Paczka dla kombatanta
Warszawa, 20 grudnia 2007 r.
Z inicjatywy władz Dzielnicy Ochota harcerze Szesnastki roznosili świąteczne paczki dla kombatantów mieszkających na Ochocie. Akcja ruszyła spod Domu Kultury przy ul. Wiślickiej około godziny 14:00. Każdy z harcerzy miał za zadanie dostarczyć pakunek pod podany adres, a w razie nieobecności adresata - odnieść do MDK-u. Wszystkie paczki dotarły do domów kombatantów, a naszych harcerzy można było spotkać na Okęciu, pl. Narutowicza, w al. Jerozolimskich i w innych miejscach Ochoty. Na służbę stawiło się 11 harcerzy i funkcyjnych obu drużyn naszego Szczepu. (ML)
Wigilia 16 Warszawskiej Drużyny Harcerzy "Grunwald"
Warszawa, 21 grudnia 2007 r.
21 grudnia 2007 r. odbyła się Wigilia "Grunwaldu". Na początku była świąteczna gra, później udaliśmy się do gimnazjum S. Staszica. W budynku odbył się apel z wręczeniem krajek i kostek oraz plakietek Drużyny, harcerzom, którzy zdobyli je na biegu. Na zakończenie podzieliliśmy się opłatkiem i przystąpiliśmy do konsumpcji ciast. W zbiórce uczestniczyło 30 harcerzy. (PH)
Zobacz relację >>>
Zbiórka korespondentów UNDHR
Kraków, 8 grudnia 2007 r.
Tym razem zbiórka korespondentów i funkcyjnych drużyn Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej odbyła się w gościnnej harcówce Szarej Siódemki w Krakowie. Ze strony Szesnastki na zbiórce stawił się ćw. Michał Kalenik "Dexter". Z Warszawy przybyli także przedstawiciele Czarnej Jedynki, Szczepu Watra (22) oraz Pomarańczarni (23). W przyszłym roku zlot Unii zorganizują dwa środowiska warszawskie, Szesnastka i Szczep Watra. Zlot zaplanowano na kwiecień. (MK)
"Akcja Paczka 2007";
Ukraina, 14-16 grudnia 2007 r.
Równe - nieduża miejscowość na Ukrainie nad rzeką Uście. Pojechaliśmy tam w składzie 13 osobowym. Naszym głównym celem było dostarczenie do jak największej liczy osób paczek, które zrobiliśmy własnoręcznie. Mróz, który panuje na Ukrainie, wcale nam nie pomagał. Miejscowi harcerze pełnili rolę przewodników. Atmosfera jaka panowała podczas wręczania paczek, życzeń i łamania się opłatkiem jest nie do opisania. Na nasz widok ludzie płakali ze szczęścia. Dla nich nie zawsze najważniejszą rzeczą była sama paczka lecz to, że mogli z nami porozmawiać. To było najpiękniejsze uczucie, że ludzie którzy nie mieszkają w Polsce, ale są Polakami, byli tak wzruszeni i wdzięczni z naszego przybycia.(AP)
Zobacz relację >>>
Bieg na krajki i kostki 16WDH "Grunwald"
Warszawa, 8 grudnia 2007 r.
W sobotę 8 Grudnia na Warszawskiej Starówce odbył się bieg na krajki i kostki oraz plakietkę. Fabuła nawiązywała do Powstania Warszawskiego. Zadaniem biegnących było zdobycie rozkazu, który znajdował się na odwrocie pociętej pocztówki. Każdy patrol po zaliczeniu jednej z ośmiu przeszkód dostawał fragment pocztówki. Na przeszkoda trzeba było wykazać się m.in. ze znajomości historii drużyny, musztry, patrona, historii itp. W biegu wzięło łącznie udział 30 osób: 9 przeszkodowych, 17 biegnących i 4 osoby obstawy. Wszyscy zaliczyli bieg, więcej szczegółów znajduje się na forum. Bieg został wymyślony i przygotowany przez ćw. Łukasza Juszkiewicza. (PH)
Zobacz relację z biegu >>>
Zbiórka instruktorów Chorągwi
Warszawa, 11 listopada 2007 r.
W dniu Święta Niepodległości odbyła się zbiórka drużynowych i instruktorów naszej chorągwi. Rozpoczęła się ona od krótkiej gry, której finałem było zwiedzanie Muzeum Historii Polski. Następnie odbyła się defilada zakończona apelem pod Grobem Nieznanego Żołnierza. W zbiórce wziął udział szczepowy Piotr Drzazga, a na defiladę dołączył drużynowy Michał Lewandowski. (PD)
Wyprawa kadry Szczepu w Góry Suche
Góry Suche, 16-18 listopada 2007 r.
W weekend 16-18 listopada kadra Szczepu uczestniczyła w wyczynowej wyprawie w Góry Suche. Trasa pierwszego dnia wiodła z Wałbrzycha poprzez Skalną Bramę aż do schroniska "Andrzejówka". Drugiego maszerowaliśmy poprzez m.in. Waligórę, Stożek Mały i Duży, a przez Sokołowsko wróciliśmy do Wałbrzycha. Wyprawa była dosyć ciężka ze względu na trudne warunki pogodowe (duża ilość śniegu). W sobotę wieczorem odbyła się też rada Szczepu, a i w czasie wędrówki prowadzono wiele rozmów na temat problemów i przyszłości Szesnastki. W wyprawie wzięło udział sześciu funkcyjnych Szczepu. (PH)
Zobacz relację z wyprawy >>>
Święto Niepodległości na Ochocie
Warszawa, 11 listopada 2007 r.
W uroczystościach zorganizowanych z okazji Dnia Niepodległości na Ochocie wzięło udział dziesięciu harcerzy Szesnastki. Służba reprezentacyjna rozpoczęła się podczas Mszy Św. za Ojczyznę odprawionej w kościele św. Jakuba Apostoła. Później, pod pomnikiem Gabriela Narutowicza, Szesnastka asystowała przy składaniu wieńca w imieniu Burmistrza Dzielnicy oraz Rady Dzielnicy Ochota. (AP)
"Dotknij Historii" - defilada z okazji Święta Niepodległościi
Warszawa, 11 listopada 2007 r.
Szesnastka włączyła się w uroczystości Święta Niepodległości pod Grobem Nieznanego Żołnierza Warszawie w dosyć nietypowy sposób, mianowicie jako jeden z oddziałów biorących udział w defiladzie, która przeszła ulicami Warszawy. Dziesięcioosobowa grupa naszych harcerzy odgrywała role członków oddziału skautów lwowskich. (PH)
Zobacz to na youtube >>>
Harcerze Szesnastki w filmie o ks. Jerzym Popiełuszcee
Warszawa, 10 listopada 2007 r.
Sześć osób z naszego szczepu pełniło role statystów podczas realizacji filmu pt. "Popiełuszko". Nagrywano sceny rozgrywające się w okolicach kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Zdjęcia trwały cały dzień. Harcerze byli ubrani w oryginalne mundury ZHP (ze zbiorów Zawiszaków) oraz panterki używane niegdyś w Szesnastce. Nasi harcerze będą najprawdopodobniej widoczni w dwóch scenach filmu. (PD)
Katyń - "Pamiętamy";
Warszawa, 9 listopada 2007 r.
Na placu Piłsudskiego w warszawie odbyły się uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej. Ich głównym punktem był awans ponad 14 tys. oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje na wyższe stopnie. W uroczystościach wzięło udział siedmiu harcerzy 16 WDH ?Grunwald? z zastępu starszoharcerskiego. Ich głównym zadaniem była pomoc w roznoszeniu replik guzików katyńskich oraz opasek. (AP)
Zobacz to na youtube >>>
Inauguracyjna wycieczka Sekcji Survivalowej
Urle, 27 października 2007 r.
W sobotę 27 października odbyła się pierwsza wycieczka nowopowstałej szczepowej sekcji survivalowej prowadzonej przez ćw. Jakuba Kurka. Była to wyprawa przeznaczona dla wszystkich starszych harcerzy naszego Szczepu. Trasa wiodła wzdłuż rzeki Liwiec w okolicach Urli. Podczas wycieczki odbyła się przeprawa linowa przez rzekę, wspinaczka nadrzewna, ćwiczenia pontonowe, budowanie mostu oraz przeprawa pontonowo-linowa. W wycieczce wzięło udział dziewięciu starszych harcerzy i funkcyjnych Szczepu. Wyprawa była bardzo udana, dlatego sekcja będzie kontynuowała działanie. (PH)
Zobacz relację >>>
Zobacz to na youtube >>>
Pochwała dla Szesnastki w rozkazie Naczelnika Harcerzy
Warszawa, 19 października 2007 r.
Ukazał się najnowszy numer "Biuletynu Organizacji Harcerzy", a w nim m.in. wspomnienie ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, a ponadto najnowsze rozkazy Naczelnika Harcerzy. Wśród nich rozkaz L 10/07 z 17 września 2007 roku, w którym czytamy m.in: "(...) 1.5. Zwalniam z funkcji Komendanta Turnieju Drużyn Puszczańskich ? phm. Lecha Najbauera HR oraz udzielam mu pochwały za wzorowe przygotowanie, przeprowadzenie i podsumowanie Turnieju.
1.6. Dziękuję wszystkim Harcerzom i Instruktorom Szczepu 16 WDHiGZ za zaangażowanym w realizację i jakość tegorocznego Turnieju Drużyn Puszczańskich. (...)
Czuwaj!
Z Waszej woli Wasz sługa
hm. Michał Sternicki
Naczelnik Harcerzy
- Roztropność i zaufanie -" (LN)
Msza za Zawiszaków
Warszawa, 16 października 2007 r.
W kościele pw. św. Jacka w Warszawie zostala odprawiona Msza Św. za dusze założycieli 16 WDH oraz wszystich Zawiszaków, poległych i zmarłych. Wzięło w niej udział około 30 harcerzy i instruktorów Szczepu oraz grono Zawiszaków. Wystawiono sztandar Szesnastki. Po Mszy odbył się apel "Grunwaldu", w trakcie którego został odczytany rozkaz w którym: przyznano trzy stopnie ćwika dh. Łukaszowi Juszkiewiczowi, dh. Dyźmie Zawadzkiemy i dh. Kubie Omieckiemu, powołano dwa nowe zastępy "Dziki" mł. Piotrka Niemasa i "Żmije" wyw. Kuby Burakowskiego oraz mianowano dwóch nowych przybocznych ćw. Marcina Gierbisza i ćw. Łukasza Juszkiewicza (LN&PH)
Wycieczka po poborowa dla SP23
Warszawa - Reguły - Kanie Helenowskie, 13 października 2007
W sobotę 13 października odbyła się wycieczka po poborowa głównie dla osób z SP23. W wycieczce uczestniczyło 16 harcerzy. Na początku pojechaliśmy do Reguł a stamtąd przemieściliśmy się do Pęcic, odbyła się tam gra (zdobywanie cmentarzyka) oraz odwiedziliśmy zbiorową mogiłę Powstańców Warszawskich. Udaliśmy się później do Kań Helenowskich, gdzie zrobiliśmy ognisko i grę w dwa proporce. (PH)
Zobacz relację >>>
Szesnastka w Run Warsaw
Warszawa, 8 października 2007 r.
"Jeden bieg tysiące powodów" - takie hasło towarzyszyło tegorocznej edycji biegu Run Warsaw. W zabawie uczestniczyło 20 tysięcy śmiałków. Oczywiście wśród nich nie mogło zabraknąć także naszych harcerzy, a mianowicie: Piotrka Niemasa, Marcina i Artura Jędrasików, Sadka, Krzyśka Matejaka, Kajtka, Buraka jr, Buraka i Marka. Każdemu z nas udało się ukończyć bieg, czego dowodem są wspaniałe medale. Z niecierpliwością czekamy na wyniki biegu oraz zdjęcia, które już niebawem będziecie mogli zobaczyć na naszej stronie. (MM)
Zakończenie walk powstańczych - uroczystości na Kopcu PW
Warszawa, 3 października 2007 r.
ZZ-ty obu drużyn Szesnastki wzięły udział w uroczystościach zakończenia Powstania Warszawskiego na Kopcu PW przy ul. Bartyckiej. Naszym zadaniem było rozstawienie zniczy przy krzyżach upamiętniających poległych powstańców, oświetlanie drogi pochodniami, oraz służba reprezentacyjna podczas samej uroczystości. W zbiórce wzięło udział 10 harcerzy Szesnastki. (PH)
V Piknik Integracyjny
Warszawa, 22.09 2007 r.
Na Szczęśliwicach, w sobotę, 22 września 2007 roku, odbył się V Integracyjny Piknik Organizacji Pozarządowych. Szesnastka była jednym ze współorganizatorów. Naszym zadaniem była służba porządkowa oraz pomoc przy rozstawianiu, a później przy składaniu stoisk. W służbie wzięło udział około 15 starszych harcerzy. (PH)
Szesnastka gospodarzem Turnieju Drużyn Puszczańskich
Warszawa-Puszcza Bolimowska, 14-16 września 2007 r.
Nasz Szczep zorganizował Turniej Drużyn Puszczańskich "Mazowsze 2007". Zadanie to powierzył Szesnastce Naczelnik Harcerzy w grudniu 2006 roku. Od kwietnia trwały przygotowania do turnieju, które w decydującą fazę weszły latem. Obrzędowość turnieju nawiązywała do walk podziemia niepodległościowegio z sowiecką okupacją w latach 1944-56. Na turniej przybyło aż siedem Drużyn Puszczańskich, reprezentujących cztery chorągwie. W piątek odbyła się gra miejska, apel i ognisko na Kopcu Powstania Warszawskiego. W sobotę przewieziono uczestników do Puszczy Bolimowskiej (piątkowy nocleg zorganizowano w Gimnazjum im. Staszica), gdzie odbyła się gra terenowa dla zastępów, harc dla przybocznych i zajęcia dla drużynowych oraz ognisko. W nocy zorganizowano grę nocną - przekradankę na miejsce polowej Mszy Świętej, a potem mini-turniej piłkarski i pokazy musztry. Turniej zakończono apelem, na którym Naczelnik Harcerzy hm. Michał Sternicki wręczył buławę zwycięskiej 17 ŁDH. Komendę turnieju stanowili instruktorzy i funcyjni naszego szczepu: komendantem był phm. Lech Najbauer, oboźnym pwd. Piotr Drzazga, kwatermistrzem pwd. Andrzej Karwan, szefem sztabu ćw. Paweł Huras, komendantami gier ćw. Artur Piątek, ćw. Michał Lewandowski, wyw. Karol Kaszyński i wyw. Michała Strzelecki, magazynierem ćw. Michał Kalenik, a ponadto w sztabie znaleźli się hm. Marek Gajdziński i phm. Lesław Kuczyński. Stronę internetową turnieju (www.tdp.16wdh.pl) przygotował wyw. Marcin Gierbisz, a emblemat turnieju zaprojektował wyw. Kajetan Kapuściński. Projektantem plakietki był phm. Andrzej Jaworski (22 Szczep Watra). Zawiszacy użyczyli samochodu oraz pomagali w organizacji zaopatrzenia i w niektórych grach. (LN)
Barykada "Września 1939r."
Warszawa, 8.09 2007 r.
W sobotę 8 września 16WDH uczestniczyła w corocznych uroczystościach pod barykadą września. W zbiórce uczestniczyło 19 harcerzy. Uroczystości trwały ok. 45 min. Szesnastka wystawiła swój poczet sztandarowy. (PH)
Tradycyjny spływ Drzewiczką
Drzewiczka, 31 sierpnia - 2 września 2007 r.
W ostatni weekend wakacji odbył się tradycyjny spływ Drzewiczką, inaugurujący nowy rok pracy harcerskiej. W spływie uczestniczyła kadra szczepu 16WDH, ZZ 16WDH "Grunwald", kadra 16WDH "Sulima", harcerki z 6SDH-ek "Tratwa, 22WDH-ek "Jaworzyna" i dwuosobowa ekipa z 265WDW-ek. Łącznie płynęło 29 osób. Płynęliśmy od ok. godz. 9:00 aż do ok. 2:00 (w nocy). Wspaniałym akcentem była obecność ojca Jerzego Świerkowskiego, który nadał naszemu wyczynowi szczególny duchowy charakter. Organizatorami spływu byli phm. Paweł Burakowski HR oraz ćw. Michał Lewandowski (z pomocą innych). Był to bardzo męczący, ale i owocny spływ, który z pewnością nada dobre tempo w nowym roku harcerskiej pracy (PH).
Zobacz relację ze spływu >>>
Nowy Szczepowy!!!!
Warszawa, 2 sierpnia 2007 r.
Na egzekutywie w dniu 2 sierpnia 2007 r. z inicjatywy drużynowych i przybocznych został wybrany w demokratycznym głosowaniu nowy szczepowy pwd. Piotr Drzazga HO, zastąpił on na tej funkcji hm. Marka Gajdzińskiego HR.
Kariera w Szesnastce: Piotrek był najpierw zastępowym, później został przybocznym (2002) i zarówno plutonowym, prowadził pluton w gimnazjum im. Stanisława Staszica. Na obozie w 2003 r. pełnił funkcje oboźnego, rok i dwa lata później na obozach pełnił funkcje instruktora programowego, natomiast w 2006r. na obozie pełnił funkcje kwatermistrza. Po podziale Szesnastki wspierał kadry obu drużyn radą, pomagał przy grach oraz wspierał organizacje obozu. Zorganizował też dwa zimowiska w 2006 i 2007 roku oraz w 2006r spływ Biebrzą. Uczestniczył w dwóch turniejach drużyn puszczańskich, w kilku białych służbach, wielu biwakach i grach. To jego wsparcie i pomoc w ostatnich miesiącach przekonała nas, że Piotrek świetnie sprawdzi się na funkcji szczepowego! Odkąd jesteśmy w Szesnastce był naszym wodzem! Piotrek jesteśmy z Tobą i życzymy CI powodzenia. Ustępującemu szczepowemu dziękuje za czas poświęcony Szesnastce oraz zaangażowanie które m.in. doprowadziło do wspaniałego rozrostu Szesnastki, jej podziału i powstania szczepu. (Kadra Drużyn)
Kolejny obóz stały za nami
Jez. Orzysz, 1-26 lipca 2007 r.
Zakończył się 78 obóz Szesnastki, który tym razem rozbił namioty nad jez. Orzysz. Obozowaliśmy wspólnie z 6 SDH-ek "Tratwa", 2 DH "Explora", 58 ZDH-ek "Glaucus" oraz 58 ZDH "Cichociemni". Szesnastka wystawiła dwa podobozy: podobóz 16WDH-y "Sulima" (komendant ćw. Michał Lewandowski, oboźny ćw. Karol Czopek) oraz podobóz 16WDH-y "Grunwald" (komendant ćw. Paweł Huras, oboźny ćw. Artur Piątek). Fabułą obozu był Dziki Zachód. Łącznie w podobozach obu drużyn szczepu znalazło się 51 harcerzy Szesnastki; w obozie wzięło także udział pięciu instruktorów szczepu (w różnych okresach trwania obozu). Komendantem zgrupowania był hm. Hieronim Kulczycki (58 ZDH). Podczas obozu odbyło się wiele gier, a także zwiady terenowe, biegi na stopnie, rajd i mnóstwo innych atrakcji. Był to pierwszy obóz po utworzeniu szczepu; można go zaliczyć do bardzo udanych. (PH)
Zobacz statystyki obozowe >>>
Zobacz relację z obozu 16 WDH Grunwald >>>
Letnia wyprawa K2 w Gorgany
Gorgany 30 czerwca - 12 lipca 2007 r.
Tego roku patrol wędrowniczy K2 wybrał się na wędrówkę w Gorgany na Ukrainie. Malownicza i miejscami jeszcze zupełnie dzika trasa dostarczyła wielu przeżyć i przygód.
Zobacz relację z wyprawy >>>
Spływ kajakowy ZZ-tu 16WDH "Grunwald" w Boże Ciało
Rospuda, 7-10 czerwca 2007 r.
W tym roku ZZ-t 16WDH "Grunwald" postanowił spędzić wolny czas na spływie kajakowym. Spływ odbył się wspólnie z harcerkami z żeńskim ZZ-tem 40GDH "Potok" i "Żródło". Łącznie w spływie uczestniczyło 27 osób. Spływanie rozpoczęliśmy na jez. Kamienne a skończyliśmy po wielu przygodach na końcu trasy czyli w Augustowie. Płynęliśmy 4 dni, codziennie po ok. 15 km. Po południu odbywały się zajęcia integracyjne oraz ogniska połączone ze śpiewankami. W czwartek uczestniczyliśmy we mszy św. Spływ był niezwykle udanym wyjazdem. (PH)
Zobacz relację ze spływu >>>
Gra z samarytanki "Grunwaldu"
Warszawa, 1 czerwca 2007 r.
W piątek 1.06 została rozegrana ostatnia gra przed biwakiem kończącym turniej o najlepszy zastęp 16 WDH "Grunwald". Tym razem zastępy sprawdziły swoje umiejętności w samarytance. Najlepszym zastępem okazał się zast. Niedźwiedzie. (PH)
Zakończenie hufcowego kursu zastępowych - rozdanie patentów
Warszawa, 31 maja 2007 r.
W czwartek 31.05 odbyła się zbiórka na, której został zakończony kurs zastępowych. Zostały rozdane również patenty. Z 16 WDH "Sulima" patent otrzymał wyw. Piotr Kończy natomiast z 16WDH "Grunwald" wyw. Dyzma Zawadzki, wyw. Kuba Omiecki i wyw. Krzysiek Matejak - jedyny patent z wyróżnieniem. (PH)
Wycieczka 16WDH "Grunwald"
Pogorzel Warszawska, 19 maja 2007 r.
W sobotę 19 maja, odbyła się wycieczka 16WDH "Grunwald", połączona z turniejem o najlepszy zastęp drużyny. Tym razem tematem zmagań było terenoznawstwo: mapa, szkice terenu, wysokość drzewa, znaki patrolowe itp. Ostatnim elementem turnieju była gra, w której trzeba było niepostrzeżenie podkraść się pod bunkier i zdobyć go. Na koniec odbyło się ognisko. Przeszliśmy ok. 12 km. Wycieczka trwała ok. 7 godz. i uczestniczyło w niej 17 harcerzy. Rywalizację na wycieczce wygrał zastęp Wilki wyw. Łukasza Juszkiewicza. Po wycieczce 6 osób udało się jeszcze na ognisko zorganizowane przez ks. Jerzego Świerkowskiego związane z 350 - rocznicą śmierci Andrzeja Boboli. (PH)
Wyniki gry z terenoznawstwa >>>
Zobacz relację >>>
Obchody 350-tej rocznicy śmierci św. Andrzeja Boboli
Warszawa, 16 maja 2007 r.
W 350-tą rocznicę męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli, patrona Metropolii Warszawskiej i Polski, odprawiona została uroczysta Msza Św. w sanktuarium oo. jezuitów na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Mszę odprawił ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głodź, a Słowo Boże głosił metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz. We Mszy Św. uczestniczyło dwóch instruktorów naszego szczepu oraz drużynowy i czterech harcrerzy "Grunwaldu", pełniąc służbę reprezentacyjną w poczcie sztandarowym Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, a także dwóch ratowników HOPR z Szesnastki. Szesnastka wystawiła również swój sztandar. (LN)
Spotkanie starszyzny UNDHR zamiast zlotu
Warszawa, 13 maja 2007 r.
Zamiast tradycyjnego wiosennego zlotu najstarszych drużyn harcerskich, odbyła się tylko zbiórka korespondentów i instruktorów. Obecni byli przedstawiciele środowisk warszawskich (w tym korespondent Szesnastki), a także łódzkiego i poznańskiego. Zbiórkę zorganizowała warszawska Pomarańczarnia, której instruktorka, phm. Helena Jędrzejczak, została Marszałkiem (Vice-Marszałkiem został korespondent Szesnastki, ćw. Michał Kalenik). Za rok zlot organizuje Szesnastka i Dwudziesta Druga. (LN)
Hufcowy kurs zastępowych
Cybulice Małe, 12-13 maja 2007 r.
W dniach 12-13 maja na bunkrach w Cybulicach, odbył się hufcowy kurs zastępowych, kończący cykl szkolenia. W kursie uczestniczyło dziewięciu kursantów z czego czterech harcerzy z Szesnastki (trzech z Grunwaldu i jeden z Sulimy). Przy kursie pomagał też drużynowy i przyboczny Grunwaldu. Nie są jeszcze znane wyniki kursu i ilość zdobytych patentów. (PH)
Służba w czasie Mszy Św. Za Ojczyznę
Warszawa, 6 maja 2007 r.
Szesnastka po raz kolejny wspomogła środowiska kombatanckie Szarych Szeregów w organizacji uroczystej oprawy Mszy Świętej za Ojczyznę, odprawionej, jak co roku, w kościele pw. św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W tym roku msza odbyła się nie 3 maja, lecz 6 maja, w niedzielę. Szesnastka wystąpiła ze swoim sztandarem. W służbie wzięło udział siedmiu harcerzy Szczepu, którymi dowodził phm. Lesław Kuczyński. Dwóch drużynowych oraz jeden z zastępowych stanowiło poczet sztandarowy Szesnastki, a jeden z przybocznych - wspomagał poczet Szarych Szeregów. Dodatkowo jeden z zastępowych przygotował czytanie w czasie liturgii słowa, a jeden - stanowił rezerwę. (PH)
Wycieczka rowerowa ZZ-tu "Grunwaldu"
Powsin-Las Kabacki, 5 maja 2007 r.
ZZ "Grunwaldu" zorganizował wyceiczkę rowerową na trasie Warszawa-Powsin-Las Kabacki. Wzięło w niej udział dwóch zastępowych pod wodzą drużynowego i przybocznego. Przejechano około 42 kilometrów. (PH)
Zobacz relację z wycieczki >>>
Bieszczadzka wyprawa zastępu K2
Wetlina - Cisna, 27 kwietnia - 3 maja 2007 r.
Trzyosobowa grupa turystyczna z zastępu K2 pod wodzą h.o. Marka Marczaka (pozostali uczestnicy: ćw. Jakub Kurek i wyw. Michał Strzelecki) zorganizowała wiosenną wyprawę w Bieszczady. Trasa wiodła z Wetliny (przez Przełęcz M. Orłowicza, Smerek, Połoninę Wetlińską, Brzegi Górne, Połoninę Caryńską, Przysłup Caryński, Widełki, Bukowe Berdo, Tarnicę, Szeroki Wierch, Ustrzyki Górne, Wielką Rawkę, Dział, Okrąglik i Jasło) do Cisnej. Noclego organizowano m.in. w bieszczadzkich schroniskach PTTK. Każdy z uczestników wyprawy zdobył około 120 punktów do Górskiej Odznaki Turystycznej. Nasi wędrowcy spotkali na szlaku dobrą znajomą z dwóch ostatnich obozów, phm. Karolinę Kustrę, obecnie hufcową. (MS)
Biwak rowerowy "ZZ-tu "Sulimy"
Kamieńczyk, 27-30 kwietnia 2007 r.
ZZ "Sulimy" w składzie: drużynowy, przyboczny, czterech zastępoowych i kandydat na drugiego przybocznego, zorganizował wiosenny biwak rowerowy w lasach w okolicach Kamieńczyka. Bazę noclegową stanowiła działka rodziców jednego z zastępowych. (ML)
Zobacz relację z biwaku >>>
II historyczny rajd Ochoty
Warszawa, 14 kwietnia 2007 r.
Szesnastka po raz drugi wsparła organizację rajdu historycznego Ochoty. Tym razem, 10 harcerzy z Szesnastki wraz z sześcioma harcerkami z 22 WDHek "Jaworzyna", obstawiło samodzielnie kilka przeszkód. (LK)
Gra samarytańska i sygnalizacyjna dla zastępów "Sulimy"
Warszawa, 13 kwietnia 2007 r.
W grze zastępów "Sulimy", poświęconej technikom udzielania pierwszej pomocy oraz sygnalizacji, wzięło udział 14 harcerzy i 6 funkcyjnych-organizatorów. Gra zaczęła się zbiórka pod Pomnikiem Lotnika, gdzie zastępy otrzymały kartki z zaszyfrowanym opisem miejsca gry; było to boisko na stadionie "Skry". Tam odbył się apel rozpoczynający zawody. Na pierwszej przeszkodzie należało odczytać wiadomość zaszyfrowaną Morsem. Na kolejnej, ratownik HOPRP oceniał sposób udzielenia pomocy dziewczynie ze złamaniem otwartym. Na kolejnej przeszkodzie leżała nieprzytomna osoba, a na następnej - trzeba było udzielić zareagować prawidłowo na krwotok z nosa. Ostatnim zadaniem było udzielenie pomocy w przypadku odczuwalnego ucisku w klatce piersiowej. Po zakończeniu gry odbyła się jeszcze rada ZZtu oraz mecz piłkarski. (AB&FA)
I gra z cyklu Turniej o najlepszy zastęp 16WDH "Grunwald"
Warszawa, 13 kwietnia 2007 r.
W piątek 13.04 została rozegrana gra w ramach turnieju o najlepszy zastęp drużyny. Na początku zbiórki został odczytany rozkaz, później zastępy musiały zmierzyć się z szyframi, morse'm, jez. angielskim. Kulminacyjnym momentem gry była walka o agenta. Po dosyć mocnym oprze szpiega trzem zastępom udało się go doprowadzić do bazy. I miejscem musiały podzielić się dwa zastępy Wydry i Bobry, ponieważ uzyskały taką samą liczbę punktów. W zbiórce łącznie uczestniczyły 42 osoby.(PH)
Zobacz wyniki gry >>>
Zobacz relację >>>
Służba na rzecz mieszkańców dzielnicy Ochota
Warszawa, 5-6 Kwietnia 2007 r.
W Wielki Czwartek ZZ-t "Grunwaldu" wsparł dzielnicę Ochota w służbie na rzecz kombatantów. Naszym zadaniem było roznoszenie świątecznych paczek, głównie po terenie Ochoty. Podzieliliśmy sina trzy ekipy, każda udała się w inne miejsca, łącznie musieliśmy odwiedzić 55 mieszkań. Udało nam się dotrzeć we wszystkie wskazane miejsca, lecz nie wszystkich kombatantów zastaliśmy. Służba trwała od godz. 12 do ok. 16. Następnego dnia ZZ "Sulimy" pomógł przy przeniesieniu paczek do samochodu oraz dostarczeniu jeszcze jednej paczki. (PH)
Wyprawa rowerowa ZZ-tu "Sulimy"
Puszcza Kampinoska, 5 kwietnia 2007 r.
Drużynowy i trzech zastępowych 16 WDH "Sulima" wybrało się na pierwszą w tym sezonie wycieczke rowerową na trasie Warszawa - Puszcza Kampinoska. Przejechano około 55 km. W trakcie wyprawy przyjęto do Zastępu Zastępowych nowego zastępowego. (MS)
Zobacz relację >>>
Uroczystości Hufca Praga Północ
25 marca 2007 r.
Dwóch harcerzy Szesnastki, Harcerz Orli Marek Marczak i ćwik Michał Lewandowski, pomagali 62 Szczepowi Harcerskiemu w pełnieniu służby Drużyny Reprezentacyjnej podczas uroczystości nadania imienia Wigierczyków oraz wręczenia nowego sztandaru Hufcowi Praga Północ. (MS)
Biwak hufca "Klucz" - dwa pierwsze miejsca dla Szesnastki
Zielonka, 16-18 Marca 2007 r.
W dniach 16-18 marca w Zielonce odbył się biwak hufca "Klucz". W zlocie uczestniczyły dwie drużyny 16WDH: "Sulima" i "Grunwald", łącznie 33 osoby. Podczas biwaku odbyła się rywalizacja zastępów. Zastępy rywalizowały ze sobą na grze, na której musiały się wykazać umiejętnościami z zakresu technik harcerskich, w turnieju sportowym oraz grze nocnej. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych najlepszym zastępem okazał się zastęp "Niedźwiedzie" z "Grunwaldu". W punktacji drużyn pierwsze miejsce zajęła "Sulima" a drugie miejsce "Grunwald". Był to dosyć ciężki biwak, ale mocno nas podbudował. (PH)
Turniej sportowy 16WDH "Sulima" i "Grunwald"
Warszawa, 10 Marca 2007 r.
10 Marca na sali gimnastycznej gimnazjum im. S. Staszica zostały rozegrane dwa turnieje sportowe dwóch drużyn Szesnastki. "Grunwald" rozpoczął swój turniej o godz. 8:30. Do rywalizacji stanęły 4 drużyny-zastępy, łącznie 25 osób. Najpierw rozegraliśmy ligę hokeja a później koszykówki. "Sulima" rozpoczęła turniej później, do rywalizacji stanęły 3 drużyny-zastępy, ok. 15-20 osób. "Sulima" rozegrała tylko ligę uni-hokeja. Odbył się też mecz pomiędzy najlepszymi hokejowymi zastępami obu drużyn (Niedźwiedzie vs. Żbiki). Mecz zakończył się zwycięstwem 3:0 dla zastępu Niedźwiedzie. Po turnieju dla chętnych odbyło się jeszcze kilka meczy. (PH)
Wyniki rywalizacji:
"Grunwald" | |
Turniej uni-hokeja: | Turniej koszykówki: |
1. "Niedźwiedzie" 2. "Wydrołki" (wydry + orły) 3. "Wilki" 4. "Lisy" król strzelców: Maślak |
1. "Wydrołki" 2. "Niedźwiedzie" 3. "Wilki" 4. "Lisy" |
Zwycięzcami całego turnieju okazał się zastęp "Niedźwiedzie" zast. wyw. Kajetan Kapuściński |
"Sulima" |
Turniej uni-hokeja |
1. "Żbiki" 2. "Jastrzebie" 3. "Rysie" |
Zwycięzcami całego turnieju okazał się zastęp "Żbiki" zast. wyw. Michał Trocha |
Spotkanie ZZ-tów z okazji Dnia Myśli Braterskiej
Warszawa, 23 lutego 2007 r.
Z okazji DMB i w ramach spotkania po iskowego, zwanego w niektórych kręgach święto gór, oba ZZ-ty Szesnastki spotkały się z ZZ-tem 22 WDH-ek"Jaworzyna". Spotkanie odbywało się w szkole na Pradze. Wspólnie, powspominaliśmy zimowisko, pośpiewaliśmy oraz wysłuchaliśmy gawędy dh. wyw. Michała Lenarta o Baden Powel-u i DMB. W spotkaniu uczestniczyło 11 harcerzy Szesnastki oraz 11 harcerek. Miłym akcentem była uczta cukierkowa. (PH)
Targi "Woda i Wiatr 2007"
Warszawa, 17 lutego 2007 r.
Oba ZZ-ty 16WDH "Grunwald" i "Sulima" osobno udały się na targi "Wiatr i Woda" odbywające się w Warszawskiej hali Expo XXI. Na targach obejrzeliśmy najnowszy sprzęt wodny m.in. Jachty, łodzie, kajaki i wiele innych rzeczy. Obejrzeliśmy pokaz "kajakarstwa freestjalowego" oraz ratownictwa. Powstały też pierwsze plany dotyczące wyprawy kajakowej w Boże Ciało. W zbiórce uczestniczyło łącznie 15 osób. (PH)
Zobacz relację >>>
Choinka Szczepu
Warszawa, 11 lutego 2007 r.
W gmachu szkoły podstawowej nr 61 na ul. Białobrzeskiej w Warszawie odbyła się Choinka Szczepu. Wzięło w niej udział około 140 gości (w tym delegacja 22 WDH-eh "Jaworzyna") oraz dwie drużyny harcerzy i jedna gromada zuchów wchodzące w skład Szczepu (wraz z instruktorami - 56 osób). Choinka rozpoczęła się uroczystym apelem, na którym odczytano pierwszy rozkaz szczepowego, hm. Marka Gajdzińskiego. Kilka słów do zebranych harcerzy i gości wypowiedziała Pani Hanna Gęściak-Wojciechowska, Przewodnicząca Komisji Kultury Dzielnicy Ochota, która przekazała na ręce szczepowego dyplom z podziękowaniami za współpracę Szesnastki z urzędem Dzielnicy Ochota. Krótką gawędę wygłosił także Zawiszak, dh Wojciech Świątkowski, wspominając żyjących jeszcze przedwojennych harcerzy Drużyny, z których aż pięciu zaszczyciło swoją obecnością naszą uroczystość. Po apelu goście zwiedzali wystawę fotografii w sali gimnastycznej, w tym zdjęcia przedstawiające syntezę ostatnich pięciu lat pracy Drużyny, a także ekspozycję dokumentów, trofeów i innych pamiątek, jakie udało się zgromadzić w ciągu ostatnich lat. W rozbitym na sali namiocie dziesięcioosobowym rozstawiono stoliki, na których prezentowano fragmenty odrestaurowanych dokumentów hufca z lat 1928-29 (z notatkami z wizytacji 16 WDH), "Sulimczyki" z roku 1938, krzyż harcerski wykonany w drewnie przez współjeńców oflagu Murnau dla Zawiszaka, Ignacego Wądołkowskiego w 1942 roku, szablę - trofeum ze Zlotu św. Jerzego 2006 oraz ostrogi zdobyte w trakcie rajdu ułańsko-harcerskiego w 2004 roku, a także kilka proporczyków, dyplomów i pucharów oraz albumów z fotografiami. Kominek rozpoczął się od kilku słów szczepowego, po którym głos zabierali także inni instruktorzy Szczepu. Pokazano także przygotowaną przez harcerzy prezentację slajdów z roku 2006 (dzięki uprzejmości i wsparciu Zawiszaka, Dariusza Orłowskiego, który użyczył swojego projektora). Na sali gimnastycznej rozstawiono stoliki z ciastem i napojami dla gości, a także punkt dystrybucji choinkowego "Sulimczyka", oraz innych wydawnictw ZHR. Choinka zakończyła się około godziny 19:30. Serdeczne podziękowania składamy Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 61 za udostępnienie budynku na naszą uroczystość. (LN)
Zobacz choinkowy numer Sulimczyka >>>
Zobacz rozkaz >>>
Zimowisko św. Katarzynie "Legenda Zawiszy Czarnego"
św. Katarzyna, 27 stycznia - 03 Luty 2007 r.
55 zimowisko Szesnastki "Legenda Zawiszy Czarnego" w pięknej zimowej scenerii gór Świętokrzyskich dobiegło końca. Zimowisko było zgrupowaniem 16WDH"Grunwald", 16WDH"Sulima" i 22WDH-ek "Jaworzyna". Łącznie bylo nas 54 osoby. Podczas zimowiska odbyło się kilka wypraw: na Łysica, na św. Krzyż, niebieskim szlakiem z Bodzętyna do św. Katarzyny. Zobaczyliśmy zamek w Chęcinach Bodzętynie i w Ujeździe (Krzyżtopór), Dąb Bartek, muzeum w Szydłowcu, klasztor na św. Krzyżu. Odbyło się kilka gier m.in. odbijanie sztandaru podczas bitwy pod Grunwaldem, czy próba ocalenia Zawiszy Czarnego z niewoli Tureckiej. Ciekawymi punktami programu był kinder - bal wzorowany na balu rycerskim, poczta sympatyczna wspólnie z 22WDH-ek "Jaworzyna", oraz zajęcia ZZ-tu (szkolenie DISC, spotkania z żeńskim ZZ-tem). Wszystkim uczestnikom na zimowisku bardzo się podobało. Pragniemy też podziękować Jaworzynie za miłe wspólnie spędzone chwile, oraz zawiszakowi Jackowi Kajakowi za obecność i wsparcie swoim długoletnim doświadczeniem. (PH)
Zobacz relację z zimowiska >>>
Zimowa wyprawa K2 w Beskid Sadecki
Beskid Sądecki, 27 stycznia- 3 lutego 2007 r.
Patrol wędrowników K2 w terminie ferii wybrał się na wyprawę w Beskid Sadecki.
Zobacz relację >>>
Udział Szesnastki w inscenizacji Powstania Styczniowego
Puszcza Kampinoska, 19-20 stycznia 2007 r.
Dwóch harcerzy Szesnastki, Michał Kalenik i Daniel Karkowski, wzięło udział w inscenizacji działań powstańców styczniowych w Puszczy Kampinoskiej, zorganizowanej przez kadrę kursu Agricola dla wędrowników chorągwi mazowieckiej. Wspólnie z grupą rekonstrukcji historycznej ćwiczono się w strzelaniu (w tym z karabinów z epoki; najwięcej punktów zdobył Daniel Karkowski) oraz w działaniach taktycznych (odwrót, formowanie "jeża") i powożeniu bryczkami. Przeprowadzono także burzliwą debatę.
Powstał Szczep 16WDHiZZ
Warszawa, 1 stycznia 2007 r.
Z dniem 1 stycznia 2007 roku wszedł w życie rozkaz hufcowego L10/2006 z 22 grudnia 2006 roku, którym powołano dwie drużyny noszące numer "16", mianowicie 16 WDH "Grunwald" (p.o. drużynowego ćw. Paweł Huras) i 16 WDH "Sulima" (p.o. drużynowego ćw. Michał Lewandowski). Tym samym rozkazem hufcowy powołał Szczep 16 Warszawskich Drużyn Harcerzy i Gromad Zuchów, w którego skład wchodzą: 16 Warszawska Gromada Zuchów "Rycerze Czarnego Orła", 16 Warszawska Gromada Zuchów "Rycerze Czarnej Zbroi", 16 Warszawska Drużyna Harcerzy "Grunwald" i 16 Warszawska Drużyna Harcerzy "Sulima" oraz samodzielny zastęp K2. Hufcowy wystąpił do komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy o powołanie na funkcję szczepowego hm. Marka Gajdzińskiego. (LN)