnie zawitali na nim także nasi wędrownicy z Włóczykijów, a ich patrolowy phm. Dyzma Zawadzki współorganizował jedną z gier zlotowych. W programie wyjazdu znalazły się: gry terenowe drużyn i zastępów, ognisko, gra nocna dla zastępów zastępowych, a także apele rozpoczynające i kończące zlot. Grunwald okazał się drugą drużyną na Mazowszu, z najlepszym zastępem (Żbiki, zast. Aleksander Foks). (KK)
Zlot wędrowników Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy
Wisła (Warszawa - Sianno), 24-26 kwietnia 2015 r.
Obok organizowanego przez harcerzy zlotu św. Jerzego odbył się zlot wędrowników Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. Z "Włóczykijów" wzięli w nim udział Dyzma, Grzegorz Brzostek i Paweł "Kisiel" Hrynkiewicz. Płynęliśmy wraz z pozostałymi wędrownikami z Warszawy do Czerwińska, po drodze biwakując i odwiedzając m.in. spichlerze twierdzy w Modlinie (słynny zamek Horeszków!). Po dotarciu na miejsce zlotu wzięliśmy udział w przygotowanej przez referat wędrowniczy (Janka, Konusa i Dyzmę) grze dla zastępowych. (DZ)
Zobacz relację wędrowników ze zlotu >>>
Zbiórka Włóczykijów
Warszawa, 10 kwietnia 2015 r.
Słonecznym popołudniem spotkali się w Parku Ujazdowskim wędrownicy z "Włóczykijów", by omówić tegoroczne plany obozowe - czego nie udało się zrobić podczas nocnego wypadu do Puszczy Kampinoskiej. (DZ)
Nocny wypad Włóczykijów
Puszcza Kampinoska, 27-28 marca 2015 r.
W nocy z piątku na sobotę Dyzma, Grzegorz i Kisiel wyprawili się do Puszczy Kampinoskiej, by odwiedzić tajemniczy kompleks nr 7215 - znany szerzej jako Atomowa Kwatera Dowodzenia. (DZ)
Zlot Warszawskiego Hufca Harcerzy "Klucz"
Piaseczno - Zalesie Dolne, 27-29 marca 2015 r.
Od piątku do niedzieli Szesnastka uczestniczyła w zlocie Warszawskiego Hufca Harcerzy "Klucz". Tak jak w zeszłym roku naszym zadaniem była obrona tytułu najlepszego zastępu w całym Hufcu. Fabułą biwaku było odnalezienie klucza, który został zgubiony na pobliskich terenach. Nasze zastępy odznaczyły się dużą determinacją oraz poświęceniem podczas wszystkich gier, a zastępowi pokazali, że nawet o 2 w nocy potrafią świetnie działać. Grunwald i Sulima stawiały czoła 123 WDH oraz 270 WDH „Ostoja”. Finalnie pierwsze miejsce zajął zastęp Sroki z Grunwaldu, następne Kruki, Kormorany z Sulimy oraz Dziki z Grunwaldu. Na biwak pojechało 20 harcerzy oraz 3 instruktorów Szesnastki. (PP)
Aresztowali "Rudego"
Warszawa, 23 marca 2015 r.
Z uwagi na kolejną rocznicę aresztowania Janka Bytnara ps. "Rudy", nie mogło zabraknąć reprezentacji "Włóczykijów" o 4:30 pod domem "Rudego". Stawili się Dyzma i Kisiel, gdzie spotkali liczną reprezentację mazowieckich harcerek i harcerzy. (DZ)
Wypad kadry Szczepu w góry
Góry Suche, 20-22 marca 2015 r.
W weekend 20-22 marca kadra Szczepu wybrała się na wędrówkę w Góry Suche. Nocnym pociągiem dotarli do Wałbrzycha skąd wyruszyli na górski szlak. Celem było schronisko na Andrzejówce (796 m.n.p.m.), do którego udało im się dotrzeć bez większych problemów - wiadomo, kadra poradziłaby sobie w dużo trudniejszych warunkach - choć jak na tak niskie góry podejścia okazały się zaskakująco strome. Wieczorem odbyła się egzekutywa, w czasie której instruktorzy Szczepu omawiali wizje pracy Szesnastki, określali cele i szukali rozwiązań aktualnych problemów. Do Warszawy wrócili w niedzielę, późnym wieczorem. W wyjeździe wzięło 11 członków kadry, w tym 10 instruktorów. Mamy nadzieję, że pozytywne wspomnienia z tego wyjazdu zostaną szybko przekute w działania. (KK)
Gra Grunwaldu
Warszawa, 14 marca 2015 r.
W sobotę 14 marca odbyła się gra Grunwaldu, którą przygotował ćw. Michał Mikołajczyk z 22 WDH ”Zieleniec" im. ks. Józefa Poniatowskiego. Michał przygotował dla nas grę w ramach praktyk z kursu przewodnikowskiego „Ferajna”, którego komendantem jest nasz instruktor phm. Kajetan Kapuściński HR. Grę rozpoczęliśmy pod głównym wejściem na Torwar obok znanego na całą Warszawę mostu łazienkowskiego. Celem zastępów było odnalezienie się w realiach II Wojny Światowej oraz pozyskanie materiałów wybuchowych w celu pomocy Armii Krajowej w dalszych działaniach dywersyjnych. Zadanie nie było proste, na drodze chłopaków do punktów stały niemieckie patrole, jednak pomimo ich zaciekłości dwóm zastępom z czterech udało się odnieść sukces. Gra zakończyła się punktualnie na Polach Mokotowskich. Jeszcze raz dziękujemy Michałowi za przygotowanie gry, oraz życzymy mu powodzenia na Komisji Instruktorskiej, Czuwaj! (PM)
Nocny wypad "Włóczykijów" do Puszczy Kampinoskiej
Palmiry, 8 marca 2015 r.
W nocy z soboty na niedzielę "Włóczykije" w składzie Dyzma, Michał Turowski i Karol Walesiak wyprawiły się do Puszczy Kampinoskiej, by odwiedzić m.in. cmentarz w Palmirach i ćwiczyć umiejętność orientacji w terenie. (DZ)
Pogrzeb Zawiszaka - Adama Halbera
Falenica - Aleksandrów, 6 marca 2015 r.
"Kto zliczy ile przeszliśmy już dróg, ile słońc paliło twarz?" napisał Adam Halber w późnych latach '60 w śpiewanej przez nas do dziś "Wędrówce". 6 marca 2015 trzech instruktorów Szesnastki oraz sześciu Zawiszaków żegnało go podczas jego ostatniej wędrówki. Adam działał czynnie w Szesnastce w latach 60. Po '89 roku był posłem I i II kadencji sejmu, znany był również ze swoich audycji w Polskim Radiu. Jego pogrzeb odbył się na cmentarzu w Aleksandrowie. Adam Halber został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. (MGi)
Pogrzeb Zawiszaka - Bohdana Tomaszewskiego
Warszawa, 6 marca 2015 r.
W miniony piątek, 6 marca 2015, reprezentacja Szesnastki w składzie Zawiszak Tadeusz Sułowski, dwóch instruktorów i zastępowy "Sulimy" pożegnała na Starych Powązkach byłego harcerza drużyny Bohdana Tomaszewskiego. Jeden z najwybitniejszych polskich komentatorów sportowych w latach `30 był związany z Szesnastką. W roku 1934 pojechał z zastępem "Rysie" (zastępowy Andrzej Pfeffer) na obóz nad jez. Obabie. Zawsze serdecznie i ciepło wspominał czasy w Szesnastce. W 2011 był honorowym członkiem Komitetu Stulecia 16WDH. (ML)
Odznaczenie dla Szwejka
Warszawa, 24 lutego 2015 r.
W sobotę odbyły się uroczystości związane z zakończeniem roku jubileuszowego ZHR. Wczesnym popołudniem w pałacu prezydenckim zostały wręczone odznaczenia państwowe nadane przez Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego, jednym z odznaczonych był dh hm Marek Gajdziński „Szwejk”, który otrzymał srebrny Krzyż Zasługi. W uroczystości uczesniczyły władze Związku, liczni zaproszeni instruktorzy w tym pięciu naszych instruktorów oraz trzech harcerzy Szesnastki. Dwóch instruktorów oraz harcerz pełnili służbę w poczcie sztandarowym związku. (KKsz)
Choinka Szesnastki
Szkoła Podstawowa nr 61 im. Juliana Przybosia, 22 lutego 2015 r.
W ubiegły weekend odbyła się kolejna Choinka Szesnastki, tym razem w SP 61 im. Juliana Przybosia w Warszawie. Spotkanie rozpoczęliśmy nową formą - grą terenową dla harcerzy, rodziców i zawiszaków. Patrole (mieszane) miały za zadanie stworzenie drużyn harcerskich - na punktach zdobywali barwy i tradycje swoich przyszłych jednostek. Po grze terenowej odbył się uroczysty apel, w którym wzięło udział 86 harcerzy i zuchów Szesnastki, w tym 13 instruktorów. Po apelu, goście mogli zawitać w kawiarence, obejrzeć pokaz zdjęć wraz z opowieścią o zeszłorocznych dokonaniach Szesnastki, obejrzeć filmy stworzone przez harcerzy czy wziąć udział w turnieju szachowym. Dziękujemy wszystkim za obecność, to dla nas bardzo ważne żeby spotkać się chociaż raz w roku we wspólnym gronie. (KK)
Zobacz choinkowy numer Sulimczyka >>>
Oficjalne odsłonięcie muralu Szesnastki
Warszawa, ul. Noakowskiego 3, 19 lutego 2015 r.
W czwartek, 19 lutego 2015 roku, na dziedzińcu Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1, w budynku starej szkoły imienia Stanisława Staszica, odbyło się oficjalne odsłonięcie muralu upamiętniającego harcerzy Szesnastki, którzy bronili budynku szkoły w trakcie II Wojny Światowej. Na uroczystości pojawili się dwaj instruktorzy Szesnastki oraz Zawiszacy, w tym Włodzimierz Dusiewicz "Dusza", który przybliżył zgromadzonym historię Szesnastki oraz szkoły imienia Staszica. Po uroczystości przygotowanej przez uczniów CKU odbyło się oficjalne odsłonięcie muralu, którego dokonał szczepowy phm Marcin Gierbisz HR.
Prace nad muralem - zdjęcie za www.srodmiescie.edu.pl
Archiwum fotograficzne pierwszego 100-lecia Szesnastki
Warszawa, 22 lutego 2015 r.
Podczas Choinki zaprezentowane zostało zawiszakom nowoutworzone archiwum fotograficzne Szesnastki. Jest ono dostępne na Picasaweb tutaj. Już dziś jest w nim ponad 3 tys. zdjęć. W opracowaniu jest kolejnych ponad 2 tys. fotografii. Zachęcamy do umieszczenia w swoim kręgu znajomych naszego archiwum. Każdy kto to uczyni będzie automatycznie otrzymywał powiadomienia o opublikowaniu nowych zdjęć. Będzie też mógł je pobierać i komentować. Prosimy Zawiszaków o umieszczanie w komentarzach informacji o tym kiedy i gdzie zdjęcie zostało wykonane, w jakiej sytuacji oraz co i kogo przedstawia. W ten sposób mamy nadzieję stworzyć bazę opisów zdjęć i tym samym jeszcze lepiej zilustrować historię Szesnastki. Jeśli ktokolwiek posiada zdjęcia lub negatywy, które nie są prezentowane w archiwum lub posiada je w lepszym stanie niż, te które są w naszym posiadaniu, prosimy o ich udostępnienie. Wystarczy wysłać wiadomość w tej sprawie na adres mailowy archiwum.
Wszystkie zdjęcia umieszczamy w archiwum w formacie JPG i w oryginalnym rozmiarze. W takiej formie można je pobrać z archiwum i wydrukować. Oryginały w formacie TIFF znajdują się osobno na innym serwerze i będą udostępniane do innych publikacji tylko za zgodą drużynowego. (MG)
Zimowiska Warszawskiej Szesnastki
Południe Polski, 17-24.01.2015r.
W tym roku harcerze Szesnastki pojechali na dwa zimowiska, znajdujące się w linni prostej ok. 3-4 km od siebie. W Sromowcach Wyżnych zamieszkali harcerze "Grunwaldu”, w skład tego zimowiska weszły także zuchy z 16 WGZ ”Bractwo Zaginionego Oręża” oraz patrol wędrowniczy „Włóczykije” (w sile 4 wędrowników, plus piąty, pełniący jednak funkcję przybocznego w BZO), tworząc całą ciągłość od zucha do wędrownika. Do tego należało dodać dwie żeńskie drużyny 82 WDŻ ”Wędrowniczki” oraz 145 WDH-ek ”Ostrężyna”, aby całość licząca ok. 90 osób stworzyła super ekipę do zabawy. Grunwald jak i zuchy BZO poszukiwały św. Grala, czy im się udało? Przeczytajcie relację!
Zobacz relację z zimowiska "Grunwaldu" >>>
Sulima ulokowała się w Niedzicy, a ich zgrupowanie było troszeczkę mniej liczne, co nie oznacza, że zabrakło tak atrakcji. Zgrupowanie liczyło ok. 50-60 osób, a w skład jego wchodziła 16WDH”Sulima” oraz 1001 WDH-ek „Strumień”. Harcerze Sulimy mieli za zadanie zbudować bolidy wyścigowe, oraz poczuć emocje jakie panują podczas wyścigów F1. Był to jak zawsze z jednej strony długi, jak i krótki tydzień, jednak wszyscy wrócili zmęczeni i z uśmiechami na twarzach, pytając się kiedy następny wyjazd, drużyny i gromady… (PM)
Godzina Prawdy - wspomnienia Wojtka Świątkowskiego w Polskim Radio
Warszawa, 5 stycznia 2015 r.
Trzeci Program Polskiego Radia wyemitował audycję z cyklu "Godzina Prawdy", w której red. Michał Olszański rozmawia z Wojtkiem Świątkowskim - naszym Zawiszakiem i ostatnim żyjącym żołnierzem batalionu Parasol. Warto posłuchać!
Zobacz stronę PR i odsłuchaj podcast >>>