Wigilia w Szczepie 123 WDHiZ
Warszawa, 19 grudnia 2004 r.

Drużynowy, przyboczny i dwaj zastępowi odwiedzili zaprzyjaźniony Szczep 123 WDHiZ, uczestnicząc w wigilijnym spotkaniu. (LN)
Zobacz relację >>>

Opłatek u Warszawskiej Czwórki
Warszawa, 18 grudnia 2004 r.

Delegacja ZZtu Drużyny spotkała się na opłatku z harcerkami z Warszawskiej Czwórki. Po obejrzeniu scenki przygotowanej przez harcerki, podzielono się opłatkiem i składano sobie serdeczne życzenia. (LN)

Spotkanie opłatkowe harcerzy i rodziców
Warszawa, 16 grudnia 2004 roku

W Gimnazjum im. Staffa odbyło się spotkanie opłatkowe Szesnastki. W wigilii Drużyny uczestniczyli harcerze i zaproszeni goście, głównie rodziny harcerzy. Przybył także gość honorowy - hm. Stanisław Korwin-Szymanowski. Po uroczystym apelu i odczytaniu rozkazu, Drużynowy złożył zebranym serdeczne życzenia, następnie ZZ wystąpił z jasełkami, a potem odbyły się prezentacje kolęd przygotowanych przez zastępy. Podano także ciasto w większości przygotowane przez harcerzy. W spotkaniu wzięło udział 42 harcerzy i 3 instruktorów 16 WDH. Zobacz rozkaz wigilijny. (LN)
Zobacz rozkaz >>>

Sukces ratowników Szesnastki w III Manewrach Okręgu Mazowieckiego HOPR
Łuków - Gręzówka, 10-12 grudnia 2004 r.

Patrol HOPR o kryptonimie MA-P0001, działający przy 16 WDH, zdobył trzecie miejsce w grze patrolowej, która odbyła się w trakcie III Manewrów Okręgu Mazowieckiego HOPR w Łukowie i Gręzówce. Dwóch harcerzy Szesnastki, HO Krzysztof Pasternak i ćw. Daniel Karkowski, zdali egzamin i zdobyli stopnie Ratownika, przy czym Daniel Karkowski zajął jednocześnie pierwsze miejsce w grze indywidualnej i najlepiej napisał test na Ratownika. Manewry zwizytował Komendant Główny HOPR, Lech Najbauer.(LN)
Zobacz relację z manewrów >>>

Szkolenie instruktorskie HOPR
Warszawa, 4-5 grudnia 2004 r.

Instruktor Szesnastki, Komendant Główny HOPR, phm. Lech Najbauer, współorganizował i prowadził część zajęć na kolejnym szkoleniu dla instruktorów HOPR. Kurs odbył się tradycyjnie w gmachu Gimnazjum im. Staszica, gdzie działa nasza Drużyna, a sprzęt niezbędny do szkolenia (rzutnik multimedialny) udostępniła firma, w której pracuje Zawiszak, Jakub Skrzyński. (LN)

Szesnastka w Drogowskazach nr 73
Warszawa, 30 listopada 2004 r.

W 73. numerze pisma instruktorów Organizacji Harcerzy ZHR znalazła się okładka ze zdjęciem Szesnastki i dwa teksty o naszej drużynie: "Tradycje, zwyczaje i obrzędy Warszawskiej Szesnastki" phm. Lecha Najbauera i "relacja z Turnieju Drużyn Puszczańskich autorstwa mł. Konrada Winiarskiego. (MG)
Zobacz streszczenie artykułu Lecha Najbauera >>>

Sukces harcerza Szesnastki na hufcowym kursie zastępowych
Porządzie, 28 listopada 2004 r.

Zakończyła się kolejna edycja kursu Szkoły Zastępowych WHH "Klucz". Do kursu przystąpiło aż 11 harcerzy Szesnastki, z czego do końca wytrwało i zaliczyło szkolenie jedynie czterech (Alek Kućma, Marcin Gierbisz, Adam Gajdziński i Maurycy Kiendziński). Maurycy Kiendziński odniósł wielki sukces zdobywając jako jedyny uczestnik kursu patent zastępowego z wyróżnieniem. (LN)

Akcja zarobkowa
Warszawa, 26 - 29 listopada 2004 r.

W supermarkecie Real na Okęcie odbyła się kolejna akcja zarobkowa Drużyny. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zimowisko. (LN)

Złaz Organizacji Harcerzy "Stopnie Harcerzy ZHR"
Łódź, 26 - 28 listopada 2004 r.

W Łodzi odbył się Złaz instruktorów ZHR poświęcony stopniom harcerzy. W Złazie uczestniczyło dwóch instruktorów Szesnastki. W pracach komisji przygotowującej materiały brał udział instruktor Szesnastki, Komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, hm. Marek Gajdziński. (LN)

Kolejny HO w Drużynie
Warszawa, 11 listopada 2004 r.

Marek Marczak, otrzymał stopień Harcerza Orlego. Tym samym mamy więc w Drużynie aż pięciu Harcerzy Orlich! (AK)

Święto Niepodległości
Warszawa, 11 listopada 2004 r.

Drużyna uczestniczyła w obchodach Święta Niepodległości, m.in. biorąc udział w uroczystej Mszy Św. (LN)
Zobacz relację >>>

Spotkanie z rodzicami przed zimowiskiem 16 WDH
Warszawa, 5 listopada 2004 r.

W dniu 5 listopada odbyło się spotkanie z rodzicami harcerzy Szesnastki zamierzającymi uczestniczyć w zimowisku Drużyny w lutym 2005 roku. Spotkanie odbyło się 5 listopada (piątek), w sali nr 24 w szkole nr 23 o godzinie 18:00. (AK)

Szesnastka odwiedziła mogiłę Jurka Wądołkowskiego
Milanówek, 31 października 2004 r.

Delegacja Drużyny odwiedziła grób jednego z założycieli Drużyny, Śp. Jerzego Wądołkowskiego. W ramach Akcji "Grunwald" młodzi harcerze mieli po raz pierwszy okazję stanąć nad mogiłą tak ważnej dla historii 16 WDH postaci. Sprzątnięto nagrobek i zapalono znicz, oddając cześć szczątkom Jurka. (LN)
Zobacz relację >>>

Pogrzeb hm RP Tomasza Strzembosza
23 października 2004 r.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej pożegnał hm RP Tomasza Strzembosza. Wśród ponad czterdziestu sztandarów uczestniczących w nabożeństwie żałobnym w kościele pw. Św. Zygmunta na Bielanach oraz pochylonych nad mogiłą Druha Tomasza na Powązkach nie zabrakło także sztandaru 16 WDH. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła ośmioosobowa delegacja Drużyny. (LN)

Wycieczka poborowa Plutonu II
Okolice Falenicy, 23 października 2004 r.

Ostatnią wycieczkę w ramach tegorocznej akcji poborowej odbyli poborowi ze Szkoły Podstawowej nr 23. Pod wodzą plutonowego oraz jednego zastępowego sześciu chętnych do wstąpienia do Szesnastki udało się na wycieczkę w lasy w okolice Falenicy. (LN)

Szesnastka wygrała z Osiemdziesiątką!
Warszawa, 21 października 2004 r.

Siatkarze Szesnastki w składzie: Marek Marczak, Paweł Huras, Krzysztof Pasternak, Maurycy Kiendziński, Artur Piątek, Michał Lewandowski, Piotrek Drzazga, Michał Kalenik i Daniel Karkowski, zagrali mecz towarzyski z Osiemdziesiątką. Spotkanie, które miało miejsce na sali gimnastycznej w IX LO im. Klementyny Hoffmanowej, zakończyło się zwycięstwem Szesnastki stosunkiem 3 do 0. (AK, źródło: Marek Marczak)

Msza Św. za Zawiszaków i rozpoczęcie Akcji Grunwald
Warszawa, 20 października 2004 r.

W kościele Św. Jacka odbyła się tradycyjna Msza Św. za Zawiszaków. Wzięło w niej udział czterech instruktorów i 30 harcerzy 16 WDH oraz kilku Zawiszaków. Po Mszy odbył się apel, na którym odczytano rozkaz drużynowego o rozpoczęciu Akcji Grunwald. W ramach tej akcji harcerze będą zdobywać plakietkę Drużyny, a poborowi także kostki i krajki. (LN)
Zobacz rozkaz >>> 

Pieczony ziemniak w SP nr 23
Zalesie Góne, 20 października 2004 r.

W ramach akcji poborowej odbyła się ostatnia w tym roku wycieczka szkolna pod nazwą "Rajd Pieczonego Ziemniaka". Dwie klasy piąte ze szkoły podstawowej nr 23 wyjechały do Zalesia Górnego pod wodzą instruktora 16 WDH oraz dwóch instruktorek StoHaru. Tradycyjnie odbył się przemarsz lasami, gra "Dwa proporce", konkurs rozpalania ognisk, pieczenie kiełbasek, zbieranie zielników i występy klas. Wyprawa zakończyła się pod szkołą około 16:10. (LN)

Zbiórka poborowa Plutonu III
Warszawa, 16 października 2004 r.

W sobotę odbyła się zbiórka poborowa Plutonu III na Szczęśliwicach. Zorganizowano grę w piłkę, grę zręcznościową na pajęczynie oraz symboliczne urodziny jednego z zastępowych. (LN)

Zmarł hm. Tomasz Strzembosz, pierwszy Przewodniczący ZHR
Warszawa, 16 października 2004 r.

Po ciężkiej chorobie odszedł na wieczną wartę hm. Tomasz Strzembosz, współzałożyciel, pierwszy Przewodniczący oraz Honorowy Przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Pośmiertnie otrzymał stopień Harcmistrza Rzeczypospolitej. Szesnastka, o której wielokrotnie wypowiadał się ciepło, stanie nad mogiłą druha Tomasza ze sztandarem. Termin zostanie podany wkrótce. (LN)

Dzień Integracji w Gimnazjum Staffa
Warszawa, 15 października 2004 r.

Szesnastka wzięła udział w szkolnym Dniu Integracji w Gimnazjum im. Staffa. W ramach akcji poborowej zorganizowano wystawę zdjęć i zachęcano uczniów klas pierwszych do wstąpienia do Drużyny. (LN)

Wycieczka poborowa II i III Plutonu do Lasów Nadarzyńskich
Lasy Nadarzyńskie, 9 października 2004 r.

Instruktor Szesnastki, trzech harcerzy z III Plutonu oraz chętni do wstąpienia do harcerstwa chłopcy z gimnazjum Staffa oraz dwóch ochockich podstawówek (23 i 61) wyjechali w Lasy Nadarzyńskie na wycieczkę poborową. W wyprawie wzięło udział 15 osób. (LN)
Zobacz relację z wycieczki >>> 

Wycieczka poborowa I Plutonu do Pogorzeli
Lasy Otwockie, 9 października 2004 r.

Drużynowy wraz z zastępowymi z II Plutonu, harcerzami z I Plutonu i chętnymi uczniami ze Staszica zorganizowali wycieczkę na bunkry do Pogorzeli Warszawskiej. Uczestniczyło łącznie 10 osób. (LN)
Zobacz relację z wycieczki >>>  

Instruktor Szesnastki wziął udział w spotkaniu Wielkiej Głównej Kwatery Harcerzy
Lwów, 2-3 października 2004 r.

Instruktor 16 WDH, Komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, hm. Marek Gajdziński, wziął udział w spotkaniu WGKH we Lwowie, na której przedstawił projekt Regulaminu Stopni Harcerskich, oparty m.in. na doświadczeniach i obserwacjach naszej Drużyny. (LN)

Wycieczka poborowa dla uczniów Gimnazjum im. Staffa
Warszawa - Zalesie Górne, 2 października 2004 r.

W sobotę dobyła się wycieczka dla około 160 uczniów klas pierwszych Gimnazjum im. Staffa. W wyprawie na Zimne Doły w Zalesiu Górnym wzięli udział harcerze III Plutonu wraz z plutonowym, dwóch instruktorów Szesnastki oraz instruktorka i harcerka 16 WDH-ek. (LN)

Wycieczka poborowa dla uczniów Gimnazjum im. Staszica
Warszawa - Zalesie Górne, 24 września 2004 r.

W piątek pięć klkas pierwszych z Gimnazjum im. Staszica wyruszyło na wycieczkę integracyjno-poborową do Zalesia Górnego. W wyprawie na Zimne Doły wzięli udział harcerze I Plutonu oraz instruktor Szesnastki i instruktorka 16 WDH-ek. (LN)

SZESNASTKA NAJLEPSZĄ DRUŻYNĄ HARCERZY W ZHR!!!
Wrocław-Trzebnica, 24-26 września 2004 roku

Szesnastka stanęła do rywalizacji o tytuł "Drużyny Rzeczypospolitej", tj. najlepszej drużyny harcerzy w ZHR. Pokonując dwie drużyny z Chorągwi Pomorskiej, 16 WDH zdobyła zaszczytne miano po trwających dwa dni zawodach. Szesnastka - klaw boys! (LN)
Zobacz relację z turnieju >>>  
Zobacz statystyki turnieju >>>

Szesnastka pierwszą Drużyną Mazowsza
Zalesie Górne, 18-19 września 2004 r.

Szesnastka w sile 32 harcerzy i instruktorów stanęła do walki z drużynami harcerzy z całej Chorągwii Mazowieckiej na tegorocznym Zlocie Św. Jerzego. Odnieśliśmy wielki sukces, zdobywając miano Drużyny Włóczni (najlepsza drużyna Mazowsza) i Drużyny Szabli (najlepsza drużyna na Zlocie). Zastęp "Szopy" okazał się najlepszym, zastępem na Mazowszu. (LN)
Zobacz relację ze zlotu >>>  
Zobacz miejsca Szesnastki w rywalizacji zlotowej >>>

Barykada Września
Warszawa, 8 września 2004 r.

Drużyna wraz ze swoim sztandarem wzięła udział w dorocznych uroczystościach pod pomnikiem Barykady Września na rogu ulic Grójeckiej i Opaczewskiej. (MG)
Zobacz relację >>>  

Spływ kajakowy Zastępu Zastępowych
Odrzywół - Mogielnica, 4-5 września 2004 r.

W pierwszy weekend po wakacjach, Szesnastka zorganizowała spływ kajakowy rzekami Drzewiczką i Pilicą na odcinku od Odrzywołu do Tomczyc. Oprócz ZZ-tu Szesnastki w spływie uczestniczyły też ZZ-ty drużyn poznanych na ostatnim obozie, w tym szóstka harcerek z "Samotni", dwie z "Maryny" oraz po jednej przedstawiciece z "Elfów z Gwiezdej Wieży" i "Wędrownych Ptaków". (MG, AK)
Zobacz relację ze spływu >>>

Inscenizacja bitwy napoleońskiej
Anglia, 26 sierpnia - 2 września 2004 r.

W ramach współpracy z Ułanami Krechowieckimi, dwaj harcerze 16 WDH z III Plutonu udali się do Anglii na udział w inscenizacji bitwy z czasów napoleońskich (LN).
Zobacz relację z wyprawy >>>

Obóz wędrowny
Beskid Śląski, 21-28 sierpnia 2004 r.

W ostatnim tygodniu wakacji odbył sie obóz wędrowny 16 WDH w Beskidzie Śląskim. W ciągu 7 dni wędrówki harcerze przebyli trasę: Bielsko-Biała - Szyndzielnia - Szczyrk - Skrzyczne - Przełęcz Salmopolska - Wisła - Barania Góra - Wisła - Stożek - Czantoria - Ustroń - Równica - Górki Wielkie - Bielsko-Biała. W obozie wzięło udział 8 harcerzy oraz 1 instruktor. Kadrę obozu stanowili: komendant - phm. Lesław Kuczyński, oboźny - HO Piotr Drzazga, kwatermistrz - ćw. Marek Marczak. (LN) 
Zobacz relację z obozu >>>

Dzielni Zawiszacy - artykuł w Gazecie Wyborczej
Warszawa, 20 sierpnia 2004 r.

W Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł zawierający relację Zygmunta Głuszka ps. Victor, komendanta hufca Ziem Zachodnich w Szarych Szeregach, w której wspomina on o brawurowej akcji Jacka i Placka (harcerzy Szesnastki) polegającej na przenoszeniu meldunków od dowódcy powstania do oddziałów AK stacjonujących w Lasach Chojnowskich. (MG)
Zobacz artykuł "Dzielni Zawiszacy" w Gazecie Wyborczej >>>    

Szesnastka otrzymała kategorię puszczańską
Warszawa, 13 sierpnia 2004 r.

Rozkazem Naczelnika OHy ZHR nr L08/04 przyznano 16WDH kategorię drużyny puszczańskiej. Jest to najwyższa kategoria przyznawana drużynom harcerskim ZHR. W chorągwi mazowieckiej tylko nasza drużyna otrzymała ten zaszczytny tytuł na rok 2004. (MG)

Nie tylko Szare Szeregi - artykuł prof. Tomasza Strzembosza w Rzeczpospolitej
Warszawa, 1 sierpnia 2004 r.

W specjalnym wydaniu Rzeczpospolitej z dnia 1 sierpnia 2004 r. poświęconym 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego znalazł się obszerny artykuł profesora Tomasza Strzembosza pt. "Nie tylko Szare Szeregi", w którym autor naświetla sytuację w konspiracyjnym harcerstwie w okresie okupacji hitlerowskiej i stalinowskiej. Wskazuje w nim  Warszawską Szesnastkę jako dużą i prężną organizację zaraz po tych największych - Szarych Szeregach i Hufcach Polskich.
Zobacz artykuł "Nie tylko Szare Szeregi" w Rzeczpospolitej >>> 

III Narodowy Zlot Harcerzy w 60 Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 28 lipca - 2 sierpnia 2004 r.

Na przełomie lipca i sierpnia odbył się w Warszawie Zlot Organizacji Harcerzy ZHR. Wśród 500 harcerzy, znalazła się też 40 osobowa reprezentacja Szesnastki. Zlot był bardzo wyczerpujący. Budowa obozu i nieustanne służby na mieście wypełniły bez reszty 6 dni zlotu. Szesnastka jako najliczniejsza, najbardziej zgrana, najlepiej umundurowana i wymusztrowana drużyna zlotu, posyłana była na liczne służby o charakterze reprezentacyjnym. Prowadziła kolumnę zlotu podczas przemarszu z Placu Bankowego na Plac Powstańców Warszawy, była drużyna reprezentacyjną ZHR podczas przysięgi Straży Miejskiej oraz defilowała przed grobem nieznanego żołnierza. Atrapy broni i panterek wyprodukowane na obozie przydały się podczas inscenizacji pokazanej na ognisku harcerskim na Placu Krasińskich, w którym uczestniczyło ponad 2000 harcerek i harcerzy z ZHR, ZHP pgk, SH i SHK Zawisza. W przedstawieniu tym brało udział 20 harcerzy Szesnastki ogrywając role powstańców. (MG)
Zobacz relację ze zlotu >>>
Zobacz relację patrolu łączności >>>

Obóz stały
jez. Łąkie k/Skępego 5 lipca - 2 sierpnia 2004 r.

Kolejny 75-ty obóz letni należał do jednych z najbardziej udanych. Tym razem zlokalizowany był na południowym brzegu jeż Łąkie k/ Skepego na pojezierzu płockim. W obozie uczestniczyło 44 harcerzy Szesnastki. Program obozu podporządkowano 60 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Był to po prostu ćwiczebny obóz oddziałów AK przygotowujących się do akcji "Burza". Chłopcy uczestniczyli w wielkiej liczbie gier wojennych, produkowali atrapy broni i panterek, uczyli się powstańczych piosenek. Silna więź sympatii połączyła harcerzy Szesnastki z obozującymi nieopodal harcerkami z 4 Płockiej Drużyny Harcerek "Anawim". W niektórych przypadkach może nawet więcej niż sympatii... (MG)
Zobacz regulamin obozu >>>
Zobacz rozkazy obozowe >>>
Zobacz statystyki obozu >>>
Zobacz relacje komendanckie z obozu >>>

Kwaterka
Skępe, 27 czerwca - 5 lipca 2004 r.

Na miejsce obozu wyjechał zwiad kwatermistrzowski pod dowództwem pwd. Janka Urmańskiego. (MG)

Finał Turnieju Zastępów' 2004
Warszawa, 26 czerwca 2004 r.

W sobotę odbyła się ostatnia przed obozem zbiórka Drużyny, na której rozegrano finał zawodów pomiędzy zastępami. Najlepszym zastępem Szesnastki w 2004 r. okazały się Sokoły, które otrzymały puchar przechodni zdobyty w 1981r. przez słynny zastęp Wikingów. (MG)
Zobacz relację >>>  

Pogrzeb hm. Anny Zawadzkiej
Warszawa, 25 czerwca 2004 r.

Delegacja Drużyny ze sztandarem chorągwi wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych hm. Anny Zawadzkiej - siostry słynnego "Zośki". (MG)

I Ogólnopolskie Ćwiczenia  HOPR
Soszyn - Radom, 19-20 czerwca 2004 r.

Dwa patrole HOPR działające w Szesnastce wzięły udział w ogólnopolskich ćwiczeniach HOPR. (MG)

Pogrzeb płk. Ryszarda Kuklińskiego
Warszawa, 19 czerwca 2004 r.

Delegacja Drużyny ze sztandarem chorągwi wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych płk. Ryszarda Kuklińskiego. (MG)

Drugi patrol HOPR w Szesnastce
Warszawa, 18 czerwca 2004 r.

Utworzony został drugi patrol HOPR działający przy 16WDH. Dowódcą patrolu został h.o. Piotr Drzazga. (MG)

Spływ kajakowy
Rzeka Rospuda, 9-13 czerwca 2004 r.

W dniach 9-13 czerwca Zastęp Zastępowych odbył spływ kajakowy rzeką Rospudą. (MG)
Zobacz relację ze spływu >>>
Zobacz dziennik spływu >>>

Patrol HOPR w Centralnej Procesji Bożego Ciała
Warszawa, 10 czerwca 2004 r.

Patrol HOPR MA-P0001 wziął udział w służbie zabezpieczenia medycznego centralnej Procesji Bożego Ciała na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. (MG)

Akcja charytatywna na rzecz dzieci z Warmii i Mazur
Warszawa, 6 czerwca 2004 r.

Harcerze z 16 WDH wspierali akcję charytatywną na rzecz dzieci z Warmii i Mazur organizowaną przez Związek Kawalerów Maltańskich oraz Stowarzyszenie Artystów Filmowych i Telewizyjnych. Akcja odbyła się na terenie centrum handlowego "Blue City" i polegała na zbieraniu datków. (MG)
Zobacz relację >>>

Kurs HOPR w Drużynie
Warszawa, 5 czerwca 2004 r.

5 czerwca odbył się kurs podstawowy dla ratowników HOPR, w którym wzięło udział 7 harcerzy 16 WDH. Kurs prowadził instruktor HOPR, HO Mikołaj Nowakowski. (LN)

phm. Paweł Burakowski kolejnym drużynowym Szesnastki
Warszawa, 2 czerwca 2004 r.

Rozkazem L18/2004 komendanta hufca Klucz została zatwierdzona zmiana na funkcji drużynowego Szesnastki. Po blisko trzech latach szefowania phm. Lesław Kuczyński przekazał funkcję phm. Pawłowi Burakowskiemu. Dzięki Lesław! Powodzenia Burak! (MG)

Kurs wychowawców i kierowników
Białobrzegi, 29-30 maja 2004 r.

Trzech p.o. instruktorów Szesnastki wzięło udział w obowiązkowym kursie wychowawców i kierowników placówek wypoczynku dziecięcego, którego ukończenia wymaga od instruktorów harcerskich Ministerstwo Edukacji. (MG)
Zobacz relację >>> 

Zlot UNDHR
Łódź, 21-23 maja 2004 r.

Kolejny Zlot Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej, zorganizowany przez 15ŁDH, odbył się w Łodzi. Szesnastkę reprezentował patrol złożony z 7-miu harcerzy.  (MG)
Zobacz relację ze zlotu >>>

Akcja zarobkowa III Plutonu
Warszawa, 16 maja 2004 r.

III pluton zorganizował sobie ciekawą formę zarobienia piniędzy na obóz. (MG)
Zobacz relację >>>

Zbiórka Drużyny
Warszawa, 7 maja 2004 r.

Kolejna zbiórka Drużyny poświęcona była zawodom Turnieju Zastępów - a konkretnie samarytance. (MG)

3 maja
Warszawa, 3 maja 2004 r.

Drużyna wzięła udział w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja. Uczestniczono we Mszy Św. w kościele pw. Św. Anny i specjalnie na tę okazję zorganizowanym ułańsko-harcerskim chorągwianym rajdzie rowerowym. (LN)
Zobacz relację >>>

Dwa stopnie HO po wieloletniej przerwie
Warszawa, 3 maja 2004 r.

Druhowie Piotr Drzazga i Krzysztof Pasternak zostali kolejnymi Harcerzami Orlimi w Szesnastce. (MG) 

Paweł Burakowski kolejnym HR Szesnastki
Warszawa, 3 maja 2004 r.

Wieczorem 3 maja odbyła się uroczystość przyznania stopnia Harcerza Rzeczypospolitej phm. Pawłowi Burakowskiemu. (MG) 

Służba na Błoniach Wilanowskich
Warszawa, 2 maja 2004 r.

Dwóch harcerzy Szesnastki, ratowników HOPR, wzięło udział w zabezpieczeniu medycznym Mszy Św. za Ojczyznę odprawionej przez Prymasa Polski na Błoniach Wilanowskich. Udzielono pomocy 24 osobom. (LN)

Okręgowe ćwiczenia HOPR
Warszawa - Zalesie Grn., 23-24 kwietnia 2004 r.

Patrol HOPR działający przy drużynie wziął udział w kolejnych ćwiczeniach okręgu mazowieckiego HOPR. (MG)

Tradycyjne urodziny Lesława
Puszcza Kampinoska, 18 kwietnia 2004 r.

Delegacja Drużyny wybrała się na tradycyjne urodziny drużynowego, Lesława Kuczyńskiego, do Puszczy Kampinoskiej. Po raz pierwszy w historii zespół piłkarski Drużyny zwyciężył Zawiszaków w meczu kopanym 4:2. (LN)

IV Kurs instruktorów HOPR
Warszawa, 17-18 kwietnia 2004 r.

W Gimnazjum Staszica odbył się IV kurs instruktorów HOPR. Szesnastka jak zwykle była drużyną służbową. Kurs ukończył h.o. Mikołaj Nowakowskize stopniem instruktora HOPR. (MG)

Zjazd Okręgu Mazowieckiego ZHR
Warszawa, 17 kwietnia 2004 r.

W Zjeździe Okręgu Mazowieckiego ZHR uczestniczyło sześciu instruktorów 16 WDH. Komendantem chorągwi został wybrany hm. Marek Gajdziński, pwd. Andrzej Karwan został wybrany do składu Komisji Rewizyjnej Okręgu. (MG)

Spotkanie ze Zdzichem Szeliskim i Wojtkiem Świątkowskim
Warszawa, 15 kwietnia 2004 r.

W dniu 15 kwietnia instruktorzy Szesnastki spotkali się z dh. Zdzichem Szeliskim - plutonowym 16WDH z okresu okupacji. Zdzich przyjechał na kilka dni do Polski z Kanady gdzie obecnie mieszka. W spotkaniu wziął udział także Wojtek Świątkowski. Podczas spotkania Zdzich opowiadał konspiracyjne dzieje Szesnastki oraz powstańczelosy Zawiszaków walczących w kompanii Anna batalionu Gustaw. Relacje zostały nagrane i będą wkrótce spisane. (MG)

Zbiórka Drużyny - Turniej Zastępów - Terenoznawstwo
Warszawy, 13 kwietnia 2004 r.

We wtorek 13 kwietnia odbyła się zbiórka Drużyny poświęcona zawodom z terenoznawstwa. (MG)

Przedobozowe zebranie rodziców
Warszawa, 30 marca 2004 r.

30 marca odbyło się zebranie rodziców w sprawie tegorocznych obozów letnich. (MG)

VIII Zjazd ZHR
Gdynia, 26- 28 marca 2004 r.

W VIII Zjeździe ZHR jako delegaci Mazowsza udział wzięli hm. M.Gajdziński i phm. L. Najbauer (MG) 

Rajd Meksyk
Warszawa, 28 marca 2004 r.

W niedzielę 28 marca Drużyna wzięła udział w grze miejska w 61 rocznicę akcji pod Arsenałem. (MG)
Zobacz relację z rajdu >>>

Wycieczka II Plutonu
Radość, 20 marca 2004 r.

W sobotę 20 marca odbyła się wycieczka II Plutonu. pogoda pokrzyżowała trochę plany - lało. Z tego też powodu w wycieczce wzięło udział tylko 9 harcerzy i 1 instruktor. (MG) 
Zobacz relację z wycieczki >>>

Zbiórka Drużyny - Turniej Zastępów - Sygnalizacja
Warszawy, 19 marca 2004 r.

W piątek 19 marca o godzinie 17.00 odbyła się zbiórka całej Drużyny. Rozegrana została gra sygnalizacyjne w ramach turnieju zastępów. (MG)
Zobacz wyniki >>>

Nocna gra szkoły zastępowych
Puszcza Kampinoska, 13 - 14 marca 2004 r.

Kandydaci na zastępowych uczestniczący w szkole wzięli udział w grze nocnej na terenie Puszczy Kampinoskiej. Gra rozpoczęła się w sobotę o 19.30 a zakończyła ok.9.00 rano w niedzielę. (MG)
Zobacz relację >>>

ZZ na targach "Woda i Wiatr"
Warszawa, 13 marca 2004 r.

W sobotę 13 marca odbyła się kolejna zbiórka Zastępu Zastępowych. Zwiedzono targi "Woda i Wiatr". Był to pierwszy element przygotowań do tegorocznego spływu kajakowego. (MG)
Zobacz relację >>>

Sygnalizacyjna zbiórka ZZ
Warszawa, 7 marca 2004 r.

W niedzielę 7 marca na Ursynowie odbyła się pokazowa zbiórka Zastępu Zastępowych na temat ćwiczeń sygnalizacyjnych w zastępach. W zbiórce uczestniczyła też kadra 1 WDH-ek. Harcerki otrzymały kwiaty na 8 marca. (MG)
Zobacz relację ze zbiórki >>> 

Sportowy Turniej Zastępów
Warszawa, 6 marca 2004 r.

W dniu 6 marca, na sali gimnastycznej SP23 rozegrany został turniej halowej piłki nożnej pomiędzy zastępami Szesnastki. Superpuchar Drużyny zdobył zastęp "Kruki".
Zobacz relację >>>

Msza za Konfederatów Barskich
Warszawa, 29 lutego 2004 r.

W kościele św. Katarzyny została odprawiona msza święta za dusze Konfedeatów Barskich. W Mszy uczestniczyła delegacja 16WDH. (MG)
Zobacz relację >>> 

Wyprawa na lodowisko
Warszawa, 29 lutego 2004 r.

Kwitnie życie towarzyskie i zacieśniają się więzi przyjaźni. (Oby nie na szyi)! Na lodowisku spotkała się grupa harcerzy Szesnastki i harcerek z 16 i 1 WDH-ek. (MG)
Zobacz relację >>> 

Wycieczka III Plutonu
Puszcza Kampinoska, 27-28 lutego 2004 r.

III pluton wybrał się na krótki biwak na Białą. W ramach przygotować do turnieju zastępów, w nocy odbyła się gra terenowa z elementami sygnalizacji. (MG)
Zobacz relację >>>

Kolejny Harcerz Rzeczypospolitej w Szesnastce
Warszawa, 22 lutego 2004 r.

W Dniu Myśli Braterskiej komendant chorągwi przyznał stopień HR dh pwd. Andrzejowi Karwanowi. Uroczystość nadania stopnia odbyła się tradycyjnie pod tablicą z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim w kościele św. Marcina na Starym Mieście. (MG)

DMB 2004
Warszawa, 22 lutego 2004 r.

W tradycyjnym Dniu Myśli Braterskiej zastęp zastępowych spotkał się na wspólnej zbiórce z harcerkami z 1WDHek. (MG)
Zobacz relację >>>

Święto Środowiska Drużyn XXI-szych
Warszawa, 14-15 lutego 2004 r.

Konrad Winiarski jako reprezentant 16WDH wziął udział w święcie zaprzyjaźnionej XXI WDHek. Podczas uroczystości można  było nabyć książkę śp. hm. Jerzego Filińskiego "W drodze". Jeden z rozdziałów nosi tytuł "Rogatywka z góralskimi kostkami" . W tej części wspomnień autor opowiada o przyjaciołach z Szesnastki. (MG)
Zobacz relację >>>
Zobacz recenzję - Jerzy Filiński, "W drodze", Łódź 2003 >>> 

Szlakami Powstania Warszawskiego
Warszawa, 13 lutego 2004 r.

W piątek, 13 lutego, dwaj zastępowi z II Plutonu oraz przyboczny wzięli udział w wycieczce śladami Powstania Warszawskiego po Starówce w ramach przygotowań do obchodów 60 rocznicy wybuchu Powstania.  Wycieczkę zorganizowały harcerki z Chorągwi Mazowieckiej Harcerek, a prowadził przewodnik z biura turystycznego "Trakt". (LN)

Zimowisko
Małe Ciche, 31 stycznia - 7 lutego 2004 r.

Zimowisko 16 WDH, 16 PWDHek i 1 WDHek odbyło się w dniach 31.1 - 7.2.2004 w Małym Cichym w Tatrach. Było to zimowisko trzech drużyn: dwóch żeńskich (Szesnastki i Czarnej Jedynki) oraz męskiej. Wzięło w nim udział 41 harcerzy i 2 instruktorów 16 WDH, 6 harcerek i jedna instruktorka 16 PWDHek oraz 8 harcerek i 1 instruktorka 1 WDHek. Realizacji programu zimowego (zjazdy na sankach, gry i zabawy zimowe, górskie wyprawy zimowe) przeszkodziło gwałtowne ocieplenie. W związku z tym odbyły się jedynie 2 wyprawy w góry (na Rusinową Polanę i na Gubałówkę) oraz wyprawa do jaskiń słowackich (w tym czasie część osób brała udział w trzeciej wyprawie górskiej w Pieninach). Poza tym zimowisko obfitowało w gry terenowe przygotowane przez zastępy. Najlepszym zastępem okazał się zastęp Żubry z II Plutonu, zastępowy mł. Artur Piątek. (LN)
Zobacz relację z zimowiska >>>
Zobacz statystyki zimowiska >>>
Zobacz refleksje komendanta >>>

Strona Internetowa II Plutonu 16WDH
Internet, 28 stycznia 2004 r.

Ruszyła strona internetowa II plutonu 16WDH. Twórcą i administratorem strony jest ćw. Krzysztof Pasternak. Strona dostępna jest (była - 2020 r.) pod adresem: 16wdh-pluton2.prv.pl. Obecnie ta strona już nie działa. (MG)

Biwak Zastępu Zastępowych
Schronisko na Białej, 24-25 stycznia 2004 r.

W schronisku na Białej odbył się biwak Zastępu Zastępowych. (MG)
Zobacz relację >>>

Choinka Szesnastki
Warszawa, 18 stycznia 2004 r.

W dniu 18 stycznia w auli Gimnazjum Staszica odbyło się tradycyjne spotkanie Drużyny, Zawiszaków, rodziców i przyjaciół 16WDH zwane Choinką. Tradycja tych spotkań sięga roku 1925 kiedy to zorganizowane zostało po raz pierwszy. W tym roku przybyło ok. 80 Zawiszaków, duża grupa rodziców i goście specjalni. (MG)
Zobacz relację z Choinki >>>
Zobacz choinkowy numer Sulimczyka >>>

Bieg na krajkę i kostki
Warszawa, 11 stycznia 2004 r.

W niedzielę, 11 stycznia 2004, odbył się bieg na krajkę i kostki. Wzięło w nim udział 12 harcerzy z zeszłorocznego poboru. Wszyscy zaliczyli bieg. (LN)
Zobacz relację z biegu >>>

Biwak Kadry Drużyny
Schronisko na Białej, 3-4 stycznia 2004 r.

W dniach 3-4 stycznia 2004 roku w schronisku na Białej w Puszczy Kampinoskiej odbyła się Rada Drużyny. Uczestniczyli w niej instruktorzy, plutonowi i zastępowi 16 WDH. Omawiano plany na bieżący rok kalendarzowy (do obozu), a także szczegółowo najbliższe wydarzenia (zimowisko, choinka). W biwaku rady ogółem uczestniczyło 18 harcerzy i instruktorów 16 WDH. (LN)
Zobacz relację z biwaku >>>

Więcej...

Panteon - Stanisław Korwin Szymanowski